• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پروپاگاندا در قالب کتب و مجلّات

• شروع کننده موضوع

behradv

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه حلّی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی
من قطاری دیدم که سیاست می برد؛ و چه خالی می رفت...

پیش گفتار
در 6 ژوئن 1944 (معروف به D-Day)، تقریباً آخرای جنگ جهانی دوّم، ساعت 6:30 صبح، 160000 نیروی متّفقین از طریق نورماندی فرانسه هم از راه آبی-خاکی و هم از راه هوایی، به فرماندهی ژنرال آیزنهاور به خاک اروپا تجاوز کردن [nb] D-Day، وب سایت رسمی ارتش آمریکا[/nb].
میشه حدس زد که حتماً بعدش هم با مقابلۀ نیروهای متّحدین روبرو شده ن و جنگای بعدش رخ داده. چند هفته می گذره و نیروهای تقویتی دوباره از سواحل نورماندی وارد خاک فرانسه می شن. بین این نیروهای تقویتی، خیلی چیزا که واسه یه ارتش لازمه وجود داشت: تانک بود، مسلسل بود، غذا بود، دارو بود، بازوکا بود، گلوله بود، و ... دیگه چی بود؟ ... هــــــوم... کتاب هم بود!
چند جعبه کتاب به همراه نیروها رفتن به جنگ آلمان نازی. همزمان با این اتّفاق، یه برنامۀ موازی هم توسط دولت انگلیس به راه افتاد که کتابا رو به کتابفروشی های فرانسه و اروپا وارد می کردن. به عقیدۀ رئیس جمهور فرانکلین روزوِلت، این کتاب ها قرار بود به عنوان «اسلحه هایی در جنگ ایده ها» به کار برده بشن. قرار بود تاثیرات سال ها پروپاگاندا و سانسور فاشیستی رو خنثی کنن، و در مقابل، تصویری از آمریکایی پیروز در ذهن اروپا و جهان ترسیم کنن. کله گنده های دولتی و بازاری هم که پشت این ماجرا بودن، تقریباً همگی کتاب رو به عنوان «بادوام ترین پروپاگاندای موجود» قبول داشتن. [nb]اینجا و اینجا، گفته های جان هنچ، نویسندۀ کتاب Books as Weapons، چاپ دانشگاه کرنل، سال 2010.[/nb].

پروپاگاندا چیست؟
ظاهراً فرهنگستان زبان و ادب فارسی «پروپاگاندا» (Propaganda) رو به عنوان «تبلیغات سیاسی» ترجمه کرده. خوب من شخصاً با این ترجمه کاملاً مخالفم :D! علیرغم جمله ای که باهاش تاپیک رو شروع کردم، و مثالی که به عنوان پیش گفتار ازش استفاده کردم، پروپاگاندا لزومی نداره فقط سیاسی باشه. پروپاگاندای مذهبی هم داریم، کلیساهای کاتولیک رم به این نوع پروپاگاندا مشهورن. پروپاگاندای اجتماعی هم حتّی، بر علیه قشر خاصی از جامعه شاید. هر چند الان دهه هاست که پروپاگاندای سیاسی غالب بر سایر انواعست، ولی اونا هم هستن و میشه راجع بهشون صحبت کرد.
سعی کردم تعریف دقیقی از پروپاگاندا پیدا کنم، ولی ظاهراً در مورد تعریف دقیقش اختلاف زیاده بین علما! حالا مهم هم نیست، چون انجمن سیاست که نیست، کتب و مجلّاته! یه تعریف کلی داشته باشیم کافیه به نظرم. با توجّه به چیزی که خودم می دونم، سعیم رو می کنم:
پروپاگاندا در حالت کلّی به جوسازی، شستشوی مغزی، یا تحمیل احساساتی یه سری عقیدۀ سیاسی، مذهبی، اجتماعی،... روی ابعاد نسبتاً بزرگی از جامعه، به صورت هدفمند (معمولاً با مخفی کردن قسمتی از واقعیّت) توسّط یه گروه خاصّه!
خوب #S-:. تعریفم خیلی کلّی شد و اصلاً قابل اعتماد نیست، ولی فکر کنم تا همین حد برای این بحث کفایت می کنه. پروپاگاندا کلّی هم تکنیک مختلف داره واسه خودش، مثه برچسب زدن، شعارای فریبنده، توسّل به اکثریت، ساخت تفکّر قالبی، و ... وارد اینا هم نمی شیم، که یه وقت تاپیک رو به انجمن مرحوم سیاست منتقل نکنن!
مثال های خیلی خیلی زیادی هم می شه زد ازش. خیلی از همین تبلیغاتی که روزانه واسه محصولات بازار میشه خودش نوع کوچکی از پروپاگانداس. مثلاً فلان ساعت رو می خوان تبلیغ کنن، عکس یه بازیگر هالیوودی که اون ساعته دستشه رو بزرگ چاپ می کنن :|. خوب این مسلّماً یه جوری با احساسات مخاطب بازی می کنه و اون رو ترغیب به خرید اون کالا می کنه. البتّه توجّه داشته باشین که پروپاگاندا با وجود بار منفی ای که اخیراً بهش نسبت می دن، همیشه هم منفی نیست و می تونه مورد پسند باشه.
یا مثلاً جستجو کنید هم کلی پوستر در مورد جنگ و اینا می تونین پیدا کنین که همگی نمونه های پروپاگاندا هستن. مثلاً عکس یه دست که رو آستینش صلیب شکسته س، یه چاقو دستشه، داره فرو می کنه تو انجیل... توصیه می کنم این رو هم حتماً ببینین، هم در مورد روش های پروپاگاندا خوب نوشته، و هم مثال زیاد داره.
تأکید می کنم که این مثالا صرفاً برای آشنایی با این که پروپاگاندا چیه هستن، و هیچ اتباطی به اصل بحث ندارن. اصل بحث در مورد کتابه، باور کنین!

اصل مطلب:
می رسیم به اصل مطلب، و این که تاپیک چه ربطی به انجمن «کتب و مجلّات» داره.
همونطور که تو پیش گفتار هم گفتم، عدّۀ زیادی معتقدن که کتاب می تونه یکی از با دوام ترین پروپاگانداها باشه. مجلّه هم که به عنوان یه رسانۀ پر مخاطب، می تونه سرشار از پروپاگاندا از طرف دولت یا بر ضدّ دولت باشه.
کتاب یا مجلّه چیزیه که توسط خیلی از افراد جامعه مطالعه می شه، و اگه نویسنده موفّق بشه اعتماد خواننده ها رو تا حدّی جلب کنه، می تونه به راحتی با به کارگیری روش های شناخته شدۀ پروپاگاندا عقاید سیاسی یا مذهبی ش رو تو ذهن اونا جا بده. دقّت کنین که اگه این کار به صورت منطقی، و با استفاده از تحلیل و استدلال انجام بگیره، از نظر من پروپاگاندا نیست. پروپاگاندا بیشتر به استفاده از احساسات مردم گفته می شه، استفاده از تصویرا، یا جمله ها، یا داستانایی که با احساسات مردم بازی می کنه تا باورشون رو در مورد موضوعی تغییر بده.
توی مثال تاریخی پیش گفتار، متّفقین کتاباشون رو وارد بازار اروپا کردن که ذهن اروپایی ها رو که توسّط نازی ها مسموم شده بود، به نوعی پاکسازی کنن. در واقع می خواستن از پروپاگاندایی از نوع خودشون استفاده کنن، بر ضدّ پروپاگاندای نازی های. حالا اون کتابایی که وارد شده ن حتماً ویژگی های خاصّی داشته ن که به عنوان نوعی اسلحه ازشون استفاده شده دیگه...

نظرتون در مورد پروپاگاندا در قالب کتب و مجلّات چیه؟
آیا شما هم کتابی خونده ین که در حین خوندن حس کنین داره با احساساتتون بازی می کنه تا عقاید سیاسی یا مذهبی یه گروه رو بهتون القاء کنه؟
اگه نخونده ین، در مورد کتابی شنیده ین که چنین ویژگی هایی داشته باشه؟ کتابی رو می شناسین که به عنوان پروپاگاندا توسّط یه دولت مورد استفاده قرار گرفته شده باشه؟
در مورد مجلّه چی؟ آیا مجلّه هایی رو می شناسین که پروپاگاندا توشون زیاد باشه؟
نویسندۀ خاصّی تو ذهنتون هست که معروف به پروپاگاندیست بودن باشه، احیاناً؟!
اصلاً یه کتابی که بشه به عنوان یه پروپاگاندای بادوام ازش استفاده کرد، چه ویژگی هایی باید داشته باشه؟
نظرتون کلّاً در مورد استفاده از پروپاگاندا در کتاب ها و مجلّه ها چیه؟ آیا خودتون شخصاً خوشتون میاد؟
با صرف نظر از علایق شخصی، به نظرتون از نظر اخلاقی کار درستیه؟
اگه یه روز نویسنده بشین یا بخواین تو مجلّه ای مقاله ای بنویسین، راضی می شین در مورد روش های پروپاگاندا مطالعه کنین و از اونا توی نوشته تون استفاده کنین؟

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
پاسخ : پروپاگاندا در قالب کتب و مجلّات

اوف، تاپيكُ. 8-> :-كف به دهان اندر شده

آیا شما هم کتابی خونده ین که در حین خوندن حس کنین داره با احساساتتون بازی می کنه تا عقاید سیاسی یا مذهبی یه گروه رو بهتون القاء کنه؟
اگه نخونده ین، در مورد کتابی شنیده ین که چنین ویژگی هایی داشته باشه؟ کتابی رو می شناسین که به عنوان پروپاگاندا توسّط یه دولت مورد استفاده قرار گرفته شده باشه؟
فكر كنم الان همه، اين جا يك صدا بگن رضا اميرخاني! خيلي از مخالفاي اميرخاني استدلال اصليشون اينه كه انگار عقايد نويسنده، داره به آدم القاء مي‌شه. [الان كلمه‌ي جديد ياد گرفتيم براش، پروپاگاندا! اوف! ]

اصلاً یه کتابی که بشه به عنوان یه پروپاگاندای بادوام ازش استفاده کرد، چه ویژگی هایی باید داشته باشه؟
به نظرم يه پروپاگانداي خوب، يا بايد از نظر منطقي و قابليت راضي كردن عقل(!) قوي باشه. كه تو اين مورد، لحن و زباني كه متن باهاش نوشته شده‌ئم بايد ويژگياي يه قلمِ "راضي كننده" رو داشته باشه. من كاملاً يه تصوري دارم از اين نوع قلم،‌ منتهي نمي‌دونم چجوري ويژگياشُ بگم. :دي
يا از نظر بازي با احساسات. مثل خيلي از رماناي دفاع مقدس، مث دا مثلاً !

نظرتون کلّاً در مورد استفاده از پروپاگاندا در کتاب ها و مجلّه ها چیه؟ آیا خودتون شخصاً خوشتون میاد؟
اگه یه روز نویسنده بشین یا بخواین تو مجلّه ای مقاله ای بنویسین، راضی می شین در مورد روش های پروپاگاندا مطالعه کنین و از اونا توی نوشته تون استفاده کنین؟
من خيلي مشكلي با اين موضوع ندارم. چون به نظرم كتاب و كلاً رسانه، يه امكانيه كه به آدم داده شده براي اين كه حرف و نظر و عقيده‌ش رو بگه. حالا يه نفر، قدرتش رو داره كه طوري حرفش رو بگه كه بقيه عقايدش رو قبول كنن يا روشون تاثير داشته باشه. اون بقيه هم، قدرتشُ دارن كه با خوندن يه متن جوگير نشن و تاثير نگيرن سريع! :D پس هيچ تقصيري گردن هيچ كدوم از دو طرف نيست.
اما خودم راضي نمي‌شم اين كارُ انجام بدم. :D

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

به نقل از بهراد :
نظرتون در مورد پروپاگاندا در قالب کتب و مجلّات چیه؟
درباره سوال اول ؛ الان بنده رو کتک میزنن طرفداران جناب امیرخانی ولی به نظرم بیوتن یه جورایی پروپاگاندا بود . به نظرم میخواست یه سری عقاید سیاسی-مذهبی رو به زور به خواننده بقبولونه ...

شخصا ً باهاش مخالفم . توی تاپیک من کتابم را وقتی میپسندم ، که ... ! هم گفته بودم که :
بعد اینکه زیاد برام مهم نیست که از کتاب چیزی یاد بگیرم یا نه . ولی مهمه که مفهومی که میخواد برسونه با عقایدم تضاد نداشته باشه یا نخواد تحمیل کنه .
و از نظر اخلاقی ؛ خب کاملا ً کار زشتیه ! یه کتاب نباید فدای تبلیغ افراطی عقاید بشه .

×چه موضوع سختی :-س

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از ارغوان اس. :
بله بله واقعاً سوال خوبي بود؛ باهات موافقم موش آور :-"""

و از نظر اخلاقی ؛ خب کاملا ً کار زشتیه ! یه کتاب نباید فدای تبلیغ افراطی عقاید بشه .
ببين، يعني تو الان ميگي كلاً كتاب نبايد رسانه ى نويسنده باشه؟ همون بحثِ "هدف ادبيات"...
به نظر من اولاً اختيار قلم نويسنده و چيزي كه مي نويسه، دست خودشه.
ثانياً هر نويسنده اى اين قدرت رو نداره كه با چيزايي كه مي نويسه، عقايد خواننده رو تحت تاثير قرار بده. چرا به اين قدرت نويسنده از جنبه ى مثبت نگاه نمي كنيم؟
ثالثاً اختيار عقل خواننده و عقايدشم دست خودشه. نميشه بگيم چون فلان كتاب مردم رو ترغيب ميكنه به فلان كار، ايراد از كتابه. :-??

اضافه كنم :-" اين حرفايي كه زدم معنيش اين نيست كه من اگر نويسنده بودم عقايدم رو توى كتابام مي آوردم، اونم طورى كه خواننده رو تحت تاثير قرار بده يا هرچي.
صرفاً به نظرم دارين يه طرفه ميبينين! :-??

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

بسم الله...

آقا اگه به ادبیات به چشم ِ یه هنر نگاه کنیم، من معتقد به این شعار ِ "هنر برای هنر" ِ سمبولیست ها هستم... این جماعت ِ سمبولیست می گن که " هنر وسیله نیست، هنر هدفه... هیچی نباید فدای ِ هنر بشه..."

حالا بحثی که الآن اینجاست، درباره ی همینه... اینکه ادبیات وسیله است یا هدف!

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

عقیده‌م عوض شد مقداری ؛ یه تبصره اضافه شد بهش :د
تبصره‌ش این که اگه خیلی رک و مستقیم سعی کرده بود که فلان چیز رو ترویج بده کار زشتیه :D یعنی اگه یه طور هنرمندانه‌ئی سعی کرده بود فلان چیز رو رواج بده مشکلی نداره از نظرم . مثلا امیرخانی ِ "بیوتن" ، خیلی رک و مستقیم داشت حرفش رو می‌زد . هیچ ظرافتی نداشت :D به نظرم پروپاگاندای خوب ، جوریه که مشخص نباشه که پروپاگانداس ؛ خیلی مِلو طرف رو شستشوی مغزی بده :D

نظر بقیه چیه ؟

moda.d

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران

ببین کلا هر مجله ای یه سری رویکرد داره که براساس یه معیار هایی اونارو تعیین کرده بعد از اون قضیه بیشتر این طوریه که"خب قراره الان فلان رویکرد رو به مخاطب بفهمونیم" اینکه با منطق گفته بشه یا یه طوری گفته بشه که حس کنیم منطقیه رو واقعا نمیشه تشخیص داد اگه با آدمای حرفه ای روبه رو باشیم ینی تاثیر گذاریش تو یه بازه ی زمانی طولانی مدته که متوجه نشی.یه جورایی همه به این پروپاگاندا عمل می کنن و شدت متوجه شدن ما دقیقا به شدت حرفه ای بودن اونا مربوطه!

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

یا جادوی کلمات، میشه هر چیزی رو به خورد خواننده داد.این عقیده ی منه.
توی اکثر نوشته ها،حتی خیلی ازونایی که معتقدن مفهوم رو از نوشتشون حذف کردن، یه مفهومی داره منتقل میشه.حالا این مفهوم یه چیز کلی میتونه باشه مثل آزادی،عشق،کمک به دیگران،پوچی زندگی و چیزهایی مثل این. خب تا اینجا اشکالی نمیبینم من. ولی بعد که مفهوم از آزادی، جزیی تر میشه و میشه مثلا رای دادن به فلان کس، یا از کمک به دیگران میشه ریختن پول به فلان شماره حساب، اون وقته که ماجرا به کلی فرق میکنه.اون وقته که هنرمند سطح کار رو اورده پایین، هنرش به قول اساتید، به دریوزگی افتاده.
البته اینکه هر نویسنده به گرایشات سیاسی و اعتقادی خاصی متمایله و طبق مهم ترین نظریه ی ادبی-ساختاری جیمز جویس، هر اثر نویسنده زندگینامه ی خودنوشت اونه، یا به تعبیر میانه روانه ترش، هر نویسنده خودش رو در اثرش بازتاب میده، هر اثر بالاخره حامل عقاید سیاسی و اعتقادی هنرمند هست ولی اینکه هنرمند بتونه کنترل کنه این امر رو و به طور خودآگاه به پروپاگاندا دست نزنه، یه چیز دیگه است.
البته حرفهایی که تا اینجا گفتم فقط درباره ی اثر هنری بود.طبیعیه که تحلیلگر و منتقد و مبلغ دینی در مقالشون بخوان نظر خودشون رو بنویسن!
فکر کنم یکی از مثالهای خوب ونه گوت باشه که در مصاحبه هاش میگه سوسیالیسته و در کتاباش به جز مردی بدون وطنش که یکجور مجموعه مقاله ست، هیچ جور عقیده ی سوسیالیستی ای نمیشه پیدا کرد.اکثر کتاباش هم رو پیام ضد حنگی میچرخه.یه کار جالب دیگه ای هم که کرده تبلیغ فرقه ی باکنونه که فرقه ای خیالی و من درآوریه و یه جور شوخی با نوشته هاییه که پروپاگانداییستین.

• شروع کننده موضوع

behradv

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه حلّی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

خوب، اوّل از همه راجع به بحث پسندیده بودن یا نبودن:

به نقل از ارغوان اس. :
عقیده‌م عوض شد مقداری ؛ یه تبصره اضافه شد بهش :د
تبصره‌ش این که اگه خیلی رک و مستقیم سعی کرده بود که فلان چیز رو ترویج بده کار زشتیه :D یعنی اگه یه طور هنرمندانه‌ئی سعی کرده بود فلان چیز رو رواج بده مشکلی نداره از نظرم . مثلا امیرخانی ِ "بیوتن" ، خیلی رک و مستقیم داشت حرفش رو می‌زد . هیچ ظرافتی نداشت :D به نظرم پروپاگاندای خوب ، جوریه که مشخص نباشه که پروپاگانداس ؛ خیلی مِلو طرف رو شستشوی مغزی بده :D

نظر بقیه چیه ؟
به نظر من کاملاً بر عکس :D
البتّه آره، نویسنده ای که خیلی مِلو[nb]این بعنی چی حالا؟! :-"[/nb] طرف رو شستشوی مغزی می ده، نویسندۀ ماهرتریه و پروپاگانداش مسلّماً تأثیرگذارتر خواهد بود. ولی، بحث «اخلاقی» بودن جداست. به نظر من، این که "آیا این کار بر اساس اصولی که اکثریت مردم برای انسانیت در نظر می گیرن و از نظر اخلاقی پسندیده می دونن، هست یا نه؟" جدا از اینه که "آیا این پروپاگاندا خوب نوشته شده یا رک و مستقیم حرفا رو خواسته به خورد خواننده بده؟".
به نظر شخصی من، این که یه نویسنده مخفیانه و مِلو تو پروپاگانداش عمل کنه، "غیر اخلاقی تر" از اون مدل واضح و رک و راسته. ولی این که کدومش از نظر هنر نویسندگی و اینا بهتره، فکر کنم اوّلی.
در کل این بحث اخلاقی بودن و نبودن بحث سختیه، تو هر موردی، چون معیارهای اخلاق فرق می کنه، و هر کی معیارهای خودش رو داره. کلّی فیلسوف و اندیشمند و اینا اومده ن چهارچوبای اخلاقی درست کرده ن، که مثلاً ملّت بتونن تصمیم بگیرن یه کاری اخلاقی هست یا نه، ولی بازم می بینیم که هیچ کدوم کامل نیست و نمی شه بهش اتّکا کرد.
خلاصۀ کلام این که این سؤال پست اوّل چرت تر از بقیّۀ سؤالا بود به نظرم :D

بعدش هم این که یه نکتۀ مهمّی در مورد پروپاگاندا هست، و اون تفاوت «منطق» و «احساساتـ»ـه. حواسمون باشه که وقتی در مورد پروپاگاندا صبحت می کنیم، مورد صحبتمون احساساته یا منطق. یعنی در واقع یه تفاوت کلیدی بین این دو تا در مورد پروپاگاندا هست به نظرم.
تو پروپاگاندا از این تفاوت حتّی استفاده یا سوءاستفاده هم ممکنه بشه. یه تکنیکی هست، به اسم مغالطه [nb]دربارۀ مغالطه، یا سَفسَطه - ویکیپدیا (نامعتبر)[/nb] (Logical Fallacy). این یکی از روش های پروپاگانداس، و پروپاگاندیست ها گاهاً از این روش استفاده می کنن برای رسیدن به هدف. مثالش هم می تونه این باشه که دو تا گزاره داریم، مثلاً[nb]شاید خیلی مثال مناسبی توی این بحث نباشه، ولی گفتم ملموس باشه دیگه :D.[/nb]:
1) هری پاتر از لرد ولدمورت می ترسد.
2) مرگ خواران از لرد ولدمورت می ترسند.
نتیجه: هری پاتر مرگ خوار است!
خوب این مورد خیلی تابلوئه، و راحت می شه فهمید که اشکال منطقی داره. ولی، تو مواردی که این قدر واضح نیستن، ممکنه نویسنده با استفاده از سفسطه ای که قابل شکار توسّط هر کسی نیست، وانمود کنه داره یه حرف منطقی می زنه، در حالی که صرفاً یه نتیجه گیری نامربوط می کنه که بیشتر مورد پسند یا تأیید احساساته، تا این که واقعاً منطقی باشه.

واسه همینه که خیلی نمی شه به عقل و شعور خواننده و منطقش اعتماد کرد. یعنی یه اثر پروپاگاندا اگه حرفه ای نوشته شده باشه، می تونه حتّی آدمی خیلی منطقی و باشعور رو هم تحت تأثیر بذاره، چرا که احساسات گاهی می تونن کاملاً بر منطق چیره بشن.
اگه درست متوجّه شده باشم، این هم یه جورایی در تأیید حرف منه:
به نقل از Shasusa :
اینکه با منطق گفته بشه یا یه طوری گفته بشه که حس کنیم منطقیه رو واقعا نمیشه تشخیص داد اگه با آدمای حرفه ای روبه رو باشیم ینی تاثیر گذاریش تو یه بازه ی زمانی طولانی مدته که متوجه نشی.یه جورایی همه به این پروپاگاندا عمل می کنن و شدت متوجه شدن ما دقیقا به شدت حرفه ای بودن اونا مربوطه!
حالا این که قدرت نویسنده برای استفادۀ مناسب از تکنیک هایی مثه این، جنبۀ مثبت داره یا منفی، و این که چه جوری ویژگی های دیگه ای یه اثر پروپاگاندا می تونه داشته باشه، جای بحث دارن به نظرم.

چکیدۀ عرایضم می شه این دو مورد:
[list type=decimal]
[*]این که استفاده از پروپاگاندا در ادبیّات اخلاقی هست یا نه، کاملاً بستگی به شخص داره، و از نظر من نیست.
[*]تفاوت منطق و احساسات توی این بحث خیلی مهمّه. لزوماً نمی شه گفت منطقِ خواننده سپر مقاومیه در برابر پروپاگاندا.
[/list]

• لایک
امتیازات: N.M

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
علوم و فناوری نانو: نقره (دومین دوره) و طلا (چهارمن دوره)
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از بهراد :

رمانهایی مثل :
نجات سرباز رایان نوشته مکس کولینز :
نویسنده با تکیه بر حقوق بشر و اصول انسانی تلاش کرده سربازها و افسران ارتش امریکا مهربون جلوه کنن

راز داوینچی و نماد گم شده نوشته دن براون :
دن براون در کتاب راز داوینچی نهایت تلاش خودش کرده تا بوسیله شواهد و مدارک با باورهای رایج مبارزه کنه یکی از به نظرم یک پروپاگاندای تمام عیارـه بویژه در قسمتهایی که راجع به ستاره پنج پر، جام، تابلو شام آخر، شوالیه های دیر توضیح میده (البته تضادی با عقایدم نداره)
× حربه دیگر نویسنده برای القای عقایدش مطرح کردن بحث حقوق زن در اجتماع و تحریک احساسات فمینیستی مخاطبان زن ـه

میایم سراغ نویسندگان ایرانی؛ رضا امیرخانی که میشه گفت همه اثارش پروپاگانداـست،با بهره بردن از شیوه نگارشی متفاوت و گاهی بازی با احساسات ملی گرایی و میهن پرستانه مخاطب سعی داره عقاید شخصیشُ تحمیل کنه

علاوه بر رمان کتابهای بسیاری هستند که نمونه اعلای پروپاگاندا ـن
بیشتر آثاری که تحت عنوان شبه تاریخ شناخته میشن و حتی بعضی آثار شبه علم
آثاری که زمان جنگ جهانی دوم نازیها علیه یهودیان منتشر کردن و سایر آثار اینچنینی منتشر شده توسط سیاستمداران امریکا، شوروی سابق و حتی کشور خودمون که هدف چیزی جز ترویج باورهای سیاسی نیست
+ کتابهای با موضوع شیطان پرستی و فراماسونری و روح و آخر زمان که باورها و احساسات مخاطبُ ب بازی میگیره
مثلا کتاب ارابه های خدایان که نویسنده با بیان واقعیات به شکلی متفاوت عقایدش القا میکنه در ترجمه فارسی اثر هم مترجم با تضمین از آیات کلام الله مجید و بازی با باورهای دینی تلاش نویسنده رُ دو چندان کرده.
به نظرم میشه طالع بینی و پیشگویی رُ هم پروپاگاندا دونست، نویسنده نظرشُ القا میکنه و باورهای خرافی رُ رواج میده تا مردم جذبش بشن و در این مورد هدف پوله؛ چنانچه چنین مسائلی رُ پروپاگاندا به حساب بیاریم، بازار پر از مجلات زردـه

دن براون و رضا امیرخانی دو پروپاگاندائیست بسیار ماهرند؛ دلیل پروپاگاندا بودن آثارشون مطرح کردم، شاهد موفقیت این دو هم عامه پسند بودن رمانهای نوشته شده توسط این دو ـست.(البته از دن براون معزرت میخوام که با امیرخانی همرده دونستمش)

از چنین آثاری هم متنفرم هم خوشم میاد :rolleyes: چون آدمُ به چالش میکشه و وادار به فکر کردن میکنه

reyna

MelloW
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
پردیس هاشمی‌ نژاد مشهد
رشته دانشگاه
آموزش ریاضی
خب نمی دونم چرا تاپیک موضوع رو برده به سمت نویسنده ها ؛ شخصا فکر می کنم ما نمی تونیم به نویسنده ها پروپاگاندا رو نسبت بدیم . چون نویسنده چیزی رو می نویسه که دلش میخواد و ما هم خودمون تصمیم می گیریم که اونو بخونیم . حالا اینکه یک نویسنده بیاد از حکومت دستور بگیره که مثلا درباره فلان مسئله چطور بنویسه باز هم ما نمی تونیم به نویسنده نقدی وارد کنیم چون اون میتونه بگه من اینو نوشتم و شما مختارید که بخونید یا نه . من فکر می کنم زمانی پروپاگاندا اتفاق میفته که بیان و یسری کتابا رو تحمیل کنن . مثلا سال دهم برای درس آمادگی دفاعی میان و چندتا کتاب معرفی می کنند و از ما میخوان که بخونیم . اکثر کتابا هم تم انقلابی دارن . حالا ما نمیتونیم به اون نویسنده انتقاد کنیم که چرا نظر شخصیتو داری تحمیل می کنی ؛ درواقع اینکه آموزش پرورش میاد این کتابا رو به ما تحمیل می کنه پروپاگاندا محسوب میشه .
میایم سراغ نویسندگان ایرانی؛ رضا امیرخانی که میشه گفت همه اثارش پروپاگانداـست،با بهره بردن از شیوه نگارشی متفاوت و گاهی بازی با احساسات ملی گرایی و میهن پرستانه مخاطب سعی داره عقاید شخصیشُ تحمیل کنه
من خودم فقط "منِ او" امیرخانی رو خوندم و واقعا خوشم اومد . بعضی از مقاله هاشو هم جاهای مختلف خوندم و کلا قلمشو دوست دارم . ولی خب چون همه ی آثارشو نخوندم ترجیح میدم که نظر ندم ولی خب به نظرم نمی تونیم به نویسنده انتقاد کنیم که چرا داری نظر شخصیتو تحمیل می کنی! چون اون عقایدش رو نوشته و از نوشتنش یک هدفی داشته (حالا هر چی که هست هدفش ) و ما هم خودمون انتخاب کردیم که نوشته های اونو بخونیم.

بالا