• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دبیرستان (متوسطه)

Dr.slayer

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
kerman
رشته دانشگاه
خلبانی
پاسخ : تغییر رشته

نمره سالانه زیستت باید بالای 12 باشه..!!
نه لازم نیست بری مدرسه فقط باید امتحان بدی!

• لایک
امتیازات: abk

tata

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
دانشگاه
دبیرستان دخترانه فرزانگان
پاسخ : ریاضی یا تجربی

من تو ریاضی خیلی خوبم اما به تجربی علاقه بیشتری دارم چی رو انتخاب کنم? :-s :-s :-s

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
تلاشی بیهوده در المپیاد زیست شناسی!
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی
پاسخ : انتحاب رشته در دبیرستان

نظرات دوستان ممکنه بهتر باشه چون من خودم هنوز اولم :د
ولی با چیزایی ک من میدونم بری تجربی به نفعته,چون بهش علاقه داری,خوب بودن ریاضیتم عالیه,چون کسایی ک تحربینو ریاضیشون خوبه حسابی تو کنکور برد میکنن

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

ببین ملاکی که گفتی تعیین کننده هس اما کافی نیست.
نمره ات،نوع هوش و استعدادت،شرایط جامعه،هدف خودت،شخصیت خودت اینا همه هستن
طی آزمونایی که ازتون میگیرن دستت میاد
ولی خوبه که از این شاخه به اون شاخه نپری و عاقلانه تصمیم بگیری

tata

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
دانشگاه
دبیرستان دخترانه فرزانگان

سلام من سال بعد باید انتخاب رشته بدم ولی یه مشکل دارم.من تو ریاضی خیلی خوبم ینی همه سوالا رو به راحتی حل میکنم اما به تجربی علاقه بیش تری دارم. چه رشته ای رو باید انتخاب کنم؟؟؟؟

mehrdad_m

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی شماره دار
شهر
تهران

به نقل از tata :
سلام من سال بعد باید انتخاب رشته بدم ولی یه مشکل دارم.من تو ریاضی خیلی خوبم ینی همه سوالا رو به راحتی حل میکنم اما به تجربی علاقه بیش تری دارم. چه رشته ای رو باید انتخاب کنم؟؟؟؟
تجربی.
اینکه هوش ریاضیت خوبه به کنکورت کمک میکنه . ریاضی توی کنکور تجربی بیشتر برای تعیین رتبه س . حالا اگه زیستو بالا بزنی و ریاضی هم از اونور بالا بزنی غوغا میشه.

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
مدال تو مشتم بود.از چنگم درآور
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب

به نقل از tata :
فقط علاقه.علاقه خودش باعث میشه که شما خود به خود به اون درس یا رشته علاقه پیدا کنی و بتونی توش تلاش کنی.
و خوب به آینده فک کنین که دارین کاری رو میکنین که علاقه ای بهش ندارین.
هر روز و هر روز باید برای کاری تلاش کنین که هیچ میلی تو وجودتون نسبت بهش نیست.
پس بهتره برین دنبال علاقه تون.
ولی خوب به طبع بدونین که درس اصلی رشته تجربی که زیسته حداقل واسه کنکور حفظ کردنیاش زیاده.
پس یکم علاقه تون باید از حالت عادی بیشتر باشه تا واقعا مشکلی نسبت باهاش پیدا نکنین.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

خب حرفتون تا حدودی درسته
میدونین مثلا کسی علاقه به درسی داره که میدونه بازار کارش خوب نیست یا اصلا نداره و باید مدرک رو قاب کنه بزاره کنار
یا مثلا علاقه هست ولی استعداد واقعی اون درس نیست
مراجعه به مشاوره و چندتا تست که ازت میگیرن مطمءن ترین راهه
بعدم خود مدرسه کلی آزمون ازتون میگیره و درسا رو یه جوری تدوین میکنن که تو سال اخر عمومی بتونی تشخیص بدی

Swallow

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
tbrz
سال فارغ التحصیلی
97

علاقه خیلی مهمه ولی نمیدونم ادمو نا امید میکنن میگن تو ریاضی شغل نیست
کلا تو مدرسه ما ریاضی رو جوری درنظر میگرند(چه بچه ها و چه معلم) که انگار رشته کمیه
حتی میگن معدل کم بشه میفرستیم ریاضی انگار ریاضی بده.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از Swallow :
علاقه خیلی مهمه ولی نمیدونم ادمو نا امید میکنن میگن تو ریاضی شغل نیست
کلا تو مدرسه ما ریاضی رو جوری درنظر میگرند(چه بچه ها و چه معلم) که انگار رشته کمیه
حتی میگن معدل کم بشه میفرستیم ریاضی انگار ریاضی بده.
وا :)) چرا برعکس شده جدیدا؟! زمان ما کسی معدلش پایین بود اجازه نداشت بره ریاضی. مگه کار راحتیه از پس درسای ریاضی براومدن؟!
معلم‌های مدرسه هم اصلا یه احترام خاصی به ریاضیا می‌ذاشتن انگار مثلا خیلی شاخ غول شکستیم داریم ریاضی می‌خونیم :D
حتی وقتی می‌خواستم تغییر رشته بدم به تجربی رفتم با معلم‌های زیست مدرسه مشورت کردم. یکیشون که بیشتر باهاش صحبت کردم بهم گفت تو که داری ریاضی می‌خونی یعنی توانایی ریاضی خوندنو داشتی و ذهنت به اندازه‌ی کافی کشش داشته برای ریاضیات و علاقه هم داشتی بمون همون ریاضی. واقعا کار غیرمنطقیه تغییر رشته دادن! یعین نظرش این بود که خیلی از کسانی که رفتن تجربی از ترس ریاضی بوده که خب این صادق بود تو ورودی خودمون تا یه حدی.
فکر کنم به خاطر کاهش ظرفیتای تجربیه که اینجوری شده.

بعد هم که برای کسی که کار بلد باشه همیشه کار هست. کی گفته برای رشته‌های ریاضی کار نیست!؟‌

Swallow

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
tbrz
سال فارغ التحصیلی
97

میگن تو ایران بازار کار نداره مخصوصا برای دخترا
نمیدونم شغل پیدا نمیشه یه جوری میگن انگاربقیه رشته ها توشون بیکار نیست :|
من به درسهایی که حل کردنی توش باشه علاقه مندم ولی ادمو واقعا ناامید میکنند.

nazanin.f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

اینکه میگن برا ریاضی کار نیست فک کنم اشتباهه
بیشتر میشه گفت که ظرفیت ریاضی بیشتر شده و طبیعتا اشباع میشه
ریاضی سخته ولی قبول شدن تو تجربی هم سختتره
یعنی کسی که میخواد بیاد تجربی باید خیلی بخونه حتی بعد قبول شدن تو دانشگاه
حجم درس های دانشگاهشون سختیشون اصن قابل مقایسه با ریاضی نیست

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از Swallow :
میگن تو ایران بازار کار نداره مخصوصا برای دخترا
نمیدونم شغل پیدا نمیشه یه جوری میگن انگاربقیه رشته ها توشون بیکار نیست :|
من به درسهایی که حل کردنی توش باشه علاقه مندم ولی ادمو واقعا ناامید میکنند.
ببین من واقعا به عنوان کسی که دارم لیسانسمو تموم می‌کنم و می‌تونم همین الان برم سر کار، اینو بهت می‌گم که ریاضی خوندن تو دبیرستان اگر چه سخت‌تر از تجربی خوندنه ولی تو دانشگاه واقعا قابل قیاس نیست!
ریاضی سخت‌تره. ولی تجربی قبول شدنش سخته. بعدش هم تموم کردن درسش خیلی سخته! تو این ۴سال من هم درس خوندم هم تجربه‌های جدید پیدا کردم و هم خوش گذروندم. درحالی که تمام زمان‌هایی که ما داشتیم خوش می‌گذروندیم دوستای تجربی من که پزشکی می‌خونن در حال درس خوندن و زدن تو سر خودشون بودن.
۷سال طول می‌کشه تا اونا عمومیشونو تموم کنن تازه در حالی که ماها تا اون زمان می تونیم ۳سال سابقه‌ی کار داشته باشیم. صد البته کسی که پزشک خوبی باشه خیلی حقوق بیشتری می‌گیره از یه مهندس خوب اقلا تو رشته‌ی من. ولی کم هم نمی‌شناسم بچه‌های خیلی خوبی رو که بعد از عمومی کلا واخورده شدن و اصلا دنبال تخصص خوندن نرفتن و الان حقوق خاصی نمی‌گیرن با مدرک پزشکی عمومیشون.
این حرف واقعا درست نیست که برای ریاضی کار کمتر هست. باید دید آخه کی رو با کی مقایسه می‌کنن!
کلا اینکه نظر من اینه که به علاقه‌تون اهمیت بدید خیلی. الان برادر من رفته تجربی بدون هیچ علاقه‌ای. اصلا نمی‌تونه اون همه حجم روحفظ کنه این بچه! ولی خب از بس این حرفا رو تو گوششون خوندن رفته تجربی. تجربی کنکور قبول شدنش کار سختیه واقعا. و تازه کار به اینجا ختم نمی‌شه. دوران تحصیل تو دانشگاهشم خیلیییییییییی سخت‌تره.

به نقل از hamed.yas :
البته چیزی که ما یادمونه؛ این بوده که طیف دانش آموزای ریاضی معمولا از خیلی ضعیف داره و داشته تا زرنگ. ولی تجربی معمولا همه متوسط به بالا تا زرنگ ان.
خیلیم واضحه؛ تعدد رشته ای که تو ریاضی داریم و تو تجربی نداریم.
اما در مورد طیف دانش‌آموزا خب از زمان ما خیلی عوض شده البته. چون اون موقع ظرفیتای تجربی اینقدر پایین نبود. ولی زمان ما اینجوری بود که تجربی خیلی ضعیف زیاد داشت. ولی ریاضی دیگه تهش متوسط بودن همه! ضعیف نداشت. چون کسانی که ضعیف بودن از ترس ریاضی فرار می‌کردن می‌رفتن تجربی. و صدالبته که قبولی‌های خیلی بدی هم داشتن. مثلا زیست‌شناسی دانشگاه آزاد...

abk

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ش.م
شهر
TBZ

سلام.من امسال سال دومم و تجربی ام اما میخوام سال بعد برم ریاضی.منتهی دودل هستم هنوز.
کلا نمیتونم استعدادامو خوب بشناسم که ببینم کدوم برام خوبه.اما یه چیزی که میدونم این هست که فقط شغلی رو دوست دارم که خوداشتغالی باشه و اصلا دوست ندارم جایی استخدام بشم و این حرفا.البته هدف به خارج رفتن هم دارم.
به طور کلی هم یا داروسازی یا مهندسی کامپیوتر و از پزشکی و اینا اصلا خوشم نمیاد.
ممنون میشم راهنماییم کنید که چیکار کنم

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از amin98 :
به طور کلی هم یا داروسازی یا مهندسی کامپیوتر و از پزشکی و اینا اصلا خوشم نمیاد.
من مشکلم با اون قسمت «اینا»ی جمله هست! آخه معمولا وقتی ازش استفاده می‌شه که آدم یه سری چیز شبیه و مربوط به هم رو آورده باشه و بعد پشت سرش می‌گه «و اینا» که یعنی و سایر موارد مشابه که خود شنونده یا خواننده می‌تونه متوجه بشه.
ولی الان داروسازی، پزشکی و مهندسی کامپیوتر اینقدر به هم نامربوط هستند که من شخصا نمی‌تونم هیچ اسم دیگری رو جای «اینا»بذارم و خودم استنباط کنم که منظور چی بوده!

فلذا اصلا متوجه نمی‌شم علاقه‌تون به چه بخشیه یا از چی خوشتون نمیاد که بتونم کمکی بکنم.

abk

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ش.م
شهر
TBZ

به نقل از مهســـــــــــــا :
من مشکلم با اون قسمت «اینا»ی جمله هست! آخه معمولا وقتی ازش استفاده می‌شه که آدم یه سری چیز شبیه و مربوط به هم رو آورده باشه و بعد پشت سرش می‌گه «و اینا» که یعنی و سایر موارد مشابه که خود شنونده یا خواننده می‌تونه متوجه بشه.
ولی الان داروسازی، پزشکی و مهندسی کامپیوتر اینقدر به هم نامربوط هستند که من شخصا نمی‌تونم هیچ اسم دیگری رو جای «اینا»بذارم و خودم استنباط کنم که منظور چی بوده!

فلذا اصلا متوجه نمی‌شم علاقه‌تون به چه بخشیه یا از چی خوشتون نمیاد که بتونم کمکی بکنم.
منظورم این هست که به کامپیوتر و داروسازی علاقه دارم و از پزشکی و مشابهش خوشم نمیاد

MAHia

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فَرزانـگانـ‌ـ ـیک
شهر
کرمان‌
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
باختم بهش... :دی
دانشگاه
علوم پزشکی کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

من به عنوان کسی که دوبار تغییر رشته دادم بین تجربی و ریاضی در طول دوران دبیرستان( و این کارم هم هدفمند نبود، مثل کسایی که هدفشون تجربیه، برای قوی شدن پایه ی ریاضیشون سال دوّم رو میرن تجربی) بگم که وضعیت سه سال دبیرستانتون رو مبنای انتخاب رشته تون نزارید. مثلا بگید چون ریاضیم خوبه و تجربیا ریاضیشون ضعیفه، برم تجربی. :/
اینده ی شغلی تک تک رشته ها رو برید بررسی کنید. شما فرصت زیاد دارید و امکانات هم زیاد. منظورم از اینده ی شغلی باز صرفاً درامد نیست، اینکه ببینید وقتی فلان رشته رو انتخاب می کنید، چه کارهایی در اینده می تونید و یا باید انجام بدین.
من وقتی اولش رفتم تجربی، چون حس می کردم فقط ریاضی رو دوست داشتم،تو زیست خیلی مقاومت می کردم برای یادنگرفتن. یه جورایی با حفظ کردن مقاومت می کردم و اون زمان به نظر خودم از پزشکی متنفر بودم تا حدّی. یه ترم تجربی موندم، حالا به سری دلایل دیگه(المپیاد) رفتم ریاضی. وقتی هم ریاضی بودم، ففط و فقط فکر می کردم هوافضا رو دوست دارم و من اصلا برای هوافضا به دنیا اومدم! باز پیش دانشگاهی، به یه سری دلایل دیگه، تغییر رشته دادم به تجربی. باز اوایلش فکر می کردم من ادمی که بخوام پزشکی قبول بشه نیستم، و تاحدی اوایل باز برای خوندن زیست مقاومت می کردم. میگفتم من حفظی یاد نمی گیرم. :D یک کم که گذشت، خیلی عادی به زیست عادت کردم، خوندنش هم خیلی برام راحت تر شد. کنکور و نتیجه ها و اینا هم که تموم شد، باز میشه گفت بدون فکر، زدم پزشکی. :D وقتی نتایج اومد پزشکی قبول شده بودم،گفتم خب، حالا برم فکر کنم ببینم پزشکی چیه. :D مهر و ابان کلا در مورد پزشکی و داروسازی و دندون از این و اون پرسیدم، تحقیق کردم، (بعد همین بین در مورد رشته های ریاضی هم تحقیق می کردم :)) ). تازه میشه گفت من فهمیدم هر رشته ای به کجا می رسه، و اگه برگردم ریاضی، انتخاب اولم رو میزنم نرم افزار، بعد هوافضا! و اگه برگردم برای انتخاب رشته دبیرستان، میزنم تجربی به هدف پزشکی!
درکل، کلّ منظورم اینه که تا وقت دارید، برید دنبال رشته های دانشگاهی، اینده ی هرکدوم رو با تمام جوانبش بسنجید. وضعیتتون توی دبیرستان رو مبنای انتخابتون قرار ندید،در نظر بگیریدش، ولی مبنای انتخابتون قرارش ندین.
+ چون خیلی از بچه ها تجربی رو به هدف پزشکی میان، اینم اضافه کنم که کسایی که تجربی رو به هدف پزشکی و پزشکی رو به هدف درآمد اینده ش می خواید بیاید، نیاید کلاً. رشته های خیلی خیلی با بازدهی بالاتری هم هست برلی درامدزایی. پزشکی رشته ی کاملا فرسایشی ای هست. هیچ کدوم از مقاطعش رو، چه علوم پایه، چه استاجری، چه اینترنی رو نمیشه به امید بهتر شدن وضعیت تو مقطع بعدی گذروند. هرچی هم میرید جلوتر، حجم درسا ترم به ترم بیشتر میشه. به قول یکی از اساتید، بقیه واحدهارو با ضریب 2 میگذرونن، علوم پزشکی به خصوص پزشکی با ضریب 0.1 واحد. شما 7 سال، اگه وقفه نداشته باشید، درس می خونید، سه تا امتحان جامع، در حد کنکورای بقیه ی رشته ها میدین، و اخرش هم مدرکتون معادل مدرک کارشناسی ارشده وتازه اول راه. :D
++ داشتن قدرت روحی، مشکل نداشتن با سختی کشیدن، گذروندن وقتتون بین میکروب و ویروس، 5 ترم خوندن درسایی که شاید بشه گفت ارتباطی با آینده ی شغلیتون ندارن، و البته دوست داشتن مردم هم یادتون نره. :)

nazanin.f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

بچه ها سعی کنید بیشتر به ایندش فکر کنید چون به نظر من ادم یه درسی بیشتر بخونه خود به خود علاقه مند میشه
من سال اول تمره زیستم شد۱۴ ولی رفتم تجربی به خاطر اینکه از ایندش خوشم میومد بعد من از زیست مسلما متنفر بودم که دلیلش هم دبیرمون بود که خوب تدریس نمیکردن و...
سال اول فقط فیزیک خوندم و ریاضی درحد المپیاد و رفتم
تجربی ولی اونقدر زیست خوندم که عاشقش شدم سه سال زیست هرروز حداقل دوساعت خب ادم علاقه مند میشه دیگه
موقع انتخاب رشته هم باز زدم پزشکی درحالیکه متنفر بودم ولی یکم که خوندم درساشو علاقه مند شدم
فقط ی بار تصمیمتونو بگیرید تغییر رشته بده خیلی فک کنین مثلا سال سوم میخواین تغییر رشته بدین بطور مثال بیاین تجربی باید سه کتابو تو ی سال پیش دانشگاهی بخونید و با کسایی رقابت کنین که سه ساله دارن اون کتابارو میخونن
خیلیا بودن تغییر رشته دادن و موفق شدن ولی کار هر کسی نیست یه بار درست تصمیم بگیرید

MAHia

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فَرزانـگانـ‌ـ ـیک
شهر
کرمان‌
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
باختم بهش... :دی
دانشگاه
علوم پزشکی کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از نازنـیـــــــــن :
فقط ی بار تصمیمتونو بگیرید تغییر رشته بده خیلی فک کنین مثلا سال سوم میخواین تغییر رشته بدین بطور مثال بیاین تجربی باید سه کتابو تو ی سال پیش دانشگاهی بخونید و با کسایی رقابت کنین که سه ساله دارن اون کتابارو میخونن
خیلیا بودن تغییر رشته دادن و موفق شدن ولی کار هر کسی نیست یه بار درست تصمیم بگیرید
بله بله، در تایید حرف نازنین من بگم اینُ که، انتخابتون رو یه بار و قاطع انجام بدین
برای مثال برای خوده من سال پیش دانشگاهی که تغییر رشته دادم، کار بسیار سختی بود خوندن سه تا کتاب زیست، توی یه سال، اونم پیش دانشگاهی که خود به خود وقت کمی دارید و استرس و بار روانی هم بالاست.
از نظر روحی، وقتی می بینید باید چیزایی رو بخونید که تمام رقباتون قبلا خوندن و بهشون مسلطن. مثلا من تا اخر تابستون، فقط زیست می خوندم، بعد اول مهر، خیلی از دوستام عمومیاشون رو تموم کرده بودن. من فقط زیست خونده بودم! طبعاً فشار روانی بالایی رو باید تحمّل کنید و کار آسونی هم نیست پذیرفتن وضعیتتون، حتّی برای خودتون. اینکه نا امید نشید و بتونید ادامه بدین.
یا مثلا من که زمین سوم رو که حتّی کتابش رو هم نداشتم و هیچ وقت هم نخوندمش، چون وقت نبود.
در کل تغییر رشته، اونم دوبار، کار عاقلانه و خوبی نیست. نکنید مثل من. :D
تا زمان دارید تصمیم قطعی تون رو بگیرید.

Sanctum

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشكي شيراز - پردیس
رشته دانشگاه
دندان پزشكي

عجیبه!
وقتی بچه بودیم ازمون می پرسیدن بزرگ شدی میخوای چیکاره بشی؟ میگفتیم خلبان ، معلم، پلیس.
کو؟ چرا حتی یه نفر سراغی از دانشکده های پرواز یا افسری نمیگیره؟
آهان! هرچی بزرگتر میشیم حریص تر میشیم و فقط به جنبه مادی و آینده شغلی رشته نگاه میکنیم و صد البته به حرفایی که بقیه میزنن.
چقد برام تحمل این حرف سخت بود وقتی دوستم گفت: آره، فلانی رفت تربیت مدرس چون درسش خوب نبود!

بالا