• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اسلام ایرانی یا ایران اسلامی؟

• شروع کننده موضوع AMT
  • تاریخ شروع

میکائیل

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی / هنرستان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی
پاسخ : اسلام ایرانی یا ایران اسلامی؟

به نقل از A.M.T :
درود بر خسرو انوشیروان که ای کاش در زمان حمله اعراب او شاه ایران می بود!
در مورد این مطالب فقط یک کم زیاد شده مگرنه کاری نکردم. دینی به تاریخ بزرگ ایران بود که ادا شد!
بابا ترکوندی دیگه ، دمت گرم!
نیاکان آریایی مان بهت افتخار میکنن امیر جان.
دیگه اگه کسی با این همه سند و مدرک قانع نشه واقعا ...
کسی که نخواد بفهمه همون نفهمه بهتره!

Rubiker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
دانشگاه
ان شاء الله "علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
ان شاء الله "پزشکی"

تو کشور ما که هر چی نیگا میکنیم اثری از فرهنگ ایرانی نمیبینیم و هر چی میبینیم از اسلامه .... ما نمیگیم بده اما از کشوری با این تمدن بعیده که نتونه فرهنگشو در کنار اسلام جا بده.

mahdad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید ستاری(یا بقولی "شهید هوابرد")

به نقل از Rubiker :
تو کشور ما که هر چی نیگا میکنیم اثری از فرهنگ ایرانی نمیبینیم و هر چی میبینیم از اسلامه .... ما نمیگیم بده اما از کشوری با این تمدن بعیده که نتونه فرهنگشو در کنار اسلام جا بده.
خب شما کمی دقت کنید میبینید که به عقیده ی بعضی ها چهارمین انقلاب بزرگ جهان رو ما توی33-34سال پیش و تنها انقلابی که برای روی کار آوردن دین توی جهان بوده انجام دادیم.
شما نباید بعد از 30-40سال انتظار داشته باشی که حزب های مخالف دولت و یا منتقد این نوع فرهنگ رایج در کشور بتونن حرف بزنن واین در تمامی انقلاب های جهان تا30-40تا ویا حتی مثل اتحاد جماهیر شوروی تا50سال این روند انتقاد ستیزی رو گذروندن و نظر من اینه که با توجه با خصوصیات اخلاقی ایرانی ها و نوع انقلاب و شرایط حاکم بر جهان و کشورما ,ایران تا الآن خیلی خوب به منتقدانی که با سند و مدرک حرف میزنن میدون داده.

• شروع کننده موضوع

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
المپیاد علوم آزمایشگاهی-المپیاد زبان-المپیاد ادبی-المپیاد ریاضی 3 دوره-المپیاد شیمی
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی

خب روزها از قرار دادن مدارک و مستندات در سایت میگذره اما نظر و عقیده ای از سوی مخالفان داده نمیشه...
من به شخصه منتظرم تا هرکس از دوستان مخالف که مقالات رو خوندش بیاد و حالا با هم بحث کنیم!
در ضمن در مورد مستند هفت رخ فرخ ایران ؛ سعید آقا شما فصل های اول کتاب یا بهتر بگم پارت های اول فیلم رو دیدی؟؟؟؟
تمدن غنی ایرانی رو دیدی؟؟؟؟
در ضمن با ترجمه ای که من از اون مستند دارم و مال بنیاد ملی پاسارگاد هستش اصلا اون جملات که شما ذکر کردید نبود.
راه در جهان یکی است و آن هم راستی است!

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

من با اینکه برخی از این مقالات رو سابقا در سایت های دیگه خونده بودم ولی باز هم نسبتا همه مطالب رو خوندم. اول عذر میخوام بابت تاخیر که در بحث افتاد چون به شدت سرم شلوغه.

آقای A.M.T دوست عزیز شما گویا روند بحث رو به خوبی متوجه نیستی و یا نمیخوای به درستی در روند بحث باقی بمونی. این کاری که شما انجام دادی همان اتفاقی بود که چند صفحه ی قبل افتاد.

من پست مورد توافقمون و اون چیزی که قرار بود شما براش مدرک و سند ارائه کنید رو یادآوری میکنم:

به نقل از Saeed.A :
چند مورد رو هم من اضافه میکنم:

بیشترین دانشمندان شناخته شده در جهان در اون دوره تاریخی مربوط به اون کشور باشند و مجامع آکادمیک جهان و منابع علمی، افراد یاد شده را به عنوان دانشمند موثر در تاریخ علم بشناسند.

بیشترین تعداد کتابخانه ها و حجم کتب تالیف شده در جهان آن روز در آن کشور باشه.

بیشترین اکتشافات و تحقیقات و تالیفات علمی کل جهان اون زمان در اون کشور باشه.

اولا برای بررسی این مهم باید دوره تاریخی مشخصی رو در نظر گرفت. در قسمتی از یکی از این مقاله ها سکاها هم جزء اقوام ایرانی آمده اند در حالیکه هرگز در تاریخ ایران باستان سکاها در حکومت ایران به حساب نمیان.

دوره ای که برای بحث از ابتدا در نظر گرفتیم و به نظر منطقی میاد دوره ایران آریایی یعنی از آغاز امپراطوری هخامنشی تا پایان امپراطوری ساسانی رو در نظر میگیریم. لطفا در کپی کردن مقالات دقت کنید که قسمت هایی که مربوط به این دوره نیستند قرار نگیرند چون مورد بحث نیستند.

و اما مورد بسیار مهم اینه که قرار بود شما برای اثبات موارد ادعا شده مدرک و سند قرار بدید یعنی این موارد:

بیشترین دانشمندان شناخته شده در جهان در اون دوره تاریخی مربوط به اون کشور باشند و مجامع آکادمیک جهان و منابع علمی، افراد یاد شده را به عنوان دانشمند موثر در تاریخ علم بشناسند.

بیشترین تعداد کتابخانه ها و حجم کتب تالیف شده در جهان آن روز در آن کشور باشه.

بیشترین اکتشافات و تحقیقات و تالیفات علمی کل جهان اون زمان در اون کشور باشه.

ببین دوست عزیز کپی کردن از سایت های اینترنتی برای حجم دادن به مطالب کار سختی نیست. شما 6 مقاله کپی کردی من میتونم 60 مقاله کپی کنم. البته کپی کردن اشکال نداره ولی باید توجه کرد که ما چه چیزی کپی میکنیم.

مقاله ای کپی شده با عنوان جایگاه زن در ایران باستان. سوال اصلی اینجاست که اصلا جایگاه زن چه ارتباطی به قطب علمی بودن ایران داره؟ یعنی شما اینقدر با فقر مقالات علمی در ایران باستان مواجه شدید که مقالات کاملا بی ربط به موضوع رو هم کپی می کنید؟؟؟

یا منظور از قرار دادن مقاله تاثیر موسیقی ایران باستان بر موسیقی اسلام چیست؟

اگر منظور این است که در ایران باستان موسیقی وجود داشته، خب کسی این رو رد نکرد و این اصلا مورد بحث نیست. واگر منظور این بوده که موسیقی ایران و یا سایر تمدن های پیش از اسلام در موسیقی پس از اسلام تاثیر داشته، این هم مردود نیست و کاملا مورد پذیرشه. و قبلا هم به تفصیل در این مورد صحبت کردم.

لیکن نهایتا از همه این اشکالات هم بگذریم باز هم ارتباط موضوع موسیقی با قطبیت علمی یک کشور در یک دوره مشخص تاریخی معلوم نمیگردد و باز هم این سوال مطرح میشود که آیا ایران باستان از نظر علمی اینقدر فقیر بوده که شما مقاله موسیقی رو به جای بحث در رابطه با علم کپی میکنید؟؟

این دو مقاله رو که کنار بگذاریم به مقاله اول میرسیم. در مقاله ای که تالیف یک کتاب دانشنامه در دوره 1100 ساله تاریخی یک تمدن، ملاک قطبیت علمی آن تمدن در نظر گرفته شده است. البته کتابی که تنها چند فصل از آن محتوای علمی دارد.

باید پرسید که وجود یک کتاب که نمونه های مشابه آن دهها برابر در دوره های پس از اسلام تالیف شده و نیز بسیار بیشتر در دوره یونان باستان تالیف گشته، چگونه می تواند قطب علمی بودن یک تمدن را طی 1100 سال ثابت کند؟

چنین کتابی تنها میتواند ثابت کند در دوره ایران باستان آثاری از علم وجود داشته که این مورد تایید ما نیز هست و در هر تمدنی هم آثاری از علم یافت میگردد. اما ما در رابطه با قطب علمی بودن یک تمدن آنهم با شرایطی که برای آن مشخص کردیم صحبت میکنیم. و قرار بود شما برای این مهم مدرک و سند ارائه کنید.

در مقاله دیگری از حکمت و فلسفه در ایران باستان سخن رفته است. فلسفه ایران باستان به عنوان یک مکتب فلسفی شناخته شده است. و مورد پذیرش. ولی دوست عزیز شما باید ثابت کنید که در دوره معاصر فلسفه یونان، ایران قطب فلسفه بوده است. که این ادعا تنها بیانش به قدر کافی مضحک و غیر علمی و منطقی است. جایی که تمام مجامع آکادمیک و دانشگاهی جهان یونان باستان را در دوره خود قطب و مهد فلسفه ساختار یافته میدادند و مکاتب مشخص فلسفی آن در حال حاضر هم شناخته شده اند.

در رابطه با فلسفه و حکمت اصلا شکلی در قطب نبودن ایران و قطب بودن یونان نیست. مگر همان عده ای نویسنده ی ایرانی بخواهند این دو را با هم مقایسه کنند وگرنه آنچه در جهان و تمام مجامع علمی آن پذبرفته شده است قطبیت یونان باستان در فلسفه عصر خویش است.

در مقاله دیگری از پزشکی ایران باستان سخن رفته است. دوست عزیز موردبحث ما وجود داشتن یا وجود نداشتن علم پزشکی و پزشک مجرب در یک تمدن نیست. آنچه که شما باید ثابت کنید قطبیت ایران باستان در پزشکی است.

حال آنکه خود مقاله به وضوح تصریح میکند که در ایران باستان علم تحقیقاتی پزشکی تنها خلاصه میشده در معارف اوستایی که البته نمیتواند بنیان علمی داشته باشد. و سایر بنیان های آن وارداتی از یونان و هند و به خصوص طب بقراطی که یونانی بوده، است. این خود گواه قطبیت یونان باستان در پزشکی و بنابر همین عدم قطبیت ایران باستان در پزشکی است.

----------------------------------------------

نهایتا باید به شما دوست عزیز بگویم که لطفا شعار گرایی و تعصب گرایی رو کنار گذاشته و عقل گرا و علم گرا و حقیقت گرا باشیم.

شما اونقدر در شعارزدگی های خودتا مستغرق گشته اید که کپی کردن 6 مقاله از سایتی به سایت دیگر را ادای دین به تاریخ می پندارید. تاریخ از قامت شما بسیار بسیار عظیم تر و وسیع تر است و آنرا با این بیانات نسنجیده کوچک و حقیر نکنید که دین تاریخ بزرگ ایران با کپی 6 مقاله و پیچاندن حقایق تاریخی، ادا شود.

من تاریخ ایران باستان رو با عشق و علاقه و افتخار مطالعه کرده و میکنم ولی اینقدر در شعار و شعار زدگی غرق نمی شم. افتخارات ایران باستان رو همانگونه که هست می بینم و افتخار سازی نمیکنم.

به نقل از doc.mahdad :
A.M.Tکارت درسته ایول حال کردم اساسی
نقل قول:
پروفسور کریستیان بارتلمه خاور شناس آلمانی ضمن ایراد یک سخنرانی جالبی در جشن تأسیس ((فرهنگستان علوم هایدلبرگ )) در تاریخ ۱۱ ماه مه سال ۱۹۲۴ چنین گفته است :
مغرب زمین به خسرو انوشیروان دین فراوان دارد . وی دستور داد که آثار فلسفه و دانشمندان یونانی را بزبان رسمی امپراطوری ساسانی یعنی بزبان فرس میانه ترجمه کنند . این ترجمه‌ها چند قرن بعد دوباره بزبان عربی ترجمه شده و همین ترجمه‌ها بودند که اساس شکفتگی علم در اسپانیا هنگام تسلط اعراب گشته و از آنجا نیز غالبا بواسطه دانشمندان یهودی، سایر اقوام اروپائی را تحت نفوذ خود قرار دادند.

درود بر خسروی بزرگ

حقیقتا درود بر روح پاک خسرو انوشیروان که علم و فلسفه و حکمت را از قطب آن زمانش یعنی یونان باستان وارد ایران کرد و خدمت بزرگی به ایرانیان و جهانیان نمود.

به نقل از HIM :
بابا ترکوندی دیگه ، دمت گرم!
نیاکان آریایی مان بهت افتخار میکنن امیر جان.
دیگه اگه کسی با این همه سند و مدرک قانع نشه واقعا ...
کسی که نخواد بفهمه همون نفهمه بهتره!

نیاکان آریایی ما بیش از هر چیز به حقیقت مداری تاریخی افتخار میکنند تا تعصب ورزی. با جمله پایانی گفتارت هم به شدت موافقم.

به نقل از A.M.T :
در ضمن در مورد مستند هفت رخ فرخ ایران ؛ سعید آقا شما فصل های اول کتاب یا بهتر بگم پارت های اول فیلم رو دیدی؟؟؟؟
تمدن غنی ایرانی رو دیدی؟؟؟؟
در ضمن با ترجمه ای که من از اون مستند دارم و مال بنیاد ملی پاسارگاد هستش اصلا اون جملات که شما ذکر کردید نبود.
راه در جهان یکی است و آن هم راستی است!

منبع مشخصی با ذکر انتشارات کتاب و صفحه اون در جایی قرار گرفته بود که من برای شما گذاشتم. اگر دقت کنید آدرس از کتاب داده شده نه مستند.
----------------------------------------------

لطفا روند یک بحث علمی رو از دست ندید. روند بحث بسیار اهمیت داره که باید دقیقا طی همون بحث ادامه پیدا کنه.

دوره ای از تاریخ ایران باسان (دوره حکومت های آریایی) رو در نظر میگیریم. 550 پیش میلاد تا حمله اعراب. و تمدن های همدوره آن یعنی هند، چین، یونان، روم و مصر را در نظر گرفته و باید ثابت کنید که در این دوره ایران باستان با ملاک های مشخصی که در بالا آمد، در بین تمدن های یاد شده هم عصر خود قطب علمی بوده. رشته های علمی هم یک به یک و مجزا باید بررسی شود.

فراموش نکنید که یکم اینکه اگر شما به روند بحث توجه نمیکنید، ما توجه میکنیم و روند بحث رو در ذهن داریم و گول حجم نوشته ها رو نمیخوریم.

دوم اینکه بلندای تاریخ ایران صرفا متعلق به شما نیست و کپی کردن 6 مقاله دینی به تاریخ عظیم ایران ادا نمیکند و انحراف تاریخ و تعصب ورزی بی جا بزرگترین ظلم به تاریخ و حقیقت مداری بزرگترین خدمت به تاریخ است.

سوم اینکه مخالفان شما دروغگو نیستندو انسان باشعور و با فرهنگ مخالف خویش رو دروغگو نمی پندارد.

----------------------------------------------------

همچنان مدرک و مستندی در رابطه با اثبات قطبیت ایران باستان در رشته مختلف علمی نسبت به تمدن های هم عصرش ارائه نشده و من منتظرم. روند بحث رو فراموش نکنید.

میکائیل

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی / هنرستان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی

به نقل از Saeed.A :
همچنان مدرک و مستندی در رابطه با اثبات قطبیت ایران باستان در رشته مختلف علمی نسبت به تمدن های هم عصرش ارائه نشده و من منتظرم.
وای خدا تا حالا با همچین پدیده ای روبرو نشده بودم! واااااااااااااااااااااااااااای
a.m.t عزیز جون من بی خیال شو. همه ی این حرف هارو زدیم اما طرف تو یه دنیای دیگست.
a.m.t جان اگه این همه سند و مدرک رو برای خود اعراب مسلمان ه 1400 سال پیش هم گفته بودی تا حالا از بلایی که سر ایران آورده بودن پشیمان شده بودن!

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از HIM :
وای خدا تا حالا با همچین پدیده ای روبرو نشده بودم! واااااااااااااااااااااااااااای
a.m.t عزیز جون من بی خیال شو. همه ی این حرف هارو زدیم اما طرف تو یه دنیای دیگست.
a.m.t جان اگه این همه سند و مدرک رو برای خود اعراب مسلمان ه 1400 سال پیش هم گفته بودی تا حالا از بلایی که سر ایران آورده بودن پشیمان شده بودن!

پسر خوب اگر شما تحمل بحث نداری خب چرا بحث میکنی؟ باز هم از روند بحث بیرون رفتی و ربطش دادی به اعراب. درحالیکه اصلا بحث ما الان مقایسه ایران باستان با تمدن های هم عصر خودشه. ربطی به اعراب نداره.

Rubiker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
دانشگاه
ان شاء الله "علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
ان شاء الله "پزشکی"

سال نو مبارک​

7033​
میترایی (آریایی)​

3749​
زرتشتی​

2570​
شاهنشاهی​

1390​
خورشیدی​

تفاوت تمدنها را احساس کنید..........

nargesafee

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
کارشناسی مهندسی شهرسازی - کارشناسی ارشد مطالعات معماری ایران

واقعا متاسفم شدم وقتی مطلبی رو خوندم که نوشته بود ایران قبل از اسلام دانشمند یا شاعر نداشته لا اقل اوا اطلاعات جمع کنید بعد صحبت کنید در ضمن اعراب اسم ها یا آثار اون هارو نابود کردند

imanjo0n

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دستغیب 1
شهر
شیراز

من متاسفانه واقعا وقت نکردم همه ی پست ها رو بخونم . ولی یه سرچی کردم و متوجه شدم که دوستان یک شخص تاثیر گذار روی اسلام رو فراموش کردن .
سلمان پارسی ، فردی از روستای جی (از اصفهان ) بوده و در ایران از طبقه ی دهقانان بوده (البته دهقان در زمان ساسانیان به صاحبان املاک در روستا ها و وظیفه ی دفاع از منطقه ی خودشون رو داشتن ) که به عنوان برده به مدینه برده می شه و در پیامبر اون رو می خره و ازاد می کنه و جزو اصحاب خودش می شه . (این موضوع که اون به دنباله یه پیامبر جدید مسافرت کرده و .... دروغی بیش نیست ) .
رد پای سلمان فارسی در قران هم پیدا می شه :
سوره نحل آیه 103
ما مى‏دانيم كه آنها مى‏گويند: «اين آيات را انسانی به او تعليم مى‏دهد!» در حالی كه زبان كسی كه اينها را به او نسبت مى‏دهند عجمی است؛ ولی اين (قرآن)، زبان عربی آشكار است
همینطوری که از این ایه پیداست ، مردم اون زمان فکر می کردن که یک عجم ( که بیشتر مفسران روی اینکه اون عجم سلمان فارسی بوده اتفاق نظر دارن ) به پیامبر تعلیم می داده که البته قران هم می بینید که چطوری رد کرد !! ;)) که ایت الله طباطبایی در تفسیر المیزان میگوید "معلوم است كه جواب دادن به صرف اينكه آن مرد زبانش غير عربي است و قرآن به زبان عربي فصيح و آشكار است ، ماده اشكال را به كلي از بين نمي برد"

سلمان آنقدر به حضرت محمد نزدیک بوده است که محمد او را از اهل بیت خود خوانده است و یک حدیث قشنگ هم حضرت محمد در مورد سلمان داره : "آنچه را سلمان میداند، اگر ابوذر میدانست کافر میگشت." به نظر شما چی می دونسته ؟؟ که حالا ما به این سوال کاری نداریم و مربوط به مسائل اعتقادی می شه ! ;))

یکی از مهم ترین خدمت هایی که سلمان فارسی به اسلام کرد ، راهنمایی بسیار ارزشمند به محمد در جنگ احزاب بود . جنگ احزاب یکی از حساس ترین و پر اهمیت ترین جنگها در تاریخ اسلام بوده است. و وقتی که حضرت فهمید که لشکریان دشمن داره نزدیک می شه ، بین چند نفر یه شورا گرفت که سلمان فارسی هم در اونجا بود و سلمان با پیشنهاد حفر خندق ، باعث شد که لشکریان دشمن بعد از چند هفته محاصره اونجا رو ترک کنه . اگر در این جنگ سلمان فارسی نبود و پیشنهاد نمی کرد که خندق رو بکنن ، اسلام همون موقع ریشه کن می شد !!

یکی دیگر از خدمت های سلمان ، اموزش شیوه ی ساختن منجنیق به اعراب و حضرت محمد بود که برای نمونه در جنگ طائف از منجنیقی که سلمان یاد داده بود و اعراب از اون نااگاه بودن استفاده شد !! که نقش به سزایی در کشور گشایی اعراب داشت و اعراب با منجنیق به روم ، ایران ، عربستان (شهر های کافران) حمله کردن !!

پس مسلماً نقش ایران و ایرانی (سلمان) در اسلام کلیدی بود و اگر سلمان به مسلمانان کمک نمی کرد ، در سال 5 هجری اسلام ریشه کن می شد !!
ولی اعراب جواب این کمک های سلمان رو چطوری دادن ؟؟
ابوحفینه دینوی : انقدر از ایرانیان در جلولا کشتند که سراسر دشت از تنهایشان پوشیده بود و از ان رو این جنگ جلولا نام گرفت
تاریخ طبری : به خاطر ادای سوگند یزیدبن مهلب که اسیاب به خون مردم گرگان بگرداند و با ان گندمی را که برای پختن نان روزانه غذای اون ضروری است ارد کند ، همه مردم این شهر را از پیر و جوان و زن و مرد از دم تیغ بگذرانید .
علی بن حسین مسعودی : امر حجاج بن یوسف را به هشتاد هزار زندانی مرد و زن عجم ابلاغ کردند ، که همینجا بمانید و بپوسید......
طبری : این نخستین بار در تاریخ بشریت بود که زنان و مردان ایرانی توسط عربان قتل عام می شود !!
بی چاره تبری !! بنده خدا مجبوره بگه اعراب !! نمی تونه بگه مسلمانان !!
در نبرد قادسیه ، در 3 روز اول بیش از 2500 تا عرب رو کشتن . و در روز سوم عرب ها چشم های فیل هایشان رو کور کردن و انها رو به حالتی رمیده در اوردند و تعداد زیادی از ایرانیان رو کشتند روز 4رم اوج سخاوت عرب ها معلوم شد . شب ، هنگامی که ایرانیان رفته بودن که بخوابن و استراحت کنند و سلاح هایشون رو زمین گذاشته بودن ، شبیخون زدن به ایرانیان و تعداد کثیری از ایرانیان رو به نامردی کشتند !! فرمانده ی سپاه ایران (رستم فرخزاد) در اون شبیخون ددمنشانه کشته شد و سپاه ایران روحیه ی خودشو از دست داد و به گفته ی طبری جنوب عراق بعد از پیروزی مسلمانان در قادسیه ویران و روستا ها و شهر های انجا دچار قحطی شد و در سال 17 هجری بخش زیادی از مردم انجا از گرسنگی تلف شدند وبا و بیماری های مرگ بار روانه ی انجا شد و ..... :((

برگرفته از کتاب اسلام ، خرافات و زن ستیزه ، توشته ی فرزاد جاسمی
وقتی که داشتم کتابه رو می خوندم گریه ام گرفت ! که این اعراب چه بلایی سره ایرانیان اوردن . این فقط نصفه صفحه ی کتابه بود !! :((
بله ، عرب ها اینچنین به سر ایران اوردند. اینطوری بود که پیروز شدند ....

ببخشید که پا پتی پریدم وسط بحثتون...

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از imanjo0n :
ببخشید که پا پتی پریدم وسط بحثتون...

ربطی به بحث ما نداشت. خب اول بخون بعد بیا وسط بحث.

به نقل از narges_afi :
واقعا متاسفم شدم وقتی مطلبی رو خوندم که نوشته بود ایران قبل از اسلام دانشمند یا شاعر نداشته لا اقل اوا اطلاعات جمع کنید بعد صحبت کنید در ضمن اعراب اسم ها یا آثار اون هارو نابود کردند

ابراز تاسف شما مشکلی رو حل نمیکنه. بحث سر بودن یا نبودن شاعر و دانشمند نیست. بحث سر قطبیت علمیه.

khashayarfn

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر - علوم تصمیم و دانش

به نقل از Saeed.A :
ربطی به بحث ما نداشت. خب اول بخون بعد بیا وسط بحث.

ابراز تاسف شما مشکلی رو حل نمیکنه. بحث سر بودن یا نبودن شاعر و دانشمند نیست. بحث سر قطبیت علمیه.
ببخشید من باز اینجا پست دادم من الان به این نتیجه رسیدم که توی این تاپیک دارن میگن ایران قطب علمی بوده و شما میگید نبوده! میشه شما یک مدرک به ما نشون بدید که ایران قطب نبوده؟!! توی هیچکدام از کتب زمان هخامنشی(البته اونایی که من خوندم!) نوشته نشده که ایران قطب علمی نبوده!

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از khashayarfn :
ببخشید من باز اینجا پست دادم من الان به این نتیجه رسیدم که توی این تاپیک دارن میگن ایران قطب علمی بوده و شما میگید نبوده! میشه شما یک مدرک به ما نشون بدید که ایران قطب نبوده؟!! توی هیچکدام از کتب زمان هخامنشی(البته اونایی که من خوندم!) نوشته نشده که ایران قطب علمی نبوده!

عجب. رسم دنیا عوض شده؟؟ خب هرکس که ادعایی رو مطرح میکنه باید ثابتش کنه.

اگه اینطوره که خب قطب علمی که اساسا از مفهومش مشخصه که یکی باید باشه. خب منم ادعا میکنم که یونان باستان قطب علمی بوده حالا شما بیا ثابت کن نبوده.

khashayarfn

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از Saeed.A :
عجب. رسم دنیا عوض شده؟؟ خب هرکس که ادعایی رو مطرح میکنه باید ثابتش کنه.

اگه اینطوره که خب قطب علمی که اساسا از مفهومش مشخصه که یکی باید باشه. خب منم ادعا میکنم که یونان باستان قطب علمی بوده حالا شما بیا ثابت کن نبوده.
اگر دقت کنی ما همه روی این توافق نظر داریم شما داری ساز مخالف میزنی و میگی نیست ما که مدرک آوردیم شما قبول نکردی حالا شما مدرک بیار شاید ما قبول کردیم!

stevendeljoo

داماد مسعودی
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1391
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
برق

فکر نمیکنین از بحث به جر رسیدیم؟
منم ادعا میکنم که یونان باستان قطب علمی بوده
شما حق ادعا داری و ما حق نپذیرفتن.نمیپذیرم چون..........

میکائیل

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی / هنرستان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی

به نقل از Saeed.A :
پسر خوب اگر شما تحمل بحث نداری خب چرا بحث میکنی؟ باز هم از روند بحث بیرون رفتی و ربطش دادی به اعراب. درحالیکه اصلا بحث ما الان مقایسه ایران باستان با تمدن های هم عصر خودشه. ربطی به اعراب نداره.
داداش من تحمل بحثو دارم ، تحمل تو رو ندارم دیگه.
به نقل از narges_afi :
شما که تازه اومدی این جوری متاسف شدی ببین ما که از اول داریم با این بنده خدا سرو کله میزنیم چی میکشیم!

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از khashayarfn :
اگر دقت کنی ما همه روی این توافق نظر داریم شما داری ساز مخالف میزنی و میگی نیست ما که مدرک آوردیم شما قبول نکردی حالا شما مدرک بیار شاید ما قبول کردیم!

ببین بحث علمی و تاریخیه. تیم کشی نیست. او کی؟

توافق نظر شما به خاطر احساسات وطن پرستانه شماست. منم این احساساتو دارم ولی نگاه حقیقت گرای تاریخی هم دارم که شما نداری.

ضمن اینکه هیچ مدرکی از ابتدا برای قطب علمی بودن ایران ارائه نشده. پس شما که ادعا کردید هیچ وقت نتونستید ادعاتونو ثابت کنید. درحالیکه همه دنیا قطب علمی بودن یونان باستان در اون دوره رو قبول دارن. همه دنیا یونان باستان رو مهد علم و فلسفه میدونن. پس توافق نظر تیم ما بیشتره. :D جهانی و علمی فکر کن. توافق نظر چهار تا دانش آموز داخل ایران ارزشی نداره و به جایی بر نمیخوره.

قبول بکنید یا نکنید فرقی به حال حقیقت تاریخ نمیکنه. اونهایی که احساسات وطن پرستانه ما رو ندارند درست تاریخ رو می بینن و قضاوت میکنن در مورد قطب علمی بودن.

khashayarfn

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از Saeed.A :
ببین بحث علمی و تاریخیه. تیم کشی نیست. او کی؟

توافق نظر شما به خاطر احساسات وطن پرستانه شماست. منم این احساساتو دارم ولی نگاه حقیقت گرای تاریخی هم دارم که شما نداری.

ضمن اینکه هیچ مدرکی از ابتدا برای قطب علمی بودن ایران ارائه نشده. پس شما که ادعا کردید هیچ وقت نتونستید ادعاتونو ثابت کنید. درحالیکه همه دنیا قطب علمی بودن یونان باستان در اون دوره رو قبول دارن. همه دنیا یونان باستان رو مهد علم و فلسفه میدونن. پس توافق نظر تیم ما بیشتره. :D جهانی و علمی فکر کن. توافق نظر چهار تا دانش آموز داخل ایران ارزشی نداره و به جایی بر نمیخوره.

قبول بکنید یا نکنید فرقی به حال حقیقت تاریخ نمیکنه. اونهایی که احساسات وطن پرستانه ما رو ندارند درست تاریخ رو می بینن و قضاوت میکنن در مورد قطب علمی بودن.
آقا اصلا شما درست میگی و ایران قطب علمی نبوده میشه به ما مدرک نشون بدی؟!!! ما که مدرک نشون دادیم شما قبول نکردی ایران قطب علمی بوده خوب شما مدرک بیار که ایران قطب علمی نبوده مطمئن باش اگه مدرکت منطقی باشه ما قبول می کنیم!

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از khashayarfn :
آقا اصلا شما درست میگی و ایران قطب علمی نبوده میشه به ما مدرک نشون بدی؟!!! ما که مدرک نشون دادیم شما قبول نکردی ایران قطب علمی بوده خوب شما مدرک بیار که ایران قطب علمی نبوده مطمئن باش اگه مدرکت منطقی باشه ما قبول می کنیم!

خیلی خب. ما اگر ثابت کنیم یونان باستان در دوره خودش قطب علمی بوده و از مقام قیاس اون با ایران باستان وارد بشیم فکر میکنم عاقلانه باشه و مشکل شما هم حل بشه.

اول اینو بگم که زیاد وقت ندارم که همه مطالب رو یکجا بنویسم. به مرور با هم صحبت میکنیم در این مورد.

نخست از فسلفه (به عنوان مادر علوم باستان) شروع میکنیم.

تمام منابع آکادمیک و دانشگاهی فلسفه در جهان اتفاق نظر دارند که فلسفه به عنوان تفکر پیرامون حقایق، 600 سال پیش از میلاد در یونان باستان آغاز شده است.

رجینالد هالینگ دیل در کتاب تاریخ فلسفه غرب خود، تالس (Thales) را آغازگر فلسفه و نخستین چهره ی علم میداند.

از نظر تاریخی تالس همدوره آستیاگ و بعدا کوروش کبیر بوده است. وی در سال 624 پیش از میلاد در میلیتوس به دنیا آمد و 80 یا 90 سال عمر کرد.

برخلاف ایران باستان که تفکرات فلسفی اگر هم بوده عمدتا توسط مغان مذهبی مطرح میشده و بر محوریت زرتشت و یا اسطوره ها و عقاید مذهبی پایه ریزی میشده است، هالینگ دیل تالس را از این جهت نخستین فیلسوفان میداند که تالس در سلسله متفکرانی که کوشیدند تا به جای تفسیر اسطوره شناختی، جهان را به روشی عقلانی توصیف کنند، نخستین بوده است.

فیلسوفان یونان باستان را اینگونه میتوان فهرست کرد:

* تالس ملطی
* آناکسیماندر ملطی
* آناکسیمنس ملطی
* فیثاغورس
* زنوفانس
* زنون ایلیایی
* دموکریتوس
* سقراط
* زنوفون
* افلاطون
* دیوجانوس (دیوژن)
* ارسطو
* اپیکور
* هراکلیتوس

و نیز طبق اثر رژین پی یترا استاد فلسفه فرانسوی، زنان فیلسوف یونان و روم باستان را اینگونه میتوان فهرست کرد:

* لئونیتوم
* پورسیا
* هیپارخیا
* هیپاتیا
* کلئوبولین
* آسپاسیا
* ته آنو و دخترانش می‌یا، آریگنوت و دامو
* تمیستا
* اودسی
* جولیا دومنا
* آتناسیس
* آپولونیوس

تالس متعلق به مکتب ملطی بود. این مکتب در قرن ششم پیش از میلاد در یونان باستان در شهر ملطیه (میلیتوس) رواج داشته است. فیلسوفان این مکتب بیشتر طبیعت گرا بوده اند. مشاهیر این مکتب تالس، انکسیمندر و انکسیمنس اند.

نختسین فیلسوف مشهور مکتب ملطی، تالس بود و دومین فیلسوف آن یعنی انکسیمندر نیز از شاگردان تالس بوده است.

انکسیمنس سومین فیلسوف مشهور مکتب ملطی است. در زمان اون اوضاع شهر ملطیه بسیار ناگوار بوده است به طوریکه به نوشته ديوگنس لائرتيوس، انکسیمنس دریکی از نامه هایش به فیثاغورس میگوید:

«چقدر بخت یارت بود که به ایتالیا رفتی. کروتونی‌ها نظر خوبی درباره‌ات دارند و مردم بسیار به دیدار تو می‌آیند، حتی از سیسیل. این جا برعکس، شاه مادها ما را تهدید می‌کند. چگونه می‌خواهی آناکسیمنس شوق مطالعه درباره ستارگان را داشته باشد در حالی که هر لحظه در وحشت مرگ یا بردگی به سر می‌برد؟»

اساسا عمده مکاتب فلسفه باستان به یونان باستان و دانشمندان یونانی تعلق دارد؛

اگر فلسفه را در ابتدای راه به دو دوره پیشاسقراطی و فلسفه باستان پس از سقراط تقسیم کنیم در دوره پیشاسقراطی مکاتب زیر را داریم:

ملطی، فیثاغوری، اِفسوسی، الئایی، اتم‌گرایی، چندگانه گرایی و سوفسطائی‌گری

هر یک از این مکاتب دارای دانشمندان مشهور و عقاید منحصر به فردیست.

فلسفه پس از سقراط که تازه بخش اصلی فلسفه یونان باستانه باشه برای بعد. هر آدمی که دنبال حقیقت باشه با همین قسمتی از تاریخ فلسفه یونان باستان، و تفاوت عمیقش با اونچیزی که فلسفه ایران باستان خوانده میشه رو میفهمه.

میکائیل

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی / هنرستان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی

به نقل از Saeed.A :
خیلی خب. ما اگر ثابت کنیم یونان باستان در دوره خودش قطب علمی بوده و از مقام قیاس اون با ایران باستان وارد بشیم فکر میکنم عاقلانه باشه و مشکل شما هم حل بشه.

اول اینو بگم که زیاد وقت ندارم که همه مطالب رو یکجا بنویسم. به مرور با هم صحبت میکنیم در این مورد.

نخست از فسلفه (به عنوان مادر علوم باستان) شروع میکنیم.

تمام منابع آکادمیک و دانشگاهی فلسفه در جهان اتفاق نظر دارند که فلسفه به عنوان تفکر پیرامون حقایق، 600 سال پیش از میلاد در یونان باستان آغاز شده است.

رجینالد هالینگ دیل در کتاب تاریخ فلسفه غرب خود، تالس (Thales) را آغازگر فلسفه و نخستین چهره ی علم میداند.

از نظر تاریخی تالس همدوره آستیاگ و بعدا کوروش کبیر بوده است. وی در سال 624 پیش از میلاد در میلیتوس به دنیا آمد و 80 یا 90 سال عمر کرد.

برخلاف ایران باستان که تفکرات فلسفی اگر هم بوده عمدتا توسط مغان مذهبی مطرح میشده و بر محوریت زرتشت و یا اسطوره ها و عقاید مذهبی پایه ریزی میشده است، هالینگ دیل تالس را از این جهت نخستین فیلسوفان میداند که تالس در سلسله متفکرانی که کوشیدند تا به جای تفسیر اسطوره شناختی، جهان را به روشی عقلانی توصیف کنند، نخستین بوده است.

فیلسوفان یونان باستان را اینگونه میتوان فهرست کرد:

* تالس ملطی
* آناکسیماندر ملطی
* آناکسیمنس ملطی
* فیثاغورس
* زنوفانس
* زنون ایلیایی
* دموکریتوس
* سقراط
* زنوفون
* افلاطون
* دیوجانوس (دیوژن)
* ارسطو
* اپیکور
* هراکلیتوس

و نیز طبق اثر رژین پی یترا استاد فلسفه فرانسوی، زنان فیلسوف یونان و روم باستان را اینگونه میتوان فهرست کرد:

* لئونیتوم
* پورسیا
* هیپارخیا
* هیپاتیا
* کلئوبولین
* آسپاسیا
* ته آنو و دخترانش می‌یا، آریگنوت و دامو
* تمیستا
* اودسی
* جولیا دومنا
* آتناسیس
* آپولونیوس

تالس متعلق به مکتب ملطی بود. این مکتب در قرن ششم پیش از میلاد در یونان باستان در شهر ملطیه (میلیتوس) رواج داشته است. فیلسوفان این مکتب بیشتر طبیعت گرا بوده اند. مشاهیر این مکتب تالس، انکسیمندر و انکسیمنس اند.

نختسین فیلسوف مشهور مکتب ملطی، تالس بود و دومین فیلسوف آن یعنی انکسیمندر نیز از شاگردان تالس بوده است.

انکسیمنس سومین فیلسوف مشهور مکتب ملطی است. در زمان اون اوضاع شهر ملطیه بسیار ناگوار بوده است به طوریکه به نوشته ديوگنس لائرتيوس، انکسیمنس دریکی از نامه هایش به فیثاغورس میگوید:

«چقدر بخت یارت بود که به ایتالیا رفتی. کروتونی‌ها نظر خوبی درباره‌ات دارند و مردم بسیار به دیدار تو می‌آیند، حتی از سیسیل. این جا برعکس، شاه مادها ما را تهدید می‌کند. چگونه می‌خواهی آناکسیمنس شوق مطالعه درباره ستارگان را داشته باشد در حالی که هر لحظه در وحشت مرگ یا بردگی به سر می‌برد؟»

اساسا عمده مکاتب فلسفه باستان به یونان باستان و دانشمندان یونانی تعلق دارد؛

اگر فلسفه را در ابتدای راه به دو دوره پیشاسقراطی و فلسفه باستان پس از سقراط تقسیم کنیم در دوره پیشاسقراطی مکاتب زیر را داریم:

ملطی، فیثاغوری، اِفسوسی، الئایی، اتم‌گرایی، چندگانه گرایی و سوفسطائی‌گری

هر یک از این مکاتب دارای دانشمندان مشهور و عقاید منحصر به فردیست.

فلسفه پس از سقراط که تازه بخش اصلی فلسفه یونان باستانه باشه برای بعد. هر آدمی که دنبال حقیقت باشه با همین قسمتی از تاریخ فلسفه یونان باستان، و تفاوت عمیقش با اونچیزی که فلسفه ایران باستان خوانده میشه رو میفهمه.
آخه این چه حرکتیه برادر من؟ این چه حرفیه شما میزنی؟
این کاری که شما کردی دقیقا مثل این میمونه که مثلا کسی بخواد ثابت که طرف مقابلش آدم خوبی نیست بعد دلیلش این باشه که چون فلانی (یه نفر دیگه) آدم خوبیه پس اون طرف مقابلش اصلا نمیتونه آدم خوبی باشه.
دوما اینکه تاپیک در مورد ایران و اسلامه. شما دیدی که هیج جای دفاعی برای حمله اعراب مسلمان به ایران (و اتفاقات بعدش) نداری حالا میخوای به وسیله ی یونان بگی که مثلا ایران در اون زمان قطب علمی نبوده.
چین ، هند ، مصر ، یونان ، روم و ایرانه قبل از اسلام بزرگترین و پربارترین تمدن های تاریخ جهان بودند. می بینی که بین این کشور ها هیچ اثری از اعراب و اسلام و دوران طلایی اسلامی و این جور حرف ها نیست.
ایران همیشه ایرانه ولی همه میدونن که ایران قبل از اسلام یه چیز دیگه بوده. اینو من نمیگم ، هرودوت ، ویل دورانت و خیلی از مورخان مطرح این حرف رو زدن و در تمام مجامع بزرگ تاریخی هم تایید شده.
البته می دونم که اگه از جانب خدا هم آیه نازل بشه که شما داری اشتباه میکنی بازم قبول نمیکنی ولی من وظیفه ی خودم دونستم که بگم.

بالا