• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

میزگرد تاریخ ایران - پهلوی اول

وضعیت
موضوع بسته شده است.
  • شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى
خب سلام سلام !
اول یه تشکر ویژه از کسایی که توی ِ ایـن تاپیک شرکت کردن و کمک کردن برای انتخاب موضوع میزگرد و امیدوارم که همچنانم همکاری باشه . (دیگه خلاصه چاکریم !)

میزگرد ِ تاریخ ِ ایران - پهلوی ِ اول
، از پنجشنبه 24 آذر شروع میشه .
نظر من اینه که از زندگی نامه رضا شاه شروع کنیم و بعد کم کم به قدرت رسیدنش رو بررسی کنیم .

اطلاعات بیشتر رو قطعا بعد از باز شدن تاپیک می دم ، فعلا تا اون موقع میتونید اطلاعاتی که فکر می کنید مفیده کسب کنید برای میزگرد .
ممنون !

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى
پاسخ : میزگرد تاریخ ایران - پهلوی اول

کودکی و نوجوانی رضا شاه :

در اسفند سال 1256 در روستای آلاشت از توابع سوادکوه در مازندران کودکی به دنیا آمد که رضا نام گرفت . مرگ پدرش در چهل روزگیش باعث شد ، نوش آفرین - مادر وی - او را به تهران بیاورد . رضا در تهران بزرگ شد . آگاهی کامل و دقیق از تبار و اصل و نسب رضا در دسترس نیست ، اما بار ها موضوع ِ فقر خانواده‌ش - توسط خود وی - نقل شده است .
یکی از معروف ترین آن ها داستان یخ زدن او در راه ِ سوادکوه و تهران است .

خب نمیخواستم طولانی بشه که همه حوصله کنن بخونن [nb]اصلا قرار نیست من از این به بعد از این پستا بدما :-" بقیش بحثه و قطعا جذاب تر :D [/nb]؛ همونجوری که گفتم ( نوشـتم :-" ) از پدر و مادر رضا شاه اطلاعات دقیق در دسترس نیست بعضی ها میگن تبار اون به مهاجران قفقاز میرسه و ... بیاین راجع بش بحث کنیم :د

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

خب به نظر ما از هر نژادی که بوده آن چه که مسلم است اینه که فقیر بوده دیگه. یعنی از هیچ به حکومت ایران رسیده. و این نشون از قدرت مندی و تواناییش داره( همین که یکی یکی مدارج ترقی رو طی کرد هم هست.)
البته ما توصیه میکنیم موضوع بحث اندکی عمومی تر بشه (فقط پیشنهاده ها!) چون معمولا اظهار نظر در این مورد رو تاریخ نویس ها میکنن.
خب ادامه بدیم...

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

این که ما این میزگرد رو از اینجا شروع کردیم برای ِ این بود که اکثر وقایعی که توی دوران پهلوی اول رخ میده ، یه جوری مربوط به شخصیت و افکار و عقاید رضاشاهه ! یعنی رضا شاه از اون شاهایی بوده کـه خیلی خیلی شخصیتش تاثیر داشته روی کارای و وضعیت مملکت ، برای همین از زندگی نامه‌ش شروع کردیم ! :D

ببینید رضا شاه اوایل نوجوانیش بود که وارد ِ فوج سوادکوه شد ، اونم توسط ِ یکی از بستگانش . (به نظرم نمیتونیم بگیم 100% از صفر شروع کرده :-?? )

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

در راستای صحبت های ساینا ؛ مطالبی در مورد شخصیت رضاشاه ایراد می کنم ;;)
اوّلا که شخصیت رضا شاه شباهت زیادی به آدولف هیتلر داشته ؛
که بد نیست بعضی از ویژگی های این مدل شخصیت ها رو بگیم و تحلیل کنیم رابطش رو با روش دوستمون رضا خان در حکومت داری ! :-"

روحیه دیکتاتوری
در چنين فضائي يک نفر حاکم بر اعمال و رفتار ديگران است ، فقط ديکتاتور تصميم مي‌گيرد، هدف تعيين مي‌کند، وظيفه افراد را مشخص و همه بايد بدون چون و چرا مطابق دلخواه ميل او رفتار کنند. او مي‌تواند از ديگران انتقاد کند ، اما خود نقد پذير و پاسخگو نيست ، شخصيت ، تمايلات و احتياجات مجموعه به هيچ وجه مورد توجه نيست.در اين محيط همواره ترس و وحشت بر افراد غلبه دارد. از محبت و احساس امنيت خبري نيست. بزرگ شدن محمدرضا در چنين محيطي با الگوي تربيتي رضاخان باعث شد که او نيز يک ديکتاتور شود ؛ نسبت به زيردست، خشن و بي‌رحم باشد و به بالادست کاملاً تمکين نمايد. چنانچه نسبت به انگليس و آمريکا در تمام سلطنتش چنين بود.

بقیه ی ویژگی ـارم میگم ؛ اگر دوست داشتید تحلیل می کنیم :

بلند پروازی ، فقدان اعتماد به نفس ، وابستگی و ... !

فرصت رو به همکار خوبم ساینا میدم ;;)

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

رضا شاه از لحاظ شخصیتی با شاهزاده های گوگول مگولی قبل فرق داشته . یعنی این تفاوت به نظر من خیلی مهمه و خوبه .
و از اون جا که باباشم نظامی بوده به نوعی تو خونش بوده نظامی گری .یعنی اگر رضا شاه فقط فرمانده سپاه بود میتونست برای ایران واقعآآآآآآآآآآآآ فوق العاده باشه
یعنی مثلآ هیتلر ناپلئون نادرشاه رو فرض کنید که افراد فقیر و خودساخته بودن و شروع به جنگ میکنن یعنی در حقیقت بازم فرمانده سپاه بودن تا پادشاه(!!!) و همشون خیلی خدمتای بزرگی کردن برای کشورشون .
ولی به نظر من رضا شاه چون از لحاظ شخصیتی خیلی قوی بوده همین باعث مستبد بودنشم میشه یعنی کاری که هیتلر با یهودیا کرد یا نادر داخل هندوستان رضا شاه با ایرانیا که با عقاید خیلی سادشم مخالف بودن .[size=10pt][size=12pt]
In 1911, serving under the overall command of Abol Hossein Mirza Farmanfarmaian or called Farmanfarma (The prime minister of the time) Reza Khan took part in battles against Salar al-Doleh who was attempting to topple the Government in Tehran and reinstate his brother Mohammad Ali on the throne. Reza gave a good account of himself in that campaign and was promoted to First Lieutenant. His proficiency in handling machine guns elevated him to the rank equivalent to Captain in 1912.

By 1915 he had come to be regarded as a brave and fearless soldier and was handpicked by his successive senior commanders to accompany them on military expeditions. Reza Khan's military reputation, his native intelligence and professionalism served him well and he soon became well known by some prominent Iranians in Tehran and other provinces. By 1915 he was promoted to the rank of colonel.
[/size][/size]
یعنی در عرض 4 سال از هیچ شد کلونل !

فکر میکنمم این جمله از مصدق بود که گفته رضا شاه باید فرمانده سپاه میبود .االبته فک میکنم .

*SADEGH*

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شیخ انصاری
شهر
دزفول
مدال المپیاد
پارسال المپیاد ریاضی شرکت کردم ولی به دلیل یه سری مسائل سر آزمون نرفتم. امسال هم که فیزیک شرکت کردم ....سال دیگه هم شیمی که همرو شرکت کرده باشم
دانشگاه
شریف احتمالا .....&&&
رشته دانشگاه
الکترونیک...نرم افزار............

به طور کلی از عملکرد ها ی رضا شاه میشه اینطور برداشت کنیم که یه خورده به فکر پیشرفت ایران بوده
فقط یه سوال: اگه افراد اون زمان مجلس مثل آیت الله مدرس به رضا شاه تو همون دوره ی قاجار اجازه می دادند که همون به قول معروف دموکراسی (اگرچه حتی 1%) رو هم اجرا کنه بهتر نبود؟؟

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

به نقل از *SADEGH* :
به طور کلی از عملکرد ها ی رضا شاه میشه اینطور برداشت کنیم که یه خورده به فکر پیشرفت ایران بوده
فقط یه سوال: اگه افراد اون زمان مجلس مثل آیت الله مدرس به رضا شاه تو همون دوره ی قاجار اجازه می دادند که همون به قول معروف دموکراسی (اگرچه حتی 1%) رو هم اجرا کنه بهتر نبود؟؟
دقیقآ منظورت از یه خورده دموکراسی چیه ؟

*SADEGH*

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شیخ انصاری
شهر
دزفول
مدال المپیاد
پارسال المپیاد ریاضی شرکت کردم ولی به دلیل یه سری مسائل سر آزمون نرفتم. امسال هم که فیزیک شرکت کردم ....سال دیگه هم شیمی که همرو شرکت کرده باشم
دانشگاه
شریف احتمالا .....&&&
رشته دانشگاه

به نقل از وحـیـــــــــــــــــــد :
دقیقآ منظورت از یه خورده دموکراسی چیه ؟
منورم همون موقعی است که تو سال 1302 رضاخان تو مجلس میگه که باید قاجار از سلطنت خلع کنیم و جمهوری تشکیل بدهیم که فک کنم خودشم تنها قراره که کاندید بشه بعد آیت الله مدرس شروع میکنه به مخالفت و .....

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

به نقل از *SADEGH* :
منورم همون موقعی است که تو سال 1302 رضاخان تو مجلس میگه که باید قاجار از سلطنت خلع کنیم و جمهوری تشکیل بدهیم که فک کنم خودشم تنها قراره که کاندید بشه بعد آیت الله مدرس شروع میکنه به مخالفت و .....
بیشتر شرح بده یا منبع لطفآ

*SADEGH*

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شیخ انصاری
شهر
دزفول
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف احتمالا .....&&&
رشته دانشگاه

متاسفانه نه دقیقش رو یادم میاد
نه اینکه منبعش
منم که به این استناد نکردم... فقط نظر پرسیدم چون واسام سوال بود

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

اون بالا ها نوشته بودین دیکتاتور بوده و مث هیتلر بوده؛ این که توی جنگ و حتی اداره کشور بد نیست که. کلی هم باعث پیشرفت میشه.
بررسی اون ویژگی ها رو ادامه بدیم؟

Ahmadfire

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمي نژاد 2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
none of your business

درسته ولي ممكنه يه جايي اشتباه داشته باشه بعد...
امام علي مي فرمايند:
((كسي كه از فكر ديگران استفاده نكند ناچار هلاك خواهد شد))
ضمنا مردم بعد مدتي ازش زده ميشن ديگه و انقلاب و قيام...

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

دوران نوجوانی رضا شاه چی کار میکرد؟
اوضاع سیاسی اون زمان چجوری بود؟

• لایک
امتیازات: sayna

Masih-j

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 2
شهر
اصفهان

متاسفانه من اطلاعات تاریخیم صفر هست تقریبا
ولی با نظر وحید کاملا موافقم رضا شاه اقدامات خیلی خوبی انجام داد ولی همون دیکتاتوری باعث شد تا اقدامات خیلی بدی هم انجام بده .
و این اقدامات بد هم سبب شده خیلی از افراد کارای خوبی هم که انجام داد در نظر نگیرن و بگن این اقدامات برای بیگانگان بوده و ...
مشکلی که فکر می کنم به طور کلی در بررسی تاریخ معاصر ما و به خصوص برای زمان پهلوی وجود داره اینه که مقاله ها و کتاب هایی که در این مورد هست اکثرا یا طرفداری کرده یا این که خیلی بد گفته ازشون .

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از *SADEGH* :

دید مجلس و بخصوص مدرس از دموکراسی دو نوع دموکراسی بیشتر نبود ،
اولی دموکراسی ِ کمونیست شوروی ،
دوم دموکراسی ِ آتاتور ِ ترکیه ،
هردوشون غیر دینی و حتی میشه گفت ضد دین بودن ،
دید مجلس این بود که جمهوری یعنی مخالفت با دین و به همین خاطر رد شد !!!

عدم شناخت عامل اصلی بود ...

به نقل از Masih-j :
ولی همون دیکتاتوری باعث شد تا اقدامات خیلی بدی هم انجام بده .

دیکتاتوری باعث شد چیکار کنه ؟

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

به نقل از Dorna :
دوران نوجوانی رضا شاه چی کار میکرد؟
اوضاع سیاسی اون زمان چجوری بود؟
نوجوانی؟ینی دوره ی احمد شاهو بگیم؟
رضا شاه اون موقه رییس ارتش بود بعدم شد نخست وزیر!
البته نمیشه گفت خیلی زرنگ بوده چون اولا دوره ی احمد شاه دوره ی ضعیفی بوده بعدم خیلی به رضاشاه کمک کردن!
به نظرم رسیدن به این مقام تو دوره ی احمد شاه کار سختی نبوده!

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

به نقل از گـولـی :
نوجوانی؟ینی دوره ی احمد شاهو بگیم؟
رضا شاه اون موقه رییس ارتش بود بعدم شد نخست وزیر!
البته نمیشه گفت خیلی زرنگ بوده چون اولا دوره ی احمد شاه دوره ی ضعیفی بوده بعدم خیلی به رضاشاه کمک کردن!
به نظرم رسیدن به این مقام تو دوره ی احمد شاه کار سختی نبوده!
اگه سخت نبوده پس چرا رضاشاه شد شاه و نه کس دیگه ای؟ خب یه تفاوت های چشم گیری داشته حتما

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

به نقل از نسترنگار :
اگه سخت نبوده پس چرا رضاشاه شد شاه و نه کس دیگه ای؟ خب یه تفاوت های چشم گیری داشته حتما
خیلی بش کمک کردن!یادم نیس دقیقا کیا!
ولی وختی زمان احمد شاه انقد اومد جلو تا مرحله ی نخست وزیری معلومه که بعدش با یکم تلاش میشه شاه!
نمی گم کارش مهم نبوده اونقدری شخصیتش تاثیرگذار بوده که انتخابش کردن که بش کمک کننو بکننش رییس ارتشو اینا!
ولی تو دوره ای که شاهش ضعیف بوده انداختنش بیرونو اینا زیاد کار سختی نیست!

Ahmadfire

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمي نژاد 2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
none of your business

خوب اونا (استعمارگرا)
يه ننفر رو نياز داشتن كه زورش خوب باشه ولي عقلش در حد چشم گفتن باشه
البته اول ميخواستن يه نفر ديگه رو به اين مقام برسونن نخست وزيرش هم كردن