• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ماهواره رو برای خانواده های ایرانی مناسب میدونین؟

ماهواره رو برای خانواده های ایرانی مناسب میدونین؟

• رای‌دهندگان
    632

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
پاسخ : ماهواره رو برای خانواده های ایرانی مناسب میدونین

به نقل از rreezzaa :
من اینطور برداشت میکنم که شما میگی این جور شبکه هارو را انداختن صرفا برا تبلیغات و کسب درآد از این طریق؟!
ما منکر گرفتن بودجه از جانب دولتشون نیستیم منتها دولتشون چرا بودجه میده

بنظر شما کسب درآمد تنها هدفشونه و یا نه میتونن اهداف دیگه ای هم داشته باشن که اون اهداف ، اهداف اصلیشون میتونه باشه؟
نمی شه گفت هدف اصلیه یه شبکه دقیقا چیه ، ممکنه از دید شما یه چیز مهم تر بیاد و از دید دیگری یه نکته ی دیگه مهم تر و این نیاز به تحقیق و بررسی زیادی داره
و اینکه الان بازار کسب درآمد از تبلیغاتشون خیلی بهتر از گذشته شده و وقعا سودآوری داره
شاید قدیم شبکه و برنامه های فارسی زبان خیلی محدود بودند
ولی امروزه برنامه ها و شبکه های خیلی متنوع تر و حتی با زبان فارسی هستند و هرکس می تونه استفاده ی خودش رو داشته باشه و به دلیل یه سری برنامه مخرب کلا ماهواره رو زیر سوال برد ، خیلی از خانواده ها هستند که مذهبی هم هستند و ماهواره دارند و استفاده ی مثبتی هم دارند و با توجه که تلویزیون ایران هم داره پیشرفت می کنه با انتخاب مناسب از هر دو منبع استفاده ی صحیح از ماهواره چیز خیلی دور از ذهنی نیست
بنظرم الان دولت بجای انکار اینکه درصد زیادی از مردم ماهواره دارند و سعی در غیر قانونی دونستن اون داشته باشه بشینه برنامه ها و یا شبکاتی که برای خانواده ها مناسب نیست رو خیلی منصفانه نقد کنه می تونه به رقابت بپردازه و این رقابت رو با شبکه های خصوصی شروع کنه
درست همون کاری که با persiantoons شروع کردند و این شبکه با شرکت دوبله گلوری شروع به همکاری کرد
من خیلی از تلویزیون استفاده ندارم و دقیقا اطلاع ندارم همه ی شبکه ها چه برنامه هایی دارند اما پیشنهاد می کنم یه شبکه ی خاص رو زیر سوال نبرید و بدونید می شه برنامه های خوب رو انتخاب کرد (البته اگه قرار نباشه 24 ساعت تلویزیون روشن باشه :)) )به عنوان مثال شبکه ی من و تو ، من این شبکه گاهی اوقات یه سری مستند ها که علاقه داشتم رو دیدم خیلی هم جالب بود و استفاده ی دیگری هم از این شبکه تا حالا نداشتم فقط شنیدم نکات غیر اخلاقی هم داشته اونقدرم برام مهم نبوده که تحقیق کنم
آدم باید قبل از دیدن یه برنامه درموردش خوب تحقیق کنه
همون طور که قبل از دیدن یه فیلم می ریم در موردش می خونیم و صد البته spoil ها رو رعایت می کنیم :D
====================
به نقل از مازیمون :
خیلی از موسسات امار های مختلفی خروجی میدن. ولی لزومن اون امار ها قابل مراجعه و قابل قبول نیستن.
شما اسم امار گرفتن رو شنیدید، ولی از انواعش، از اشتباهات ممکن، از راه هاش، از دقتش کلاً بی اطلاعید.
پرکردن پرسشنامه رو با امار گرفتن اشتباه گرفتید...
این صحبت ها ارتباطی به صحبت های من نداره یا من دارم بد منظورمو می رسونم یا شما متوجه نیستی یا اینکه متوجه هستی اما اهمیت نمی دید چی گفتیت
من نگفتم تنها راهش پرسشنامه هست و فقط اون رو به عنوان یه آمارگیری ساده و تجربه ی شخصی مثال زدم.
فقط گفتم می شه آمار گیری رو به یک موسسه سپرد و روششو تعیین نکردم هر روشی می تونه انتخاب بشه بنا به صلاح دید
بیا صحبت خودت رو یک بار دیگه بخون
به نقل از مازیمون :
فرض کنیم اصلاً درست هم باشه و همچین تحقیقی صورت گرفته باشه، در اون صورت باید پذیرفت که فردی که مورد مطالعه و بررسی بوده اعتراف کرده که از ماهواره استفاده میکنه یعنی اون فرد شلاق خورده و جریمه داده و ادعا کرده که سریال های ماهواره ای رو دنبال میکرده در کشوری که این مورد خلاف قانون هست و فرد هیچ لزومی به بیانش نداره!‌
من مخالف حرف شما هستم و بنظرم دیدگاه شما درست نیست شما هم تا الان هر برداشتی دوست داشتی از پست من کردی و از کم و کیف آمار گیری صحبت کردی بدون اینکه از این جمله خودت دفاع کنی
و بهتون هم تذکر بدم که فکر نکن خودتون دانای کل هستید و ما از دنیا عقب افتاده و ما رو هوا صحبت می کنیم
شما کلا زیاد پیش اومده جوری صحبت می کنید انگار طرف مقابل از موضوع اطلاع نداره و معمولا هم می گین برو فلان چیز رو گوگل کن یا یه چیز خیلی بدیهی رو اطلاع رسانی می کنید انگار ما نمی دونیم
شما واقعا چقدر در مورد من شناخت دارید که می گید
به نقل از مازیمون :
تعداد باری که من امار گرفتم خیلی بیشتر از شماست.
می تونی بگید تعداد بار زیادی تا الان آمار گرفتید و از آمار گیری اطلاع دارید اما نمی تونید خودتون رو با من مقایسه کنید چون شما همون قدر از من اطلاع دارید که خودم تو فضای مجازی خواستم ازم پیدا باشه
الانم قصد مقایسه ندارم فقط می گم از من شناخت نداری و از رو هوا صحبت کردی
اگه این حرف منم برات سنگین بوده
به نقل از امـیـرحـسـیـن :
پیشنهاد می کنم الان که 23 سال سن دارید ، حداقل یه تحقیق در مورد نحوه ی آمار گیری بکنید
برات متاسفم که نمی تونی تحمل کنی یکی جملات شبیه به جملات خودت رو بهت تحویل بده
من قصد ندارم مثل شما باشم اما فکر کنم این یه بار لازم بود مثل خودت باهات صحبت کنم

YaSm!nA

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان حکیم زاده
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
98
تلگرام

به نظر منم ماهواره اصلن خوب نیس بخصوص برای خونواده هایی که بچه کوچیک و تو سن رشد دارن!!
یکی رو میشناسم از که از ماهواره صرفا جهت جنبه منفیش استفاده میکنه....ینی هر فیلمی رو روزی 2 بار میبینن خونوادگی...یکی قسمت اصلی که مادر و دختر5 ساله میبینن و یکی هم آخرشب که پدرخونواده هم هست....!! واقعا تاثیرات بدی روی بچشون گذاشته که ی نمونه اش اینکه اون دختر5 ساله امکان نداره آب بخوره قبلش پیک به سلامتی[nb]جام هارو هنگام مشروب خوردن به هم میزنن[/nb] نزنه!و...

وکسی هم میشناسم که بااینکه خیلی آدم مذهبی نیس ولی فقط شبکه هایی میبینه که توش بحث های اعتقادی بشه و ....

هیچکدوم از موارد بالا خوب نبود!درکل من میگم بستگی به جنبه فرد داره!!ولی مشکل اینجاست که هیچ آدمی قبول نمیکنه بی جنبس!!! =))

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از نـازنـیـن :
از نظر تئوری حرف شما کاملا درسته و متین! ولی من تا حالا تو اطرافیان خونه ای رو ندیدم که ساعاتی با جم و یا فارسی۱ سپری نشه! چون اساسا سریالهای ”مامان پسند”ی هستن! و خیلی از خانواده ها سرشونو با این مدل سریالها گرم میکنن. وگرنه من با بقیه کانالهایی که گفتی مشکلی ندارم :-″ :]

مثال نقض: ما خونمون داریم. مسیر هم ترکیه اس. فارسی 1 و جم هم نمی بینیم. خیلی از خونواده های ترک زبان هم اینطوری ان. فرهنگ ترکیه هم خیلی به ما نزدیکه و اونطوری چیزای بد بد نشون نمیشه که بچه 5 سالگی نیمه پورن ببینه. ولی اگه منظورتون بوس کردن دختر و پسره که به نظرم یه بچه 5-7 ساله باید از این چیزا آگاه شه. بوس کردن یه چیز خیلی زیبا هم هست نمیدونم چرا ملت این همه باش مشکل دارن :D

RREEZZAA

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
96

نمی شه گفت هدف اصلیه یه شبکه دقیقا چیه ، ممکنه از دید شما یه چیز مهم تر بیاد و از دید دیگری یه نکته ی دیگه مهم تر و این نیاز به تحقیق و بررسی زیادی داره
و اینکه الان بازار کسب درآمد از تبلیغاتشون خیلی بهتر از گذشته شده و وقعا سودآوری داره
شاید قدیم شبکه و برنامه های فارسی زبان خیلی محدود بودند
ولی امروزه برنامه ها و شبکه های خیلی متنوع تر و حتی با زبان فارسی هستند و هرکس می تونه استفاده ی خودش رو داشته باشه و به دلیل یه سری برنامه مخرب کلا ماهواره رو زیر سوال برد ، خیلی از خانواده ها هستند که مذهبی هم هستند و ماهواره دارند و استفاده ی مثبتی هم دارند و با توجه که تلویزیون ایران هم داره پیشرفت می کنه با انتخاب مناسب از هر دو منبع استفاده ی صحیح از ماهواره چیز خیلی دور از ذهنی نیست
بنظرم الان دولت بجای انکار اینکه درصد زیادی از مردم ماهواره دارند و سعی در غیر قانونی دونستن اون داشته باشه بشینه برنامه ها و یا شبکاتی که برای خانواده ها مناسب نیست رو خیلی منصفانه نقد کنه می تونه به رقابت بپردازه و این رقابت رو با شبکه های خصوصی شروع کنه
درست همون کاری که با persiantoons شروع کردند و این شبکه با شرکت دوبله گلوری شروع به همکاری کرد
من خیلی از تلویزیون استفاده ندارم و دقیقا اطلاع ندارم همه ی شبکه ها چه برنامه هایی دارند اما پیشنهاد می کنم یه شبکه ی خاص رو زیر سوال نبرید و بدونید می شه برنامه های خوب رو انتخاب کرد (البته اگه قرار نباشه 24 ساعت تلویزیون روشن باشه :)) )به عنوان مثال شبکه ی من و تو ، من این شبکه گاهی اوقات یه سری مستند ها که علاقه داشتم رو دیدم خیلی هم جالب بود و استفاده ی دیگری هم از این شبکه تا حالا نداشتم فقط شنیدم نکات غیر اخلاقی هم داشته اونقدرم برام مهم نبوده که تحقیق کنم
آدم باید قبل از دیدن یه برنامه درموردش خوب تحقیق کنه
اما گذشته از هدف اصلی میتونه چند هدف مختلف رو دنبال کنه هرچند هدف اصلیش نباشه
درباره ی نکته ای که درمورد دولت گفتین حرف منطقی ای بود منتها هنوز مونده ما به اون نقطه ای که شما توصیف کردی برسیم

تاثیرات ناخودآگاهشم رو که منکر نمیشین؟
به نقل از YaSm!nA :
به نظر منم ماهواره اصلن خوب نیس بخصوص برای خونواده هایی که بچه کوچیک و تو سن رشد دارن!!
یکی رو میشناسم از که از ماهواره صرفا جهت جنبه منفیش استفاده میکنه....ینی هر فیلمی رو روزی 2 بار میبینن خونوادگی...یکی قسمت اصلی که مادر و دختر5 ساله میبینن و یکی هم آخرشب که پدرخونواده هم هست....!! واقعا تاثیرات بدی روی بچشون گذاشته که ی نمونه اش اینکه اون دختر5 ساله امکان نداره آب بخوره قبلش پیک به سلامتی[nb]جام هارو هنگام مشروب خوردن به هم میزنن[/nb] نزنه!و...

وکسی هم میشناسم که بااینکه خیلی آدم مذهبی نیس ولی فقط شبکه هایی میبینه که توش بحث های اعتقادی بشه و ....

هیچکدوم از موارد بالا خوب نبود!درکل من میگم بستگی به جنبه فرد داره!!ولی مشکل اینجاست که هیچ آدمی قبول نمیکنه بی جنبس!!! =))

برخی شبکه های اعتقادی هستند که اگه قرار باشه فاحش ترین ضرر ماهواره رو بگیم بنظرم اونا میزارن حتا بیشتر از پ***ن و امثالهم
امثال فدک و اهل بیت که
اگه انسان یه خورده بصیرت داشته باشه براحتی میفهمه اونا دنبال چین
از استراتژی های جالبیم استفاده میکنن که محل بحث نیس

BaNue SoRkh

Kian.a
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395

من هيچ نظري درباره خوب يا بد بودنش نميدم فقط يه سوال داشتم ... اون دسته از دوستان كه دائما به برخي شبكه هاي خاص اشاره ميكنن ،ايا درسته كه من بگم :من ديگه سمپاديا نميام چون به هر حال توي اينترنت يكسري سايت ها هست كه محتواي نا مناسب دارن؟

YaSm!nA

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان حکیم زاده
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
98
تلگرام

به نقل از rreezzaa :
برخی شبکه های اعتقادی هستند که اگه قرار باشه فاحش ترین ضرر ماهواره رو بگیم بنظرم اونا میزارن حتا بیشتر از پ***ن و امثالهم
امثال فدک و اهل بیت که
اگه انسان یه خورده بصیرت داشته باشه براحتی میفهمه اونا دنبال چین
از استراتژی های جالبیم استفاده میکنن که محل بحث نیس
تقریبا موافقم....
خودم ی بار یکی از برنامه هاشو دیدم ...داشتم خر میشدم[nb]خیلی زود باورم[/nb] ..نه اینکه فک کنین دینمو عوض میکردماااا نه!! ینی نظرم راجع ب دینشون تغییر کرد[nb]اهل سنت بودن اونا[/nb] ... ولی ب لطف دوستم عاقل شدم
خخخخخ :))
ولی حالا کلا منظورم این بود ک آدم باید جنبه داشته باشه! و با نظر بالایی هم موافقم :)(kian.a)

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395

به نقل از Bahar_R :
ندیدید که اون شبکه‌ها غیر از تعداد معدودی چقدر تبلیغ نشون می‌دن؟ برنامه نشون دادن هر چقدر بهتر انجام بشه تلویزیون رو پر مخاطب تر می‌کنه و کسایی که ازش تبلیغ می‌خرن برای کانال های پر مخاطب بیشتر پول می‌دن.

مثلا بی بی سی بودجه‌ می‌گیره، خیلی هم رسمی این اتفاق می‌افته نه در قالب توطئه‌ی دشمن، همه هم می‌دونن که بودجه می‌گیره از دولت.
چرا تو خارج از اين شبكه براي خودشون كمتر هست و خيلي شبكه ها پولي هستن ولي تقريبا تمام شبكه هايي كه براي ايران ساخته شده مجانيه؟؟؟

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از rreezzaa :
اما گذشته از هدف اصلی میتونه چند هدف مختلف رو دنبال کنه هرچند هدف اصلیش نباشه
درباره ی نکته ای که درمورد دولت گفتین حرف منطقی ای بود منتها هنوز مونده ما به اون نقطه ای که شما توصیف کردی برسیم
تاثیرات ناخودآگاهشم رو که منکر نمیشین؟

ببین یه سری از برنامه ها دقیقا رو ناخودآگاه آدم تاثیر می زاره
و در مورد دولت این من و شما تعیین نمی کنیم که کی به اون نقطه می رسیم اما چیزی که مشخصه دولت خودش شروع به نقد کرده
من یه سری از نقد ها رو تو سایت ها خوندم که بنظرم خیلی زیاده روی کردن
و حتی تو سطح شهر ها هم دیدم که توی این صفحه نمایش های تبلیغاتی در سطح شهر یه سری شبکه رو کلا وابسته به یه سری کشور می دونند و می گن نباید استفاده کنید
حتی یک بار شبکه یک دیدم که داشت یه سریال رژ لب صورتی جم رو نقد می کرد که نپسندیدم از نحوه ی نقد
و بنظرم این راهی که پیش گرفته اصلا منطقی نیست و به جواب نمی رسه
نمی شه گفت یک شبکه متعلق به یک کشور هست و کلا نباید دیدش و ...
به جای این کار باید محتوای شبکه ها رو به طریق خیلی منطقی نقد کنند و همینطور شبکه ها و برنامه های مفید رو معرفی کنند و با شبکه ها همون طور که تو پستی که نقل قول کردین گفتم به رقابت بپردازند
به نقل از Agent 47 :
مثال نقض: ما خونمون داریم. مسیر هم ترکیه اس. فارسی 1 و جم هم نمی بینیم. خیلی از خونواده های ترک زبان هم اینطوری ان. فرهنگ ترکیه هم خیلی به ما نزدیکه و اونطوری چیزای بد بد نشون نمیشه که بچه 5 سالگی نیمه **** ببینه. ولی اگه منظورتون بوس کردن دختر و پسره که به نظرم یه بچه 5-7 ساله باید از این چیزا آگاه شه. بوس کردن یه چیز خیلی زیبا هم هست نمیدونم چرا ملت این همه باش مشکل دارن :D
اتفاقا ما هم یه مثال نقضش هستیم که خیلی خیلی خیلی وقته فارسی 1 رو نمی بینیم و خیلی چیزهای بهتر جایگزینش کردیم
و البته جم هم چند وقی به همون سرنوشت دچار شده
ببین بوسه خیلی چیز خوبیه خیلی چیزهای دیگه ام خیلی چیز خوبین :))
(جمله سنگین :D )
برادر 4 ساله منم می دونه بوسه چیه و هر زمان خوشحالش می کنم لپ منو بوس می کنه ولی می دونم که از انواع بوسه خبر نداره و نیاز هم نیست بدونه ، ممکنه با دونستنش هم هیچ مشکلی پیش نیاد فقط ترجیح می دم تو این سن کمش کمتر در مورد این بوسه ها بدونه
حالا یکی دیگه نظرش چیز دیگه ای هست جور دیگه رفتار می کنه
ولی اون کلمه ی انگلیسی که شما بیان کردی منم **** گذاشتم ممکنه واسه یه بچه با سن پایین تر نا آشنا باشه
خب طبیعتا گوگل سرچ می کنه و همینطور از ف.ی.لتر شکن احتمالیش که برای دانلود آهنگ استفاده می کرده هم الان استفاده می کنه
خب نتیجه ایی که داره فکر نکنم خیلی سودمند باشه و احتمال زیاد در مورد این مسائل با پدر و مادرش هم صحبت نمی کنه
ببینید معتقد نیستم که باید پنهان یا انکارشون کرد بلکه معتقدم این مسائل باید درست برای هر شخص معرفیشون کرد نکه رها کرد که خودش تو گوگل سرچ کنه که معلوم نیست اولین چیزهایی که می بینه چی هست و معرفی این مسائل هم فکر نکنم تو سایت کار درستی باشه شما خیلی بهتر می تونی منظورت رو با کلمات دیگه بیان کنید و ازتون خواهش می کنم ویرایش کنید

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

ببین یه سری از برنامه ها دقیقا رو ناخودآگاه آدم تاثیر می زاره
و در مورد دولت این من و شما تعیین نمی کنیم که کی به اون نقطه می رسیم اما چیزی که مشخصه دولت خودش شروع به نقد کرده
من یه سری از نقد ها رو تو سایت ها خوندم که بنظرم خیلی زیاده روی کردن
و حتی تو سطح شهر ها هم دیدم که توی این صفحه نمایش های تبلیغاتی در سطح شهر یه سری شبکه رو کلا وابسته به یه سری کشور می دونند و می گن نباید استفاده کنید
حتی یک بار شبکه یک دیدم که داشت یه سریال رژ لب صورتی جم رو نقد می کرد که نپسندیدم از نحوه ی نقد
و بنظرم این راهی که پیش گرفته اصلا منطقی نیست و به جواب نمی رسه
نمی شه گفت یک شبکه متعلق به یک کشور هست و کلا نباید دیدش و ...
به جای این کار باید محتوای شبکه ها رو به طریق خیلی منطقی نقد کنند و همینطور شبکه ها و برنامه های مفید رو معرفی کنند و با شبکه ها همون طور که تو پستی که نقل قول کردین گفتم به رقابت بپردازنداتفاقا ما هم یه مثال نقضش هستیم که خیلی خیلی خیلی وقته فارسی 1 رو نمی بینیم و خیلی چیزهای بهتر جایگزینش کردیم
و البته جم هم چند وقی به همون سرنوشت دچار شده
ببین بوسه خیلی چیز خوبیه خیلی چیزهای دیگه ام خیلی چیز خوبین :))
(جمله سنگین :D )
برادر 4 ساله منم می دونه بوسه چیه و هر زمان خوشحالش می کنم لپ منو بوس می کنه ولی می دونم که از انواع بوسه خبر نداره و نیاز هم نیست بدونه ، ممکنه با دونستنش هم هیچ مشکلی پیش نیاد فقط ترجیح می دم تو این سن کمش کمتر در مورد این بوسه ها بدونه
حالا یکی دیگه نظرش چیز دیگه ای هست جور دیگه رفتار می کنه
ولی اون کلمه ی انگلیسی که شما بیان کردی منم **** گذاشتم ممکنه واسه یه بچه با سن پایین تر نا آشنا باشه
خب طبیعتا گوگل سرچ می کنه و همینطور از ف.ی.لتر شکن احتمالیش که برای دانلود آهنگ استفاده می کرده هم الان استفاده می کنه
خب نتیجه ایی که داره فکر نکنم خیلی سودمند باشه و احتمال زیاد در مورد این مسائل با پدر و مادرش هم صحبت نمی کنه
ببینید معتقد نیستم که باید پنهان یا انکارشون کرد بلکه معتقدم این مسائل باید درست برای هر شخص معرفیشون کرد نکه رها کرد که خودش تو گوگل سرچ کنه که معلوم نیست اولین چیزهایی که می بینه چی هست و معرفی این مسائل هم فکر نکنم تو سایت کار درستی باشه شما خیلی بهتر می تونی منظورت رو با کلمات دیگه بیان کنید و ازتون خواهش می کنم ویرایش کنید

قطعا تو این مسائل هر کسی حق انتخاب داره بچش رو فلان جور بزرگ کنه. شما نمیخوای داداش 4 سالت ببینه اینارو من نظرم اینه که بچه تا 7 سالگی دیگه باید بدونه بوس کردن چیه چون میبینه تو جامعه و جاهای دیگه و براش سوال میشه و به چیز های بدتر میرسه.
مسائل جنسی باید به صورت غیر مستقیم آموزش داده بشه تا قبل از 16 سالگی که تو خونواده های ایرانی این مورد اصلا رعایت نمیشه و خیلی ها آسیب می بینن.
پس کسی که ماهواره داره میتونه کنترل کنه وضعیت رو. اگه راحته جلوی بچش فیلم و سریال ببینه اگه فکر میکنه آسیب میبینه خب بذاره کارتون ببینه و قفل بذاره برا بقیه کانال ها.
و به نظرم یه چیز خیلی مسخرس. سوالی که تو تاپیک پرسیده شده. اولا که خانواده ایرانی تعریف واحد نداره. یه خانواده هست همش در حال پارتی و مشروب خوردن یه خانواده در حال برگزاری روضه و ... پس نمیشه گفت خانواده ایرانی!
ماهواره هم تعریف واحدی نیست. ماهواره به معنی جم و فارسی 1 نیست. ماهواره BBC نیست. ماهواره یه دستگاهه که باش میشه تمام شبکه هایی که موجوده رو تماشا کرد. چندین مسیر هست. حتی با ماهواره می تونی ایران و شبکه های جام جم رو بگیری. میتونی شبکه های عربی بگیری که فیلم با سانسور میزارن به زبان انگلیسی. میتونی همین مسیر ترکیه رو بگیری. و کلی انتخاب دیگه هست که بازم بستگی به میحط خانواده داره.
صرفا اگه کنترل بشه که بچه های زیر 15 سال و این سن ها نرن سراغ اون کلمه بد بدی که گفتم در کل مشکلی نداره.
حالا حکومت ایران میخواد افکار خودش رو به زور تزریق کنه به ذهن مردم و میترسه ملت ببینن تو کشور های دیگه چه خبره و یا مخشون زده بشه دیگه مشکل خودشونه مشکل این نست که مغز شست و شوی مغزی داده میشه با ماهواره مشکل اینه که ایران میترسه که بعضی واقعیت های بر ملا بشه و صرفا میخواد فقط خودش بتونه شست و شوی مغزی بده.
حق انتخاب نباید وجود داشته باشه تو این کشور.

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق

فکر می کنم تنها این بخش از پست شما پاسخ به پست من باشه و بقیش نظرهای شماست که پاسخی به پست من نیست و بهتر بود با
==========
جداش می کردین اگه هم فکر می کنید ادامه ی پستتون پاسخی به صحبت های منه من احتمال می دم که پست های من رو مطالعه نکردید و پیشنهاد می کنم مطالعه کنید

به نقل از Agent 47 :
قطعا تو این مسائل هر کسی حق انتخاب داره بچش رو فلان جور بزرگ کنه. شما نمیخوای داداش 4 سالت ببینه اینارو من نظرم اینه که بچه تا 7 سالگی دیگه باید بدونه بوس کردن چیه چون میبینه تو جامعه و جاهای دیگه و براش سوال میشه و به چیز های بدتر میرسه.
مسائل جنسی باید به صورت غیر مستقیم آموزش داده بشه تا قبل از 16 سالگی که تو خونواده های ایرانی این مورد اصلا رعایت نمیشه و خیلی ها آسیب می بینن.

خب منم گفتم هرکس بنا به فکر خودش بچشو بزرگ می کنه ، شما نظرتو گفتی و منم نظرم گفتم
و همون اولم گفتم برادر من می دونه بوسه چیه ، چیزی که نمی دونه انواع بوسه هست و حداقل تو شهر که زندگی می کنیم هنوز یه چیز عادی نشده که تو پارک و خیابون هاش و مردم شروع کنند انواع بوسه رو به نمایش بگذارند به هر حال هم نظر من یه نظر شخصی هست و هم نظر شما
و هرکس هرجور صلاح می دونه برخورد می کنه
در مورد مسائل جنسی هم که من کاملا موافق آموزشش هستم و اگه ازتون در مورد یک کلمه ی خاص خواهش کردم ویرایش کنید ، دلیل هاشو بیان کردم و فکر نمی کنم قصد این رو داشتم که آموزش های جنسی رو پنهان کنم
به نقل از Hossein9021 :
چرا تو خارج از اين شبكه براي خودشون كمتر هست و خيلي شبكه ها پولي هستن ولي تقريبا تمام شبكه هايي كه براي ايران ساخته شده مجانيه؟؟؟
ببین یکی از دلیل هاش می تونه این باشه که بخش زیادی از بیننده های ایرانی هنوز واسش جا نیافتاده که پولی بابت کانال ها پرداخت کنه
و اگر برنامه هاشون رو پولی کنند تعداد زیادی بیننده از دست می دند
در ایران قانون کپی رایت اصلا رعایت نمی شه و خیلی از مردم برنامه های مورد علاقشون رو می تونند از طریق اینترنت دانلود کنند
همین نسل خودمون رو ببینید که چقدر کم هزینه سریال های خارجی رو دنبال می کنند و تنها هزینه ی استفاده از اینترنت و یا حداکثر مبلغ ناچیز سایتی که لینک ارائه می ده رو پرداخت می کنند و این هم تازه کسی که دانلود می کنه پرداخت می کنه و بعدش بین تمامی دوستاش پخش می کنه :)

-arash-

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
Shahid Beheshti
شهر
Neishenburg City
رشته دانشگاه
Civil_Eng

به نقل از Agent 47 :
پس کسی که ماهواره داره میتونه کنترل کنه وضعیت رو. اگه راحته جلوی بچش فیلم و سریال ببینه اگه فکر میکنه آسیب میبینه خب بذاره کارتون ببینه و قفل بذاره برا بقیه کانال ها.
و به نظرم یه چیز خیلی مسخرس. سوالی که تو تاپیک پرسیده شده. اولا که خانواده ایرانی تعریف واحد نداره. یه خانواده هست همش در حال پارتی و مشروب خوردن یه خانواده در حال برگزاری روضه و ... پس نمیشه گفت خانواده ایرانی!
ماهواره هم تعریف واحدی نیست. ماهواره به معنی جم و فارسی 1 نیست. ماهواره BBC نیست. ماهواره یه دستگاهه که باش میشه تمام شبکه هایی که موجوده رو تماشا کرد. چندین مسیر هست. حتی با ماهواره می تونی ایران و شبکه های جام جم رو بگیری. میتونی شبکه های عربی بگیری که فیلم با سانسور میزارن به زبان انگلیسی. میتونی همین مسیر ترکیه رو بگیری. و کلی انتخاب دیگه هست که بازم بستگی به میحط خانواده داره.
صرفا اگه کنترل بشه که بچه های زیر 15 سال و این سن ها نرن سراغ اون کلمه بد بدی که گفتم در کل مشکلی نداره.
حالا حکومت ایران میخواد افکار خودش رو به زور تزریق کنه به ذهن مردم و میترسه ملت ببینن تو کشور های دیگه چه خبره و یا مخشون زده بشه دیگه مشکل خودشونه مشکل این نست که مغز شست و شوی مغزی داده میشه با ماهواره مشکل اینه که ایران میترسه که بعضی واقعیت های بر ملا بشه و صرفا میخواد فقط خودش بتونه شست و شوی مغزی بده.
حق انتخاب نباید وجود داشته باشه تو این کشور.
نه ببین نشد، ما داریم بررسی میکنیم و هرکسی میتونه هرجور دوست داره استفاده کنه! این آسیبی که ماهواره داره فقط واسه بچه نیست، این همه زن و شوهر عاقل و بالغ از هم طلاق میگیرن، برو آمارشو ببین نونزده درصد به طور مستقیم با ماهواره در ارتباطه!
دوست عزیز اگه حکومت ایران داره افکار خودش رو تزریق میکنه، فکر میکنی بی بی سی افکار و عقاید دولت بریتانیا نیست؟
من از رسانه ی ایران دفاع نمیکنم، اما رسانه ی غربی رو هم آبی پاک تر از رسانه ی خودمون نمیدونم!
ایران میترسه، قبول، بالاخره سیستم حکومت تو همه جا همینه، فک کردی بقیه ی کشورا اینطوری نیست؟ یکم با دید باز نسبت به مسائل نگاه کنیم! اینکه فقط بخایم بزنیم به سر مملکت خودمون و بقیه ی کشور هارو بهشت تصور کنیم کاره درستی نیست، آسمون همه جا یه رنگه! (:

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از Arash3076 :
نه ببین نشد، ما داریم بررسی میکنیم و هرکسی میتونه هرجور دوست داره استفاده کنه! این آسیبی که ماهواره داره فقط واسه بچه نیست، این همه زن و شوهر عاقل و بالغ از هم طلاق میگیرن، برو آمارشو ببین نونزده درصد به طور مستقیم با ماهواره در ارتباطه!
دوست عزیز اگه حکومت ایران داره افکار خودش رو تزریق میکنه، فکر میکنی بی بی سی افکار و عقاید دولت بریتانیا نیست؟
من از رسانه ی ایران دفاع نمیکنم، اما رسانه ی غربی رو هم آبی پاک تر از رسانه ی خودمون نمیدونم!
ایران میترسه، قبول، بالاخره سیستم حکومت تو همه جا همینه، فک کردی بقیه ی کشورا اینطوری نیست؟ یکم با دید باز نسبت به مسائل نگاه کنیم! اینکه فقط بخایم بزنیم به سر مملکت خودمون و بقیه ی کشور هارو بهشت تصور کنیم کاره درستی نیست، آسمون همه جا یه رنگه! (:

ببینید اون امار هیچ گونه اعتباری نداری.

حتا دست اول نیست!
و من چند بار توضیح دادم که چرا قابل استناد نیست.

هر رسانه ای تلاش می‌کنه نوع زندگی خودش رو رواج بده، و خوب باید این اجازه داده بشه تا افراد تصمیم بگیرند.
مثلاً قبلاً اینطوری بود که خیلی از زنان بعد از ازدواج حاضر بودند از حق تحصیل یا شغل بگذرند، ولی الان دیگه اینطوری نیست،

خوب الان میشه گفت این موضوع شاید باعث طلاق بعضی خانواده ها شده باشه! ولی خوب من این رو یک روند مثبت میبینم چون این شکل رفتار ها باعث میشه افراد درک کنن که زندگی مشترک به معنی فدا شدن زن برای تشویق مرد نیست. هر دو نفر حق دارن تصمیمات مستقل بگیرند در مورد خودشون در مورد تحصیل و شغلشون.

خوب شاید شما بگید امار طلاق بالا رفته، به این دلیل ولی به نظر من وقتی همسرت ( چه مرد چه زن ) حق تورو به عنوان یک ادم مستقل نمیشناسه این ادم قابل زندگی کردن نیست.

یعنی حتا با فرض اینکه درصدی از طلاق مستقیماً حتا مرتبط به دیدن سریال های خاصی بوده باشه باز هم نمیشه گفت اون سریال ها تاثیر بدی داشتند.

در عین حال قبلاً هم گفتم، این نوع تحقیق و امار گیری اشتباهات زیادی داره.
باید توش مقوله های مورد محاسبه قرار بگیره که نگرفته یا اگه گرفته بیان نشده.

و این نیاز داره که شرکت اجرا کننده ی این طرح خیلی از داده هارو به طور مستقیم داشته باشه مثل شبکه های دیده شده، دلایل دقیق طلاق بررسی تک به تک کیس ها به طور جدا. بررسی تک به تک برنامه ها و مقایسه اون با دلایل طلاق.

این نوع بررسی نیاز به اطلاعات دست اول داره و پرسشنامه یا حتا مصاحبه با افراد مطلقه نمیتونه دقیق باشه.

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از مازیمون :
مثلاً قبلاً اینطوری بود که خیلی از زنان بعد از ازدواج حاضر بودند از حق تحصیل یا شغل بگذرند، ولی الان دیگه اینطوری نیست،

این درسته که همچین تغییری بوجود اومده و بنظرم تغییر خیلی مفیدی هست و دلیلش هم افزایش آگاهی جامعه ، تغییر شرایط اجتماعی و...
هست و این خوبه که خانم ها این انتظار رو دارند که ازدواج مانعی برای دیگر پیشرفت هاشون نباشه این موضوع هم ارتباطی به برنامه های مورد نقد ما نداره
به نقل از مازیمون :
خوب الان میشه گفت این موضوع شاید باعث طلاق بعضی خانواده ها شده باشه! ولی خوب من این رو یک روند مثبت میبینم چون این شکل رفتار ها باعث میشه افراد درک کنن که زندگی مشترک به معنی فدا شدن زن برای تشویق مرد نیست. هر دو نفر حق دارن تصمیمات مستقل بگیرند در مورد خودشون در مورد تحصیل و شغلشون.
کاملا مخالف این تفکر هستم چون مسئله ی کار و تحصیل خانوم ها قبل از ازدواج به راحتی قابل گفت و گو هست
و طرفین قبل از ازدواج نظراشون رو مشخص می کنند و اگر به نتیجه ای رسیدند به سمت قدم بعدی می رند
و اینم اضافه کنم از نظر من در زندگی زناشویی تصمیمات باید با هم گرفته شه نه اینکه هرکی هر تصمیمی دوست داشت بگیره نه اینکه یک طرف دیگری رو مجبور به کاری کنه ، تصمیمات باید با مشورت صورت بگیره و هنگام بحث کردن هم باید منطقی باشند و به نظرهای یکدیگر بها بدند
به عنوان مثال : یه پسر و دختری که تازه با هم ازدواج کرده بودند (نهایتا 2 ماه) بعدش یه دفعه بورسیه دکترای پسره برای خارج از کشور جور می شه
اما یه سری مسئله ها بودند
1) بورسیه فقط مخارج یک نفر رو می داد
2)همسر اون پسره مخالف بود که شوهرش به تنهایی بره خارج درس بخون و می خواست که کنار هم باشند
با اینکه پسره دوست داشت خارج ادامه تحصیل بده اما نگرانی ها و احساسات همسرشو درک کرد و تو ایران موند و الان مشغول دکترا گرفتن تو همین کشوره
مثال مشابه دیگری که یکی از استادهای خودمم بود خدمتت عرض کنم که استاد ما شرایطش تقریبا مثل مثال قبل بود با این وجود
با همسرش پا می شه می ره آلمان و یه خونه کرایه می کنه همزمان هم کار می کنه و هم تحصیل
هم به استادم فشار اومد و هم به خانومش که دوری خانواده و تنهایی در غربت رو تحمل کرد اما مهم این بود که تصمیم رو با هم گرفتن
ببینید خانواده یعنی این که با هم تصمیم بگیرند و یسری فداکاری ها توی خانواده نیاز می شه و سختی ها هم با هم تحمل کنند و قرار نیست کسی فدای دیگری شه
درسته قبل از ازدواج هرکس حق این رو داره که وضعیت شغل و تحصیلشو مشخص کنه و می تونه تمام شرایطشو قبل از ازدواج بیان کنه
اما بعد از ازدواج هر مسئله ی جدیدی بوجود اومد باید تصمیم ها با هم گرفته شه و حق همسر نادیده گرفته نشه
به نقل از مازیمون :
خوب شاید شما بگید امار طلاق بالا رفته، به این دلیل
اگه شما دلیل طلاق‌ها رو کار و تحصیل خانوم ها می دونید بنظرم در اشتباهید و من فکر نمی کنم دلایل طلاق های امروزی تحصیل و یا کار زن باشه
من نظرمو در مورد محتوای شبکه ها قبلا گفته ام اما فکر کنم بازم لازم باشه که یه تیکشو دوباره بگم اگه برنامه هایی رو مناسب نمی دونیم به خاطر عادی نشون دادن خیانت ها ، بی بند و باری ها و یه سری تابو شکنی هاست که از نظر اسلامی هیچ کدوم درست نیستند و برای خانواده های ایرانی مسلمون درست نیست که تماشا کنند هرچند که فکر نمی کنم خیانت مسئله ایی باشه که تو هر نوع طرز تفکر سالمی چیز عادی باشه :D
و اینکه این برنامه ها رو نقد می کنیم واسه اینه که ملت از ماهوارشون درست استفاده کنند و ناخواسته به خودشون ضرر نرسونند

=============
غلط املایی دیدین بهم پ خ بدین ممنون می شم :D

مانانائیل

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
bhshti
شهر
rs
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
rs
رشته دانشگاه
nd

این درسته که همچین تغییری بوجود اومده و بنظرم تغییر خیلی مفیدی هست و دلیلش هم افزایش آگاهی جامعه ، تغییر شرایط اجتماعی و...
هست و این خوبه که خانم ها این انتظار رو دارند که ازدواج مانعی برای دیگر پیشرفت هاشون نباشه
خب بنظرم همین افزایش اگاهی محصول دسترسی ازاد به اطلاعاته،که خب بخشیش از همین ماهواره بدست اومده...

این موضوع هم ارتباطی به برنامه های مورد نقد ما نداره...
بالاخره بحث سر ماهواره س یا یسری شبکه ها و برنامه های خاص؟ خب پس اسم تاپیک رو عوض کنید بذارید "نقدِ برنامه هایِ موردِ نقدِ ما"...

و اینم اضافه کنم از نظر من در زندگی زناشویی تصمیمات باید با هم گرفته شه نه اینکه هرکی هر تصمیمی دوست داشت بگیره نه اینکه یک طرف دیگری رو مجبور به کاری کنه ، تصمیمات باید با مشورت صورت بگیره و هنگام بحث کردن هم باید منطقی باشند و به نظرهای یکدیگر بها بدند
نظر شما متینه،ولی قوانین و سنت ها مثه نظر شما متین نیس...[nb]هرچند تو عقدنامه میشه با یسری تعهدات اختیارات مرد رو محدود کرد،ولی خب...[/nb]

اگه شما دلیل طلاق‌ها رو کار و تحصیل خانوم ها می دونید بنظرم در اشتباهید و من فکر نمی کنم دلایل طلاق های امروزی تحصیل و یا کار زن باشه
ولی بنظرم دلیل بیشتر طلاقا همون "اگاهی"ـه،اگاهی ازینکه نیازی نیس حتما با کفن از خونه شوهر خارج شد،اگاهی ازینکه میشه استقلال داشت...
من اطرافمو میبینم که کلی زوج میانسال و سالخورده هستن که نه تنها هیچ عشق و علاقه ای بینشون نیس،بلکه حتی از هم بیزارن،ولی هیچ وخت حاضر نشدن "جدا شدن" رو به عنوان یه راه در نظر بگیرن،چون اینطور یاد گرفتن؛ چون میدونن جامعه با دید بدی بهشون نگاه میکنه، ولی برعکس،نسل الان حاضر نیستن بخاطر دیدی که جامعه به اونا داره یا عواقب مطلقه شدن،یه عمر با نفرت زندگی کنن...
(این فقط یه دیدگاهه،که ممکنه درمورد همه طلاق ها صدق نکنه،ولی بهرحال همچینم غلط نیس،و البته نسبت به فرضیه ی خیلی از دوستان که میگن "ماهواره باعث طلاق میشه" کلی تر و فراگیرتره...)

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از manny :
خب بنظرم همین افزایش اگاهی محصول دسترسی ازاد به اطلاعاته،که خب بخشیش از همین ماهواره بدست اومده...

این رو کاملا قبول دارم منم اطلاع رسانی ماهواره رو زیر سوال نبردم
به نقل از manny :
بالاخره بحث سر ماهواره س یا یسری شبکه ها و برنامه های خاص؟ خب پس اسم تاپیک رو عوض کنید بذارید "نقدِ برنامه هایِ موردِ نقدِ ما"...
من اولین پستم تو این تاپیک در مورد فواید و ضررهای ماهواره بود و مشخصا قصد دوباره گویی ندارم
و الان در مورد دیدگاهای دیگران اظهار نظر می کنم
آرش میاد می گه یه سری رسانه های خارجی تاثیرات منفی دارند (پس بنظرش یه سری برنامه داریم که تاثیر منفی داره)
مازیمون میاد صحبت از این می کنه که هر رسانه هر چیز بنا به صلاح دید خودشون پخش می کنه و انتخاب برنامه به عهده ی بیننده هست
و نظرش در مورد تغییرات اجتماعی بیان می کنه و یه مورد هم به عنوان عامل طلاق مطرح می کنه و تهش هم می گه حالا که این عامل طلاقه پس اون سریال ها هم خوبه
به نقل از مازیمون :
یعنی حتا با فرض اینکه درصدی از طلاق مستقیماً حتا مرتبط به دیدن سریال های خاصی بوده باشه باز هم نمیشه گفت اون سریال ها تاثیر بدی داشتند.
منم در جواب می گم که اولا این تغییرات اجتماعی حاصل از اون سریال ها نیست و اینکه عاملی که مازیمون گفته رو عامل طلاق نمی دونم اگه هم باشه بسیار کمه (به هر حال نظر منه :D) و در پایان سریال های مورد نقد ما اصلا موضوعی رو دارند نمایش می دند که ربطی به صحبت مازیمون نداره
به نقل از manny :
نظر شما متینه،ولی قوانین و سنت ها مثه نظر شما متین نیس...[nb]هرچند تو عقدنامه میشه با یسری تعهدات اختیارات مرد رو محدود کرد،ولی خب...[/nb]
من سنت رو تایید نمی کنم سیره ی بزرگان دینم رو تایید می کنم (پیامبر و معصومین و ...)
حداقل چیزی که تو ازدواج هست دختر شرایطشو مثلا کار رو مطرح می کنه و اگه پسر کلا مخالفه پس نتیجه می گیریم این دو نفر طرز فکر و دنیایی کاملا متفاوت دارند و اصلا نباید با هم ازدواج کنند بماند به اون مسائل تعهدات عقدنامه و ...
به نقل از manny :
ولی بنظرم دلیل بیشتر طلاقا همون "اگاهی"ـه،اگاهی ازینکه نیازی نیس حتما با کفن از خونه شوهر خارج شد،اگاهی ازینکه میشه استقلال داشت...
من اطرافمو میبینم که کلی زوج میانسال و سالخورده هستن که نه تنها هیچ عشق و علاقه ای بینشون نیس،بلکه حتی از هم بیزارن،ولی هیچ وخت حاضر نشدن "جدا شدن" رو به عنوان یه راه در نظر بگیرن.
اینا یه سری تفکرات سنتیه و بپاخواسته از اجتماع هست و اصلا قرار نیست زندگی مشترک به هر قیمتی ادامه پیدا کنه اما فکر کنم اگه آمار تعداد طلاق زیاد شده چندین عامل داره که یکیش همینه که شما میگین
به نقل از manny :
نسبت به فرضیه ی خیلی از دوستان که میگن "ماهواره باعث طلاق میشه" کلی تر و فراگیرتره...
این دوستان معتقدند یه سری برنامه در ظاهرشون تفریح هست اما از یه طرف دیگه یه سری طرز فکر ها رو به آدم القا می کنند و یه سری کارهای ناپسند(ناپسند از معیار خودشون) رو عادی جلوه می دند
از نظر من این عقاید رو آمار طلاق می تونه تاثیر بزاره ، به عنوان مثال اگه زمانی خیانت یه چیز فراگیری بشه خب طبیعتا خانواده هایی که از هم می پاشند بیشتر می شه
اما بی انصافیه که همه چیز رو بندازیم تقصیر این برنامه ها مسئله ی طلاق خیلی گسترده تره و فکر هم نمی کنم کسی اینجا بخواد بگه آمار زیاد طلاق همه ی علتش برنامه های غیر اخالاقی ماهواره هست

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از Arash3076 :

1- آسمون همه جا یه رنگ نیست. تهران که معمولا خاکستری یا قهوه ایه!
2- منبع دارید که آسیب مستقیم میزنه؟
3- حتی اگه ماهواره عامل طلاق باشه نمیشه گفت ضرره. آمار طلاق بالا رفته چون تازه خانوم ها چششون باز شده که میتونن طلاق بگیرن در حالی ه قبلا هر طور تو سری میخوردن اصن نمیشد طلاق گرفت.
4- مگه من گفتم بی بی سی افکار رو تزریق نمیکنه؟ من دارم میگم دولت ایران میخواد فقط افکار خودش رو تزریق کنه و سعی داره با جلوگیری از ماهواره اینکارو بکنه که فکر دیگه ای وارد جامعه نشه. ولی دولت های دیگه اینطوری نیستن. بله افکارشون رو تزریق می کنن ولی جلوی مردم رو با سانسور و گرفتن ماهواره و ... نمی گیرن.
5- من با دید باز دارم نگاه میکنم :D

مانانائیل

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
bhshti
شهر
rs
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
rs
رشته دانشگاه
nd

من سنت رو تایید نمی کنم سیره ی بزرگان دینم رو تایید می کنم (پیامبر و معصومین و ...)
حداقل چیزی که تو ازدواج هست دختر شرایطشو مثلا کار رو مطرح می کنه و اگه پسر کلا مخالفه پس نتیجه می گیریم این دو نفر طرز فکر و دنیایی کاملا متفاوت دارند و اصلا نباید با هم ازدواج کنند بماند به اون مسائل تعهدات عقدنامه و ...
خب اینجا عمدا به جای "رسم و رسومات" از "سنت" استفاده کردم که بیشتر جنبه ی مذهبی داره[nb]سنّت ینی چیزی به جز قران(چه سخن،چه فعل) که از پیامبر صادر شده؛به شرط اینکه مربوط به احکام شرعی باشه...[/nb]،پس قاعدتا شما باید تاییدش کنید...
و خب این سیره بزرگان(که شما تاییدش میکنید) بسی جای بحث داره که فک نکنم اینجا جای بحثش باشه...
و اینکه: ببینید،انقد ساده و منطقی نیس فرایند ازدواج که دختر شرایطشو مطرح کنه و الخ...
و امیدوارم تایید کنید که خصوصا تو خونواده های مذهبی و سنتی تر به دختر انقد اسقلال(تو فکر کردن و تصمیم گرفتن) برای "ازدواج" داده نمیشه، و "ولی" هیچ وخت سایه ـشو از سر یه دختر کم نمیکنه...

این دوستان معتقدند یه سری برنامه در ظاهرشون تفریح هست اما از یه طرف دیگه یه سری طرز فکر ها رو به آدم القا می کنند و یه سری کارهای ناپسند(ناپسند از معیار خودشون) رو عادی جلوه می دند
در جواب این دوستان باید گفت: لدفن بیخیال تئوری توطئه شید... خب معلومه هر رسانه ای با توجه به اطلاعاتی که در اختیار مخاطباش قرار میده، اون مخاطبا ازش تاثیراتی می پذیرن(این خیلی فرق داره با اینکه بگیم: اون رسانه داره چیزی رو "تزریق میکنه") و قرار نیس هرکی برعکس ما بود یا خط مشی دیگه ای رو دنبال کرد فوری برچسب "مهاجم فرهنگی(!)"[nb]حالا همین تهاجم فرهنگی و واقعی یا غیر واقعی بودنش و خوب یا بد بودنش به همین سادگیا نیس که تو صدا و سیما و خطبه ها و سخنرانی های منبری میشنویم...[/nb] روش بزنیم...
و اینکه؛ بهتره این فرضیه "القا و تزریق عقاید"رو به رسانه هایی نسبت داد که کاملا در اختیارِ یه حکومت هستن و بصورت شبانه روزی ایدئولوژی اون رو تبلیغ میکنن...

(جاهایی رو که نقل قول نکردم و جوابی بهش ندادم؛ یعنی قبول دارم...)

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از Agent 47 :
1- آسمون همه جا یه رنگ نیست. تهران که معمولا خاکستری یا قهوه ایه!
4- مگه من گفتم بی بی سی افکار رو تزریق نمیکنه؟ من دارم میگم دولت ایران میخواد فقط افکار خودش رو تزریق کنه و سعی داره با جلوگیری از ماهواره اینکارو بکنه که فکر دیگه ای وارد جامعه نشه. ولی دولت های دیگه اینطوری نیستن. بله افکارشون رو تزریق می کنن ولی جلوی مردم رو با سانسور و گرفتن ماهواره و ... نمی گیرن.
5- من با دید باز دارم نگاه میکنم :D

ببین دوست عزیز منم مثل خیلی از آدم‌های دیگه سانسور خبر رو دوست ندارم و اصلا تاییدش نمی کنم اما این رو پذیرفتم که همه ی کشور‌ها برای حفظ حیثیت خودشون بعضی از خبر‌ها رو سانسور می کنند به عنوان مثال
The Guardian reported U.S. censorship of U.S. media regarding a CIA employee implicated in murder in that "A number of US media outlets learned about Davis's CIA role but have kept it under wraps at the request of the Obama administration."[20] Colorado station KUSA censored an online report indicating Davis worked for the CIA when the station "removed the CIA reference from its website at the request of the US government."[20]
[nb]wikipedia[/nb]

و توجه کنید که روزنامه‌ی گاردین که یک سانسور خبری آمریکا رو گزارش داده یک روزنامه ی انگلیسی هست و تازه بازم از این نمونه ها هست
معمولا زمان جنگ کشورها بیشترین سانسورهای خبری رو دارند پس ، سانسور فقط مختص ایران نیست و تابع شرایطه و اگه کسی می خواد به همه ی اخبار دسترسی داشته باشه مجبوره که از چند منبع خبری استفاده کنه ، این صحبت معنیش تایید سانسور نیست فقط خواستم بگم همه جا همینطوره و کم و بیشش فرق می کنه که اونم می تونه به شرایط اون کشور ارتباطش بدیم (;
و جا داره اشاره کنم که گاهی اوقات می شه مردم رو از خبرهایی که می‌خواهیم دور نگه داریم اونم به صورت بی سر‌ و صدا بدین صورت که اینقدر خبرهای کم اهمیت از نظر خودمون و جالب از نظر مردم عادی در دسترسشون بزاریم که فرد فرصت نکنه که چندین منبع خبری دنبال کنه
شما نگاه کن که هنوزم که هنوزه خیلی از مردم دیگر کشورها تصورات از ایران دارند که با واقعیت خیلی دوره و معمولا کسی که به ایران برای بار اول سفر می کنه خیلی تعجب می کنه خب این می تونه نتیجه ی همون شیوه ی خبر رسانی بی سر و صدا و تبلیغات گسترده باشه [nb] البته کم کاری مسئولین فرهنگی خودمون برای شناساندن ایران به دنیا هم تاثیرات منفی زیادی داشته [/nb] :)
به نقل از manny :
خب اینجا عمدا به جای "رسم و رسومات" از "سنت" استفاده کردم که بیشتر جنبه ی مذهبی داره[nb]سنّت ینی چیزی به جز قران(چه سخن،چه فعل) که از پیامبر صادر شده؛به شرط اینکه مربوط به احکام شرعی باشه...[/nb]،پس قاعدتا شما باید تاییدش کنید...
و خب این سیره بزرگان(که شما تاییدش میکنید) بسی جای بحث داره که فک نکنم اینجا جای بحثش باشه...
هرچند که در لغت نامه ی دهخدا سنت رسم هم بیان شده اما حق با شماست و من دقت کافی نداشتم و عذر می خوام
و درسته که جای کلی بحث داره و اینجا جاش نیست
به نقل از manny :
و اینکه: ببینید،انقد ساده و منطقی نیس فرایند ازدواج که دختر شرایطشو مطرح کنه و الخ...
و امیدوارم تایید کنید که خصوصا تو خونواده های مذهبی و سنتی تر به دختر انقد اسقلال(تو فکر کردن و تصمیم گرفتن) برای "ازدواج" داده نمیشه، و "ولی" هیچ وخت سایه ـشو از سر یه دختر کم نمیکنه...
ببینید تو دین و مذهب ما هیچ‌جا نگفته دختر رو باید به زور شوهر داد ، همون مثال تاریخی که تو دین ما هست خود پیامبر(ص) می ره نظر حضرت فاطمه (س) رو ازش می پرسه و حالا اگه یه سری خانواده ها اشتباه محض می کنند و به تصمیم و نظر دخترشون بها نمی دند ، مشکل از طرز فکرشونه نه از دین اسلام
امام(ره) در جای دیگر می گوید: «زنانی که می خواهند ازدواج کنند از همان اول می توانند اختیاراتی برای خودشان قرار دهند که نه مخالف شرع باشد و نه مخالف حیثیت خودشان، مثلاً می توانند از اول شرط کنند که چنانچه مرد فساد اخلاقی داشت و یا اگر با زن بد رفتاری کرد، زن در طلاق وکیل باشد. اسلام همانطور که حق طلاق را برای مرد قرار داده این حق را برای زن نیز قرار داده است و زن می تواند در وقت ازدواج شرط کند که اگر به من چه کردی من در طلاق وکیل باشم و اگر این شرط را کرد دیگر مرد نمی تواند او را معزول کند.»
[nb]عبدالکریم بی آزار شیرازی، رسالة نوین امام خمینی(ره)، (مؤسسه انجام کتاب، 1361) ج 3، ص236.
[/nb]

اگه دختری واسش مهمه باید همه ی این ها رو مشخص کنه و پسر هم اگه می بینه شرط ها کاملا معقوله سعی نکنه طفره بره و به خواسته ی همسر آینده اش بها بده اگر کسی این اصول رو زیر پا می زاره ، اگه جایی منطقشون خشکه من بپای اسلام نمی زارم
در مورد "ولی" اطلاعی ندارم [nb]خو چه خبره ازدواج اینقدر برای من تا الان جدی نشده :))[/nb] وفکر می کنم همینطوریشم خیلی گفتم و دارم از موضوع دور می شم ولی این رو به عنوان آخرین صحبتم در مورد این مسائل تو این تاپیک عرض کنم
اگه بینیم این موارد هست اما عموم خانوم ها اطلاعات کمی دارند ، خودشون باید بفکر خودشون باشند و اطلاع رسانی کنند و این مسائل که حقشون هست رو توی جامعه جا بندازند ، الان با وجود این شبکه های اجتماعی این کارها خیلی امکان پذیر تر شده
این مسایل حقشون هست که تو تفکرات اسلامی هم اومده و نباید از سوی کسانی که براشون تازگی داره جبهه گیری شه :)
به نقل از manny :
در جواب این دوستان باید گفت: لدفن بیخیال تئوری توطئه شید... خب معلومه هر رسانه ای با توجه به اطلاعاتی که در اختیار مخاطباش قرار میده، اون مخاطبا ازش تاثیراتی می پذیرن(این خیلی فرق داره با اینکه بگیم: اون رسانه داره چیزی رو "تزریق میکنه") و قرار نیس هرکی برعکس ما بود یا خط مشی دیگه ای رو دنبال کرد فوری برچسب "مهاجم فرهنگی(!)"[nb]حالا همین تهاجم فرهنگی و واقعی یا غیر واقعی بودنش و خوب یا بد بودنش به همین سادگیا نیس که تو صدا و سیما و خطبه ها و سخنرانی های منبری میشنویم...[/nb] روش بزنیم...
ترجیح می دم دوستان اگه نظرشون تئوری توطئه و یا ... هست خودشون از صحبت خودشون دفاع کنند و اینکه نمی شه هرسوالی و صحبتی رو پای تئوری توطئه گذاشت به عنوان مثال یکی می پرسه چرا شبکه ها پولی نیستند ، برخوردی که من با این سوال دارم اینه که شخص مقابلم داره یه سوال که تو ذهنش اومده رو درمیون می گذاره و جوابی که بنظرم منطقی هست رو پاسخ می دم و جبهه نمی گیرم تو هم تئوری توطئه داری
تو این تیکه
ببینید منم تو این موافق دوستان هستم ولی معتقد به تئوری توطئه نیستم
اصلا شما فرض کنید من می رم یه کانال روسی و یه سریال به زبان روسی می کنم (ِیه چیز که برای من ساخته نشده و برای منم نمایش داده نمی شه و احتمال اینکه منم ببینم خیلی کمه) اما اون سریال یه سری نکاتی داره که با دین من در تضاده ، خب یه سری طرز فکر به من القا می شه و خودم هم خبر ندارم شاید اگه من چند سال بطور مداوم از اون کانال و سریال هاش که این نکات منفی توشون مشترکه استفاده کنم و از اونورم تو یادگیری دین خودم اهمال کنم عقایدم جوری عوض بشه که اسما دینم اسلام باشه ولی در طرز فکر رفتار جور دیگه باشم
و حداقل دغدغه ی من که این مسائل مطرح می کنم دشمن شناسی یا برچسب زدن به دیگران نیست و نظرم اینه که باید به مردم اطلاع داده شه در برنامه های انتخابیشون بیشتر دقت کنند یکی از این برنامه های سریال هست(که یه سریشون نتنها غیر دینی هستند کلا غیر اخلاقی هستند)
به نقل از manny :
و اینکه؛ بهتره این فرضیه "القا و تزریق عقاید"رو به رسانه هایی نسبت داد که کاملا در اختیارِ یه حکومت هستن و بصورت شبانه روزی ایدئولوژی اون رو تبلیغ میکنن...
بنظرم رسانه ملی باید یه سری آموزش های اجتماعی رو بصورت غیر مستقیم به بیننده اش القا کنه و یه سری مشکلات اجتماعی رو به طور مستقیم به نمایش بزاره
اما متاسفانه کیفیت یه سری سریال های ایرانی اونقدر پایین بوده که آموزش هاشون جوری علنی بود که نتنها حس دیدن سریال رو از من گرفت کلا حس کردم بیننده رو یه بچه کوچیک تصور کردن و یا این مسئله که معمولا شخصیت مثبت ها همیشه ریش داشتند و شخصیت منفی ها ریششون رو با تیغ می زدند و یا اسم های شاهنامه رو به شخصیت های می دادند که جالب نبود و ... اینقدر زیاد شد که برای من به موضوعی غیرقابل تحمل تبدیل شد
به عنوان مثال می تونم به اسم فریدون اشاره کنم ، این اسم خیلی زیباست اما متاسفانه معمولا نسیب اون لات و لوت های سریال ها می شه
یا اون آبدارچی سریال نرگس که برای تمسخر اسمش رستم بود و ...
خب این چیزا حال آدم رو بد می کنه و ترجیح می ده که سریال های داخلی هم فیلتر کنه حتی اگه این فیلتر باعث بشه با تلویزیون خداحافظی کنه
من قبلا هم گفته بودم کانال های داخلی هم ایرادات زیادی دارند ولی چون تاپیک چیز دیگه بود مطرح نکردم
ولی حالا که مطرح شد اینم اضافه کنم که کانال های داخلی هم باید دقت زیادی در انتخاب برنامه هاشون بشه :)

مانانائیل

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
bhshti
شهر
rs
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
rs
رشته دانشگاه
nd

امام(ره) در جای دیگر می گوید: «زنانی که می خواهند ازدواج کنند از همان اول می توانند اختیاراتی برای خودشان قرار دهند که نه مخالف شرع باشد و نه مخالف حیثیت خودشان، مثلاً می توانند از اول شرط کنند که چنانچه مرد فساد اخلاقی داشت و یا اگر با زن بد رفتاری کرد، زن در طلاق وکیل باشد. اسلام همانطور که حق طلاق را برای مرد قرار داده این حق را برای زن نیز قرار داده است و زن می تواند در وقت ازدواج شرط کند که اگر به من چه کردی من در طلاق وکیل باشم و اگر این شرط را کرد دیگر مرد نمی تواند او را معزول کند.»
اولا اسلام حق طلاق رو برای زن قرار نداده،فقط تو شروط ضمن عقد میشه "اینکه زن هم میتونه حق طلاق داشته باشه" رو اضافه کرد،که البته مشروط بر اینکه مرد قبول کنه... ینی حق طلاق رو قانون به مرد میده،ولی به زن نمیده،بلکه این مرده که میتونه این حق ـو به زن بده یا نده... همونطور که معلومه این دوتا خیلی باهم فرق دارن...
و البته تو همین مثال که اقای خمینی زده _چنانچه مرد فساد اخلاقی داشت و یا اگر با زن بدرفتاری کرد و الخ... _ اینجا باید زن ثابت کنه که مرد همچون کارایی رو انجام داده، که فک نکنم به همین سادگیا باشه،ولی مرد نه، "طلاق گرفتن" براش مثه اب خوردنه...

ببینید تو دین و مذهب ما هیچ‌جا نگفته دختر رو باید به زور شوهر داد ، همون مثال تاریخی که تو دین ما هست خود پیامبر(ص) می ره نظر حضرت فاطمه (س) رو ازش می پرسه و حالا اگه یه سری خانواده ها اشتباه محض می کنند و به تصمیم و نظر دخترشون بها نمی دند ، مشکل از طرز فکرشونه نه از دین اسلام
والا من که مدتی درمورد دین و مذهب شما مطالعه داشتم با جملاتی مثه "دختر خود را به ازدواج او در آورد" زیاد روبرو شدم... مثلا:
[پیامبر] سپس دختر عمه خود - زینب دختر جحش - را همسر او کرد.
علی دخترش ام کلثوم را به ازدواج عمر درآورد.[nb]حالا کاری ندارم که اغلب شیعیان میگن همچین اتفاقی نیفتاده و سند های تاریخی ای که مطرح میشه رو اشتباه میدونن...[/nb]
و...

و البته،همونطور که میدونید شوهر دادن دختر در خردسالی تو اسلام رایج بوده و هست؛ مثلا:
امام خمینی-ترجمه تحریر الوسیله(چاپ چارم:1392)-کتاب نکاح-مسئله 9:
تعجیل در شوهر دادن دختر و محظوظ نمودن او به واسطه شوهر در وقت بلوغ او،مستحب است،که از امام صادق است:«از سعادت مرد این است که دخترش در خانه او حیض نبیند». و در خبر است:«به درستی که دختران بکر به منزله میوه روی درخت میباشند،اگر میوه ها رسیدند و چیده نشدند، افتاب انها را خراب میکند و باد انهارا روی زمین می اندازد، و چنینند دختران باکره در وقتی که میرسند به انچه که زن ها رسیده اند،پس برای انها دوایی نیست مگر شوهر نمودن». ... حضرت علی از پیغمبر نقل میکند که فرمود:«وقتی کسی پیش شما امد که خلق و دینش مورد رضایت شما بود،به ازدواج او در بیاورید» حضرت علی میفرماید: گفتم: «ای پیامبر خدا حتی اگر ان شخص نسبش پست باشد؟» پیامبر فرمود: «هرگاه کسی که دین و اخلاق اورا می پسندید نزد شما امد،به ازدواج او در اورید،که اگر چنین نکردید فتنه در زمین و فساد بزرگی میشود».[nb]حالا با اون تیکه که میگه "حتی اگر ان شخص نسبش پست باشد؟" کاری ندارم...[/nb]

یا یکی دیگه:
امام خمینی-ترجمه تحریر الوسیله(چاپ چارم:1392)-کتاب نکاح-مسئله 12:
نزدیکی با زوجه[nb]معنی "زوجه" که مشخصه؟؟؟[/nb] قبل از تمام شدن 9 سال جایز نیست _نکاحش دائمی باشد یا منقطع_ و اماسایر لذت ها مانند لمس نمودن با شهوت و بغل گرفتن و تفخیذ[nb]لدفن معنی این واژه رو پیدا کنید،من نمینویسمش...[/nb] او حتی در شیرخوار، اشکالی ندارد.
خب،مسلما این دختر بچه ها(که ممکنه شیر خوارم باشن) چیزی از "ازدواج" نمیدونن... و "به زور شوهر دادن"ـی که شما میگید تو دین شما نیس،تو این موارد کلا بی معنیه... (در یه جمله: بچه ها رو هم می‌شه خواستگاری کرد،از ولی[nb]لدفن نگید نمیدونید "ولی" چیه،حتی اگه در حد کتاب دینیم اطلاعات داشته باشید،کاملا مشخصه...[/nb] اونا،چون حق به ازدواج درآوردنشون با "ولی"ـه.)
من اینارو از خودم درنمیارم،دارم از دین خودتون براتون نقل قول میکنم؛حالا شما هرجور دوس دارید تفسیر کنید...

گه بینیم این موارد هست اما عموم خانوم ها اطلاعات کمی دارند ، خودشون باید بفکر خودشون باشند و اطلاع رسانی کنند و این مسائل که حقشون هست رو توی جامعه جا بندازند ، الان با وجود این شبکه های اجتماعی این کارها خیلی امکان پذیر تر شده
این مسایل حقشون هست که تو تفکرات اسلامی هم اومده و نباید از سوی کسانی که براشون تازگی داره جبهه گیری شه
حقشون که هست،ولی بعید میدونم تو تفکرات اسلامی[nb]اون دو-سه تا روشنفکر و رفرمیست رو کنار بذارید،داریم در مورد اسلامی حرف میزنیم که 1.5 میلیارد پیرو داره...[/nb] باشه،همین بالاتر چن تا نمونه اوردم...

اصلا شما فرض کنید من می رم یه کانال روسی و یه سریال به زبان روسی می کنم (ِیه چیز که برای من ساخته نشده و برای منم نمایش داده نمی شه و احتمال اینکه منم ببینم خیلی کمه) اما اون سریال یه سری نکاتی داره که با دین من در تضاده ، خب یه سری طرز فکر به من القا می شه و خودم هم خبر ندارم شاید اگه من چند سال بطور مداوم از اون کانال و سریال هاش که این نکات منفی توشون مشترکه استفاده کنم و از اونورم تو یادگیری دین خودم اهمال کنم عقایدم جوری عوض بشه که اسما دینم اسلام باشه ولی در طرز فکر رفتار جور دیگه باشم
اولا شما اختیار و قدرت انتخاب دارید،و اگه واقن به دینتون مطمئنید،سمت چیزی که مغایر دین شما باشه نمیرید،یا اگه برید ازش تاثیر نمیپذیرید، و دوما،اگه ازونورم تو یادگیری دین خودتون اهمال کنید،تقصیر شماس که اهمال کردید،نه اون رسانه...

بنظرم رسانه ملی باید یه سری آموزش های اجتماعی رو بصورت غیر مستقیم به بیننده اش القا کنه و یه سری مشکلات اجتماعی رو به طور مستقیم به نمایش بزاره
اولا در حال حاضر مستقیم و غیر مستقیم و بصورت کاملا یک طرفه داره تو تبلیغ ایدئولوژی خودش یکه تازی میکنه،بدون رقیب... دوما منظور شما از اموزش اجتماعی چیه؟ فک کنم "اجتماعی" ای که شما ازش حرف میزنید صرفا جنبه دینی-مذهبی داره،که تو این موردم فک نکنم کم بذارن...

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق

اول از هرچیز تذکر می دم که شما دارید بحث رو دور می کنید
بحث از اونجا شروع شد که کار و تحصیل به عنوان عامل طلاق های امروزه معرفی شد(مشخصا وقتی می گیم طلاق های امروزه منظورمون افرادی با میانگین سنی 23 هست نه دختر بچه زیر 9 سال)
و من گفتم که قبل از ازدواج دختر شرایطشو بیان می کنه و به توافق می رسند که بازم همون رنج سنی(بالا 17 ،18 سال) مد نظرم بود
و هر صحبتی شد تو اون رنج سنی بود اما شما داری کلا جوری انتقاد از دین می کنید که به ماهواره ارتباطی نداره و اینجا جاش نیست
موردی نداره بحث در موردش شه اما اینجا جاش نیست و اگه صحبتی در مورد دین داری جای خودش مطرح بفرما
با این حال من پاسخ اجمالی به صحبت های شما می دم که فکر نکنید ، توانایی پاسخ نیست
اسلام یه سری حق ها رو از قبل تعیین کرده که تو این شکی نیست حالا اگه خانومی(یک فرد بالغ) شرایطی اضافه تر می خواهد می تونه تو عقدش ذکر کنه و مشخصا که مرد هم باید تایید کنه (چون یه شرط جدید هست و طرفین باید رضایت داشته باشند) و اگه مرد قبول نکرد ، اون خانوم (که یه فرد بالغ هم هست) تن به ازدواج نمی ده تا اینجاش بنظرم می تونیم قبول کنیم که ازدواج های رایج امروزه می تونند تکلیف خودشون رو با مسئله ی کار و تحصیل و حق طلاق خانوم ها قبل از ازدواج حل کنند (; (در مورد اینکه شما گفتی یه سری خانواده دختر بالغ خودشون مجبور به ازدواج می کنند منم گفتم که کار اشتباهی هست و جزیی از اسلام نیست که دختر بالغ به زور ازدواج کنه)
اما شما می گی تکلیف دخترهای زیر 9 سال چی می شه ، که این در حوزه ی صحبت ما نبود چون داشتیم در مورد ازدواج های رایج امروزه صحبت می کردیم و بحث چند بخش داره و خیلی طولانی هست
به هر حال پاسخ خیلی کوتاه به این صحبت باید بگم که ازدواج دختر زیر 9 سال به اذن پدر امکان پذیر هست ولی یه شرط مهم داره و اونم رعایت مصلحت کودکه که برای این
حکومتهای دینی می توانند برای جلوگیری از سوءاستفاده سیستم قضایی را ناظر بر اجرای صحیح این حکم بدانند. بدین معنا که احراز مصلحت باید توسط قاضی تأیید شود و سپس اولیا بر این امر اقدام کنند.
[nb]پایگاه اطلاع رسانی حوزه [/nb]

و اون مواردی که شما مطرح کردی برای این بود که بنا به هر دلیلی ازدواج صورت گرفت ارتباط جنسی مستقیم صورت نگیره و برای خود کودک مطرح شده و دیگر مسائلی که پشت این حکم هاست
در مورد این حدیث ها که یه قسمتش پر رنگ کردید من بنظرم اشتباه متوجه شدید
حضرت علی از پیغمبر نقل میکند که فرمود:«وقتی کسی پیش شما امد که خلق و دینش مورد رضایت شما بود،به ازدواج او در بیاورید» حضرت علی میفرماید: گفتم: «ای پیامبر خدا حتی اگر ان شخص نسبش پست باشد؟» پیامبر فرمود: «هرگاه کسی که دین و اخلاق اورا می پسندید نزد شما امد،به ازدواج او در بیاورید،که اگر چنین نکردید فتنه در زمین و فساد بزرگی میشود».
اگر اینجا گفته شده به ازدواج او در بیاورید معنیش این نیست که دختر رو به زور ازدواج بدید در زمانی شما می تونستید بگید که اینجا دختر حق انتخاب نداشته که مشخص می شد دختران توی این حدیث کودک هستند در صورتی که بنظرم این حدیث می گه به اخلاق و دین خواستگار بهای زیادی بدند
خب تا اینجاش پاسخ کوتاهی به موارد شما رو دادم(و با اینکه کوتاه بود می بینید که همچین کم هم نیست اگه قرار بود به طور کامل پاسخ بدم خیلی بیشتر از این حرف ها می شد ) و لزومی نمی بینم بقیش پاسخ بدم چون از اول هم ارتباطی به تاپیک نداشت
شما اگه خواستین در جای دیگه ای در موردش صحبت کنید من ترجیح می دم موضوع اصلی این تاپیک ادامه بدم
فقط در انتها در مورد این مسائل بگم شما می گید
به نقل از manny :
والا من که مدتی درمورد دین و مذهب شما مطالعه داشتم
شما یا مطالعاتتون ناقص بوده یا از یک منبع یک طرفه مطالعه کردید
وگرنه خیلی از مسائلی که شما بیان کردید پاسخشون تو منابع ما هست
منم روحم از ازدواج با بچه ی زیر 9 سال خبر نداشت و کاملا بی علاقه هم نسبت بهش هستم با این وجود شما که مطرح کردید من با تعجب جست و جو کردم و دیدم که شما بد معرفی کردید و در حدی که منو قانع کنه بهم پاسخ داده شد
و اما بحث اصلی
به نقل از manny :
اولا شما اختیار و قدرت انتخاب دارید،و اگه واقن به دینتون مطمئنید،سمت چیزی که مغایر دین شما باشه نمیرید،یا اگه برید ازش تاثیر نمیپذیرید، و دوما،اگه ازونورم تو یادگیری دین خودتون اهمال کنید،تقصیر شماس که اهمال کردید،نه اون رسانه...
من کلا تقصیری رو به دوش رسانه ننداختم و گفتم اشتباه در انتخاب برنامه هاست و اینم اضافه کنم
یه سری سریال تصاویر غیر اخلاقی نشون می دند و این کاملا مشخصه و کسی که اعتقاد داره نباید ببینه و نمی بینه
اما یه سری سریال تصاویر غیر اخلاقی ندارند بلکه رفتار و فرهنگی نمایش می دند که مخالف اون اعتقادات اسلامی ماست و این یکم پنهانه ممکنه یه سری افراد متوجه نشند و تاثیر این برنامه ها هم تو ناخودآگاه هست من بیشتر منظورم اینا بود
به نقل از manny :
اولا در حال حاضر مستقیم و غیر مستقیم و بصورت کاملا یک طرفه داره تو تبلیغ ایدئولوژی خودش یکه تازی میکنه،بدون رقیب... دوما منظور شما از اموزش اجتماعی چیه؟ فک کنم "اجتماعی" ای که شما ازش حرف میزنید صرفا جنبه دینی-مذهبی داره،که تو این موردم فک نکنم کم بذارن...
با این وجود باز هم سریال ها و برنامه هایی هستند که تبلیغ ندارند یا تبلیغاتشون خیلی کمتره
در کشور ما می تونه آموزه های دینی و مذهبی هم جزیی از برنامه ها قرار بگیره و من نگفتم که این کار رو انجام نمی دند گفتم
به طرز بچه گانه‌ایی این کار رو انجام می دند و کلا مزه ی سریال رو می پرونند :D (واسه من که اینطوره)

بالا