• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سرعت بالاتر از سرعت نور

• شروع کننده موضوع Turk
  • تاریخ شروع

k...s

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
پاسخ : سرعت بالاتر از سرعت نور

مثل اینکه شما با حرفی که آقای over lord زدن قانع نشدید . خوب من اولا حرف آقای over lord رو تعیید می کنم دوما من خودم قول می دم که یک زنگ به دانشگاه تگزاس بزنم و با فیزیک اخترشناساشون صحبت کنم و یه نامه ی کتبی با امضای همه ی دانشمندای دانشگاه تگزاس بگیرم که سرعتی بالا تر از سرعت نور هست و اونا اینو کشف کردن شماهم وقتی چیزی رو نمیدونین اول در موردش تحقیق کنید و بعد اینجا سوال مطرح کنید ............................

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

یه توضیحی هم من بدم،
اول اینو بگم که اصولا قانون های فیزیک رو تعریف میکنن، تا زمانی که پدیده ها رو بتونه توجیه کنه، از اون نظریه استفاده می کنن، وقتی هم به مشکل بر خوردن، نظریه ی جدید ارائه میدن.
مثلا قوانین نیوتون تا مدت ها درست به نظر میرسید، در حالی که اوایل قرن گذشته، آزمایش هایی توی سرعت های بسیار بالا انجام شد که نتایج عجیبی داشت. برای همین دانشمندا (لورنتس، انیشتین و ...) به فکر یه راه جدید افتادن. لورنتس یه سری تبدیلاتی برای مختصات در دستگاه هایی که سرعت دارن مطرح کرد و انیشتین هم نظریه ی نسبیت خاص رو با توجه به اون داد. توی نشریه ی نیوتون، اگه بتونید نیروی ثابت به یه جسم وارد کنید، به صورت تئوری سرعتش هر اندازه میتونه زیاد بشه. در حالی که توی نسبیت خاص این طور نیست. سرعت به مقدار ثابتی که همون سرعت نور هست میل میکنه.
نظریه ای که الان درست به نظر میرسه، همین نسبیت هست که سرعت برابر و بالاتر از نور رو متصور نیست.
آزمایشی هم که به طور قطعی وجود سرعت بالاتر از نور رو تایید کنه فکر کنم نباشه.(حداقل من ندیدم)

s`dni

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سمنان

یعنی این که ما هم نمی تونیم بگیم که بالاخره سرعت بالاتر از نور ممکنه یانه ! :-\

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

خب....سرعت بالاتر از سرعت نور ..، اگه ممکن بشه، غیب و ظاهر شدن ،(مثل هری پاتر !!!) هم ممکنه ، مثلا" من رو شما می بینی ولی بعد در کسری از ثانیه یه جای دیگه می بینی ، اگه سرعت بالاتر از سرعت نور ممکن باشه ، نامرئی شدن هم ممکنه ، ما می تونیم همیشه فرار کنیم از نور با این سرعت ؟؟؟
من که مطمینم ممکنه ، همون جور که یه روزی ممکن نبود کسی بتونه با یه نفر تو هزان کیلومتر دور تر فاصله به طور مستقیم صحبت کنه ، ولی الان امکان داره ... در مورد سرعت نور و سفر زمان هم همین طوره ، مگر چندین قرن پیش کسی فکر سفر دز آسمان رو می کرد ؟؟؟
اون ها منطق هاشون اون زمان شبیه منطق هایی الان ما بود و همون طور که الان مضحک به نظر می یاد عقاید اون ها ، منطق هایی که دریم بحث می کنیم در بارش الان درآینده مضحک به نظر می یاد ...!

s`dni

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سمنان

به نقل از arman.a :
اون ها منطق هاشون اون زمان شبیه منطق هایی الان ما بود و همون طور که الان مضحک به نظر می یاد عقاید اون ها ، منطق هایی که دریم بحث می کنیم در بارش الان درآینده مضحک به نظر می یاد ...!
باهات موافقم ! دقیقا به همین دلیله که روش جر و بحثه ! بعضی هاقبول دارند که روزی ممکنه به این دانش برسیم ولی بعضی ها هم قبول ندارند درست مثل دوره ی تامسونشون :D
حالا یه مسئله هاوکینگ در برابر تناقض دو تا برادر دو قلو ،جهان های موازی رو مطرح کرد .....
ولی خدا؟اخرت؟ اعمال من _شاید ما _ ؟ پاداش و یا جزا ؟

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

به نقل از s`dni :
ولی خدا؟اخرت؟ اعمال من _شاید ما _ ؟ پاداش و یا جزا ؟
چه ربطی داره آخه ....؟ یه زمانی فکر می کردن خدا تو آسمونه و حکومت می کنه و نمی دونم ....:D ... ولی به هر حال تونستیم تو آسمون سفر کنیم ...، تو زمان هم میشه ...الکی نیست که ...،
بد نیست یه خورده مذهب قاطی شه با علم ولی تا این جایی که جلوگیری کنه از پیشرفت ، افتضاحه ..!!!!

s`dni

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سمنان

یعنی با این سوال ها ازش خلو گیری می شه ؟ بالا خره این هم یه سوالی بود که به مزغم رسیده بود حالا چرا دعوا می کنید ؟
کلا الان یه چیزی فهیدم و اون اینه که کالا بحث جهان های موازی رو نفهمیدم ..... :-?
این چیزی که می گم درسته یا نه ! در حالی که ما این جا پشت کامپیوتر نشسته ایم یک نفر مثل ما در جهانی که موازی جهان ما هست و شاید او الان در حال درس خواندن باشه :D
اگه این درست باشه اون کسی که در جهان موازی جهان ما زندگی می کنه شاید از نظر قیافه شبیه خودمون باشه ولی اصلا شبیه خودمون نیست :-/

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

من هم خودم چیز زیادی درباره ی جهان ها ی موازی نمی دونم ، فقط این رو می دونم که در جهان های موازی ، شرایط یکسانه اما رویداد ها متفاوت ، مثلا" یه نفر دقیقا" مثل من با همین شرایط من ( همین پدرو مادر و خانواده و زندگی و ...) اونجا ، یه جهان دیگه زندگی می کنه ولی اتفاق هایی که میوفته برامون کاملا" متفاوته .....
یکی از مسیله های دیگه هم که جهان های موازی رو به سفر در زمان ربط می دن فکر کنم مثلا" اینکه وقتی شما سفر کنین به گذشته و پدر بزرگ خودتون رو بکشین ، یه جهان موازی سریع تششکیل میشه ، جایی که شما وجود ندارین و ....... ( ولی این دوتا که با هم ..... :-\):D
به نقل از H O S E I N :
تاپیک اساسی بی ربط شده. برای همین قفل میشه.
:-" :-" :-" :-"

s`dni

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سمنان

پس دیگه چه تناقضی در برابر ما هست که بگه نمی شه بالاتر از سرعت نور حرکت کرد ؟ این قضیه دو قلو ها چه طور حل شد ؟
یعنی فقط الان مشکل سر چگونگی رسیدن به سرعت بالاتر از نوره ؟

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

به نقل از s`dni :
پس دیگه چه تناقضی در برابر ما هست که بگه نمی شه بالاتر از سرعت نور حرکت کرد ؟ این قضیه ی دو قلو ها چه طور حل شد ؟اون هم با جهان های موازی؟
یعنی فقط الان مشکل سر چگونگی رسیدن به سرعت بالاتر از نوره ؟
من متوجه نمی شم معمای دو قلو ها چه ربطی داشت به سفر در زمان ..؟ این که مربوط به نسبیته .....؟؟؟؟
اون قضیه ی ای که بیشتر مطرح می کردن واسه سفر در زمان که معمای پدر بزرگ بود ...؟؟ که این هم چند تا نظریه براش ارایه می دن یکی همونجهان های موازی بود ، که همون موقع که اون فرد پدربزرگش رو می کشه ، جهان به دو قسمت تقسیم میشه ، دو تا جهان موازی ..، که تو یکیش اون فرد وجود نداره و تو ی اون یکی دیگه ، داره ..! یه نظریه ی دیگه هم که یادم می یاد اینه که بعضی از فیزیک دان ها اعتقاد دارن هیچ وقت نمی شد تغییر بدی سرنوشت و اتفاق هایی که پیش می یان و دقیقا" این طوری باید میشده ، یعنی اینکه مثلا" به هر نحوی ..، این اتفاق جزیی از اتفاق های معمول بوده، مادربزرگ اون فرد پدرش رو از پدربزرگ حامله میشه و بعد اون فرد پدربزرگش رو میکشه ، حالا به هر طریقی ، ولی وقتی ما به گذشته سفر می کنیم ، اتفاق هایی که در آینده می افته رو هیچ وقت نمی تونیم تغییر بدیم ( واسه درک این نظریه کتاب آرتمیس فاول و معمای زمان ، ا این کالفر ، نشر افق به شدت توصیه میشه :D و کتاب وقتی به من میرسی، ربکا استید نشر افق ، خیلی خفن توضیح دادن ، البته داستانه ، ولی خیلی روش کار کرده ، در هر حال درک آدم رو کلا" خیلی می برن بالا.!)

s`dni

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سمنان

من هم نگفتم ربط داره به سفر در زمان :-w داشتیم درباره ی سرعت بالاتر از نور می گفتیم ......

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

به نقل از s`dni :
من هم نگفتم ربط داره به سفر در زمان :-w داشتیم درباره ی سرعت بالاتر از نور می گفتیم ......
فکر کنم دوقلو ها ربطی نداشته باشن به جهان های موازی ، معمای پدربزرگ ربط داره ، به هر حال من که تاحالا چیزی نشنیدم درباره ی این ...اولین باره میشنوم.. :-? :-?

s`dni

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سمنان

خوب درسته ! :Dاصلاحش کردم !
ولی کلن می خواهم یه نتیجه بگیرم اگه اشکالی داره بگید : سرعت بالا تر از نور امکان پذیره ولی ما هنوز به تکنولوژی چگونگی دست یابی به اون پی نبردیم

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

به نظر من درسته ....!
ولی خب این چیزیه که فعلا" قبولش، داریم ، و خب ، زیاد اصلا" با منطق های الان جور نیست ...، پس بهتره تو جمعی از فیزیک دان ها این حرف رو نزنیم ، چون با منطق های فعلی و قانون های الان اصلا" همون طور که گفتم جور نیست ..(البته هیچ مشکلی نیست هر وقع تکنولوژیش رو پیدا کردیم .... ولی تا اون موقع ..، بهتری با نتیجه ای بر مبنای تخیلات و احساساتمون بوده ،چیزی نگیم هیچ جا .....!!!
الان ، طبق فیزیک نوین که شامل نسبیت و نظریه ی کوانتومی میشه ، اصلا" با نسبیت امکان نداره سرعت بالاتر از نور، با سرعت نور هم جرم بینهایت میشه ، ولی خداییش دیگه هیج چی نمی دونم درباره ی نظریه ی کوانتومی ....!!!!امکان داره یا نه ..؟

s`dni

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سمنان

به نقل از arman.a :
به نظر من درسته ....!
ولی خب این چیزیه که فعلا" قبولش، داریم ، و خب ، زیاد اصلا" با منطق های الان جور نیست ...، پس بهتره تو جمعی از فیزیک دان ها این حرف رو نزنیم ، چون با منطق های فعلی و قانون های الان اصلا" همون طور که گفتم جور نیست ..(البته هیچ مشکلی نیست هر وقع تکنولوژیش رو پیدا کردیم .... ولی تا اون موقع ..، بهتری با نتیجه ای بر مبنای تخیلات و احساساتمون بوده ،چیزی نگیم هیچ جا .....!!!
الان ، طبق فیزیک نوین که شامل نسبیت و نظریه ی کوانتومی میشه ، اصلا" با نسبیت امکان نداره سرعت بالاتر از نور، با سرعت نور هم جرم بینهایت میشه ، ولی خداییش دیگه هیج چی نمی دونم درباره ی نظریه ی کوانتومی ....!!!!امکان داره یا نه ..؟

کاملا حرف شما رو قبول دارم ولی می خواستم ببینم درست فهیدم یانه ؟

hosein این دفعه رو باهات موافقم
به نقل از H O S E I N :
تاپیک اساسی بی ربط شده. برای همین قفل میشه.

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

به نقل از s`dni :
کاملا حرف شما رو قبول دارم ولی می خواستم ببینم درست فهیدم یانه ؟
:)
خیلی جالب بود نتیجه گیریتون برام ، چیزی رو کاملا" مشخص و واضح بود نتیجه گیری کردین ،بعد از این همه بحث، این نتیجه گیری تحسین برانگیزه ...!!
lموفق باشین ... !
خب بحثمون هم اصلا" کامل و استاندارد نیست ، نصفه هست ، از لحاط نسبیت بررسی کردیم ولی نظریه ی کوانتومی نه هنوز ، دز این صورت بازهم نمیشه نتیجه گیری کرد با داده ی نصفه ، من خودم شخصا" درباره ی نظریه ی کوانتومی چیزی نمی دونم ، ولی خیلی وقت پیش خوندم یه جایی که تونستن ، نمی دونم ..!!
این جا هم (انجمن فیزیکدانان جوان ایران ) بررسی کرده ، جالبه ، پیشنهاد می کنم بخونین ، http://www.hupaa.com/Data/P00635.php

Backstreetboy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

دوستان تاپیک به دلیل درخواست کاربران دوباره باز میشه!.....

تمام پستها باید در راستای بحث باشه .....هر موقع که بحث از محور اصلیش خارج بشه و یا دیگه ثمری نداشته باشه خود مدیران اقدام میکنن....
لازم نیست با پستای نامربوط تاپیک رو شلوغ کنین!....

مدیران از الآن اقدام به پاک کردن اسپم ها میکنن......دلیل پاک شدن پستهای خود رو بدونین!

shershere

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
اینم هه هه!
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از سونا :
در كنار دنيايي با سرعت هاي كمتر از سرعت نور (جهان تارديون ، مشتق از كلمه لاتين تاردوس به معناي آهسته) دنياي ديگري وجود دارد كه سرعت نور در آن از سرعت هاي ديگر كمتر است، نه بيشتر (جهان تاكيون مشتق از لغت يوناني تاخيس به معني سريع مي باشد). دنياي دوم كشف نشده است ، زيرا هيچ نقطه مشتركي با دنياي اول ندارد.

در سالهاي اخير ، تعدادي مقاله تحقيقاتي منتشر شده كه نويسندگان آنها احتمال وجود ذرات «ابر نور» را كه تا كنون ناميده اند، مورد بررسي قرار داده اند.

واقعيت عجيبي كه در مورد فرضيه ابر نور وجود دارد، آنست كه اين فرضيه ، نظريه نسبيت خاص را نقض نمي كند ، بلكه آن را با دنيايي كه در آن سوي محدوده سرعت نور قرار دارد سازگارتر و هماهنگ تر مي سازد.

به نقل از nima-m :
اصولا قانون های فیزیک رو تعریف میکنن، تا زمانی که پدیده ها رو بتونه توجیه کنه، از اون نظریه استفاده می کنن، وقتی هم به مشکل بر خوردن، نظریه ی جدید ارائه میدن.

چرا؟ چه هماهنگی؟ اصلا چرا وجود همچین دنیایی رو مورد بررسی و مقاله قرار میدن؟

به نقل از سونا :
دنياي تاكيون ها هيچ نقطه مشتركي با دنياي ما كه در آن سرعت ها كمتر از سرعت نور است ندارد. سه نوع ذره‌اي كه هم اكنون ذكر آنها به ميان آمد، داراي يك خاصيت مشترك مي‌باشند. ذرات يك گروه تحت هيچ شرايطي نمي توانند به ذرات گروه ديگر تبديل شوند. از سوي ديگر ، فقط بر اساس دانش جديد مي توانيم چنين اظهار نظري را به عمل آوريم. اگر اين مسئله را از ديدگاه اطلاعات علمي كامل‌تري كه هنوز ناشناخته است مورد بررسي قرار دهيم، ممكن است كه كاملا تغيير نمايد. در آن صورت مي توانيم فرض كنيم كه دنياي تاكيون ها با دنياي ما برخورد پيدا مي كند و اين بدان معني است كه فرآيندهايي در طبيعت وجود دارند كه در جهات نامشخص پيش مي روند.

چرا نمیتونن؟ من علت اینکه بین اینها تفاوت قائل میشن رو نمی فهمم!

به نقل از سونا :
در فرآيندهايي كه پيام ها با سرعت بيشتر از سرعت نور حركت مي نمايند، تسلسل وقايع (وقايعي كه پيش از وقايع ديگر رخ مي دهند) به انتخاب دستگاه مختصات بستگي پيدا مي كند، در عين حال ، جهت جريان اطلاعات يعني اساس بستگي علت و معلول تغيير نمي نمايد. اين مسئله موجب نقص عليت مي گردد.

گمان مي‌رود چنين جرياني بتواند براي ايجاد ارتباط تلفني با گذشته كمك كند يا ممكن است شخصي خود را به ساعت 11 صبح روز قبل انتقال دهد … . چنين چيزي مادامي كه دنياي سرعتهاي كوچك‌تر از سرعت نور با دنياي سرعتهاي بزرگ‌تر از سرعت نور برخورد پيدا كند، تناقض مي‌باشد. اگر فقط محدوده سرعت‌هاي بالاتر از سرعت نور را مورد توجه قرار دهيم، چين تناقضاتي به‌وجود نمي‌آيد. تاكنون هيچ يك از اطلاعات تجربي به دست آمده وجود تاكيون‌ها را به اثبات نرسانيده‌اند.

ببخشید ولی اون شخص که تاکیون نیست که بره به گذشته ... مگه نگفتین غیر قابل تبدیل به هم هستن؟ (با وجود اینکه من با این جمله مشکل دارم!)

به نقل از سونا :
فرضيه ذرات بنيادي كه همواره وقايع عجيب‌تري را آشكار مي‌سازد. دائما با مفاهيم پيچيده رياضي و ساير مفاهيم پيچيده به‌ وجود مي‌آيد كه با دنيايي كه ما را احاطه كرده هيچ گونه مشابهتي ندراد. بايد گفت كه اين فرضيه روز به روز بيشتر با فرضيه كيهاني آميخته مي‌شود. به عبارت ديگر قوانين طبيعي حاكم بود و نقطه نهايي و متضاد ابعاد جهاني يعني دنياي ريز ذره‌ها و دنياي وقايع كيهاني هيچگاه با يكديگر متناقض نيستند.

این فرضیه کیهانی چیه؟

به نقل از سونا :
در دنياي ريز ذره‌ها كه وجه مشخصه آن فواصل كوچك است، مقادير انرژي و در نتيجه جرم به اندازه‌اي افزايش مي‌يابد كه از اين نظر دنياي ريز ذره‌ها مشابه پديده‌هاي دنياي بزرگ و فوق‌العاده بزرگ مي‌گردد و دو جهان مانند گذشته يكي مي‌شوند و به همين دليل آنها برخي از قوانين طبيعت مشترك هستند.

چرا؟

به نقل از سونا :
سياهچاله‌ها كه نشان‌دهنده چگالي فوق‌العاده زياد ماده هستند، ناحيه ديگري مي‌باشند كه در آن وقايع جهاني و ميكروسكوپيك باهم يكي مي‌شوند. در اينجا پديده گرانشي در هر دو حالت عظيم است

چرا یکی می شوند؟

به نقل از nima-m :
توی نشریه ی نیوتون، اگه بتونید نیروی ثابت به یه جسم وارد کنید، به صورت تئوری سرعتش هر اندازه میتونه زیاد بشه. در حالی که توی نسبیت خاص این طور نیست. سرعت به مقدار ثابتی که همون سرعت نور هست میل میکنه.
نظریه ای که الان درست به نظر میرسه، همین نسبیت هست که سرعت برابر و بالاتر از نور رو متصور نیست.
آزمایشی هم که به طور قطعی وجود سرعت بالاتر از نور رو تایید کنه فکر کنم نباشه.(حداقل من ندیدم)

خب انیشتین از کجا به این نتیجه رسید؟ چجوری اثباتش کرد؟ :-?

بعد یه مسئله دیگه ... چرا سرعت نور تو همه چارچوب های مرجع لخت ثابته؟ :-/

با عرض پوزش از طولانی بودن پست ... سوال پیش میاد دیگه! :D

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از Cheetah :
خب انیشتین از کجا به این نتیجه رسید؟ چجوری اثباتش کرد؟ :-?

بعد یه مسئله دیگه ... چرا سرعت نور تو همه چارچوب های مرجع لخت ثابته؟ :-/

با عرض پوزش از طولانی بودن پست ... سوال پیش میاد دیگه! :D
خیلی چیزا اثبات نداره! اینو تو پست قبلیم هم گفتن، یه سری پدیده وجود داره، اینا میان یه تئوری میدن که سازگار باشه با اون. نسبیت هم یه سری اصل موضوع داره که اثبات ندارن. مثلا همین که سرعت نور تو همه ی چارچوب ها ثابته.

shershere

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
اینم هه هه!
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از nima-m :
خیلی چیزا اثبات نداره! اینو تو پست قبلیم هم گفتن، یه سری پدیده وجود داره، اینا میان یه تئوری میدن که سازگار باشه با اون. نسبیت هم یه سری اصل موضوع داره که اثبات ندارن. مثلا همین که سرعت نور تو همه ی چارچوب ها ثابته.

منظورم اینه که از کجا به همچین نتیجه ای رسیدن؟ چه ازمایشی اینو نشون داده؟ چرا همه قبولش کردن؟ :-/

بالا