• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اسلام ایرانی یا ایران اسلامی؟

• شروع کننده موضوع AMT
  • تاریخ شروع

میکائیل

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی / هنرستان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی
پاسخ : اسلام ایرانی یا ایران اسلامی؟

به نقل از Saeed.A :
درواقع میشه گفت عقاید شخصی من و تمام تاریخ نویسان مشهور جهان!
زمانی که تفکر حقیقت گرای تاریخی، بر تفکر اینترنتی پان ایرانیستی که مایه اصلی تحریف تاریخه، پیروز میشه، یک پان ایرانیست حرف علمی تاریخی ای نداره بزنه جز اینکه حقایق تاریخ کشورش رو سخیف بدونه و در عین حال ادعای وطن خواهی هم بکنه.

باز هم میگم من یک پان ایرانیست نیستم که چشمم رو روبه حقایق تاریخ ببندم و برای کشورم تاریخ جعلی بسازم. اون چیزی که حقیقتا در تاریخ ایران باستان بوده و افتخار آمیز بوده نظیر رفتارهای اجتماعی و تربیتی و مذهبی و کشور داری و... ایرانیان باستان حقیقت تاریخی است که در تمام منابع تاریخ نویسان بزرگ جهان آمده ولی ایران باستان یک قطب علمی در جهان نبوده و با ورود اسلام پس از چند قرن به قطب علمی جهان تبدیل شده.

تقریبا تمام دانشمندان و شاعران بزرگی که بشریت در طول تاریخ از کشورم میشناسه و مایه افتخار منه، مربوط به دوران پس از اسلامه.

اینها همان حقایق سخیفی! است که در ذهن متعصب یک پان ایرانیست، نمی گنجه.

ضمنا، حقیقت گرایی در تاریخ یک مملکت زیر سوال بردن اون نیست، این تفکری که باعث میشه ما تصور کنیم حقیقت گرایی تاریخی باعث زیر سوال بردن تاریخ یک مملکت میشه، درواقع خودش تاریخ این کشور رو داره زیر سوال می بره. تحریف تاریخ بزرگترین نوع زیر سوال بردن تاریخه.

در نهایت بهت توصیه میکنم به جای زیر و رو کردن وبلاگهایی که برای کوروش و داریوش وصیتنامه جعل میکنن، یک سه جلدی تاریخ ایران باستان بگیر و بخون تا دیدت نسبت به تاریخ حقیقت گرا تر بشه.

فکر میکنم که دیگه بحث ادامه ای نداره. من نتیجه مورد نظرم رو از بحث گرفتم و روند بحث هم مشخصه اگر کسی از ابتدا بخونه.

موفق باشی.
ببین شما از اول بحث داری میگی دوران طلائی اسلام و افتخارات پس از اسلام و این جور حرف ها! در صورتی که موفقیت ایرانیان حتی پس از ورود اسلام (که من و خیلیای دیگه معتقدیم که هنوزم اسلام وارد ایران نشده) مربوط به توانایی هاییه که ذاتا در وجود ما ایرانیاست و هیچ ربطی به اسلام نداره. (اینو بارها گفتم)
ولی شما هایی که ادعای ایرانی بودن دارید شد که یک نکته ی مثبت از ایران در دوران پیش از اسلام بگید؟ کاملا واضحه که شما دارید از افتخاراتی که ایرانیان با دست خودشون و با زحمت به دست آوردند برای تبلیغ اسلام استفاده می کنید.
به نقل از jamadi1377 :
از نظر من اسلام باعث بیشرفت ایران شده ولی رفتار ایرانی ها کم کم داره باعث تخریب چهره اسلام میشه که این بده!! ولی هنوز تا ثیر ان چنانی روش نذاشته
دیگه واقعا شورشو در آوردین! دارن و ندارن ایران رو کردید وسیله ی تبلیغات اسلام و حالا می گید ایران و ایرانی عامل تخریب چهره ی اسلامه!
همین الانشم اگه کشوری احترامی واسه اسلام قائله به خاطر ما ایرانی هاست. و گر نه هیچ کس واسه یه مشت عرب سوسمار خور و دینشون ارزشی قائل نیست. این یه ذره احترامی هم که کشورهایی مثل آمریکا بهشون میذارن به خاطر نفتشونه نه دینشون.

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از ♪ ♫ HIM ♪ ♫ :
ببین شما از اول بحث داری میگی دوران طلائی اسلام و افتخارات پس از اسلام و این جور حرف ها! در صورتی که موفقیت ایرانیان حتی پس از ورود اسلام (که من و خیلیای دیگه معتقدیم که هنوزم اسلام وارد ایران نشده) مربوط به توانایی هاییه که ذاتا در وجود ما ایرانیاست و هیچ ربطی به اسلام نداره. (اینو بارها گفتم)
ولی شما هایی که ادعای ایرانی بودن دارید شد که یک نکته ی مثبت از ایران در دوران پیش از اسلام بگید؟ کاملا واضحه که شما دارید از افتخاراتی که ایرانیان با دست خودشون و با زحمت به دست آوردند برای تبلیغ اسلام استفاده می کنید.دیگه واقعا شورشو در آوردین! دارن و ندارن ایران رو کردید وسیله ی تبلیغات اسلام و حالا می گید ایران و ایرانی عامل تخریب چهره ی اسلامه!

به هیچ عنوان این طور نیست. من بارها گفتم که ایران باستان هم ویژگی های افتخار آمیزی داشته که در جای خودش قابل بررسیه. ولی شما به این قسمت از حرف من توجه نکردید و از من هم نپرسیدید که چه اعتقادی در این زمینه دارم.

قبل از اینکه بخوام به این موضوع بپردازم باید توجه شما رو به یک نکته جلب کنم. تاریخ ایران پیش از اسلام مثل تاریخ ایران پس از اسلام و مثل تاریخ هر تمدن دیگری، کاملا پیوسته نیست. یعنی در دوره 1100 ساله ایران آریایی پیش از اسلام هم گسستگی های تاریخی وجود داره. شکوه و افول وجود داره. نباید یک ویژگی یا یک شرایطی رو از یک بخش یا دوره ای از تمدن گرفت و اون رو به همه قسمت های اون تمدن تعمیم داد بدون اینکه ارتباط منطقی داشته باشند.

مثال مهمی که در این میان وجود داره مثلا دین مردم ایران باستانه. بررسی های تاریخی امروز نشون میده که هخامنشیان زرتشتی نبودند. مزداپرست بودند که متفاوته با زرتشت. بین اشکانیان و هخامنشیان یک شکاف طولانی و عمیق فرهنگ و تمدنی وجود داره مثل حمله اعراب. یعنی دقیقا در حمله اسکندر هم آبادی های ایران نابود شد. زبان پارسی به یونانی منحرف شد. سکه ها تا چند قرن به زبان یونان و به سبک یونانی ساخته میشد. نام شهر ها یونانی شد. نام شخصیت ها یونانی شد و دین و فرهنگ مردم با زور یا بی زور تغییر کرد به مرور زمان. اشکانیان در تقریبا دو قرن ابتدایی همچنان با آثار فرهنگی یونانی در کشور روبرو بودند ولی به مرور فرهنگ و زبان پارسی بازسازی شد. قطعا اون چیزی که زمان هخامنشیان بوده نشده ولی به هر صورت از یونانی هم تا حد بسیاری جدا شد.
در مورد دین اشکانیان اختلاف نظر هست ولی همین حد رو میشه گفت که ساسانیان، اشکانیان رو زرتشتی نمیدونستند. حالا یا از روی حقیقت یا از روی اختلافات مذهبی. و ساسانیان هم که دین زرتشتی حکومتی داشتند.

ببینید در همین مورد دین، تاریخ ایران باستان رو که به اشتباه یک تاریخ پیوسته در بین عوام در نظر میگیرند میشه حداقل به چهار دوره کاملا مجزا و متفاوت تقسیم بندی کرد که تفاوت های عمیق فرهنگی داشتند.

این نکته گسسته بودن تاریخ باستان و مطلق نبودن اون رو در نظر داشته باشید.

ولی در کنار این، ایرانیان نخستین واضع حقوق بشر در جهان بودند. حقوق بشر و احترام به انسانیت و نوع انسان، موضوعی هست که قرنها و هزاران سال موضوع فکر فلاسفه و سیاست مداران بوده و هست، ولی ایرانیان ملتی بودند خصوصا در دوره هخامنشی که این موضوع آمیخته با فرهنگ تمام مردم بوده. ایرانیان به صورت ذاتی و عمیق انسانهای راستگو و صادقی بودند. دعای مشهور داریوش کبیر در آرامگاه او با مضمون "پروردگارا این کشور را از خشکسالی، دشمن و دروغ بازدار" یک سند مشخص تاریخی است در کنار سایر اسناد.

ایرانیان در زمینه تربیت انسانی و شخصیت انسانی، جوانمردی و آداب فرزند داری و خانوادگی، نخستین و پیرفته ترین نمونه فرهنگی رو در جهان ارائه کردند.

ایرانیان آریایی نخستین ملتی در جهان هستند که از ابتدا تا امروز یکتاپرست بودند.

ایرانیان هخامنشی آغازگر یک تحول و دوره تمدنی نوین در جهان زمان خود بودند. هخامنشیان ایجاد کننده نخستین امپراطوری چند ملیتی در تاریخ بشریت بودند.

به لحاظ نسبت جمعیتی هخامنشیان بزرگترین امپراطوری تاریخ بشریت است. بیش از 40 درصد جمعیت جهان در این امپراطوری زندگی میکرده که حتی از امپراطوری وسیع مغول و بریتانیای کبیر با تمام مستعمراتش هم بیشتر است.

و موارد بسیار دیگه ای که اگر بیشترش رو خواستید باید با رجوع به منابع تاریخی بگم. که خودتون هم قطعا از بسیاری از اونها اطلاع دارید.

اون چیزی که من میگم اینه که تاریخ ایران باستان رو به شکل حقیقی بررسی کنید و تاریخ پس از اسلام رو. اینکه ما بگیم هرچه بوده قبل از اسلام بوده و بعد از اسلام همه چیز نابود شده یک دروغ تاریخی است. این هم که بگیم در ایران باستان هیچ نبوده و هرچه آمده از اسلام بوده دروغ تاریخی است.

من میگم به همه ی ادوار تاریخ ایران در همون حدی که درخورش هست احترام بذاریم.

میکائیل

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی / هنرستان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی

به نقل از Saeed.A :
و ساسانیان هم که دین زرتشتی حکومتی داشتند.
من کلا با ادغام دین با حکومت مخالفم چون ضمینه ی سو استفاده حاکمان از دین رو فراهم میکنه. این رو هم قبول دارم که در برهه ای از حکومت ساسانی دین زرتشت با حکومت مرتبط شد و به قول تو دین زرتشت حکومتی شد. اما این نکته رو هم یادت نره که دین اسلام از ابتدا تا الان همواره به صورت مستقیم با حکومت در ارتباط بوده و حاکمان و سلاطین مسلمان پایه و اساس سیاست خود را بر اساس دین اسلام بنا می کردند.
به نقل از Saeed.A :
ایرانیان نخستین واضع حقوق بشر در جهان بودند. حقوق بشر و احترام به انسانیت و نوع انسان، موضوعی هست که قرنها و هزاران سال موضوع فکر فلاسفه و سیاست مداران بوده و هست، ولی ایرانیان ملتی بودند خصوصا در دوره هخامنشی که این موضوع آمیخته با فرهنگ تمام مردم بوده. ایرانیان به صورت ذاتی و عمیق انسانهای راستگو و صادقی بودند. دعای مشهور داریوش کبیر در آرامگاه او با مضمون "پروردگارا این کشور را از خشکسالی، دشمن و دروغ بازدار" یک سند مشخص تاریخی است در کنار سایر اسناد.

ایرانیان در زمینه تربیت انسانی و شخصیت انسانی، جوانمردی و آداب فرزند داری و خانوادگی، نخستین و پیرفته ترین نمونه فرهنگی رو در جهان ارائه کردند.

ایرانیان آریایی نخستین ملتی در جهان هستند که از ابتدا تا امروز یکتاپرست بودند.

ایرانیان هخامنشی آغازگر یک تحول و دوره تمدنی نوین در جهان زمان خود بودند. هخامنشیان ایجاد کننده نخستین امپراطوری چند ملیتی در تاریخ بشریت بودند.

به لحاظ نسبت جمعیتی هخامنشیان بزرگترین امپراطوری تاریخ بشریت است. بیش از 40 درصد جمعیت جهان در این امپراطوری زندگی میکرده که حتی از امپراطوری وسیع مغول و بریتانیای کبیر با تمام مستعمراتش هم بیشتر است.

و موارد بسیار دیگه ای که اگر بیشترش رو خواستید باید با رجوع به منابع تاریخی بگم. که خودتون هم قطعا از بسیاری از اونها اطلاع دارید.
حالا شد یه چیزی.
ایران همواره در حال پیشرفت بوده اما باید قبول کرد که در طول تاریخ ایران حملاتی مثل حمله ی اسکندر ، حمله ی مغول ها و حمله ی اعراب به ایران شد که موجب کاهش سرعت پیشرفت کشور و حتی رکود شد که سنگین ترینه این حملات حمله ی اعراب بود البته نه به لحاظ خرابیه فیزیکی بلکه به لحاظ توهین هایشان به ایرانی ها ، صدماتشان به علم و فرهنگ ایران ، رواج دادن برخی سنت های زشت در میان ایرانیان. با تمام این مشکلات ایرانیان برای ساختن دوباره ایران و رساندن کشور به دوران اوج خود کوشیدند و موفق هم شدند. سند و مدرک این حرف هم دانشمندان و ادیبانی هستند که پس از آن دوران مطرح شدند. از آن زمان همواره سرعت پیشرفت ایران و ایرانیان روز به روز بیشتر شد تا به امروز که بهتره دربارش صحبت نکنم!

sjazayeri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب ۱
شهر
شیراز
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر

به نقل از Emperor of Shadow :
ببینید ما ضعیف نشدیم اگه ایران اسلامی نمی شد یقینا مسیحی یا یهودی می شد
ببخشید الان کشور های شرق دور پیرو مسیحیت یا یهودیت اند؟
یا مثلا کشوری مثل سوییس که حدود ۵۰٪ از مردمش بیخدان؟

khashayarfn

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر - علوم تصمیم و دانش

من الان وقت خوندن حرف هایی که شما تو این مدت زدید رو ندارم ولی این مطلب میتونه در زمینه بحثی که ما میکردیم مفید باشه!
http://memar-toop.blogfa.com/cat-131.aspx

• شروع کننده موضوع

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
المپیاد علوم آزمایشگاهی-المپیاد زبان-المپیاد ادبی-المپیاد ریاضی 3 دوره-المپیاد شیمی
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی

خب پس از این همه بحث و دعوا و ... یک نتیجه گیری اساسی می خوایم بکنیم؛
تا این جا دو دسته شدیم:
1- دست اول که میگن اسلام باعث تغییر در هویت ایرانی نشده و ایران قبل از اسلام هم به همون اندازه بعد اسلام قدرتمند و علمی و ... بوده.
این نظریه ای هست که من و بسیاری از دوستان طرفدارش هستیم به توان N !
2- گروه دوم که میگن ایران هر چه داره از اسلام داره و ...
این نظریه هست که سعید خان پاش واسته و ما رو هم با دلایل به اصطلاح منطقیش کچل کرده!
شما طرفدار کدوم نظریه هستید؟؟؟

میکائیل

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی / هنرستان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی

به نقل از A.M.T :
خب پس از این همه بحث و دعوا و ... یک نتیجه گیری اساسی می خوایم بکنیم؛
تا این جا دو دسته شدیم:
1- دست اول که میگن اسلام باعث تغییر در هویت ایرانی نشده و ایران قبل از اسلام هم به همون اندازه بعد اسلام قدرتمند و علمی و ... بوده.
این نظریه ای هست که من و بسیاری از دوستان طرفدارش هستیم به توان N !
این نظریه هست که سعید خان پاش واسته و ما رو هم با دلایل به اصطلاح منطقیش کچل کرده!
شما طرفدار کدوم نظریه هستید؟؟؟
هیچکدوم!
مسلما در ایران قبل از اسلام سرعت پیشرفت علمی ، فرهنگی و ... بیشتر از ایران بعد از اسلام بوده ولی این به این معنا نیست که ایران بعد از اسلام هیچی نداشته! ایرانیان همواره انسان های ساعی و باهوشی هستند ولی باید قبول کرد ایران ، پیش از ورود اسلام به دلیله فراهم بودنه بستری مناسب تر برای پیشرفت و خالص و اصیل بودنه نژاد سرعت پیشرفت زیادی در بیشتره زمینه ها داشته.

• شروع کننده موضوع

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
المپیاد علوم آزمایشگاهی-المپیاد زبان-المپیاد ادبی-المپیاد ریاضی 3 دوره-المپیاد شیمی
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی

میکائیل برای اولین بار باهات به شدت مخالفم!
مسلما در ایران قبل از اسلام سرعت پیشرفت علمی ، فرهنگی و ... بیشتر از ایران بعد از اسلام بوده
ولی باید قبول کرد ایران ، پیش از ورود اسلام به دلیله فراهم بودنه بستری مناسب تر برای پیشرفت و خالص و اصیل بودنه نژاد سرعت پیشرفت زیادی در بیشتره زمینه ها داشته.
هیچ جای دنیا این حرف رو قبول نمب کننو این حرفت از روی احساسات ناسیونالیستیت هستش!ما میگیم ایران چه در قبل اسلام و چه در بعد اسلام با رشد یکسان و بدون تغییری که ناشی از ورود همین اسلام به ایران باشه رو به پیشرفت بوده! براش مدرک هم آوردیم!
اما خیلی از شرایط فرق میکرده البته!!! اونها رو نمیگم چون تکرار مکرراته.

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از A.M.T :

من فکر نمیکنم چنین نظری داشته باشم. شاید علت همین بحث شما هم عدم توجه به عقاید طرف مقابل باشه. هرچند من بحث رو تموم شده میدونستم ولی این رو هم گفتم که به عنوان نظر من قرار بدی به جای اونی که به نام من نوشتی:

ایران به عنوان یک تمدن ریشه دار و کهن، مانند هر تمدن دیگری در ادوار مختلف تاریخی دارای نقاط و جنبه های شکوهمند و افتخار آمیزی بوده است. از این نظر ایران پیش از اسلام در بسیاری از جنبه های تمدنی سرامد جهان زمان خود بوده و در تاریخ نزد تاریخ شناسان نامدار، زبانزد است. حتی در برخی ملاک های تمدنی به وضوح نسبت به دوره پس از اسلام برتری داشته است.
علم به معنای علوم آکادمیک و کاربردی و همان تعریفی که همه ما از علم در ذهن داریم به عنوان یکی از این ملاک های تمدنی مورد بحث قرار گرفت. ما به گواه مدارک مستند و اعتقاد عموم تاریخ دانان سراسر جهان، اعتقاد داریم ایرانیان در این ملاک، در دوره پس از اسلام، رشد و نمو بیشتری نسبت به دوره پیش از اسلام داشته اند. برای این ادعا هم مدارک و استدلال ها و منطق های فراوان ارائه کردیم. دانشمندان، رصدخانه ها، بیمارستان ها، پزشکان، کتابخانه ها، دانشگاه ها، کتاب ها، اختراعات، اکتشافات و... که ما از تاریخمان میشناسیم یکی از گواهی های این مدعاست. توجه داشته باشید که این موضوع، برای چند ده سال ابتدایی و نیز دوره های پس از حکومت صفویه، صادق نیست و این در این دوره ها رشد علمی چندانی نداشته.

موفق باشید.

d3c0der2

مهمان

به نقل از Saeed.A :
و اما مثال مهمی که میخواستم شرح بدم:

فرض کنید که در حال حاضر یک شخصی پیدا بشه و ادعا کنه که ایران در حال حاضر قطب علمی تمام جهانه. آیا کسی در این جمع هست که در غلط بودن این حرف شک داشته باشه؟ مسلما نه و به وضوح مشخصه که این ادعا غلطه.

خب ما ازش دلیل میخوایم. اون ها موارد بسیار از نمونه های علمی که در کشور ما وجود داره مثال میزنه. برج میلاد رو به عنوان یک بنای فاخر در ایران فعلی مثال میزنه. اختراعات و اکتشافات معدود دانشمندان مارو مثال میزنه. و در آخر هم میگه بیاید من این همه دلیل آوردم که ایران فعلی قطب علمیه.

خب ما بهش میگیم که پسر خوب قطب علمی بودن با علمی بودن فرق داره. گینه بیسائو هم دانشگاه داره ولی قطب علمی نیست. اساسا هر کشوری که توش یک کلاس درس دایر باشه میشه بگی توش علم وجود داره ولی مسخره است که بگی قطب علمیه.

در جواب ما میادو مثال های متعدد از نیکی های مردم ایران فعلی میزنه. مثلا میگه ما قطب تشیع جهانیم. یا مردم ما بسیار خون گرمند یا بسیار مهمان نوازند. ما یکی از قطب های نفت و گاز جهانیم و... خب طبعیه که ما بهش جواب میدیم پسر خوب قطب بودن در هر زمینه ای ربطی به قطب علمی بودن نداره. ایران فعلی که هیچ کشوری مثل چین هم که یکی از قطب های نظامی و اقتصادی و حتی از نظر وسعت هم نوعی قطب به حساب میاد اصلا نمیشه بگی از نظر علمی یا از نظر رفاه قطب. هر موضوعی در جایگاه خودش باید بررسی بشه و قطب بودن در یک زمینه ای ربطی به زمینه های دیگه نداره و قطب بودن در زمینه های دیگه رو ثابت نمیکنه.

اما وقتی که ما همه دلایلش رو رد میکنیم و اون فرد بر ادعای خودش تاکید میکنه ما حداقل طبیعیه که باز هم از اون مدرک بخوایم برای اینکه حرفش رو ثابت کنه. جالب اینجاست که که اون شخص میتونه مثل منطق khashayarfn بیاد و بگه شما که قبول ندارید برای قطب علمی نبودن ایران فعلی در جهان دلیل بیارید. مثل کسی که بگه ستاره های آسمون ده میلیارد تاست و ما هم هیچ وسیله علمی برای شمارشش نداریم وقتی میگیم حرفتو ثابت کن جواب میده: میگی نه بشمار!

حتی لینک های متعددی از خبرگزاری ها برای موفقیت ایرانیان فعلی در علوم مختلف میذاره و بعد نتیجه میگیره که پس ایران فعلی با این موفقیت های میتونه قطب علمی دنیا باشه.
زیرش هم مینویسه زنده باد ایران فعلی!

اون وقته که ما مجبوریم براش دلیل بیاریم که بابا وقتی یک کشوری مثل آمریکا هست مثل ژاپن یا خیلی از کشور های اروپایی با این آمار های مشخص از توسعه علمی و مقالات و اکتشافات علمی و تولید علم، اون وقت چطور میشه ایران رو در مقابل اینها قطب علمی دونست.

خب اون شخص مثل HIM میتونه بیاد و بگه برادر من این چه حرکتیه که شما میکنید. ما داریم در مورد ایران فعلی و قطب علمی بودنش صحبت میکنیم. شما برای رد قطب علمی بودن ایران فعلی هیچ دلیلی نداشتی که بیاری رفتی ثابت میکنی که آمریکا قطب علمی دنیاست. خب اینا چه ربطی به هم داره؟؟

نهایتا اینهمه که حرفش رو رد میکنی میاد و باز حرفشو تکرار میکنه و بر دلایلی که آورده و به هیچ عنوان قطب علمی بودن ایران فعلی رو ثابت نمیکنن تاکید هم میکنه.

-----------------------------------------------------------------------

می بینید دوستان؟؟ با تمام دلایل منطق ها شما میشه ثابت کرد هر کشوری در دنیای فعلی قطب علمیه. من واقعا دیگه نمیدونم باید از چه منطقی استفاده کنم تا شما متوجه بشید که بابا به خدا واضحه که ایران باستان قطب علمی نبوده.
اولا اينو بگم كه براي اون مزخرفاتي كه به پست آخرم ريپلاي زدي جو.اب دارم بگم و حوصله بحث با امثال تو رو كلا ديگه ندارم !‌فقط هر جا يكم كولي بازي در آوردي رپيلاي ميزنم . . . ( هر چند بهتره كلا ديگه بحثو تموم كنيم ! چون ديگه مشخصه كي اهل بحث كردن منطقيه ، كي اهل كل كل و كولي بازي . . . )

وقتي ما ميگيم ايران باستان قطب علمي بوده نسبت به ساير كشورها ميگيم !
درسته الان اگه چهار بناي فاخر و چند تا دانشمند از ايران مثال بزني ، 100 برابرش تو آمريكا هست
ولي 2500 سال پيش اصلا آمريكايي وجود نداشت ! فقط يونان بود . . .
كه البته خيلي از همين يوناني ها زحمت ثبت تاريخ هخامنشي رو كشيدن ( دستشون مرسي :D )
در ضمن منظور از قطب علمي صرفا اين ينست كه كل علم ها در فلان قطب بوده ، نه !
الان مثلا آكسفورد يه قطب علميه ، هاروارد هم يه قطب علمي ديگه ! جفتشون پيشرفته هستن اما با هم فرق دارن !
ايران و يونان هم اون زمان همين حال رو داشتن

ی بینید دوستان؟؟ با تمام دلایل منطق ها شما میشه ثابت کرد هر کشوری در دنیای فعلی قطب علمیه. من واقعا دیگه نمیدونم باید از چه منطقی استفاده کنم تا شما متوجه بشید که بابا به خدا واضحه که ایران باستان قطب علمی نبوده.
لطفا كولي بازي در نيار ! علمي و منطقي بحث كن . . .

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از dark-boy :
اولا اينو بگم كه براي اون مزخرفاتي كه به پست آخرم ريپلاي زدي جو.اب دارم بگم و حوصله بحث با امثال تو رو كلا ديگه ندارم !‌فقط هر جا يكم كولي بازي در آوردي رپيلاي ميزنم . . . ( هر چند بهتره كلا ديگه بحثو تموم كنيم ! چون ديگه مشخصه كي اهل بحث كردن منطقيه ، كي اهل كل كل و كولي بازي . . . )

وقتي ما ميگيم ايران باستان قطب علمي بوده نسبت به ساير كشورها ميگيم !
درسته الان اگه چهار بناي فاخر و چند تا دانشمند از ايران مثال بزني ، 100 برابرش تو آمريكا هست
ولي 2500 سال پيش اصلا آمريكايي وجود نداشت ! فقط يونان بود . . .
كه البته خيلي از همين يوناني ها زحمت ثبت تاريخ هخامنشي رو كشيدن ( دستشون مرسي :D )
در ضمن منظور از قطب علمي صرفا اين ينست كه كل علم ها در فلان قطب بوده ، نه !
الان مثلا آكسفورد يه قطب علميه ، هاروارد هم يه قطب علمي ديگه ! جفتشون پيشرفته هستن اما با هم فرق دارن !
ايران و يونان هم اون زمان همين حال رو داشتن
لطفا كولي بازي در نيار ! علمي و منطقي بحث كن . . .

1- لطفا شان و ادب انجمن رو حفظ کنید و بحث ها منطقی رو به سمت مباحث ستیزجویانه نبرید. کسی اینجا برای تحمیل عقاید یا توهین به عقاید سایرین حاضر نیست. چنانچه سابقا چنین بحثی در این تاپیک میان من و شما یا هرکس دیگری شکل گرفته، تمام شده و نباید این ادبیات از طرف من یا شما ادامه پیدا کنه. بنابراین ضمن گذشت از محتوای این پست آخرت، در آینده در صورت تکرار دادن پست توهین آمیز یا ستیزجویانه، ارسال شما حذف شده و باشما برخورد میگردد.

2- لطفا علمی و منطقی بحث کنید. بکار بردن این جمله در سراسر پست و تکرار اون نشان از علمی صحبت کردن شما نخواهد بود. صحبت علمی تاریخی صحبتی است که مطابق با منابع و مراجع مشخص تاریخی باشه. لطفا از قرار دادن نظرات و احساسات شخصی خودتون به عنوان تاریخ خودداری بفرمایید.

3- اگر می پذیرید که مفهوم قطب علمی، مفهومی نسبی است و در برای امریکای امروز ایران حتی با داشتن دانشگاههای بسیار، هرگز به عنوان قطب علمی مطرح نیست، ما همین موضع رو برای اون دوره از تاریخ داریم. مطابق مراجع تاریخ و ذکر منابع، ثابت کردیم که سطح علمی یونان باستان در آن زمان قابل قیاس با ایران باستان نبوده است.

لطفا فرافکنی رو کنار گذاشته و دقیقا مطابق بحث پیش بروید. یعنی اگر اعتقادی خلاف این موضوع دارید با ذکر مدارک و عنوان یک بحث مقایسه ای، تاکید میکنم مقایسه ای، سطح علمی ایران باستان و یونان باستان رو مقایسه کنید. همانند همون مقایسه ای که چند صفحه قبل ما انجام دادیم:

به نقل از Saeed.A :
خیلی خب. ما اگر ثابت کنیم یونان باستان در دوره خودش قطب علمی بوده و از مقام قیاس اون با ایران باستان وارد بشیم فکر میکنم عاقلانه باشه و مشکل شما هم حل بشه.

اول اینو بگم که زیاد وقت ندارم که همه مطالب رو یکجا بنویسم. به مرور با هم صحبت میکنیم در این مورد.

نخست از فسلفه (به عنوان مادر علوم باستان) شروع میکنیم.

تمام منابع آکادمیک و دانشگاهی فلسفه در جهان اتفاق نظر دارند که فلسفه به عنوان تفکر پیرامون حقایق، 600 سال پیش از میلاد در یونان باستان آغاز شده است.

رجینالد هالینگ دیل در کتاب تاریخ فلسفه غرب خود، تالس (Thales) را آغازگر فلسفه و نخستین چهره ی علم میداند.

از نظر تاریخی تالس همدوره آستیاگ و بعدا کوروش کبیر بوده است. وی در سال 624 پیش از میلاد در میلیتوس به دنیا آمد و 80 یا 90 سال عمر کرد.

برخلاف ایران باستان که تفکرات فلسفی اگر هم بوده عمدتا توسط مغان مذهبی مطرح میشده و بر محوریت زرتشت و یا اسطوره ها و عقاید مذهبی پایه ریزی میشده است، هالینگ دیل تالس را از این جهت نخستین فیلسوفان میداند که تالس در سلسله متفکرانی که کوشیدند تا به جای تفسیر اسطوره شناختی، جهان را به روشی عقلانی توصیف کنند، نخستین بوده است.

فیلسوفان یونان باستان را اینگونه میتوان فهرست کرد:

* تالس ملطی
* آناکسیماندر ملطی
* آناکسیمنس ملطی
* فیثاغورس
* زنوفانس
* زنون ایلیایی
* دموکریتوس
* سقراط
* زنوفون
* افلاطون
* دیوجانوس (دیوژن)
* ارسطو
* اپیکور
* هراکلیتوس

و نیز طبق اثر رژین پی یترا استاد فلسفه فرانسوی، زنان فیلسوف یونان و روم باستان را اینگونه میتوان فهرست کرد:

* لئونیتوم
* پورسیا
* هیپارخیا
* هیپاتیا
* کلئوبولین
* آسپاسیا
* ته آنو و دخترانش می‌یا، آریگنوت و دامو
* تمیستا
* اودسی
* جولیا دومنا
* آتناسیس
* آپولونیوس

تالس متعلق به مکتب ملطی بود. این مکتب در قرن ششم پیش از میلاد در یونان باستان در شهر ملطیه (میلیتوس) رواج داشته است. فیلسوفان این مکتب بیشتر طبیعت گرا بوده اند. مشاهیر این مکتب تالس، انکسیمندر و انکسیمنس اند.

نختسین فیلسوف مشهور مکتب ملطی، تالس بود و دومین فیلسوف آن یعنی انکسیمندر نیز از شاگردان تالس بوده است.

انکسیمنس سومین فیلسوف مشهور مکتب ملطی است. در زمان اون اوضاع شهر ملطیه بسیار ناگوار بوده است به طوریکه به نوشته ديوگنس لائرتيوس، انکسیمنس دریکی از نامه هایش به فیثاغورس میگوید:

«چقدر بخت یارت بود که به ایتالیا رفتی. کروتونی‌ها نظر خوبی درباره‌ات دارند و مردم بسیار به دیدار تو می‌آیند، حتی از سیسیل. این جا برعکس، شاه مادها ما را تهدید می‌کند. چگونه می‌خواهی آناکسیمنس شوق مطالعه درباره ستارگان را داشته باشد در حالی که هر لحظه در وحشت مرگ یا بردگی به سر می‌برد؟»

اساسا عمده مکاتب فلسفه باستان به یونان باستان و دانشمندان یونانی تعلق دارد؛

اگر فلسفه را در ابتدای راه به دو دوره پیشاسقراطی و فلسفه باستان پس از سقراط تقسیم کنیم در دوره پیشاسقراطی مکاتب زیر را داریم:

ملطی، فیثاغوری، اِفسوسی، الئایی، اتم‌گرایی، چندگانه گرایی و سوفسطائی‌گری

هر یک از این مکاتب دارای دانشمندان مشهور و عقاید منحصر به فردیست.

فلسفه پس از سقراط که تازه بخش اصلی فلسفه یونان باستانه باشه برای بعد. هر آدمی که دنبال حقیقت باشه با همین قسمتی از تاریخ فلسفه یونان باستان، و تفاوت عمیقش با اونچیزی که فلسفه ایران باستان خوانده میشه رو میفهمه.

به نظر میاد که مقایسه دو تمدن هم عصر، در یک صفت نسبی کاری کاملا عقلانی است. لذا اگر بحثی دارید در این مقایسه مطرح کنید. ضمن اینکه مقایسه انجام شده ناقص بوده و میتواند در سایر موارد "علمی" تکمیل گردد. ضمنا باید توجه کرد که فعلا مقایسه در راستای موارد علمیست. از مطرح کردن موارد تمدنی و فرهنگی در این مقایسه پرهیز کنید. اون مقایسه ها در جای خودشان قابل بحث اند.

موفق باشید.

• لایک
امتیازات: NEO

naseri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـگان يك تهران
شهر
تهران

كلا اسلام!!!! ايرانيشو يادشون رفته!!!

• لایک
امتیازات: meli

میکائیل

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی / هنرستان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی

به نقل از MHSNSR :
كلا اسلام!!!! ايرانيشو يادشون رفته!!!
الان شما موافقی یا مخالف؟ :-?

yasaman###

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان يك
شهر
تهران

.

Researcher

محقق ایرانی
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
خراسان جنوبی

حدود 11 صفحه کامل پیش رفتید اماگفتگویی منطقی و علمی و سندی دیده نمی شه ...

لازم هستش این رو بگم ک بدون شک نه تنها جامعه ایران بلکه تمام عالم علم و پیشرفتش را مدیون اسلام هستش..

«تاثیر نفوذ مسلمانان آن قدر قابل توجه بود که مونتمگری وات به صراحت می گوید: «هنگامی که انسان تمام جنبه های درگیری اسلام و مسیحیت در قرون وسطی را در نظر بگیرد روشن خواهد شد که تأثیر اسلام برای جامعه مسیحیت بیش از آن است که شناسایی شود. اسلام نه تنها در تولیدات مادی و اختراعات تکنولوژی اروپا شریک است و نه تنها اروپا را از نظر عقلانی در زمینه های علم و فلسفه برانگیخت، بلکه اروپا را واداشت تا تصویر جدیدی از خود بوجود آورد.» وی در جای دیگر می نویسد ما باید به مدیون بودن عمیق خودمان به اسلام و عرب اعتراف کنیم.» (مقاله تمدن اسلام و غرب،جعفری اسمر، ص 17)

در پیشرفت مسلمانان در علوم مختلف و جلوافتادگی آنها از غرب همین بس که دانشجویان آنها برای کسب دانش و معرفت به سوی دانشگاه های اسلامی روانه می شدند. «در اواخر قرون وسطی که اروپا در آتش جهل و نادانی می سوخت و مردم در بیچارگی و بدبختی عجیبی به سر می بردند سلاطین و رجال آن سامان برای معالجه به کشورهای اسلامی می آمدند و دانشجویان آنها برای کسب دانش و معرفت به سوی دانشگاه های اسلامی می شتافتند.» (تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی، قربانی، ص 68)

این دو نمونه از سخنان رو آوردم که به عمق موضوع پی ببرید و درباره ایران باستان هم ادعایی دارید مطرح کنید...
البته نه مثل مطالب پیش گفته که نه مصدر مشخصه و نه منبعی دارن و برگرفته از احساساتی هستن که در مجامع علمی و منطقی هیچ جایگاه و ارزشی ندارند ...

پس دوباره تکرار می کنم که ایران و تمام دنیا مدیون دانش و علم و تمدن اسلامی هستن ...

بالا