• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جایگاه بالا از آن سنتی هاست ؟

mh.mostafavi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
کرمان
مدال المپیاد
چقدر اسمش برام آشناست
دانشگاه
باهنر
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
پاسخ : جایگاه بالا از آن سنتی هاست

موسیقی یک هنر طبیعی است که از آغاز خلقت بشر در کشورهای گوناگون مطبوع و مورد توجه بوده است. در سر زمینهای فرهنگی این هنر نسبت به مزایای دیگر انسانی بیشتر پیشرفت کرده و موسیقی دانان بزرگ در گوشه و کنار دنیا در این عرصه به خلق آثار زیبایی پرداختند. اما از آنجاییکه این هنر بیشتر شفاهی است, بعضی از آثار بصورت ارث بما رسیده و یا نامهای آنان بصورت اساطیری باقی مانده است. درصورتیکه بیشترشان در دخمه فراموشی مانده اند. برای مثال باربد یکی از بزرگترین نغمه پردازان, خوانندگان و نوازندگان جهان است که فقط اسم وی زنده و جاوید مانده, ولی آثار وی از بین رفته است.

اما مشکل دیگر که مانع بزرگی بر سر راه رشد و تعای موسیقی، خصوصا موسیقی سنتی می باشد توجه روز افزون به موسیقی پاپ و اخیرا پاپ سنتی، بدون در نظر گرفتن تلفیق مناسب شعر و موسیقی و هویت آن می باشد. زیرا در این نوع موسیقی آن قدری که بر کمیت و جذابیت اثر تاکید می شود بر ارزش هنری و کیفیت آن تاکید صورت نمی گیرد، به صورتی که این شیوه در خلق آثار موسیقی سنتی نیز تاثیر گذارده است تا آنجا که در برخی از آثار مشخص نیست که موسیقی سنتی است یا پاپ. لذا شالوده و بن مایه اثر بدون در نظر گرفتن هویتی مشخص که بر مبنای تئوری موسیقی و یا موسیقی دستگاهی می باشد مبهم و مورد سوال است.

با نگاهی کوتاه بر تاریخ شعر و موسیقی در می یابیم ، همانطور که در شعرسرایی، توسط نیما و شاگردان و پیروانش تغییرات اساسی پدید آمد. در موسیقی نیز این تغییرات و اصلاحات به تدریج وبه تناسب شرایط جامعه با سرعتی کندتر صورت گرفته است در عرصه آواز نیز شجریان را می توان در این سیر تاریخی پیشرو و پرچمدار دانست .

اما زمانی که توجه به کارهای هنرمندان اصیل کشورمان به صورت فراگیر و توسط رسانه ها ضعیف باشد موسیقی پاپ مسلما جای موسیقی سنتی را خواهد گرفت آنهم زمانی که با ملودی به راحتی می توان شنونده را به طور لحظه ای تحت تاثیر قرار دارد .

همه روزه شاهد پخش بسیاری از قطعات موسیقی در سیمای جمهوری اسلامی به عنوان پرطرفدارترین رسانه هستیم اما کارهای موسیقی اصیل ایرانی را که از غنا و کیفیت بالایی برخوردار هستند را صرفا باید در بازار یافت. شاید ارزشمندترین برنامه تلویزیونی در این رابطه آوای ایرانی می باشد که در مدت کوتاهی مخاطبان بسیاری را جذب کرده بود ولی برنامه دیگری را نمی توان یافت که باهدف ترویج موسیقی اصیل ایرانی در سیما پخش شده باشد. حال آنکه توجه خاص مردم به موسیقی ای که نمایانگر هویت فرهنگی و تاریخی آنان می باشد منوط به سرمایه گذاری معنوی رسانه هایی مانند صدا و سیما می باشد.

در نهایت پرسش اساسی این است که چرا در عرصه موسیقی سنتی و ملی کشور عزیزمان ایران، هیچگاه به طور جدی و بنیادین به نقد و بررسی ارزشی آثار بزرگانی چون شجریان، بنان، شهنازی، کسایی، لطفی، پایور، عبادی، مشکاتیان و… پرداخته نشده است؟ وجایگاه موسیقی سنتی که نماد هویت ایرانی و بازتاب ادبیات کلاسیک و غنای فرهنگ ما است در جامعه کنونی کجاست؟

mh.mostafavi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
کرمان
مدال المپیاد
چقدر اسمش برام آشناست
دانشگاه
باهنر
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از hamid-GM :
به به !! جمله فلسفی از آقا کوروش .. واقعا چه قدر فک کردی اینو گفتی؟؟ دیگه خود دوستان در مورد جمله قضاوت کنن من چیزی نمیگم :-/
فکر نمی کنم حرفی برای گفتن داشته باشی.

نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه شیراز
رشته دانشگاه
سخت افزار

به نقل از ٔٔThe Legend Of Cyrus :
موسیقی فقط سنتی .
اما در مورد روشن فکر ها . همه روشن فکر ها سنتی گوش نمی دند اما همه ی اونایی که سنتی گوش می دند روشن فکرند.

چرا چرت میگی رفیق جان من {-8 {-8

به نقل از ٔٔThe Legend Of Cyrus :
فکر نمی کنم حرفی برای گفتن داشته باشی.

من دارم

دلیل نمیشه که چون عاشق سنتی هستی چشمت بسته باشه نسبت به موسیقی مدرن و پیشرفت هاش L-: L-:

همین افرادی مثه شما باعث شدن موسیقی کشور ما به شدت تنزل پیدا کنه X-( X-( X-(

اکثر بچه های دهه ی خودمون رو آوردن به انواع موسیقی نه فقط سنتی تو بگو چرا یعنی فقط اون اقلیت روشن فکرن تو نسل ما ؟؟؟ :-? :-?

میدونی یه جورایی یاد شعر نو میوفتم اونم بدبخت خیلی سختی کشید تا پیشرفت کنه اونم شعر معاصر بود و هست اونو هم به خاطر یه روش سنتی شعر گفتن که محدودیت داشت به چند تا حرف بابت قافیه میکوبوندن و شاعراش رو هم به سخره میگرفتن

PARIZADSIRJANI

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان تبریز
شهر
تبریز

بله درسته ............
ولی نمیشه خواننده های ایرانیمون رو دست کم بگیریم و همیجوری بگیم موسیقی سنتیمون بهتره ......
با این حرف به خواننده های مشهور چون محسن یگانه توهین میشه..........این همه زحمتی که واسه موسیقی ایرانی میکشن به باد میره
واقعا امروزه خواننده هایی چون محسن یگانه جای تحسین دارن........من که اینجوری فکر میکنم..........
06445106825527230134.jpg

papa

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فررانکان
شهر
ساری

به نقل از PARIZADSIRJANI :
بله درسته ............
ولی نمیشه خواننده های ایرانیمون رو دست کم بگیریم و همیجوری بگیم موسیقی سنتیمون بهتره ......
با این حرف به خواننده های مشهور چون محسن یگانه توهین میشه..........این همه زحمتی که واسه موسیقی ایرانی میکشن به باد میره
واقعا امروزه خواننده هایی چون محسن یگانه جای تحسین دارن........من که اینجوری فکر میکنم..........
06445106825527230134.jpg
یه ریزه همای گوش کن نظرت عوض میشه محسن یگانه یه زمانی خوب بود حالا دیگه خوب نمی خونه X_X X_X X_X X_X X_X X_X X_X X_X

نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه شیراز
رشته دانشگاه
سخت افزار

به نقل از papa :
یه ریزه همای گوش کن نظرت عوض میشه محسن یگانه یه زمانی خوب بود حالا دیگه خوب نمی خونه X_X X_X X_X X_X X_X X_X X_X X_X

اینکه از نظر شما یه خواننده از یک سبک موسیقی قبلا خوب میخونده ولی الان خوب نمیخونه به اصل سبک آسیبی نمی رساند پس ربطی به بحث تاپیک نداره و نتیجه خاصی در مورد جایگاه موسیقی سنتی نمیشه ازش گرفت

ermia

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HnschII
شهر
mashad
مدال المپیاد
ادبیات
دانشگاه
سوال خوبیه‏!‏
رشته دانشگاه
اینم سوال خوبیه‏!‏

منم قبول دارم واقعن سنتي چيز ديگه ايه

و در درجه اول سنتي

اما نكته مهم اينه كه سنتي هم انواعي داره

الان عده اي شهرام شكوهي گوش ميكنن به عنوان تلفيق موسيقي اما اصلا اين سنتي اوني نيست كه منظور اساتيده ت وتلفيق محسن نامجو كاراي اولشو شما گوش كنين تلفيق اوناست

بعضيا هماي گوش ميكنن اما نميدونن كه لازمه يك خواننده موسيقي سنتي شناخت اشعاره و اين كارو كسي مث استاد شجريان انجام داده اما هماي حتي گاف هايي در خواندنش ميده كه عوام هم متوجه ميشن

بعضيا هم سالار عقيلي و عليرضا قرباني رو ميپسندن اونها خوبن و مث امثال شهرام شكوهي و هماي و ... نيستن اما به هر حال بازم به اساتيدي مث شجريان و پسرشون و صديق تعريف و ... نميرسن

به هر حال اگه كسي به موسيقي سنتي علاقه بهتره از جاش شروع كنه و به موسيقي سنتي اي گوش كنه كه بعد از يه مدت از اون زدش نكنه مث تصانيف و آواز هاي استاد شجريان

من خودم به عنوان يكي از دوستداران موسيقي سنتي هميشه بهترين ها رو گوش ميكنم و تأكيدي بر موسيقي سنتي هم ندارم و هر نوع موسيقي زيبايي رو با معياراي تو ذهن خودم گوش ميكنم

در آخر يه حرف كه خودم شخصا از دهن استاد شجريان شنيدمو نقل ميكنم

چه روزگاري غربيست

دهه اي بود و اقبال آذر و خوانساري صداي ملكوتيشان

دهه اي بود و بنان و رضوي سروستاني و صداي گوش نوازشان

دهه اي بود و فرهاد و فريدون و صداي غم زده و دلگشايشان

دهه اي هست و ارجيف باقيمانده و نعره هايشان

Only God Knows

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
دارم می خونم برا المپیاد (شیمی )

سنتی دوستان در کل چه چیزه سنتی باعث شده شما به سمتش کشیده بشین ؟ :-?

Mahshid.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

الان خوبه منم بگم مثلا رپ دوست عزیز ! :D چه چیز رپ باعث شده شما به سمتش کشیده بشی ؟
خب هر کسی سلیقه ای داره دیگه .
مثلا من : صدای ساز های سنتی رو دوست دارم ! از ترکیب ساز های ریتمیک مثل تنبک و دف با ساز هایی مثل تار ُ سنتور خوشم میاد .
در کل ملودی هاشون رو میپسندم !
حس شور و نشاط رو خیلی خوب میتونه بیان کنه موسیقی سنتی . یا حتی غم .
از اوج ُ فرودی که در بعضی آهنگ ها هست خوشم میاد .
و ... !

ermia

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HnschII
شهر
mashad
مدال المپیاد
ادبیات
دانشگاه
سوال خوبیه‏!‏
رشته دانشگاه
اینم سوال خوبیه‏!‏

اینکه به دلایل خاصی هر کسی به یک نوع موسیقی علاقه داره حرف درستیه

اما به نظرم میشه دیدهای اشتباهو عوض کرد

نکته مد نظر من در همه موارد اینه که در بسیاری از موسیقی های پاپ و رپ و ... که دوستان میپسندن

خواننده ریتم زیادی عوض نمیکنه و خیلی تخت میخونه و صداش کر و فر نداره

اما در یک تصنیف استاد شجریان شما تغییر در ریتم و لحن و کر و فر صدا رو چقدر شاهدین

این یکی از دلایل علاقه من به موسیقی سنتیه

hinah

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرمون
شهر
دیارمون
دانشگاه
هر جا قسمتم باشه
رشته دانشگاه
ژنتیک یا زنان

ببینید موسیقی یه هنره یه استعداد که با عشق و علاقه آدم آمیخته میشه و اوووووووووووووووووف آدمو میبره تو رویا مثل همین موسیقی های سنتی خودمون...استاد شجریان نمونه ی بارزش

موسیقی سنتی هنر میخواد استعداد میخواد مهارت وعلاقه میخواد
ولی رپ این طور نیست! شرمنده ولی این نظر منه که هر بزی از راه رسیده رفته رپ خونده که هیچ مفهومی هم نداره

اصلا رپ رو نمیپسندم چون وقتی گوش میدم با اعصابم بازی میشه وسر درد میشم و رپ واقعی رو از نظرم هیچکس میخونه که حداقل مفهومی دارن آهنگاش

شرمنده که من نمیتونم مثل دوستان کارشناسانه نظر بدم :(

و همای هم دقیقا خواست کاری رو کنه که موسیقی ما پیشرفت کنه و همچنین از سنتی بودن خارج نشه ولی نذاشتن... :((
اهنگه ایران همای تلفیقی از سنتی و موسیقی مدرنه...ولی حتی مجاش نشد که کنسرتش تو ایران برگزار بشه L-: :((

ما خودمون نمیذاریم یعنی جامعه و محدودیت هاش نمیذاره موسیقی ایران پیشرفت کنه.

زنده باد ایران و موسیقی سنتی \:D/

sara4

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان اراک

من هم پاپو دوس دارم هم سنتی و هم کلاسیک همشون خوبن :-?

Mahshid.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از sara4 :
من هم پاپو دوس دارم هم سنتی و هم کلاسیک همشون خوبن :-?
این ُ این جا که نباید بگی ! :D
تو این تاپیک میتونی راجع به سبک موسیقی مورد علاقت بگی و این که به نظرت چرا این سبک ها از نظر تو بهترن !

این جا از عنوان تاپیک مشخصه راجع به چی بحث میشه .

fateme.n

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نجفآباد
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
کامپیوتر

موسیقس سنتی ارامشی ماندگار تر نسبت به موسیقی های دیگه به آدم میده
من بخصوص آهنگای قربانی رو زیاد میپسندمچون موسیقی آرامی داره و بسیار عالی

Oghab

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
استعداد های درخشان
شهر
آسمان
دانشگاه
پیدا نکردم دانشگاه خوب
رشته دانشگاه
یه چیزی که بشه به دیگران کمک

عزیزان به نظر من موسیقی سنتی تو ایران مظلوم واقع شده :((

سنتی یه دنیاست که هر کسی با هر عقیده ای نمی تواند واردش شه و به نظرم ما نباید بگیم موسیقی سنتی باید بگیم موسیقی ایرانی

و باید بگم که من خودم تنها سنتی گوش نمیدم و معتقدم شاهکار های دیگه ای هم مثل Adele داریم

و اصلا بد نیست که تمام موسیقی هارو تجربه کنی و با همه سبک ها آشنا باشی و همشون قابل احترامند

ولی من میگم ما به عنوان ایرانی نباید با موسیقیه خودمون بیگانه باشیم واقعا ما داریم کسایی رو که استاد بنان یا ناظری یا خیلی های دیگر رو نمیشناسند
و با موسیقی بیگانه انس گرفتن و حتی به موسیقی ایرانی توهین می کنند

این جای تاسف داره
نذاریم که موسیقیه میهنمون از بین بره

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

کسی اگه فک میکنه موسیقی فارسی غنی تر از سنتی هست من میتونم قانعش کنم که نیست و موسیقی سنتی ایران در رده اول موسیقی فارسی قرار داره .....و اینکه اوج موسیقی سنتی ایران استاد شجریان نیست...من استاد شجریان رو دوست دارم و معتقدم بسیار جای بزرگ و بجایی در موسیقی سنتی دارن ولی باید بدونین که اوج موسیقی سنتی ایران رو نمیشه کارهای ایشون در نظر گرفت تقریبا باب شده که اینجوری در نظر گرفته میشه و همه استاد شجریان رو نماد موسیقی سنتی میدونن که البته دلیلش کارهای ایشون ‍بعد از انقلابه....

خب بررسی اینکه سنتی چیست ؟
ببنید چند زاویه دید میدیم به موسیقی سنتی شاید یکی بگه به نظر من سنتی یعنی ساز سنتی یکی بگه یعنی شعر و یکی بگه یعنی دستگاه سنتی ولی در حقیقت این ها همه یک تعریفند و فقط جهت تعریف رو عوض میکنن و بیان دیگری از یکدیگرند ولی در واقع مکمل نیز هستند

اشعار غنا و عرفان ایرانی با وزن خودشون و حرکت گیری عالیشون یه فرصت رو برای ساز های ایجاد کردن تا هم نوایی زیبا و موضونی رو در این عرصه شاهد باشیم ....

موسیقی سنتی ایران شامل 7 دستگاه میشه (دستگاه ==>دست+گاه:محل قرار گیری دست) و انواع آواز و درآمد...(که مربوط به هر دستگاه جداگانه میشه و خیلی گستردس و تخصصی که نیاز به یک سری پیش نیاز داره.....

بطور کلی مهمترین و گشترده ترین دستگاه ایرانی شور هست ..

خب برسیم به ساز ....ساز های سنتی زیادی در موسیقی ما وجود داره که متاسفانه بخاطر بها ندادن خیلیاش کاملا فراموش شدس و حتی اسمشم دیگه نیس .ولی بطور کلی در هم بودن و بالا بودن وسعت صدایی ساز های ایرانی همه جا معروفه .

اما آواز ایرانی که توسط خواننده تصنیف و خوانده میشه ...اصولا صداهای معروفی توی موسیقی سنتی شنیدین ...

به فاصله هر 4 نت در موسیقی دانگ گفته میشه و بعضی خواننده های آواز سنتی دارای وسعت صدایی 6 دانگ بوده اند و هستند

نکته دیگه ای که در مورد آواز هست گام هست که یک چیزی حالت نمودار سینوس داره و پایین و بالا میشه (زیر و بم)

بطور کلی رده بندیی که از صدای آواز خوانان ایران هست با اختلافاتی روبه روست خیلی ها بنان رو نفر اول میدونن و خیلی استاد ایرج رو و عده ای اقبال‌آذر و افراد دیگر غرض دسته بندی و رتبه دهی نیست .

ARASH.MO

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
ریاضی

از نظر من رپ در ایران فقط تقلید از کشور های فرنگی است از نظر سبک و خیلی چیز های دیگر که این تقلید به راحتی قابل تشخیص است و از نظر من این تقلید باعث شده که این مو سیقی در ایران خیلی پوچ و بی معنی باشد ولی در مقابل ان موسیقی سنتی پر از مفهوم است و مخصوص ایرانی ها است و همه این دلایل باعث میشود که موسیقی سنتی در جایگاهی خیلی بالاتر از رپ قرار بگیرد ولی واقعا متاسفم که موسیقی سنتی در ایران جایگاه اصلی خودش را از دست داده!

• لایک
امتیازات: Dizzy

alirezah_1377

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دستغیب ١ شیراز

چرا خلوت شده ؟ =((

@@sin

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
احمدی روشن
شهر
قروه
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
شیمی
رشته دانشگاه
پزشکی

واقعا فقط با سنتی ادم به ارامش میرسه و بس!!!!!! x:

Crixalis

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از M@soud HIDDEN :
کلا با عنوان تاپیکتون مخالفم.همونطور که نظر شما واستون محترمه ، نظرما هم واسمون محترمه.پس بد نگید از رپ.رپ سروره.بقیه پشت سرش.
هرکی هم مخالفه به درک که مخالفه انقد زور بزنه تا بر*نه به خودش.خوشتون میاد منم اینطوری از شما بد بگم؟پس :-$ چرند نگید لدفا
آروین لایک :لایک
به نقل از arvin.a :
حالا چرا از رپ بارتون نیس بد میگید ازش دادا

به قول سروش رپ تو تاریخ ایران شد یه پدیده /شک قوی به کل مملکت داد

چیه شکش قوی بود؟ شما هر سبکی رو که بخواید میتونید گوش بدید ولی حق ندارید از سبک های دیگه بد بگید.

ایشون اول پستش هم گفت « به نظر من » . انقد تعصبی برخورد نکنید. هر کسی حق داره نظرشو بگه. حالا درسته ایشون محور صحبتش باید راجع به سنتی میبود ولی شما هم لطفا با این لحن صحبت نکنید.
شمایی که ادعای " احترام به نظرات دیگران " رو هم دارید ، احترام به نظرات دیگران ینی قبول کنی که این شخص به رپ علاقه ای نداره یا اصن به هر دلیلی حتی اطلاعات کم ـِش از رپ بد میگه.

به نقل از ARASH.MO :
از نظر من رپ در ایران فقط تقلید از کشور های فرنگی است از نظر سبک و خیلی چیز های دیگر که این تقلید به راحتی قابل تشخیص است و از نظر من این تقلید باعث شده که این مو سیقی در ایران خیلی پوچ و بی معنی باشد...

بُلد کردم.ببین.

بالا