اشکالات درسی رشته تجربی

The Sniper

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل
پاسخ : اشکالات درسی

كسي نتونست در مورد مجموع بالا و مجموع پايين كمك كنه ؟

ابوالفضل

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سبزوار
رشته دانشگاه
پزشکی

عاقا چرا من همش میپرسم....عایا بقیه هیچ سوالی پیش نمیاد براشون؟؟ عایا من خنگم؟؟ عایا بقیه خیلی زرنگن؟؟؟
خو شما هم چن تا سوال بپرسید.....اینجوری من خجالت میکشم :-[

-----------------------------------------------------
زیست 1 صفحه 63 گفته پروتئاز های شیره پانکراس در پانکراس غیر فعالند......اما چرا؟؟ آیا این امر برای سایر آنزیم های پانکراس هم صدق میکند؟؟؟

البته خودم یه حدسایی میزنم..... :الکی

همون صفحه گفته ورود رنگ های صفرا به خون موجب زردی میشود.......خب بالاشم گفته بخشی از رنگ های صفرا وارد خون میشوند......پس چرا ما زردی نداریم؟؟

همچنین فرموده اند: ویتامین های محلول در چربی وارد لنف میشوند...... ویتامین های دیگه چجوری جذب خون میشند؟؟ انتشار یا انتقال؟؟
--------------------------------------

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از The Sniper :
كسي نتونست در مورد مجموع بالا و مجموع پايين كمك كنه ؟
مگه درستون رسیده به مجموع بالا و پایین؟!
آخرای کتابه که!!
حالا به هر حال
یعنی مثلا تو برای یک تابع ، یه قسمتی از دامنشو ، [0,1]مثلا به n قسمت تقسیم میکنی، بعد تو n بازه کوچیکتر به دست میاری بعد ماکزیمم های هر کدوم از این بازه ها رو با هم جمع می کنی در آخر در طول هر بازه یعنی یک n ام ضرب می کنی حالا اگه n به بی نهایت میل کنه عددی که به دست میاری میشه مساحت زیر نمودار تو باز [0,1] یا انتگرال اون بازه
برای مجموع پایین فقط به جای ماکزیمم مینیمم قرار میدیم

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

اگه پروتئازهای شیره پانکراس تو خود پانکراس فعال باشن بقیه آنزیم های شیره پانکراس رو که پروتئینی هستن تخریب میکنن و به دوازدهه آنزیمی نمیرسه که بتونه کیموس رو هضم کنه....فقط پروتئازها رو کتاب گفته.. یعنی درمورد بقیه اینطور نیست...---ورود رنگهای صفراوی به خون وقتی باعث زردی یا یرقان میشه که میزان ورود این مواد بیش از حد و غیر طبیعی باشه که پوست و صلبیه ی چشم زرد رنگ میشن...ولی اون مقدار متعادلی که وارد خون میشه تشریف میبره و رنگ ادرار رو میسازه...--.ویتامین های محلول در آب هم از راه انتشار جذب خون میشن چون نیازی به مصرف انرژی زیستی یا همون ATP نیست.

The Sniper

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل

به نقل از Hydrus :
مگه درستون رسیده به مجموع بالا و پایین؟!
آخرای کتابه که!!
حالا به هر حال
یعنی مثلا تو برای یک تابع ، یه قسمتی از دامنشو ، [0,1]مثلا به n قسمت تقسیم میکنی، بعد تو n بازه کوچیکتر به دست میاری بعد ماکزیمم های هر کدوم از این بازه ها رو با هم جمع می کنی در آخر در طول هر بازه یعنی یک n ام ضرب می کنی حالا اگه n به بی نهایت میل کنه عددی که به دست میاری میشه مساحت زیر نمودار تو باز [0,1] یا انتگرال اون بازه
برای مجموع پایین فقط به جای ماکزیمم مینیمم قرار میدیم

واقعا پاسخ مختصر و مفيد و خوبي بود. تمريناي اون بخش از كتاب رو هم تونستم حل كنم. حالا دوتا سوال

اصولا بايد تابع ثابت مقدار U و مقدار L واسش برابر باشه ديگه ؟؟
راستي مقدار متوسط تابع چي هست ؟؟ چطوري محاسبه ميشه ؟؟

در مورد انتگرال هم بگم كه من سال 90 سوم رو تموم كردم ولي بعدش ترك تحصيل كردم الان پيش دانشگاهي رو تموم دارم ميكنم براي همين بايد 4 شهريور امتحان ديفرانسيل نهايي رو بدم

The Sniper

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل

بچه ها در مورد پانكراس دقت كنين كه تقريبا همه آنزيم هاي پروتئازش غيرفعال هستن وقتي به دوازدهه ميريزن بعدش فعال ميشن ولي آميلاز ها و ليپازهاش اينطوري نيستن.البته كتاب درسي به اين موضوع اشاه نكرده ولي من توي DVD زيست سال دوم دكتر دادگستري ديدم كه ميگفت همه پروتئازهاش غيرفعال هستن. اگر پروتئازهاش توي خودپانكراس فعال بشن بيماري پانکراتیت ايجاد ميشه كه حتي موجب مرگ هم ميتونه بشه.
توي كتابهاي بيوشيمي هم نحوه فعال شدن تك تك آنزيم هاش در دوازدهه رو نوشته ايشالااگه پزشكي يا داروسازي يا دندون قبول بشيم سال بعد از روي كتاب هارپر ميخونيمش :D

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از The Sniper :
واقعا پاسخ مختصر و مفيد و خوبي بود. تمريناي اون بخش از كتاب رو هم تونستم حل كنم. حالا دوتا سوال

اصولا بايد تابع ثابت مقدار U و مقدار L واسش برابر باشه ديگه ؟؟
راستي مقدار متوسط تابع چي هست ؟؟ چطوري محاسبه ميشه ؟؟

در مورد انتگرال هم بگم كه من سال 90 سوم رو تموم كردم ولي بعدش ترك تحصيل كردم الان پيش دانشگاهي رو تموم دارم ميكنم براي همين بايد 4 شهريور امتحان ديفرانسيل نهايي رو بدم
آره برای تابع ثابت یکسانه
مقدار متوسط یا میانی همون انتگرال تو یه بازست تقسیم به طول بازه مثلاً اگه بازه[1,3]باشه باید انتگرالشو تقسیم به 2 کنی

kimiyakim

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Earth Kingdom
دانشگاه
علوم پزشکی ایران
رشته دانشگاه
پزشکی

1-هیپوتالاموس سلول های درون ریز نداره؟!پس الان چیجوری هورمون های آزاد کننده ومهار کننده رومی سازه؟؟اگه ازطریق سلول های عصبی می سازه پس چیجوری هورموناشو به داخل خون میفرسته؟؟؟مگه انتقال دهنده ی عصبی به حساب نمیان دراین صورت؟؟؟من الان گیج شدم!خواهشا منو قانع کنین! :D
2-آیا این جمله درست است:مراکز کنترل کننده ی غدد درون ریز دارای ترشحات استروییدی وپروتیینی هستن.(تخته سیاه گفته غلطه چرا؟؟؟)
3-درکتاب تخته سیاه چاپ90 گفته شده به هیپوفیز دوتاسرخرگ وارد ودوتا سیاهرگ خارج میشه !ولی توکتاب دیدم 3تا سیاهرگ دیدم خارج میشه!چرا آخه؟؟؟تنقدر غلط مصطلح؟؟؟!!!! [-(

ابوالفضل

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سبزوار
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از KimEXOtic :
1-هیپوتالاموس سلول های درون ریز نداره؟!پس الان چیجوری هورمون های آزاد کننده ومهار کننده رومی سازه؟؟اگه ازطریق سلول های عصبی می سازه پس چیجوری هورموناشو به داخل خون میفرسته؟؟؟مگه انتقال دهنده ی عصبی به حساب نمیان دراین صورت؟؟؟من الان گیج شدم!خواهشا منو قانع کنین! :D

چرا نداشته باشه؟؟؟؟

متن صریح کتابو مینویسم

سلول های هیپوتالاموس تعدادی هورمون میسازند و آن ها را به داخل رگ های خونی که بین هیپوتالاموس و هیپوفیز قرار دارند آزاد میکنند

بعضی از سلول های عصبی هیپوتالاموس هورمون اکسی توسین و ضدادراری رو میسازن که این 2 تا هورمون در هیپوفیز پسین ذخیره میشوند...تا موقع لازم ترشح شوند

دقت کن انتقال دهنده عصبی به مایع بین سلولی ترشح میشه ولی این ها میرن تو خون........

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

هیپوتالاموس فقط دوتا هورمون ضدادراری (ADH) و اکسی توسین رو توسط جسم سلولی نورونهاش میسازه و به هیپوفیز پسین میفرسته....ارتباط بین هیپوتالاموس و هیپوفیز پسین هم از طریق آکسون همین نورونهاست(یعنی ارتباط عصبی) یعنی ارتباط خونی ندارن........ اما هورومونهای آزاد کننده و مهار کننده به هیپوفیز پیشین باید فرستاده بشن و چون ارتباط هیپوتالاموس و هیپوفیز پیشین از طریق عروق خونی هست این هورمونها به خون ترشح میشن...( همه این هورمونها توسط سلولهای درون ریز هیپوتالاموس ساخته میشن)............طبق گفته کتاب بعضی هورمونها میتونن توسط سلولهای عصبی هم ساخته بشن مثل همون ضد ادراری و اکسی توسین

مراکز کنترل کننده غدد درون ریز میشه هیپوتاموس و هیپوفیز پیشین و بصل انخاع که هورمونهای ترشح شده از اینا پروتئینی هستن....در سطح کتاب ما چند هورمون استروئیدی داریم (تستوسترون.استروژن و پروژسترون و هورمونهای بخش قشری فوق کلیه) که اینا هم توسط سلولهای دستگاه تناسلی و بخش قشری فوق کلیه ساخته میشن و اصلا به مراکز کنترل کننده غدد که تو مغز هستن ربطی ندارن.

ارتباط هیپوتالاموس و هیپوفیز پیشین هم که بهش سیستم باب هیپوتالاموس -هیپوفیز میگن متشکل از دو سرخرگ و دو سیاهرگ هست...تو کتابا که اینجوری نوشته شده و تصاویرش هم همینطوره ولی من شکل کتابو دقیقا یادم نمیاد که تعداد سیاهرگها چند تا بودن...

kimiyakim

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Earth Kingdom
دانشگاه
علوم پزشکی ایران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از امپراطور استقامت(John Cena) :
هیپوتالاموس فقط دوتا هورمون ضدادراری (ADH) و اکسی توسین رو توسط جسم سلولی نورونهاش میسازه و به هیپوفیز پسین اما هورومونهای آزاد کننده و مهار کننده به هیپوفیز پیشین باید فرستاده بشن و چون ارتباط هیپوتالاموس و هیپوفیز پیشین از طریق عروق خونی هست این هورمونها به خون ترشح میشن...( همه این هورمونها توسط سلولهای درون ریز هیپوتالاموس ساخته میشن)............طبق گفته کتاب بعضی هورمونها میتونن توسط سلولهای عصبی هم ساخته بشن مثل همون ضد ادراری و اکسی توسین

مراکز کنترل کننده غدد درون ریز میشه هیپوتاموس و هیپوفیز پیشین و بصل انخاع که هورمونهای ترشح شده از اینا پروتئینی هستن....در سطح کتاب ما چند هورمون استروئیدی داریم (تستوسترون.استروژن و پروژسترون و هورمونهای بخش قشری فوق کلیه) که اینا هم توسط سلولهای دستگاه تناسلی و بخش قشری فوق کلیه ساخته میشن و اصلا به مراکز کنترل کننده غدد که تو مغز هستن ربطی ندارن.میفرسته....ارتباط بین هیپوتالاموس و هیپوفیز پسین هم از طریق آکسون همین نورونهاست(یعنی ارتباط عصبی) یعنی ارتباط خونی ندارن........

ارتباط هیپوتالاموس و هیپوفیز پیشین هم که بهش سیستم باب هیپوتالاموس -هیپوفیز میگن متشکل از دو سرخرگ و دو سیاهرگ هست...تو کتابا که اینجوری نوشته شده و تصاویرش هم همینطوره ولی من شکل کتابو دقیقا یادم نمیاد که تعداد سیاهرگها چند تا بودن...
ممنون.منم فکرمیکردم که هیپوتالاموس سلولای درون ریز داره اما تخته سیاه گفته که نداره(چاپ 90)حالا دچار دوگانگی شدم! :-\

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

چرا نداشته باشه؟؟؟پس این همه هورمونهای آزاد کننده و مهار کننده رو با چی میسازه؟؟؟...احتمالا اشتباه کرده...از این اشتباهها کتابای کمک آموزشی زیاد دارن...

mehrdadkhadem

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاد نبودم نمونه بودم:D
شهر
بناب

دوستان دو تا سوال تو گسسته دارم:
1-اگر p=10 , q=11 باشد حداقل s(دلتای کوچک) چند است؟
2- اگر q=32 , s=3 باشد حداقل p چند است؟
اصلا تو این حداقل و جداکثر ها مشکل دارم :D
حل شد

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از mehrdadkhadem :
دوستان دو تا سوال تو گسسته دارم:
1-اگر p=10 , q=11 باشد حداقل s(دلتای کوچک) چند است؟
2- اگر q=32 , s=3 باشد حداقل p چند است؟
اصلا تو این حداقل و جداکثر ها مشکل دارم :D
اول بگم از این جوابا مطمئن نیستم. بقیه لطفا نظر بدن :

درباره سوال اول، با 9 راس، میتونیم گراف کاملی درست کنیم با 36 یال. درسته؟ پس 11 یال که دیگه سهله! راس دهم هم هیچ یالی بهش وارد نمیشه: صفر .

سوال دوم:
یه گراف کامل از مرتبه 8 رو در نظر بگیر. 28 تا یال داره. یه راس دیگه اضافه میکنیم، ازش 3 تا یال به بقیه رئوس به دلخواه خودمون وارد میکنیم. حالا 31 یال داریم. یه راس دیگه اضافه میکنیم با یه یال به یکی از اون 8 راس اولیه.

کلا روش حل این حداقل و حداکثری ها در نظر گرفتن گراف کامله.

z.n1994

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 مشهد
شهر
سر همه شهرا
مدال المپیاد
اره زبان تو راهنمایی که بودیم رتبه آوردم.کامپیوتر هم
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از امپراطور استقامت(John Cena) :
چرا نداشته باشه؟؟؟پس این همه هورمونهای آزاد کننده و مهار کننده رو با چی میسازه؟؟؟...احتمالا اشتباه کرده...از این اشتباهها کتابای کمک آموزشی زیاد دارن...
من فک میکنم هیپوتالاموس سلول درون ریز داره ینی همون سلولای عصبیش درون ریزن.تو عکس کتاب هرمون هایی که به هیپوفیز میرن از طریق خون از سلول های عصبی کوتاه ترش ترشح میشن درنتیجه آزاد کننده و مهار کننده رو هم با سلول های عصبیش میسازه و چون هرمون از سلول درون ریز ترشح میشه اون سلولای عصبی درون ریزن.

The Sniper

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل

بچه ها انتگرال معين يك بر ايكس 2 چي ميشه ؟؟

اين شكل منظورمه.
http://up.behtarin.com/uploads/e0213389091.jpg
e0213389091.jpg

توي كتاب درسي آخراي فصل انتگرال كه يه عده انتگرال ها رو حساب كرده اينو هم جوابش رو نوشته يك ايكسم ! فكر ميكنم اشتباهه اينطور نيست ؟

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از The Sniper :
بچه ها انتگرال معين يك بر ايكس 2 چي ميشه ؟؟

اين شكل منظورمه.
http://up.behtarin.com/uploads/e0213389091.jpg
e0213389091.jpg

توي كتاب درسي آخراي فصل انتگرال كه يه عده انتگرال ها رو حساب كرده اينو هم جوابش رو نوشته يك ايكسم ! فكر ميكنم اشتباهه اينطور نيست ؟

مشتق یک ایکسم میشه منفی 1 بر ایکس 2 . پس این باید بشه منفی یک ایکسم.

The Sniper

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل

بچه ها از همگي به خاطر شركتتون در پرسخ و پاسخ ه متشكرم واقعا مفيده.

-----

بچه ها براي حل مدارهاي پيچيده، شماها از روش تشكيل دستگاه معادله استفاده ميكنين ؟ يا از روش هايي مثل ميلمن و نقطه پتانسيل مبدا و .. ‌؟

The Sniper

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل

بچه ها اين درسته ؟‌
26) در ريشه ي پشتي نخاع، دندريت، جسم سلولي و آکسون نورون هاي حسي قرار دارند.

دندريت نورون حسي مگه مياد توي ريشه پشتي نخاع ؟؟ من فكر ميكردم فقط آكسونش مياد توي ريشه پشتي و دندريتش بيرون از نخاغ تموم ميشه

z.n1994

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 مشهد
شهر
سر همه شهرا
مدال المپیاد
اره زبان تو راهنمایی که بودیم رتبه آوردم.کامپیوتر هم
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

ریشه پشتی همون قسمت درازه اس که یه قلنبه ام داره(جسم سلولی) بعد وارد نخاع میشه
که شامل یه عالمه نورون حسیه کامله(ینی از دندریت تا آکسون)فقط قسمت پایانه آکسونی وارد نخاع میشه که چون میلین نداشته وارد قسمت خاکستری میشه.

بالا