• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سرعت بالاتر از سرعت نور

• شروع کننده موضوع Turk
  • تاریخ شروع

Vahid.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
عمران-سازه
پاسخ : سرعت بالاتر از سرعت نور

شما از سال ۲۰۰۸نقل قول کردین!!به این موضوع دقت کردین؟واین که آخرین فعالیت سونا ۳/۱/۲۰۱۰ بوده؟!!
ایشون یه فرض یا تصور رو بیان کرده....نمیشه این فرض رو رد کرد چون گفته ما درکش نمیکنیم! ( فقط یه فرضه! )
اما در کل میخواد بگه که ذراتی که با سرعتی بیشتر از نور حرکت میکنن غیر از ذرات دنیا ما هستن و ذرات دنیا ی ما هم به اون ها تبدیل نمیشه ...
پس ما نمیتونیم با سرعت بیشتر از نور حرکت کنیم!
نظر من هم همینه.....ما با سرعتی بیش از نور نمیتونیم حرکت کنیم و به سرعت نور محدودیم
- سرعت نور <سرعت حرکت ما < +سرعت نور
این جوری بگم...فکر میکنم که یه محدودیت دیگه هم داریم...به نام سرعت...
خیلی چیزا اثبات نداره ... درست گفتن ... اما ما قبول کردیم چون با بقیه دانسته ها مون جور بوده...
حالا یه نفر میتونه بگه قبول ندارم و برا حرفش اثبات بیاره !
یا ردش کن یا اگه نتونستی باید قبولش کنی!!!

shershere

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
اینم هه هه!
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از *وحــــــــید* :
خیلی چیزا اثبات نداره ... درست گفتن ... اما ما قبول کردیم چون با بقیه دانسته ها مون جور بوده...
حالا یه نفر میتونه بگه قبول ندارم و برا حرفش اثبات بیاره !
یا ردش کن یا اگه نتونستی باید قبولش کنی!!!

ببینین این اصلا منطقی نیست بگیم گفتن و ما قبول کردیم

حتما دلیلی داشته انیشتین همچین حرفی زده ...

تو اون زمان یهو یکی دربیاد بگه نور سرعتش همیشه ثابته ... به نظر شما همه اد میان قبول می کنن!!؟ نه ...

یه ازمایشی یه فرضی مشاهده ای چیزی پشت این نظریه هست ... :)

و سوال من دقیقا به همون مربوط میشه!

از نظر منطقی من تا وقتی نمیدونم از کجا اومده و چه پیشینه ای پشتش هست نه میتونم رد کنم و نه قبول! (;

Vahid.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
عمران-سازه

منطقیه.
چیزی که نه رد شده نه میتونی فعلا ردش کنی فعلا درسته...
من نمیدونم چرا و از کجا انیشتین این حرفو زده ... شاید اگه به فرضی که سونا گفته دقت کنی بشه توجیهش کرد
من هم با عقلم جور در میاد :D
ولی مشتاق شنیدن علت حرف انیشاین هم هستم!!

shershere

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
اینم هه هه!
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از *وحــــــــید* :
منطقیه.
چیزی که نه رد شده نه میتونی فعلا ردش کنی فعلا درسته...
من نمیدونم چرا و از کجا انیشتین این حرفو زده ... شاید اگه به فرضی که سونا گفته دقت کنی بشه توجیهش کرد
من هم با عقلم جور در میاد :D
ولی مشتاق شنیدن علت حرف انیشاین هم هستم!!

فرض سونا خودش دلیلش جای سوال داره ... یعنی من یه نرضیو که دلیلشو رو نمیدونم به خاطر فرضی که دلیل اونم نمیدونم بپذیرم؟ :O

پ.ن: به نظر من بحث اینجوری منحرف میشه ... تا همینجاش فکر کنم بسه

اگه کسی میدونه چرا ... بگه لطفا! :D

Vahid.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
عمران-سازه

این تاپیک 2008/8 شروع به کار کرده! ! ! :D
جالبه ! حالا هم که نوترینو از نور جلو زده... و باعث شده که کلی از حرفای اینجا 100 % غلط از آب در بیان!!!
مثلا این که گفته شده بود اگه سرعت چیزی از نور بیشتر بشه ، از بین میره! نشان دهنده اعتقادات خرافی در سال 2008 بوده! :D

kahrupay

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
karaj

خب من اطلاعاتی رو که دارم براتون می ذارم. حالا دیگه درست و غلطش با خودتون!
اولا که انشتین بر اساس محاسباتی که منم دیدمش که البته بسیار پیچیده و زیاده رابطه ی نسبیت خاص رو پیدا کرده و هم جوشی هسته ای هم راهی برای اثباتشه.
دوما اگر جرمی سرعتش از نور بیشتر بشه از بین نمی ره بلکه اگه ما به سرعت 99/99 درصد از سرعت نور برای اون جرم برسیم و بخوایم با افزایش انرژی سرعتش رو از حد نور بالا تر ببریم می بینیم که اون انرژی تبدیل به جرم می شه و هر چی جرم هم بیش تر بشه باید انرژی بیشتر به اون جسم یا حالا جرممون بدیم.
سوما قضیه ی نوترینو ها تا جایی که من می دونم به وسیله ی یه دانشمند آمریکایی هلندی نقض شده علتش رو هم تاثیر ساعت های نسبیتی موجود در ماهواره های جی پی اس بیان کرده که گفته اون ساعت ها روی سرعت نوترینو ها تاثیر می ذارن.

BLACK HOLE

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
نجوم
دانشگاه
University of Alberta
رشته دانشگاه
Computer Science

قبلیاش درست.فقط..این.. :-?
به نقل از kahrupay :
سوما قضیه ی نوترینو ها تا جایی که من می دونم به وسیله ی یه دانشمند آمریکایی هلندی نقض شده علتش رو هم تاثیر ساعت های نسبیتی موجود در ماهواره های جی پی اس بیان کرده که گفته اون ساعت ها روی سرعت نوترینو ها تاثیر می ذارن.

ها؟
ببخشید میشه اینو یکم بیشتر توضیح بدید؟

kahrupay

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
karaj

به نقل از ..AndromedA.. :
قبلیاش درست.فقط..این.. :-?
ها؟
ببخشید میشه اینو یکم بیشتر توضیح بدید؟
راستش باید بگم این سوال هم ذهنه منو ذرگیر کرده که چطور؟
ولی خبری که به دست من رسیده در همین حد بود چون پروژه ی من همین بود ولی یکی از دوستام گفت که توی یک سایت البته معتبر کشوری این مطلب رو خونده و وقتی هم که من رفتم خبرا آپ شده بود.
ولی راجع بهش تحقیق می کنم حتما اطلاع می دم.

Vahid.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
عمران-سازه

هر کسی که یه چیزی میشنوه با اطمینان کامل میاد بیان میکنه و همه دانشمندان عزیز رو کاملا زیر سوال میبره!
حرف در این باره زیاده!
ما رو از راهنمایی تو گوشمون میخوندن هر چی به سرعت نور برسه انرژی میشه... از بین میره .. فلان میشه... سرعت نور جیززه!! اما درست نیست!
الان حرف قطعی ای زده نشده... هر کسی با اطلاعات محدود میاد فقط یه مقاله میده و نظر خودشو با اطمینان بیان میکنه ، ( تیری در تاریکی... )
متاسفانه فکر کنم الان نوترینو هم گیج شده دیگه!
اونایی که آزمایش کردن و این آزمایش رو تکرار میکنن و کلی وقت و هزینه میزارن مطمین باشید که همه نقد های وارد شده رو میخونن و شرایط رو بررسی میکنن بعد میگن نوترینو سریع تر از نور حرکت کرد!!!

kahrupay

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
karaj

به نقل از i!i!iVAHIDi!i!i :
هر کسی که یه چیزی میشنوه با اطمینان کامل میاد بیان میکنه و همه دانشمندان عزیز رو کاملا زیر سوال میبره!
حرف در این باره زیاده!
ما رو از راهنمایی تو گوشمون میخوندن هر چی به سرعت نور برسه انرژی میشه... از بین میره .. فلان میشه... سرعت نور جیززه!! اما درست نیست!
الان حرف قطعی ای زده نشده... هر کسی با اطلاعات محدود میاد فقط یه مقاله میده و نظر خودشو با اطمینان بیان میکنه ، ( تیری در تاریکی... )
اونایی که آزمایش کردن و این آزمایش رو تکرار میکنن و کلی وقت و هزینه میزارن مطمین باشید که همه نقد های وارد شده رو میخونن و شرایط رو بررسی میکنن بعد میگن نوترینو سریع تر از نور حرکت کرد!!!
یا
شاید

پ ن: فارسی تایپ کنید ( منطورتونم نفهمیدم!!! )

shershere

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
اینم هه هه!
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

رد نمی‌شه بابا! :rolleyes:

اه ... اینو تو اون تاپیکم گفتیم

رد نمی‌شه ...

تجربی‌ که نیست

اثباتشم بالاخره پیدا کردم :D

اگه وقت شد میزارم ولی‌ اگه خواستین تو کتابِ فیزیک جدید کرین اثباتش خیلی قشنگ و کامل اومده! :D

s.l.v.n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
نقره زیست شناسی
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظر مي‌رسد ركورد سرعت نور همچنان دست نخورده باقي مانده است
نظريه نسبيت اينشتين هنوز نفس مي‌كشد
جام جم آنلاين: همين 3 هفته قبل بود كه برگزاري يك تور مسافرتي استثنايي موسوم به OPERA بين فرانسه و ايتاليا و مسافران غير عادي‌اش در صدر اخبار جهان قرار گرفت و به‌عنوان رويدادي خارق‌العاده و غيرعادي به كانون توجه عام و خاص بدل شد.

خبرها حكايت از آن داشتند كه مسافران ويژه تور اپرا با سرعت سيري سريع‌تر از سرعت نور مسير حركت را طي كرده بودند. در واقع آنچه رسما در ابر آزمايشگاه سرن و در جريان آزمايش اپرا روي داد از اين قرار بود كه ذرات نوترينوي توليد شده در آزمايشگاه سرن حدود 60 نانو ثانيه زودتر از سرعتي كه نور اجازه مي‌دهد، در آزمايشگاه Gran Sasso در ايتاليا دريافت شده بودند.

اين نتيجه شگفت‌انگيز چنان موجي از حرف و حديث‌ها و دغدغه‌ها و شور و شوق در عموم علاقه‌مندان رشته‌هاي مختلف علوم به راه انداخت كه گويي از فردا بايد كتاب‌ها را عوض كرد، فيزيك را از نو بايد نوشت و براي دوم شدن نور بايد غصه خورد . اما اين نتيجه غيرعادي در كنار آن موج بزرگ، موجي از هيجان و انگيزه را در ميان جامعه فيزيك به پا كرد و طي همين مدت كوتاه مقالات متعددي از سوي دانشمندان و بويژه فيزيكدانان در تلاش براي بي‌اعتبار كردن يا توضيح دادن نتايج اين آزمايش منتشر شده است. اگر بخواهيم نسبت به واكنش‌هاي مطرح شده عليه نتيجه اين آزمايش قضاوت منصفانه و بي‌طرفي داشته باشيم، به نظر مي‌رسد كه احساس و برداشت كلي اهل فن آن است كه گروه اپرا بايد از مساله مهمي غفلت كرده باشند.

به عنوان نمونه‌اي شاخص از استدلال‌هاي منتشر شده در باب خطا بودن نتيجه آزمايش اپرا، مي‌توان به دلايل مطرح شده از سوي محققان دانشگاه گرانيگن هلند بر مبناي قانون نسبيت اشاره كرد كه از قضا دستمايه بحث‌هاي فراوان شمار ديگري از فيزيكدانان نيز قرار گرفته است. اگر آزمايش اپرا را بررسي و مرور كنيم متوجه مفهوم ساده و محض آن مي‌شويم كه عبارت بوده است از اندازه‌گيري فاصله و زمان. فاصله كه تكليفش سر راست و روشن است و بين دو نقطه جغرافيايي قرار دارد. سنجيدن موقعيت مكاني توليد ذرات نوترينو در سرن با استفاده از جي.پي.اس به طور قابل قبولي آسان است، اما سنجش قطعي موقعيت آزمايشگاه گرن ساسو در ايتاليا به واسطه قرار داشتن در پاي كوهي با ارتفاع چند هزار متري شايد به نظر دشوار بيايد. با اين اوصاف، گروه اپرا مي‌گويند كه اين فاصله 370 كيلومتري را با دقت بسيار فراواني اندازه‌گيري كرده‌اند، اما در مورد زمان قضيه فرق مي‌كند و اندازه‌گيري فاصله زماني حركت نوترينوها از مبدا تا مقصد دشوارتر است.

گروه اپرا مي‌گويد كه با استفاده از ساعت‌هاي مستقر در هر دو سر مسير مي‌تواند لحظه توليد نوترينوها در مبدا و لحظه رديابي آنها را در مقصد با دقتي بي‌نظير اندازه‌گيري و تعيين كند، اما بخش بغرنج و پيچيده و چه‌بسا غلط انداز ماجرا همين ساعت‌ها و همگام نگاهداشتن دقيق آنها در هر دو طرف مسير است.

گروه اپرا اين مهم را با استفاده از ماهواره‌هاي جي.پي.اس انجام داده‌اند. ماهواره‌هاي جي.پي.اس مجموعه‌اي مشتمل بر 24 ماهواره است كه روي 3 مدار مختلف به دور زمين مي‌چرخند. هر ماهواره دائما در حال ارسال سيگنالي به سمت زمين است كه شامل داده‌هايي مانند زمان دقيق ارسال سيگنال و موقعيت ماهواره در مدار زمين است. گيرنده‌هاي جي.پي.اس با دريافت اين اطلاعات از حداقل 3 ماهواره مي‌توانند موقعيت خود را روي زمين محاسبه كنند. بايد توجه داشت كه ماجراي ثبت ركورد سرعت بيشتر از سرعت نور از همين جا مشكل‌دار مي‌شود و پاي برخي مفاهيم ضمني اضافي نظير مدت زمان سفر سيگنال‌هاي جي.پي.اس به زمين به اين سناريوي جنجالي باز مي‌شود كه گروه اپرا بايد در نظر مي‌گرفته، اما گويا از كنار آن به سادگي گذشته است.

محققان براي توضيح اين پديده به اثري اشاره مي‌كنند كه ظاهرا از جانب گروه آزمايش اپرا مورد غفلت يا اغماض واقع شده است كه به آن حركت نسبي ماهواره‌هاي جي.پي.اس نسبت به گيرنده گفته مي‌شود. صرف‌نظر از سرعت ماهواره، امواج راديويي ناقل سيگنال‌هاي ارسالي از ماهواره‌هاي جي.پي.اس با سرعت نور سفر مي‌كنند، اما در اين ميان توجه به اين نكته ضروري است كه هرچند سرعت نور كميتي ثابت است و به چارچوب مرجع و اين كه زميني يا مداري باشد بستگي ندارد، اما اندازه‌گيري زمان طبق قانون نسبيت به اين امر بستگي دارد. در مورد قضيه آزمايش اپرا، دو مرجع وجود دارد. آزمايش روي زمين انجام گرفته است، اما زمان‌سنجي توسط بازخواني سيگنال‌هايي صورت پذيرفته كه از ساعت‌هاي مستقر در مدار مخابره شده‌اند.

نكته: پس از نزديك يك قرن از اعلام نظريه نسبيت، مرزهاي دانش بشري بارديگر نگاه‌ها را به سوي نابغه دوران و تفكرات عالي وي معطوف ساخته و ثابت مي‌كند هنوز هم حق با اينشتين است

ماهواره‌هاي جي.پي.اس از غرب به شرق به دور زمين مي‌چرخند و برخي از آنها روي مداري با زاويه 55 درجه نسبت به استواي زمين قرار دارند و جالب است كه اين مسير كمابيش منطبق با مسير حركت نوترينوهايي بوده كه به نظر مي‌رسد سرعت نور را شكسته‌اند. پس از نقطه نظر ساعت مستقر در ماهواره جي.پي.اس، موقعيت مكاني مبدا و مقصد نوترينوها در آزمايش اخير در حال تغيير بوده‌اند. از نگاه ماهواره جي.پي.اس، آشكار ساز ذره در ايتاليا به سمت منبع نوترينوها در فرانسه حركت مي‌كرده است و در نتيجه فاصله پيموده شده توسط اين ذرات از نگاه اين ماهواره كوتاه‌تر است. كاملا طبيعي است كه اين موضوع كمي پيچيده به نظر برسد چون ما داريم درباره قانون نسبيت صحبت مي‌كنيم. گروه اپرا اين موضوع را ناديده گرفته بودند چون تصور آنها از ساعت، ابزاري ساكن روي زمين بوده است نه در حال چرخش در فضا.

اما اثر حركت نسبي ساعت‌هاي اتمي سوار بر ماهواره‌هاي جي.پي.اس تا چه حد تاثيرگذار است؟ محاسبات نشان مي‌دهد كه اين اثر موجب زودتر رسيدن نوترينوها به ميزان 32 نانوثانيه مي‌شود، اما به واسطه خطاي مشابهي كه در هر يك از دو سر مسير آزمايش در محاسبه زمان رخ مي‌دهد بايد ميزان اين تاثير مضاعف شود. بنابراين تصحيح كل معادل 64 نانوثانيه است كه تقريبا با آنچه گروه اپرا اعلام مي‌كند، برابر است.

اين نتيجه‌گيري، قابل تحسين است ولي معلوم نمي‌كند كه مساله بالاخره حل شد يا هنوز بايد به دنبال جواب بهتري بگرديم. با توجه به اين كه بررسي و ارزيابي موشكافانه بخشي ضروري از فرآيند علمي محسوب مي‌شود، ارائه‌كنندگان اين محاسبه جديد نيز بايد به نوبه خود تاب تحمل آن را داشته باشد كه از سوي جامعه علمي به طور كلي و از طرف گروه آزمايش اپرا به طور خاص، مورد بررسي قرار گيرند.

اگر اين استدلال به قوت و اعتبار خودش باقي بماند، جريان اندازه‌گيري ذراتي سريع‌تر از نور بجاي نقض نظريه نسبيت اينشتين، در نقش تأييدكننده ديگري از حقانيت آن عمل خواهند كرد.

نزديك به 100 سال از انتشار نظريه نسبيت اينشتين مي‌گذرد. اين نظريه بزرگ كه نه‌تنها در زمان خود بلكه حتي امروزه به وضوح نشان داده است كه قامت درك و توانايي‌هايي علمي بشريت براي فهم آن هنوز كوچك است، بار ديگر دستاويز آزمون و استدلال‌هاي علمي مهمي قرار گرفت و چنين به نظر مي‌رسد كه سربلند بيرون آمده است. سال گذشته بود كه دانشمندان با انجام 5 آزمايش علمي مهم در زمينه پارادوكس زماني، حركت تقدمي اسپين، انحناي فضا ـ‌ زمان، پارادوكس زماني در ليزر و نسبيت در مقياس كلان به اين نتيجه رسيدند كه نظريه نسبيت هنوز نفس مي‌كشد و روز به روز بر حقانيت دنياي بزرگ آن صحه بيشتري گذاشته مي‌شود. اكنون و پس از يك قرن از اعلام نظريه نسبيت، مرزهاي دانش بشري بار ديگر نگاه‌ها را به سوي نابغه دوران و تفكرات عالي وي معطوف ساخته و ثابت مي‌كند هنوز هم حق با اينشتين است.

بازم بعدش

تجديد آزمايش سرعت نوترينوها/ تلاش براي اثبات يا رد سرعت بالاتر از نور در ذرات بنيادين دانشمنداني كه اعلام كردند موفق به كشف سرعت فراتر از نور در ذرات بنيادين شده اند قصد دارند آزمايش خود را به شيوه اي متفاوت دوباره بيازمايند. به گزارش خبرگزاري مهر، اين تجديد آزمايش در راستاي انتقاداتي است كه بر نتايج اين آزمايش وارد شده و به فيزيكدانان امكان مي دهد پيش از انتشار نهايي نتايج مطالعه خود، از درست بودن آن اطمينان بيشتري به دست آورند. به گفته دكتر "سرجيو برتولوچي" رئيس بخش مطالعات سرن بسيار حياتي است كه دانشمندان درباره مفهوم نتايج اين مطالعه گيج و سردرگم نشوند. فيزيكداناني كه در آشكارساز اوپرا مشغول به مطالعه هستند يافته هاي بهت برانگيز خود را ماه گذشته اعلام كردند. در اين مطالعه نوترينوها از ميان راهروهاي زميني از برخورد دهنده بزرگ هادرون در ژنو به لابراتوار گرن ساسو در فاصله 732 كيلومتري در ايتاليا ارسال شده و به نظر مي آيد با اختلاف چند ثانيه اي سريعتر از نور در اوپرا رصد شدند. سرعت نور همواره به عنوان محدوديت نهايي شتاب و سرعت در جهان شناخته شده است كه بيشترين بخش فيزيك مدرن بر پايه اين نظريه كه هيچ چيز در جهان توان حركت سريعتر از نور را ندارد پايه گذاري شده است. از اين رو بسياري از فيزيكدانان بر نظر خود مبني بر بروز خطاي محاسباتي در مطالعه فيزيكدانان ايتاليايي پافشاري مي كنند. از ماه سپتامبر تا به امروز بيش از 80 مقاله علمي درباره اين يافته ارائه شده است كه بيشتر آنها نتيجه به دست آمده را توجيه كرده اند و تنها تعداد بسيار كوچكي از اين مقالات ادعاي حل كردن مساله را داشته اند. برتولوچي مي گويد طي روزهاي گذشته ارسال پرتوها با ساختارهاي مختلف زماني به گرن ساسو آغاز شده است. به اين شكل آشكار ساز اوپرا مي تواند محاسبات خود را تكرار كرده و بخشي از ترديدها را از بين ببرد. نوترينوهاي دريافت شده در گرن ساسو در سرن در قالب پرتو پروتوني تابيده مي شوند و طي فرايندهاي پيچيده تعاملي، از اين پرتو نوترينوها به وجود مي آيند. در آزمايش اوليه نوترينوها چند نانوثانيه سريعتر از نور به آشكار ساز رسيدند با اين همه محاسبات زماني در اين مطالعه مستقيم نبودند و محققان نمي توانند بفهمند كه يك تك نوترينو با چه سرعتي مي تواند از سوئيس به ايتاليا سفر كند. به گفته برتولوچي از اين رو طراحي آزمايش جديد از كارايي بيشتري برخوردار است و به صورت آماري انجام مي گيرند. به اين شكل دانشمندان بارها و بارها زمان رسيدن نوترينوها را به زمان تابيده شدن پروتونها افزوده و از آن ميانگين مي گيرند. پروتونها براي كاهش خطاهاي محاسباتي در قالب مجموعه اي از پرتوهاي كوتاه دو نانوثانيه اي با فواصل زماني 500 نانوثانيه اي تابانده مي شوند. برتولوچي معتقد است مطالعه ايتاليايي ها بسيار قابل ستايش است اما تجربه گراها بايد درست يا غلط بودن محاسبات خود را به اثبات برسانند، زيرا در صورتي كه همواره محاسبات جديد با كمك نظريه هاي قديمي ترجمه شوند، هرگز نظريه هاي جديد ارائه نخواهند شد. بر اساس گزارش بي بي سي، دو گروه ديگر كه در گرن ساسو بر روي شتابگرهاي "بوركسينو" و "ايكاروس" كار مي كنند نيز قصد دارند كنترل موازي نتايج به دست آمده در آشكارساز اوپرا را آغاز كنند. آشكارسازهاي US MInos و T2K ژاپن نيز نظارت بر اين رصدها را به عهده خواهند داشت.

منبع: خبرگزاري مهر
فرستنده: حسين جوادي

سرعت نوترينوها همچنان بيش از سرعت نور

فيزيكدانان سرن و گرن ساسو كه بر روي آزمايش اپرا كار مي كنند با تكرار آزمايش نوترينوها به اولين تائيد درباره سرعت بيشتر اين ذرات نسبت به سرعت نور دست يافتند.

در حدود دو ماه قبل فيزيكداناني كه بر روي آزمايش "نوترينوي سرن به سمت گرن ساسو" كار مي كنند به نتايج جالبي دست يافتند كه مي تواند تئوري نسبيت انيشتين را به چالش بكشد.اين دانشمندان كشف كردند كه ذرات نوترينو فاصله ميان سرن در ژنو تا گرن ساسو در مركز ايتاليا را با سرعتي بيش از سرعت نور پيموده اند.

انتشار اين خبر جامعه علمي را به شدت شگفت زده كرد. از اين رو اين دانشمندان آزمايشات خود را تكرار كردند اما اين بار نيز با استفاده از اندازه گيريهاي دقيقتري به نتايج قبلي دست يافتند.

در اين آزمايش جديد كه اولين تائيد درمورد نتايج قبلي است، دانشمندان آزمايش اپرا دسته پرتوهاي نوترينوها را از سرن گسيل كردند و به همان نتايج به دست آمده در ماه سپتامبر رسيدند.

به نظر مي رسد كه اين آزمايشات جديد بخش خطاهاي بالقوه سيستماتيك را كه در اندازه گيريهاي قلبي لحاظ شده بود رفع كرده است.

"فرناندو فروني"، رئيس موسسه ملي فيزيك هسته اي ايتاليا در اين خصوص توضيح داد: "يك اندازه گيري تا اين حد حساس، مفاهيم عميقي در فيزيك دارد. آزمايش اپرا به خاطر گسيل ويژه اي از دسته پرتوهاي نوترينو از سرن توانست به تائيد مهمي براي نتايج قبلي خود برسد. نتايج مثبت اين آزمايش به ما اطمينان بيشتري داد هرچند تائيدات نهايي را بايد آزمايشات مشابه ديگري كه در ساير نقاط دنيا انجام مي شود ارائه كنند."

17 نوامبر فيزيكدان اپرا گزارشي را درباره اندازه گيريهاي سرعت حركت نوترينوها در مجله علمي JHEP و سايت ArXiv منتشر كردند.

براساس گزارش لارپوبليكا، اين دسته پرتوهاي نوترينو از مشخصات "زمان استخراج" بهتري برخوردار بودند. طول هر يك از بسته هاي نوترينو تنها 3 نانوثانيه بود و با فاصله زماني 524 نانوثانيه از يكديگر گسيل مي شدند.

در اين مورد، بسته ها متراكم تر و فاصله ميان آنها بيشتر از بسته هاي آزمايش ماه سپتامبر بود، به طوريكه در آزمايش قبلي طول بسته ها 10.500 نانوثانيه بود و با فاصله 50 ميليون نانوثانيه از يكديگر گسيل مي شدند.

اين آزمايش جديد به دانشمندان اجازه داد كه با دقت بالاتري سرعت نوترينوها را اندازه گيري كنند. در اين فاز، اپرا 20 حركت را انتخاب و به طور مستقل بررسي كرد. آزمايشات آينده حركت اين ذرات در سال 2012 انجام خواهند شد.

سرعت نوترينوها همچنان بيش از سرعت نور

آزمايشات جديد درباره سرعت نوترينوها- اين تصوير كه از سوي موسسه ملي فيزيك هسته اي ايتاليا منتشر شده است توضيحاتي را در مورد آزمايش "نوترينوها از سرن به گرن ساسو" ارائه مي كند. فاصله ميان اين دو مركز تحقيقاتي 730 كيلومتر است. در آزمايش اول كه در ماه سپتامبر انجام شد نوترينوها در بسته هاي بزرگي كه طول هر يك از بسته ها 10.500 نانوثانيه و فاصله هر يك 50 نانوثانيه بود درحالي كه در آزمايش دوم (نمودار سمت راست) طول هر بسته 3 نانوثانيه و فاصله آنها 524 نانوثانيه است

در آزمايشي كه ماه سپتامبر انجام شد، آشكارساز "اپرا" با دريافت و بررسي بيش از 15 هزار ذره نوترينو كه در برخورد دهنده "سوپر سينكروتون پروتون" در سرن توليد شده و با طي مسافت 730 كيلومتر به لابراتوارهاي "گرن ساسو" در ايتاليا رسيده بود كشف كرد كه اين ذرات براي طي اين مسافت تنها 2.4 ميلي ثانيه را صرف كردند و سرعت آنها 60 نانوثانيه بيش از سرعت حركت نور شد.

به گفته فيزيكدانان درصورتيكه اين نتايج به تائيد نهايي برسند انقلابي واقعي در فيزيك رخ مي دهد چراكه تاكنون تمام پيش بيني هاي تئوري نسبيت انيشتين تائيد شده اند و اين اولين بار است كه نتايجي دال بر رد اين نظريه منتشر مي شود.

برپايه نظريه "نسبيت" كه انيشتين در سال 1905 آن را ارائه كرد سرعت، يك ثابت جهاني است كه بخشي از معادله معروف E=mc² را به خود اختصاص داده است. در اين معادله، E انرژي، m جرم و c سرعت نور را نشان مي دهد.

اين نسبيت پيش بيني مي كند كه اگر جسمي با سرعتي فراتر از سرعت نور حركت كند بايد جرمي بي نهايت بزرگ داشته باشد. به همين دليل سرعت نور تاكنون به عنوان يك نقطه نهايي شكست ناپذير شناخته شده است.

منبع: كنجكاو

Vahid.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
عمران-سازه

میتونستید آدرس اینا رو هم بزارید
خوب همه اینا رو خوندیم...
منظورتون چیه؟

TMNT

علی‌سینا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

نمی تونیم به فوتون ها یک چیزی کوچکتر با سرعت زیاد شوت کنیم اون سرعتش بیش تر بشه؟ :D

kahrupay

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
karaj

منظورم اینه که احتمالا ولی اخباری که من شنیدم بعد از انتشار خبر نوترینو ها بود.

به نقل از Xperia :
نمی تونیم به فوتون ها یک چیزی کوچکتر با سرعت زیاد شوت کنیم اون سرعتش بیش تر بشه؟ :D
نه نمیشه

حرف در این باره زیاده!
یه چیزه دیگه
من هیچ وقت وقتی خودم از چیزی مطمئن نشم برای دیگران روایت نمی کنم یا بهتر بگم قصه نمی بافم.

یک فیزیک‌دان هلندی کشف کرد که حرکت نسبیتی ساعت‌های نصب شده بر روی ماهواره‌های "جی‌پی‌اس" موجب که سرعت نوترینوها سریع‌تر از سرعت نور شه و بنابراین بار دیگر نظریه نسبیت انیشتین را تأیید کرد.

کمتر از یک ماه قبل، فیزیک‌دانان شورای تحقیقات هسته‌ای اروپا (سرن) و لابراتوارهای "گرن ساسو" در موسسه ملی فیزیک هسته‌ای ایتالیا که با استفاده از دستگاه آشکارساز "اپرا" در آزمایش Cng 1s (نوترینوی سرن به سمت گرن ساسو) شرکت دارند از یک نتیجه شگفت‌انگیز در آزمایشات خود خبر دادند.

این دانشمندان اعلام کردند که توانسته‌اند فراتر از سرعت نور حرکت کنند. به طوری که آشکارساز "اپرا" با دریافت و بررسی بیش از پانزده‌هزار ذره نوترینو که در برخورددهنده "سوپر سینکروتون پروتون" در سرن تولید شده و با طی مسافت 730 کیلومتر به لابراتوارهای "گرن ساسو" در ایتالیا رسیده بود کشف کرد که این ذرات برای طی این مسافت تنها 2.4 میلی‌ثانیه را صرف کردند.
آلبرت انیشتین در کهن سالی

این مدت زمان شصت‌میلیاردیم ثانیه نسبت به حداکثر زمان مورد انتظار جلوتر بود و بنابراین در آزمایش Cng 1s که اطلاعات آن در مدت سه سال جمع‌آوری شده‌اند، ذرات در حدود شصت نانوثانیه سریع‌تر از نور حرکت کردند.

نتایج این تحقیقات شگفت‌انگیز حاکی از آن است که نوترینوها سرعت سی‌صد‌هزار کیلومتر بر ثانیه نور را با حدود بیست بخش بر میلیون شکست دادند.

این نتایج شگفت‌انگیز چنان هیجانی را در بین جامعه فیزیک به وجود آورد که در این مدت کوتاه، بیش از هشتاد مقاله بر روی سایت آرشیو arXiv در رد و یا توضیح این اثر منتشر شد.

در ادامه این بررسی‌ها، اکنون "رونالد فن البرگ" در دانشگاه "گرونینگن" در هلند استدلالی را ارائه کرده است که خطای آزمایش اپرا را نشان می‌دهد و بار دیگر نظریه نسبیت خاص انیشتین را تأیید می‌کنه.

آزمایش اپرا برپایه اندازه‌گیری‌های مفاهیم ساده فاصله و زمان نتیجه گرفته است که ذرات نوترینو شصت نانو ثانیه سریع‌تر از نور حرکت کرده‌اند.

در این اندازه‌گیری، مفهوم فاصله مشخص است؛ به طوری که موقعیت تولید نوترینوها در سرن به آسانی با استفاده "جی‌پی‌اس" قابل شناسایی است؛ اما تعیین موقعیت "گرن ساسو" به دلیل این‌که در زیر کوه قرار گرفته، دشوارتر است. با وجود این، دانشمندان آزمایش اپرا گفته‌اند که فاصله میان سرن و گرن ساسو با یک عدم اطمینان بیست سانتی‌متر برابر با 730 کیلومتر است.

این درحالی است که اندازه‌گیری زمان حرکت توترینو بسیار دشوار است. تیم اپرا اظهار داشته است که لحظه تولید نوترینوها و لحظه رسیدن آنها به آشکارساز اپرا را با استفاده از ساعت‌ها و با دقت می‌توان اندازه‌گیری کرد و در این‌جا نکته‌ای که موجب خطا می‌شود خود را نشان می‌دهد.

درحقیقت، این تیم از ماهواره‌های "جی‌پی‌اس" که سیگنال‌های زمان را از مدار حدود بیست‌هزار کیلومتری بالای زمین ارسال می‌کنند برای اندازه‌گیری زمان استفاده کرده است.

هرچند فیزیک‌دانان آزمایش اپرا تائید کرده‌اند که پیچیدگی‌هایی چون زمان سفر سیگنال‌های "جی‌پی‌اس" را در نظر گرفته‌اند، باوجود این، "فن البرگ" توضیح داده که اثری وجود دارد که به نظر می‌رسد تیم اپرا از آن چشم‌پوشی کرده است. این اثر نادیده گرفته شده، حرکت نسبیتی ساعت‌های "جی‌پی‌اس" است.

دستگاه آشکارساز اپرا در لابراتوار گرن ساسو

ساده است که فکر کنیم حرکت ماهواره‌ها برای بررسی سرعت حرکت نوترینوها خارج از موضوع است. درحقیقت، امواج رادیویی در حمل سیگنال زمان صرف نظر از سرعت ماهواره‌های "جی‌پی‌اس" باید با سرعت نور حرکت کنند؛ اما در این‌جا به تیزبینی بیشتری نیاز است. به طوری که، اگرچه سرعت نور به چارچوب منبع بستگی ندارد، اما به زمان حرکت بستگی دارد.

در مورد نوترینوها، دو چارچوب منبع وجود دارد که یکی آشکارساز زمینی و دیگری ساعت‌های ماهواره‌هاست. اگر این دو منبع نسبت به یکدیگر حرکت کنند، بنابراین نیاز دارند که باهم کار کنند.

در اینجا این سئوال مطرح می‌شود که حرکت ماهواره‌ها نسبت به آزمایش اپرا چگونه بوده است؟

این ماهواره‌ها در مدار غرب به شرق را با یک شیب 55 درجه نسبت به خط استوا حرکت می‌کنند که تقریباً در همان خط مسیر حرکت نوترینوها بوده است. بنابراین حرکت نسبیتی این دو منبع به راحتی قابل محاسبه است. به این ترتیب، از دیدگاه یک ساعت نصب شده بر روی ماهواره "جی‌پی‌اس"، موقعیت‌های چشمه نوترینوها و دستگاه آشکارساز درحال تغییر هستند.
سرعت نور

این فیزیک‌دان توضیح داد: "از چشم‌انداز ساعت، آشکارساز درحال حرکت به سوی چشمه نوترینو است و در نتیجه فاصله طی شده توسط این ذرات از منظر ساعت کوتاه‌تر است. این بدان معنی است که این فاصله نسبت به فاصله اندازه‌گیری‌شده در چارچوب منبع زمینی کوتاه‌تر است. تیم اپرا از این مسئله چشم‌پوشی کرد! چراکه فکر می‌کرد این ساعت‌های مدارگرد، همانند ساعت‌های زمینی رفتار می‌کنند."

"فن البرگ" محاسبه کرد که با در نظر گرفتن حرکت ساعت‌ها، نوترینوها 32 نانوثانیه زودتر از سرعت نور می‌رسند.

اما این سرعت به دلیل این‌که این خطا در هر پایان آزمایش تکرار می‌شود، باید دو برابر شود و بنابراین در مجموع، ذرات نوترینو با در نظر گرفتن این خطا، باید 64 ثانیه زودتر از سرعت نور به آشکارساز برسند که این مشابه همان نتیجه‌ای است که تیم اپرا به دست آورده است.

به این ترتیب، درصورتی که محاسبات این فیزیک‌دان هلندی از سوی جامعه علمی تأیید شود، نظریه نسبیت انیشتین همچنان تأیید شده به قوت خود باقی است.

میتونستید آدرس اینا رو هم بزارید
خوب همه اینا رو خوندیم...
منظورتون چیه؟
سوال منم همینه!!!!!!!!!!
بلا خره ما بگیم اون هلندیه درست گفته یا نوترینوها؟

پ ن: 4 پست متوالی ترکیب شد.

s.l.v.n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
نقره زیست شناسی
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

این چیزه که هلندیه میگه تایید شد اما بعدش دوباره آزمایش کردن دیدن همون نتیجه رو دوباره داده من اینا رو اون بالا ذکر کردم بامنبع

kahrupay

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
karaj

به نقل از s.l.v.n :
این چیزه که هلندیه میگه تایید شد اما بعدش دوباره آزمایش کردن دیدن همون نتیجه رو دوباره داده من اینا رو اون بالا ذکر کردم بامنبع
آهان. خوب شد ما هم آپ شدیم.
مرسی

korosh_vfd

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان تیزهوشان گنبد
شهر
گنبد

خب من هرچی گزارش درمورده این آزمایشات نوتریتو ها که انجام شده بودخوندم همه ی اونا رو هم چاپ کردم چسبوندم به دیوار هر چی نظریه بود خوندم از همون روز اول آزمایش که تو سرن انجام شد تا اپرا! تو سایتشم رفتم ابنم سایتش! O0 ~X( ??? B-)http://arxiv.org/

Vahid.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
عمران-سازه