مصائب کنکور

اگه کنکورو دادید یا اگه داریدش یا اگه پشتش موندید یا حتی اگه مشمول قانون حذفشید به هر حال لابد یه وقتایی بهش فکر کردید. کنکور یه جورایی جمع اضداده در همون حال که باید باشه احساس می کنی نباید باشه. گاهی فکر می کنی اگه کنکور نباشه همه چی به هم می ریزه و گاهی هم فکر می کنی الان که کنکور هست بدبختیم! اما این کنکور فارغ از این که در نوع خودش یه اتفاق غریبه در دل خودش فجایع زیادی هم داره که بعضیاش به کتاب درسی برمی گرده و شاید اشاره به اونا بتونه کمی از عمق فاجعه کم کنه!
1- اگه تو می خوای کنکور بدی باید بدونی پرنده ها معمولا سیستم تک همسری دارن نه همیشه. این که کدوماشون انقدر تکامل نداشتن که با این همه بدبختی به سرشون زده چند تا همسر اختیار کنن رو فقط خدا می دونه. بی خیال حفظش کن.
2- تو باید بدونی امواج الکترومغناطیسی تو محیط رسانا هم فاز نیستن. چرا؟ فضولیش به تو نیومده مگه می خوای فیزیک دان شی؟ دیگه رغبت نمی کنی بپرسی آخه اگه این چیزا رو دانشجوی رشته برق الکترونیک هم به زور می فهمه چه حکمتیه که کنکوری رشته تجربی که اگه یک بار دیگه هم تو عمرش به این مسئله برخورد کنه جای تعجب داره باید یادشون بگیره!
3- کتاب دینی دوم ص 124 می گه:” قرآن پایه و اساس دین داری را محبت خداوند قرار می دهد.” کمی جلوتر ص 131 کتاب دوم می گه: ” دینداری بر دو پایه استوار است: تولی و تبری ” در نهایت کتاب پیش شگفتی رو تکمیل می کنه و می گه: “پایه و اساس تمام دین توحید است” قربون خدا برم که مولفای کتاب درسی دینی ایران تو هر کتاب و حتی به فاصله 3 4 صفحه از یه کتاب پایه و اساس دینشو عوض می کنن و بعدشم ازش تست کنکور طرح می کنن!
اگه فکر می کنید فجایع کتاب های درسی به همین جا ختم می شه سخت در اشتباهید! اتفاقا تا این جا رو می شه با دیده ی اغماض عبور کرد بالاخره کنکوره و یه جوری باید متفاوت باشه!
کتابای زیست دوم و سوم و پیشو که ورق بزنی دست کم 4 5 تا اندازه مختلف برای باکتری ها می بینی.
کتاب دوم ص 17 می گه:” میکروسکوپ نوری نمی تواند اجسام کوچکتر از 0.2 میکرومتر یعنی در حدود اندازه کوچکترین باکتری را نشان دهد.” کمی جلوتر ص 21 کتاب دوم می گه: “کوچک ترین سلول ها باکتری هایی هستند که اندازه آن ها بین 1 تا 10 میکرومتر است.”
یه صفحه جلوتر بری ص 22 کتاب می گه:” اندازه بیشتر سلول های پروکاریوتی بین 2 تا 8 میکرومتر است.” اما کتاب پیش ص 240 نظر دیگه ای داره:” بیشتر باکتری ها حدود 1 میکرومتر قطر دارند.”
تنها نکته امیدوار کننده اینه که همه عددا تو رنج 0 تا 10 میکرومترن! این مورد آخری که گفتم مشت بود نمونه خروار! از کتابای زیست منبع کنکور دست کم نزدیک 20 تا تناقض محرز ( جدای از غلطای علمی و تایپی و غیره ) می شه پیدا کرد که به اندازه نقض تساوی 4=2*2 احمقانست.نمی دونم تغییر و اصلاح این کتابا چقدر برای آموزش و پرورش هزینه و زمان می بره اما شک دارم وقتی این کتابا تالیف یا احیانا ویرایش می شده( که بعیده این اتفاق افتاده باشه یا اگر هم افتاده لابد ویراستار فراتر از یه فلج مغزی بوده که همچین تناقضای آشکاری رو ندیده! ) زحمت زیادی می برد اگه مثلا مولف محترم به خاطر می سپرد دو صفحه قبل چی نوشته! یا مثلا اگر هم کس دیگه ای دو صفحه قبلو نوشته بود گناه نداشت که یه نگاهی هم به نوشته اون مینداخت! فکر کنم کتاب درسی که منبع کنکوره ( یعنی غیر مستقیم منبع تعیین بحشی از سرنوشت ملت) ارزش انقدر وقت گذاشتنو داشته باشه!
اینایی که گفته شد معدودی از موارد متعدد اشکالات کتاب های درسیه و البته اشکالات متعدد و آزار دهنده کتاب های درسی فقط گوشه ای از مصائب کنکوره. اگه کنکورو دادید که خوشا به حالتون اگرم مشمول قانون حذفشید که خدا عاقبتتونو به خیر کنه ولی اگه داریدش یا پشتش موندید باید یه جوری با همه این مسائل کنار بیاید…

2 دیدگاه در “مصائب کنکور

  1. خیلی از جاهای کتاب‌های درسی برخلاف اون‌چیزی که فکر می‌کنی توسط آدمای باسواد و از روی منابع علمی نوشته شدن! منتها مشکل اساسی این است که این منابع هم با هم تناقض دارند! مثلا هرکدام از آن عدد ها را از یک منبع آورده‌اند! ولی درست نیست که اطلاعات متفاوت را از منابع مختلف در جاهای مختلف کتاب درسی گذاشت! آنهم بدون یک ویرایش جامع!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *