• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

دهان و دندان

• شروع کننده موضوع Pegi
  • تاریخ شروع

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
پاسخ : دهان و دندان

چون راجب دهان و دندان بود میتونستین اینجا بیانش کنین ...

ترکیب کردم تاپیکها رو ...

:)

خب پریناز هم میگه , خود دندون پزشک معمولا" مسکن تجویز میکنه .

بیشتر مایعات یا چیزایی مث سوپ اینا سعی کن بخورری !! چیزای داغ و سرد نخور .

مسکن هم بدون تجویز نخور .

میتونی اسپری بی حسی استفاده کنی (من از این استفاده میکردم )

یا یه خورده یخ بذاری تو یه کیسه بذاری رو اون محل
(یا آب سرد تو دهنت هم نگه داری یه خورده تاثیر داره)

الکل طبی هم با پنبه یه چند مین نگه داری روش باز مسکن خوبیه .

اما سرچ کردم بهترین مسکن واسه درد دندون ایپوبروفن و قرص آسپیرین جویدنیه که بدون تجویز مصرف ممنوع !! :-""""

haniiii

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
رشته دانشگاه
پزشکی

ممنون برا ترکیب تاپیکا

من پزشکی میخونم درست نمیدونم
اما احتمال داره همه دندونا با هم شروع کنن به بیرون اومدن
رفتی دندونی کشیدی؟؟

skyfullofstars

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرمان

به نقل از Lily Delicated :
بعضیا محل اتصال لثه به دندونشون انگار کبود میشه،سیاه میشه که ظاهر بدی هم داره.
من باید دندون جلومو عصب کشی کنم، میترسم اونجوری بشه :(
در 50 درصد موارد دندان بعد از عصب کشی تغییر رنگ میده که معمولا هم سیاه میشه . و ممکنه شما جزو افراد خوش شانسی باشی که دندونت تغییر رنگ نمیده . اگر هم دندون عقل داره در میاد و کجه باید مواظب باشی که تا زیاد در نیامده به دندون های کناری فشاری نیاورده دندون را بکشی یا عصب کشی کنی چون ممکنه با فشارش دندون های کناری را بشکنه.

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستانِـــ CNIHS یا همون CIHS سابق
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

مقاله ای درباره ی عواملی که باعث از بین رفتن دندان میشه خوندم و فکر کردم مفید باشه اینجا بزارم تا بقیه هم استفاده کنن.(یه سری از موارد رو که به نظرم لازم داشت یه توضیح مختصری هم دادم.)

- دندان قروچه
- جویدن یخ (باعث از بین رفتن مینا و شکستن لبه های دندون میشه.)
- جویدن مداد
- مکیدن انگشت
- مکیدن لیمو ترش (به علت خاصیت اسیدی بالای لیمو مینای دندون از بین میره.)
- جویدن ناخن
- با شیشه شیر خوابیدن :D :-" (باعث پوسیدگی دندون های جدیدِ نوزاد میشه.)
- سوراخ کردن (پیرسینگ) زبان ( منظور افرادیه که زبونشون رو سوراخ میکنن و زیورآلات و فلزات مختلف بهش آویزون میکنن، باعث برخورد فلزات با لثه با دندون میشه و احتمال ساییدگی و شکستن دندون رو داره.)
- سخت مسواک زدن
- باز کردن چیزی با دندان
- ورزش کردن بدون محافظ دهان (ورزش هایی مث بوکس و هاکی که احتمال صدمه خوردن صورت دریشون هست.)
- آب نبات سفت
- شیرینی چسبنده
- نوشابه های گازدار ( علاوه بر قند خیلی خیلی خیلی زیاد همچنین دارای اسید فسفریک و اسید سیتریک هم هستن که باعث از بین رفتن مینای دندون میشه.)
- نوشابه‌های ورزشی(به علت قند زیادشون)
- آبمیوه صنعتی (آبمیوه‌های صنعتی ویتامین و آنتی اکسیدان دارن، ولی بیشترشون قند زیادی دارن؛ میوه‌ها خودشون شیرین هستن، بنابراین اگر آب میوه‌ای می‌خرید توجه کنید که قندی به آن افزوده نشده باشد؛ همچنین می‌تونید آب میوه رو با مقداری آب رقیق کنید.)
- چیپس سیب زمینی
- مصرف دائمی میان وعده
- نوشیدن قهوه ( به علت تیرگی قهوه ، به مرور زمان دندون ها به رنگ زرد متمایل میشه.)
- کشیدن سیگار (باعث لکه دار شدن دندون ها میشه و به لثه ها صدمه میزنه، در نهایت هم به ریختن دندون ها منجر میشه.)
- نوشیدن مشروبات الکلی (اسید در مشروبات الکلی باعث میشه مینای دندون از بین بره و لکه بر دندون ها ماندگار بشه.)
- زیاد خوردن

+ در مورد نظرسنجی
من قبلاً از چن تا دندون پزشک پرسیدم که کدوم خمیر دندون از همه بهتره؟
همشون گفتن خمیر دندون های ایرانی همشون خوبه، بهتره خمیر دندونای ایرانی رو استفاده کنید تا خارجی
همچنین گفتن از یه مارک به خصوص همیشه استفاده نکنید و در ضمینه انتخاب خمیردندون متنوع گرا باشید.
:D

scamp42

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
زیست
پاسخ : دندان قروچه

این بخاطره استرس و اعصابه و قرصای مخصوصه ضد استرس میدن ک حل میشه کم کم

scamp42

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
زیست
پاسخ : ارتودنسی

من نزدیک1ساله ارتودنسی کردم ینی نهضتش ادامه داره!
باید خیلی مراقب باشید چیزای سفت گاز نزنید ک بعد عین من ی تیکه عجیب غریب قورت میدین

crazyboy

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
InVisaBle HanD
شهر
کاشان

من میخوام در آینده ای نزدیک ارتودنسی بکنم!
به نظر شما این که میگن ریشه هارو لق میکنه درسته ؟
کلا ارتودنسی مضر نیست ؟

scamp42

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
زیست

ریشه ها رو لق نمیکنه که،اگه مضر بود ک این همه مردم پول نمیدادن براش!
بعدشم هرچی سن کم تر باشه بهتره ینی بعد از سنی که دندونای اصلی رشد کرد

crazyboy

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
InVisaBle HanD
شهر
کاشان

به نقل از pink princess :
ریشه ها رو لق نمیکنه که،اگه مضر بود ک این همه مردم پول نمیدادن براش!
بعدشم هرچی سن کم تر باشه بهتره ینی بعد از سنی که دندونای اصلی رشد کرد
طرز فکرتون رو عوض کنید!
مردم عام خر تشریف دارند!سعی نکنید جزو اونا باشید!
شما چند وقت یبار میرید پیش پزشکتون ؟

scamp42

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
زیست

من ماهی1بار میرم ک کارش10دقیقه هم طول نمیکشه رنگ سیم رو عوض میکنه یکم سفترش میکنه همین
ولی اوایل فاصله مراجعه نزدیک به هم بود

cielo.ragazza

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
frz
شهر
tehran

یه سوال :

اوایل که ارتودنسی میکنن درد داره و مشکل غذا خوردن وجود داره ؟ یعنی خیلی اذیت میشن ؟

خواهرم باید ارتودنسی کنه بعد یکی گفت خیلی اذیت میشن اولاش , موندیم تابستون اینکارو کنه یا همین تو مدرسه ها :-?

scamp42

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
زیست

درد که نداره
باید ببینی اگه فکش کوچیک باشه براش باز میکنه و اون ریلی ک میذاره اره هم درد داره و هم غذا خوردن سخته ولی اگه نیاز نباشه سیم اصلن درد نداره بعدشم فقط چیزای سفت نباید بخوره باید احتیاط کنه ک سیم نشکنه!

scamp42

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
زیست

به نقل از پری‌ناز :
خب من از دلایل و علل دندان قروچه درخواب هیچ اطلاعی ندارم فقط یه بار صداشو شنیدم :-s

لطفا همکاری کنید و هرچی میدونین بگین(اسلحه روی شقیقه تونه :-")
دلیلش چیه؟
و چه مشکلی میتونه برای فک و دندانها به وجود بیاره؟
عضلات صورت این افراد ممکنه آزرده و مفصل های فکشان حساس باشه. علاوه بر ایجاد ناراحتی، ساییدن دندان ها ممکنه سر انجام به پر کردگی دندان ها آسیب رسانده و حتی موجب لق شدن دندان ها شه دندان قروچه همچنین باعث آسیب رسیدن به مفصل های فک، مفاصلی که در دو طرف دهان فک پایین را به جمجمه متصل می کند می گرده. فشار حاصل از فشردن و ساییدن دندان ها می تونه موجب ترک خوردن یا شکسن دندون شه. هنگامی که مینای دندان در اثر سایش از بین می ره لایه ی زیرین آن، عاج، پوشش خود را از دست می ده. این وضعیت سسب می شه تا دندان به تغیرات دما و فشار حساس گرده
دندان قروچه ممکنه در هر سنی ظاهر شهدرد یا ناراحتی حاصل از سرما، عفونت های گوش، آلرژی هاو سایر بیماریهای مزمن ممکنه موجب گرده تا کودکان دندانهایشان را به هم بسایند.
اگرچه دلایل دندان قروچه به درستی شناخته نشده چندین عامل ممکنه در پیدایش آاون نقش داشته باشه ولی موقعیت های پر تنش، مشکلات خواب، وضعیت غیر عادی قرار گرفتن فک ها و دندان های از دست رفته یا کج ممکنه در به وجود اومدن دندان قروچه تاثیر داشته باشه
معاینات منظم دندان پزشکی برای تشخیص آسیب ها در مراحل اولیه بسیار اهمیت داره. دندان پزشک شما می تونه ساییدگی های غیر عادیبر روی دندان ها را تشخیص داده و درمان کنه و منشا دردهای صورت را ممکنه در اثر دندان قروچه ایجاد شده باشه تعیین کنه
بسته به تشخیص دندان پزشک ،ممکن است یک یا چند درمان توصیه شه. ممکن است دندان پزشک نایت گارد را پیشنهاد بده که در هنگام خواب استفاده می شه. این وسیله به صورت خاص برای هر فرد، به وسیله دندان پزشک و از مواد نرم ساخته می شه تا مناسب دندان های شما باشه. نایت گارد بر روی دندان های یک فک قرار می گیره و از برخورد و تماس آنها با دندان های مقابل جلوگیری می کنه. نایت گارد به مقدار زیاد از شدت ساییدن و فشردن دندان ها کم می کنه.
با توجه به اینکه استرس یکی از دلایل عمده دندان قروچه به نظر می رسه، یافتن راه هایی برای آرامش یافتن می تونه مفید باشه. مانند گوش دادن به موسیقی، خواندن کتاب، قدم زدن یا بهره گرفتن از دوش آب گرم. قرار دادن یک حوله مرطوب گرم در دو طرف صورت می تونه عضلاتی که در اثر فشردن فک ها آزرده شده را آروم کنه. اگر برای کنترل و کاهش استرس مشکل دارین مشاوره احتمالا راه های موثری را برای برخورد کردن با موفقیت های پر استرس به شما نشون میده
وضعیت غیر عادی قرار گرفتن دندان ها روی هم، حالتی که آن دندان های مقابل به خوبی نمی توانند بر هم منطبق بشن و روی هم گیریند، ممکن است منجر به دندان قروچه شه. درمان چنین وضعی می تونه کوتاه کردن نقاط بلند بر روی یک یا چند دندان باشه. در وضعیت های وخیم امکان داره دندان پزشک شما شکل دهی مجدد یا از نو ساختن سطوح جونده دندان ها را به وسیله ی درمان های دندان پزشکی پیشنهاد بده
اگر خوردن بستنی یا نوشیدن جرعه ای قهوه گاهی اوقات دردناکه یا مسواک زدن و به کار بردن نخ دندان موجب می شه گاه و بیگاه از درد به خود بلرزید،ممکنه مشکل رایجی به نام "دندان های حساس" داشته باشین. برخی علل حساسیت دندان ها عبارتند از: پوسیدگی دندان، ایجاد ترک در سطح مینای دندان، ساییدگی مینای دندان، پرشدگی ساییده شده و ریشه های دندان بدون پوشش مانده که بر اثر شدید مسواک زدن یا بیماریهای لثه بروز می کنه. در این حالت لثه از روی ریشه دندان تحلیل رفته و عقب نشینی پیدا می کنه و ریشه دندان لخت و حساس شده

skyfullofstars

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرمان

یک سوال : چند تا دندان عقل در کل داریم؟ از چه سنی شروع به رشد میکنه و تا کی ادامه داره ؟ امکان داره یه دندان عقل هیچ وقت در نیاد؟ چه کار کنیم که صاف مثل اونای دیگه در بیاید و گج نشه ؟ اصلا فایده دندان عقل چیه؟

scamp42

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
زیست

خب فک کنم باید4تا باشه!
ماله همه رشد میکنه بعضیا تو نوجوانی بعضیا حتی تو بزرگسالی

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

چند تا نکته درباره دندان:
1. استفاده بیشتر از دوبار در هفته از فلوراید باعث از بین رفتن مینای دندان میشه
2.به هیچ از وجه از سفید کننده ها استفاده نکنین چون هم بر مینا دندان و هم بر لثه تاثیر بدی دارند و باعث از بین رفتن پلاک دندانی میشن
3.وقتی دارین از نخ دندان استفاده میکنین حواستون باشه که نخ رو عمودی استفاده کنین یعنی بالا پائینی نه چپ و راست یا جلو و عقب چون لثه رو به شدت زخم میکنه
4.سعی کنین دائما از یک خمیردندان استفاده نکنین چون دندان به اون خمیر عادت میکنه و خمیر دندان های دیگه تاثیر کمتری خواهند گذاشت

scamp42

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
زیست

ولی من رفتم دکتر برا سیم دندونم گفته باید فلوراید هرشب استفاده کنم!
اینطوری نمیشه که!
چیکار کنم؟

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از pink princess :
ولی من رفتم دکتر برا سیم دندونم گفته باید فلوراید هرشب استفاده کنم!
اینطوری نمیشه که!
چیکار کنم؟
خب بستگی داره
مثلا یه مدت من خودم استفاده میکردم بعد یه مدت دندان هام حساس شدن و دکترم گفت که دندان های تو به فلوراید نمیسازه
چون معمولا مردن بدون اینکه دکتر بگه فلوراید استفاده میکنن مشکل دار میشن
دکتر توام حتما بهت گفته که چه نوع فلورایدی استفاده کنی
یا اگر نگفته حتما جنس دندان هات به همه نوع میخوره وگرنه من اینو توی یه مقاله آی اس آی و مجله بی ام ای هم خوندم

آیدا :)

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا(ع)
شهر
لاهیجان

من می خوام ارتودنسی بکنم!! :-s :-s
ولی خیلی از دوستام میگن که خیلی درد داره ؛ مثلا میگن که شبای اول از درد نمی تونی بخوابی و اینا! :( :-s
یعنی تا این حد؟!!!!

kavir

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی