• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

دوستی به جای ازدواج

most wanted

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی2
شهر
تهران
پاسخ : دوستی به جای ازدواج

به نقل از S E P I D E H :
به نظر من تا یه سنی دوستی خیلیم خوب و لازمه . با دوستی میتونی خصوصیات جنس مخالفو بفهمی در نتیجه به وقتش ازدواج موفق تری داشته باشی ...
کاملا موافقم
شما با یه دوستی (محدودیت می خواد البته) می تونی از اخلاق و رفتار و طرز فکر جنس مخالف تجربه کسب کنی و ازدواج موفقی داشته باشی
شایدم همون دوستی به ازدواج برسه .
وگرنه اگه شما دستو پا بسته نسبت به افکار جنس مخالف برید زیر یه سقف مشکلاتی داه که نمیشه رفع کرد.
به خاطر همین دوران نامزدی و راه انداختن ولی به نظر من این دوستی از اون هم بهتره

Erfanshakourzadeh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۵تهران
شهر
تهران
دانشگاه
وtehranو harward وsharifوoxfordوberekli
رشته دانشگاه
فقط برق شاخه الکترونیک
‏.

خب ازدواج صد در صد بهتره.تو دوستي احد خاصي بين دوطرف نيست اكه يكيشون خسته بشه ازاون يكي ميره به همين سادكي و اين تنوع طلبي ايجاد ميكنه

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از Erfanshakourzadeh :
خب ازدواج صد در صد بهتره.تو دوستي احد خاصي بين دوطرف نيست اكه يكيشون خسته بشه ازاون يكي ميره به همين سادكي و اين تنوع طلبي ايجاد ميكنه

البته اون چیزی که ایجاد می کنه عهد هست نه احد.

ولی خب حتا اگر حرفتون ۱۰۰ در ۱۰۰ هم درست باشه دلیلتون خیلی عجیبه.

فرض کن داری با یکی زندگی می کنی که ازش خسته شدی. اونی که فکر می کردی نبوده. خب می خوای ۲۰ ساله دیگه هم با همین ادم زندگی کنی‌؟

خب دوستی شکسته میشه. ازدواح طلاق داره و عهد شکسته شدن.

دلیلتو اصلن قبول ندارم ولی بامزه بود.!!!!

• لایک
امتیازات: N.Y.M

most wanted

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی2
شهر
تهران
پاسخ : ‏.

به نقل از Erfanshakourzadeh :
خب ازدواج صد در صد بهتره.تو دوستي عحد خاصي بين دوطرف نيست اكه يكيشون خسته بشه ازاون يكي ميره به همين سادگي و اين تنوع طلبي ايجاد ميكنه
دلیل ت خیلی باحاله
ولی ممنون میشم یه دلیل درست یا تجربه ای بگی که حرفتو ثابت کنه

• لایک
امتیازات: N.Y.M

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

اين يعني فرار از تعهد، از نظر روان شناسي خانم ها معمولا متعهدتر هستن و كمتر تمايل به خيانت دارن و از طرفي هم نمي تونن در آن واحد 2 نفر رو واقعا دوس داشته باشن،در حالي كه اين خصوصيات در مردها كم رنگ تره به همين دليل اگه دوستي جانشين ازدواج شه ديگه تعهدي به طور رسمي وجود نداره و همين باعث ميشه كه اين روابط بيشتر به خانم ها صدمه بزنه.

شاكسول

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اصفهان - تبريز
دانشگاه
علوم پزشکی شهرکرد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از Lily Delicated :
اين يعني فرار از تعهد، از نظر روان شناسي خانم ها معمولا متعهدتر هستن و كمتر تمايل به خيانت دارن و از طرفي هم نمي تونن در آن واحد 2 نفر رو واقعا دوس داشته باشن،در حالي كه اين خصوصيات در مردها كم رنگ تره به همين دليل اگه دوستي جانشين ازدواج شه ديگه تعهدي به طور رسمي وجود نداره و همين باعث ميشه كه اين روابط بيشتر به خانم ها صدمه بزنه.
دقيقا!
دوستي اي ب درد ميخوره ك آخرش ب ازدواج ختم بشه ن اينك فقط() و بعد هم تموم! :|
يذره منطقي فك كنيم كدوم جامعه ايرو ديدين ك بدون نظام خانواده دووم بياره شايد بگين با دوستيم ميشه خانواده تشكيل داد اما مطمئنا خانواده اي بدون تعهد! :| مگر اينك تنها كاربرد مثبت خانواده رو توليد مثل بدونيم ك در اون مورد بعله ازدواج و دوستي فرقي نخواهند داشت! :|

Erfanshakourzadeh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۵تهران
شهر
تهران
دانشگاه
وtehranو harward وsharifوoxfordوberekli
رشته دانشگاه
فقط برق شاخه الکترونیک
‏.

اولا عحد با عهد تو نوشته ها الان رايج شده و خيليا تو اس ام اس هاشون ازش استفاده ميكنن منم جون باكوشي ميام دقيقا قاطي كردم وهدف از كفتن عحد اين بودكه به ه عمق بدم وبرا اينكار از ح استفاده كردم(كمي فكر خوبه واقعا)
دوما اصلا هم بامزه يا خنده دار نيست شايد تو نكاه اول باشه اماهمين سوال سال قبل برامن بيش اومدو من باكمك آقاي قاسمي(از مشاور هاي حلي١ واستاد دانشكاه تهران)دقيقا به همين جواب رسيدم بهتره كوته فكرنباشيم ودرست فكنيم تا به عمق و معني حرف برسيم

most wanted

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی2
شهر
تهران

خب شما که کوته فکر نیستی با حرف یه مشاور بستی مسئلرو؟
بدشم مازیمون حرف خوبی زد تو ازدواج طلاق نداریم ما؟ :|

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک
پاسخ : ‏.

به نقل از erik :
اولا عحد با عهد تو نوشته ها الان رايج شده و خيليا تو اس ام اس هاشون ازش استفاده ميكنن منم جون باكوشي ميام دقيقا قاطي كردم وهدف از كفتن عحد اين بودكه به ه عمق بدم وبرا اينكار از ح استفاده كردم(كمي فكر خوبه واقعا)
دوما اصلا هم بامزه يا خنده دار نيست شايد تو نكاه اول باشه اماهمين سوال سال قبل برامن بيش اومدو من باكمك آقاي قاسمي(از مشاور هاي حلي١ واستاد دانشكاه تهران)دقيقا به همين جواب رسيدم بهتره كوته فكرنباشيم ودرست فكنيم تا به عمق و معني حرف برسيم

اقای قاسمی استاد چی هستن در دانشگاه ؟ منم حلی ۱ بودم ولی یادم نیست کسی به اسمه قاسمی البته از وقتی ناصر زاده و دارو دستش تو حلی ۱به حکومت رسید کسایی اومدن و به قدرت رسیدن که اعتباره علمی کافی نداشتنو اعتباره دینی فراوان داشتن. کسایی که وجودشون یه زمانی حلی ۱ رو برتر از حلی ۲ نگه داشته بود رفتن و احتمالن تا الان هیج کدومشون رو ندیدی

به هر حال مشکل اینجاست که شما با الف نوشتی، :rolleyes:

ببینید این چیزی که شما بهش امروز فکر می کنی منم راهنمایی بودم فکر کردم. الان احتمالن میری نماز خونه نماز می خونی سه شنبه صبح ها میری دعای چی چی این یه رونده که هممون طی کردیم و برایه هممون یک سانه حالا برو دبیرستان اگه دبیرستان حلی بری کم کم می فهمی که تو راهنمایی خیلی اشتباه می کردی.

ولی در کل دوستی خیلی بهتر هست کسی که نخواد تعهد داشته باشه ازدواج هم کنه نخواهد داشت فقط احتمالن میره دنباله صیغه و این حرفا،

به نقل از xfactor :
دقيقا!
دوستي اي ب درد ميخوره ك آخرش ب ازدواج ختم بشه ن اينك فقط() و بعد هم تموم! :|
يذره منطقي فك كنيم كدوم جامعه ايرو ديدين ك بدون نظام خانواده دووم بياره شايد بگين با دوستيم ميشه خانواده تشكيل داد اما مطمئنا خانواده اي بدون تعهد! :| مگر اينك تنها كاربرد مثبت خانواده رو توليد مثل بدونيم ك در اون مورد بعله ازدواج و دوستي فرقي نخواهند داشت! :|

ببینم شما وقتی ازدواج می کنید اون پرانتز بازو بسته رو نمی خواید ؟‌
اینطور نیست که اون و بعد تموم .
اون پرانتز کمی خیلی بیشتر از اون چیزی که فقط جسمی می دونید یه نیازه روحی هست. معنی هایی داره. و چه در دوستی چه ازدواج می تونه وجود داشته باشه.

پارسا نوروزی

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گرگان
دانشگاه
ایشاالله ناکجاآباد!
رشته دانشگاه
فیزیک... شاید

چرا فکر می کنین امضای قرارداد ازدواج یه نوع تحمیله و در عوض دوستی محدودیت رو از بین می بره
البته این رو خودم قبول دارم ولی لزوما هر نوع آزادی خوب نیست :-?? :-??
فرض کنین من با یکی دوستم بعد از بیست سال بر می گردم بهش میگم من دیگه ازت خوشم نمیاد برو پی کارت
در حالی که اون هنوز دوستم داره و واقعا ضربه می خوره، تازه اگر تو این مدت بچه دار هم شده باشیم هم که واویلا! زندگی اون بچه واقعا نابود میشه
اصن همین یه دلیل میشه که افراد دیر بچه دار شن، یعنی صبر کنن تا از طرفشون مطمئن شن بعد از بیست سال بعد تازه بچه اول بیاد. دیگه فک نکنم به بچه دوم هم برسن
این جوری که فاتحه جامعه خونده شدس دوست عزیز! (در حالی که پدر و مادر من بعد از بیست سال ازدواج دو تا پسر 16 و 18 ساله تحویل جامعه دادن که می تونست بیشتر هم باشه. >:D< P:> حالا بماند که دیر بچه دار شدن خودش چه مشکلاتی ایجاد می کنه...)
به نظرتون این زشت نیست که من یه دفه برگردم به طرف بگم دیگه دوست ندارم؟ این خودخواهیه محضه [-(
به علاوه گاهی اوقات این احساس گذرا و مقطعی هست.من خودم گاهی در عرض چند روز نسبت به صمیمی ترین دوستم احساس تنفر می کنم تا جایی که فقط می خوام برگردم بهش بگم برو گمشو! (دقیقا همون حرکتی که توی پایان دادن دوستی داریم...)
اما هفته بعد اون قدر احساس وابستگی بهش می کنم که اگه یه روز بهش زنگ نزنم خیالم راحت نمیشه! (حالا همینو تعمیمش بدین به بازه های زمانی طولانی تر، مثلا در حد چند ماه...)
یه نکته دیگه: گفتین تو ازدواج (مخصوصا قدیما) طرفین اصن شناختی نسبت به هم ندارن (یا حداقل شناختشون خیلی کمه) و زندگیشون فقط یه جور تحمیل میشه تا آخر عمر اما دوستی وقت کافی به ما میده که طرفمون رو بشناسیم
من خودم با این حرفتون موافقم ولی چرا در عمل برعکس جواب میده؟!
ببینید تو گذشته چقد آمار طلاق پایین بوده و الان چقدر سرسام آور شده...
اصن یه نگاه به زندگی پدربزرگ ها و مادربزرگ هاتون بندازید تا ببینید چطور بدون آشنایی قبلی تونستن یه زندگی صمیمی و عاشقانه رو برای 40 یا 50 سال کنار هم تجربه کنن
یا نوع خفیف ترش پدر و مادرهای خودمون (اون ها هم به نسبت الان کمتر آشنایی قبل از ازدواج داشتن، نهایتا در حد چند ماه...) چرا انقد خوب زندگی هاشون رو اداره می کنن؟
و چرا الان که طرف بعد از 5، 6 سال دوستی (و بعد از اطمینان کامل که عشق گمشدش رو پیدا کرده!) با یکی دیگه ازدواج می کنه سر چندماه کارشون به طلاق کشیده میشه و برمیگردن دفترخونه؟ چرا نتیجه عکس میده؟ :-??
به هر حال همه اینا جای تامل داره و نمی تونیم خیلی سطحی از کنارشون بگذریم...
ببخشید که انقد پستم طولانی شد، ممنون که خوندین (;

anneshirly_ba

boshra
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
برازجان-گناوه
سال فارغ التحصیلی
95

من کاملا با حرف اقا پارسا موافقم.
امروزه به خاطر همین دوستس های طولانی قبل از ازدواج که باعث میشه دختر پسر از هم زده بشن امار طلاق بالاست
من خودم یکیو میشناسم 4سال با دختره دوست بود در این حد میخواستش که می گفت اگر خانوادم راضی نشن بازم باهاش ازدواج می کنم ولی دو روز قبل از اینکه برن خواستگاری رسمی گفت دیگه دختررو نمی خوام بابا هر کی بود بعد از 4سال دوستی زده میشد تازه خیلیا می گن وقتی طرف مقابلمون با من به این راحتی دوست شد از کجا معلوم با چنتا دیگه نبوده یا بعد از ازدواج به زندگی پایبند باشه.

...............

کاربر فوق‌فعال

من که کاملا با این نوع دوستیا مخالفم!! چون واقعا دختر و پسر و نسبت به هم بدبین میکنه!! در ضمن شاید ضربه هایی بزنه که غیرقابل جبران باشن!! و بدترین ضربه واسه جفتشون ضربه ی عاطفیه!! و این ممکنه به روابط بعد از ازدواجشونم ضربه بزنه!! و این یعنی کل زندگیش رو هواست!!

پارسا نوروزی

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گرگان
دانشگاه
ایشاالله ناکجاآباد!
رشته دانشگاه
فیزیک... شاید

دوستان بزارین یه چیزو مشخص کنیم :)
منظور از دوستی که تو این تاپیک شده دوستی عادی دختر و پسر ها یا دوستی خیابونی نیست
در واقع یه نوع روش تشکیل خانوادس
یعنی بدون این که نیاز به امضای قراردادی مثل ازدواج باشه زن و مرد با صلاحدید خودشون در کنار هم زندگی می کنن، خونه می گیرن ، کار می کنن و حتی بچه دار میشن. در نهایت وقتی مطمئن شدن که به درد هم می خورن میرن رسما ازدواج می کنن یا به همین روش دوستی تا آخر عمر ادامه میدن
این روشیه که الان تو غرب مخصوصا رواج داره
مثلا این که برد پیت و آنجلینا جولی بعد از عمری زندگی و فرزند دار شدن و به فرزندی گرفتن تازه می خوان با هم ازدواج کنن!
بحث این تاپیک بیشتر نقد و مقایسه اون با روش متداول در ایرانه (یعنی ازدواج رسمی)
البته من این طور برداشت کردم B-)

CC.CO-ED

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان نیشابور
شهر
نیشابور

به نقل از پــارسا :
دوستان بزارین یه چیزو مشخص کنیم :)
منظور از دوستی که تو این تاپیک شده دوستی عادی دختر و پسر ها یا دوستی خیابونی نیست
در واقع یه نوع روش تشکیل خانوادس
یعنی بدون این که نیاز به امضای قراردادی مثل ازدواج باشه زن و مرد با صلاحدید خودشون در کنار هم زندگی می کنن، خونه می گیرن ، کار می کنن و حتی بچه دار میشن. در نهایت وقتی مطمئن شدن که به درد هم می خورن میرن رسما ازدواج می کنن یا به همین روش دوستی تا آخر عمر ادامه میدن
این روشیه که الان تو غرب مخصوصا رواج داره
مثلا این که برد پیت و آنجلینا جولی بعد از عمری زندگی و فرزند دار شدن و به فرزندی گرفتن تازه می خوان با هم ازدواج کنن!
بحث این تاپیک بیشتر نقد و مقایسه اون با روش متداول در ایرانه (یعنی ازدواج رسمی)
البته من این طور برداشت کردم B-)
این جا ی سوال و ی اشکال پیش میاد!!!
اشکال اینه ک در اینطور روابط ی تنوع طلبی بوجود میاد ک ناشی از اینه ک تعهدی در رابطه وجود نداره.
اشکال از این ک بچه هایی ک از این روابط متولد میشن در آینده ی خانواده ی واحد به عنوان تکیه گاه ندارن و دچار خلل های اساسی روحی میشن.
سوال اینه که آیا در جامعه ی ما اسلام چنین اجازه ای به ما میده؟آیا این ب معنی محدود کردن ماست؟
اگه خودم بخوام جواب بدم میگم ک این جا اسلام برای خانواده ارزش قائل شده،برای انسان و انسانیت و خیلی ارزش های دیگه چون وابستگی ک در این روابط بوجود میاد برای حد اقل ی طرف منجر ب شکست روحی شدید میشه.
این وسط انسان البته ببخشید :-[ولی با ی حیوون چ تفاوتی داره؟

ShiNinG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد

از نظر من ازدواج یک پیوند ِ مقدس ِ که دو نفر با هم می بندن ، تا خودشون رو نسبت به یک سری قوانینی متعهد کنن . اما این وسط یک سری چیزایی هست که در جوامعی مثل ِ ایران و خیلی کشور های دیگه نادیده گرفته میشه . اینه که یک طرف ، در اکثر مواقع موظف به انجام ِ وظیفه اس و طرف دیگه نه .
به نظر ِ من کسی که از لحاظ ِ روانی آمادگی پذیرش ِ تعهد رو نداره نباید ازدواج کنه . باید در بند ِ یک سری روابطی باشه که صرفا برای آشنایی ایجاد میشن . این روابط و دوستی هارو به هیچ وجه با روابطِ نادرست و احمقانه ی خیابونی اشتباه نگیرید . در این روابط خانواده ی طرفین در جریانند ، هدف از رابطه چیزی فراتر از ارضای نیاز های جنسی یا وقت گذرونی و خوش گذرونی و خیابون گردی ، و افراد واقعا میخوان بدون تعهد با هم آشنا بشن . اما خوب این رابطه ها هم یک سری مرز هایی دارن .
ازدواج بدون آشنایی از نظر ِ من ، در طول ِ تاریخ همیشه به ضرر افراد تموم شده .

sogolii

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حالا فرزانگان يه شماره يي ماله ط
شهر
طهران
مدال المپیاد
المپياد شيمي مي خونم

خوب به نظر من مقايسه كردن خودمون با جوامع غربي يه ذره اشتباهه اونا تو خيلي چيزا با متفاتن ما داربم تو ايران زندگي ميكنيم كشوري كه اكثريت مسلمان هستند و اگه بچه اي از همچين دوستيايي بو وجود بياذ حتي نميتونه شناسنامه داشته باشه هزار تا اسم ميذارن روش نميتونه راحت توي اين جامعه زندگي كنه پس نطر من اينه كه صورت مسئله رو يكم تغيير بدين

shawn

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهرری
شهر
شهرری
مدال المپیاد
نقره شیمی

دوستی چیزیه که یه انسان به راحتی و بدون هیچگونه رسوایی میتونه چندین بار تو عمرش داشته باشه ولی ازدواج اینگونه نیست
انسانی که ازدواج میکنه رسما متعهد میشه که همه تلاشش برای خانوادش باشه و همه نیاز هاش رو در خانوادش رفع کنه در حالی که انسانی که در یک دوستی با جنس مخالف باشه به راحتی میتونه وارد دوستی های دیگه بشه و هیچگونه تعهد و قید و بندی هم وجود نداره...حالا فرض کنید هر نفر با 5-6 نفر از اینگونه دوستی ها داشته باشه...از اون جامعه چی میمونه؟

@@sin

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
احمدی روشن
شهر
قروه
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
شیمی
رشته دانشگاه
پزشکی

.

goldokhtar

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان
دانشگاه
همینجا
رشته دانشگاه
حقوق

حالا بیاین بررسی کنیم اگر جوامع به این سمت برن ، کلا مشکلی خواهیم داشت ؟ چه جور مشکلاتی ؟ ازدواج چقدر مهّمه برای یک جامعه ی سالم ؟
خب دوستی این مدلی خیلی عواقب خواهد داشت ...رواج بی بند وباری..بالارفتن سن ازدواج...و...
ازدواج یک سنت حسنه است...نه اینکه بخوام جور دیگه ای بگم ها...مامسلمونیم وداریم تو یک کشور اسلامی زندگی می کنیم...
تمام آدمهایی ک دور وبرمون هستند،بعد از ازدواج نمیدونم چ اتفاقی واقعن میفته ک انقد شاد وشنگول میشن...خوب خوبه دیگه!!! x:

بالا