• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سرعت بالاتر از سرعت نور

• شروع کننده موضوع Turk
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

Turk

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
مدال المپیاد
ادبیات!
آیا سرعتی بالاتر از سرعت نور داریم ؟

خیلی وقته این سوال ذهنمو مشغول کرده .

sona

کاربر فعال
پاسخ : ببخشید یه سوال داشتم ؟

بر اساس نظريه نسبيت هيچ فرآيند فيزيكي نمي تواند در سرعت هاي بالاتر از سرعت نور در خلا انجام گيرد. بدون ترديد ، قابل قبول نبودن اين سرعت ها يكي از عجيب ترين فرضيات فيزيك جديد است.
.
.
.
مسلما" هر ذره اي در سرعتي بالاتر از سرعت نور از بين خواهد رفت.

R_S

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي كاشان

از بین خواهد رفت؟؟؟!!!
چرا از بین خواهد رفت؟!
البته من زیاد در این زمینه اطلاعاتی ندارم!! اما ...!
میشه یه کم شفاف سازی کنید!!
اخه فکر کنم همون انیشتین هم واسه اجسامی که به سرعت نور برسند یا از آن رد کنند هم یه ایده داده بود!!
خوب البته همهی اینا که نظریه است و شاید هیچ کدام در عمل درست نباشد!!

trustme

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
1387
دانشگاه
دانشگاه خواجه نصیر طوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

توی قسمت مقالات فیزیک یه مطلب در مورد شکستن سرعت نور در آزمایشگاهی در سویس هست!! برین اونجا! نتیجه گرفتن که سرعتی معادل 10000 برابر نور وجود داره!! البته ماده نیست! انتقال اطلاعات هستش ! :D

sona

کاربر فعال

خوب بذاريت اطلاعات رو كامل تر بدم :
آيا واقعا ممكن است كه سرعت هاي بالاتر از سرعت نور وجود داشته باشد؟

بر اساس نظريه نسبيت هيچ فرآيند فيزيكي نمي تواند در سرعت هاي بالاتر از سرعت نور در خلا انجام گيرد. بدون ترديد ، قابل قبول نبودن اين سرعت ها يكي از عجيب ترين فرضيات فيزيك جديد است.

ابر نور

در كنار دنيايي با سرعت هاي كمتر از سرعت نور (جهان تارديون ، مشتق از كلمه لاتين تاردوس به معناي آهسته) دنياي ديگري وجود دارد كه سرعت نور در آن از سرعت هاي ديگر كمتر است، نه بيشتر (جهان تاكيون مشتق از لغت يوناني تاخيس به معني سريع مي باشد). دنياي دوم كشف نشده است ، زيرا هيچ نقطه مشتركي با دنياي اول ندارد.

در سالهاي اخير ، تعدادي مقاله تحقيقاتي منتشر شده كه نويسندگان آنها احتمال وجود ذرات «ابر نور» را كه تا كنون ناميده اند، مورد بررسي قرار داده اند.

واقعيت عجيبي كه در مورد فرضيه ابر نور وجود دارد، آنست كه اين فرضيه ، نظريه نسبيت خاص را نقض نمي كند ، بلكه آن را با دنيايي كه در آن سوي محدوده سرعت نور قرار دارد سازگارتر و هماهنگ تر مي سازد.

اگر تاكيون‌ها وجود داشتند؟

عقايد متفاوتي در اين مورد وجود دارد. اگر تاكيون ها واقعا وجود داشته باشند، چه مي شود؟ در اين صورت آنها نوع سوم ذراتي مي باشند كه براي ما شناخته شده اند. اولين نوع شامل ذراتي است كه هيچگاه به سرعت نور نمي رسند. (يعني تقريبا تمام ذرات بنيادي شناخته شده) ، نوع دوم فوتون‌ها (كوانتاهاي تابش الكترومغناطيسي) و احتمالا نوترينوها مي باشند كه هر دو آنها با سرعت نور منتشر مي شوند. تاكيون ها همواره داراي سرعتي مي باشند كه از سرعت نور بيشتر است.

دنياي تاكيون ها و دنياي ما

دنياي تاكيون ها هيچ نقطه مشتركي با دنياي ما كه در آن سرعت ها كمتر از سرعت نور است ندارد. سه نوع ذره‌اي كه هم اكنون ذكر آنها به ميان آمد، داراي يك خاصيت مشترك مي‌باشند. ذرات يك گروه تحت هيچ شرايطي نمي توانند به ذرات گروه ديگر تبديل شوند. از سوي ديگر ، فقط بر اساس دانش جديد مي توانيم چنين اظهار نظري را به عمل آوريم. اگر اين مسئله را از ديدگاه اطلاعات علمي كامل‌تري كه هنوز ناشناخته است مورد بررسي قرار دهيم، ممكن است كه كاملا تغيير نمايد. در آن صورت مي توانيم فرض كنيم كه دنياي تاكيون ها با دنياي ما برخورد پيدا مي كند و اين بدان معني است كه فرآيندهايي در طبيعت وجود دارند كه در جهات نامشخص پيش مي روند.

اصل عليت كه بر اساس آن علت هميشه مقدم بر معلول است يك اصل اساسي فيزيكي است. به بيان ديگر ، هيچ رويدادي نمي تواند گذشته را تحت تاثير قرار دهد و موجب تغيير آن چيزي گردد كه اتفاق افتاده است، ولي در دنياي ذراتي كه با سرعت نور و يا بيشتر از آن حركت مي كنند ، اين اصل ممكن است تغيير نمايد و علت و معلول با توجه به چارچوب مرجع جاي خود را عوض كنند.

در فرآيندهايي كه پيام ها با سرعت بيشتر از سرعت نور حركت مي نمايند، تسلسل وقايع (وقايعي كه پيش از وقايع ديگر رخ مي دهند) به انتخاب دستگاه مختصات بستگي پيدا مي كند، در عين حال ، جهت جريان اطلاعات يعني اساس بستگي علت و معلول تغيير نمي نمايد. اين مسئله موجب نقص عليت مي گردد.

بازگشت به گذشته

گمان مي‌رود چنين جرياني بتواند براي ايجاد ارتباط تلفني با گذشته كمك كند يا ممكن است شخصي خود را به ساعت 11 صبح روز قبل انتقال دهد … . چنين چيزي مادامي كه دنياي سرعتهاي كوچك‌تر از سرعت نور با دنياي سرعتهاي بزرگ‌تر از سرعت نور برخورد پيدا كند، تناقض مي‌باشد. اگر فقط محدوده سرعت‌هاي بالاتر از سرعت نور را مورد توجه قرار دهيم، چين تناقضاتي به‌وجود نمي‌آيد. تاكنون هيچ يك از اطلاعات تجربي به دست آمده وجود تاكيون‌ها را به اثبات نرسانيده‌اند.

دنياي ريز ذره‌ها

پيشرف جهان كوچك عقايد و تصورات خارق‌العاده‌اي پديد مي‌آورد كه نظريه‌هاي دانش عادي را نقض مي‌كند و آشكارا نشان مي‌دهد. چنين عقيده‌اي كه معلومات امروزي علمي مفاهيم مطلق و غير قابل تغييري هستند، پوچ مي‌باشد. به نظر نمي‌آيد كه هيچگاه پيشرفت فيزيك و اختر فيزيك به انتها برسد.

فرضيه ذرات بنيادي كه همواره وقايع عجيب‌تري را آشكار مي‌سازد. دائما با مفاهيم پيچيده رياضي و ساير مفاهيم پيچيده به‌ وجود مي‌آيد كه با دنيايي كه ما را احاطه كرده هيچ گونه مشابهتي ندراد. بايد گفت كه اين فرضيه روز به روز بيشتر با فرضيه كيهاني آميخته مي‌شود. به عبارت ديگر قوانين طبيعي حاكم بود و نقطه نهايي و متضاد ابعاد جهاني يعني دنياي ريز ذره‌ها و دنياي وقايع كيهاني هيچگاه با يكديگر متناقض نيستند.

بيان ريز ذره‌ها بوسيله پديده گرانشي

با نفوذ بيشتر در دنياي ريز ذره‌ها ، اثرات گرانشي بطور قابل توجهي كمتر مي‌شوند. ولي اين مساله تا نقطه معيني صادق است و نقش آنها بطور مشخصي افزايش مي‌يابد. و آنها مانند وضعيتي كه در جهان بزرگ وجود دارد به صورت پديده‌هاي فيزيكي غالب در مي‌آيند. در دنياي ريز ذره‌ها كه وجه مشخصه آن فواصل كوچك است، مقادير انرژي و در نتيجه جرم به اندازه‌اي افزايش مي‌يابد كه از اين نظر دنياي ريز ذره‌ها مشابه پديده‌هاي دنياي بزرگ و فوق‌العاده بزرگ مي‌گردد و دو جهان مانند گذشته يكي مي‌شوند و به همين دليل آنها برخي از قوانين طبيعت مشترك هستند.

سياهچاله‌ها كه نشان‌دهنده چگالي فوق‌العاده زياد ماده هستند، ناحيه ديگري مي‌باشند كه در آن وقايع جهاني و ميكروسكوپيك باهم يكي مي‌شوند. در اينجا پديده گرانشي در هر دو حالت عظيم است كه در حالت اول بصورت هندسه تغيير يافته فضا و در حالت دوم به صورت اثرات مكانيك كوانتومي بيان مي‌شود.

منبع : شبكه فيزيك هوپا http://www.hupaa.com/Data/P00635.php

• شروع کننده موضوع

Turk

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
مدال المپیاد
ادبیات!

از اطلاعاتی که دادید(مخصوصا ُsona خانم) بسیار ممنونم. تا حدودی روشن شدم . مخصوصا با بحث سیاهچاله ها و جهان های موازی و اطلاعاتی که با سرعت بیش از نور منتقل می شوند.

برای اولین بار افتخار کردم یه سمپادیم!

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

علاوه بر مواردی که خانم sona گفتن، نوع دیگه ای از پرتو ها وجود داره با نام پرتو های چرنوکوف وجود داره که در فرایند های هسته ای سرعت این پرتو ها به سرعت نور به توان 2 هم میرسه.البته اطلاعات من در این مورد زیاد موسق و کامل نیست ولی سعی می کنم اطلاعات بیشتری در این مورد براتون بیارم.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

به نقل از Turk :
برای اولین بار افتخار کردم یه سمپادیم!

چرا ؟

* تذکر : عنوان مطلب مفهوم نیست.

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه
پاسخ : سرعت بالاتر از سرعت نور

سلام بعد از مدت های زیادی بالاخره اومدم! مساله ی سرعت های بیشتر از سرعت نور مساله ی جالبی هست.ولی به نظر من و بسیاری دیگر و عملا امکان نداره،چون یکی از خواص جهان هست.پاسخ قبلی من هم به هیچ عنوان درست نیست.سرعت نور در محیط های مختلف رو خواص اون محیط تعیین می کنه(یک فرمول در بخش مغناطیس هست که مقدار سرعت نور رو با استفاده از ثوابت دیگه بیان می کنه) در ضمن سرعت های بیشتر از سرعت نور رو نمیشه از نظر تئوریکالی اندازه گیری کرد.جون تعاریف و قوانین جهان با سرعت بالاتر از c متفاوت هست.اصلا معنای خود زمان که سرعت هم با اون اندازه گیری میشه فرق می کنه.بحث سطح بالاییه که نمیشه اینجا مطرح کرد و سواد من هم در این سطوح نیست!

Shayan-Sh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی کرج
شهر
کرج
مدال المپیاد
برنز المپیاد فیزیک
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

نسبیت خاص می‌گه یک ناظر هیچوقت نمی‌تونه سرعت بیشتر از c رو اندازه گیری کنه. حالا اینکه در اون شرایط چه اتفاقی می‌افته برمی‌گرده به تغییر تو اندازه گیری زمان و طول. کلا اصل علیت که سونا گفت یکی از مقدس ترین اصول فیزیکه و خیلی از نشدنی ها رو با اون نعیین میکنن.

مرضیه

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم

به نقل از شایان.ش :
نسبیت خاص می‌گه یک ناظر هیچوقت نمی‌تونه سرعت بیشتر از c رو اندازه گیری کنه. حالا اینکه در اون شرایط چه اتفاقی می‌افته برمی‌گرده به تغییر تو اندازه گیری زمان و طول. کلا اصل علیت که سونا گفت یکی از مقدس ترین اصول فیزیکه و خیلی از نشدنی ها رو با اون نعیین میکنن.
چیزایی که من شنیدم در مورد اصل علیت کمی متفاوته ، یعنی شاید تا چند وقته پیش اصل علیت یه اصل مقدس بوده ،ولی با اومدن کوانتوم و دیدگاه های پوزیتوستی دیگه اون تقدس رو نداره ، البته نمی دونم به جایی رسیده که بگن نیست ولی حتی اگر هم باشه فقط براشون مهم اتفاقیه که میفته و رسیدن به پیش بینی درست ،بر اساس مشاهدات و نه چرایی اون اتفاق .
بنابر این بیان کردن این جور نظریه ها حالا خیلی آسون تر از قدیماست ولی این نظریه ها انقدر زیاد شدن و انقدر هر کی اومده واسه خودش یه نظریه داده که کمتر آدم می تونه در موردشون نظر بده .

Shayan-Sh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی کرج
شهر
کرج
مدال المپیاد
برنز المپیاد فیزیک
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

من نشنیدم که علیت نقض شده باشه.
به نقل از مرضیه :
مهم اتفاقیه که میفته و رسیدن به پیش بینی درست ،بر اساس مشاهدات و نه چرایی اون اتفاق .
ولی با این حرفت موافقم.
البته به پوزیتویسم هم اشکالات زیادی گرفتن :D

s`dni

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سمنان

به نقل از شایان.ش :
من نشنیدم که علیت نقض شده باشه.ولی با این حرفت موافقم.
البته به پوزیتویسم هم اشکالات زیادی گرفتن :D
می شه یه خورده بازش کنی !

over lord

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهر ری
شهر
تهران

فیزیک اختر شناسان دانشگاه تگزاس با مطالعه برروی پالسار یا تب اختری در فاصله ی 10 هزار سال نوری از زمین متوجه شدند امواج رادیویی تابش یافته شده از این تب اختر با سرعتی بیش از سرعت نور در فضا سفر می کنند
انیشتین در گذشته نظریه ای مبنی بر امکان حرکت سریعتر از نور ارائه کرده بود که براساس آن در صورتیکه ÷دیده ای خالی از اطلاعت باشد می تواند سریعتر از نور حرکت کند . این قانون فیزیکی در آزمایشهایی که انجام شده است به اثبات رسیده است .

persiaware

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 2
شهر
اصفهان

مواد قبل از این که به سرعت نور برسند تبدیل به انرژی میشوند
من این رو قبلا از یه جا خوندم. نمیدونم شایدم غلط باشه.

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

فکر میکنم یه متنی رو از پروفسور هاوکینگ داشتم میخوندم
هاوکینگ گفته بود از نظر انشتین رسیدن به سرعت نور ممکنه ولی گذر از اون ناممکن
بعد اومده بود یه سوالو طرح کرده بود
گفته بود فرض کنید یه سفینه داره با سرعت نور حرکت میکنه
آیا اگه یه فضانورد یا یه همچین چیزی توی اون سفینه بتونه راه بره سرعت نور رو نشکسته ؟

پ.ن : میگردم لینک مطلبو میزارم الان دقیقا یادم نیست کلیاتش چی بود

TMNT

علی‌سینا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

ممکنه
اگه هم باشه ما کشف نکردیم!

soheilkahkeshan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي بروجرد
شهر
بروجرد
دانشگاه
علم و صنعت تهران
رشته دانشگاه
برق الکترونیک

همان طور كه ذكر شد بر اساس نسبيت اينشتين سريعترين سرعت در طبيعت نور است اما امروزه با تحقيقاتي پيچيده ثابت شده كه از مرز سرعت نور نمي توان گذر كرد منظور اين است كه با سرعتي بيش از نور نمي توان سرعت را پايين تر از سرعت نور آورد و با سرعتي پايين تر از نور نمي توان به سرعتي بالاتر از نور رسيد و در واقع مساله عبور از مرز سرعت نور است.
از اين موضوع كه بگذريم آرنولد زومرفلد آلماني ادعا كرده كه در محاسباتش ذره اي را كشف كرده كه قابليت بالا را ندارد و از مرز سرعت نور مي گذرد و آن را تاخيون ناميده است.البته هنوز خيلي ها اين گفته را قبول ندارند. تاخيون ها ممكن است در اثر برخورد بين ذرات كيهان و جو زمين پديد آيند .شواهدي نيز در آزمايشات سال 1973 وجود دارد كه تاخيون را تاييد مي كنند شواهدي كه هيچگاه تاييد نشدند.

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

اه بده مدتی طولانی یه دستی به این فیزیک بکشیم!

سرعت بسیار بالاتر از نور هم وجود داره ولی نه برای انتقال اطلاعات،پس هیچ قانونی تو طبیعت نقض نمیشه حتی علیت،اصلا خود انیشتین با بروبچه ها نشون داد که می تونه باشه.برای اطلاعات بیشتر در مورد EPR Paradox تو اینترنت بگردید.

تاکیون ها هم هیچ گاه نمی تونن سرعتی پایین تر از نور داشته باشن، چون جرم موهومی دارن (اینا همش نظریه است پیش بینی هم نشده، راه عملی هم برای آزمایش این مدعا فعلا نیست)

پس فعلا خیال همه از بابت سرعت نور جمع باشه، غیر قابل رده. فعلا ما انسانا بهتره به قکره ماخ باشیم تا سرعت نور. :))

s`dni

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سمنان

ولی من یه جایی خوندم که قراره ازمایش برای این ذره تا سال (های) اینده عملی بشه !_سعی می کنم اطلاعات بیشتری در اختیارتون قرار بم _

بالا