• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تیک عصبی

آیا شما تیک عصبی دارید ؟

• رای‌دهندگان
    7
  • Poll closed .
  • شروع کننده موضوع

Bahar.no

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4
شهر
طهران
سلام(;

تا حالا با افرادی مواجه شدید که در صحبت کردن، مدام از کلمات یا واژه های بی جا و تکراری استفاده می کنند؟ یا در صحبت کردن خودتان با دیگران، آیا متوجه این موضوع شده اید که مرتب واژه ای را که به هیچ وجه نیاز به گفتن آن نیست، تکرار می کنید؟

استفاده از واژه هایی مانند: چیز، مثلاً، به قول معروف، در واقع، به اصطلاح و ... را می توان از جمله مواردی ذکر کرد که بارها در گفت و گوهای افراد شنیده می شوند. به کار بردن تکراری واژه ها در برخی موارد موجب واکنش های منفی افراد می شود؛ اما اغلب موارد، طرف گفت و گو توجه چندانی به آن نمی کند.

تکان دادن غیر ارادی پا، بازی کردن و کندن موهای سر و صورت و ... نیز از موارد «رفتاری» است که برخی افراد از خودشان نشان می دهند.

«تیک» نوعی پرش ناگهانی یا انقباض غیرارادی عصبی است که می تواند به صورت مزمن یا زودگذر در کلام یا رفتار ظاهر شود
.

اضطراب علت زیربنائی تیک عصبی است.

همگی ما مواقعی مضطرب میشیم. اما همگی ما تیک عصبی نداریم !
آیا تیک عصبی تو یه سن خاص اتفاق می افته؟ چه ارتباطی با میزان استرس ما داره؟
چی باعث میشه که بعضی ها تیک داشته باشن اما بعضی ها خیر؟؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
پاسخ : تیک عصبی

من تیک عصبی دارم (صرفا مواقع استرس )
برادرم شدیدا تیک عصبی داره و تحت نظر روان پزشک دارو مصرف می کنه
پدرم تا حدی تیک داره
و چیزیه که از هشت نه سالگی همراهم بوده
فکر کنم جنبه ی ارثی هم داشته باشه :|

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
علوم و فناوری نانو: نقره (دومین دوره) و طلا (چهارمن دوره)
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

چیزی که بعنوان تیک عصبی شناخته میشه و تو پست اول تعریف ناقصی ازش شد، درواقع یه نوع تشنج عه، ک بهش میگن تشنج ناقص ساده simple partial seizures
این یه بحث مفصل و پیچیده ـست ک دونستن نوروفیزولوژی پیش نیاز اونه، ولی سعی میکنم بدون ب کار بردن اصطلاحات تخصصی و قلمبه سلمبه توضیح مختصری در موردش بدم.
حتی اگ از رشته های ریاضی یا انسانی م باشین، لابد میدونین ک سیستم عصبی، از جمله مغز از تعدادی سلول ب اسم نورون تشکیل شده. نورونهای همراه یه سری سلولای دیگه کنار هم قرار میگرن و بخشای مختلفی با وظایف متفاوت ایجاد میکنن. نورانها (و در کل همه سلولای بدن) عملکرد شیمیایی/الکتریکی دارن. تخلیه الکتریکی ناگهانی نورونها رو تشنج میگن. بسته ب اینکه تخلیه تو چ وسعتی از مغز اتفاق بیفته و تا چه حد پخش بشه انواع مختلفی از تشنج بوجود میاد؛ تشنج ناقص ساده فقط تو 1نیم کره از مغز و تو بخش کوچیک و محدودی اتفاق میفته. محل وقوع، علایم بالینیُ مشخص میکنه. تظاهرات بالینی تشنج میتونه بصورت حرکتی، حسی، اتونومیک و روانی نمود پیدا کنه:
حرکتی- تحرکات ناگهانی عضلات، میتونه ساده باشه در حد پرش انگشت یا گرفتگی عضله؛ بعضی وقتا ضعف عضلانی ناگهانی تو یه موضع، میتونه پیچیده بشه مث حرکتای خاص دست و پا یا صورت. یه دوستی دارم تیک عصبیش لبخند زدن و چشمک زدن عه تا حالا کلی سر این قضیه از افراد غریبه کتک خورده بیچاره :))
حسی- خلاصه ـش اینکه تو حواس 5گانه ـشون اختلال پیش میاد یعنی بو یا مزه ایُ حس میکنن ک واقعا نیست. صداییُ میشنون ک نیست. احساس مورمور شدن بی علت و کلا تحریک لامسه بدون اینکه محرکی باشه! دیدن تصاویری ک نیست! احساس درد، خفگی، غرق شدن وقتی چیزی نیست! تو موارد پیشرفته تر هالوسینشن بصری یا همون توهمات بینایی. یه موردش حس میکنن روحشون جدا شده و از بالا دارن زمینُ نگاه میکنن
اتونومیک- قبلش بگم اصن اتونوم چی هست. سیستم عصبی بدن یه بخشی داره ب نام سیستم خودمختار یا اتونوم ک اعمال حیاتی بدن مث ضربان قلب و تنفسُ کنترل میکنه. تشنج اگ تو این بخش باشه علایمی شبیه تعرق، تغییر ضربان قلب و تنفس و ... داره.
روانی- اینم رو احساسات، تفکرات فرد تأثیر میذاره. اختلالات و مشکلات حافظه، صحبت کردن (مث انتخاب کلمات)، فهم مطالب. احساس ترس، خوشحالی یا افسردگی بدون علت بیرونی! و حتی دژاوو و جامائس وو

به نقل از بَچّ :
من تیک عصبی دارم (صرفا مواقع استرس )
برادرم شدیدا تیک عصبی داره و تحت نظر روان پزشک دارو مصرف می کنه
پدرم تا حدی تیک داره
و چیزیه که از هشت نه سالگی همراهم بوده
فکر کنم جنبه ی ارثی هم داشته باشه :|
"علل حملات تشنج متعدد بوده و بیماریهای گوناگون عصبی از عفونت تا تومور و ضربه مغزی را در بر میگیرد. در معدودی از زیرگروه ها توارث عامل اصلی بیماری است. نقایص تک ژنی که بصورت اتوزومی غالب در ژنهای سازنده کانالهای یونی وابسته به ولتاژ یا رسپتورهایGABAA روی میدهند مسئول درصد کمی از صرع های فراگیر خانوادگی هستند."[کاتزونگ، فارماکولوژی پایه و بالینی، ج1، فصل24-داروهای ضد تشنج]

تقریبا همه افراد در معرض انواع تشنج هستن و تو مواردی براشون اتفاق افتاده

AmirReza07

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
نخبگان
شهر
Shiraz

سلام.من تازه عضو شدم و هنوز خیلی بلد نیستم چه مطلبی رو باید کجا بنویسم.یه سوال داشتم.من بعضی وقتا تو خواب یهویی دستم یا پام تکون میخورن و به یه چیزی میخورن و سریع از خواب بیدار میشم.بعد متوجه میشم که مثلا پام خورده به پارچ آب و یه گوشه از فرش خیس شده.به نظرتون اینم شامل تیک عصبی میشه؟به روانشناس هم مراجعه کردم بهم گفتن اختلال خواب داری.حالا اختلال همون تیک عصبیه؟با اگه نیس هرکدوم ینی چی؟لطفا راهنماییم کنین. X_X

tizechamoosh

Hasty Khoshg Daman
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
اینستاگرام
تیک ممکنه ب تشنج برسه؟!

دختر باران

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 اهواز
شهر
اهواز
مدال المپیاد
ادبی-زیست
پرش پلک هم تیک عصبیه؟
اصلا درمان داره؟

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران

دختر باران

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 اهواز
شهر
اهواز
مدال المپیاد
ادبی-زیست
نبض بزنه پلک چی؟نه چندان قابل دید

Amir R

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
......
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
پزشكي
من سه هفتس سكسكه ميكنم بند نمياد
تيك حساب ميشه:-??
مثلا روزي شيش هفت بار سكسكه:D
مكافاتي شده@:
با توجه به تعريفات هم غير ارادي هم ....

mrcna

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
جابر بن حیان
شهر
پاکدشت
من یه عادت بدی که دارم اینه زود عادت میکنم دیر ترک عادت و خب
من یه تیک دارم البته بیشتر تا تیک یه عادت بد شده اونم عادت معروفه بچه ها مکیدن شصت دستمه راستمه
خیلی بده
برای اطرافیام عادی شده
به خودمم ارامش نسبی میده
فکرمو برای تفکر باز میکنه
ولی خب باعث شده فک بالا جلو تر باشه و ...
کسی هست اینطور باشه ؟
کسی میتونه کمکم کنه ترکش کنم

بالا