• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تاریخ دونی

• شروع کننده موضوع

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
سلام
یه تاپیک واس دست گرمی خودم و به چالش کشیدن شما در تاریخ!
و فهمیدن علایق کاربران در جهت زدن تاپیک های بیشتر
+کدوم شخصیت تاریخی (داخلی و یا خارجی)رو بیشتر دوست دارین؟چرا؟
+تاریخ چ کشوری براتون جالبه؟
+تاریخ باستان یا معاصر؟
+تا حالا چ کتابهای تاریخی خوندین؟
+تاثیرگذار ترین شخصیت تو تاریخ مورد علاقتون!؟
+اصن باید تاریخ بخونیم؟چرا؟
+چقدر با تاریخ کشورتون اشنایی دارین؟

خب بچه ها فعال باشین:)

***Paradise

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
shk
سال فارغ التحصیلی
0000
مدال المپیاد
متاسفانه به مدال نرسید :(
رشته دانشگاه
پزشکی
سلام
یه تاپیک واس دست گرمی خودم و به چالش کشیدن شما در تاریخ!
و فهمیدن علایق کاربران در جهت زدن تاپیک های بیشتر
+تاریخ باستان یا معاصر؟

خب بچه ها فعال باشین:)
امیر کبیر ‌.‌‌‌‌‌... مرد تر ازش ندیدم : ) .... کلا خیلی خدمت کرد ، واقعا به فکر مردم بود نه مال و ثروت و مقام ! و البته کوروشم کارای زیادی کرد
ایران
مسلما باستان : )
چند تایی بود که الان حضور ذهن ندارم
بازم امیر کبیر و شاه اسماعیل و کوروش
آره خب تاریخو باید خوند هر چند کمش ولی کمک میکنه بهت تا با اصالت خودت بیشتر آشنا شی ... با اقوام ایرانی و حالا هر جای دیگه ..‌ با فرهنگ با سیاست و با خیلی چیزای دیگه آشنا میشی و بعدا بهت کمک میکنن
تا حدی ... در مورد بعضیاشون اطلاعات زیاد دارم و در عین حال درمورد بعضیاشونم چیز زیادی نمیدونم :|

آخرین ویرایش:

Mahsa Bkrn

Daughter Of The Sea
نام مرکز سمپاد
Farzanegan
شهر
Khorramabad
سال فارغ التحصیلی
1397
کوروش
تاریخ باستان و خیلی دوست دارم علاقه ای به معاصر ندارم

تاریخ مصر واسم واقعاً جالب و هیجان انگیز
تاریخ آلمان نازی هم دوست دارم

کتاب هایی که خوندم:
تاریخ هرودت
ظهور و سقوط رایش سوم
زندگی کوروش و داریوش
سینوهه
نبرد من
البته دوتا آخر فک نکنم تاریخی محسوب بشن :-?

سعی کردم از سخنان بزرگان تاریخ استفاده کنم نمیتونم بگم شخص خاصی تاثیر گذار بوده

به نظرم تاریخ یه جورایی نامتناهی هرقدر هم خوند بازم کمه حس میکنم از کشورم و تاریخش اونقدری که لازم باش میدونم ولی بازم کافی نیست

آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
0000
کدوم شخصیت تاریخی (داخلی و یا خارجی)رو بیشتر دوست دارین؟چرا؟
میرزا کوچک خان دوستش دارم چون جدایی طلب بود. دوستش ندارم چون گول کمونیست ها رو خورده بود
تاریخ غرب رو بیشتر دوست دارم
تاریخ باستان یا معاصر؟
هر دو البته توی باستان بیشتر روم و یونان
خوندم. اما اونقدر که باید نخوندم ولی دوست دارم امسال ویل دورانت رو بخرم و شروع کنمش
چرچیل عوضی رو دوستش ندارم ولی در این حال دوستش دارم چون خودش اقرار می کنه که سیاست کثیفه . از گاندی هم بدم نمیاد
بلی چون وگرنه باید خطاهایی که قبلا انجام شده دوباره انجام بدیم
تا حدی تاریخ میدونم ولی نه اونقدر که بدونم مثلا سلسله ساسانیان چند تا پادشاه داشت
بیشتر معاصر

heliya-ody

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1402
اول بگم که زمینه ی تاریخی من اسطوره شناسیه پس تمام چیزی که من به عنوان تاریخ بهش اشاره کردم اساطیر هستند.من زیاد چیزی از تاریخ واقعی نمی دونم اما تا دلتون بخاد درباره ی اساطیر اطلاعات دارم:D
+کدوم شخصیت تاریخی (داخلی و یا خارجی)رو بیشتر دوست دارین؟چرا؟در کل به اساطیر خیلی علاقه دارم ولی درکل شخصیت واقعی هومر و اسطوره ی تاریخی ادیسیوس رو می پسندم
+تاریخ چ کشوری براتون جالبه؟یونان و اسکاندیناوی
+تاریخ باستان یا معاصر؟باستان
+تا حالا چ کتابهای تاریخی خوندین؟حضور ذهن ندارم الان
+تاثیرگذار ترین شخصیت تو تاریخ مورد علاقتون!؟الهه آتنا.من واقعا چیزی از تاریخ واقعی نمیدونم
+اصن باید تاریخ بخونیم؟چرا؟بله.تاریخ و چزئی تر اساطیر همیشه آینه ای یرای فهمیدن اشتباهات بشری بودن.مثل وقتی که انسان بعد از گمانه زنی های بسیار بر سر شیاطین و تقصیرات خدایان و بدشانسی به این نتیجه رسیدن کل معایب اخلاقی و اشتباهات بشری حاصل این بودن که پاندورا جعبه رو باز کرده.با شناخت تاریخ ما دیگه تقصیر رو گردن خدا(خدایان)یا شیطان(شیاطین)نمی اندازیم و خودمون اشتباهاتمونو قبول می کنیم
+چقدر با تاریخ کشورتون اشنایی دارین؟راستشو بگم نه زیاد.اکثر تفاوت اساطیر شرق و اساطیر غرب به اینه که اساطیر غرب استراتژی-محورن و اساطیر شرق دلاوری-محور.مثلا ما در اساطیرمون شخصیت نفس گیری مثل رستم داریم که از همه لحاظ درجه یک هست و حرف اولو تو مردونگی و شجاعت می زنه ولی بهره ی زیادی از استراتژی و نقشه نبرده بلکه با انسانیتش پیش میره و این برای من قابل احترامه اما اگه به اساطیر غرب مثلا همین یونان نگاه کنیم معروف ترین اسطورشون که جنگ تروا هستش کاملا بر اساس زیرکی و ایده ی پنهان شدن در اسب شکل گرفته و این نوع اسطوره برای من جذابیت بیشتری داره.

• شروع کننده موضوع

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
اول بگم که زمینه ی تاریخی من اسطوره شناسیه پس تمام چیزی که من به عنوان تاریخ بهش اشاره کردم اساطیر هستند.من زیاد چیزی از تاریخ واقعی نمی دونم اما تا دلتون بخاد درباره ی اساطیر اطلاعات دارم:D
+کدوم شخصیت تاریخی (داخلی و یا خارجی)رو بیشتر دوست دارین؟چرا؟در کل به اساطیر خیلی علاقه دارم ولی درکل شخصیت واقعی هومر و اسطوره ی تاریخی ادیسیوس رو می پسندم
+تاریخ چ کشوری براتون جالبه؟یونان و اسکاندیناوی
+تاریخ باستان یا معاصر؟باستان
+تا حالا چ کتابهای تاریخی خوندین؟حضور ذهن ندارم الان
+تاثیرگذار ترین شخصیت تو تاریخ مورد علاقتون!؟الهه آتنا.من واقعا چیزی از تاریخ واقعی نمیدونم
+اصن باید تاریخ بخونیم؟چرا؟بله.تاریخ و چزئی تر اساطیر همیشه آینه ای یرای فهمیدن اشتباهات بشری بودن.مثل وقتی که انسان بعد از گمانه زنی های بسیار بر سر شیاطین و تقصیرات خدایان و بدشانسی به این نتیجه رسیدن کل معایب اخلاقی و اشتباهات بشری حاصل این بودن که پاندورا جعبه رو باز کرده.با شناخت تاریخ ما دیگه تقصیر رو گردن خدا(خدایان)یا شیطان(شیاطین)نمی اندازیم و خودمون اشتباهاتمونو قبول می کنیم
+چقدر با تاریخ کشورتون اشنایی دارین؟راستشو بگم نه زیاد.اکثر تفاوت اساطیر شرق و اساطیر غرب به اینه که اساطیر غرب استراتژی-محورن و اساطیر شرق دلاوری-محور.مثلا ما در اساطیرمون شخصیت نفس گیری مثل رستم داریم که از همه لحاظ درجه یک هست و حرف اولو تو مردونگی و شجاعت می زنه ولی بهره ی زیادی از استراتژی و نقشه نبرده بلکه با انسانیتش پیش میره و این برای من قابل احترامه اما اگه به اساطیر غرب مثلا همین یونان نگاه کنیم معروف ترین اسطورشون که جنگ تروا هستش کاملا بر اساس زیرکی و ایده ی پنهان شدن در اسب شکل گرفته و این نوع اسطوره برای من جذابیت بیشتری داره.
از اونجایی که اساطیر دوست داری میخوام بهت پیشنهاد کنم کتاب "اساطیر ایرانی"مهرداد بهار رو حتما بخونی خیلی جالبه البته سنگینم هست!:)

heliya-ody

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1402
ز اونجایی که اساطیر دوست داری میخوام بهت پیشنهاد کنم کتاب "اساطیر ایرانی"مهرداد بهار رو حتما بخونی خیلی جالبه البته سنگینم هست!:)
اسمش خیلی آشناس...فکر کنم خوندم...انتشاراتش چیه؟

• شروع کننده موضوع

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
من تاریخ خیلی نخوندم و چیز زیادی نمیدونم ولی خیلی دوست دارم در مورد قاجار بیشتر بدونم اینکه چی شد یهو انقد عقب موندیم از دنیا
خب درباره تاریخ قاجار که منابع زیاده و بخونی خیلی اسون میفهمی چرا عقب موندیم مخصوصا تو نقد مشروطه هم خیلی تحلیل های جالبی شده ولی اینکه میخوای بدونی چرا عقب موندیم کتاب
"ما چگونه ما شدیم؟"از صادق زیبا کلام رو بخون کمک میکنه اما خب بستگی داره چقدر حرفای نویسنده رو قبول کنی
اسمش خیلی آشناس...فکر کنم خوندم...انتشاراتش چیه؟
نشر اگه

نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک‌خان ۲
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1401
نادرشاه افشار - شینگن تاکدا
هردو از ویرانه های یک حکومت سابقا قدرتمند یک پادشاهی قابل احترام ساختن

a.khakpour77

گُم‌دَرسَر!!!
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5 تهران
شهر
فرز 1 بندرعباس/فرز 5 تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
مدال المپیاد
مدال که نه...اما سه تا مرحله یک دارم...
دو تا ادبی، ی زیست...
دانشگاه
علوم‌پزشکی تهران
رشته دانشگاه
ژنتیک
خب من تاریخ دوست دارم ،همیشه دوست داشتم...
بیشترم علاقمند ب تاریخ باستانم...
شخصیتای مورد علاقه هم زیاد دارم
کوروش، داریوش، آتوسا(دختر کوروش و همسر داریوش)، کمبوجیه، آرتمیس اولین دریاسالار زن ایرانی، آریو برزن، سورنا، نادرشاه افشار
فردی بنام ارطغرل غازی پدر بنیانگذار سلسله‌ی عثمانی
تاریخ اساطیری هم اول از همه زال، بعد رستم، تهمینه، اسفندیار، آرش، کاوه و غیره
شعرا هم فردوسی، حافظ، مولانا، نظامی، شهریار
نویسنده شکسپیر و گابریل گارسیا مارکز
هیتلر و سائو سائو
بوعلی سینا، خوارزمی، زکریای راضی و ابن بطوطه و غیاث‌الدین جمشید کاشانی
تاریخ سرزمین‌ها هم اول ایران، بعد مصر و یونان و ترکیه، چین و کره و هند :))
از پیامبرا هم ایلیا یا همون خضر نبی
ولی از همه مهمتر، ی نفره، حضرت زینب
کتابم خوندم ولی اولاً هنوز خیلی کتابا مونده ک باید بخونم، و بعدم این ک خیلیاشو کامل نخوندم متأسفانه...
ولی منم باید تاریخ ویل‌دورانتو شروع کنم...

و این ک باید تاریخ بخونیم، تا اولاً بفهمیم از کجا اومدیم‌و چی شد ک ب اینجا رسیدیم
و دوماً عبرت بگیریم و از تجربه‌های گذشتگانمون استفاده کنیم...
در کل، دلم میخواست ی سردار شاعر توو دوران هخامنشیان باشم ک کنار آرتیمیس برای حفظ و گسترش وطنم،ایرانم، میجنگم، تا این ک ی دختر افسرده باشم ک فکر میکنه هیچ‌کاری از دستش برنمیاد و هیچی بلد نیست...
البته این ک باستان‌شناسی هم باشم ک اشیای ارزشمند گذشته رو از دل خاک درمیاره و بررسی میکنه هم خوبه

پ.ن: شاید بعداً این پستو ویرایش کنم و چیزهایی اضافه کنم...

آخرین ویرایش:

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
+تاریخ باستان یا معاصر؟
+خيليا رو دوست دارم اما يكيش مصدق
+ايران
+معاصر
+يه تعدادى كه يادم مياد رو ميگم:تاريخ گيتى گشا،تاريخ مشروطه ايران،تاريخ مشروطيت،دو قرن سكوت،تاريخ طبرى،انقلاب مخملين پهلوى ها،معماى هويدا،از مصدق تا بختيار،تاريخ بلعمى،ما چگونه ما شديم
و خيلى بيشتر كه يادم نمياد اينا چندتا از موارد خوبش بود.باز اگه يادم اومد مينويسم.
+نميشه گفت خيليا هستن
+بايد بخونيم چون هويت ملى يك كشور وابسته به اگاهى نداشتن از تاريخشه و در يك كلام اگاهى نداشتن از تاريخ كشور همين نسل جوان بى ريشه و هويتى رو به وجود مياره كه شاهدش هستيم.
+هرچقدر كه خوندم و فكر كنم تا حدى باهاش اشنا باشم.هميشه سعى مى كنم اگاهيمو در موردش بيشتر كنم

zeynabgol

به گِلِ انجمن نِشَسته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
+تاریخ باستان یا معاصر؟
میرزا کوچک خان و امیرکبیر. میرزا رو بخاطر اینکه خب اسطوره محلی منه و چون پدر پدربزرگم از یارانش بوده، کلا محبوب هست در خانواده من و وطن پرستیش.امیرکبیر هم چون که خیلی خدمت کرد و اگه نمیزدن بکشنش الان ایران جای آلمان بود واقعا:)

همین مملکت خودمون

معاصر

هیچ کتابیو کامل نخوندم... یه سری جسته گریخته خوندم و اکثرا مقاله های بابام:)

امیرکبیر

آره چون ازش درس میگیریم، و یادمون میمونه کی بودیم.

یه مقداری‌... در حد عمومی

AMIR8181

کنگر خورده ⚓⚓⚓⚓⚓
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 2
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1400
+کدوم شخصیت تاریخی (داخلی و یا خارجی)رو بیشتر دوست دارین؟چرا؟داخلی که بخوام نام ببرم خیلییییه اما برجسته ترین هاشون انوشیروان دادگر،مهرداد اول،یعقوب لیث صفاری و نادرشاه افشار
+تاریخ چ کشوری براتون جالبه؟ایران و مصر
+تاریخ باستان یا معاصر؟ترکیبی از هر دو چون دیدم بعضی افراد میگن بعد اسلام دیگه تمدنمون از بین رفت و ... با این حال که تازه جالب میشه قضیه تاریخ از اونجا به بعد
+تا حالا چ کتابهای تاریخی خوندین؟کتاب که زیاد خوندم اما بازم هرچه بخوانیم کم است
نبرد من
سه جلدی ایران باستان
پسر نان و نمک
مهرداد اول
تاریخ ساسانیان و ...
به علاوه مقدار زیادی مقاله :))

+تاثیرگذار ترین شخصیت تو تاریخ مورد علاقتون!؟اگر بخوایم دوتا از تاثیر گذارترین هارو نام ببریم یکیش یعقوب لیث صفاری عه که در حال حاضر به لطف ایشون فارسی سخن می گوییم و یکی دیگه هم حاج ابراهیم کلانتر عزیز دله که وزیر لطفعلی خان زند بودن برید بخونید فحشه که نثار ارواحش میکنید :))
+اصن باید تاریخ بخونیم؟چرا؟زیرا تاریخ بارها و بارها تکرار میشود
+چقدر با تاریخ کشورتون اشنایی دارین؟خداروشکر تا حدی که باید بدونم میدونم
و تامام

بالا