• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اسلام ایرانی یا ایران اسلامی؟

• شروع کننده موضوع AMT
  • تاریخ شروع

میکائیل

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی / هنرستان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی
پاسخ : اسلام ایرانی یا ایران اسلامی؟

[size=36pt][size=14pt]اینم از یونان:[/size][/size]
با نگاهی به مراسم مذهبی یونانیان می‌بینیم قربانی کردن انسان‌ها و حتا آدم خواری در هنگام جنگ با ایرانیان انجام می‌شود و تا قرن ها دوام دارد
بی چون وچرا مقدس بود(۱) این قربانی‌ها برای خدایان گوناگون یونان انجام می‌شد که همسر یکدیگر را می‌دزدیدند- خشم و کین می‌آوردند و دروغ می‌گفتند باری گمان نکنم که در این جستار نیازی به گفتگو بر آیین ایرانیان باشد زیرا مانند خورشید در آسمان روشن است که ایرانیان اهورمزد یکتا را که ورای کالبد جسمانی بود می‌پرستیدند.

ایرانیان نخست آیین زرتشت را به کودکانشان می‌آموزند که در زندگی راست بگویند(۲) این سخنی است از استاد افلاطون (سقراط(۴۷۰تا۳۹۹پ.م)).

خود افلاطون(۴۲۹تا۳۴۷پ.م) که به ایرانیان غبطه می خورد(۳) در رساله‌ی قوانین خود می‌گوید ایرانیان از کودکی به فرزندان خود آموزش می‌دهند که بتوانند :۱٫ سوارکارانی ماهر باشند ۲٫اسرار زرتشت پیامبر و خداپرستی و آیین کشورداری را به کار ببرند و در زندگی جز راست نگویند. آنان به کودکان خود می‌آموزند که تن به اسارت هوا و هوس ندهند و به آزادگی خوی بگیرند. آنها یاد می‌گیرند که بی باک باشند زیرا با راه دادن ترس در دل است که انسان آزادی خود را از دست می دهد(۴) و گزنفونی که ایرانیان را می ستاید(۵) در کورش نامه گزارشی جامع درباره‌ی آیین آموزش کودکان ایرانی می دهد و بر پایه‌ی همین چهار چوب آموزشی است که هرودوت می‌گوید :آنان در رودها ادرار نمی‌کنند و آب دهان به آن نمی‌اندازند و دستهایشان را در آن نمی‌شویند و نهایت احترام را برای آبهای جاری قایل می شوند(۶) و داریوش بزرگ می گوید: به خواست اهورا مزدا چنانم که راستی را دوست دارم و از دروغ روی گردانم دوست ندارم که ناتوانی از حق کشی در رنج باشد… آنچه را که درست است من آن را دوست دارم. من دوست برده ی دروغ نیستم.من بد خشم نیستم. حتا وقتی خشم مرا بر می‌انگیزد آن را فرو می نشانم. من سخت بر هوس خود فرمانروا هستم.(۷) پس بدیهی است که در این فرهنگ تمدن به درجه‌ی بالایی برسد.
باری در این بخش بد نیست گذری بر شیوه‌ی آموزش کودکان در یونان باستان بزنیم پی یر دووامبه در فرهنگ تمدن یونانی که به اسپارت اختصاص داده است می‌گوید:زندگی این جنگجویان اشتراکی بود و خانواده در آن هیچ سهمی نداشت … کودک هم از زمان تولد به جامعه تعلق داشت.نه پدرش.بلکه نمایندگان دولت تصمیم می‌گرفتند که کودک بمیرد و یا زنده بماند و به شهر خدمت کند. پسر بچه را به محض رسیدن به ۷سالگی از مادرش جدا می‌کردند و برای اینکه مرد شود جدا زندگی می‌کرد و روی زمین سخت می‌خوابید و از راه دزدی زندگی می‌کرد و حتا طبق رسمی با ریختن خون هیلوتها(بردگان اسپارتی)… کسب شایستگی مردانه می‌کرد.(۸) پس بسیار طبیعی است کسی که در این فرهنگ سخت و خشن بار بیاید بگوید (افلاطون): هرکس دشمن دیگری است چه در زندگی شخصی و چه در زندگی اجتماعی(۹) و تنها در اندیشه ی بزرگ کردن خود باشد و بس.

شاید گروهی بگویند که دانش افلاطون و ارسطو و…جدا از شیوه ی زندگی اجتماعی. جهان بشری را رو به جلو کشانده اما کسی از این سخن نمی گوید که این اندیشمندان(!)به بزرگترین اصل بزرگواری که هر اندیشمندی به آن نیاز دارد پایبند نبودند و آن چیزی نیست جز ارج گذاری آموزگاران خویش به گونه ای که در زیر می آید:فردوسی بزرگ در شاهنامه ۱۰۰۰بیت از دقیقی به یادگار گذاشته که به اصل وفاداری نام سراینده ی آن بیت ها را می برد و یا زکریای رازی در پیش گفتاری از کتاب خود می گوید جارینوس(پزشکی یونانی که هزاره ای پیش از او می زیسته ) حق استادی بر گردن من دارد چرا که من با خواندن کتابش از او چیزهای بسیاری آموخته ام(۱۰) باری افلاطونی که به مصر می‌رو د و شاگردی اندیشمندان ایرانی را در دانش اندوزی میکند(۱۱) خاموش می‌ماند تا ارسطو رازش را بر ملا کند که او شاگردی از مکتیب زرتشت بوده است و یا اینکه پلوتارک کتابی در بد نهادی هرودوت بنویسد و نامش را بگذارد خباثت هرودوت.

در بخش دانش بسنده می‌کنم به چند سخن از کورش نامه‌ی گزنفون:

(پارسیان) مقیدند که زیر پایهای تختشان باید از فرش مستور باشد تا زیر بار وزن بدنشان مقاومت تخته های کف اتاق احساس نشود (پارسیان)تن آسایی را به جایی رسانیدند که در زمستان نه تنها سرو بدن و پاهای خود را خوب می پوشانند و گرم می کنند بلکه دستهای خود را نیز در پارچه های گرم می‌کنند و انگشتانشان را با پارچه های گرم می پوشانند(دستکش). در تابستان به سایه ی درختان و کوهستان ها اکتفا نمی نمایند.بلکه برای خود وسایلی ابداع کرده اند تا هوا را خنک کنند(۱۲)! اما زمانی به چرایی به کار بردن این واژه ها پی می بریم که نگاهی گذرا به رساله ی میهمانی افلاطون بکنیم که در آن می گوید:

روزی تصادفا سقراط را دیدم که که از گرمابه در آمده بود و کفشی به پاداشت و چنین چیزی کم اتفاق می افتد. پرسیدم به کجا می‌روی که خود را چنین آراسته‌ای؟ (۱۳)

باری هر فرهیخته‌ای با خواندن جملات زیر در خواهد یافت که بزرگترین دست آوردی که امروزه جهانیان یونانی می‌خوانند ریشه در ایران کهن دارد بهتر است به سخن هرودوت گوش بسپاریم: اکنون چیزی خواهم گفتکه حیرت یوناننیان را بر خواهد انگیخت که حاظر نیستند باور کنند… مردونیه پس از در هم شکستن تمام خود کامگان ایونی در شهرها دموکراسی برقرار کرد(۱۴).

اکنون پرسش اینجاست این دانش و پیشرفت و فن آوری که از آن سخن می رود.این حکمت و فلسفه که در گوش همگان خوانده می شود و این آزادگی ساختگی که فریاد می زنند.در خود چیزی جز دروغ و ریا و نیرنگ دارد؟ که همچنان به وسیله ی جانشینان یونان(روم گذشته-اروپای دیروز-و آمریکای امروز)چیزی فراتر از بزرگترین دروغ ها را در خود جای می دهد؟

پاسخ این است که آنها آزاد اندیشی را سلاحی کرده‌اند که به خود برتری ببخشند(چیزی را که دوستداران این فرهنگ در پاسخ به سخنانی در باره ی ایران می گویند:فاشیست-متعصب و کور) و به یاد نمی آورند که اسکندر که بود؟ استالین چه کار کرد و هیتلر چه ملیتی داشت؟ و بمب اتم را چه کسانی بر سر مردمان ژاپن فرو ریختند. بنا براین اصل آنها هیتلر و استالین و چرچیل و…را فراموش می کنند و خود را آزاد اندیش می دانند و ما نیز کوروش بزرگ.انوشیروان دادگر. فردوسی .پرفسور حسابی و…را فراموش می‌کنیم و به خود انگ فاشیست می‌زنیم و نمی دانیم که اندره زیگفرید می گوید: ماراتن باید زیارتگاه همگی ما باشد گمان نکنم کسی بتواند به این نظر خرده بگیرد(۱۵) و نگاهی به این سخن از هگل اندیشمند اروپایی که گلی است در بیابان فرهنگی اروپا نمی اندازیم: سرنوشت امپراطوریهای آسیایی این است که مطیع اروپا شوند(۱۶) پس با کمی ریز بینی روشن می‌شود آنها تنها یک آرمان دارند:استفاده از شعار(آزاد اندیشی) برای رسیدن به هدف(استعمار) (۱۷).

پس بیاییم حتا آزاد اندیشی را به شیوه‌ی ایرانی تجربه کنیم نه الگوی نادرست باختری آن وبه یاد بیاوریم این سروده از حضرت حافظ را تا پیروز شویم:

سالها دل طلب جام جم از ما می کرد آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد

پی نوشته ها:

۱٫یونانیان و بربرها-جلد۴رویه۹۶

۲٫افلاطون-آلکیبیادس-بند۱۱۹تا۱۲۴-به نقل از یونانیان و بربرها-دفتر نخست-رویه ۵۷

۳٫یونانیان و بربرها-دفتر ۱ رویه۳۹

۴٫یونانیان و بربرها-دفتر دوم از جد۴-رویه۳۸۱

۵٫ یونانیان و بربرها-دفتر ۱ رویه۳۹

۶٫ یونانیان و بربرها-جلد۳-رویه۲۰۷

۷٫از زبان داریوش-هاید ماری کخ-رویه ۳۴۶

۸٫یونانیان و بربرها-جلد ۵-دفتر۱-ویه۱۶۴

۹٫افلاطون کتاب یکم-رویه ۶۲۵و۶۲۶به نقل از یونانیان و بربرهجلد۴-ا-دفتر ۲-رویه ۳۶۴

۱۰٫دو قدم مانده به صبح

۱۱٫سهم ایران در تمدن جهان-حمید نیر نورى-رویه۲۹۸

۱۲٫کوروش نامه- گزنفون-رویه۲۷۴-ترجمه ى رضا مشایخى

۱۳٫یونانیان و بربرها-دفتر ۱-رویه ۴۱

۱۴٫یونانیان و بربرها-جلد ۲-رویه۳۶ورویه۵۷

۱۵٫اندره زیگفرید-نظر کلی درباره مدیترانه—به نقل از یونانیان وبربرها-دفتر۱-رویه۴۹

۱۶٫یونانیان و بربرها-جلد ۵ دفتر۲-رویه۳۷۲

۱۷برای اطمینان از این سخنان نگاهی بیندازید به:اصول و مبنای جغرافیای سیاسی رویه ۱۰۲و۱۰۳-دکتر دره میر حیدر

دیدی که خود فلاسفه ی یونانی هم به عظمت و شکوه تمدن ایران قبل از اسلام و بنیاد علمی ایران واقف هستند. h-:
تمدن دیگه ای نبود که بخوای با تمدن ایران قبل از اسلام مقایسه کنی؟! ;)) ;)) ;)) ;)) ;)) ;)) ;)) ;)) ;)) ;)) ;)) ;)) ;))

mahdad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید ستاری(یا بقولی "شهید هوابرد")

سلام ودرود
من چندتا لینک می زارم ولی باید ببخشید دیگه چون ترجمه نیست ولی فکر می کنم که بسیار واضحه و عکس ها بیانگر این نیز هستند:
اولین باتری جهان
http://www.cais-soas.com/CAIS/Science/battery.htm
http://www.cais-soas.com/CAIS/Science/parthian_galvanic_cells.htm
اولین جراحی یا جزو اولین جراحی های جمجمه و قاعده ی جمجمه
http://www.cais-soas.com/CAIS/Science/skull_operation.htm
اولین ساعت تقریبی و نقویم بر اساس نصف النهار ها در زمان اردکان
http://www.cais-soas.com/CAIS/Science/clock.htm
پس بنظرم ایران قطب علمی بوده.
درود بر ما ایرانیان درپناه ایزد منان

گردآفريد

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از A.M.T :
آیا ایران باعث پیشرفت اسلام شد
مطمئنا خير.چون فقط ايران نيست كه اسلامي شده.به نظر من كشورهايي مثل...از نظر علمي عاليند ولي اسلامي نيستند و تو كشورشون صددرصد بي بندوباري هست.اسلام به عنوان فاكتوري كه جلوي بي بندوباري مي گيره باعث پيشرفت كشور ماشده(در كنار علم سرشارخودمون)

• شروع کننده موضوع

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
المپیاد علوم آزمایشگاهی-المپیاد زبان-المپیاد ادبی-المپیاد ریاضی 3 دوره-المپیاد شیمی
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی

روند بحث به کل عوض شده دوستان!
قرار بود در مورد اینکه آیا اسلام باعث قطب علمی شدن ایران شده یا نه بحث میکنیم نه این چرت و پرت ها که نوشتین!
من که هزاران جور دلیل رو گذاشتم حتی لینک ندادم تا همه بخونن و تنبلی شون نشه!
بازهم شاهد نپذیرفتن طرف مقابل هستیم!
من دیگه حرفی نمی زنم و نظاره گر میشم تا که ببینم دوستان دیگه چی میگن!ان شاء الله دوستمون قانع بشه!

khashayarfn

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر - علوم تصمیم و دانش

به نقل از A.M.T :
قرار بود در مورد اینکه آیا اسلام باعث قطب علمی شدن ایران شده یا نه بحث میکنیم نه این چرت و پرت ها که نوشتین!
من دیگه حرفی نمی زنم و نظاره گر میشم تا که ببینم دوستان دیگه چی میگن!ان شاء الله دوستمون قانع بشه!
منم قبلا همینو گفتم ولی وقتی میبینی تاریخه کشورت زیر سوال میره نمیتونی جواب ندی!

mahdad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید ستاری(یا بقولی "شهید هوابرد")

به نقل از Saeed.A :
پسر خوب اگر شما تحمل بحث نداری خب چرا بحث میکنی؟ باز هم از روند بحث بیرون رفتی و ربطش دادی به اعراب. درحالیکه اصلا بحث ما الان مقایسه ایران باستان با تمدن های هم عصر خودشه. ربطی به اعراب نداره.
بنظرم سعید روند بحث رو کمی تغییر داد تا حالا که این بحث خیلی زیاد تغییر کرد

d3c0der2

مهمان

به نقل از Saeed.A :
شما که باز اومدی!

با توجه به پست های قبلیت این قبیل پست ها اصلا بعید نیست از شما. ولی صرفا برای تکمیل اطلاعاتت عرض میکنم کافیه بری و در گوگل عبارت "Islam Golden Age" رو سرچ کنی تا ببینی که جهان و جهانیان عصر طلایی اسلام رو میشناسن و بهش احترام میذارن. شما که جای خود داری... :)
هه هه
تا حالا که کفار و بیگانگان حرف هاشون برای تو قابل قبول نبود
چی شد حالا میگی بریم تو گوگل Islam Golden Age رو سرچ کنیم ؟
اولا که این جور چیزها رو امثال شما میریزن تو اینترنت
دوما بریتانیا و آمریکا عاشق این هستن که مردم ایران روز به روز مذهبی تر بشن تا عفلشون ازشون گرفته بشه . . .
یکم برو تاریخ رو نگاه کن . . .
زمان مشروطه چرا آخوندها رفتن تو سفارت انگلیس ؟ . . .
زمان شاه با وجود این همه حزب مخالف حکومت پهلوی ، چرا بی بی سی همش از خمینی پشتیبانی میکرد ؟
همه ی این ها دلیل داره
دو تاشو میگم
- 1 با مذهبی شدن ، فکر و خرد مردم از کار میفته
- 2 آمریکا با دشمن فرض کردن ایران برای تحریمش بهانه پیدا میکنه ، وقتی تحریم بشیم کسی روابط اقتصادی باهامون نداره ، پس میمونه یه منبع در آمد به نام نفت
که با توجه به تحریم مجبوریم نفت رو کمتر از قیمت واقعیش بفروشیم
این همه قطعنامه تصویب میشه که کسی نباید نفت ایران رو بخره ، ولی تا حالا شده از خودت بپرسی چرا همش زیر پا گذاشته میشه ؟
در کل ابر قدرت ها همیشه به دنبال سر مایه های ما بودن . . .
نفت ، نخبه های علمی و . . . .
پس اینقدر نگو دوران طلایی اسلام ، اینم یه توطئه از طرف بدخواهان ایرانه . . .

• شروع کننده موضوع

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
المپیاد علوم آزمایشگاهی-المپیاد زبان-المپیاد ادبی-المپیاد ریاضی 3 دوره-المپیاد شیمی
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی

با حرفات موافقم به شدت. اما بهتره تو صحبت کردنت اسم از افراد سیاسی نیاری!!!
می فهمی که....

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از ♪ ♫ HIM ♪ ♫ :
آخه این چه حرکتیه برادر من؟ این چه حرفیه شما میزنی؟
این کاری که شما کردی دقیقا مثل این میمونه که مثلا کسی بخواد ثابت که طرف مقابلش آدم خوبی نیست بعد دلیلش این باشه که چون فلانی (یه نفر دیگه) آدم خوبیه پس اون طرف مقابلش اصلا نمیتونه آدم خوبی باشه.
دوما اینکه تاپیک در مورد ایران و اسلامه. شما دیدی که هیج جای دفاعی برای حمله اعراب مسلمان به ایران (و اتفاقات بعدش) نداری حالا میخوای به وسیله ی یونان بگی که مثلا ایران در اون زمان قطب علمی نبوده.
چین ، هند ، مصر ، یونان ، روم و ایرانه قبل از اسلام بزرگترین و پربارترین تمدن های تاریخ جهان بودند. می بینی که بین این کشور ها هیچ اثری از اعراب و اسلام و دوران طلایی اسلامی و این جور حرف ها نیست.
ایران همیشه ایرانه ولی همه میدونن که ایران قبل از اسلام یه چیز دیگه بوده. اینو من نمیگم ، هرودوت ، ویل دورانت و خیلی از مورخان مطرح این حرف رو زدن و در تمام مجامع بزرگ تاریخی هم تایید شده.
البته می دونم که اگه از جانب خدا هم آیه نازل بشه که شما داری اشتباه میکنی بازم قبول نمیکنی ولی من وظیفه ی خودم دونستم که بگم.

ببین دوست عزیز قطب علمی بودن هم ارز خوب بودن نیست. قطب علمی بودن یک صفت عالیه درحالیکه خوب بودن نسبیه. وقتی شما ادعا میکنی یک شخصی قد بلند ترینه اگر فرد دیگه ای پیدا بشه که از شخص مورد نظر شما قد بلند تر باشه، ادعای شما رد میشه. و زمانی غلط بودنش بیشتر میشه که اختلاف قد این دو بسیار زیاد باشه.

بنابراین نمیشه که یونان به لحاظ علمی بسیار از ایران باستان برتر باشه ولی ما بگیم که ایران باستان قطب علمی بوده. این انحراف بحث نیست. دقیقا خود بحثه.

اینکه چین و مصر و یونان روم و ایران، هریک در دوره هایی از باستان و در زمینه هایی پربارترین تمدن های عصر خودشون بودند که شکی درش نیست. اتفاقا من هم از اول همین رو میگفتم. شما بودید که میگفتید هنر و علم و همه چیز فقط نزد ایرانیان باستان بوده است و بس. اینم که اسلام تاثیری در اونها نداشته که خب کاملا بدیهیه که نباید داشته باشه وقتی اونموقع وجود نداشته. مگر تمدن آریایی ما در تمدن های قبل از خودش تاثیر داشته؟؟ خب قبل از ایران آریایی هم تمدن های بسیار بزرگی در جهان بودند که آریایی ها تاثیری توشون نداشتند. خب این که دلیل نمیشه.

اینکه ایران قبل از اسلام یک چیز دیگه بوده اگر منظورتون اینه که تفاوت میکرده با ایران بعد از اسلام که این رو منم قبول دارم. ولی اگر منظورتون اینه که همه چیز در قبل از اسلام بوده و بعد از اسلام هیچ نبوده این رو نه من بلکه هیچ تاریخ شناسی هم قبول نداره. اساسا هرودوت که بعد از اسلام و بخش عمده ای از قبل از اسلام رو ندیده که همچین نظری داشته باشه. اون فقط در زمینه هایی از تمدن ایران تمجید کرده و در زمینه هایی هم بدش رو گفته. حالا بگذریم که پان ایرانیست ها هرجا که هرودوت بد ایران باستان گفته رو به حساب دورغ گویی اش میذارن.

ویل دورانت که اصلا همچین نظری که شما گفتی نداره. اتفاقا هم خوبیای ایران باستان رو گفته و هم بدی هاش رو.

جمله آخر رو هم باید برعکس کرد. اساسا اگر خود خدا هم بیاد و علاوه بر همه تاریخ شناسا و مجامع علمی وآکادمیک دنیا بیان بگن که شما دارید اشتباه میکنید، شما قبول نمیکنی.

و اما در آخر هم باید بهت بگم که دوست من، ما دعوا و مشاجره با هم نداریم. برای کی خوانی هم نیومدیم. بحث تاریخی میکنیم. با استدلال و مدارک تاریخی. یک کمی ادبیاتت رو اصلاح کنی بد نیست.

به نقل از ♪ ♫ HIM ♪ ♫ :
[size=36pt][size=14pt]اینم از یونان:[/size][/size]
با نگاهی به مراسم مذهبی یونانیان می‌بینیم قربانی کردن انسان‌ها و حتا آدم خواری در هنگام جنگ با ایرانیان انجام می‌شود و تا قرن ها دوام دارد
بی چون وچرا مقدس بود(۱) این قربانی‌ها برای خدایان گوناگون یونان انجام می‌شد که همسر یکدیگر را می‌دزدیدند- خشم و کین می‌آوردند و دروغ می‌گفتند باری گمان نکنم که در این جستار نیازی به گفتگو بر آیین ایرانیان باشد زیرا مانند خورشید در آسمان روشن است که ایرانیان اهورمزد یکتا را که ورای کالبد جسمانی بود می‌پرستیدند.

ایرانیان نخست آیین زرتشت را به کودکانشان می‌آموزند که در زندگی راست بگویند(۲) این سخنی است از استاد افلاطون (سقراط(۴۷۰تا۳۹۹پ.م)).

خود افلاطون(۴۲۹تا۳۴۷پ.م) که به ایرانیان غبطه می خورد(۳) در رساله‌ی قوانین خود می‌گوید ایرانیان از کودکی به فرزندان خود آموزش می‌دهند که بتوانند :۱٫ سوارکارانی ماهر باشند ۲٫اسرار زرتشت پیامبر و خداپرستی و آیین کشورداری را به کار ببرند و در زندگی جز راست نگویند. آنان به کودکان خود می‌آموزند که تن به اسارت هوا و هوس ندهند و به آزادگی خوی بگیرند. آنها یاد می‌گیرند که بی باک باشند زیرا با راه دادن ترس در دل است که انسان آزادی خود را از دست می دهد(۴) و گزنفونی که ایرانیان را می ستاید(۵) در کورش نامه گزارشی جامع درباره‌ی آیین آموزش کودکان ایرانی می دهد و بر پایه‌ی همین چهار چوب آموزشی است که هرودوت می‌گوید :آنان در رودها ادرار نمی‌کنند و آب دهان به آن نمی‌اندازند و دستهایشان را در آن نمی‌شویند و نهایت احترام را برای آبهای جاری قایل می شوند(۶) و داریوش بزرگ می گوید: به خواست اهورا مزدا چنانم که راستی را دوست دارم و از دروغ روی گردانم دوست ندارم که ناتوانی از حق کشی در رنج باشد… آنچه را که درست است من آن را دوست دارم. من دوست برده ی دروغ نیستم.من بد خشم نیستم. حتا وقتی خشم مرا بر می‌انگیزد آن را فرو می نشانم. من سخت بر هوس خود فرمانروا هستم.(۷) پس بدیهی است که در این فرهنگ تمدن به درجه‌ی بالایی برسد.
باری در این بخش بد نیست گذری بر شیوه‌ی آموزش کودکان در یونان باستان بزنیم پی یر دووامبه در فرهنگ تمدن یونانی که به اسپارت اختصاص داده است می‌گوید:زندگی این جنگجویان اشتراکی بود و خانواده در آن هیچ سهمی نداشت … کودک هم از زمان تولد به جامعه تعلق داشت.نه پدرش.بلکه نمایندگان دولت تصمیم می‌گرفتند که کودک بمیرد و یا زنده بماند و به شهر خدمت کند. پسر بچه را به محض رسیدن به ۷سالگی از مادرش جدا می‌کردند و برای اینکه مرد شود جدا زندگی می‌کرد و روی زمین سخت می‌خوابید و از راه دزدی زندگی می‌کرد و حتا طبق رسمی با ریختن خون هیلوتها(بردگان اسپارتی)… کسب شایستگی مردانه می‌کرد.(۸) پس بسیار طبیعی است کسی که در این فرهنگ سخت و خشن بار بیاید بگوید (افلاطون): هرکس دشمن دیگری است چه در زندگی شخصی و چه در زندگی اجتماعی(۹) و تنها در اندیشه ی بزرگ کردن خود باشد و بس.

شاید گروهی بگویند که دانش افلاطون و ارسطو و…جدا از شیوه ی زندگی اجتماعی. جهان بشری را رو به جلو کشانده اما کسی از این سخن نمی گوید که این اندیشمندان(!)به بزرگترین اصل بزرگواری که هر اندیشمندی به آن نیاز دارد پایبند نبودند و آن چیزی نیست جز ارج گذاری آموزگاران خویش به گونه ای که در زیر می آید:فردوسی بزرگ در شاهنامه ۱۰۰۰بیت از دقیقی به یادگار گذاشته که به اصل وفاداری نام سراینده ی آن بیت ها را می برد و یا زکریای رازی در پیش گفتاری از کتاب خود می گوید جارینوس(پزشکی یونانی که هزاره ای پیش از او می زیسته ) حق استادی بر گردن من دارد چرا که من با خواندن کتابش از او چیزهای بسیاری آموخته ام(۱۰) باری افلاطونی که به مصر می‌رو د و شاگردی اندیشمندان ایرانی را در دانش اندوزی میکند(۱۱) خاموش می‌ماند تا ارسطو رازش را بر ملا کند که او شاگردی از مکتیب زرتشت بوده است و یا اینکه پلوتارک کتابی در بد نهادی هرودوت بنویسد و نامش را بگذارد خباثت هرودوت.

در بخش دانش بسنده می‌کنم به چند سخن از کورش نامه‌ی گزنفون:

(پارسیان) مقیدند که زیر پایهای تختشان باید از فرش مستور باشد تا زیر بار وزن بدنشان مقاومت تخته های کف اتاق احساس نشود (پارسیان)تن آسایی را به جایی رسانیدند که در زمستان نه تنها سرو بدن و پاهای خود را خوب می پوشانند و گرم می کنند بلکه دستهای خود را نیز در پارچه های گرم می‌کنند و انگشتانشان را با پارچه های گرم می پوشانند(دستکش). در تابستان به سایه ی درختان و کوهستان ها اکتفا نمی نمایند.بلکه برای خود وسایلی ابداع کرده اند تا هوا را خنک کنند(۱۲)! اما زمانی به چرایی به کار بردن این واژه ها پی می بریم که نگاهی گذرا به رساله ی میهمانی افلاطون بکنیم که در آن می گوید:

روزی تصادفا سقراط را دیدم که که از گرمابه در آمده بود و کفشی به پاداشت و چنین چیزی کم اتفاق می افتد. پرسیدم به کجا می‌روی که خود را چنین آراسته‌ای؟ (۱۳)

باری هر فرهیخته‌ای با خواندن جملات زیر در خواهد یافت که بزرگترین دست آوردی که امروزه جهانیان یونانی می‌خوانند ریشه در ایران کهن دارد بهتر است به سخن هرودوت گوش بسپاریم: اکنون چیزی خواهم گفتکه حیرت یوناننیان را بر خواهد انگیخت که حاظر نیستند باور کنند… مردونیه پس از در هم شکستن تمام خود کامگان ایونی در شهرها دموکراسی برقرار کرد(۱۴).

اکنون پرسش اینجاست این دانش و پیشرفت و فن آوری که از آن سخن می رود.این حکمت و فلسفه که در گوش همگان خوانده می شود و این آزادگی ساختگی که فریاد می زنند.در خود چیزی جز دروغ و ریا و نیرنگ دارد؟ که همچنان به وسیله ی جانشینان یونان(روم گذشته-اروپای دیروز-و آمریکای امروز)چیزی فراتر از بزرگترین دروغ ها را در خود جای می دهد؟

پاسخ این است که آنها آزاد اندیشی را سلاحی کرده‌اند که به خود برتری ببخشند(چیزی را که دوستداران این فرهنگ در پاسخ به سخنانی در باره ی ایران می گویند:فاشیست-متعصب و کور) و به یاد نمی آورند که اسکندر که بود؟ استالین چه کار کرد و هیتلر چه ملیتی داشت؟ و بمب اتم را چه کسانی بر سر مردمان ژاپن فرو ریختند. بنا براین اصل آنها هیتلر و استالین و چرچیل و…را فراموش می کنند و خود را آزاد اندیش می دانند و ما نیز کوروش بزرگ.انوشیروان دادگر. فردوسی .پرفسور حسابی و…را فراموش می‌کنیم و به خود انگ فاشیست می‌زنیم و نمی دانیم که اندره زیگفرید می گوید: ماراتن باید زیارتگاه همگی ما باشد گمان نکنم کسی بتواند به این نظر خرده بگیرد(۱۵) و نگاهی به این سخن از هگل اندیشمند اروپایی که گلی است در بیابان فرهنگی اروپا نمی اندازیم: سرنوشت امپراطوریهای آسیایی این است که مطیع اروپا شوند(۱۶) پس با کمی ریز بینی روشن می‌شود آنها تنها یک آرمان دارند:استفاده از شعار(آزاد اندیشی) برای رسیدن به هدف(استعمار) (۱۷).

پس بیاییم حتا آزاد اندیشی را به شیوه‌ی ایرانی تجربه کنیم نه الگوی نادرست باختری آن وبه یاد بیاوریم این سروده از حضرت حافظ را تا پیروز شویم:

سالها دل طلب جام جم از ما می کرد آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد

پی نوشته ها:

۱٫یونانیان و بربرها-جلد۴رویه۹۶

۲٫افلاطون-آلکیبیادس-بند۱۱۹تا۱۲۴-به نقل از یونانیان و بربرها-دفتر نخست-رویه ۵۷

۳٫یونانیان و بربرها-دفتر ۱ رویه۳۹

۴٫یونانیان و بربرها-دفتر دوم از جد۴-رویه۳۸۱

۵٫ یونانیان و بربرها-دفتر ۱ رویه۳۹

۶٫ یونانیان و بربرها-جلد۳-رویه۲۰۷

۷٫از زبان داریوش-هاید ماری کخ-رویه ۳۴۶

۸٫یونانیان و بربرها-جلد ۵-دفتر۱-ویه۱۶۴

۹٫افلاطون کتاب یکم-رویه ۶۲۵و۶۲۶به نقل از یونانیان و بربرهجلد۴-ا-دفتر ۲-رویه ۳۶۴

۱۰٫دو قدم مانده به صبح

۱۱٫سهم ایران در تمدن جهان-حمید نیر نورى-رویه۲۹۸

۱۲٫کوروش نامه- گزنفون-رویه۲۷۴-ترجمه ى رضا مشایخى

۱۳٫یونانیان و بربرها-دفتر ۱-رویه ۴۱

۱۴٫یونانیان و بربرها-جلد ۲-رویه۳۶ورویه۵۷

۱۵٫اندره زیگفرید-نظر کلی درباره مدیترانه—به نقل از یونانیان وبربرها-دفتر۱-رویه۴۹

۱۶٫یونانیان و بربرها-جلد ۵ دفتر۲-رویه۳۷۲

۱۷برای اطمینان از این سخنان نگاهی بیندازید به:اصول و مبنای جغرافیای سیاسی رویه ۱۰۲و۱۰۳-دکتر دره میر حیدر

دیدی که خود فلاسفه ی یونانی هم به عظمت و شکوه تمدن ایران قبل از اسلام و بنیاد علمی ایران واقف هستند. h-:
تمدن دیگه ای نبود که بخوای با تمدن ایران قبل از اسلام مقایسه کنی؟! ;)) ;)) ;)) ;)) ;)) ;)) ;)) ;)) ;)) ;)) ;)) ;)) ;))

این متن هم مثل سایر متنهایی که قرار دادید اصلا ثابت نمیکنه که ایران باستان قطب علمی بوده. حتی به عکس این حقیقت رو که یونان باستان در زمینه علمی بالاتر از ایران باستان بوده رو پذیرفته و در عین حال سعی کردی ویژگی های برتری دیگری برای ایرانیان نسبت به یونانیان بشماره که خب به هر صورت ربطی به قطب علمی بودن نداره. در مورد این متن چند نکته مهم وجود داره:

1- اینکه نویسنده هرگز قصد مقایسه ایران پیش از اسلام و ایران پس از اسلام رو نداره. و به عکس هر ویژگی و نمونه مثبتی که از ایران باستان آورده همگی غیر علمی و بیشتر ویژگی های اخلاقی و اجتماعی و سیاسی و مذهبی ایرانیان باستانه و هر نمونه علمی و دانشمند و ادیب و شاعری که از ایران مثال زده مربوط به دوران پس از اسلامه. که در واقع گفته ما رو ثابت میکنه.

2- متن در چند قسمت دارای اشکاله. اینکه دانشمندان مصری رو ایرانی بدونیم مثل اینه که دانشمندان ایرانی بعد از اسلام رو عرب بدونیم. هردو حرف یک اندازه غلطه. ضمن اینکه نوشته ها و زندگی نامه افلاطون عمده اش از بین رفته و اساسا باید هم ارسطو حقایق زندگی افلاطون رو نوشته باشه. و این دال بر به جا نیاوردن رسم استاد و شاگردی نیست. که البته حتی اگر هم باشه باز هم قطب علمی بودن یونان باستان رو رد نمیکنه.

3- اینکه یونانیان در زمینه های اخلاقی و اجتماعی و تربیتی و مذهبی و آداب تریبت فرزند ایرانیان رو ستودند، البته در دوره های مشخص و خاص ونه در همه دوره ها (که عمده اش مربوط به دوره اول تا میانه های هخامنشی میشه) این اصلا ربطی به قطب علمی بودن نداره و اینها ویژگی های جدای هر تمدنی هستند. ما هم تاکید میکنیم که ایران در دوران هخامنشی در این ویژگی های اخلاقی و اجتماعی و تربیتی و مذهبی قطب جهان بوده ولی قطب علمی نبوده. این دو مقوله کاملا جداست.

4- اینکه چند دانشمند معدود اروپایی جمله ای علیه دوره ای از تمدن ایران گفته باشند اصلا دلیل بر توطئه همه ی غربی ها و دانشمندانشون نسبت به تاریخ ایران نیست. به عکس تقریبا تمام تاریخ باستانی ایران رو دانشمندان غربی نوشتند و خود ما از منابع اونها برای تاریخ خودمون استفاده میکنیم. بسیاری از دانشمندان اروپایی و غربی تمدن ایران رو در زمینه هایی که ستودنی بوده، ستوده اند. بسیار از آثار ادبی ایران بعد از اسلام توسط همین دانشمندان غربی ویرایش و بازنویسی شده. در واقع میشه گفته که بیش تر از خود ما به تاریخ و فرهنگ ما اونها خدمت کردند.

5- این مقاله هم مثل مقالات قبلی که از اینترنت کپی کردید قطب علمی بودن ایران رو اصلا ثابت نمیکنه و به عکس قطب علمی بودن یونان رو نه تنها رد نمیکنه بلکه به نوعی صحه هم میذاره. تمام مقالات شما یا تا حالا گفته درایران باستان علم وجود داشته که خب ما بحث نداریم در همه تمدن های باستان علم وجود داشته ولی میزانش متفاوت بوده و اساسا هر کشوری که علم داشته باشه قطب علمی نمیشه. و یا ثابت کرده که ایران باستان در زمینه هایی قطب بوده ولی در زمینه علمی هرگز دلیل و استدلال و مدرک تاریخی ارائه نمیشه. چون واقعا دراین زمینه قطب نبوده.

به نقل از doc.mahdad :
سلام ودرود
من چندتا لینک می زارم ولی باید ببخشید دیگه چون ترجمه نیست ولی فکر می کنم که بسیار واضحه و عکس ها بیانگر این نیز هستند:
اولین باتری جهان
http://www.cais-soas.com/CAIS/Science/battery.htm
http://www.cais-soas.com/CAIS/Science/parthian_galvanic_cells.htm
اولین جراحی یا جزو اولین جراحی های جمجمه و قاعده ی جمجمه
http://www.cais-soas.com/CAIS/Science/skull_operation.htm
اولین ساعت تقریبی و نقویم بر اساس نصف النهار ها در زمان اردکان
http://www.cais-soas.com/CAIS/Science/clock.htm
پس بنظرم ایران قطب علمی بوده.
درود بر ما ایرانیان درپناه ایزد منان

ببینید دوست عزیز نمونه هایی مثل این در همه تمدن های تاریخ بشری موجوده و از چند نمونه نمیشود قطب علمی بودن رو نتیجه گرفت. قطب علمی یک مفهوم مشخصی داره که روش صحبت کردیم. من در آینده مثالی میزنم که به شما ثابت بشه که همه استدلالهای شما تا کنون مردود بوده.

به نقل از A.M.T :

ببین دوست عزیز هر مقاله ای که از اینترنت کپی میکنی که برای بحث ما دلیل نمیشه. شما باید مقاله حداقل یک بار بخونی و ببینی که آیا این مقاله قطب علمی بودن ایران رو ثابت میکنه یا نه. من هم با هزاران دلیل روشن تر تمام مقالاتی که گذاشتی رو جوابش رو دادم.

در واقع باید گفت که با تمام این دلایلی که آورده میشه باید شاهد تسلط تعصب بر منطق و علم تاریخ بود.

به نقل از khashayarfn :
منم قبلا همینو گفتم ولی وقتی میبینی تاریخه کشورت زیر سوال میره نمیتونی جواب ندی!

خیر به هیچ وجه من تاریخ کشورم رو زیر سوال نمیبرم. چرا فکر میکنید اگر کسی قسمت ساختگی تاریخ رو قبول نداشته باشه، داره تاریخ رو زیر سوال میبره؟ به عکس کسی که قسمت ساختگی برای تاریخ قائل باشه داره تاریخ رو زیر سوال میبره.

من به تاریخ کشورم افتخار میکنم و واقع بینانه بهش نگاه میکنم. اونقدر هم بهش علاقه داشتم که فکر میکنم بیشتر از همه شما تاریخ ایران باستان رو خونده باشم.

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

و اما مثال مهمی که میخواستم شرح بدم:

فرض کنید که در حال حاضر یک شخصی پیدا بشه و ادعا کنه که ایران در حال حاضر قطب علمی تمام جهانه. آیا کسی در این جمع هست که در غلط بودن این حرف شک داشته باشه؟ مسلما نه و به وضوح مشخصه که این ادعا غلطه.

خب ما ازش دلیل میخوایم. اون ها موارد بسیار از نمونه های علمی که در کشور ما وجود داره مثال میزنه. برج میلاد رو به عنوان یک بنای فاخر در ایران فعلی مثال میزنه. اختراعات و اکتشافات معدود دانشمندان مارو مثال میزنه. و در آخر هم میگه بیاید من این همه دلیل آوردم که ایران فعلی قطب علمیه.

خب ما بهش میگیم که پسر خوب قطب علمی بودن با علمی بودن فرق داره. گینه بیسائو هم دانشگاه داره ولی قطب علمی نیست. اساسا هر کشوری که توش یک کلاس درس دایر باشه میشه بگی توش علم وجود داره ولی مسخره است که بگی قطب علمیه.

در جواب ما میادو مثال های متعدد از نیکی های مردم ایران فعلی میزنه. مثلا میگه ما قطب تشیع جهانیم. یا مردم ما بسیار خون گرمند یا بسیار مهمان نوازند. ما یکی از قطب های نفت و گاز جهانیم و... خب طبعیه که ما بهش جواب میدیم پسر خوب قطب بودن در هر زمینه ای ربطی به قطب علمی بودن نداره. ایران فعلی که هیچ کشوری مثل چین هم که یکی از قطب های نظامی و اقتصادی و حتی از نظر وسعت هم نوعی قطب به حساب میاد اصلا نمیشه بگی از نظر علمی یا از نظر رفاه قطب. هر موضوعی در جایگاه خودش باید بررسی بشه و قطب بودن در یک زمینه ای ربطی به زمینه های دیگه نداره و قطب بودن در زمینه های دیگه رو ثابت نمیکنه.

اما وقتی که ما همه دلایلش رو رد میکنیم و اون فرد بر ادعای خودش تاکید میکنه ما حداقل طبیعیه که باز هم از اون مدرک بخوایم برای اینکه حرفش رو ثابت کنه. جالب اینجاست که که اون شخص میتونه مثل منطق khashayarfn بیاد و بگه شما که قبول ندارید برای قطب علمی نبودن ایران فعلی در جهان دلیل بیارید. مثل کسی که بگه ستاره های آسمون ده میلیارد تاست و ما هم هیچ وسیله علمی برای شمارشش نداریم وقتی میگیم حرفتو ثابت کن جواب میده: میگی نه بشمار!

حتی لینک های متعددی از خبرگزاری ها برای موفقیت ایرانیان فعلی در علوم مختلف میذاره و بعد نتیجه میگیره که پس ایران فعلی با این موفقیت های میتونه قطب علمی دنیا باشه.
زیرش هم مینویسه زنده باد ایران فعلی!

اون وقته که ما مجبوریم براش دلیل بیاریم که بابا وقتی یک کشوری مثل آمریکا هست مثل ژاپن یا خیلی از کشور های اروپایی با این آمار های مشخص از توسعه علمی و مقالات و اکتشافات علمی و تولید علم، اون وقت چطور میشه ایران رو در مقابل اینها قطب علمی دونست.

خب اون شخص مثل HIM میتونه بیاد و بگه برادر من این چه حرکتیه که شما میکنید. ما داریم در مورد ایران فعلی و قطب علمی بودنش صحبت میکنیم. شما برای رد قطب علمی بودن ایران فعلی هیچ دلیلی نداشتی که بیاری رفتی ثابت میکنی که آمریکا قطب علمی دنیاست. خب اینا چه ربطی به هم داره؟؟

نهایتا اینهمه که حرفش رو رد میکنی میاد و باز حرفشو تکرار میکنه و بر دلایلی که آورده و به هیچ عنوان قطب علمی بودن ایران فعلی رو ثابت نمیکنن تاکید هم میکنه.

-----------------------------------------------------------------------

می بینید دوستان؟؟ با تمام دلایل منطق ها شما میشه ثابت کرد هر کشوری در دنیای فعلی قطب علمیه. من واقعا دیگه نمیدونم باید از چه منطقی استفاده کنم تا شما متوجه بشید که بابا به خدا واضحه که ایران باستان قطب علمی نبوده.

mehdi1375

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 2
شهر
اصفهان

اسلام نقشی در تولید علم نداشته یا اگر داشته خیلی محدود بوده.چون اکثر کشور های اسلامی از جمله ایران نسبت به قدرت قبل از اسلام بسیار پسرفت کرده اند. البته نمی گم که این تقصیر اسلام هست .

FALCON

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی اراک
شهر
اراک یونایتد
مدال المپیاد
خیلی دوس داشتم برم لوی تو راه بنزینم تموم شد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
طب

به نقل از @M@ :
اسلام نقشی در تولید علم نداشته یا اگر داشته خیلی محدود بوده.چون اکثر کشور های اسلامی از جمله ایران نسبت به قدرت قبل از اسلام بسیار پسرفت کرده اند. البته نمی گم که این تقصیر اسلام هست .
اون موقع این حرف از کجا اومد
یه مثال میزنم
مردمان عرب قبل از اسلام چی میفهمیدن از تمدن و فرهنگ
ولی بعد از اسلام طوری شد که مولدعلم شدن
آقا حرف بی سند نزنید
سند حرف من هم تمام دانشمندان هستن و یکم تاریخ

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از dark-boy :
هه هه
تا حالا که کفار و بیگانگان حرف هاشون برای تو قابل قبول نبود
چی شد حالا میگی بریم تو گوگل Islam Golden Age رو سرچ کنیم ؟

اولا که واقعا این پستت ربطی به موضوع بحث نداره ولی من جواب میدم. در عین حال خواهش میکنم اگر میخوای اینو ادامه بدی یه تاپیک جدید باز کن.

بنده هیچ وقت نگفتم هرچی غربیا میگن غلطه. برعکس این شمایید که هروقت خلاف اسلام حرف میزنن میشن خوبه وقتی به نفع اسلام حرف میزنن میشن بده و توطئه گر. من همیه گفتم اونام نظرشونو مینویسن میتونه درست باشه میتونه غلطه باشه. چطور همین چند وقت پیش از خوب بودن رئیس جمهور آمریکا اوباما مثال میزدی حالا شدن بدخواه؟؟ یک عمری حاکمیت وقتی میگه آمریکا و انگلیس بدخواه ملت ایرانن خود شماها بهشون میخندید. حالا خودتون این حرفا رو تکرار میکنید؟ اساسا هیچ کشوری ذاتا بدخواه کشور دیگه ای نیست. هر کشوری به صورت منطقی منافعشو دنبال میکنه.

به نقل از dark-boy :
اولا که این جور چیزها رو امثال شما میریزن تو اینترنت

این استدلال های تو خیلی منطقیه. امثال من میرن تو ویکی پدیا انگلیسی با منبع تاریخی مطلب ار شکوه تمدن اسلامی می نویسن؟ امثال من میرن تو تمام سایت های موسسات معتبر تاریخی دنیا مطلب از شکوه تمدن اسلام مینویسن؟ امثال من میرن این همه اثر از این هم دانشمند تاریخ در طول تاریخ علم مینویسن؟ امثال من تاریخ شناس غربی شدن؟ امثال من رفتن تمدن طلایی اسلام رو که در تمام منابع تاریخی اون دوره بهش اشاره شده رو مینویسن؟ این همه مدارک تاریخی هست شما با مسخره ترین دلیل ممکن رد میکنی.
نه عزیزم امثال شما هستند که میرن اراجیف دروغین مثل وصیت نامه کوروش و داریوش رو جعل میکنن و تو اینترنت پخش میکنن. که اتفاقا فقط هم به زبان فارسی موجوده و هیچ منبع تاریخی و هیچ تاریخ شناسی هم قبول نداره.

به نقل از dark-boy :
دوما بریتانیا و آمریکا عاشق این هستن که مردم ایران روز به روز مذهبی تر بشن تا عفلشون ازشون گرفته بشه . . .
یکم برو تاریخ رو نگاه کن . . .
زمان مشروطه چرا آخوندها رفتن تو سفارت انگلیس ؟ . . .
زمان شاه با وجود این همه حزب مخالف حکومت پهلوی ، چرا بی بی سی همش از خمینی پشتیبانی میکرد ؟

البته تو همیشه عادت داری وقتی حرف تاریخی و علمی به موضوع مرتبط با بحث نداری که بزنی میای و افکار خودت رو مطرح میکنی که ربطی به موضوع بحث هم ندارن.

بریتانیا و آمریکا که اسلام ستیزیشون روشنه بر هرکسی در دنیای امروز. خصوصا کشور های اروپایی. ضمن اینکه اگرم چیزی بخوان خرافه گرایی و حماقت مردمه نه مذهبی بودنشون. که البته همه اینا مربوط به دوران استعماره. نه الان عزیزم. تاریخ مصرف افکار و حرفات یه کم گذشته.

فکر میکنم خیلی بیشتر شما تاریخ رو نگاه کردم. زمان مشروطه مگر فقط آخوندا رفتن تو سفارت؟ بخش عمده از مردم رفتن یه عده آخوند بی شعور هم روشون. چه ربطی به همه دین و مذهب داره در تمام تاریخ؟ جنبش تنباکو رو چه کسانی تو ایران در مقابل استعمار بریتانیا انجام دادن؟ قشر مذهبی.

برعکس در تمام تاریخ ایران چه قشری به غرب زدگی و انحراف و خیانت به مملکت مشهورن؟ قشر به اصطلاح روشن فکر بی دین. در جای خودش امثال شما غرب زدگی رو به حد کمال میرسونید و بعدشم میاید میگی غرب بده؟

زمان شاه کی گفته که بی بی سی فقط از یک شخص میگفته؟ کاملا بدیهیه که تمام اخبار یک واقعه مهم رو پوشش بده و بدیهیه که اخبار مربوط به رهبری اون قیام رو هم بیشتر پوشش بده. همین بی بی سی مگه الان علیه حاکمیت فعلی خبر پخش نمیکنه؟ پس طبق استدلال شما خیلی خوبه دیگه. موارد بسیاری در تاریخ هست که همین بی بی سی علیه شخصیت های این حکومت و خود این حکومت خبر پخش کرده. پس طبق استدلال تو خیلی خوبن دیگه. بی بی سی هم یه خبرگزاری که طبق سیاست هاش خبر پخش میکنه. خیلی از اخبارش هم میتونه منطقی باشه. این شمایید که یه جا که به نفعتون خبر میده میشه خبرگزاری دوست و منصف به ضررتون که خبر میده میشه توطئه گر و بدخواه.

به نقل از dark-boy :
همه ی این ها دلیل داره
دو تاشو میگم
- 1 با مذهبی شدن ، فکر و خرد مردم از کار میفته
- 2 آمریکا با دشمن فرض کردن ایران برای تحریمش بهانه پیدا میکنه ، وقتی تحریم بشیم کسی روابط اقتصادی باهامون نداره ، پس میمونه یه منبع در آمد به نام نفت
که با توجه به تحریم مجبوریم نفت رو کمتر از قیمت واقعیش بفروشیم
این همه قطعنامه تصویب میشه که کسی نباید نفت ایران رو بخره ، ولی تا حالا شده از خودت بپرسی چرا همش زیر پا گذاشته میشه ؟

اولا که چه کسی گفته مذهبی بودن مساوی است با عقب موندگی؟ خیلی افراد مذهبی هست که بی فکرن. خیلی افراد بی دین و مذهب هم هستن که بی فکرن. در طول تاریخ پر از مدرک و سند تاریخی هست که حکومت های مذهبی رو نشون میده که ابرقدرت دنیای زمانی خودشون بودن. اپراطوری اسلامی، امپراطوری صفوی، امپراطوری عثمانی، امپراطوری ساسانی. همین الانش مردم آمریکا بیش از 70 درصد مسیحی اند و یکی از مذهبی ترین کشور های مسیحی دنیاست. به عکس بسیاری کشورهای بی دین عقب مانده هم در دنیا هست. پس حرف شما کاملا رده. نه مذهبی بودن پیشرفت جهانی میاره و نه بی دین بودن.

و ثانیا تحریم های ایران هیچ ربطی به دین و مذهب مردم نداره. مسائل سیاسی بین دو کشوره. وگرنه عربستان که صد برابر ما مذهبی تره چرا تحریم نمیشه؟ یا اندونزی و مالزی که نه تنها تحریم نیستن بلکه حضور کاملا منطقی و فعال اقتصادی و سیاسی دارن.

می بینی که دلایل و تصورات ذهنیت چقدر بی پایه است. بعد راستی ببخشید در کدوم قطعنامه گفته شده کسی نباید نفت ایران رو بخره؟ نفت ایران همین الان داره به فروش میرسه با قیمت جهانی مشخصش هم داره به فروش میرسه. شما تصورات و خیالاتت که غلطه، اطلاعاتت هم غلطه.

به نقل از dark-boy :
در کل ابر قدرت ها همیشه به دنبال سر مایه های ما بودن . . .
نفت ، نخبه های علمی و . . . .
پس اینقدر نگو دوران طلایی اسلام ، اینم یه توطئه از طرف بدخواهان ایرانه . . .

آهان. تاحالا که میگفتن ابرقدرت ها بدخواهن و دشمنن می خندیدی بهشون. حالا خودت همینا رو میگی؟
توهم توطئه یک ناهنجاری فکری و روانیه که بیشتر در بین عوام جامعه که از سواد سیاسی و تاریخی برخوردار نیستند به وجود میاد. این افراد زمانی که با تضاد های ذهنی فراوان در برابر عقایدشون مواجه میشن به جای اصلاح عقایدشون و بازنگری در اونها و داشتن یک تفکر منطقی، سعی در ساختن یک غول توطئه گر مخوف در ذهن خود میکنند و به هر نحوی برای آن خیال پردازی میکنند. این نوع تفکر در مجامع علمی و روشن فکر جهان اساسا جایگاهی ندارد.

ببین تاریخ کاملا روشن و واضح تمدن طلایی اسلام رو میشناسه و بهش احترام میذاره همون طور که تاریخ ایران باستان رو هم میشناسه و بهش احترام میذاره. همون توطئه گر هایی که به واسطه نوشتن منابع تاریخی در تمجید از تمدن طلایی اسلام، به خیال شما توطئه گر و بدخواه شدن، همونا تقریبا تمام تاریخ ایران باستان رو نوشتن و باستان شناسی و تحلیل کردند. همون توطئه گرهای خیالی شما.

ضمن اینکه در اینترنت اغلب سایت ها شخصی و خصوصیه و عمده موسسات و شرکت ها هم خصوصی هم به دور از سلیقه های سیاسی اداره میشن. اون چیزی که حقیقته به نظر خودشون رو مینویسند.
میدونم که تضاد ذهنی بزرگیه برات که سایت ها و موسسات بزرگی علمی جهان که تا قبل وانمود میکردی که بهشون اعتقاد داری، میان و از تمدن بزرگ و طلایی اسلام تمجید میکنند چون واقعا بوده و منابع تاریخی قدیمی هم همینو میگه و ساخته اونا نیست. اگه بخوای اینو زیر سوال ببری کل تاریخ و تمدن ایران باستان هم زیر سوال میره. چون اونا همینم نوشتن.

کلا تو ایران 98 درصد مردم مسلمونن و به گمان شما عقب مونده و اساسا مثل شما فکر و خیال پردازی نمیکنند. بقیه دنیا هم که تا دیروز عاقل و خوب بودن امروز شدن توطئه گر و بدخواه. (همشون!) پس می بینی که تفکر و خیال پردازی هات فقط برای خودته و هیچ تاریخ شناسی مثل تو فکر نمیکنه.

خواهشن اگر خواستی ادامه بدی تاپیک جدید ایجاد کن یا تو همین انجمن یا تو سیاست. لطفا بحث اینجا منحرف نکن.

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از @M@ :

تقریبا اغلب مایل به تمام دانشمندان و شاعران که دنیا امروز از تاریخ کشور تو و من میشناسه مال دوران پس از اسلامه. تمام این تاپیک برای اینه که ما بگیم هرگز ایران بعد از اسلام پس رفت نکرد همونطور که بعد از حمله اسکندر پسرفت نکرد همونطور که بعد از همه مغول پس رفت نکرد. ایران همیشه ایران بوده و هست و همه تاریخش در جایگاه خودش افتخار آمیز و بزرگه.

Milad96

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتي شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر-نرم افزار

در جواب حرف آقا سعید که میگه مردم آمریکا جزو مذهبی ترین ها هستند باید گفت که صرفا" ((اسم)) مسیحی بودن اونا دلیل بر دین و ایمون داشتنشون نیست.کجای دین مسیحیت اجازه به ******** داده؟در صورتی که میبینید اصلا" این چیزا برای اونا مهم نیست! پس -> این قدرا هم که میگید آمریکا مذهبی نیستشا.فقط مذهب برای خیلیاشون یه اسمه ای که مواقعی که خیلی به غلط کردند میفتند میرند سراغش.همین.

میکائیل

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی / هنرستان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی

آقا سعید خودت بهتر میدونی که هم من و هم A.M.T و ... اسناد و مدارک معتبر زیادی از وحیشگری اعراب ، عقب ماندگی ایران بعد از اسلام ، قطب علمی بودن ایران پیش از اسلام ، دانشمندان ایرانی پیش از اسلام و ... با ذکر منبع رو کردیم. حتی شما یونان باستان رو به عنوان قطب علمی معرفی کردی تا مثلا بگی که ایران پیش از اسلام از یونان عقب تر بوده و یونان باستان قطب علمی بوده نه ایران پیش از اسلام. که اگرچه به موضوع ما ربطی نداشت ولی بازم با ارائه یک سند معتبر با ذکر منبع برای همه آشکار شد که دانشمندان یونانی هم دانش خودشون رو مدیون دانشمندان ایرانی می دونستند و علم و فرهنگ ایرانیان رو برتر می دونستند.
مروری کلی:
ابتدا ما یکسری سند و مدرک مبنی بر وحشیگری اعراب (قتل عام ایرانیان ، کتاب سوزی و...) رو کردیم و بعد شما گفتی که وحشیگری اعراب رو قبول داری ولی حرفت اینه که ایران پس از اسلام پیشرفتش بیشتر از ایران پیش از اسلام بوده و دانشمندان بیشتری نسبت به ایران پیش از اسلام داشته و دانشمندان در دوره ی قبل از اسلام در ایران بسیار کم بودن که اسناد و مدارک معتبری رو شد و از دانشمندان بسیاری که در ایران پیش از اسلام پروش یافته بودند نام برده شد که ثابت می کرد حرف شما توهمی بیش نبوده. بعد شما بدون اینکه جوابی در مقابل این همه سند و مدرک بدی بحث قطب علمی رو مطرح کردی و گفتی که ایران پیش از اسلام در زمان خودش قطب علمی نبوده و دلیلت هم این بود که چون یونان در آن دوران قطب علمی بوده ایران نمی تونسته قطب علمی باشه :O که با این که این فرضیه از پایه و اساس غلط بود و هیچ ربطی هم به بحث ما نداشت باز هم با ارئه ی یک سند چند خطی معتبر با ذکر منبع معلوم شد که خود یونانیان باستان هم به برتر بودن ایران در زمینه های مختلف از جمله زمینه های علمی و فرهنگی واقف بودند که بازم به همه ثابت شد که حرف هایی که شما میزنی ساخته ی ذهنه خودته و هیچ پایه و اساس علمی و تاریخی نداره. :-w
پس شما به جای ایراد گرفتن از حرف های بقیه دوستان بهتره که بیای به سولاتی جواب بدی که خودت مطرح کردی؟ B-)
در ضمن بهتره که شما هر حرفی که میزنید نقل قول از منابع معتبر باشه چون شما هنوز در حدی نیستی که بیای از پیش خودت حرف بزنی و بخوای نقد تاریخی کنی. :-$

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از ♪ ♫ HIM ♪ ♫ :
آقا سعید خودت بهتر میدونی که هم من و هم A.M.T و ... اسناد و مدارک معتبر زیادی از وحیشگری اعراب ، عقب ماندگی ایران بعد از اسلام ، قطب علمی بودن ایران پیش از اسلام ، دانشمندان ایرانی پیش از اسلام و ... با ذکر منبع رو کردیم.

اسناد و مدارکی اگر از وحشیگری اعراب ارائه شده باشه که اهمیت نداره چون مورد بحث نبوده از ابتدای تاپیک. ضمن اینکه پذیرفته شده بوده و هست.

از عقب ماندگی ایران بعد از اسلام هیچ سند و مدرکی ارائه نشده و به عکس موارد بسیار زیادی رو در همین تاپیک از پیشرفت های علمی و فرهنگی مسلمانان قرار دادم که شما جوابی نداشتی که بدی.

از قطب علمی بودن ایران پیش از اسلام هیچ مدرکی تاکید میکنم هیچ مدرکی قرار ندادید. و در هیچ منبع تاریخی ذکر نشده که ایران باستان قطب علمی بوده. لطفا ادعای خلاف واقع نکنید. تمام مدارکی هم که قرار دادید مدرک برای قطب علمی بودن نبوده و تک تک اونها رو با دلیل رد کردم و شما پاسخی ندادید.

به نقل از ♪ ♫ HIM ♪ ♫ :
حتی شما یونان باستان رو به عنوان قطب علمی معرفی کردی تا مثلا بگی که ایران پیش از اسلام از یونان عقب تر بوده و یونان باستان قطب علمی بوده نه ایران پیش از اسلام. که اگرچه به موضوع ما ربطی نداشت ولی بازم با ارائه یک سند معتبر با ذکر منبع برای همه آشکار شد که دانشمندان یونانی هم دانش خودشون رو مدیون دانشمندان ایرانی می دونستند و علم و فرهنگ ایرانیان رو برتر می دونستند.

در پست قبلم که پاسخ شما رو دادم به وضوح برای شما ثابت کردم که قطب علمی بودن یونان باستان کاملا مرتبط به مبحث هست و از آونجایی که شما نمیتونید اختلاف فاحش علمی یونان باستان و ایران باستان رو رد کنید میخواید این موضوع رو بی ربط به بحث و تاپیک نشون بدید درحالیکه من کاملا ربطش رو برات در پاسخم توضیح دادم که گویا شما نخوندی یا نخواستی بهش توجه کنی.

اون متنی هم که ازش به عنوان سند معتبر تاریخی یاد میکنی یک مقاله اینترنتی بود که من در اون مورد هم طی 5 پاراگراف توضیحات کامل دادم. گویا خود تو اصلا اون متن رو نخوندی. اون متن هرگز قطب علمی بودن یونان باستان رو رد نمیکنه. هرگز اشاره نمیکنه که دانشمندان یونانی علمشون رو مدیون ایرانیان میدونستند. هرگز ایران باستان رو به عنوان قطب علمی نمیتونه مطرح کنه. پس اصلا این چیزهایی که تو تصور میکنی از اون متن استخراج نمیشه. لطفا باز هم متن رو و پاسخی که براش نوشتم رو بخون.

به نقل از ♪ ♫ HIM ♪ ♫ :
مروری کلی:
ابتدا ما یکسری سند و مدرک مبنی بر وحشیگری اعراب (قتل عام ایرانیان ، کتاب سوزی و...) رو کردیم و بعد شما گفتی که وحشیگری اعراب رو قبول داری ولی حرفت اینه که ایران پس از اسلام پیشرفتش بیشتر از ایران پیش از اسلام بوده و دانشمندان بیشتری نسبت به ایران پیش از اسلام داشته و دانشمندان در دوره ی قبل از اسلام در ایران بسیار کم بودن که اسناد و مدارک معتبری رو شد و از دانشمندان بسیاری که در ایران پیش از اسلام پروش یافته بودند نام برده شد که ثابت می کرد حرف شما توهمی بیش نبوده.

روند ذهنی خودت رو قرار دادی یا روند بحث رو؟ حقایق رو چرا وارونه میکنی؟ من اونهمه پاسخ دادم ولی شما یه سری خلاف واقع رو به گذشته بحث مربوط میکنی و عقب گرد میکنی؟
اولا که باز هم میگم که وحشی گری اعراب اصلا مورد بحث نبوده و نیست و از ابتدا هم روش تاکید شده.
از دانشمندان بسیاری که از قبل اسلام قرار دادید چیزی و نامی عاید ما نشد. کجاست اون اسناد بسیار شما؟ فکر کردید اگر یک متن حجیم از اینترنت کپی کنید دانشمند برای ایران باستان میسازه؟ هنوز در کل این بحث شما حتی نام یک دانشمند ایران باستان رو نتونستید بیارید که به قدر یک شخصی مثل ابن سینا تولید علم کرده باشه. هرچه که گفتید یا کاهن و موبد زرتشتی بوده و یا صنعتگر تجربی که هیچ کدوم دانشمند نیستند.
ضمن اینکه حتی من از اول بحث هم گفتم که پیش از اسلام هم در ایران علم و دانشمند بوده ولی نسبت به بعد از اسلام بسیار کمتر بوده و بعد از اسلام دانشمندان بسیار بیش تر در ایران پرورش یافتند که اونها رو همه دنیا میشناسند ولی دانشمندانی که شما ازشون حرف میزنید فقط در ذهن شماست. و هرگز مدرکی قرار ندادید که قطب علمی بودن ایران باستان رو ثابت کنه. به این معنا که ایران بزرگترین کشور علمی باستان بوده باشه. نه تنها ارائه نکردید بلکه نمیتونید ارائه کنید چون چنین چیزی در تاریخ نیست.

به نقل از ♪ ♫ HIM ♪ ♫ :
بعد شما بدون اینکه جوابی در مقابل این همه سند و مدرک بدی بحث قطب علمی رو مطرح کردی و گفتی که ایران پیش از اسلام در زمان خودش قطب علمی نبوده و دلیلت هم این بود که چون یونان در آن دوران قطب علمی بوده ایران نمی تونسته قطب علمی باشه :O که با این که این فرضیه از پایه و اساس غلط بود و هیچ ربطی هم به بحث ما نداشت باز هم با ارئه ی یک سند چند خطی معتبر با ذکر منبع معلوم شد که خود یونانیان باستان هم به برتر بودن ایران در زمینه های مختلف از جمله زمینه های علمی و فرهنگی واقف بودند که بازم به همه ثابت شد که حرف هایی که شما میزنی ساخته ی ذهنه خودته و هیچ پایه و اساس علمی و تاریخی نداره. :-w

خودت میگی و خودت هم از گفته هات نتیجه میگیری؟ بارها گفتم ولی گویا شما خودت رو زدی به اون راه که اون همه سند و مدرکی که شما ازش حرف میزنی چیزی جز چند مقاله حجیم بی ربط اینترنتی نیست که اونچیزی که مورد بحث ماست اصلا از اون مقالات استخراج نمیشه و اون مقالات هرگز قطب علمی بودن ایران رو ثابت نمیکنه. به عکس من مدارک مستند بسیاری قرار دادم که ثابت میکرد یونان باستان به مراتب از ایران باستان در زمینه های علمی عظیم تر بوده و مسخره است که با وجود چنین کشور علمی، ایران باستان رو که به لحاظ علمی قابل قیاس با یونان باستان نبوده و هیچ جای دنیا هم این رو قبول ندارند، نمیشه قطب علمی دانست.

اینکه شما میگید این فرضیه که با قطب علمی بودن یونان باستان و اختلاف شدید علمی بین این دو تمدن، این موضوع ربطی به ایران باستان نداره و از اساس غلطه نشون میده که شما یا با مفهوم قطب علمی آشنا نیستی یا نمیخوای که به اشتباهت اعتراف کنی. کاملا مشخصه وقتی در مورد یک صفت عالی صحبت میشه، اگر ثابت کنیم موردی وجود داره که بسیار از نظر علمی از ایران باستان بالاتر بوده کلام شما مبنی بر قطب علمی بودن ایران باستان کاملا مردود خواهد بود.

و باز هم یک ادعای دروغ! پسر خود در کجا اون مقاله یونانیان اعتراف کردند که ایرانیان در همه زمینه های علمی و فرهنگی از اونها بالاتر بودند؟

اینکه یونانیان نوشتند ایرانیان باستان اسب سواری یاد میگرفتند یا در رودخانه آب دهان نمی انداختند و دست نمی شستند و .... میشود اعتراف به بالاتر بودن علمی ایران؟ واقعا تا این حد خودتون رو به اون راه زدید؟؟ لااقل مقاله کپی میکنی یک بار خودت کامل بخونش.

در اون مقاله هرگز قطب علمی بودن ایران که هیچ حتی زیاد بودن علم در ایران باستان هم ثابت نمیشه و قطب علمی بودن یونان باستان هم رد نمیشه. به عکس نویسنده به نوعی خودش به اختلاف بین این تو اعتراف هم میکنه به نوعی.

ضمن اینکه قبلا هم گفتم در اون مقاله هرچه از دانشمندان و ادیبان ایرانی مثال آورده شده مربوط به دوران پس از اسلامه. لطفا توجه کنید. خیلی خوبه که مدارکی که خودتون قرار میدید حرف من رو ثابت می کنه و حرف شما رو رد.

به نقل از ♪ ♫ HIM ♪ ♫ :
پس شما به جای ایراد گرفتن از حرف های بقیه دوستان بهتره که بیای به سولاتی جواب بدی که خودت مطرح کردی؟ B-)
در ضمن بهتره که شما هر حرفی که میزنید نقل قول از منابع معتبر باشه چون شما هنوز در حدی نیستی که بیای از پیش خودت حرف بزنی و بخوای نقد تاریخی کنی. :-$

من که تا الان فقط جواب دادم و این شمایید که تا الان جز مغالطه و تکرار مکررات بی ربط هیچ پاسخی در برابر جواب های من ندارید که بدید. حتی گویا جواب های من رو نمیخونید که بخواید پاسخش رو بدید.

اونجاهایی که لازم بوده از منابع معتبر بگم، منبعش رو هم گفتم. با دقت پاسخ های من رو از ابتدا بخونید. اونجاهایی هم که قرار بودن اشتاباهات جواب شما رو بگم، با استدلال منطقی پاسخ شما رو دادم.

پس بهتره به جای روند سازی خیالی به بحث و عقب گرد و به نوعی فرار از بحث موردی پاسخ جوابی که من براتون نوشتم رو بدید. نه اینکه خودتون رو به اون راه بزنید و حرفهای غلطتون رو تکرار کنید.

میکائیل

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی / هنرستان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی

اصلا مقالات ما همش اینترنتی و نامعتبر و عقاید شخصی شما عین تاریخه. ;))
قانع کردن تو هیچ سودی به حاله من نداره و مطمئن باش که حرف های تو سخیف تر از اونیه که بخواد تاریخ یک مملکت رو زیر سوال ببره. اگر هم تا الان جوابت رو دادم به خاطر این بوده که نمی خواستم ذهن بقیه رو با حرف های بی پایه و اساست شستوشو بدی. ولی حالا که فکر می کنم میبینم خدا رو شکر تمام بچه های سمپاد در اون حد از تفکر هستند که حرف حق رو از نا حق تشخیص بدن.

jamadi1377

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سمنان

از نظر من اسلام باعث بیشرفت ایران شده ولی رفتار ایرانی ها کم کم داره باعث تخریب چهره اسلام میشه که این بده!! ولی هنوز تا ثیر ان چنانی روش نذاشته

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از ♪ ♫ HIM ♪ ♫ :
اصلا مقالات ما همش اینترنتی و نامعتبر و عقاید شخصی شما عین تاریخه. ;))
قانع کردن تو هیچ سودی به حاله من نداره و مطمئن باش که حرف های تو سخیف تر از اونیه که بخواد تاریخ یک مملکت رو زیر سوال ببره. اگر هم تا الان جوابت رو دادم به خاطر این بوده که نمی خواستم ذهن بقیه رو با حرف های بی پایه و اساست شستوشو بدی. ولی حالا که فکر می کنم میبینم خدا رو شکر تمام بچه های سمپاد در اون حد از تفکر هستند که حرف حق رو از نا حق تشخیص بدن.

درواقع میشه گفت عقاید شخصی من و تمام تاریخ نویسان مشهور جهان!
زمانی که تفکر حقیقت گرای تاریخی، بر تفکر اینترنتی پان ایرانیستی که مایه اصلی تحریف تاریخه، پیروز میشه، یک پان ایرانیست حرف علمی تاریخی ای نداره بزنه جز اینکه حقایق تاریخ کشورش رو سخیف بدونه و در عین حال ادعای وطن خواهی هم بکنه.

باز هم میگم من یک پان ایرانیست نیستم که چشمم رو روبه حقایق تاریخ ببندم و برای کشورم تاریخ جعلی بسازم. اون چیزی که حقیقتا در تاریخ ایران باستان بوده و افتخار آمیز بوده نظیر رفتارهای اجتماعی و تربیتی و مذهبی و کشور داری و... ایرانیان باستان حقیقت تاریخی است که در تمام منابع تاریخ نویسان بزرگ جهان آمده ولی ایران باستان یک قطب علمی در جهان نبوده و با ورود اسلام پس از چند قرن به قطب علمی جهان تبدیل شده.

تقریبا تمام دانشمندان و شاعران بزرگی که بشریت در طول تاریخ از کشورم میشناسه و مایه افتخار منه، مربوط به دوران پس از اسلامه.

اینها همان حقایق سخیفی! است که در ذهن متعصب یک پان ایرانیست، نمی گنجه.

ضمنا، حقیقت گرایی در تاریخ یک مملکت زیر سوال بردن اون نیست، این تفکری که باعث میشه ما تصور کنیم حقیقت گرایی تاریخی باعث زیر سوال بردن تاریخ یک مملکت میشه، درواقع خودش تاریخ این کشور رو داره زیر سوال می بره. تحریف تاریخ بزرگترین نوع زیر سوال بردن تاریخه.

در نهایت بهت توصیه میکنم به جای زیر و رو کردن وبلاگهایی که برای کوروش و داریوش وصیتنامه جعل میکنن، یک سه جلدی تاریخ ایران باستان بگیر و بخون تا دیدت نسبت به تاریخ حقیقت گرا تر بشه.

فکر میکنم که دیگه بحث ادامه ای نداره. من نتیجه مورد نظرم رو از بحث گرفتم و روند بحث هم مشخصه اگر کسی از ابتدا بخونه.

موفق باشی.

بالا