• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

میزگرد تاریخ ایران - پهلوی اول

وضعیت
موضوع بسته شده است.

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد
پاسخ : میزگرد تاریخ ایران - پهلوی اول

به نقل از نسترنگار :
تیمور تاش مگه همون جاسوس روسا نبود که باعث شد رابطه ی رضاخان با روسا خراب شه؟
تحقیق کردم خودم یه مقدار
هیچ وق ثابت نشد ولی اونجا درس خونده کلآ زیاد با روسا رابطه داشته

پست جدید دادم تاپیک بیاد بالا

اقا یه سوال واسه منم پیش اومد
تیمور تاش از اعضای حذب تجدد بود از اول یا فقط از روشن فکرای طرف دار رضا شاه ؟!

• لایک
امتیازات: sayna

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

یه خواهش کنم ؟این تاپیک نخوابه -خواهش بیشتر از مدیر بود -
تنها تاپیک مفیدی بود که توش شرکت میکردم و از معدود تاپیکایی که از 1.5 سالی که اینجا هستم باعث شده تحقیق کنم واقعآ .1 نمره امتحام تاریخ ترمم مدیونشم
مضوع یکم تکراری شد رضا شاهو عوض کنیم ؟

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

خب علت خلوت شدن تاپیک که امتحاناست و طبیعی هم هست .
البته من الآن بسیار بسیار خوشحالم که این حرفارو میشنوم و جا داره از همـه کسایی که شرکت کردن تشکر کنم و واقعا باعث خوشحالیه اگر تاپیک به کسی کمکی کرده باشه .
اما فکر می کنم رضاشاه هنوز خیلی جای بحث داره
مثلا کشف حجاب به نظر من خیلی جای ِ بحث داره ، هوم؟

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

کشف حجاب اگه کلیش رو بخوایم در نظر بگیریم، بعد از سفر رضاشاه به ترکیه شروع شد!
که رفت اونجا بعد یهو اعتقاد به این پیدا کرد که حجاب اصلا نباشه و شروع کرد به دیکتاتوریو اینا!
یه سری از دلایلی هم که مردم از رضاشاه در حال حاظر خوششون نمیاد همین بود!
چون مردم ایران نمی تونستن بعد از این همه سال با حجاب بودن یهو حجابشونو بذارن کنار و این براشون سخت بود!

+چیزه جنگ جهانی دومم خیلی جای بحث داره مهمم هست!

• لایک
امتیازات: N.M

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

ببینید رضاشاه میخواست کشور اروپائی بشه ،
لازمه این تغییر هم اول تغییر ظاهر مردم بود که بشه مثه اروپائی ها ،
واضحه هرچیزی بخواد تغییر کنه اول قیافش و ظاهرش تغییر میکنه بعد کم کم اصل اون چیز هم تغییر میکنه ،
این کار نمونه مشابه هم داشت ، مثلن پطر ِ کبیر ، پدر ِ روسیه پیشرفته ، قانون تراشیدن ریش و تغییر لباس (اون پالتو بلنده) مردم روسیه رو میده تا کشورش بره به سمت غربی شدن و همین هم میشه !
آتاتورک هم همین کارو میکنه و رضاشاه ازون الگو میگیره

نکته جالب اینه که رضاشاه اول قانون ِ تغییر لباس رسمی کشور رو خیلی شیک و رسمی میده مجلس و با تصویب مجلس به اجرا درش میاره که طبق اون قانون همه مردم کشور موظف بودن با لباس رسمی توی اماکن عمومی ظاهر بشن که لباس رسمی هم همون کت و شلوار بود ، یا مثلن گذاشتن کلاه پهلوی و ...
فقط روحانیون میتونستن لباس ِ جدا بپوشن که اونهم کلی درد سر داشت ، هرکسی رو دولت به عنوان روحانی قبول نداشت ، باید آزمون میداد تا صلاحیت علمیش تایید شه و بعد بهش مجوز میدادن و هرجا که میرفت باید مجوز ِ لباسش همراش بود و کلی درد سر دیگه که خیلی از روحانیا ترجیه میدن لباس روحانیتشونو تو بغچه نگه دارن و وقتی بیرون میان با همون لباس رسمی باشن ...
این یه کار ِ قانونی بود ، ینی مجلس تصویب کرد ، اما هرچه زمان جلوتر رفت رضاشاه دیکتاتور تر شد و با حکم ِ مستقیم ِ خودش فرمان ِ کشف ِ حجابو بصورت یه قسمت ازون قانون ِ یکسان سازی ِ لباس صادر کرد ، مجلس هم که مو ...
قسمت ِ خوب ِ قضیه همونجا بود که اول از خودش شروع کرد ، ینی اول با خانواده خودش بدون حجاب تو جامعه ظاهر شد و اون سخنرانی ِ تاریخیشو درباره کشف حجاب در کنار دختر و همسرش انجام داد ...
(تو سخنرانیش میگه ما فلان نفر آدم تو کشور داریم ، که نصفشون شما خانومائید ، میگه میخوایم کشورو بسازیم ، پس همه باهم باید کار کنیم ، حجاب دست و پاتونو بسته و برا همینه که زن ِ ایرانی نمیتونه کار کنه و ... )

نظر شخصیه ، اما من کارشو قبول دارم ، حتی مخالفینش ( مثه مصدق ) که یکم میفهمیدن کشور اروپائی شه بهتره جبهه نگرفتن که کارش اشتباهه ، مثلن همین مصدق برا اینکه بگه من شاختر از اینم یه حرفی میزنه میگه " اگه این مردک الان داره این کارو میکنه من سالها پیش تو پاریس با همسرم اینطوری راه میرفتم " یا یه چیز تو همین مایه ها ...

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران

بنظر من اینا ظاهرسازی بوده . منظورم اینه که مثلاً اگه میخواست اوضاع زنها رو بهتر کنه میتونست
مدارس رو افزایش بده و تحصیل رو اجباری کنه . چرا خودش چن تا زن گرفت(البته بعداً زناش طلاق گرفتن)؟
چرا دختراشو بزور شوهر میداد(البته تا زمانی که هنوز پادشاه بود)؟

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از sk1v :
بنظر من اینا ظاهرسازی بوده . منظورم اینه که مثلاً اگه میخواست اوضاع زنها رو بهتر کنه میتونست
مدارس رو افزایش بده و تحصیل رو اجباری کنه . چرا خودش چن تا زن گرفت(البته بعداً زناش طلاق گرفتن)؟
چرا دختراشو بزور شوهر میداد(البته تا زمانی که هنوز پادشاه بود)؟

منم نگفتم نبود !ظاهرسازی بود ، اما ظاهرسازی لازمه ی تغییره !
هدف بهتر کردن اوضاع زنان نبود ، بهبود اوضاع ِ کشور بود ،
مثلن ببین ، آتاتورک که قانون کشف حجاب رو صادر کرد فقط و فقط توی جاهای خاصی بود ! یعنی میگفت هر دختری که میره مدرسه حق نداره حجاب داشته باشه ! یا میگفت هرکسی که میره اداره دولتی حق نداره حجاب داشته باشه ! اما داستان ِ ایران به کل فرق میکرد !!! ایران خیلی بدبخت بود ، اگه رضاشاه میگفت کسی که میره مدرسه نباید حجاب داشته باشه مردای اون زمان هیچکدوم نمیذاشتن دخترشون تحصیل کنه !
وقتی هدف حذف ِ حجاب از سطح ِ جامعه ایران میشه ، بهترین راهش همونیه که رضاشاه اجرا کرد ، ینی یا کلن نیا تو جامعه ، یا اومدی حجابتو بردار !

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظر من حتی اگر کارهای رضا شاه تایید شده بودن ؛ اون زمان وقت خوبی نبود ؛

می تونست اون موقع زمینه رو ایجاد بکنه ؛ یه ذره شروع کنه از تعصبات مردم کم کردن ، بعدش این تغییرات ! :-??

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از ' Shek8fe ' :
به نظر من حتی اگر کارهای رضا شاه تایید شده بودن ؛ اون زمان وقت خوبی نبود ؛

می تونست اون موقع زمینه رو ایجاد بکنه ؛ یه ذره شروع کنه از تعصبات مردم کم کردن ، بعدش این تغییرات ! :-??

توافق ِ نانوشته ای بود بین ِ مردم و رضاخان ( هم دوره خان بودن و هم دوره شاه بودن ) که امنیت رو در مقابل ِ آزادی عرضه میکرد ، یعنی مردم که از هرج و مرج و نبود آسایش توی دوران قاجار خسته شده بودن با کمال میل آزادیشونو به رضاخان میبخشن به شرط ایجاد امنیت و خب اعتراض ِ زیادی هم از طرف مردم شکل نمیگیره برا همین مسئله ...

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

اگه رضا شاه این کشف حجاب رو به زور به جامعه تحمیل نمیکرد آیا موافقان بیشتر و مخالفان کمتری نداشت؟
در کل با توجه به واکنش های جامعه ی اون زمان آیا اقدام مثبتی بود؟(نفس کار رو نمیگم)

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از Dorna :
اگه رضا شاه این کشف حجاب رو به زور به جامعه تحمیل نمیکرد آیا موافقان بیشتر و مخالفان کمتری نداشت؟
در کل با توجه به واکنش های جامعه ی اون زمان آیا اقدام مثبتی بود؟(نفس کار رو نمیگم)

مطمئنن اینطور بود که مخالفان کمتری داشت ( حتی اگه بگیم فقط تو دوران ِ بعد از خودش مخالفین کمتری داشت بازم صدق میکنه )

به نظر ِ من با توجه به جامعه اون زمان کار ِ بسیار مناسبی بود ، مثلن اگه اون موقع مثه الان بود اگه فقط دستور ِ آزادی ِ حجابو میداد خیلی از زنان ِ جامعه به خواست ِ خودشون حجابو برمیداشتن و نیازی به درآوردن ِ زوریش نبود ، اما اون زمان فرق داشت ، ایران خیلی از دنیا عقب بود و باید سریع بهش میرسید ، این سرعت توی پیشرفت لازمش همچین دیکتاتوریئی بود که همچین کاری کنه

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

موافقم که اگه رضاشاه فقط دستور آزادی میداد مثل حالا نبود؛اما فکر میکنم جدا از خود قضیه ی کشف حجاب که در مجموع شاید اقدام مثبتی بود دید جامعه رو نسبت به رضاشاه عوض کرد؛و اصلن شاید اگه رضاشاه مجبور نمیشد رو این قضیه این همه تمرکز کنه و جامعه هم این همه درگیر نمیشد رضا شاه میتونست خیلی کار های مفید تری انجام بده با امتیاز همراهی جامعه؛و حتا نمیدونم شاید اغراق باشه ولی رو سرنوشت پهلوی تاثیر میذاشت‏!‏

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

منم با درنا موافقم ، مشکلات جامعه زیاد بود . حجاب و کار نکردن زنان هم مشکل بزرگی بود اما هنجاری بود که به دین مردم ربط داشت، دین برا مردم خیلی مهم بود . به نظر من هم نباید با دین و ایمان مردم درگیر میشد .

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

اگه موافق باشید بریم سراغ جنگ جهانی ...

به نظر شما کارای رضاشاه چه تاثیری داشت توی وضعیت اون موقع ِ ایران ؟

بعد اینکه چرا اون ارتشی که اینقدر ازش میگن ، و هنوز هم میگن و میگن ، نتونست با اون همه آوازه بیشتر از چند روز مقاومت کنه؟ دیگه قاجارا با همه فلک زدگیشون تونستن 10 سال با روسا بجنگن و جلشون وایستن اما ارتش رضاشاه چند روزه تسلیم شد ... به نظرتون چرا ؟ و اینکه مشکل کجا بود ؟

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

من فک میکنم یکی از دلایلی که ارتش نتونست مقاومت کنه این بود که روحیه اشون رو باخته بودن؛ ینی چون خود رضا شاه اون موقع چندان روحیاتش خوب نبود و اوضاعش به هم ریخته بود، ارتشش هم یه جورایی نا منظم شده بود. :-?

• لایک
امتیازات: L.E
  • شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از نسترنگار :
من فک میکنم یکی از دلایلی که ارتش نتونست مقاومت کنه این بود که روحیه اشون رو باخته بودن؛ ینی چون خود رضا شاه اون موقع چندان روحیاتش خوب نبود و اوضاعش به هم ریخته بود، ارتشش هم یه جورایی نا منظم شده بود. :-?
چرا اوضاعش روحی ِ رضا شاه خوب نبوده ؟ مگه اون همه قلدر نبوده ؟ پس چرا باخته زود خودش ُ ؟

Amir Hossein

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدهاشمی نژاد2
شهر
مشهد

یکی ازدلایلش این بودکه درتوصیف ارتش رضاشاه اغراق شده بود
دومیش هم ترسی بودکه رضاشاه ازانگلیسی هاداشت.اون سرنگونی قاجاربه دست انگلیسی هارودیده بودوسیاست خارجی قدرتمنداون هارومیشناخت.به همین خاطرموقعیتش رودرخطردیدوترسیدبلای قاجاروشایدبدترازاون سرش بیاد
1مسئله دیگه هم هست،اینه که مثلاارتش رضاشاه روبگیریم قوی.نهایتش چقدرجلوی قوای متفق دووم بیاره؟دیریازودکل کشوررومیگرفتن.

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از The Phenom :
یکی ازدلایلش این بودکه درتوصیف ارتش رضاشاه اغراق شده بود
دومیش هم ترسی بودکه رضاشاه ازانگلیسی هاداشت.اون سرنگونی قاجاربه دست انگلیسی هارودیده بودوسیاست خارجی قدرتمنداون هارومیشناخت.به همین خاطرموقعیتش رودرخطردیدوترسیدبلای قاجاروشایدبدترازاون سرش بیاد
1مسئله دیگه هم هست،اینه که مثلاارتش رضاشاه روبگیریم قوی.نهایتش چقدرجلوی قوای متفق دووم بیاره؟دیریازودکل کشوررومیگرفتن.
یعنی نظرت اینه که انگلیسی ها خودشون رضا شاه رو اوردن خودشون هم برکنارش کردن ؟

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

قبل از رضا شاه یعنی از زمان مظفرالدین شاه بی حجابی یعنی نبودن حجاب داشته اروم اروم وارد ایران میشده
ولی رضا شاه میاد زوری میکنه به نظر من جای اینکه بهش سرعت ببخشه بیشتر جلوشو گرفته واس اینکه باعث میشه یه عده جبهه بگیرن
مثل گشت ارشاد الان خودمونو بگیر
به نظر من اشتباه بوده

به قول بابای من ملت ایران همواره الاغ بودن یه بار یه صاحاب خوب اومده بهشون ینجه داده یکم چاغ چله شدن باز اون صاحبش عوض شده یکی اومده زده با چماغ تو سرشون بهشون غذا ندادن بازم ما هیچ کار نکردیم
بحث اینکه ملت خودشون سواری ندن
با زور به نظر من پیشرفتی حاصل نمیشد
اگه رضا شاهم میخواس ایران مثه اروپا شه چرا روشن فکرا رو کشت یعنی فقط اون نیس بحث اینه که حرف حرف خودش بوده که البته خیلی جاها باعث پیشرفت شده ولی بعضی جاهام خب ...

• لایک
امتیازات: N.M

Amir Hossein

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدهاشمی نژاد2
شهر
مشهد

مگه غیرازاین بوده؟دیگه همه قضیه سیدضیاورضاخان واحمدشاه رومیدونن!

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا