• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

توهین برنامهء تلویزیونی "فیتیله" به هموطنان ترک زبان

خواستار برخورد با رسانه ملی بخاطر توهین به غیر فارسها(لر-ترک و..)هستین؟

• رای‌دهندگان
    186
وضعیت
موضوع بسته شده است.

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID
پاسخ : توهین برنامهء تلویزیونی "فیتیله" به هموطنان ترک ز

به نقل از Agent 47 :
اگه اینطوره من حاکم بشم همه رو مجبور می کنم انگلیسی یاد بگیرن چون واقعا به نفع کشوره. خوبه؟
خیلی خوبه! من ازت حمایت می کنم

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از GCD :
خیلی خوبه! من ازت حمایت می کنم
خب منم موافقیم همه انگلیسی حرف بزنن ولی این کار دیکتاتوری/ استبدادیه و با نتیجه قهری مردم مواجه میشه.
که خب اینجا نشون دادی همه حرفات یه حالت دیکتاتوری داره تا حالت درصد و آمار و اشاره به کانادا :D
من الان 95% جمعیت این 5 تا استان های ترک نشین رو جمع زدم شد 14% جمعیت. چطور میگی میشه 10%؟

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از Agent 47 :
خب منم موافقیم همه انگلیسی حرف بزنن ولی این کار دیکتاتوری/ استبدادیه و با نتیجه قهری مردم مواجه میشه.
که خب اینجا نشون دادی همه حرفات یه حالت دیکتاتوری داره تا حالت درصد و آمار و اشاره به کانادا :D
من الان 95% جمعیت این 5 تا استان های ترک نشین رو جمع زدم شد 14% جمعیت. چطور میگی میشه 10%؟
نه آقا دیکتاتوری کجا بود؟ خیلی کشورا الان زبون رسمی اداری و آموزششون انگلیسیه در حالی که زبون اکثریت مردم کشور یه چیز دیگست، مثلا همون مالزی، نیجریه، هند، پاکستان، اسرائیل، لبنان، اصن ترکیه!
اینجور نیست که به مردم بگی "حق ندارید فارسی حرف بزنید، اگه فارسی حرف زدید مجازات میشید"! نخیر، "حق" یاد گرفتن و ارتباط برقرار کردن به زبون فارسی هست، همونطور که به زبون ترکی هست
و این که، خب من 4 تا استانی که گفتم رو بر اساس جمعیتی که اینجا نوشته تقسیم بر جمعیت کردم
و این که، جالبه هی چپ و راست "دیکتاتور" میگی در حالی که تا بحال هیچ ترکی از هیچ کدوم از حقوق اولیه و انسانیش محروم نشده! هر برخوردی بوده تا بحال با زیاده خواهی ها و خیال پروری های ترکایی بوده که خواستن با تحریک احساسات مردم سر همچین قضایای مسخره ای بساط تجزیه طلبی خودشونو پهن کنن، همونطوری که توی این تاپیک هم شاهدش بودیم، توی فروم شاهدش بودیم، توی جامعه شاهدش بودیم و کلا شاهدش بودیم به کرات

به نقل از Agent 47 :
1. واقعا 10% نیست :D . این که با قطعیت بگی 10% خیلی غیر منطقیه و میتونم بگم به احتمال زیاد داری اشتباه می کنی.
آذربیاجان غربی - آذربایجان شرقی - اردبیل - زنجان - قزوین - حتی شهر هایی از شمال ترک هستند.
درصد زیادی ( حداقل 20-30%) مردم استان های البرز و تهران هم ترک هستند. هم چنین همدان و کرمان شاه و استان های دیگه.
ای مردم تهران، زبان فارسی کمتر از 50% جامعه را تشکیل می دهد
70 درصد دانش‌آموزان در سراسر کشور دو زبانه بوده و پس از ورود به کلاس اول و گذراندن یک سال تحصیلی هنوز زبان مادری آنها به فارسی تبدیل نشده است؛
...
خب پس میشه گفت کشور 30% فارس زبان داره و زبان دوم اون ترکی با حداقل 20-25% هست. الان هم میگی فارسی خیلی زیاده؟
یا این که نه به زور میخوان زیاد بشه؟

جالبه مثال کانادا که زدی رقم هاش خیلی نزدیک به ایرانه فقط سعی کردی ترک ها را 10% بکنی بگی کمن :))

2. و خب میشه گفت اگه چند ده سال زبون ترکی کنار گذاشته نمی شد و به عنوان زبون اول تدریس می شد الان جمعیت ترک ها اکثریت بود.

3. پس این حرف ها احمقانس که بگیم چون جمعیت شما کمه ( که نیست) حق ندارین حرف بزنین و روزنامه داشته باشین و رسانه داشته باشین. در واقع دارین سعی می کنین کم کم زبون یک جمعیت حداقل 25 میلیونی رو از بین برید. ( شما - حکومت مرکزی- هر کی پشت کاره)

4. و اگه جمعیت ترک ها از کشور جدا بشه کشور بخش بزرگی از منابع آبی خودش رو از دست میده به همراه بخش بزرگی از منابع کشاورزی و با بحرانی بزرگ مواجه میشه. بگذریم از دردسر های جدا شدن. پس فکر نکن جمعیت کم و بدون قدرتی هست و صرفا پشت این کشور موندن چون اعتقاد بیشتری به دولت داشتن ( تو این 30 سال) حتی اگر اقلیت باشه، تهران بدون داشتن استان های مرزی و اقلیت ها هیچی نداره تقریبا. کشور که حالت ایالتی نداره پس حداقل باید هوای مردم خودش رو داشته باشه

5. نمیدونم چطور تصور این که به چند تا خواسته فقط گوش داده بشه سخته براتون :D
واقعا انقدر سخته بشینید درست حسابی چند تا خواسته رو بررسی کنید؟ سخته بذارید چند تا روشن فکر ترک حرف هاشون رو بزنن؟

6. ببین من میدونم اینا همه مشکلات نظامه ولی شما ها که ادعای آزادی بیان دارید چرا؟
دموکراسی کجا رفته؟ حقوق اقلیت ها؟ آزادی بیان چی شده؟
آیا مردم ما واقعا دنبال آزادی بیان هستن یا نه؟
1. درباره درصد، من جمعیت چهار استان اصلی رو حساب کردم، درسته، بیشتر ترک داریم توی کشور چون به هر حال پخشن
سرچ بیشتری زدم، گویا ویکیپدیا به نقل از CIA Factbook گفته 16%
خب چی تغییر کرد؟ همچنان یکی از اقلیت هان
مثال کانادا رو هم من نزدم و نگفتم "چون کانادا 22%عه شمام برید هروقت 22% شدید بیاید زبونتونو رسمی کنیم" که اینو میگی :| کانادا مثال زده شده بود، در جوابش بررسیش کردم و چندین بار هم تاکید کردم که مثال اشتباهه، مقایسه اشتباهه و کار اشتباهه

2. !! ینی چی؟ اگه ترکی تدریس میشد الان جمعیت ترک ها اکثریت بود؟ مگه ترکا با زبون تولید مثل می کنن؟!
اگه منظورت "صحبت کنندگان به زبون ترکی"ـه هم، خب آره، اگه چند ده سال پیش زبون سرخه ای هم میشد زبون رسمی کشور هممون الان سرخه ای حرف میزدیم! منظورتو نفهمیدم

3. اولا، کسی نگفته حق ندارید به این زبون حرف بزنید (رسانه هم قاعدتا باید باشه، ولی خب احتمالا بخاطر این جنجال ها و زیاده خواهی هایی که ترکا راه میندازن اجازه نمیدن، وگرنه مثلا لار یه شهر کوچیک با جمعیت 300هزار نفریه و روزنامه به زبون محلی داره، یا کانال استانی بلوچستان خیلی وقتا دیدم که بلوچی میحرفن)، ثانیا، کی خواسته زبونتونو از بین ببره؟! مجازات میشید؟ ممنوعه یادگیری و تولید محتوا به زبون ترکی؟ نح! ثالثا، 25میلیون؟ :))

4. جمعیت ترک ها یا سه استان اردبیل و آذربایجان ها؟ چون "حمعیت ترک ها" رو که نمیشه یک کشور جدا کرد. اون سه کشور هم خب مثل هر اشتان دیگه ای یه سری منابع دارن و مرزی هم هستن، بخاطر این که به بخشی از اقتصاد کشور کمک می کنید میخواید تافته جدا بافته حسابتون کنیم؟ big whoop! اگه قرار باشه هر استانی منت بزاره که "آره چون من X% فلان میوه کشور رو تولید می کنم یا باید زبونمو رسمی کنید یا جدا میشم" که پس مثلا خوزستان باید هممونو بخوره؟
چرا واقعا درک این که اردبیل و آذربایجان ها هم مثل بقیه استان هان و هیچ فرقی با بقیه ندارن برای یه عده اینقدر سخته؟[nb]تو پانویس عرض کنم که، اگه میخواید اون بحث "تهران هیچی نداره، یه سری استان ثروتمند دارن کل اقتصاد کشور رو میگردونن ولی اصلا بهشون رسیدگی نمیشه رو پیش بکشید، موافقم که مثلا خوزستان استان محرومه در حالی که نباید باشه، کردستان یا لرستان در حالی که نباید باشن، اما واقعا این درباره آذربایجان ها صدق نمی کنه که دوتا از بیشترین-رسیدگی-شده استان هان (جمله بندیمم تو حلقم)[/nb]
درباره قسمت ایتالیک شده هم: نخیر! جدا نشده چون نتونسته، و نخواهد تونست!

5. چندتا خواسته؟ الان من بیام ازت بخوام پاتو قطع کنی بدی به من تو قبول می کنی؟ چون خواسته های ترکا هم همینه، که یک تیکه از کشور رو جدا کنن بزارن رو کولشون ببرن!
و این که خدایی خجالت نمی کشن میگن "نمیزارید حرف بزنیم"؟ از وقتی من یادمه ترکا سر کوچکترین چیزی مسخره بازی های "وای بهمون توهین شد"شون رو راه مینداختن و از وقتی هم یادمه بخاطرش اعتراض ها شد، روزنامه نگارا رفتن زندان، کتاب ها ممنوع الچاپ شدن، نشریات توقیف شدن و مسئولان اخراج! اینطور که من میبینم ترکا نمیزارن بقیه حرف بزنن، نه برعکس

6. آزادی بیان میخوای؟ بیشتر از اینهمه اعتراض سر هیچ و پوچ؟ آخه وقتی بیانتون بیان چوب و چماق و تهدید و خواسته های غیر معقوله بیشتر از این نمیشه بهش آزادی داد که! 128 خوب گفت اینو:
شاید اینها خیلیش پر توقعی باشه دیگه...وختی تو کشور ما که هر چندین سال یک بار شاهد سانحه هوایی هستیم ولی فقط برای سانحه هوایی تبریز وزیر راه که اتفاقا یکی از بهترین وزاری کابینه هم بود استیضاح میشه احتمالن توقع دارین بجای برکناری 2 تا از مدیران سطح بالای شبکه مجلس خبرگان رهبر رو بخاطر انتخاب مدیر صدا و سیما برکنار کنه (!!!)
آزادی بیان این نیست که از هرکی خوشمون نیومد برکنارش کنیم، بندازیمش زندان، تخریب و تهدیدش کنیم! آزادی بیان همونقدر برای فیتیله ای ها محترمه که شما انتظار داری برای خودت باشه
دموکراسی دوست داری؟ دموکراسی میگه رای با اکثریته، اکثریتو به من نشون بده با انگشت؟ آففرین

در آخر هم اضافه کنم که، من البته با تجزیه طلبشم مشکلی ندارم، قبلا هم گفتم از فدرال شدن ایرانم حمایت می کنم، ولی چیزی که خیلی باهاش مشکل دارم و ابدا نمیتونم تحملش کنم، حرف و خواسته چرته، و حرف و خواسته ای که توی این تاپیک میبینم، چرته!

Hashie

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

زبان چیست؟ نژاد چیست؟ زادگاه چیست؟
زبان وسیله‌ای برای برقراری ارتباط است. برای مثال فردی که ترک است میتواند با فردی که فارس است از طریق زبان به بیان افکار و احساسات بپردازد، اما این زبان باید مشترک باشد تا منظور یکدیگر را بفهمند. در این مثال فرد ترک میتواند به فارسی سخن بگوید یا فرد فارس به ترکی و یا از زبان سومی مانند انگلیسی استفاده شود.
نژاد چیزی است که بر اثر جبر جغرافیای خود شخص و نیاکان شخص بوجود می‌آید. افراد یک نژاد ممکن است ویژگی‌های مشترکی داشته باشند که آنها را به یکدیگر بیشتر پیوند دهد اما خود شخص نه توانایی تعیین نژاد خود را دارد و نه توانایی تغییرش را.
زادگاه یا همان شهر تولد، شهری است مانند تمام شهرهای دیگر که قبل از اینکه حتی شما به دنیا بیایید مرز بندی شده و شما هیچ اختیاری در انتخاب و مرزبندی آن نداشته‌اید.
تعصب چیست ؟ تعصب این است که روی مسائلی که هیچ کنترل و اختیاری روی آن نداریم حساسیت به خرج داده و بحث و جدل راه بیندازیم.

حالا که اینا رو گفتم با خیال راحت میتونم بقیه حرفامو بگم. اولاً برنامه‌ی فیتیله بعضی وقتا زیاده روی کرده همیشه و چون سر و کارش با قشریه (خردسالان و کودکان) که الان بهشون هرچی بگی قبول میکنن، باید روش نظارت باشه. من قبلاً یه دفه‌ هم دیده بودم که تو این برنامه صاحب گاو فارسه، خود گاو با لهجه‌ لری حرف میزنه. درست نیست واقعاً. حالا اینکه برنامه کمدیه به کنار و واقعاً باید جنبه داشت، ولی بعضی چیزا رو آدم هرچقدر میخواد بهش توجه نکنه و بخنده، میبینه نمیشه اینقدر ساده از کنارش عبور کرد. شما در نظر بگیرین که فیلم "300" یا "Argo" چقد حساسیت مردم رو برانگیخت، چون مستقیماً درباره‌ی ایران بود. خب در نظر بگیرید اگه برای ما تعداد انگشت شماری از این فیلما ساختن، برای روس‌ها و عرب‌ها و حتی در مواردی نژاد زرد هر روز از این فیلما میسازن و اعتراضی از جانب اونا نمیبینیم. اگه اعتراضی هم باشه در حد نقد همون فیلمه. این از دو حالت خارج نیست : یا جنبه‌ش رو نداریم، یا اون حساسیتی که جامعه‌ی جهانی روی ایران داره، رو روسیه نداره و باعث شده مردم ایران تهاجمی برخورد کنن با قضیه. خب به نظر من هر دو تاشه. قبول دارم که بعضی از ترکها با بعضی از قضایا غیر منطقی برخورد میکنن ولی گِس وات ؟ همیشه با یه واکنش غیر منطقی تر از بعضی از فارسا مواجه میشن ! اینکه میگم «بعضی از ترکا، بعضی از فارسا، بعضی قضایا» ، واقعاً منظورم «بعضی» هستش نه اینکه بخوام محتاطانه حرف بزنم. چون من تو تبریزم و بیشتر اوقات روزم رو هم خارج از خونه‌ام، خیلی از مردمِ اینجا تظاهرات در این سطح رو نالازم میدونن. به نظرم بهترین کار طرد هر دو گروه از جامعه‌ هست. هم اونی که متن اون نمایش رو نوشته، هم اونی که افراطی عمل میکنه. اینا جزو جامعه نیستن اصلا، برن یه گوشه با خودشون مشغول شن و دعوا بکنن.
نکته دیگه اینکه توی ایران (مخصوصا این دو سه سال اخیر شدتش بیشتر هم شده) شور همه چی رو درمیارن. شخصی مثل علی دایی زبونش نمیچرخه، بیاین ازش جوک بسازیم. نه یکی، نه دوتا، اینقد که شورش دربیاد و حتی خود اون جوک فارغ از اینکه کار خوبیه یا نه، دیگه خنده دار نباشه. دو تا پراید تصادف کرد، همه جوک بسازن ! توی منا چندین نفر زیر دست و پا له شدن ... جوک ! ترک ... جوک ، لر ... جوک، رشتی ... جوک ، قزوینی ... جوک ! کافیه دیگه ! چیِ این خنده داره واقعا؟! بعد جالب اینه که این همه موضوع هست که شوخی درباره‌ی اونا منع شده که خیلیاشون ایرادی ندارن واقعا. عوض اینکه روی اونا پافشاری شه که منعشون یواش یواش برداشته شه، همه اصرار دارن با قومیت‌ها شوخی کنن و همدیگه رو به با جنبگی دعوت کنن ! کسی که از شوخی خوشش نمیاد باهاش شوخی نمیکنن، نه اینکه بیان با یه منطق کذایی بهش بگن «بابا چرا ناراحت میشی خب؟ ما که چیزی نگفتیم ! با همه شوخی میکنن، چرا فقط شما ؟!» این کار مطلقاً منطقی پشتش نیست.

بحث دیگه‌ای که بیان شد بحث تدریس ترکی در مدارس بود. اول اینو بگم که من تعجب میکنم اینجا داره سر این بحث میشه که باید فارسی درس داده بشه یا ترکی ! در حالت فعلی نه فارسی زبونیه که باهاش تولید علم بشه نه ترکی و خیلی از جاهای دنیا انگلیسی درس داده میشه و یه مسئله‌ی جا افتاده‌س.شاید دلیل اینکه پاکستان یا هند در بعضی از علوم واقعا دانشمندای بزرگی دارن همینه، چون میتونن از همه‌ی مقالات و کتابای بین‌المللی استفاده کنن‌. اما خب، اینجا ایرانه .
بعضیا اومدن گفتن باید ترکی تدریس بشه همه‌ی درسا، بعضیا در جواب گفتن ترکها در اقلیتن و اگه ترکی تدریس شه باید لری هم تدریس شه و از این حرفا. واقعیت چیه ؟ اینه که من در طول دوازده سال تحصیلیم بهم ترکی درس داده شده ! همکلاسیهای منم که فارس بودن، ترکی یاد گرفتن . شما فک نکنین که معلم تو جایی مثل تبریزمیاد تو کلاس و فارسی صحبت میکنه! درستش هم همینه که ترکی تدریس شه ! چه لزومی داره وقتی معلم به ترکی تسلط داره و دانش آموز هم به ترکی تسلط داره، با زبون دیگه‌ای تدریس بشه که نه معلم بتونه منظورشو برسونه، نه دانش آموز بفهمه؟فارغ از تعصب عرض میکنم، ترکی کردن زبان مدارس چهارتا استان، ضربه‌ای به اتحاد نمیزنه که هیچ، به جلو رفتن علم و اتحاد کمک هم میکنه. شمایی که تو تهران نشستی و فارسی زبون اولت بوده و تو مدرسه هم فارسی یادت دادن، هیچ ایده‌ای نداری که برای یه بچه‌ کم سن و سال، چقدر زمان بره که روی یه سوال رو به فارسی بخونه، به ترکی ترجمه‌ش کنه تو ذهنش، بعد جواب ترکیِ توی ذهنش رو باز به فارسی ترجمه کنه و روی کاغذ بیاره. فک کنم با همه‌ی این توصیفات منطقی باشه که زبان مدارس این استان ها ترکی بشه، ولی باز یه عده میان و حس ناسیونالیستی و زبان پرستیشون گل میکنه و حرف از زبون رسمی و تمامیت ارضی میزنن‌! واقعاْ جالبه که چندین کشور پیشرفته ی دنیا مثل کانادا و سوییس به این نتیجه رسیدن که میشه بیشتر از یک زبان رسمی داشت، بعد اینجا بعضیا اینو جوری رد میکنن انگار در مسند قدرتن و این لایحه میخواد تصویب شه و اینا حق وتو دارن !
حرفای زیادی میشه زد باز هم، ولی دیگه از این طولانی تر نشه. به اول متن هم توجه کنین ، چکیده ی حرفام همون هفت هشت سطر اوله.

نيـــــاىْ

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

سوال من اينه كه اگه بچّه هاي ترك زبان، فارسي رو از مدرسه ياد نگيرن كجا ميخوان ياد بگيرن؟ چون فكر كنم اكثريت موافقيم كه ترك ها و همه ي اقلّيت ها بايد فارسي رو بلد باشن ، زبان رسميِ كشوره و خيلي از ترك ها قرار نيست توي شهر خودشون بمونن همه ي عمرشون!

و چيزي كه مشخصه اينه كه خيلي از اقلّيت ها فارسي رو توي مدرسه ياد ميگيرن. و "بايد" ياد بگيرن به دلايلي كه گفته شده. حالا درسته كه سخته براي بچّه ها، ولي كسي كه فارسي بلد نيست و بهش با زبان تركي تعليم داده شده ميخواد كنكور بده؟ گيرم كنكور رو با زبان تركي هم برگزار كنن، ميخواد بياد دانشگاه چيكار كنه؟ نه تنها زبان تدريس بقيه ي جاهاي كشور فارسيه، بلكه اون فرد توي ارتباط عادّي هم با فارس ها دچار مشكل ميشه. بچّه هاي كوچيك زبان دوّم رو خيلي بهتر و سريع تر ياد ميگيرن تا يه آدم بالغ. فكر ميكنم كاملن منطقيه كه زبان تدريس همه جاي كشور بايد مثل هم باشه.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان bnb
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1394
پاسخ : بیاید بافرهنگ تر باشیم

توهین به هر قومیتی خیلی بد و زشت هست ولی مسئله اینه که رفتار ما مقابلش چجوری باشه
مثلا دوست عزیزی که میای تو خیابونا می زنی می شکنی چرا شهر خودت رو خراب می کنی مغازه دار بیچاره چی کار کرده شیشیه ش باید شکسته بشه
تازه فیتیله ای ها ترکن خودشون همیشه هم تو همه ی برنامه هاشون ترکی هم قاطی فارسی می کنن حرف می زنن ! تازه وقتی عذرخواهی کردن و گفتن که قضیه عمدی نیوده و اونا فقط قصد خندوندن داشتن دیگه فازتون چیه تموم نمی کنید ماجرا رو .
تازه فارس به ترک توهین نکرده که خود ترک این کار رو کرده ! پس واقعا باید همه فرهنگمون رو درست کنیم !
که بعید می دونم حالا حالا ها بتونیم بافرهنگ تر باشیم !
یه عده نشستن فقط منتظر یه حرفن که پاشن اعتراض کنن بابا منطقی تر هم میشه قضیه رو حل کرد ! محترمانه تر هم میشه درخواست داد که رسیدگی بشه .
تازه هر قومیتی محترمه هیچ کس از هیچ کس برتر نیست ! (تو رو خدا این افکار قبیله ای رو جمع کنید بابا قرن بیست و یکیم )
از خودمون شروع کنیم این جوکای ترکه فلان کار می کنه و لره و کرده و شمالی نمی دونم هر چی جمع کنیم نخونیم دیگه .
بابا ما اگه به خودمون توهین نکنیم هیچ کس هم به ما توهین نمی کنه !
قصدم فقط ترکا نیست ها همه رو میگم !
+
یه چیز دیگه : فارسی زبان رسمی کشور ماست و همه ملزمیم که یاد بگیریم ! از اول هم همین بوده و هست ! هر کس زبان خودش رو حفظ کنه ولی این رو هم یاد بگیره که بتونه با بقیه کشورش ارتباط برقرار کنه. مثل یه قرارداد .

Hashie

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از Niayesh.R :
سوال من اينه كه اگه بچّه هاي ترك زبان، فارسي رو از مدرسه ياد نگيرن كجا ميخوان ياد بگيرن؟ چون فكر كنم اكثريت موافقيم كه ترك ها و همه ي اقلّيت ها بايد فارسي رو بلد باشن ، زبان رسميِ كشوره و خيلي از ترك ها قرار نيست توي شهر خودشون بمونن همه ي عمرشون!

و چيزي كه مشخصه اينه كه خيلي از اقلّيت ها فارسي رو توي مدرسه ياد ميگيرن. و "بايد" ياد بگيرن به دلايلي كه گفته شده. حالا درسته كه سخته براي بچّه ها، ولي كسي كه فارسي بلد نيست و بهش با زبان تركي تعليم داده شده ميخواد كنكور بده؟ گيرم كنكور رو با زبان تركي هم برگزار كنن، ميخواد بياد دانشگاه چيكار كنه؟ نه تنها زبان تدريس بقيه ي جاهاي كشور فارسيه، بلكه اون فرد توي ارتباط عادّي هم با فارس ها دچار مشكل ميشه. بچّه هاي كوچيك زبان دوّم رو خيلي بهتر و سريع تر ياد ميگيرن تا يه آدم بالغ. فكر ميكنم كاملن منطقيه كه زبان تدريس همه جاي كشور بايد مثل هم باشه.
خیلی زیرساخت ها هست که باید تو ایران باشه و نیست. اینکه بخوام شروع کنم اونا رو حتی نام ببرم، از حوصله بحث خارجه. اما خلاصه بگم، ایران کشور هفدهم جهان از نظر مساحت و کشور هیجدهم از نظر جمعیته. توی این لیستها به کشورایی که قبل از ما هستن نگاه کنید، تقریباً همشون ایالت دارن نه استان. (حالا کاری به عربستان و لیبی و سودان ندارم، کشورای مدرن و متمدن رو میگم) . فرق ایالت با استان چیه ؟ اینکه تو ایالت تصمیم های اون مربوط به اون ایالت توسط یه نهاد وابسته به دولت صورت میگیره و صرف اینکه چارچوب قانون اساسی اون کشور رو رعایت کنه کافیه، اما وقتی کشور استانی میشه، هر تصمیمی که دولت میگیره برای همه‌ی استان ها میگیره. برای کشوری مثل ایران این جواب نمیده. اینکه هر ایالت پرچم داشته باشه، قانونگذاریش دست خودش باشه و مسائلی از این قبیل، کشور رو یک پارچه میکنه، به هم نمیزنه. و پیشرفت هم صورت میگیره. من در زمینه ورزشی مثال میزنم. تراکتورسازی تبریز مگه تیم دسته یک ایران نبود؟ چطور میشه تیم دست یک بیاد، واسه‌ی چند سال متوالی بمونه صدر جدول ؟ ممکنه بگید خب پول داد بازیکن خرید، اما من میگم یه بخش عمده‌ش به خاطر این بود که توسط مردم آذربایجان شدیداً حمایت شد. این مسئله رو به وضوح میتونین تو اروپا یا آمریکا هم ببینین. مردم یه شهر اکثراً طرفدار تیم شهرشونن و وقتی هم میبازه انگار مردم باختن. تو ایران سالها بود که فقط استقلال و پرسپولیس این پتانسیل رو داشتن. شاید سپاهان. تراکتورسازی اومد این قاعده رو شکست. بحث رو نمیخوام ورزشیش کنم، صرفاً میگم در همه‌ی زمینه ها میشه این تعصب رو به نکته‌ی مثبت تبدیل کرد. و حالا اگه خیلی نخوام حاشیه برم و به سوال جواب بدم، بله، اون بچه قراره کنکور بده، ولی الان نمیفهمم شما به خاطر دلسوزی دارین این حرفو میزنین که باید فارسی یاد بگیرن و بعداً دچار مشکل نشن یا از روی حس میهن پرستی که ایران زبانش فارسیه و این حرفا ؟! چون من تو شیش صفه‌ی اخیر نشونه‌ای از دلسوزی ندیدم، فقط یه حس تحجر بود که «ایران زبان رسمیش فارسیه، همه باید فارسی حرف بزنن، دلیل هم نداریم» (دلیلهایی هم که آورده شد چرت و پرت بودن). میدونین ایران دیگه چی داره؟ من میدونم؛ دین رسمی ! همه ی ما باید خمس بدیم، زکات بدیم، دخترا باید حجاب داشته باشن و برای بیرون رفتن از کشور از شوهرشون اجازه بگیرن، چون دین رسمی ایران اسلام - شیعه ست. در حالی که نمیدونم الان چند درصد مردم اصلاً دین دارن که بخوان مسلمان شیعه باشن.
اگه هم دلسوزیه، خب نیازی بهش نیس. تا حالا دیده نشده کسی برگرده بگه مامان چرا به من فارسی یاد ندادین که الان راحت باشم ! و اتفاق هم نخواهد افتاد.

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

الان بحث فدرال شدن یا نشدن جدا بی‌ربط به بحث این تاپیکه و تاپیک در موردش توی جامعه‌شناسی هست، بحث خیلی خوبی هم هست و‌یه سری حرفایی که الان اینجا زده شده اونجا جواب داده شده قبلا.

نيـــــاىْ

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

من كاري به تراكتور و ايالتي شدن ايران ندارم، اونا بحثش كاملن جداست. فرضمون اينه كه داريم در مورد ايران با همسن شرايط حكومتي فعلي حرف ميزنيم.

اينكه بحث دين رو پيش كشيدي ربطي به زبان نداره. افراد عادي بر مبناي دينشون با هم ارتباط برقرار نميكنن. دين وسيله ي ارتباطي نيست! جايي مثل آمريكا هركسي اختيار خودشو در مورد دينش داره ، چرا؟ چون دين يه كانسپت شخصيه، "زبان" ولي كاملن اجتماعيه. اين حرف كه تاحالا ديده نشده كسي برگردده بگه مامان چرا بهم فارسي ياد ندادي غير منطقيه ، به دو دليل : يك چون كه در حال حاضر بچّه هاي ترك توي مدرسه فارسي رو ياد ميگيرن و اصولن نداريم تركي كه فارسي بلد نباشه ، دومين دليلي كه هست اينه كه حتّي اگه بچّه اي باشه كه فارسي بلد نباشه، يعني بچّه ي كه مدرسه نرفته و از كمترين حقّ خودش محروم بوده، مشخصه كه از همون شهري كه توش زندگي ميكنه بيرون نمياد و نيازي نداره فارسي بلد باشه.

حرف من براي اجباري بودن يادگيري فارسي نه از روي دلسوزيه نه از روي حس ميهن پرستي [ ميهن هممون ايرانه هرچند ] ! از روي منطقه. كاري كه بايد در زمينه ي زبان انجام بشه توي همه ي ايران ( و نه فقط مناطق اقلّيت نشين ) اينه كه علاوه بر اجباري بودن يادگيري زبان فارسي ( كه در موردش بحث شده قبلن كه چرا بايد الزامي باشه) و انگليسي [nb]دقيقن به همون دليلي كه فارسي دونستن لازمه براي همه ي مناطق ايران، انگليسي دونستن به دليل گسترده تري اجباريه. جالبه كه كسي مشكلي نداره با اينكه چرا توي مدارس بايد انگليسي تدريس بشه ، چون براي همه واضح و مبرهنه كه انگليسي زيان بين المللي عه و "همه" بايد بلد باشن، اون وقت مشكل دارن با فارسي بلد بودن! در حاليكه اين دو مورد كاملن مشابه عن. [/nb]، يك زبان ديگه بايد به صورت اختياري تدريس بشه به بچّه ها، كه حالا اون زبان ميتونه تركي باشه ، فرانسوي باشه يا هرچيزي به انتخاب خود دانش آموز. و اين چيزيه كه توي همه جاي دنيا داره اجرا ميشه.

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

يادداشت مهران مديري تقديم به عموهاي فتيله اي؛ بسيار زيباست، از دست نديد... :
برای عمو فیتیله ای های غمگین این روزهایمان

در تمام سالهای طولانی که خنده را به لب ما و بچه هایمان نشاندید، کسی برای تقدیر از شما بیانیه ای صادر نکرد.

هر چه برای خوشحالی بچه ها، خاک صحنه خوردید و زیر پروژکتورهای داغ استودیوها خیس عرق شدید،
هر چه به کودکان سرزمینم، در قالبهای شاد و متنوع، از خدا و دین و اخلاق و انسانیت و آزادگی و جوانمردی و وطن دوستی آموختید،
هر چه بخاطر لبخند معصومشان، لباس نوزاد و پیرزن به تن کردید، گاو و الاغ و مرغ و خروس و سگ و گربه و ... شدید،
کسی از شما قدردانی نکرد، به چشم کسی نیامد.

در سفرهای دور و دراز از جاده های صعب العبور به مناطق محروم، برای نوازش و تشویق کودکان مستعد اما محروم و بی چیز،
کسی همراهتان نشد.

نجات آن اعدامی اهل بم، بخاطر نامه ای که دختر هشت ساله اش برایتان نوشته بود و دوندگی های شما را کسی ندید.

دلجویی تان از خانواده های داغدار بچه های قربانی در آن ورزشگاه لعنتی که دلیلی جز سوء مدیریت مسئولین و مدیران مربوطه نداشت،
حضور مداومتان در آسایشگاه بچه های معلول ، کودکان سرطانی، اهدای خون ، برنامه های کوچک و بزرگ نیکوکاری،...

هیچکدام از اینها چیزی نبودند که به چشم مسئولین و ایضا، بسیاری از ما مردمان این آب و خاک بیاید و تحسینی و تشکری را بدرقه ی خستگی هاتان کند...

اما، تنها یک اشتباه کافی بود تا سیل پیامها و لعن و نفرین ها و خط و نشان کشیدن ها را به سویتان سرازیر کند،
رگ غیرت و تعصب قومی و نژادی را ، بر گردن جماعتی برآورد و سیل جمعیت را به خیابانها بکشاند،
سوژه ی طراز اول بحث گروههای مجازی و بهانه ی انتقام کشی اهل سیاست و صاحبان قدرت شوید،
و پذیرش اشتباه و عذرخواهی صادقانه تان را هم نه کسی ببیند و نه کسی بشنود و نه کسی بپذیرد...

من نگران شما هستم، عموهای دوست داشتنی فیتیله ای!
اگر چه فرزندان من دیگر آنقدر قد کشیده اند که کمتر پای برنامه تان بنشینند،
و خودم آنقدر این روزها گرفتار شده ام که کمتر بیاد آورم که؛
نظاره ی عمیق ترین شادی ها و قهقهه ی کودکانم را ، حین تماشای فیتیله ی زیبای شما تجربه کرده ام!
که بهای این خاطره را، سپید شدن موی شما پرداخته،

دستتان را می بوسم
و دعا می کنم در این روزهای سخت، در روزگاری که خطای انسان جایزالخطا را کسی برنمی تابد،
و تاوان تعصبات و انتقام کشی ها را ، نه مدیران صاحب قدرت، که همان اهالی هنر و اندیشه ی زیردست و خاک صحنه خورده می پردازند،
که رسم مروت و انصاف از میانمان رخت برنبندد،
و ما و بچه های ما را از ادامه ی حضورتان در قاب تصویر محروم نکند...

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

نه آقا دیکتاتوری کجا بود؟ خیلی کشورا الان زبون رسمی اداری و آموزششون انگلیسیه در حالی که زبون اکثریت مردم کشور یه چیز دیگست، مثلا همون مالزی، نیجریه، هند، پاکستان، اسرائیل، لبنان، اصن ترکیه!
اینجور نیست که به مردم بگی "حق ندارید فارسی حرف بزنید، اگه فارسی حرف زدید مجازات میشید"! نخیر، "حق" یاد گرفتن و ارتباط برقرار کردن به زبون فارسی هست، همونطور که به زبون ترکی هست
و این که، خب من 4 تا استانی که گفتم رو بر اساس جمعیتی که اینجا نوشته تقسیم بر جمعیت کردم
و این که، جالبه هی چپ و راست "دیکتاتور" میگی در حالی که تا بحال هیچ ترکی از هیچ کدوم از حقوق اولیه و انسانیش محروم نشده! هر برخوردی بوده تا بحال با زیاده خواهی ها و خیال پروری های ترکایی بوده که خواستن با تحریک احساسات مردم سر همچین قضایای مسخره ای بساط تجزیه طلبی خودشونو پهن کنن، همونطوری که توی این تاپیک هم شاهدش بودیم، توی فروم شاهدش بودیم، توی جامعه شاهدش بودیم و کلا شاهدش بودیم به کرات

خب اون کشور هایی که نام بردی یکیش که مستعمره انگلیس بوده. ترکیه کجاش زبون آموزشیش انگلیسیه؟ خیلی انگلیسی بلد باشن در حد مردم خودمونن!
یه چیزایی میگی که اصلا fact نیستن و به قول خودت چرته.
همونطور که خیلی ها 88 دستگیر شدن و از حقوق انسانی محروم اند خیلی از فعال های ترک هم زندانی و از حقوق انسانی محروم اند :)
حزب ترکی وجود نداره که بیانیه این مردم حداقل نزدیک به هم باشه و یکی باشه. انجمن رسمی وجود نداره اگر هم هست نمیذارن خوب فعالیت کنه. اینا حق و حقوقه؟
چیز هایی هم که هست غیر قانونی هستن بعضیا و در حد صحبت های پشت پرده هست.

1. درباره درصد، من جمعیت چهار استان اصلی رو حساب کردم، درسته، بیشتر ترک داریم توی کشور چون به هر حال پخشن
سرچ بیشتری زدم، گویا ویکیپدیا به نقل از CIA Factbook گفته 16%
خب چی تغییر کرد؟ همچنان یکی از اقلیت هان
مثال کانادا رو هم من نزدم و نگفتم "چون کانادا 22%عه شمام برید هروقت 22% شدید بیاید زبونتونو رسمی کنیم" که اینو میگی :| کانادا مثال زده شده بود، در جوابش بررسیش کردم و چندین بار هم تاکید کردم که مثال اشتباهه، مقایسه اشتباهه و کار اشتباهه
مقایسه چرا اشتباهه؟ ما باید خودمون رو با کشور هایی مثل آمریکا ( از لحاظ ایالتی) کانادا ( از لحاظ ترکیب جمعیتی) مقایسه کنیم تا به یه نتیجه درست حسابی برسیم وگرنه سرنوشتمون میشه Gangs of new York. بالاخره ترک ها یه جمعیت و منابع خوبی دارن ( نمیخوام چون ترکم از ترک ها دفاع کنم کلی دارم صحبت می کنم و الان بحث ترک هاست که وارد شدم وگرنه از اقلیت های دیگه هم دفاع می کنم) که اگه رسیدگی نشه کشور دچار وضعیت بدی میشه. یا باید کشور ایالتی بشه یا یه راه حل دیگه بالاخره.
2. !! ینی چی؟ اگه ترکی تدریس میشد الان جمعیت ترک ها اکثریت بود؟ مگه ترکا با زبون تولید مثل می کنن؟!
اگه منظورت "صحبت کنندگان به زبون ترکی"ـه هم، خب آره، اگه چند ده سال پیش زبون سرخه ای هم میشد زبون رسمی کشور هممون الان سرخه ای حرف میزدیم! منظورتو نفهمیدم
منظور اینه که هر زبونی رو انتخاب کنی میتونه زبون رسمی بشه. الان بیان بگن زبون رسمی ترکیه و باید تو مدرسه ترکی یاد بگیری خود جناب عالی میریزی تو خیابون.
برای ترک ها هم وضعیت اینه. با 10 سال آموزش هم خیلی ها یاد نمیگیرن فارسی حرف زدن و خوندن رو چون تو شهر همش دارن ترکی حرف میزنن و از حق تحصیل محروم میشن.

. اولا، کسی نگفته حق ندارید به این زبون حرف بزنید (رسانه هم قاعدتا باید باشه، ولی خب احتمالا بخاطر این جنجال ها و زیاده خواهی هایی که ترکا راه میندازن اجازه نمیدن، وگرنه مثلا لار یه شهر کوچیک با جمعیت 300هزار نفریه و روزنامه به زبون محلی داره، یا کانال استانی بلوچستان خیلی وقتا دیدم که بلوچی میحرفن)، ثانیا، کی خواسته زبونتونو از بین ببره؟! مجازات میشید؟ ممنوعه یادگیری و تولید محتوا به زبون ترکی؟ نح! ثالثا، 25میلیون؟ :))
کانل استانی داره. ولی رسانه ملی؟ نه! ( یعنی رسانه ای که برای همه پخش بشه و بتونه از خودش دفاع کنه)
مثلا الان همه کشور دارن ترک هارو فحش میدن که باعث شدین 3 نفر بیکار بشن! هیچ رسانه ای نیست که بتونه دفاع کنه. بگه اعتراض اینطوری بود خواسته ما اینه اصلا بگه چرا توهین بود، مشکل برنامه چیه و این قضیه درست بررسی بشه.
الان فقط شکاف بین مردم داره بیشتر میشه. پایتخت نشین ها و کسایی که ادعای روشن فکری دارن ترک هارو فحش میدن که این چه کاریه برنامه کودک رو کنسل کردین و ترک ها میگن چرا توهین کردین و به نتیجه ای نمیرسه. ( در حالی که خیلی از مردم ترک اصلا خواستشون این نیست که برنامه فیتیله کنسل بشه)
4. جمعیت ترک ها یا سه استان اردبیل و آذربایجان ها؟ چون "حمعیت ترک ها" رو که نمیشه یک کشور جدا کرد. اون سه کشور هم خب مثل هر اشتان دیگه ای یه سری منابع دارن و مرزی هم هستن، بخاطر این که به بخشی از اقتصاد کشور کمک می کنید میخواید تافته جدا بافته حسابتون کنیم؟ big whoop! اگه قرار باشه هر استانی منت بزاره که "آره چون من X% فلان میوه کشور رو تولید می کنم یا باید زبونمو رسمی کنید یا جدا میشم" که پس مثلا خوزستان باید هممونو بخوره؟
چرا واقعا درک این که اردبیل و آذربایجان ها هم مثل بقیه استان هان و هیچ فرقی با بقیه ندارن برای یه عده اینقدر سخته؟[1]
درباره قسمت ایتالیک شده هم: نخیر! جدا نشده چون نتونسته، و نخواهد تونست!
کسی نخواست تافته جدا بافته بشه. فقط میگم یه جمعیتی این خواسته رو داره. رسیدگی نمیشه؟ خب اون وقت میگن جدا میشیم که به ضرر هر دو هست و حتی شاید برای این چند استان سود داشته باشه ( مثلا حمایت آمریکا و راحت شدن از تحریم و ... ) ولی قطعا برای ایران ضرر داره.
من نمیگم جدا بشیم. من نمی گم باید جدا شد. من حرفم اینه که باید رسیدگی بشه، بحث بشه، بر روی چند زبانی بودن بر روی ایالتی شدن و ... ولی شما هیچی نشده میاید میگید بشینید سر جاتون با 10% جمعیت :|
این دموکراسی و آزادی بیان نیست.

5. چندتا خواسته؟ الان من بیام ازت بخوام پاتو قطع کنی بدی به من تو قبول می کنی؟ چون خواسته های ترکا هم همینه، که یک تیکه از کشور رو جدا کنن بزارن رو کولشون ببرن!
و این که خدایی خجالت نمی کشن میگن "نمیزارید حرف بزنیم"؟ از وقتی من یادمه ترکا سر کوچکترین چیزی مسخره بازی های "وای بهمون توهین شد"شون رو راه مینداختن و از وقتی هم یادمه بخاطرش اعتراض ها شد، روزنامه نگارا رفتن زندان، کتاب ها ممنوع الچاپ شدن، نشریات توقیف شدن و مسئولان اخراج! اینطور که من میبینم ترکا نمیزارن بقیه حرف بزنن، نه برعکس
اعتراض های خیابونی و جنجال راه انداختن حرف زدن نیست :)
انتشار روزنامه و عرضه گفته ها به صورت رسانه ای و بررسی لایحه های مختلف در مجلس و تصویب یا رد شدن اون حرف زدنه :)
باز هم میگم : دموکراسی.
6. آزادی بیان میخوای؟ بیشتر از اینهمه اعتراض سر هیچ و پوچ؟ آخه وقتی بیانتون بیان چوب و چماق و تهدید و خواسته های غیر معقوله بیشتر از این نمیشه بهش آزادی داد که! 128 خوب گفت اینو:
ببین تو 88 ملت اعتراض خیابونی کردن. الان دقیقا حرف های تو رو میشه به سال 88 هم زد. الان من میتونم پایتخت نشین ها شما که کل کشور نیستید. بشینید سر جاتون. اعتراضتون با چوب و چماق همراه بوده؟ همین بهتر که جلوی شما و رسانه هاتون گرفته بشه. دقیقا داری استبدادی و مثل نظام حرف میزنی فرشید :D
یه بار حرفات رو بخون. من فقط دارم میگم باید آزادی بیان داده بشه، رسانه ها بازتر عمل کنن، رای گیری و رفراندوم های مختلف انجام بشه: تا این پتانسیل عصبانیت تو کشور و ترک ها خوابیده بشه. اگه یه نفر نتونه حرف بزنه بعد اعتراض کنه و بعد شما جلوی اعتراض رو بگیری وضعیت بدتر میشه.
حالا فرض کن یه رفراندوم بذارن که موافقی کشور دو زبانه بشه؟ با این شرایط بعد رای میاره خیر. دیگه کسی نمیتونه اعتراض کنه. ( اگه قبل برکزاری رفراندوم آزادی بیان وجود داشته باشه و مردم کشور آگاه باشن از قضیه نه مثل رفراندوم جمهوری اسلامی آری یا نه)

آزادی بیان این نیست که از هرکی خوشمون نیومد برکنارش کنیم، بندازیمش زندان، تخریب و تهدیدش کنیم! آزادی بیان همونقدر برای فیتیله ای ها محترمه که شما انتظار داری برای خودت باشه
دموکراسی دوست داری؟ دموکراسی میگه رای با اکثریته، اکثریتو به من نشون بده با انگشت؟ آففرین
من نگفتم بر کنار کنیم. باید یه سرم تخلفات و قانون ها وجود داشته باشه. اگه از اون قانون سر پیچی کرد کسی خب اخراج میشه! به همین سادگی.
الان ترک ها میگن باید بررسی بشه این قانون ها. آیا رسانه ملی مثلا حق داره اینطوری کسی و قومی رو مسخره کنه؟ اونم تو برنامه کودک که تو ذهن بچه ها شکل میگیره آره ترک ها دهنشون رو با فرچه میشورن! رسانه ای که پولش از مالیات و حق و حقوق تمام کشور گرفته میشه و این تمام کشور شامل تهران و فارس ها نیست فقط.
در آخر هم اضافه کنم که، من البته با تجزیه طلبشم مشکلی ندارم، قبلا هم گفتم از فدرال شدن ایرانم حمایت می کنم، ولی چیزی که خیلی باهاش مشکل دارم و ابدا نمیتونم تحملش کنم، حرف و خواسته چرته، و حرف و خواسته ای که توی این تاپیک میبینم، چرته!
آخه اصلا بیانیه ها رو دیدی؟ اعتراض ها رو دیدی؟ چیزیو که نمیشناسی چطور داری قضاوت می کنی؟ خیلی زشته یه خواسته هایی رو ندیده تصمیم بگیری چی هستن :D
قشنگ داری موضع گیری می کنی. من خودمم دقیق نمیدونم گروه ها مختلف ( پانتورک، میانه رو و ...) چی میخوان ولی دارم میگم نباید اینطوری سرکوب بشه که!
بعد مگه این تاپیک و پست اول خواسته ها گروه فلان و فعال حقوق فلانه؟ :|

میخوام این مشکل رو تشبیه کنم به حقوق همجنس گرا ها. با این که مثال دوریه و احتمالا درست نیست. ولی من دارم میگم که یه عده همجنسگرا اعتراض خیابونی دارن می کنن که ما فلان حق رو نداریم. ( معلوم نیست این چیزی که میخوان حق هست یا نه. بالاخره یا باید با حقوق بشر بریم جلو یا خودمون یه ساختار هایی درست کنیم یا به حقوق بشر یه چیز هایی اضافه کنیم دیگه)
ولی خب همجنسگرا ها اعتراض دارن می کنن که مثلا اجازه نمیدین ما دست همدیگرو تو مکان های عمومی بگیریم و ابراز محبت کنیم. ( مثال میزنم فقط!)
بعد تو اومدی میگی این خواسته ها چرته. حالا 5% این جمعیتی که اعتراض می کنن چند تا شیشه هم شکوندن. باز تو میگی گفتن این خواسته آزادی بیان نیست چون با چوب و چماق همراهه!
حالا فرض کن 80% جامعه staright ئه. دموکراسی اینه که کسایی که میخوان بتونن تو عموم به همدیگه مجبت کنن و برا دفاع از این حق وامدن خیابون رو زندانی کرد؟ یا دموکراسی اینه که رای گیری بشه و 80% بگن نه ما اجازه نمیدیم و گوه خوردید حتی تصویب می کنیم که برین زندان؟
نه داداش. دموکراسی خیلی جاها ایستادن جلوی خواسته اکثریت برای دفاع از حقوق اقلیت هاست :)
برو تعریف ها و بند های دموکراسی آمریکا رو حداقل بخون.

نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام

ولی دوستان ترک زبان خیلی هم بیراه نمیگن، سخته بهرحال زبان متفاوت از زبان مادری که از نوزادی به گوشت خورده و تا پنج شش سالگی کلا تمام صوت های اطرافت به زبان ترکی بوده باشه رو با یک زبان دیگه جایگزین کرد و من به شخصه بدلیل اینکه تجربه زندگی و تحصیل در محلی ترک زبان رو هم داشتم به عینه دیدم که برخی اساتید و دانشجو ها واقعا براشون سخته به فارسی مفهومی رو منتقل کنن و خب این طبیعیه و البته اجباری!
اگر این اجبار رو نمیتونن قبول کنن به نظر من میتونن جدا بشن شاید حق هم داشته باشند ولی به بهانه های واهی شلوغ نکنن که بهمون توهین شده و فلان!
اگه این توانایی رو میبینید ادعای استقلال کنید و بجنگید براش ولی تا وقتی که جزو یک کشورید مجبورید برای بقای خودتون برای پیشرفت خودتون زبان رسمی کشور که توی قانون اساسی همون کشور گفته شده فارسی هستش رو یاد بگیرید!

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

https://www.humanrights.gov.au/our-work/race-discrimination/publications/know-your-rights-racial-discrimination-and-vilification

حقوق بشر در استرالیا - قسمت تبعیض نژادی.
هر گونه نوشته در اینترنت، روزنامه ها و رسانه ها که تبعیض ( جنسی ، سنی، قومیتی و ... ) داشته باشه بر خلاف قانون است.
( اشاره به روزنامه ای که یک سوسک را ترک نشان داده بود و می گید چرا تخلف بود)
ولی نمایش و فیلم بر خلاف قانون نیست.
https://en.wikipedia.org/wiki/Hate_speech_laws_in_Canada
تو کانادا هم وبلاگ های مختلفی به علت تبعیض گرایی تعطیل شدن.
من حرفم اینه که باید قانون های دقیق در چارچوب دموکراسی تعیین بشه. اتفاقا اگه اجازه داده میشد این قانون ها عمومی بررسی بشه و تصویب بشه الان عمو های فیتیله ای دچار چنین مشکلی نمی شدن :)
و من مشکلم با کارشون اینه که تو جامعه ای که تبعیض گرایی زیاده و جوک های لری، رشتی، ترکی و قزوینی و ... زیاده و به معنای واقعی کلمه ترک = خر ، لر = نفهم، قزوینی = هم جنس گرا و بچه باز و رشتی = بی غیرت و بی ناموس این ها تبعیض قومیتی رو با نشون دادن دو فرد ترک بین بچه ها ترویج می دن. اونم تو جامعه ای که رسانه ملی هست و نه این که آزاد باشه بگیم خب این شبکه رو بن می کنیم و علیه اش مطلب می نویسم.
مشکل نبود آزادی و قانون های درسته. حالا نتیجه این ها هم میشه واکنش شدید مردم که خب زیاده رویه و واکنش سریع دولت که به خاطر پاک کردن صورت مسئله بیاد برنامه رو متوقف کنه و بعدش هم یه عذر خواهی و حل بشه بره. در حالی که مشکل ریشه ای تره و من الان دارم اینو میگم :D

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

《بیانیه کانون آذربایجان شناسی دانشگاه تبریز》

ایران جامعه ای متکثر و چندفرهنگی است، موزائیکی خوش رنگ از زبان ها و فرهنگ های متفاوت که سال های سال ساکنان آن همزیستی مسالمت آمیز داشته اند، اما با روی کار آمدن حاکمیت پهلوی و اجرای سیاست های تمامیت خواهانه در زمینه ملت سازی که متاثر از ایده یک دولت، یک ملت، یک زبان بود، این تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی در حکم تهدید در آمد. در دوران پهلوی ناسیونالیسم باستانگرایانه آریایی به عنوان ایدئولوژی رسمی دولت زمینه اجرای سیاست هایی خشن و سرکوبگرایانه را برای انکار و حذف فرهنگ و زبانهای دیگر رایج در ایران درآورد. یکی از ابعاد اصلی این سیاستهای تمامیت خواهانه در پروژه ملت سازی در ایران، معرفی زبان ترکی به عنوان یک زبان بیگانه، عقب مانده و غیرعلمی و تصویرسازی از عنصرفرهنگ وهویت ترک به عنوان عنصری غیرایرانی، متجاوز و غارتگر بود. در این میان، سیاست گذاران سیاسی و فرهنگی رژیم پهلوی برای پیشبرد اهداف خود از ابزار تحقیر و توهین به هویت، زبان و فرهنگ ملت آذربایجان به گسترده ترین شکل ممکن بهره برداری می کرد. ممنوعیت زبان ترکی و تحمیل هویت جعلی آذری هم از دیگر یادگارهای این دوران سیاه است که پروسه ملت سازی تمامیت خواهانه از شاخصه های اصلی آن بود.

این ناسیونالیسم باستانگرایانه با تاکید بر حذف و انکار هویت، زبان و فرهنگ دیگر عناصر تشکیل دهنده موزائیک ایران، از نظریات نژادپرستانه هم بهره برداری می کرد و این فرآیند منجر به ایجاد هژمونی یک قوم، فرهنگ و زبان در ایران شد. اجرای این سیاستهای تبعیض آمیز، باعث افول آذربایجان در عرصه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شد و این روند برخلاف جایگاه درخشان آذربایجان در تاریخ معاصر و نقش آفرینی تاثیرگذار آن در تمامی این عرصه ها بود.

با پیروزی انقلاب اسلامی در سال 57، این امید به وجود آمد که دوران فترت آذربایجان با تجدیدنظر در سیاست های پیشین به پایان برسد و تمام اشکال اندیشه های نژادپرستانه، باستاگرایی آریایی و برتری جویی نژادی به زباله دانی تاریخ سپرده شود، با وجود تحولات بسیار در رویکرد دولت و در راس آن رهبر فقید انقلاب که فرمود آذربایجان همیشه پشتیبان اسلام بوده است ولی متاسفانه این اندیشه های نژادپرستانه چنان در تاروپود این جامعه، سیاست و فرهنگ آن ریشه دوانده بود، که هنوز هم که هنوز است سیاست انکار و حذف در مورد هویت، فرهنگ و زبان ترکی پیگیری می شود. ملت آذربایجان علیرغم جانفشانی های فراوان در طول تاریخ معاصر در راه پیشرفت و توسعه ایران، همچنان از اصلی ترین قربانیان اشکال عریان نژادپرستانه هستند و باید با طعم تلخ و غیرقابل تحمل توهین و تحقیر زندگی کنند. ابعاد پنهان و آشکار این نژادپرستی چنان از هژمونی و سلطه برخوردار است و حریم امن آن چنان نفوذناپذیر و نقدناشدنی است که در مورد تولید و بازتولید و ترویج آن در آثار آکادمیک، فضای روشنفکری، رسانه های جمعی و افکار عمومی جامعه ایران، عادی سازی شده و هیچ بار حقوقی متوجه صاحبان این اندیشه های خطرناک و مذموم نیست. پخش یک برنامه در روز جمعه در رسانه ملی که در آن ملت آذربایجان آماج عریان ترین و کریه ترین توهین های نژادپرستانه قرار گرفتند، نشان از عمق و گستره نفوذ این افکار در ایران دارد.

البته این توهین و تحقیر برای ملت آذربایجان زیاد غریبه نیست و ماجرای طرح پرسشنامه موهن صداوسیما در سال 74 و توهین روزنامه ایران در سال 85 هنوز هم از حافظه مردم ما پاک نشده است، با این تفاوت که این بار ابعاد این اقدام توهین آمیز بسیار وقیحانه تر و گستاخانه تر از موارد قبلی است و از طریق رسانه ای انعکاس یافته، که صفت ملی را یدک می کشد. ما دانشجویان دانشگاه تبریز، ضمن استقبال از محکومیت قاطع و صریح عوامل اجرایی این برنامه اعتقاد داریم که باید نژادپرستی در ایران ریشه کن شده و به حذف و انکار هویت، فرهنگ و زبان ترکی پایان داده شود. در پایان از رئیس جمهور محترم جناب دکتر روحانی خواستاریم که به مطالبات و خواسته های ما در این راستا ترتیب اثر دهند:

1- ارائه و تصویب لایحه ای جهت مجازات کسانی که به هر نحوی از انحاء در رسانه های جمعی به اقوام و مذاهب ایران توهین کنند.

2-صدور دستور و بخشنامه ای جهت ممنوعیت استفاده از عنوان جعلی "آذری" در رسانه های جمعی.

3-اجرایی کردن کامل تمامی بندهای بیانیه سوم انتخاباتی(بیانیه حقوق اقوام، ادیان و مذاهب)

4- راه اندازی کانال تلویزنی سراسری به زبان ترکی.

باشد که با توجه موکد شما و سایر مسولان دولتی و حاکمیتی دیگر شاهد چنین توهین ها تحقیر ها و تفرقه افکنی ها نباشیم که با بیشتر شدن این شکاف ها این راه به نا کجا آباد کشیده شود.

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

لیست دستگیری های امروز در شهرستان اهر تا این لحظه به شرح زیر است

1.صالح ملا عباسی
2.ابراهیم نوری
3.اکبر جهانگیری
4.اکبر ابولزاده
5.حامد الله وئردی
6.واحد بسطامی
7.علیرضا چنگیزی
8.سلیمان کاظمی
9.عباس دانش
10.محراب اهری
11.قادر زمانی
12.محمد غربه
13.علی وطن خواه
14.وحید عظیم پور
15.جبار سیفی
16.یاسین قره پور
17.کریم خونیقی
18.صادق کریم پور
19.مهدی عبدیان
20.مرتضی باقرپور
21.یاسین قادری
22.علی رنجبر

فرشید. اینه دموکراسی :)

نيـــــاىْ

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

کسی که شیشه میشکنه ، سنگ پرت میکنه ، سطل آشغال و موتور آتیش میزنه رو رها کنن صاف صاف بچرخه که دموکراسی محقق شه ؟ :-"

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از Niayesh.R :
کسی که شیشه میشکنه ، سنگ پرت میکنه ، سطل آشغال و موتور آتیش میزنه رو رها کنن صاف صاف بچرخه که دموکراسی محقق شه ؟ :-"
از کجا میدونی اینا سنگ پرت کردن. شیشه شکوندن و فلان؟
معلومه چشاتو به روی حقایق بستی. 88 هم میگفتن جنبش سبزی ها پلیس رو میزنه و می کشه ولی پلیس و بسیح فقط دستگیر میکنه بعد غذا میده بهشون ولشون میکنه!
هم من ، هم تو، هم فرشید و خیلی های دیگه میدونیم که تو این کشور دموکراسی وجود نداره. حالا نمیدونم چی شده طرفدار دولت استکباری شدین ( البته میدونم چی شده چیزی رو که درک نمی کنید دارید قضاوت می کنید. اونم وقتی که تو شهر های خودتون نشستید و حتی 1 سال تو یکی از استان های ترک زندگی نکردین)
شاید هم این کشور انقدر خوب استکبار و دیکتاتور بودن رو نشون داده که همه به نوعی تفکر استکباری براشون غالب شده

نيـــــاىْ

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Agent 47 :
از کجا میدونی اینا سنگ پرت کردن. شیشه شکوندن و فلان؟
معلومه چشاتو به روی حقایق بستی. 88 هم میگفتن جنبش سبزی ها پلیس رو میزنه و می کشه ولی پلیس و بسیح فقط دستگیر میکنه بعد غذا میده بهشون ولشون میکنه!
88 خیلی فرق میکرد با این قضیه! عکسای تظاهرات تبریز و اردبیل و جاهای دیگه هست توی سایت های خبری که میشه رفت دید چهارتا موتور گذاشتن رو هم دارن میسوزن.

موضوع اینه که من هنوز قانع نشدم ترک ها به چه چیزی تا این حد معترضن که همچین خرابی هایی به بار بیارن .

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از Niayesh.R :
88 خیلی فرق میکرد با این قضیه! عکسای تظاهرات تبریز و اردبیل و جاهای دیگه هست توی سایت های خبری که میشه رفت دید چهارتا موتور گذاشتن رو هم دارن میسوزن.

موضوع اینه که من هنوز قانع نشدم ترک ها به چه چیزی تا این حد معترضن که همچین خرابی هایی به بار بیارن .

88 فرق میکرد؟
هر دو اعتراض به نبود آزادی و ... بود. چطور فرق میکرد؟ بر اساس 4 تا عکس داری قضاوت می کنی چی شده؟ واقعا؟ 4 تا عکس فقط؟
اصلا تو اعتراض ها بودی که میگی چی شده؟ دیدی که چی شده؟ از کجا میدونی دستگیر شده ها همونا بودن؟ چطور به این راحتی تهمت میزنی؟

نيـــــاىْ

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

× در ضمن من این دولت رو دولت "استکباری" نمیبینم. این دولت دولتیه که من برای رای آوردنش به آب و آتیش زدم وقتی خودم حق رای نداشتم. دولتی میبینم که میخواد مردم پسند باشه و تا جایی که بزارن داره تلاششو میکنه. و خب بله درست میگی من هیچ وقت برای یک ساعت هم توی یک استان ترک زبان نبودم و خیلی چیزهارو نمیفهمم ، ولی میدونم که توی این قضیه همیشه دو طرف مسائل رو اگزجره میکنن ، طرف معترض از هر کسی که شیشه شکسته و دو ساعت بازداشت شده قهرمان میسازن . و این واقیعتیه که وجود داره رضا و نمیشه کتمان کرد که به محض اعتراض ترک ها به اون برنامه ، فعالیتش متوقف شد ( که من البته صد در صد با توقف کار اون برنامه مخالفم ، ولی میخوام اینو بگم که دولت موضع دفاعی نگرفت ) ، از کوچیک و بزرگ این مملکت هم از همه معذرت خواستن و هنوز این قضیه ادامه داره که به نظر من با عقل جور در نمیاد !

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا