• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

دوستی به جای ازدواج

nastaran.kt

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
مدال المپیاد
مدال قهوه ای زیست
دانشگاه
بهشتی
رشته دانشگاه
دارو
پاسخ : دوستی به جای ازدواج

به نقل از Bahar_R :
فکر کنم تاپیک بیشتر در مورد اینه که دوستی میتونه جایگزین ازدواج باشه یا نه ؟ یعنی شاید بیشتر به این معنی که دو نفر میتونن به همون حالت دوست دختر و دوست پسر ولی با هدف تشکیل خانواده و زندگی کنار هم به مدت طولانی با هم باشن و ازدواج نکنن .
دوستی های متعدد روکلا فکر نمی کنم کسی جایگزین ازدواج بدونه . چون هدف این دو با هم فرق داره و دو چیز یکسان یا معادل نیستن .

بله..اما بحث داشت به سمتی میرفت که دوستی های متعدد رو جایگزین ازدواج میکرد ...

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

دوستان خارج از فضای جامعه یا اعتقاداته بحث من. بحث یک احتمال هست که اگر این جوری باشیم بهتر یا جور دیگری.
در ضمن من اصلآ قصد این رو ندارم که نظر کسی رو عوض کنم

من نظر همتون رو قبول دارم که تنوع طلبی بیش از حد هم باعث اعتیاد. کاملآ درسته

حالا به نظرتون این دوستی های جوونا که تعهد هم داره ولی خوب ازدواج نیست هم باعث میشه در آینده تعهد نداشته باشیم ؟ مثلآ کسی که شاید هر رابطش 2 3 سال باشه چی ؟!

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از BrainDamage :
دوستان خارج از فضای جامعه یا اعتقاداته بحث من. بحث یک احتمال هست که اگر این جوری باشیم بهتر یا جور دیگری.
در ضمن من اصلآ قصد این رو ندارم که نظر کسی رو عوض کنم

من نظر همتون رو قبول دارم که تنوع طلبی بیش از حد هم باعث اعتیاد. کاملآ درسته

حالا به نظرتون این دوستی های جوونا که تعهد هم داره ولی خوب ازدواج نیست هم باعث میشه در آینده تعهد نداشته باشیم ؟ مثلآ کسی که شاید هر رابطش 2 3 سال باشه چی ؟!
یعنی چی خارج از فضای جامعه یا اعتقادات! مگه ما خارج از دنیای خودمون جایی رو داریم؟! تازه درباره جوامع خارجی هم بحث کردیم!!!

اگه تعهد داشته باشن ازدواج می کنن!! چه مانعی هست برای دو تا کسی که به هم تعد دارن و میخوان ازدواج کنن؟!
ازدواج که بلای آسمانی نیست که!
من نمیفهمم والا!

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نظرم یه سری رابطه هایی قبل از تشکیل خانواده برای ایجاد شناخت و تجربه لازمه . البته در اینطور روابط بهتره یه سری حدود رعایت بشه تا تبدیل نشه به اون حالت ابزار لذت .
ضمن اینکه توی این رابطه ها هم احساس تعهد وجود داره در حد مخصوص به خود تعامل . مسلما کمتر از خانوادست ولی خودش هم به نوعی تمرین ساده تری برای تعهد میتونه باشه .
البته این جایگزین ازدواج یا تشکیل خانواده نیست این پیش از تشکیل خانواده هست .

حالا به جز مسائل مربوط به اثبات اینکه فردی همسر دیگری هست مثل ارث و از این دست ، دوستانی که میگن ازدواج نانوشته(دوستی) خوب نیست چرا اینطور فکر می کنن؟ یک امضا یا بیان یک سری جملات (عقد) چقدر مگه میتونه در موفقیت تاثیر داشته باشه؟ و چه توجیه و دلیلی داره که اصلا این موارد تاثیر داشته باشه؟

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

یعنی چی خارج از فضای جامعه یا اعتقادات! مگه ما خارج از دنیای خودمون جایی رو داریم؟! تازه درباره جوامع خارجی هم بحث کردیم!!!

اگه تعهد داشته باشن ازدواج می کنن!! چه مانعی هست برای دو تا کسی که به هم تعد دارن و میخوان ازدواج کنن؟!
ازدواج که بلای آسمانی نیست که!
من نمیفهمم والا!

یعنی اینکه ما داریم یه بحث می کنیم درباره صرف خوب یا بد بودن یه رابطه! ملاک دین و ملیت توش موثر نیست! ببین مثلن من میگم غذا باید خورد! حالا فرض کن یه دینی اینو حرام کرده باشه! ما میایم می گیم در اون شرایط ایا غذا خورن خوبه یا نه! جدا از اینکه غذا خوردن در دین اون فرد حلاله یا حرام!!!!

خب بعد یه چیزی هست اینه که تو بحث ها کلن پسر هارو راحت متهم می کنین به تنوع طلبی! یاداوری می کنم که بعد دهه ۱۹۶۰ به بعد بود که با کمی گسترش پیدا کردن وسایل زد بارداری زن ها هم از ازادی جنسی سهم بزرگی داشتن! این وسط انگشت اتهام فقط سمت مرد ها نیست! به قولی یه دوستی تا نخ ندی کسی پا نمی گیره!

و خب با حرف بهار هم موافقم چه تفاوتی هست بین بودن یه سند یا نبودنش!
مثلن برایه زمین هایه حاشیه نیل سند تهیه می کردن و نقشه چون امکان تصرف وجود داشته بعد سیل! ولی برایه زمین هایه کشاورزی ایران چند وقتیه که سند داشتن عرف شده! منظورم ۳۰۰ سال یا کمی بیشتر! چون کسی تصرف نمی کرده!

اگر هر دو نفر پایبند باشن برایه رابطه طولانی مدت دیگه سند ازدواج دلیلی نداره وجودش! اگر هم نباشن خب بازم حکم ازدواج فایده ای نداره! مثلن اگه یه زنی یا یه مردی بخوان خیانت کنن، خب می کنن! اون سند ازدواج هیچ حرکتی نمی تونه بزنه!

اونجوریم نیست که تو خارج هم چین چیزایی خیلی رواج داره و اینا، شاید تو طبقات پایین اجتماعیشون اینجور چیزا باشه، ولی یه شخصی که پرستیژ اجتماعی داره اصلاً و ابداً براش پسندیده نیست
این چیزا بیشتر از اینکه بخواد با دلیل و منطق یا حتی مذهب مرتبط باشه ، به طرز فکر آدما و برداشتشون از زندگی مربوطه

ببینید ما داریم در مورد قشر متوسط که قشر تایین کننده تو روابط اجتماعی هست صحبت می کنیم! و خب بر خلاف تصور شما، تعداد ازدواج ها نسبت به قبل کمتر شده! این مسلمن به این معنی نیست که مردم دیگه خانواده تشکیل نمی دن! چون جمعیت رو به افزایشه! تنها معنیش اینه که ازدواج رسمی کم کم در حاله کم شدنه! و خب در همه جوامع موافقو مخالف داره که کاریشم نمیشه کرد!

مثلن بد نیست اینو بخونید! این :‌http://stateofourunions.org/2010/SOOU2010.php

اگه فکر می کنید طولانیه و این حرفا این تیکشو یه نگاهی بندازید مثلن !‌:

89003163970237438260.png

22873868835926451481.png

به رشد و کم شدن نگاه کنید + به درصد ها!

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

البته مسئله دیگه که هست اینکه رابطه های ما در ایران با رابطه دو نفر در خارج از کشور و یک کشور متمدن قابل مقایسه نیست.
اون جا دو نفر که با همند( نه غیر رسمی ) باز هم با هم زندگی میکنند , با هم رابطه دارند , با هم میخوابند و خیلی روابط و تععهدات دیگه که توی ایران نداریم.
توی ایران معمولآ تعهد بین دو نفر دوست صرفآ ابراز احساسات نکردن به بقیه افراده.

حالا چیزی که من میگم اینکه این مدل دوستی ( ایران ) هم تعدد طلبی نمیاره؟!

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

آخه ایران یه مشکلی که هست همه چیز رو خیلی ظاهری تقلید می کنن فقط . البته همه نه ولی یه تعداد زیادی اینطورن . یعنی وارد همچین رابطه ای که میشن همینجور که BrainDamage گفت هستن . فقط طرف نباید به بقیه ابراز احساسات کنه و یه سری هم برای هم به اصطلاح چرب زبونی می کنن که مثلا هم بهش میگن محبت و عشق . یه سری هم هستن که توی سنای پایین 14-15 سالگی یا حتی یه ذره بالاتر وارد یه چنین رابطه ای میشن و واقعا شبیه سازی خاله بازی هست . مثلا اگر دیده باشید خیلی تمایل دارن به هم زن و شوهر بگن یا حتی در بعضی موارد بچه ی خیالی هم دارن (همون مدل شبیه سازی که بچه های کوچیکتر توی خاله بازی از زندگی بزرگسالان می کنن ) . (قصد اهانت ندارم به کسی فقط توصیف یه پدیده ی اجتماعیه :D )
و مسئله ای که هست اینه که این مدل دوستی ها اینقدر زیاده که خیلی کم کسی هست که بدونه این دوستی واقعا هدفش چیه . هدف این دوستی آمادگی برای مرحله ی بعدی به نام تشکیل خانواده هست . یعنی پیدا کردن یه شناختی از رفتار های جنس مخالف و یه سری تجربه هایی در مورد رفتار مناسب و موفقیت آمیز . و البته توی ایران شاید تا حدی هم شرایط عرفی و قانونی باعث شده که این حالت به وجود بیاد .
ولی در مورد تعدد طلبی فکر نکنم :-? چرا باید تعدد طلبی بیاره؟ چه روابط ظاهری که توضیح دادم یا روابط عمیق تر ؟ :-/

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

این جور دوستی ها معمولآ برای فرار از تنهایی و حس نیاز به جنس مخالف هست البته به روش ایرانیش.
که گاهآ با یه سری روابط هم همراهه. ببینید این نوع روابط با رابطه جنسی هیچ فرقی نداره. اگر اون تعدد طلبی بیاره خوب این هم میاره. معمولآ هرکسی در طول زندگیش چندین بار این روابط رو تجربه میکنه... من با مدل دوستی که مازیمون گفت کاملآ موافقم ولی دوستی ایرانی کمی غیر معقوله

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از مازیمون :
یعنی اینکه ما داریم یه بحث می کنیم درباره صرف خوب یا بد بودن یه رابطه! ملاک دین و ملیت توش موثر نیست! ببین مثلن من میگم غذا باید خورد! حالا فرض کن یه دینی اینو حرام کرده باشه! ما میایم می گیم در اون شرایط ایا غذا خورن خوبه یا نه! جدا از اینکه غذا خوردن در دین اون فرد حلاله یا حرام!!!!

خب بعد یه چیزی هست اینه که تو بحث ها کلن پسر هارو راحت متهم می کنین به تنوع طلبی! یاداوری می کنم که بعد دهه ۱۹۶۰ به بعد بود که با کمی گسترش پیدا کردن وسایل زد بارداری زن ها هم از ازادی جنسی سهم بزرگی داشتن! این وسط انگشت اتهام فقط سمت مرد ها نیست! به قولی یه دوستی تا نخ ندی کسی پا نمی گیره!

و خب با حرف بهار هم موافقم چه تفاوتی هست بین بودن یه سند یا نبودنش!
مثلن برایه زمین هایه حاشیه نیل سند تهیه می کردن و نقشه چون امکان تصرف وجود داشته بعد سیل! ولی برایه زمین هایه کشاورزی ایران چند وقتیه که سند داشتن عرف شده! منظورم ۳۰۰ سال یا کمی بیشتر! چون کسی تصرف نمی کرده!

اگر هر دو نفر پایبند باشن برایه رابطه طولانی مدت دیگه سند ازدواج دلیلی نداره وجودش! اگر هم نباشن خب بازم حکم ازدواج فایده ای نداره! مثلن اگه یه زنی یا یه مردی بخوان خیانت کنن، خب می کنن! اون سند ازدواج هیچ حرکتی نمی تونه بزنه!

ببینید ما داریم در مورد قشر متوسط که قشر تایین کننده تو روابط اجتماعی هست صحبت می کنیم! و خب بر خلاف تصور شما، تعداد ازدواج ها نسبت به قبل کمتر شده! این مسلمن به این معنی نیست که مردم دیگه خانواده تشکیل نمی دن! چون جمعیت رو به افزایشه! تنها معنیش اینه که ازدواج رسمی کم کم در حاله کم شدنه! و خب در همه جوامع موافقو مخالف داره که کاریشم نمیشه کرد!

مثلن بد نیست اینو بخونید! این :‌http://stateofourunions.org/2010/SOOU2010.php

اگه فکر می کنید طولانیه و این حرفا این تیکشو یه نگاهی بندازید مثلن !‌:

89003163970237438260.png

22873868835926451481.png

به رشد و کم شدن نگاه کنید + به درصد ها!
من اصلن از دیدگاه مذهبی حرف نمی زنم، از دیدگاه اجتماعی حرف می زنم
اون نظر سنجی که شما گرافشو نشون داین خیلی خوب و جامع بود، ولی به نظر من یه اشکالی داشت;افرادی که تو این نظر سنجی مورد سوال قرار گرفته بودنHigh School senior بودن، یعنی سال دوم دبیرستان، آیا واقعاً اونا می تونن گزینه ی خوبی برای پرسیدن این سوال و در نهایت نتیجه گیری باشن. به هر حال یه نوجوونی که تو این سن هست به سرعت نظرات و عقایدش تغییر می کننو... بهتر بود این سوالات از یه روان شناس یا حداقل از جوونایی پرسیده میشد که تو سن ازدواج بودن
به هر حال ازدواج چیزی بالاتر از دوستی و ... این حرف هاست ، جدا از اینکه تو بعضی موارد ارزشی که باید براش قائل نمیشن
شما وقتی می خوای یه با یکی ازدواج کنی برات خیلی فرق می کنه تا اینکه بخوای با یکی دوست بشی، حتماًدقت بیشتری به خرج میدیبه هر حال با خودت میگی من قراره یه عمر باهاش زندگی کنم ... ولی وقتی می خوای با یکی دوس بشی حتی اگرم بخوای جدی باشی ناخودآگاه با خودت فکر می کنی امروز این فردا این... به هر حال قابل کتمان نیست که رابطه ای با ازدواج باشه خیلی بالاتر از رابطه ایه که با دوستیه
مثلا خیلی هستن چند سال با هم دوستن، ولی چون حالا به دلایلی حرف ازدواج میاد وسط اونا امتناع می کنن، تو بیشتر موارد اینجوریه... حالا اگه اونا واقعاً به هم متعهد بودن از ازدواج امتناع می کردن؟!
جدا از همه ی اینها عرف جامعه بین این دوتا رابطه( دوستی و ازدواج) فرق زیادی قائله(سوای شرقی یا غربی) تو طول تاریخ بشریت هم همینطور بوده
شما که نمی تونی بگی نه من کاری ندارم که جامعه چه راهی رو میره من راه خودم رو میرم، به هر حال شما هم جزئی از جامعه ای

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

چرا ازدواج اینقدر فرق میکنه ؟؟ شما اگر دوستی رو به قصد تشکیل خانواده در نظر بگیرید دقیقا همونقدر دقت خواهید کرد چون میگید این فرد قراره شریک زندگی من باشه . کسی هم که به این قصد دوست میشه نمیگه امروز این فردا یکی دیگه . اگر هم کسی اینو بگه این فرد وقتی ازدواج کرد هم هیچ تفوتی نمی کنه میگه امروز این فردا هم دور از چشمش با یکی دیگه هستم .
ضمن اینکه اگر امروز این فردا یکی دیگه مقصود اینه که جدایی در دوستی راحت تره اینجور نیست . درسته توی کشور ما حق طلاق یک طرفه هست و زن حق نداره خودش جدا بشه مگر در صورت توافق قبل از ازدواج (که یکی از عوامل کم شدن تمایل به ازدواج و ازدواج نکردن هم همینه) ولی اغلب کشور های دیگه هر دو طرف حق طلاق دارن . بنابراین طلاق گرفتن مانعی نداره همونطور که جدا شدن در دوستی نداره .
ضمن اینکه باید ها (درست) میتونه با هست ها (چیزهایی که وجود داره چه درست چه غلط) فاصله داشته باشه . به خصوص در مورد عرف ما که باید ها با هست ها فاصله ی بسیار قابل توجهی داره . پس درست و غلط رو نمیشه از روی عرف تشخیص داد . اینکه چقدر یه چیزی شدنی و امکان پذیره میشه با عرف در نظر گرفت ولی درست و غلط رو نه .

nastaran.kt

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
مدال المپیاد
مدال قهوه ای زیست
دانشگاه
بهشتی
رشته دانشگاه
دارو

به نقل از Hydrus :
مثلا خیلی هستن چند سال با هم دوستن، ولی چون حالا به دلایلی حرف ازدواج میاد وسط اونا امتناع می کنن، تو بیشتر موارد اینجوریه... حالا اگه اونا واقعاً به هم متعهد بودن از ازدواج امتناع می کردن؟!

دلایل زیادی داره که از ازدواج امتناع کنن.مثلا من اشخاصی رو میشناسم چون از نظر طبقاتی بهم نمیخورن سعی نمیکنن دوستیشونو علنی کنن تا مشاجره ای با خونواده براشون پیش بیاد...حالا ترسو ان و اینا رو من مد نظرم نیس.من میگم این دلیل بر متعهد بودن بهم نیس.یا یه سری لفراد توانایی مالی شو ندارن...

به نقل از BrainDamage :
حالا چیزی که من میگم اینکه این مدل دوستی ( ایران ) هم تعدد طلبی نمیاره؟!

دقیقا حرف بهار درسته.اگه دقت کنی این روابط چجوری تموم میشه متوجه میشی بحث تنوع طلبی یا تعددطلبی نیس...

رابطه ها ناخود اگاه بر اساس تفاوت فرهنگ یا سلیقه تموم شده.تفاوت فرهنگ تو99درصد روابط هس اما بعضیا چون طرف مقابلو دوس دارن سعی میکنن از بعضی علایق بگذرن یا پیش روانشناس برن...بعضیا هم راه راحتو انتخاب میکنن:تموم کنیم!

ولی بهار! تو ایران اکثریرت دختر ها و پسرها یه مدل دیگه به این قضیه نگاه میکنن.پسرها برای ارضای میل جنسی..دخترها برای پرکردن خلا های عاطفی

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از Bahar_R :
چرا ازدواج اینقدر فرق میکنه ؟؟ شما اگر دوستی رو به قصد تشکیل خانواده در نظر بگیرید دقیقا همونقدر دقت خواهید کرد چون میگید این فرد قراره شریک زندگی من باشه . کسی هم که به این قصد دوست میشه نمیگه امروز این فردا یکی دیگه . اگر هم کسی اینو بگه این فرد وقتی ازدواج کرد هم هیچ تفاوتی نمی کنه میگه امروز این فردا هم دور از چشمش با یکی دیگه هستم .

شما درست میگید، اگه دوستی با نیت ازدواج باشه همون دقت و تعهدی که برای ازدواج هست رو داره

ولی منظور من اون مدل دوستی ای بود که برای این منظور نیست،

بعضی ها با هم دوستن و خیلی هم به هم تعهد دارن... بعضی ها ازدواج میکنن ولی به هم تعهد ندارن... این بحثش جداس

من میگم یه سری فقط به خاطر هوس یا تنوع طلبی یا... هر چی که اسمشو می ذارین دوست میشن، یعنی علاقه و شناختی به اون صورت ندارن نسبت به هم
به نظر من اینطور رابطه ها ارزشی ندارن، هر چند زیاد شدن در سطح جامعه

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از Hydrus :
شما درست میگید، اگه دوستی با نیت ازدواج باشه همون دقت و تعهدی که برای ازدواج هست رو داره

ولی منظور من اون مدل دوستی ای بود که برای این منظور نیست،

بعضی ها با هم دوستن و خیلی هم به هم تعهد دارن... بعضی ها ازدواج میکنن ولی به هم تعهد ندارن... این بحثش جداس

من میگم یه سری فقط به خاطر هوس یا تنوع طلبی یا... هر چی که اسمشو می ذارین دوست میشن، یعنی علاقه و شناختی به اون صورت ندارن نسبت به هم
به نظر من اینطور رابطه ها ارزشی ندارن، هر چند زیاد شدن در سطح جامعه

رومینا من مشکلم با تو دقیقن سره همین موضوع هست. ببین هوس چیزی جدا از عشق نیست. اینا با همن. دو نفر با هم دوست میشن و در نهایت با هم سکس با هم دارن. اینکه دو نفر با هم سکس دارن به این معنی نیست که صرفن قضیه سره هوسه! و خب این به انتخاب دو نفر بستگی داره.

کسی که تنوع طلبه معمولن وارد دوستی نمیشه. چون از شروع دوستی تا رسیدن به سکس دست کم سه هفته تلاش لازمه و خب اصلن برای داشتن صرف سکس این سه هفته تلاش به صرفه نیست.

دوستی همون تشکیل خانوادس درواقع. و خب تو ایران برای بچه دار شدن نیاز به ازدواج هست تا بشه باهاش برای بچه شناسنامه گرفت. ولی تو کشور های دیگه این مشکل وجود نداره.

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از مازیمون :
رومینا من مشکلم با تو دقیقن سره همین موضوع هست. ببین هوس چیزی جدا از عشق نیست. اینا با همن. دو نفر با هم دوست میشن و در نهایت با هم سکس با هم دارن. اینکه دو نفر با هم سکس دارن به این معنی نیست که صرفن قضیه سره هوسه! و خب این به انتخاب دو نفر بستگی داره.

کسی که تنوع طلبه معمولن وارد دوستی نمیشه. چون از شروع دوستی تا رسیدن به سکس دست کم سه هفته تلاش لازمه و خب اصلن برای داشتن صرف سکس این سه هفته تلاش به صرفه نیست.

دوستی همون تشکیل خانوادس درواقع. و خب تو ایران برای بچه دار شدن نیاز به ازدواج هست تا بشه باهاش برای بچه شناسنامه گرفت. ولی تو کشور های دیگه این مشکل وجود نداره.

من واقعا نمی دونم چی بگم... اصن از پایه باهات مخالفم

هوس و عشق خیلی با هم فرق دارن، هوس متعدده، ولی عشق فقط یکیه، عشق به خاطر هوس به وجود نمیاد

یعنی مثلن سه هفته خیلی زیاده؟ به نظر من زمان خیلی کمیه حتی!! جدن شما رو درک نمی کنم

دوستی تشکیل خانواده اس؟ فکر نکنم هیچ جا دوستی رو با ازدواج یکی بدونن، مثلن شما به همون راحتی که از دوست دخترت جدا مییشی میتونی طلاق بگیری؟ به نظر من ازدواج زمین تا آسمون فرق میکنه با دوستی، حالا چه شرق چه غرب

آدم باید به یه سری چیزا پایبند باشه به نظرم

Fe@r

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی 1
مدال المپیاد
نقره ی جهانی المپیاد شیمی 2013،طلا ی جهانی المپیاد شیمی سال 2014
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی محض

به نقل از مازیمون :

ببین عشق، شهوت و نفرت از یک ریشه هستند اما یکی نیستند

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

میدونید به نظرم باید رفت و گشت دید در گذشته چه منفعتی در ازدواج بوده که در دوستی نبوده؟

و اصلاً چرا در گذشته انقدر رابطه جنسی قبل ازدواج رو بد میدونستند؟

حالا جواب های پیشنهادی من :

در حال حاضر در کشور های پیشرفته هم زن و هم مرد پا به پای هم کار میکنند و حقوق برابری دارند! اما در گذشته اغلب زن ها خونه نشین بودند و در اجتماع فعالیت کمی داشتند (در ایران کنونی ما هم این قشر همچنان غالب هست)یعنی باید مایحتاج زن برای گذروندن زندگی توسط فرد دیگری تامین میشده حالا این فرد میتونه پدر یا شوهر یا هر مرد دیگه ای باشه در قبال این تامین معاش زن باید چیزی در مقابل پرداخت کنه که این چیز دقیقاً رابطه جنسی و قوانین نا برابری هست که برای زن ها وجود داشته (و در ایران هنوز وجود داره)
اغلب دختر ها و زن ها دقیقاً همونقدر نیاز جنسی دارند که یک مرد داره اما تا به حال از خودتون پرسیدید چرا به احساسات جنسی مرد ها انقدر در جامعه اهمیت داده میشه ؟ یا چرا دیه مرد دو برابره (چون سرپرستهه)!!!

حالا در این جامعه که اساساً زن با وجود مرد در کنارش معنی پیدا میکنه باید قرار داد های طولانی تر و محکم تری بسته بشه
[nb]امیدوارم متوجه بشید که به هیچ عنوان این حرف ها و این دید رو تایید نمیکنم و قبول ندارم ... اما فقط یک بار به قوانین نگاه کنید زن در قوانین اغلب به صورت دختر یا همسر خونده میشه و برای هر کاری نیاز به اجازه شوهر یا پدر داره[/nb]
که اسم این قرار داد میشه ازدواج وگرنه فکر نکنم ازدواج با دوستی تفاوت خیلی خاصی بکنه!

اما خوب رابطه قبل ازدواج هم در گذشته که جلوگیری از حاملگی نبود احتمال داشت به بارداری منجر بشه که بزرگ کردن بچه تک والد اون هم در شرایطی که زن ها اغلب مشغله ای نداشتند خیلی آسیب میزده به جامعه

به طور کلی ازدواج و دوستی خیلی تفاوت خاصی نداره در عمل فقط تعهد ازدواج بیشتره اونم که توضیح دادم چرا این تابو به وجود اومده

×البته صرفاً نظر شخصی بود

Ali.SH

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HIV
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از Radikal :
میدونید به نظرم باید رفت و گشت دید در گذشته چه منفعتی در ازدواج بوده که در دوستی نبوده؟

و اصلاً چرا در گذشته انقدر رابطه جنسی قبل ازدواج رو بد میدونستند؟

حالا جواب های پیشنهادی من :

در حال حاضر در کشور های پیشرفته هم زن و هم مرد پا به پای هم کار میکنند و حقوق برابری دارند! اما در گذشته اغلب زن ها خونه نشین بودند و در اجتماع فعالیت کمی داشتند (در ایران کنونی ما هم این قشر همچنان غالب هست)یعنی باید مایحتاج زن برای گذروندن زندگی توسط فرد دیگری تامین میشده حالا این فرد میتونه پدر یا شوهر یا هر مرد دیگه ای باشه در قبال این تامین معاش زن باید چیزی در مقابل پرداخت کنه که این چیز دقیقاً رابطه جنسی و قوانین نا برابری هست که برای زن ها وجود داشته (و در ایران هنوز وجود داره)
اغلب دختر ها و زن ها دقیقاً همونقدر نیاز جنسی دارند که یک مرد داره اما تا به حال از خودتون پرسیدید چرا به احساسات جنسی مرد ها انقدر در جامعه اهمیت داده میشه ؟ یا چرا دیه مرد دو برابره (چون سرپرستهه)!!!

حالا در این جامعه که اساساً زن با وجود مرد در کنارش معنی پیدا میکنه باید قرار داد های طولانی تر و محکم تری بسته بشه
[nb]امیدوارم متوجه بشید که به هیچ عنوان این حرف ها و این دید رو تایید نمیکنم و قبول ندارم ... اما فقط یک بار به قوانین نگاه کنید زن در قوانین اغلب به صورت دختر یا همسر خونده میشه و برای هر کاری نیاز به اجازه شوهر یا پدر داره[/nb]
که اسم این قرار داد میشه ازدواج وگرنه فکر نکنم ازدواج با دوستی تفاوت خیلی خاصی بکنه!

اما خوب رابطه قبل ازدواج هم در گذشته که جلوگیری از حاملگی نبود احتمال داشت به بارداری منجر بشه که بزرگ کردن بچه تک والد اون هم در شرایطی که زن ها اغلب مشغله ای نداشتند خیلی آسیب میزده به جامعه

به طور کلی ازدواج و دوستی خیلی تفاوت خاصی نداره در عمل فقط تعهد ازدواج بیشتره اونم که توضیح دادم چرا این تابو به وجود اومده

×البته صرفاً نظر شخصی بود
به نظر من شما هر چیزیو چه بزرگ چه کوچیک چه به حق چه به ناحق ربط میدین به نابرابری حقوق زنان و مردان
البته تا حدودی با حرفاتون موافقم اما گذشت زمان و افزایش حضور زنان در جامعه به نظر من دلیل خوبی برای بیمیلی افراد نسبت به ازدواج و افزایش تمایل به دوستی نمیتونه باشه بیشتر باز هم به نظر خودم فرار از تعهدی که ازدواج میاره (نمیدونم شما چطوری با اینکه تعهدیو که ازدواج در پی داررو ذکر کردین تفاوت خاصی ببین دوستیو ازدواج ندیدین و دلایل زیاد روشنی هم نیاووردین چرا تابو عه؟؟؟) و دلایل اقتصادی (که باز هم به دلیل همون تعهده که فرد به دنبال ازدواج پیدا میکنه وگرنه اگه مشکل مالی داشته باشه دوستی هم میتونه براش مشکل ایجاد کنه)میتونه دلیل پر رنگ تری باشه
یه چیزه دیگه که با افزایش دوستی ها در جامعمون ارتباط مستقیم داره بالا رفتن سنه ازدواجه خب اگه کسی بخواد در انتها ازدواج کنه با فرد مورد علاقش (یا کلا تمایل به ازدواج داشته باشه ) هر چی این اتفاق تو سنه بالاتری اتفاق بیفته به نظرم ضررش بیشتره (ضررش برا جامعه نه فقط فرد ممکنه حتی برای فرد مضرراتش با منافعش برابر باشه)

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

شاید بد منظورم رو بیان کردم اما این دفعه با یک رویکرد دیگه جواب میدم

اول یک مثال بزنم که احتمالا خیلی ها تجربش کردن

من با یکی از دوستان هر هفته ۲ روز میرفتم کوه و گردش و...

ایشون به مدت ۴ هفته هم اتاقی من شد به دلیل دانشگاه و نقل مکان خانوادش

من در اون ۴ هفته متوجه شدم که چقدر این فامیل محترم رو نمیشناختم!!!!

این رو اغلب افرادی که با دوستاشون برای مدت کوتاهی زندگی کردند تایید میکنند

خوب این اتفاق دقیقا برای ازدواج هم ممکنه رخ بده!البته با پیامد های بسیار بدی...

شما فرض کنید دو نفر با هم دوست بشن و با هم برن زیر یک سقف زندگی کنند بدون ازدواج

این دو نفر نمیان بگن ما برای دو هفته با همیم یا برای شش ماه یا یک سال ... بلکه اگه ببینن اخلاق و روحیاتشون به هم میخوره ممکنه تا چندین سال با هم زندگی کنند بچه دار هم بشن حتی

اگر طلاق برای هر دو طرف باشه قبول دارید همونقدر احتمال طلاق هست که احتمال جدایی دو تا دوست هست؟

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید باهنر
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

توصیه میکنم تاپیک های بسیاری با همین مضمون رو ادغام کنید...

به طور پراکنده هم حجم مطالب زیاد میشه و هم دسترسی بهش مشکل تره...

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از matin320 :
توصیه میکنم تاپیک های بسیاری با همین مضمون رو ادغام کنید...

به طور پراکنده هم حجم مطالب زیاد میشه و هم دسترسی بهش مشکل تره...

این تاپیک موضوعش فرق می کنه. همون چیزی هست که بهش ازدواج سفید ( یا چیزی در این حالو هوا )‌میگن. یعنی ازدواجی که ثبت دفتری نداره و صرفن بر پایه و اساس قول و اعتماد دو نفر به هم دیگه هست. این رابطه با رابطه قبل از ازدواج خیلی فرق داره. با دوستی ساده فرق داره.

( تقریبن یک موضوع کاملن جدا هست. به این شکل که دو نفر با میل خودشون و تصمیم خودشون با همدیگه در یک خونه زندگی می کنن. همه ی روابطشون مثل ازدواج سنتی هست با این تفاوت که صرفن ثبت اداری نشده. )

بالا