• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

توهین برنامهء تلویزیونی "فیتیله" به هموطنان ترک زبان

خواستار برخورد با رسانه ملی بخاطر توهین به غیر فارسها(لر-ترک و..)هستین؟

• رای‌دهندگان
    186
وضعیت
موضوع بسته شده است.

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
پاسخ : توهین برنامهء تلویزیونی "فیتیله" به هموطنان ترک ز

به نقل از Niayesh.R :
88 خیلی فرق میکرد با این قضیه! عکسای تظاهرات تبریز و اردبیل و جاهای دیگه هست توی سایت های خبری که میشه رفت دید چهارتا موتور گذاشتن رو هم دارن میسوزن.

بیشتر این عکسها جعلیه.هیچ موتور و سطل آشغالی سوزونده نشده.هیچ شیشه ای شکشسته نشده. :D

موضوع اینه که من هنوز قانع نشدم ترک ها به چه چیزی تا این حد معترضن که همچین خرابی هایی به بار بیارن .

علی سید رزاقی:

مسئله ربطی به سوسک و فیتیله و جک های روزمره ندارد.
مشکل از جایی دیگر (هویت مدرن در ایران) شروع شده و تا به باز تعریف ان نپردازیم وضعیت بدتر خواهد شد. نشانه ها وجود دارند برای کسانی که میخواهد ببینید. ناارامی های این روزها که امروز در چند شهر و دانشگاه ادامه داشت اميدوارم پايان يابد اما این پایان ماجرا نخواهد بود.
ما همزمان با چندین مشکل در ایران و به تبع ان در آذربایجان مواجهیم که میتواند هر تحلیلگری را گیج کند.

اولا ما با یک جامعه زره ای مواجهیم. هم از سیاست دل زده است و نا امید و هم در عین حال میتواند در عرض 24 ساعت بسیج شود و همچون سیل راه بیافتد و کسی جلودارش نباشد. سرمایه اجتماعی در ان زیر 10 درصد است (مقایسه کنید با کشورهای اسکانیدناوی 79 درصد) و مردم دورترین ادمی که به ان اعتماد دارند برادرشان است و اما در عین حال این افراد دور از هم میتوانند به انی همچون یک کل متحد شوند.

دوما ما جنبشهای اجتماعی مختلفی داریم که در میان یک بازیگر غیر قابل پیش بینی خرد شده در میان ضربات دولت به جامعه مدنی، بی رادار و راهنما مانده (مردم) و یک بازیگر کاملا قابل پیش بینی (دولت) که حاظر نیست هیج تغییری در خود دهد گرفتارند. همانند جنبش هویت طلبی آذربایجان. برای همین هم شما دو پیام بعضا متفاوت از نخبگان این جنبش و انعکاس ان در میان مردم میبینید.

سوما اینکه ما با دولتی نا کارامد مواجهیم که هر روز مشكلاتش بيشتر ميشود. به این معنی ما هر روز با افزایش ابعاد بحران مواجهیم. اگر روزی دولت همه حوزه ها را از اعتیاد تا هم جنس گرایی و بیکاری و سگ گردانی و ... را امنیتی میکند جامعه نیز به این منوال هر حوزه ای همچون محیط زیست و فرهنگ و ... را سیاسی میبیند و اوتوماتیک ما با انبوه مشکلات سیاسی مواجه میشویم.

برای شروع حل مشکل یک چیز در ایران ضروری ایست. نظریه پردازان توسعه عموما معتقدند تغییر در جوامع در حال توسعه بدون حل مشکلات هویتی ممکن نیست. (اولویت سیاستهای هویتی بر اقتصاد) برای همین هم به رسمیت شناخته شدن زبانها و هویت های مختلف در ایران نه یک کالای لوکس که یک ضرورت امنیتی و حیاتی ایست.
اینکه چرا مردم در آذربایجان میان این همه مشکلات که زیر ان خرد میشوند گیر داده اند به مسئله ای که مستقما به هویت انها مربوط است را هم به عنوان شاهد مثال میاورم.

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از Niayesh.R :
× در ضمن من این دولت رو دولت "استکباری" نمیبینم. این دولت دولتیه که من برای رای آوردنش به آب و آتیش زدم وقتی خودم حق رای نداشتم. دولتی میبینم که میخواد مردم پسند باشه و تا جایی که بزارن داره تلاششو میکنه. و خب بله درست میگی من هیچ وقت برای یک ساعت هم توی یک استان ترک زبان نبودم و خیلی چیزهارو نمیفهمم ، ولی میدونم که توی این قضیه همیشه دو طرف مسائل رو اگزجره میکنن ، طرف معترض از هر کسی که شیشه شکسته و دو ساعت بازداشت شده قهرمان میسازن . و این واقیعتیه که وجود داره رضا و نمیشه کتمان کرد که به محض اعتراض ترک ها به اون برنامه ، فعالیتش متوقف شد ( که من البته صد در صد با توقف کار اون برنامه مخالفم ، ولی میخوام اینو بگم که دولت موضع دفاعی نگرفت ) ، از کوچیک و بزرگ این مملکت هم از همه معذرت خواستن و هنوز این قضیه ادامه داره که به نظر من با عقل جور در نمیاد !
وای من چطور بگم دیگه :D
1- خب تو استان های ترک نبودی و نمیتونی نتیجه گیری کنی و قطعا برات غیر منطقی خواهد بود. و خیلی از دوستان روشن فکر نمای سمپادیا هم بدون پا گذاشتن تو این استان ها دارن قضاوت می کنن و مگن که فارسی یاد بگیرین مشکلی نیست که! حتی آمار هم نگرفتن تا حالا که چند نفر مشکل دارن و ...
2- من منظورم از دولت دولت حسن روحانی نبود. منظورم نظامه و سیستم حکومتی وگرنه اون که داره سعیش تو چارچوبی که داره می کنه ولی مسئله اینه که چار چوب ها باید تغییر کنه.
3- بله به محض اعتراض فعالیت برنامه تموم شد ولی میشد اعتراضی نکرد؟ سکوت کرد و اجازه داد که بچه ها یاد بگیرن ترک ها نفهم هستن؟ و لر ها هم هم چنین؟ و ...
معترض ها چند دسته ان. پانتورک، میانه رو، نمیدونم فعال فلان دانشگاه و ... اینطوری نیست که 100% ترک ها همه ریختن بیرون که این برنامه رو تعطیل کنید. شاید تعداد کسایی که اعتراض کردن حتی 20% هم نباشه چون اگه اکثریت وارد خیابون ها میشدن وضع خیلی بدتر میشد.
4- اعتراض ها به بهونه برنامه فیتیله هست و در واقع جرقه بود. و خب این ها قربانی سیاست های غلط دولت تو این 30 سال شدن. مقصر ترک هان؟ آره ولی نه 100%. مقصر اصلی ساختار فرهنگی و سیاسی اشتباه کشوریه که داریم. خیلی ها مقصرن تو این مورد. از افرادی بگیر که جوک های قومیتی پخش می کنن تا کسانی که به اقلیت ها می خندن و حتی خود من! کل ساختار فرهنگی، سیاسی و حتی اقتصادی کشور مشکل داره که این مسائل پیش میاد و الان در قلب مردم کشور یه تنفری شکل گرفته که هر لحظه امکان انفجار اون وجود داره.
5- تعطیلی برنامه فیتیله و اخراج کردن فلان کس کاری رو درست نمی کنه. به درد کسی هم نمیخوره. من بازم میگم مشکل اصلی وضعیت موجوده و این کاری که اینا انجام دادن یه جرقه بود.
6- و این که چرا اشتباه فیتیله رو هیچ کدوم از فارس زبان ها نمی گن؟ ساختن یک کاراکتر ترک که مثل حیوون رفتار میکنه و وقتی باهاش ترکی حرف میزنی آروم میشه؟ یک هتل دار کاملا محترم که فارسی رو سلیس حرف میزنه و فردی که ترکه باید با فرچه مسواک بزنه؟ واقعا یکم فکر کن. ساختن این برنامه برای این رده سنی مناسبه اصلا؟ تو خارج هم یه برنامه نامناسب بره رو آنتن اون فرد رو دادگاهی می کنن.
همونطور که تو آمریکا و کانادا و کشور های آزاد بلاگر ها رو میتونن به علت تبیعض جنسی، قومی و ... به دادگاه ببرن.
7- و مشکل باز هم ساختار مائه که به جای این که این مورد دادگاهی بشه و بررسی بشه و رسانه های آزاد بیان راجع به اون حرف بزنن تنها راه اعتراض ریختن به خیابون هاست. چون اگه اعتراض خیابونی انجام نشه ما با وضعیت موجود پیش میریم. ساختن برنامه هایی ملی، با پولی که یه درصدیش از جیب خود مردم میره تا به اون ها توهین بشه، رواج قوم گرایی و تبیعض گرایی و ادامه یافتن این روند.

8- من قبول دارم که اعتراض خیابونی و آشوب کار اشتباهیه. چرا شما ها اشتباه های خودتون و این دولت و این نظام رو قبول نمی کنید؟ میخواید بگید همه چی خوبه و هیچ مشکلی نیست؟ :D

a_mat_1995

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
اردبیل
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از Niayesh.R :
88 خیلی فرق میکرد با این قضیه! عکسای تظاهرات تبریز و اردبیل و جاهای دیگه هست توی سایت های خبری که میشه رفت دید چهارتا موتور گذاشتن رو هم دارن میسوزن.

موضوع اینه که من هنوز قانع نشدم ترک ها به چه چیزی تا این حد معترضن که همچین خرابی هایی به بار بیارن .
خودم خیلی اتفاقی دوشنبه روز اصلی، اردبیل بودم؛ اصلا هم از این خبر هایی که میگید نبود. کمترین آماری که میگن ایران 14 میلیون ترک داره؛ شما این 14 میلیون و ول کردی چسبیدی به حداکثر چند هزار نفری که کارای خشن میکنن، احتمالا هم فقط عکش و دیدی! که اونم معلوم نیست کجا دیدید. اتفاقا من خبر تجمع های تبریز رو هم از دوستام اونجا دانشجو ان پرسیدم، گفتن خشونت آنچنایی نبوده.

با گفتن اینکه خواسته های ترکا چرته؛ من نمیفهمم چرا دارن این کارا رو میکنن؛ برید بجنگید و جدا شید از این مملکت؛ نه تنها کمکی به حل شدن مساله نمی کنه، بلکه این احساس بدی که تو این صد ساله بوجود اومده بدتر میشه.
یه گروه بزرگی تو این مملکت زبونشون فرق داره با زبون رسمی کشور - البته یه عده خیلی زیادی اگه کردها و عرب ها رو هم در نظر بگیریم(گیلکی و لری و ... زبون نیستن!) - حالا اینا این حق دارند که بخوان زبون و فرهنگ خودشون رو حفظ کنن، حالا چه یه سری خوششون بیاد چه نیاد. هر چند که تکرار مکررات، اتفاقا همین عده حتی موقعی که در راس کار بودن هم (مثل صفوی ها که ایرانین و سلجوقی ها که غیر ایرانین) کوچکترین زبون رسمی مملکت فارسی بوده؛ یعنی اون موقع ترک ها اگه میخواستن نامه نگاری چیزی بکنن مجبور بودن از فارسی استفاده بکنن، ولی کسی بهشون نمیگفت نه نمیخواد اصلا شما ترکی یاد بگیری!

Saeid1997

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد صدوقى
شهر
يزد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
هوافضا

اگه قرار باشه سر همچین چیزایی اینجوری بحث بشه که دیگه کسی نمی تونه برنامه تلوزیونی بسازه
:( :(

grim reaper

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
عمران

.

ستاره

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
فیزیک

من اصن متوجه توهین به نژاد خاصی نشدم واقعا به نظرم سهوی بوده!!
اما بنظرم توی یه برنامه ای که مخاطبش کودکان هستند نباید این چیزا گفته بشه!چرا تو کشور ما فک میکنن هر وقت درباره دستشویی صحبت میکنن خیلیییی بامزه میشن؟!کلا از اینش بدم اومد!
در ضمن فک کنم نویسنده به بچه های ایرانی توهین کرده نه صرفا ترکها!
آخه اینم آموزش داره مثلا بچه های ایرانی نمیفهمن مسواک چیه؟!
و این که توی ایران انقد نژاد ها قاطی یه که هیچکس نمیدونه واقعا کجاییه!
به شخصه تازه فهمیدم علاوه بر این که مشهدیه مقیم تهرانم بابای مامانبزرگم از طرف مادری زنجانی بوده.شاید شماهام اینطوری باشید از کجا میدونید؟!
پس نسبت به این چیزا تعصب بیخودی نداشته باشین

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

یک نکته رو هم بگم. حرف هایی که من زدم در تایید حرف های پست اول تاپیک نیست که کاملا غیر حرفه ای و از روی احسسات بود و بیشتر آبرو ریزی :D
این متن هم از عصر ایران خوب بود:
1 - آنچه در این برنامه رخ داد، صرفاً استفاده از "زبان ترکی" یا "فارسی با لهجه ترکی" در یک برنامه طنز نبود چرا که این موضوع ، اساساً توهین تلقی نمی شود و همه زبان ها و گویش ها از جمله ترکی، شمالی، لری و... در برنامه های طنز و جدی مورد استفاده قرار می گیرند و کسی هم رنجیده خاطر نمی شود. آنچه اتفاق افتاد، فارغ از بحث قومیت ها ، یک بی نزاکتی بود که نام طنز و حتی جوک هم نمی توان بدان نهاد (مسواک زدن با فرچه دستشویی! مشمئز کننده نیست؟ آن هم در برنامه کودک).
حال نسبت دادن این بی ادبی چندش آور به یکی از اقوام ایرانی، چه ترک، چه لر، چه شمالی و ... حتماً باعث رنجش می شود که شد و حق را باید به مردم آذربایجان و ترک های ایران داد که نسبت به این بی ادبی و اهانت، اعتراض کنند.
2 - اعتراضات مردم آذربایجان به این موضوع، به صورتی کاملاً مسالمت آمیز و مدنی رخ داد. آنها در ارومیه، تبریز و برخی شهرها و مراکز دانشگاهی، تجمعاتی شکل دادند و با در دست داشتن نوشته ها و سر دادن شعارهایی، از این موضوع انتقاد کردند و سپس به تجمع خود پایان دادند.
این در حالی است که برخی جریان های خارج کشور تلاش می کردند این ماجرا را زمینه ای برای آتش افروزی و اختلاف زایی کنند و هیزم بیار معرکه شوند.

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

از این موضوع انتقاد کردند و سپس به تجمع خود پایان دادند.

من دوست تبریز و ارومیه و اینا خیلی زیاد دارم و امروز ک باهاشون حرف می زدم گفتن هنوز سر و صداست و تموم نشده . کی اخبار ایران دقیق بوده ک حالا باشه ؟؟

حالا تهش چی میشه !؟ درست میشه و همشون ب خواستشون میرسن با این اعتراضات دسته جمعی !؟

گذاشتن زبان ترکی مثل کردی در کنار فارسی و انگلیسی در مناطق شمال غرب کار منطقی عی هست و نیاز ب اعتراضات خیابونی هم نداره اما در هیچ کدوم موارد دیگه شخصن موافق نیستم .

حالا ک موافقین با برکنار نشدن مسئولین فیتیله پس چرا درخواست نمیدین برگردن ؟؟ یه عده خونواده رو الکی از نون خوردن انداختین خیالتون راحت شد !؟ خوشحالین ک با توهین بهتون تنبیه شدن !؟ یعنی اینا از عمد برنامه گذاشتن ک بیان نشون بدن شماها احمقینو پشت صحنه هم ازتون بخندن و تو ذهن بچه هام هک بشه !؟

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از sadlove :
من دوست تبریز و ارومیه و اینا خیلی زیاد دارم و امروز ک باهاشون حرف می زدم گفتن هنوز سر و صداست و تموم نشده . کی اخبار ایران دقیق بوده ک حالا باشه ؟؟

حالا تهش چی میشه !؟ درست میشه و همشون ب خواستشون میرسن با این اعتراضات دسته جمعی !؟

گذاشتن زبان ترکی مثل کردی در کنار فارسی و انگلیسی در مناطق شمال غرب کار منطقی عی هست و نیاز ب اعتراضات خیابونی هم نداره اما در هیچ کدوم موارد دیگه شخصن موافق نیستم .

حالا ک موافقین با برکنار نشدن مسئولین فیتیله پس چرا درخواست نمیدین برگردن ؟؟ یه عده خونواده رو الکی از نون خوردن انداختین خیالتون راحت شد !؟ خوشحالین ک با توهین بهتون تنبیه شدن !؟ یعنی اینا از عمد برنامه گذاشتن ک بیان نشون بدن شماها احمقینو پشت صحنه هم ازتون بخندن و تو ذهن بچه هام هک بشه !؟
wow
مگه من نماینده ترک هام؟ :D
منم یه آدمم که ادعای ترک بودن داره تهران نشستم دارم مبارزه زیر لحافی میکنم. و خب معلومه که دلت پره از ترک ها.
من، به صورت شخصی موافق برکناری این افراد نیستم. خوانواده من هم اینطوری نیست و سعی می کنم اطرفایان منم اینطوری نباشن ولی دیگه راجع به توده مردم که نمیتونم کاری کنم. اگه می تونستم وضعیت این کشور داغون رو بهتر می کردم و کشور رو سکولاریست :D
و البته اعتراض ها و پلاکارد هایی که دیدم کسی ننوشته بود ما خواستار برکناری این ها هستیم. مثلا یکی از موضوعات درخواستی اجرایی کردن بند فلان قانون اساسی ( مربوط به تدریس در زبان هر قوم) هستش.
البته خب عده زیادی هم اینو میخوان که کنترلش دست من نیست. اگه فعال حقوق ترک ها بودم و حرفم برو بیا داشت سعیم رو میکردم.

متوقف شدن برنامه هم واکنش تند صدا و سیما بود برای شانه خالی کردن از مسئولیت که خب شما باید اعتراضتون رو به صدا و سیما بکنید. البته همه مردم ایران باید اعتراض بکنن به صدا و سیما با این افتضاح ها و خواستار رسانه های آزاد و خصوصی بشیم.
کاش این همه ناراحتی برای از کار برکنار شدن چند نفر با وضع اقتصادی خوب برای روزنامه نگار ها، عکاس ها و خیلی های دیگه که هر روز شغلشون رو از دست میدن هم بود :)

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

به نقل از sadlove :

می‌بخشیم اما فراموش نمی‌کنییم

جمعی از نویسندگان، روزنامه‌نگاران و شاعران آذربایجان در بیانیه‌ای به عفو مشروط عوامل فیتیله تاکید کردند:

این اولين بار نيست كه مردم آذربايجان هدف برنامه‌هايي همچون فتيله قرار مي‌گيرند؛ كاش حداقل مي‌شد آرزو كرد که هر بار، واپسین بار باشد. اما با نهايت تاسف می‌بینیم که خطاهایی از این دست مکررا اتفاق می‌افتد. امروز اكثريت جامعه‌ی ما از پخش شو‌ي تلویزيوني فتيله و اعتراض‌هاي مردمي در واكنش به آن اطلاع دارند و همانطور كه همگان شاهد بودند اعتراض‌ها بيش از آنكه روي هنرمندان بازيگر آن نمايش تمركز داشته باشد، عليه نژادپرستي مدرن، نرم و آشكاري بود كه در تار و پود جامعه‌‌ رخنه كرده است. به نظر ما آن برنامه و علي الخصوص بازيگرانش خود از قربانيان اين نژادپرستي به شمار می‌آیند.

ما ضمن مخالفت شديد با هر گونه نژادپرستي و تبعيض، موافق نیستیم حرمت هنرمندانی که سالهای سال در ساحت هنر تلاش کرده‌اند، بیش از این خدشه‌دار شود. اگرچه کسانی که اقدام نژادپرستانه می کنند و به حقوق و کرامت انسانی اهانت می‌کنند، در همه نظام‌های قضایی دنیا محاکمه می‌شوند؛ اما ما به عنوان نویسندگان، روزنامه نگاران و شاعران آذربایجانی اعتقاد داریم که مردم آذربایجان، همچون همیشه با بزرگ‌منشی و رواداری این جرم را می بخشند.

ما اعتقاد داریم باید در چنين شرايطي به جاي هدف قرار دادن سازندگان این برنامه، به فکر خشكاندن ريشه‌هاي هرگونه اهانت قومی و انواع نژادپرستي باشيم؛ از اين رو به دادگاه كشاندن آن چند هنرمند را، دنبال کردن آدرس اشتباه مي‌دانيم چون در سوی دیگر، این موضوع مي‌تواند باعث به فراموشي سپردن ريشه‌هاي عميق اين مساله شود.

ما می‌بخشیم اما فراموش نمی‌کنیم. حتي ادامه فعاليت آن برنامه تلویزيوني، پس از عذرخواهي و تعهد به رفتاري مسئولانه‌تر و عدم تکرار اهانت در هیچ زمان دیگری، امكان‌پذير است. باشد که از این رهگذر براي رفتاري دوستانه‌تر با همديگر گامی برداشته و تمام تلاشمان را به ريشه‌كن كردن هر نوع نژادپرستي و تبعيض معطوف كنيم.

علیرضا آقازاده، آیدین آراز، سپيده ابوطالبي، لیدا احمدی، راضیه افتخاری، نوشین اکرامی، سحر بارانی، فائضه بهادری، سید حیدر بیات، علی محمد بیانی، رضا جوان، عباد رأفتی گرگری، اصغر زارع،‌ روزبه سعادتی، محمد سیامک نیا، صالح سجادی، حمید قرایی، نسیم کهنسال، حامد لطفی، رحیمه محمد فرد، سئودا مدد نژاد، شریف مردی، وحید ملکی، ائلیاد موسوی، سعید موغانلی، طاهر میرابی، نیما میرابی

A.H.Z

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
خرّم آباد
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

دوستان باز ببینین که بحث از کجا به "کجاها" کشید.

1.موضوع کاملا مشخّصه؛ ی عدّه طبق گزارشا و عکسای منتشر شده تو اکثر خبرگزاریها، راه خشونت رو برای بیان عقایدشون مناسب تر دیدن و دستگیر شدن.خب این اقدام کجاش نقض دموکراسیه؟ بحث این دولت که جداست ولی اگه بخاین همین اقدام رو تعمیم بدین و بیان کنین کلّ نظام حکومتی ما استکباریه، این بار دیگه تماما صدق نمیکنه.

2.خب برای منم مث شما قابل درکه که حدّ احترام به حقوق اقلّیّت ها تو ایران میتونه خیلی بهتر از این بشه ولی علّت اصلی ادامه همه این ماجراها برام روشن نیست.شما ها هنوز مشخّص نیست دقیقا به چی اعتراض دارین.اصن ما قبول میکنیم که شما ی خشم فروخورده شده از تمام کم مهری های روا داشته شده نسبت به خودتون داشتین و این اتّفاق تنها ی راهی واسه ابرازشون باز کرد.حالا لطف کنین بفرمایین دقیقا خواستتون چیه؟

×اینو میگم چون اوّلا حرفای ضدّ و نقیض خودتون اینجا کم نیست و ثانیا استدلال هایی رو مطرح کردین که سایر دوستان کاملا منطقی ابعاد موضوع رو بررسی کردن واستون ولی هنوزم بحثا ادامه داره.

dark shadow

خائــن.
نام مرکز سمپاد
Farz2
شهر
KRG
سال فارغ التحصیلی
1399

یه سری از افراد تو ابن قضیه یه کوچولو زیادی عصبانی شدن و قوانین کشور رو زیر پا گذاشتن.متاسفانه اینجور افراد فکر می کنن با اعتراضات بیش از حد و آسیب رسوندن به جامعه میتونن حرفشون رو به کرسی بنشونن اما اینطور نیست.چون اگه اینطوری بود دیگه سنگ روی سنگ بند نمی شد.واسه همین اونی که بیش از حد دیگه آسیب رسونده باید مجازات بشه.

@@sin

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
احمدی روشن
شهر
قروه
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
شیمی
رشته دانشگاه
پزشکی

این عمو های فیتیله چندین ساله همه رو می خندونن.
خر میشن
گاو میشن
بچه میشن ...
کلا هر بلایی سر خودشون میارن برای شاد کردن دل بچه ها...
کارای خیر زیادی هم همیشه من شنیدم انجام می دن.
ولی با یک خطای شاید سهوا همه آن خوبی ها فراموش شد....
شدند خائن...
شدند نامرد...

:-< :-< :-< :-< :-< :-< :-< :-< :-< :-< :-<

PlusME

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HeLLi 1
شهر
KerMan
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

بچه ها من پدربزرگم اصالتا ترکه ولی خب کرمان زندگی کردیم همیشه!!
بحثم اینه که واقعا وقتی داشتم برنامه رو میدیدم که داشت برا اولین بار پخش میشد واقعا همچین چیزی به ذهنم نرسید که این توهین به ترک هاست!! یعنی طبق معمول که سالهای ساله فیتیله ای ها برنامه اجرا میکنن یه زبون رو داشتن انجام میدادن که زبان های مختلفی هم طی این سال ها تو آیتم های مختلف ازشون دیدم و طبق معمول یه نفر که ایندفه "یه بچه" بود خطا انجام داده بود وهدف این بود که دیگران بخاطر این خطا بخندن!!
به نظرم صد در صد قضیه سهوی بوده و صد در صد درست نیست چنین برخوردی باهاشون
خیلی خاطره برا همه (بزرگ و کوچیک و فارس و ترک و غیره) ساختن
خیلی تلاش کردن واسه مردم
خیلی از جیب خودشون فعالیتای خیر خواهانه کردن!
و جدای از این
به نظرم واقعا یه چیز بچه گانست که ما میایم میگیم ترک و فارس و فلان... اساسا همه مردم یه کشورن و عین همدیگه ان...هر چی بشه همه کنار همدیگه ان...
اون هموطنانی هم که این سهو رو به دل گرفته و ناراحتن یه رجوع به برنامه خندوانه کنن که توی برنامه چقققد با همه شهر ها شوخی کرد با شیرازی ها با آبادانیا...
اینا دلیل نمیشه که سریع بهشون بر بخوره!!
بازم میگم سهو...سهو...اینو یادمون باشه خدا هم سهوی ها رو پای آدم نمینویسه!!!

mohammadjb

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
مدال المپیاد
زیست

اگه ترک بودم ناراحت نمی شدم چه توهین بوده باشه چه نباشه!

Diyar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
shahid beheshti
شهر
بجنورد
پاسخ : توهین فیتیله به ترکها

به نقل از مـیـنـا :
چی؟
شما به این میگین تقی به توکی میخوره؟ :-\
......
همون ظرفی که هر روزه توش غذا میخورین اسمش روشه.....از فرهنگ ما وارد فرهنگ شما فارسها شده...

ترکها خیلی متمدن تر از بقیه قومیتها ی ایران بودن وهستن....
...
حالا عاقلانست که این مدلی طنز بسازن؟؟؟؟؟؟
لااقل اینقدر اجمقانه نمیساختن ویه چیزی میساختن که به ترکها بچسبه
........
استفاده از بورس دستشویی به جای مسواک :O
..
نظرتون چیه از فردا هم ما ترکها همچین چیزایی رو برای فارسها بسازیم؟
انصافا حوصله ندارم بخونم تاپیکو و در جواب این حرفتون بگم که: :D
متمدن ترین قوم تا جایی که یادمه پارسها و پارتها و مادها هستند که یعنی فارس ها و کردها :D
و اینکه لطفا تعصب ترکهارو با بقیه قومیتها مقایسه نکنید ادم میاد تبریز نمیتونه حرف بزنه :))

• شروع کننده موضوع

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان
پاسخ : توهین فیتیله به ترکها

به نقل از امیررضا رحمتی :
انصافا حوصله ندارم بخونم تاپیکو و در جواب این حرفتون بگم که: :D
متمدن ترین قوم تا جایی که یادمه پارسها و پارتها و مادها هستند که یعنی فارس ها و کردها :D
و اینکه لطفا تعصب ترکهارو با بقیه قومیتها مقایسه نکنید ادم میاد تبریز نمیتونه حرف بزنه :))
و خوب من چه حرفی دارم بزنم وقتی قبول نمیکنن بشقاب(بش=خالی-قاب=ظرف) وظروف از فرهنگ ترک وارد فرهنگ فارس شده :|

salary

کاربر حرفه‌ای

ما ایرانی اتفاقا طنز شفاهی خوبی داریم و جالب است در هر جلسه یا مهمانی که هستیم سریع یکی دو نفر پیدا می شوند که شروع به تعریف مطالب با مزه می کنند. از قدیم هم بوده. ایرانی ها آدم های اخمویی نیستند. حتی من دیده ام همین معلمانی که با یک من عسل بعضی از آنها را نمی شود خورد! پشت پرده آدم های طنازی هستند! حتی قشر روحانیت در جای خود مطالب با مزه ای تعریف می کنند. اما همین آقایان معلم یا دکتر و... به فیلم و تئاتر و نمایش طنز که می رسند ناگهان همه جدی می شوند. قدیم یادم هست که ما براحتی مطالب و جوک های طنزمربوط به معلمان را در نشریات و حتی روزنامه دیواری مدرسه مان می نوشتیم و کسی هم اعتراضی نمی کرد. نمی ریختند بگویند آقا این جوکی که در مورد معلم شیمی نوشتی شخصیت ما را نابود کرد!! یا فیلم مارمولک که توهین به روحانیت محسوب شد! فک کنم باید سطح طنز خونمان را بالا ببریم و هر طنز و شوخی را توهین به شخص یا شغل خاص فرض نکنیم. وگرنه هیچ برنامه طنزی را نمی توان ساخت. آقای کیومرث صابری ملقب به گل آقا سال ها مجلات طنز گل آقایی را چاپ کرد و از شخصیت های مختلف انقلاب و دولت انتقاد کرد و به هیچ کسی هم توهین نکرد و لطیفه قومیتی هم چاپ نکرد و به زبان ها و گویش های مختلف نیز احترام گذاشت. اعتقاد به طنز شامخ داشت نه بعضی طنزهای سخیف و زشت... به هر حال ما چیزی داریم به نام شناخت و ظرفیت. اگر بالا بروند جامعه بهتری خواهیم داشت.

A.R.P

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
98
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به قول یکی اگه پایتخت به زبان ترکی بود قیامی میشد. در حد ستار خان باقر خان
اینهمه سریال طنز که با شمالی و جنوبی و خراسانی و لری و..‌ شوخی میکنن.

dark shadow

خائــن.
نام مرکز سمپاد
Farz2
شهر
KRG
سال فارغ التحصیلی
1399

توی پایتخت ،نقی غذای گربه خورده بود.این توهین محسوب میشه؟اگه محسوب میشه که کسی اعتراضی نکرد اگرم محسوب نمیشه بس خیلی چیزای دیگه که مردم به چشم توهین به اونا نگاه می کنن هم توهین نیست
اینه که میگم خیلی وقتا یه چیزایی میشه و کسی حرفی نمی زنه .

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا