• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

انفجار بیروت ؛ چگونه ؟!

• شروع کننده موضوع

رحمتی!

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
باشه
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
یه خورده شیمی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
پلیمر
شاید در ذهنتون سوال شده باشه ، و خب من نمیخوام بیام از دیدگاه های مختلف اینو بررسی کنم

بیشتر هدفم واکنش های شیمیایی هستش که اون وسط انجام شدش !!!

و طبق اخبار رسمی :-" انفجار در اثر آمونیوم نیترات بوده !

خب امونیوم نیترات چیه؟!
یه نمکه که از واکنش بین امونیاک و نیتریک اسید به وجود میاد ------>
NH3 + HNO3 ---------> NH4NO3​
این ماده که خیلی راحت میشه تولیدش کرد یکی از اولین مواد محترقه بوده و همچنین به خاطر درصد بالای نیتروژن در کود های کشاورزی هم کاربرد داره .

کاربرد اصلی این ماده در معدن کاری به عنوان ماده منفجرس و خب دگ انچه عیان است چه حاجت به بیان است.

نیترات امونیوم به خودی خود نمیسوزه و منفجر نمیشه زیرا انرژی فعالسازی واکنش تجزیه شیمیایی نیترات امونیوم حدود 170 کیلوژول بر مول است.
واکنش تجزیه نیترات امونیوم :
NH4NO3 ----> NH2NO2 + H2O
NH2O2 ------> N2O + H2O​

پس انفجار به صورت خود به خودی انجام نشده !

پس دوباره بریم سر موقعیت ، این انرژی چگونه میتونسته بدست اومده باشه ؟!

جوابش در اتش سوزی قبل انفجار هستش

همانگونه که در فیلم ها میبینیم ابتدا یک اتش سوزی در محل قبل از انفجار هستش و همین افزایش دما کافی هستش تا سنتیک وارد عمل بشود و واکنش تجزیه انجام بشه !!!

حضور حدودا 3 تن نیترات امونیوم یعنی تولید چند صدهزار مترمکعل گاز نیتروژن اکسید و بخار اب در کسری از ثانیه :eek:

و وجود دود قرمز رنگ نشون دهنده حجم وسیعی از گاز نیتروژن کسید در محیط آزاد شده هستش و خود این گاز خیلی خیلی سمیه و بوی خیلی زننده ای داره.
و جالب تر اینکه این گاز یکی از مهم ترین الاینده های هوا به شمار میره و اثر گلخانه ای داره

امیدوارم توانسته باشم توضیح کاملی ارائه داده باشم :D

saaye81

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید فتحی
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
1400
شاید در ذهنتون سوال شده باشه ، و خب من نمیخوام بیام از دیدگاه های مختلف اینو بررسی کنم

بیشتر هدفم واکنش های شیمیایی هستش که اون وسط انجام شدش !!!

و طبق اخبار رسمی :-" انفجار در اثر آمونیوم نیترات بوده !

خب امونیوم نیترات چیه؟!
یه نمکه که از واکنش بین امونیاک و نیتریک اسید به وجود میاد ------>
NH3 + HNO3 ---------> NH4NO3​
این ماده که خیلی راحت میشه تولیدش کرد یکی از اولین مواد محترقه بوده و همچنین به خاطر درصد بالای نیتروژن در کود های کشاورزی هم کاربرد داره .

کاربرد اصلی این ماده در معدن کاری به عنوان ماده منفجرس و خب دگ انچه عیان است چه حاجت به بیان است.

نیترات امونیوم به خودی خود نمیسوزه و منفجر نمیشه زیرا انرژی فعالسازی واکنش تجزیه شیمیایی نیترات امونیوم حدود 170 کیلوژول بر مول است.
واکنش تجزیه نیترات امونیوم :
NH4NO3 ----> NH2NO2 + H2O
NH2O2 ------> N2O + H2O​

پس انفجار به صورت خود به خودی انجام نشده !

پس دوباره بریم سر موقعیت ، این انرژی چگونه میتونسته بدست اومده باشه ؟!

جوابش در اتش سوزی قبل انفجار هستش

همانگونه که در فیلم ها میبینیم ابتدا یک اتش سوزی در محل قبل از انفجار هستش و همین افزایش دما کافی هستش تا سنتیک وارد عمل بشود و واکنش تجزیه انجام بشه !!!

حضور حدودا 3 تن نیترات امونیوم یعنی تولید چند صدهزار مترمکعل گاز نیتروژن اکسید و بخار اب در کسری از ثانیه :eek:

و وجود دود قرمز رنگ نشون دهنده حجم وسیعی از گاز نیتروژن کسید در محیط آزاد شده هستش و خود این گاز خیلی خیلی سمیه و بوی خیلی زننده ای داره.
و جالب تر اینکه این گاز یکی از مهم ترین الاینده های هوا به شمار میره و اثر گلخانه ای داره

امیدوارم توانسته باشم توضیح کاملی ارائه داده باشم :D
ولی من شنیدم رنگ آتیش امونیوم نیترات با این رنگی که دیده شده فرق داره.

بالا