• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مهندسی مکانیک به زبان ساده برای انتخاب رشته!

• شروع کننده موضوع

sayyed

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد قدوسي قم
شهر
قم
مدال المپیاد
کمی شیمی
دانشگاه
شريف
رشته دانشگاه
مکانیک
از آن جا که تمامی مطالبی که در اینترنت راجع به P:> مهندسی مکانیک P:>نوشته شده کپی پیست از روی همدیگه است تقریبن، تصمیم گرفتم راجع به این رشته یه توضیحات نه خیلی پیچیده و در عین حال اساسی رو بدم اینجا، باشد که رستگار شوید! :D

مهندسی مکانیک به بیان ساده
از مهندسی مکانیک نمیشه تعریف جامع و کوتاهی ارائه کرد. دلیل این امر اینه که به قدری این شاخه از مهندسی عظیم و گسترده س و تقریبن توی هیچ جای صنعت و پژوهش ها ردپاش دیده می شه که ارائه کردن یه تعریف مختصر از این رشته، افق وسیع این رشته رو نمی تونه توصیف کنه اصلن! در واقع مهندسی مکانیک هرجایی که پدیده ای قراره توصیف و مهم تر اون قراره یه جایی (صنعت، خانه، پزشکی یا هر استفاده ی دیگه ای!) مورد بهره برداری قرار بگیره، این وسط هست!
مهندس مکانیک تو چه حوزه هایی کار می کنه؟
این جمله که مهندس مکانیک بار همه ی مهندسای دیگه رو به دوش می کشه، حرف گزافی نیست!! یه مهندس مکانیک ایده آل کسی یه که از این که کار یه مهندس دیگه رو یاد بگیره و انجام بده نترسه. در واقع مهندس مکانیک تنها مهندسیه که از یاد گرفتن و انجام دادن وظیفه ای که به ظاهر به اون مربوط نمی شه نمی ترسه، حتی مهندسی برق! توی خصوصن صنعت مهندس مکانیکه که باید از کار مهندس شیمی سر دربیاره، از کار مهندس عمران سر دربیاره، از کار مهندس مواد سر در بیاره، از کار مهندس برق سر دربیاره و ... تقریبن میشه گفت کسی جز یه مهندس مکانیک همه چیز دون!! نمی تونه مدیر یه پروژه ی صنعتی باشه. درسته که اسمن مهندس صنایع اس که باید مدیریت و این جور کارا به گردنش باشه، ولی واقعیت به خصوص توی ایران (بقیه ی جاها هم تقریبن همینه!) اینه که مهندس مکانیکه تو راس هرم مدیریت مهندسی قرار داره (فرق می کنه با انواع مدیریت دیگه!) .
پس اگه می خواین یه مهندس مکانیک ایده آل باشین، نه تنها از یاد گرفتن کار بقیه نترسین، بلکه با اشتیاق دنبال مطلب جدید برین!
و نکته ی شاید بد این باشه که از مهندس مکانیک این انتظار هم میره که همه چی دون باشه. نمی تونه یه سری خط قرمز دور خودش بکشه بعد ادعا کنه که من اطلاعات مهندس برق رو از این در می گیرم، اطلاعاتی که اون لازم داره رو هم از این پنجره برمی گردونم بش، همه چی هم رله پیش میره! باید حتی گاهی بیش از اون مهندس برقه از کارش سر دربیاره!
نتیجتن این که مهندس مکانیک همه جا و تکرار می کنم همه جا براش کار هست: صنایع خودروسازی که تابلوترینشه، صنایع غذایی هم همینطور، نیروگاه ها، سدها، صنایع هوافضایی، صنایع معدن و استحصال از اون ها، صنایع پتروشیمی، صنایع استخراج نفت، مهندسی پزشکی، سیستم های ناوبری و کنترل، در واقع دنیای عظیم مهندسی کنترل که یه همپوشانی شدیدی با مهندسی برق داره و البته امتیازی که بچه های مکانیک کنترل دارن اینه که با مکانیزم ها و بقیه ی پارامترهای فیزیکی خیلی راحت تر از برقیا درگیر می شن، بیو سیال ها (یه دنیای خیلی بزرگ از مهندسی مکانیک که با موادی مثل پروتئین؛ خون و بافت های زنده و شبیه سازی و ساخت دستگاه های مرتبط با اون در ارتباطه و نیاز و فعالیت های پژوهشی توش شدیدا بالاست. ) و بیو مکانیک (چیزهایی مثل شبیه سازی حرکت بدن انسان به منظور ساخت وسائل برای معلول ها یا کلی حوزه ی دیگه در مورد چیزهایی مثل استخوان یا شاید مواردی مثل تحلیل ضربه ی ناشی از تصادف روی بدن انسان و ماهیچه هاش و کلی چیزهای دیگه در مورد بدن انسان!) دو عرصه ی جدید و بکرن که همینطور توشون داره کار می شه و مهندسای مکانیک گرایش بیو عرق میریزن شبانه روز! صنایع نظامی که حرفشو شاید بگین نزن که تو حوزه هایی غیر از جنگ الکترونیک و این ها مهندسای مکانیک بلاشک تعیین ترین کننده ترین عناصر هستن. مهندسی پزشکی هم که یه ارتباطی با بیومکانیک می تونه داشته باشه، در حوزه ی هم کنترلی و روباتیک و هم حتی برق مهندسای مکانیک با توجه به شناختشون از عمل مکانیک، حرف زیادی برای گفتن دارن. صنایع کشتی سازی خودش یه دنیاست! صنایع شیمیایی درسته به مهندس شیمی نیاز دارن ولی مهندس مکانیک کسیه که می تونه ادعا کنه با یه کم اطلاعات راجع به فرآیندها، می تونه با مشاوره ی مهندسای شیمی این صنایع رو برپا کنه!
آینده ی کاریش چطوره؟ اشباع نشده واقعا؟!!
کشور ما به قول یکی از رفقای ما قحط الرجاله (ایضا قحط النسا :D) (عربی شد چه قد!) منظور اینه که واقعن کسی که دل به کار بده و از جون و دل مایه بزاره واسه کارش کمیاب که هیچ، بعضن نایابه! کشور ما هم که جهان سومیه و نیاز به ساخت و ساز و تکنولوژی وحشتناک بالاست. همه ی این ها رو گفتم تا بدونین اگه دل به کار بدین، هر قدر هم که دوروبرتون مهندس مکانیک می بینین بدونین که براتون نه تنها فرصت هست، بلکه می تونین با تلاش و پشتکار بهترین های عرصه ی خودتون باشین، چون واقعن آدم کاری نداریم تو این مملکت. در واقع همه دربدر دنبال کسی هستن که به کارش علاقه داشته باشه و پی کار رو بگیره. پس شک نکنین که مهندسی مکانیک اگه دنبال جاه طلبی و همین طور رشد کردن هستین، ارضاتون می کنه، شک نکنین!! 
خانوما چه طور؟ مهندسی مکانیک پسرونه س واقعن؟
یکی از دوستان این سوال رو هم پرسیده بود که امیدوارم الان جوابش رو بتونم بدم. ببینید اصلن چیزهایی که توی مهندسی مکانیک خصوصن توی سطح لیسانس ارائه میشه در ذات چیز پسرونه ای نیست، فقط مسئله اینه جنس کارهایی که از مهندسی مکانیک انتظار میره ممکنه یه جاهایی از همونه جنسی که قبلن گفتم باشه، یعنی چالش برانگیز، کار فنی کنار مدیریتی و بازرگانی، سر و کله زدن با کارفرما و مهندس طراح و مهندس مشاور و الی آخر! توی این موارد هم خانوم ها طبعن می تونن موفق باشن به صورت تئوریک اما شاید به نظر بعضی ها خانوم ها برای این جنس کار توی مهندسی مکانیک ساخته نشدن! ولی باید بگم خانوم ها در زمینه های دیگه ی مهندسی مکانیک چیزی از آقایون کم ندارن و شونه به شونه ی اون ها و حتی تو بعضی فیلدها مث مهندسی پزشکی بعضن جلوتر از آقایون حرکت می کنن!
گرایش های مهندسی مکانیک چیا هستن؟
به صورت کلی مهندسی مکانیک همون طور که لابد شنیدین به دو گروه عمده ی طراحی کاربردی (جامدات) و سیالات و حرارت (سیالات) تقسیم بندی میشه! جامداتی ها همون طور که از اسمشون برمیاد بیشتر سمت طراحی وبهینه سازی سیستم های صلب و جامد و کنترل سیستم های مرتبط با اون ها میرن و سیالاتی ها با سیستمهای سیالاتی (نمونه بارزش مث موتور خودرو یا چیزی مث نیروگاه ها) سر و کله میزنن. ولی نکته ی مهم اینه که اصلن مرز واضحی بین سیالات و جامدات وجود نداره و کسایی که تلفیق کاربرد این دو تا رو بلدن، می تونن موفقیت بیشتری کسب کنن! و البته توی کارشناسی گرایشی انتخاب نمیشه و فقط دروس اختیاری رو میشه مرتبط با هر گرایش برداشت و گرایش مربوط به ارشد میشه!

امیدوارم که توی این متن به سوالات متداول شما در موردن مهندسی مکانیک تا حدی جواب گفته باشم

موفق باشین و سبز، انتخاب رشته ی خوبی رو براتون آرزومندم  ;;)

stevendeljoo

داماد مسعودی
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1391
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
برق
پاسخ : مهندسی مکانیک به زبان ساده برای انتخاب رشته!

من داییم مهندس مکانیکه گرایش سیالات
امروز باهاش صحبت کردم گفت فعلا که اوضاع رو به راهه ولی باید دعا کنی 7 8 سال دیگه که درست تموم میشه هم روبه راه باشه واسه مهندسای مکانیک

• شروع کننده موضوع

sayyed

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد قدوسي قم
شهر
قم
مدال المپیاد
کمی شیمی
دانشگاه
شريف
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از داماد مسعودی :
من داییم مهندس مکانیکه گرایش سیالات
امروز باهاش صحبت کردم گفت فعلا که اوضاع رو به راهه ولی باید دعا کنی 7 8 سال دیگه که درست تموم میشه هم روبه راه باشه واسه مهندسای مکانیک
هست، شک نکن :D

sharif

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی

مطالب وااقعا خوبی نوشته بودی دمت گرم ! فقط اگه میشه سایر دوستان پشتیبان هم مثل شما بیاین رشتشون رو یه توضیح مختصری بدن خیلی عالی میشه ! من واقعا لازم دارم

• شروع کننده موضوع

sayyed

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد قدوسي قم
شهر
قم
مدال المپیاد
کمی شیمی
دانشگاه
شريف
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از Suffix :
مطالب وااقعا خوبی نوشته بودی دمت گرم ! فقط اگه میشه سایر دوستان پشتیبان هم مثل شما بیاین رشتشون رو یه توضیح مختصری بدن خیلی عالی میشه ! من واقعا لازم دارم
ممنون لطف دارید :)
شما ازشون بخواین خوب بیان بنویسن براتون :D

sharif

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی

به نقل از sayyed :
ممنون لطف دارید :)
شما ازشون بخواین خوب بیان بنویسن براتون :D
یه تاپیک توی قسممت مشاوره تحصیلی ایجاد کردن که مشکل منو تا حدودی حل کرد <D= ، دمتون قیییییییییییژ

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

خیلی ممنون از آقای موسوی که بعد از 2سال هنوز به دوستهاش سمپادیشون این لطف رو دارند که بیان و راهنماییشون کنن.دستشون درد نکنه...
به دو تا تاپیکی که تو بانگ من هست هم سر بزنید بچه ها تا حد امکان سعی کردیم مفید باشه.
و از تعداد دیگه ای از دوستان هم خواهش کردیم که رشته شون رو توضیح بدن و بدن تا ما بذاریم تو تاپیک.
موفق باشید همگی.

بالا