1. اگر سمپادی هستید برای دسترسی کامل به مطالب و امکانات سایت عضو شوید :
    ثبت نام عضویت

انتخاب رشته در دبیرستان

شروع موضوع توسط Farnaz.f ‏2010/1/21 در انجمن مشاوره تحصیلی

?

ریاضی یا تجربی ؟

1. ریاضی

348 رای
    51.6%
  2. تجربی

298 رای
    44.2%
  3. بقیه ی رشته ها

28 رای
    4.2%
  1. mahsa72

mahsa72 لنگر انداخته

امتیازات:
    +13,886 / -175
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان امین
    شهر:
    اصفهان
    دانشگاه:
    دانشگاه تهران
    رشته دانشگاه:
    مهندسی نرم‌افزار
    پاسخ : انتحاب رشته در دبیرستان

نکته‌ش اینجاست که بیش‌تر سمپادی‌هایی که می‌رن تجربی به عشق پزشکی-دندون-دارو می‌رن و نه بقیه‌ی رشته‌ها. یعنی همون چیزایی که خیلی تو چشمن رو می‌خوان اغلب. (اگر غیر از این باشه و بدونن چی دوست دارن هم که اصلا شامل حرف نیما نمی‌شن که داره درمورد آدمای بلاتکلیف صحبت می‌کنه که براشون ریاضی و تجربی فرق زیادی نداره.) در حالی که خب ریاضی هزار تا مهندسی داره که یه سریشونو من خودم نمی‌دونم دقیقا چی هستند :D ولی به هرحال مهندسی هستند و برای کسی که براش فرقی نمی‌کنه چی می‌خونه و صرفا دنبال اسم مهندسیه خب خیلی مناسبن! ظرفیتاشونم ماشالا خیلی بالائه! واسه همین قبول شدن تو رشته‌ی مهندسی کلا راحته! حتی اگر هر مهندسی نخواد آدم و صرفا مهندسی‌های پرطرفدار رو بخواد باز هم با توجه به ظرفیت‌ها قبولی خیلی راحت‌تره تا پزشکی و دندون و ... . الان با رتبه‌ی ۲۰۰۰ می‌شه پزشکی دولتی قبول شد جای خوبی؟ خب با ۲۰۰۰ ریاضی می‌شه مهندسی‌های دانشگاه اصفهان قبول شد! و دانشگاه اصفهان دانشگاه نسبتا خوبیه.
    حرف نیما برای کسانی هست که علاقه‌ی خاصی به چیزی ندارند ها! نه که بگه کلا بیاید ریاضی! گفته اگر نمی‌دونین چی دوست دارین و چی می‌خواین و بلاتکلیف هستید بیاید ریاضی. کسانی که با علاقه می‌رن تجربی که بحشون خب جداست و کارشون هم صحیحه کاملا چون می‌دونن چی می‌خوان و چی کار می‌خوان بکنن.
    الان ۲-۳ سالی هم هست که به شدت طرفدارهای تجربی زیاد شده. و این شرایط قبولی رو سخت تر هم می‌کنه. الان دبیرستان شهید‌ اژه‌ای اصفهان که هیچ موقع بیشتر از ۱ کلاس تجربی اونم کم‌جمعیت نداشته۲، ۳ تا کلاس تجربی پرجمعیت داره و در مقابلش ۲ تا کلاس خیلی کم جمعیت ریاضی! مدارس دیگه‌ی اصفهان رو هم خبر دارم که توزیع بین ریاضی و تجربیشون به همین شکل هست کمابیش.

• لایک لایک x 3
  2. nassim#m

nassim#m کاربر فعال

امتیازات:
    +1,267 / -9
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان

علاقه_علاقه_علاقه بسسسیار مهم هست و راهنمای آدمه ک ب چ سمتی بره..غیر ممکنه ک از 80 تا دانش آموز سال دوم یه دبیرستان 60نفر پزشکی رو واقعن دوست داشته باشن..خودتونو گول نزنین بیخود وفیلم هم بازی نکنین ک شما هم علاقه مند هسین :D

یادتون باشه شما اگه بهترین پزشک یا مهندس هم باشین اما علاقه ای ب کارتون نداشته باشین قطعن لذت نمی برین از زندگیتون.حالا هرقدر هم میخواید درآمد داشته باشین...

واسه اینکه بفهمین ب چ علاقه دارین مطالعه کنین درباره ی رشته ها ..خودتون رو تو اون رشته تصور کنید ببینید چ درس هایی رو باید بخونید وچ کارهایی باید انجام بدین..فک کنین واقعن از خوندن ریاضیات وحل مسایل سخت لذت میبرید یا خسته میشید و ب خودتون فحش میدین و...
    طبیعی هم هست ک علایقتون تا بیست سالگی حتی تغییر کنه و اون موقع تازه خودتون روبشناسید ..جای سرزنش نداره اصلن..الان هم از ترس تغییر نگاه آیندتون خودتون رو محدود نکنید بنظرم .. اگه با خودتون روراست باشین بهترین تصمیم رو خواهید گرفت :D

##با بند 2 نیما موافقم واقعن..موضع نگیرید دربرابرش..ازنظرمن کاملن منطقیه حالا تبصره میخوره اما از بیخ غلط نیس قطعن :D
    ##ریاضی _تجربی_هنر _یا هر رشته ای ک انتخاب میکنین و ادامه میدین خوبه اما سعی کنین درست زندگی کردن رو بیشتر یاد بگیرین ونقش های مهم تری ک الان دارین و درآینده خواهید داشت...موفق باشیم همگی :D

• لایک لایک x 3
  3. yeganeh_ta

yeganeh_ta کاربر جدید

امتیازات:
    +1 / -0
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    شیروان

باهات موافقم شدیدا...درسته الان رشتم تجربیه ولی ساله دیگه میرم ریاضی..

• لایک لایک x 1
  4. happiestchemist

happiestchemist ملکه ی شیشه ای

امتیازات:
    +9,450 / -295
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    4d
    سال فارغ التحصیلی:
    1390
    دانشگاه:
    تهران
    رشته دانشگاه:
    داروسازی

اخه دو طیف ادم بین ریاصی و تجربی میمونن.
    ادم های بی هدف،
    ادماهای پرتلاش ولی علاقمند به هر دو رشته ولی با اطلاع کم.

من خودم جز گروه دوم بودم. واقعا علاقم به همه درسا باهم برابر بوده و هست، تاریخ رو به اندازه فیزیک و اون رو به اندازه شیمی دوست داشتم و در هر درسی هم میتونستم موفق باشم.
    اگر موقع انتخاب رشته به من که در مورد توانایی های خودم شک داشتم که ایا میتونم قبول بشم یا نه، میگفتن برو ریاضی به دلیل این که بالاخره یه مهندسی ای قبول میشی، ایا اگر میرفتم و بعد حتی میرفتم برق شریف به خاطر جو، ایا خوب بود?

به نظرم موقع انتخاب رشته برید با فارع التحصیلای کنکوری پارسالتون حرف بزنین، ببینین ادمهایی امثال شما ، درچه حدی قبول شدن، خودتونو دست پایین نگیرید. ولی اگر واقعا شانس قبولیتون پایینه و هدفتونم مهندس شدنه خوب پس همون ریاصی و مهندسی .
    ولی مثلا ادم های قبولی ضعیف ما تو تحربی رفتن رشته های پایین پیراپزشکی، الان درامد در حد ماهی 2تومن دارن ولی مثلا مهندسی های عجیب غریبمون نمیدونم ایا کاری پیدا خواهند کرد یا نه، مسلما اصلا خوب نیست که ادم قانع به درامد یکی دومیلیونی باشه ولی برای یک دختر حداقل، خیلی بد نیست

(من پیشنهادم به کسانی که همه درسارو با هم دوست دارن اینه بیان داروسازی چون ما همممممه چیز داریم، هرچیزی،،،درس های علوم پایه ای مثل 1ریاضی فیزیک، شیمی ، زیست شناسی مولکولی و از اون سمت درس های پزشکی ، هم بالینی داریم هم رشته هایی مثل اقتصاد و مدیریت و کلا هرچیزی که هرجایی هست ما یه چیزی مرتبط بهش داریم.

ولی اگر میاییدغر غر نکنین پول نداره و حیف شدیم و فلان. بیایید احتمال بالا حیف میشین :D. )

• لایک لایک x 2
  5. hosseinhbh

hosseinhbh کاربر نیمه حرفه ای

امتیازات:
    +317 / -11
    نام مرکز سمپاد:
    هاشمی نژاد1
    شهر:
    mashhad
    سال فارغ التحصیلی:
    97
    دانشگاه:
    علوم پزشکی شهید صدوقی یزد
    رشته دانشگاه:
    پزشکی
    اینستاگرام:

اگر هر فرد میتونست با چهار سال درس خواندن تو رشته های مهندسی کار کنه که دیگه این همه مهندس بیکار نبود کسی میتونه درس رشته های مهندسی رشد کنه که ادامه تحصیل حتما داشته باشه و از طرفی حقوق یک مهندس صفر هیچ وقت به حقوق یک پزشک صفر نمیرسه و یک مهندس برای موفقیت نیاز به جربزه داره اینو گفتم که فک نکنید مهندس شدن مفتکیه و سختی رشته پزشکیو نداره تقریبا مثل همه !!

• لایک لایک x 1
    • دیسلایک دیسلایک x 1
  6. NiXi

NiXi کاربر فوق فعال

امتیازات:
    +523 / -3
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    آمل
    سال فارغ التحصیلی:
    95
    دانشگاه:
    بابل
    رشته دانشگاه:
    پزشکی

یه چیزی می خواستم بگم بهتون، بینین الان هی میشنویم فلان پل ساخته شده، شیبش درست محاسبه نشده ماشین پرت میشه ا ز بالاش، پایین، طرف وکیله اما نمیتوونه از موکلش دفاع کنه، به نظر من یکی از دلایلش اینه که هرکی درسش خوبخ و به زور دارن میفرستو تجربی، یهسری ام الکی تو جو تجربی ان، بابا برین سمت علاقه تون، نه یه علاقه ی ززود گذرا.. . یه چیز عاقلانه و دور از حرف وحدیثدیگران.
    بابت غلط املایی ها عذر میخوام، نمیتونم با این صفحه تایپ کنم.

• لایک لایک x 3
  7. mahsa72

mahsa72 لنگر انداخته

امتیازات:
    +13,886 / -175
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان امین
    شهر:
    اصفهان
    دانشگاه:
    دانشگاه تهران
    رشته دانشگاه:
    مهندسی نرم‌افزار

اینکه خب راه درست انتخاب رشته‌ست اصلا :D منتها اینقدر اینو گفتم به این و اون و باز گوش نکردن آدم می‌گه دیگه راه‌های ساده‌تر بگه :))

ولی جدا از شوخی واقعا واقعا علاقه‌تون رو بذارید در درجه‌ی اول. علاقه به درس (ریاضی-فیزیک-شیمی-...) نه ها! علاقه به رشته‌های آینده. ولی به کار هم فکر کنید. به هرحال آدم باید نون شبش رو بتونه دربیاره تا به علایقش برسه! :D

• لایک لایک x 2
  8. Frmesk

Frmesk کاربر نیمه حرفه ای

امتیازات:
    +897 / -11
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    ILM
    سال فارغ التحصیلی:
    1395
    دانشگاه:
    دانشگاه تهران

اگه یه دانش آموز رشته ی تجربی به رشته های علوم پایه و تحقیقاتی بیشتر علاقه داشته باشه،بازارکار و درآمد هم تا حدودی براش مهم باشه به نظرتون کار درستیه بره پی علاقه ش؟

یا اینکه نره و بره یکی از اون سه تا رشته رو برداره و شرایط تغییر میکنه و بعدها متوجه میشه جویندگی علم به کارش نمی آد و غیره. 8-|

9. nassim#m

nassim#m کاربر فعال

امتیازات:
    +1,267 / -9
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان

اگر واقعن ب چیزی علاقه مندی برو سمتش، چون خدا این علاقه رو تو وجودت قرارداده و قطعن استعداد موفقیت در اون رشته رو هم داری_باید نگاهتو عوض کنی و راه خودتو بری،اگه نه،نه فقط تو انتخاب رشته بلکه تو زمینه های دیگه هم موفق نمیشی..راهی رو برو ک برات لذت بخش تره

• لایک لایک x 2
  10. Amir HD

Amir HD کاربر نیمه حرفه ای

امتیازات:
    +1,667 / -44
    نام مرکز سمپاد:
    شهید بهشتی
    شهر:
    نیشابور
    سال فارغ التحصیلی:
    95
    رشته دانشگاه:
    پزشکی

بنظر من مهم ترین چیز تو انتخاب رشته علاقه اس ، اگه به یه رشته علاقه داشته باشین و با عشق کار بکنین مسلما درامد خوبی خواهید داشت میدونین به هر حال شما بعد فارغ تحصیل شدن باید سی سال کار کنین اگر سی سال یه کاری که بهش علاقه ندارین بخاین انجام بدین حالا درامد عالی هم داشته باشه ولی شما علاقه نداشته باشین جوانی و وقت خودتونو که میتونستین رو یه کاری که بهش علاقه دارین تلف کردین البته میدونم همه این حرف شعاره منم اول دبیرستان بودم همه از این حرفا بهم میزدن ولی من که دوست داشتم برم هنرستان و در اینده یه نقاش بشم از ترس حرف مردم که نگن اینو از مدرسه اخراج کردن یا خیلی چیزای دیگه رفتم تجربی راستش یه بار یکی از بچه ها سمپادیا میگفت سمپاد ما رو غالبی بار اورده ما میخوایم به رویای یه سری ادم موفق برسیم نه رویای خودمون
    کاش روزی بیاد که هر کس خیلی راحت بتونه به چیزی که دوس داره برسه من که شهامتشو نداشتم امیدوارم شما چند سال بعد حسرت این که چرا فلان کارو نکردی نخورین

• لایک لایک x 9
  11. happiestchemist

امتیازات:
    +9,450 / -295
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    4d
    سال فارغ التحصیلی:
    1390
    دانشگاه:
    تهران
    رشته دانشگاه:
    داروسازی

ما کارای تحقیقاتی هم داریم نترس بیا.فقط باید خیلی خیلی زحمت بکشی

• لایک لایک x 3
  12. Frmesk

امتیازات:
    +897 / -11
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    ILM
    سال فارغ التحصیلی:
    1395
    دانشگاه:
    دانشگاه تهران

درسته تو اکثر رشته ها میشه کار تحقیقاتی انجام داد.داروسازی از لحاظ اینکه یه رشته ی تحلیلیه خیلی میتونه جالب بشه.
    ولی مسئله من اینه که علاقه م یه چیزیه تو مایه های سلولی مولکولی و ژنتیک.خیلی دوس دارم رو ایده های جدید کار کنم .احساس میکنم که رشته هایی مثل پزشکی و اینا در هر حال آدمو میبرن سمت ِکاربرد و از تحقیقات دور میکنن یه جورایی.
    ولی خب ،مهمه برام که بتونم استقلال مالی داشته باشم و با توجه به چیزایی که اطرافیان میگن ،تو رشته های پایه پول در آوردن توهمه .
    میخوام بدونم وضع بازارکار این رشته ها واقعا به همین شدت بده؟یا اینکه چرت میگن؟:د

• لایک لایک x 2
  13. happiestchemist

امتیازات:
    +9,450 / -295
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    4d
    سال فارغ التحصیلی:
    1390
    دانشگاه:
    تهران
    رشته دانشگاه:
    داروسازی

اره ما خیلی داریم که از رشته های پایه میان برای تخصص تو دانشکدمون، در حدی که تعداد قبول X_Xی اونا چندبرابر داروساز هاست.البته داروسازها هم وقتی کار بیزنس منی رو در داروخانه ها دارند، سمت صنعت و تحقیقات نمیرن و این که انقدر ضعیف میخونن درسای علوم پایه رو که حرفی برای گفتن ندارن.
    ببین مثلا الان سیناژن و اریوژن هست. کاراشون تحقیقات سلولی مولکولی هم فک کنم دارن.الانم داروساز، مهندسی شیمی، شیمیست و بیولوژیست استخدام میکنه

ولی ایا شما تاحالا کار سلولی مولکولی کردی که بدونی جه حسی داره? حس ادم از دور فرق داره
    بعدم پزشکی و دندان تخصص های علوم پایه هم دارن ها، مثل ایونولوژی و بیوشیمی،،،اینارو فک کنم خیلی خوشت بیاد درامدشم خوبه

• لایک لایک x 1
  14. Frmesk

امتیازات:
    +897 / -11
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    ILM
    سال فارغ التحصیلی:
    1395
    دانشگاه:
    دانشگاه تهران

کار خاصی تو این زمینه انجام ندادم تا الان ولی با افرادی که تو این رشته هستنن بحث کردم راجع بهش.واحدایی که میخونن و کلا اون مسیری توش فعالیت میکنن برام هیجان انگیزه. میدونم رشته ی سختی هم هست.در کل در مورد اینکه به این رشته علاقه دارم مطمئنم. :)

مسئله م معلوم نبودن موقعیت شغلیشه.اینکه تو ایران به رشته های تحقیقاتی اهمیت نمیدن.درحالیکه اگه برم پزشکی بخونم که علاقه هم دارم ولی کمتر،میتونم از لحاظ مالی وضع خوبی پیدا کنم.

15. Arash H

Arash H کاربر جدید

امتیازات:
    +1 / -0
    نام مرکز سمپاد:
    هاشمی نژاد
    شهر:
    Mashhad

یه جمله تاثیر برنگیز بگم. داداشم با شنیدن این جمله به رشته تجربی شتافت
    "من ترجیح میدم رو ساخته دست خدا مطالعه کنم تا ساخته دست انسان"

16. Frmesk

امتیازات:
    +897 / -11
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    ILM
    سال فارغ التحصیلی:
    1395
    دانشگاه:
    دانشگاه تهران

خوب این جمله درمورد همه ی رشته های ریاضی صدق نمیکنه البته.مثلاً رشته ی فیزیک نظری یا گرایشایی مثل کیهان شناسی.
    این رشته ها مطالعه روی ماهیت جهانه.جهانم ساخته دست خداس:د

• لایک لایک x 2
  17. happiestchemist

امتیازات:
    +9,450 / -295
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    4d
    سال فارغ التحصیلی:
    1390
    دانشگاه:
    تهران
    رشته دانشگاه:
    داروسازی

خوب شما پزشکی بخونی بعد تخصص هماتولوژی یا ژنتیک یا ایمونولوژی پزشک هم هستی درامدم داری نصف وقتتم برو تحقیق کن.

• لایک لایک x 1
  18. nassim#m

nassim#m کاربر فعال

امتیازات:
    +1,267 / -9
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان

بیشتر فکر کنین لطفن ..یه سری جمله ها شاید خیلی خوب و منطقی باشن ظاهرن و پیش خودتون بگید اگه من بگم قبول ندارم این جمله رو ینی احمقم...
    واقعن منطق این حرف رو نمی فهمم الان..
    #چرندیات

• لایک لایک x 3
  19. نازلی

نازلی کاربر جدید

امتیازات:
    +1 / -0
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان میاندوآب
    شهر:
    میاندوآب

ای بابا هر کی یه چیزی میگه!مشکل این نیست.من مامانمو چی کار کنم؟
    الان همه مشاورا شروع کردن به نهی تجربی!
    باید دلایل خوبی داشته باشی!
    کی گفته همه چی به علاقست!مادر بنده شرط گذاشته اگه برم ریاضی دیگه کلاس پر!فکر میکنه میرم ریاضی تا از جامعه گنده تجربی فرار کنم...

• لایک لایک x 1
  20. zahra.D

zahra.D کاربر فعال

امتیازات:
    +13 / -0
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    همدان-تويسركان

اونوقت اگه كسي هنوز علاقه اش رو كشف نكرده و نميتونه بكنه و سالي ديگه انتخاب رشته داره چي ؟؟؟ميشه بگيد چه جوري علاقمون رو كشف كنيم؟؟

• لایک لایک x 3