• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

الهه‌های ایران باستان با نام اساطیر غرب...

• شروع کننده موضوع

Elnaz1

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
شــــــــــــــــــــــیراز
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
عشق است دامپزشکی...
پاسخ : الهه های ایران باستان با نام اساطیر غرب ...

به نقل از Iman.Mage :
و یه نکته‌ی دیگه:

میگم که؛ شما راجع به اسطوره شناسی اطلاع خاصی نداری. فکر کردی همینطوری یکی رفته خوشش اومده گفته بیا ما هم داشته باشیم؟! اساطیر و خدایان و الهه ها باور های مهم و اصلی مردم رو نشون میدن. مگه اعتقادات اصلی مردم به این راحتی عوض میشه که بری یه جا یه چیزی ببینی خوشت بیاد؟! بعدشم یهو مثلا همه‌ی مردم مصر میان باور میکنن لابد؟!
عذر میخوام شما واسه بچه 4 ساله چجوری توضیح میدی پس ؟؟؟
مگه من گفتم کسی باور میکنه ؟؟؟؟
پس چرا کتابش دیگه چاپ نشده ؟؟؟
بعدش من از همون اول اصلا دعوا نداشتم ولی شما جبهه گرفتی
خیلی مسالمت آمیزتر میتونستی صحبت کنی
حالا یا من قانع میشدم یا تو
بله
اگه شما خونده باشی نه تنها الهه ها و خدایان بلکه خیلی چیزهای دیگه هم جزو باورهای اصلی مردم هستن و کاملا هم روش سفت و سختن
حتی به خاطر همین عقاید جنگ های چندین ده ساله هم رخ داده
اینم که گفتم دیگه بقیش با خودتونه به این خاطره که من نیومدم دعوا کنم و اگه کسی میخواد دعوا کنه من دهن به دهن نمیشم (;

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
علوم و فناوری نانو: نقره (دومین دوره) و طلا (چهارمن دوره)
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

این طور برداشت کردم که میگی چون ایرانیان باستان خدایانی برای پدیده هایی مثل باد یا صفاتی مثل راستگویی داشتن و سایر تمدنها م خدایانی برای این چنین مواردی داشتن پس اونها خدایانشون ر از ما الهام گرفتن و گفتن: اه چه باحاله اینا خدا دارن ما نداریم بریم بسازیم.
فقط اساطیر ایران و یونان نیستن که تا حدودی بهم شبیهن تقریبا تو تمامی ادیان داستانهای مشابهی پیدامیشه و خیلی از این داستانها فراتر از واقعیتن, شباهت بین اینها میتونه دلایل متعددی داشته باشه, شاید کاملا تصادفیه, باورهای قدیمیتر بر جدیدترها اثر گذاشته یا اینکه همه این باورها به ریشه ای برمیگردن که اون ریشه در همه یکسانه
همونطور که میدونید آیینهای ایران باستان و بین النهرین و یونان و روم ریشه های پگانی داره; همگی اساطیرشون ر از مظاهر طبیعت گرفتن و در موارد پیشرفته تر موضوعاتی مثل صلح و جنگ, عشق پاک و شهوانی و نفرت و ... بهش اضافه شده; ویژگیهای مورد پسند ر ب خدایان و ناپسند ر ب اهریمنها نسبت میدن; اینها موضوعاتین ک هر انسانی باهاش روبرو میشه و میخواد علتش ر بدونه, چرا باد میوزه؟ چرا بارون میباره؟ علم تجربی نیست و کسی چیز درستی از مثلا دما و فشار هوا نمیدونه پس باورهای ماوریایی برای توضیحشون شکل میگیره
+تمدنها اولیه (بجز تمدنایی مث مایاها) تو محدوده هلال حاصلخیز شکل گرفتن یعنی از جلگه خوزستان تا جلگه نیل, با توجه ب قدمت زیاد و نداشتن مشکلات اولیه مث تامین غذا یا مسکن فرصت اینو دارن تا به مسائل دیگه بپردازن و دین شکل بگیره, ی تمدن زودتر و یکی دیگه دیرتر اما همه دنبال هدف یکسانی بودن. مثلا همه خدایی برای گیاهان متصور میشن چون گیاه و کشاورزی بین اونا مشترکه اما هر تمدن با روایتی متفاوت
در مورد شباهت بین آیینهای میتراییسم ایرانی, میتراییسم رومی و مسیحیت خیلی بحث میشه و مثالهای متعدی از شباهتهای بینشون هست درعین حال تفاوتهایی هست ک نمیشه نادیده گرفت البته تاثیر میتراییسم رومی بر مسیحیت ر سخت میشه انکار کرد
یا باورهای مشترکی در اسلام و آیینها و اساطیر ایران باستان هست: عمر هزار ساله برای نوح/زال , گذر ابراهیم/سیاوش از آتش و ... یا مثلا خیلی از ادیان مختلف به نوعی آرمانشهر که ب وسیله منجی ساخته میشه معتقدن; چرا چون تماما چیزاییه ک مردم دوست دارن

Iman.Mage

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
نقره‌ی کشوری المپیاد شیمی دوره ۲۴
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی (با ماینور شیمی)
اینستاگرام

@ الناز:

من اگه لحنم تند بوده ببخشید.
چرا کتابش دیگه چاپ نشده؟ اینو نمیدونم. استدلالی که از کتاب نقل می کنید خیلی ضعیفه و اصلا به لحاظ تاریخی امکان نداره الهه های مصر و بابل از الهه های ایرانی گرفته شده باشه. تو پست های قبلی گفتم دلیلش رو.

عذر میخوام شما واسه بچه 4 ساله چجوری توضیح میدی پس ؟؟؟
نمیدونم منظورت چیه. اگه میخوای بگی بعد ها واسه بچه هاشون گفتن و اونا باور کردن؛ نه اینطوری نیست. اصولا مردم باید خودشون به یه چیزی معتقد باشن تا بتونن به نسل بعد منتقلش کنن.

بله
اگه شما خونده باشی نه تنها الهه ها و خدایان بلکه خیلی چیزهای دیگه هم جزو باورهای اصلی مردم هستن و کاملا هم روش سفت و سختن
حتی به خاطر همین عقاید جنگ های چندین ده ساله هم رخ داده

آفرین. پس امکان نداره به این راحتی که تو پست های قبلی گفتی به صرف اینکه یه جا (ایران) یه چیزی دیدن بشه جزو عقاید مردم مصر یا بابل.

• شروع کننده موضوع

Elnaz1

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
عشق است دامپزشکی...

به نقل از Wanderring :
این طور برداشت کردم که میگی چون ایرانیان باستان خدایانی برای پدیده هایی مثل باد یا صفاتی مثل راستگویی داشتن و سایر تمدنها م خدایانی برای این چنین مواردی داشتن پس اونها خدایانشون ر از ما الهام گرفتن و گفتن: اه چه باحاله اینا خدا دارن ما نداریم بریم بسازیم.
به نقل از Iman.Mage :
نمیدونم منظورت چیه. اگه میخوای بگی بعد ها واسه بچه هاشون گفتن و اونا باور کردن؛ نه اینطوری نیست. اصولا مردم باید خودشون به یه چیزی معتقد باشن تا بتونن به نسل بعد منتقلش کنن.
مثال من یه مثال خیلی بچه گانه بوده
مسلما خود من هم میدونم اینجوری نیست

به نقل از Wanderring :
فقط اساطیر ایران و یونان نیستن که تا حدودی بهم شبیهن تقریبا تو تمامی ادیان داستانهای مشابهی پیدامیشه و خیلی از این داستانها فراتر از واقعیتن, شباهت بین اینها میتونه دلایل متعددی داشته باشه, شاید کاملا تصادفیه, باورهای قدیمیتر بر جدیدترها اثر گذاشته یا اینکه همه این باورها به ریشه ای برمیگردن که اون ریشه در همه یکسانه
همونطور که میدونید آیینهای ایران باستان و بین النهرین و یونان و روم ریشه های پگانی داره; همگی اساطیرشون ر از مظاهر طبیعت گرفتن و در موارد پیشرفته تر موضوعاتی مثل صلح و جنگ, عشق پاک و شهوانی و نفرت و ... بهش اضافه شده; ویژگیهای مورد پسند ر ب خدایان و ناپسند ر ب اهریمنها نسبت میدن; اینها موضوعاتین ک هر انسانی باهاش روبرو میشه و میخواد علتش ر بدونه, چرا باد میوزه؟ چرا بارون میباره؟ علم تجربی نیست و کسی چیز درستی از مثلا دما و فشار هوا نمیدونه پس باورهای ماوریایی برای توضیحشون شکل میگیره
+تمدنها اولیه (بجز تمدنایی مث مایاها) تو محدوده هلال حاصلخیز شکل گرفتن یعنی از جلگه خوزستان تا جلگه نیل, با توجه ب قدمت زیاد و نداشتن مشکلات اولیه مث تامین غذا یا مسکن فرصت اینو دارن تا به مسائل دیگه بپردازن و دین شکل بگیره, ی تمدن زودتر و یکی دیگه دیرتر اما همه دنبال هدف یکسانی بودن. مثلا همه خدایی برای گیاهان متصور میشن چون گیاه و کشاورزی بین اونا مشترکه اما هر تمدن با روایتی متفاوت
در مورد شباهت بین آیینهای میتراییسم ایرانی, میتراییسم رومی و مسیحیت خیلی بحث میشه و مثالهای متعدی از شباهتهای بینشون هست درعین حال تفاوتهایی هست ک نمیشه نادیده گرفت البته تاثیر میتراییسم رومی بر مسیحیت ر سخت میشه انکار کرد
یا باورهای مشترکی در اسلام و آیینها و اساطیر ایران باستان هست: عمر هزار ساله برای نوح/زال , گذر ابراهیم/سیاوش از آتش و ... یا مثلا خیلی از ادیان مختلف به نوعی آرمانشهر که ب وسیله منجی ساخته میشه معتقدن; چرا چون تماما چیزاییه ک مردم دوست دارن
بله حرف منم همینه
مردمای گذشته میخواستن بدونن دلیل وجود آب چیه ؟ آتش چجوریه ؟ و ... اما با علم محدودشون به جایی نمیرسیدن بنابراین یه داستان ساختن و دلیل اون پدیده رو واسه خودشون با خدایان توجیه کردن
درست مثل زمانی که دانشمندان قرن جدید نیرو دیدن اما عامل نیرو رو پیدا نکردن با میدان توجیهش کردن !!
اما حرف من اینه که میگم با توجه به چیزی که از توی یه کتاب قدیمی و معتبر خوندم اینه که اولین الهه ها از ایران بودن
جالبه بدونین زمانی که ملل مختلف همدیگرو شناختن در ابتدا پدیده های اون سرزمین رو متفاوت با سرزمین خودشون میدونستن
مثال بچه گانه ::: آب اینا با آب ما فرق میکنه ! و اگه آب اینا از یه خدا هس پس مال ما هم از یه خدای دیگه هست
بنابراین داستان ها متفاوت اما با یک ریشه هست

به نقل از Iman.Mage :
@ الناز:

من اگه لحنم تند بوده ببخشید.
چرا کتابش دیگه چاپ نشده؟ اینو نمیدونم.
چون بین علمای تاریخ خیلی اختلاف پیش اومد
همچنین وقتی یه جلدش به زبان یونانی چاپ شد نزدیک بود قیامت برپا بشه

در هر حال منم نمیگم 100 % این مسئله درسته
متاسفانه ماها روی عقایدمون خیلی سفت و سختیم و با اولین چیزی که ممکنه با عقاید ما فرق داشته باشه جبهه میگیریم
من زمانی که این تاپیک رو باز کردم قصدم این بود که بشینیم و بررسی کنیم
شاید واقعا درست در میومد
نه اینکه با اطلاعات قبلی خودمون در مقابل بقیه جبهه بگیریم
مشکل ما ایرانیا دقیقا همینه
هیچ وقت حاضر نیستیم از عقایدمون کمی فاصله بگیریم و با دیدی فراتر از نوک دماغمون به دنیا نگاه کنیم و نتیجش جایگاه تاسف باریه که تو دنیا از خیلی لحاظ ها داریم [-(

Iman.Mage

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
اینستاگرام

خب الناز جان؛ من از اول تاپیک هم چند بار گفتم. یکی دوتا از این عکسایی که میگی رو بیار که تاریخش قبل از نقاشی های خدایان مصری و بابلی باشه.
من زمانی که این تاپیک رو باز کردم قصدم این بود که بشینیم و بررسی کنیم
شاید واقعا درست در میومد
ولی شما از همون اول تاپیک با قاطعیت تمام میگفتی که اساطیر همه از ما گرفته شده.

مردمای گذشته میخواستن بدونن دلیل وجود آب چیه ؟ آتش چجوریه ؟ و ... اما با علم محدودشون به جایی نمیرسیدن بنابراین یه داستان ساختن و دلیل اون پدیده رو واسه خودشون با خدایان توجیه کردن
درست مثل زمانی که دانشمندان قرن جدید نیرو دیدن اما عامل نیرو رو پیدا نکردن با میدان توجیهش کردن !!
اما حرف من اینه که میگم با توجه به چیزی که از توی یه کتاب قدیمی و معتبر خوندم اینه که اولین الهه ها از ایران بودن
جالبه بدونین زمانی که ملل مختلف همدیگرو شناختن در ابتدا پدیده های اون سرزمین رو متفاوت با سرزمین خودشون میدونستن
مثال بچه گانه ::: آب اینا با آب ما فرق میکنه ! و اگه آب اینا از یه خدا هس پس مال ما هم از یه خدای دیگه هست
بنابراین داستان ها متفاوت اما با یک ریشه هست
الآن این جریانی که میگی اگه درست باشه، واسه همه‌ی مردم دنیا پیش اومده، نه اینکه فقط واسه ایرانیا پیش اومده باشه بعد بقیه از رو دست اونا کپی کرده باشن. +یکی از دوستان هم به تمدن های دور از دسترس مثل مایاها اشاره کرد که نمیتونه با ایران در ارتباط بوده باشه.

مشکل ما ایرانیا دقیقا همینه
هیچ وقت حاضر نیستیم از عقایدمون کمی فاصله بگیریم و با دیدی فراتر از نوک دماغمون به دنیا نگاه کنیم و نتیجش جایگاه تاسف باریه که تو دنیا از خیلی لحاظ ها داریم [-(
دقیقا یکی از عقایدی که اکثر ایرانیا بهش چنگ انداختن و هیچ چیزی مخالفش رو قبول نمیکنن عقیده‌ی غلط "ایران تو همه چیز بهترین و اولینه یا یه زمانی بوده" هست. یعنی مردم دوست دارن فکر کنن باهوش ترین مردم دنیا هستن، اولین خدایان رو داشتن، دوست دارن فکر کنن واقعا یه روز تو دنیا اسمش روز جهانیه کوروشه و ... (که این چند تا نمونه ای از شایعات دروغ ایرانیه). کلا اگه بدون تعصب ایرانی بحث کنیم به خیلی جاها میرسیم.

الآن اگه بخوایم بحث به یه جایی برسه لازمه یکی از مدارک تاریخی (مثل نقاشی یا سنگ نوشته یا ...) که تو کتاب اومده رو بگی.

• شروع کننده موضوع

Elnaz1

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
عشق است دامپزشکی...

به نقل از Iman.Mage :
خب الناز جان من از اول تاپیک هم چند بار گفتم. یکی دوتا از این عکسایی که میگی رو بیار که تاریخش قبل از نقاشی های خدایان مصری و بابلی باشه.
الآن اگه بخوایم بحث به یه جایی برسه لازمه یکی از مدارک تاریخی (مثل نقاشی یا سنگ نوشته یا ...) که تو کتاب اومده رو بگی.
کتاب رو هم اکنون ندارم چون مال یکی از آشنایان بوده
سعی میکنم دوباره ازش بگیرم

به نقل از Iman.Mage :
.ولی شما از همون اول تاپیک با قاطعیت تمام میگفتی که اساطیر همه از ما گرفته شده.
اون که به دنبال شدت بحث شما بود
ولی خب بیخیال

به نقل از Iman.Mage :
دقیقا یکی از عقایدی که اکثر ایرانیا بهش چنگ انداختن و هیچ چیزی مخالفش رو قبول نمیکنن عقیده‌ی غلط "ایران تو همه چیز بهترین و اولینه یا یه زمانی بوده" هست. یعنی مردم دوست دارن فکر کنن باهوش ترین مردم دنیا هستن، اولین خدایان رو داشتن، دوست دارن فکر کنن واقعا یه روز تو دنیا اسمش روز جهانیه کوروشه و ... (که این چند تا نمونه ای از شایعات دروغ ایرانیه). کلا اگه بدون تعصب ایرانی بحث کنیم به خیلی جاها میرسیم.
آخه مشکلش اینه که ماهایی که الان خودمونو ایرانی الاصل و از نژاد ایرانی میدونیم 100 درصد ایرانی نیستیم
هرکدوممون نژادی از عرب ، ترک یا مغولی داریم
و خیلی جالب تر اینه که یه بار تو خارج یه بنده خدایی تاریخ شناس بود و میگفت ماها آریایی الاصل هستیم چون خشایارشاه آریایی زمانی که به اروپا اومد دیگه به ایران برنگشت و همین جا موند
البته در این جا یه =)) براش لازم دونستم ولی کلا موافقم
ایرانیا فکر میکنن طاق آسمون باز شده افتادن پایین
کلا ایرانی اگه نرمال بود که اسمش ایرانی نبود !!!

اما خب این عقیده خیلی جاها به کار اومده
مثلا چرا اسم مثلث پاسکال شد مثلث خیام - پاسکال؟؟؟
خب مسلما ایرانی ها تا قبل از حمله مغول ها ( که قبل از انقلاب صنعتی اروپا و مساوی با دوران رونسانس بوده ) توی خیلی چیزا تو اوج بودن و گاهی لازمه اونا ثابت بشه که کار خود ایرانی ها بوده

و اما اینکه هر از گاهی یه نفر میاد یه چیزی خلاف رای بقیه میگه هیچ اشکالی نداره
تازه من یه کتابی خوندم که نویسنده اش ثابت کرده بود که در روز عاشورا علی اصغر 2.5 سال داشته نه 6 ماه
حضرت علی اکبر هم 16 سال داشته نه 24 و ..
اما خودت میدونی که عقیده مردم چیه
خیلی چیزها بر اساس روایات مردم تغییر کرده و همین مردم حاضر به عوض کردن عقیدشون نیستن حتی اگه اصلش براشون اثبات بشه

حتی بحث سر اینکه آدم اولین موجود بشر نیست و از جایی به نام بهشت رانده نشده رو میخوم بذارم
خدا بهم رحم کنه :-ss

Iman.Mage

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
اینستاگرام

اما خب این عقیده خیلی جاها به کار اومده
مثلا چرا اسم مثلث پاسکال شد مثلث خیام - پاسکال؟؟؟

این عقیده‌ی "ایرانیا یکن" هیچ جا به کار نیومده.
این که خیام چه کارایی تو علم ریاضیات زمان خودش کرده بوده هم ربطی به این عقیده نداره.
و اما اینکه هر از گاهی یه نفر میاد یه چیزی خلاف رای بقیه میگه هیچ اشکالی نداره
تازه من یه کتابی خوندم که نویسنده اش ثابت کرده بود که در روز عاشورا علی اصغر 2.5 سال داشته نه 6 ماه
حضرت علی اکبر هم 16 سال داشته نه 24 و ..
اما خودت میدونی که عقیده مردم چیه
خیلی چیزها بر اساس روایات مردم تغییر کرده و همین مردم حاضر به عوض کردن عقیدشون نیستن حتی اگه اصلش براشون اثبات بشه

حتی بحث سر اینکه آدم اولین موجود بشر نیست و از جایی به نام بهشت رانده نشده رو میخوم بذارم
خدا بهم رحم کنه
آره خیلی خوبه که آدم حقیقت رو بررسی کنه. اما هرچی خلاف اکثریت بود هم الزاما درست نیست. خود من افکاری دارم که هیچ کسی رو ندیدم باهاش موافق باشه و متاسفانه به خاطر جو متعصبانه نمیشه مطرحش کرد. علاوه بر بعضی معتقدان خشک، این روزا بی خدا ها هم متعصب شدن، تاریخ پرستای ایرانی هم که دیگه دست کلیساهای قرون وسطی رو از پشت بستن.
مهم مستدلل فکر کردنه. مثلا تو این تاپیک وقتی هنوز مدرکی ارائه نکردید (چون کتاب پیشتون نیست الآن) منطقیه که اسنادی که قبلا ارائه شده رو درست در نظر بگیریم.

+ اگه مدرکی ارائه کنید خوش حال خواهم شد که فکرم رو اصلاح کنم.

khashayarfn

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر - علوم تصمیم و دانش

به نقل از Iman.Mage :
این عقیده‌ی "ایرانیا یکن" هیچ جا به کار نیومده.
این که خیام چه کارایی تو علم ریاضیات زمان خودش کرده بوده هم ربطی به این عقیده نداره.آره خیلی خوبه که آدم حقیقت رو بررسی کنه. اما هرچی خلاف اکثریت بود هم الزاما درست نیست. خود من افکاری دارم که هیچ کسی رو ندیدم باهاش موافق باشه و متاسفانه به خاطر جو متعصبانه نمیشه مطرحش کرد. علاوه بر بعضی معتقدان خشک، این روزا بی خدا ها هم متعصب شدن، تاریخ پرستای ایرانی هم که دیگه دست کلیساهای قرون وسطی رو از پشت بستن.
مهم مستدلل فکر کردنه. مثلا تو این تاپیک وقتی هنوز مدرکی ارائه نکردید (چون کتاب پیشتون نیست الآن) منطقیه که اسنادی که قبلا ارائه شده رو درست در نظر بگیریم.

+ اگه مدرکی ارائه کنید خوش حال خواهم شد که فکرم رو اصلاح کنم.

مشکل مردم ما اینه که هر حرفی رو بدون سند قبول میکنن! و اگه به نفعشون باشه که دیگه هیچ!

mhdbig

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
لارستان

برید کتاب ارابه خدایان رو بخونید متوجه میشید که کلا تمام ایزدان باستانی به هم مربوط میشدن
چون که یکسری عوامل غیر انسانی اونا رو به انسان ها القا کردن
حالا جن بودن یا موجودات فضایی مهم نیست هر چی بودن خودشون رو به عنوان خدا معرفی کردن

A.R.P

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
98
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

اولین بودن تو شرک و چند خدایی بودن افتخار داره ؟

grim reaper

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
عمران

اسطوره ها و افسانه ها نفت نبودن که به دنیا صادر کنن و بقیه ی دنیا از اونا استفاده کنن!!

انسان ها از وقتی حضورشون رو در این جهان حس کردن به دنبال درک پدیده های اطراف خودشون بودن و این گونه اساطیر به وجود اومدن، مثلا برای باران یک خدا ، برای سیل یک خدا ، برای جنگ یک خدا و برای توجیه هر پدیده یک اسطوره متناسب با اون در نظر گرفتن بعد کم کم به فکرشون رسید که برای این که بین این همه خدا دعوا نشه(!) یک رئیس انتخاب کنن به عنوان خدای خدایان و این گونه زئوس، آمن،اودین،ثور و... به وجود اومدن یعنی افسانه ها و اساطیر ریشه در قومیت خاصی نداره که بخوایم سرشون دعوا کنیم، بازی چوگان نیست که کشور آذربایجان اونو ثبت کنه یا مولوی نیست که ترکیه و ایران و افغانستان سرش دعوا کنن !!

از شوخی گذشته ، اکثر اسطور ها ریشه در روانشناسی داره مثلا انسان ها دیدن ضعیفن، هرکول رو ساختن ، آتنا رو به عنوان نماد علم و دانش ساختن ، حالا این نماد ها در هر فرهنگی اسمی داره مثلا نماد قدرت در ایران شده بود رستم ، در یونان باستان هرکول یعنی این طور نیست که مردم یک کشور چیزی برا خودشون بسارن بعد مردم یک کشور دیگه اونو کپی کنن، اونم با تکنولوژی ارتباطات ضعیف اون موقع!

ضمنا سر یک مسئله الکی دعوا نکنین قرار نیست کسی اینجا بیاد و بگه من از بقیه بیشتر میدونم، تو هیچی بارت نیست و ...

اینو هم بگم که کلا از این توهم که "همه چی مال ما بوده خارجیا اونو دزدیدن" بیاین بیرون ، بابا یکم واقع بینی بد نیست شما مثلا نخبه های مملکتین اینو میگین وای به حال بقیه مردم

SSJ

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران

ميدوند من مطالعات خيلي وسيعي روي اسطوره شناسي داشتم و شما مثل اينكه از روي اين كتاب بد برداشت كرديد چون زماني كه مايا ها خدا داشته اند حتي مصر و يونان و روم هم نبودند چه برسه به ما بعد هم افتخار تمدن ايران در زمان اريايي ها به يكتا پرستي هست لطفا خرابش نكنيد

سلام میدونم تاپیک مال قرن ها پیشه ها ولی من عضو شدم که اصلا به این حرف جواب بدم...

آقا شما که مطالعه داشتی در این زمینه نمیدونی که با این حرف اسم یکتا پرستی ایرانیان باستان خدچه دار نمیشه؟ چون در واقع همون موقع ک کلی الهه و ایزد وجود داشت در آیین ایرانیان بازم یکتا پرست بودن! حالا به چه شیوه ای؟
داستان از این قراره که خدای واحد پیشینیان اهورامزدا بودده اما مردم اعتقاد داشتن که اهورا وقت کافی برای توجه به همشونو نداره بنا بر این برای نزدیکانش که همون الهه و ایزدان و امشاسندان بودن دعا میخوندن که اونا پا درمیونی کنن و خواسته هاشونو به اهورا سفارش کنن یه چیزی تو همین مایه ها یا اونا ازشون محافظت کنن.. در واقع به بیان ساده تر الهه و ایزدان ایران باستان نقش قدیسان رو تو دین مسیحیت داشتن عین فرشته ها تو اسلام بودن... نه چیزی مثل خدایان پرستیدنی روم و یونان

در ضمن یکی گفته بود در زمان کرونوس انسان وجود نداشته!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
کی این حرفو زده؟؟؟ به عصری ک تیتان ها حکومت میکردند و کرونوسم سر دسته بود عصر طلایی میگن ک اتفاقا یکی از بارز ترین و برجسته ترین نکاتش ظلم وحشتناکی بود که به انسان ها وارد می شد!

و در ضمن اساطیر پیشا آریایی ایران باستان خیلی کهن تر از اسطوره های یونانی و رومی و حتا مصری اند... خیلی... تنها اسطوره هایی ک میشه قدمتشون با اساطیر ایران کهن رو برابر دونست اساطیر هندو اند که اونم دلیلی داره و دلیلشم ریشه ی یکسانیه ک این دو گروه اسوطوره ها دارند... برای همینم بهشون میگن اساطیر هندو ایرانی... عده ای آریایی ی ایرانی در اون زمان به هند سفر کردن و علت یکی بودن ریشه ی این اسطوره ها هم همینه... در واقع همشون یکی اند اما چهره هاشون متفاوته دقیقا مثل تفاوتی ک بین اسطوره هیا یونان و روم هست... البته اطلاعاتی ک از اساطیر کهن ایران باستان در دسته خیلی خیلی خیلی ناچیز تر و ناقص تر از هر کشور و تمدن دیگه ایه خیلیش نابود شدن به خصوص داستان های اساطیر پیشاآریایی و قبل از زرتشت

hanita.ard

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
....
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
قزوین
رشته دانشگاه
شیمی محض
دوران پیش از تاریخ ایران به چندین دوره تقسیم می‌شود: ۱. دوران پارینه سنگی و فرا پارینه سنگی (از حدود یک میلیون سال تا حدود ۱۲ هزار سال پیش) ۲. دوره نوسنگی (از حدود ۱۰ هزار تا حدود ۸ هزار سال پیش) ۳. دوره مس سنگی (از حدود ۸ هزار تا ۵۳۰۰ سال پیش) ۴. دوره برنز (از حدود ۵۳۰۰ تا حدود ۴۰۰۰ سال پیش)

منبع: ویکی پدیا دانشنامه ازاد

علیرضا23

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1391

غیر ممکنه.

به این عکس دقت کنید. این عکس تصویر نقاشی شده‌ی ایزیس ، الهه‌ی مصری، بر دیوار رو نشون میده.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/55/Ägyptischer_Maler_um_1360_v._Chr._001.jpg
نکته‌ی جالب اینه که این نقاشی 3373 سال پیش ( 1360 سال قبل از میلاد مسیح ) کشیده شده و اولین باری که داستان این الهه به وجود اومد حدود 5113 سال پیش (3100 سال قبل از میلاد مسیح) ـه . در حالی که کل تمدن ایران 2500 سالشه.
اون وقت شما میگی ایرانی ها اولین کسایی بودن که الهه داشتن؟!!

مصری ها چطور ممکنه از کسایی که هزاران سال بعد از خودشون اومدن الهام گرفته باشن؟!
ادم زجر میکشه از بیسوادی... دوست عزیز اسم شهر سوخته رو شنیدی؟ میدونی چیه؟
کی گفته تمدن ایران 2500 سالشه؟ تمامی کتب تاریخی ایران به همت مغول و اعراب سوزانده شده ولی بازم (شهر سوخته) تایید شده که حرف نویسنده رو صدق میکنه
لطف کن اول تاریخ رو بخون بعد نظر بده
این خیلی بده ادم چشم و گوش ببنده فقط نظر بده

اسدالهی

ilia asadollahi
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
ببینید در مورد اسطوره شناسی ایران زمین ما نهایتا بتونیم ۲۵۰۰ سال تا به سختی ۳۰۰۰ سال پیش رو تا حدی مورد بررسی قرار بدیم. چون بعد از حمله اعراب به ایران، کتابخانه ساسانی به دست اعراب نابود شد‌ به همراه تمام اسناد و مدارک و دست نوشته های درون خودش. به همین خاطر چیزی که ما از ایران باستان داریم اسناد پراکنده و بعضا حتی ناقصه. به عنوان نمونه بخوام بگم دین زرتشت زمانی آیین های بسیاری داشت و الان تنها در گذر از تاریخ ۵ آیین ازش باقی مونده.
با استناد به همین مدارک نظریه هایی ارائه میشه ایرانیان ۲۵۰۰ سال پیش یکتا پرست بودند. اما در مورد قبل از این تواریخ ما اطلاعات کمی داریم. بسیار کم.
در مورد ایران باستان و ادیان در این زمان ما می تونیم اینجوری بگیم که در دوره هایی‌ مثل هخامنشی دین اکثریت یکتا پرستی زرتشتی بود. اما خب اقلیتی هم وجود داشت که ادیان دیکه ای مثل زروانی (البته دین زروانی به اعتقاد برخی تاریخ نگاران خودش بدعتی در دین زرتشتی بوده ولی بعضی ها هم میگن دینی جدا و باستانی بوده) و ادیان دیگه ای بعضی هاشون یکتا پرستی نبودن هم وجود داشتن.
اما من باب اسطوره شناسی ایران حرف هایی که زده شد در اول تاپیک کاملا غلط نیست ‌ولی نکاتی داره:
اساطیر ایران از زمان های بسیار دورتری میومدن و خب تاثیراتی هم روی خود زرتشت گذاشتن. اما در نقل اساطیر روایات مختلفی وجود داره که یک روایت همین روایت اول تاپیک البته کمی‌ متفاوته و روایتی دیگه اینه که تمام این اسامی که به اسم الهه بیان شدن در حقیقت خدمتگزاران ایزد یکتا بودن و پیام های ایزد رو بر بندگانش می رسوندن و حتی بلعکس. ریشه اختلاف در خود این واژست. واژه ای که برای بیان این اسامی استفاده شده در واژه شناسی زبان های ایران باستان می تونه به معنای الهه باشه و به یک ترجمه می تونه نباشه!
حالا اینکه این اسطوره های از کجا اومدن نظریات مختلفی هست که کتبی مثل اسطوره های موازی می تونن تا حد خوبی این رو پاسخ بدن. اما بخش قابل توجهی از این اساطیر به طور خلاصه اگر‌ بگم غربی نیستن. تنها جاهایی‌ موازی با اونا هستن. چون ملت هایی مثل یونان تا مدتها با ایران ارتباطی نداشتن و این اسطوره ها کهن تر از این حرفها هستن. مثال از این دست زیاده. نمونه دیگش اسطوره خون آشامه که در نقاط مختلف دنیا به اشکال متفاوتی وجود داشته انا در حال حاضر چیزی که ما از خون آشام می‌شناسیم افسانه نقل شده در رمانی توی دوره ولاد سومه که خود شخصیت خون آشام هم گفته میشه از ولاد سوم الهام گرفته شده. در حالی که توی آفریقا هم افسانه خون آشام به سبکی دیگه وجود داشته و این دو صرفا موازی بودن.
همچنین توصیه می‌کنم بخش های ابتدایی فهرست واره تاریخ ادبیات ایران از دکتر دزفولیان هم مطالعه کنید چون مطالب مربوط با این بحث درش وجود داره.

اسدالهی

ilia asadollahi
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
ببینید در مورد اسطوره شناسی ایران زمین ما نهایتا بتونیم ۲۵۰۰ سال تا به سختی ۳۰۰۰ سال پیش رو تا حدی مورد بررسی قرار بدیم. چون بعد از حمله اعراب به ایران، کتابخانه ساسانی به دست اعراب نابود شد‌ به همراه تمام اسناد و مدارک و دست نوشته های درون خودش. به همین خاطر چیزی که ما از ایران باستان داریم اسناد پراکنده و بعضا حتی ناقصه. به عنوان نمونه بخوام بگم دین زرتشت زمانی آیین های بسیاری داشت و الان تنها در گذر از تاریخ ۵ آیین ازش باقی مونده.
با استناد به همین مدارک نظریه هایی ارائه میشه ایرانیان ۲۵۰۰ سال پیش یکتا پرست بودند. اما در مورد قبل از این تواریخ ما اطلاعات کمی داریم. بسیار کم.
در مورد ایران باستان و ادیان در این زمان ما می تونیم اینجوری بگیم که در دوره هایی‌ مثل هخامنشی دین اکثریت یکتا پرستی زرتشتی بود. اما خب اقلیتی هم وجود داشت که ادیان دیکه ای مثل زروانی (البته دین زروانی به اعتقاد برخی تاریخ نگاران خودش بدعتی در دین زرتشتی بوده ولی بعضی ها هم میگن دینی جدا و باستانی بوده) و ادیان دیگه ای بعضی هاشون یکتا پرستی نبودن هم وجود داشتن.
اما من باب اسطوره شناسی ایران حرف هایی که زده شد در اول تاپیک کاملا غلط نیست ‌ولی نکاتی داره:
اساطیر ایران از زمان های بسیار دورتری میومدن و خب تاثیراتی هم روی خود زرتشت گذاشتن. اما در نقل اساطیر روایات مختلفی وجود داره که یک روایت همین روایت اول تاپیک البته کمی‌ متفاوته و روایتی دیگه اینه که تمام این اسامی که به اسم الهه بیان شدن در حقیقت خدمتگزاران ایزد یکتا بودن و پیام های ایزد رو بر بندگانش می رسوندن و حتی بلعکس. ریشه اختلاف در خود این واژست. واژه ای که برای بیان این اسامی استفاده شده در واژه شناسی زبان های ایران باستان می تونه به معنای الهه باشه و به یک ترجمه می تونه نباشه!
حالا اینکه این اسطوره های از کجا اومدن نظریات مختلفی هست که کتبی مثل اسطوره های موازی می تونن تا حد خوبی این رو پاسخ بدن. اما بخش قابل توجهی از این اساطیر به طور خلاصه اگر‌ بگم غربی نیستن. تنها جاهایی‌ موازی با اونا هستن. چون ملت هایی مثل یونان تا مدتها با ایران ارتباطی نداشتن و این اسطوره ها کهن تر از این حرفها هستن. مثال از این دست زیاده. نمونه دیگش اسطوره خون آشامه که در نقاط مختلف دنیا به اشکال متفاوتی وجود داشته انا در حال حاضر چیزی که ما از خون آشام می‌شناسیم افسانه نقل شده در رمانی توی دوره ولاد سومه که خود شخصیت خون آشام هم گفته میشه از ولاد سوم الهام گرفته شده. در حالی که توی آفریقا هم افسانه خون آشام به سبکی دیگه وجود داشته و این دو صرفا موازی بودن.
همچنین توصیه می‌کنم بخش های ابتدایی فهرست واره تاریخ ادبیات ایران از دکتر دزفولیان هم مطالعه کنید چون مطالب مربوط با این بحث درش وجود داره.
یه مسئله ای رو هم یادم رفت اضافه کنم. بعضی از این اساطیر هم در یشت های اوستا بیان شدن. مثل الهه آناهیتا که در یشت پنج گفته شده. منتها با استناد به خود اوستا این الهگان در اصل الهه به معنای واژه عربی و امروزیش نبودن. بیشتر پیام رسان و ماموران اهورامزدا بودن و معمولا هر الهه برای بیان یک صفت انسانی اختصاص یافته بود. هر چند نوع یکتا پرستی زرتشتی باستان با یکتا پرستی مسیحی و اسلامی تفاوت داشته.

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
بحث آغاز تاریخ ایران مطرح شد،ببینید اون 2580 سال که به عنوان تاریخ ایران مطرح شده از زمان شاهنشاهی کوروش و آغاز وجود "حکومت ایرانی متحد" هست،وگرنه قبل از اون ما هزاران تمدن دیگر در فلات ایران داشتیم.دو هزار و پانصد سال از زمان شکل گیری حکومت متحد ایرانیه نه آغاز تمدن.

اسدالهی

ilia asadollahi
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
بحث آغاز تاریخ ایران مطرح شد،ببینید اون 2580 سال که به عنوان تاریخ ایران مطرح شده از زمان شاهنشاهی کوروش و آغاز وجود "حکومت ایرانی متحد" هست،وگرنه قبل از اون ما هزاران تمدن دیگر در فلات ایران داشتیم.دو هزار و پانصد سال از زمان شکل گیری حکومت متحد ایرانیه نه آغاز تمدن.
نکته مهمی بود و دوباره من رو یاد یه مبحث مرتبط انداخت. به عنوان نمونه تمدن ایلام. خود این تمدن نقش زیادی در انتقال این اساطیر به نسل های بعد داشته و بخش قابل توجهی از این اسطوره ها از دل همین تمدن میان. نکته جالب دیگه ای که در مورد این تمدن هست زبانشونه. به عقیده زبان شناسان این زبان یک زبان مستقل بوده که ریشه مشترکی با زبان های دیگه در ایران نداشته و همین مطالعه در مورد این زبان رو دشوار میکنه. خودش یکی‌از دلایل اختلاف سر‌ترجمه واژه الهه است. دکتر دریایی توی صحبت هاشون در این مورد بیان میکنن که این تمدن خود حاوی اساطیری بوده که بعد از فتح ایلام توسط کوروش (اگر درست خاطرم باشه البته) این اساطیر به تمدن هخامنشی هم انتقال پیدا میکنن و دستخوش تغییراتی میشن. بخشی از اون ها هم به اوستا راه پیدا میکنن.

اسدالهی

ilia asadollahi
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
من کی گفتم کشکن دوست عزیز
ولی اونا هرآنچه که باقی موندن هستن
خیلیاشون رو اعراب نابود کردن
خیلیاشون رو مغول ها لطف کردن در 3 راند دود کردن
خیلیاشون هم خدا میدونه کیا به فنا دادن
نه عزیز جان من جمله ات رو کلا اشتباه خوندم و اشتباه فهمیدم. فکر کردم میگی توسط مهاجران نقل شده اکثر تاریخ بعدا برگشتم دوباره خوندم فهمیدم چی گفتی
با حرفت موافقم

بالا