• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کتاب هایی درباره ی موسیقی

• شروع کننده موضوع

Mahshid.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
خب ، سلام !
اینجا تاپیکیه برای معرفی کتاب هایی در رابطه با موسیقی . این جا با این تاپیک فرق میکنه . اینجا کتاب هایی رو معرفی میکنیم که به عنوان " مثال " به تاریخ موسیقی مربوط باشن ، نه کتاب هایی برای آموزش ساز ها .
فقط چند نکته :
1- لطفا کتاب هایی رو معرفی کنید که خونده باشید !
2- وقتی کتابی رو معرفی میکنید ، عنوان کتاب ، نام نویسنده ، چند خط درباره ی کتاب [خلاصه ] و نشر کتاب رو حتما بنویسید .
3- نکته ی خاصی هم اگه بود ذکر کنید حتما .

مرسی.

Dizzy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
کرج
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
شهرسازی
پاسخ : کتاب هایی درباره ی موسیقی

به نظر من کتاب "موسیقی" بچه های رشته ی هنر که پیش می خونن خیلی کتاب جامع و جمو جوریه

هم از موسیقی ایرانی گفته و هم کلاسیک و از یه سری موسیقیدان ها گفته و همچنین یه سری سازها.من خیلی راضیم ازش :D
پیشنهاد می کنم اگه می خواید مختصر مفید بدونید اونو بخونید.برای شروع فک کنم چیز خوبی باشه

• شروع کننده موضوع

Mahshid.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

نام کتاب : تئوری بنیادی موسیقی
نویسنده : پرویز منصوری
نشر کارنامه .

خب . این کتاب ، کتاب برگزیده ی سال 1371 شده بوده ! فوق العاده کتاب خوبی هست . از اسمش هم مشخصه که شامل چیه دیگه ! :D " تئوری " !
همون طور که در پیشگفتار کتاب نویسنده توضیح داده ، رابطه ی 2 مقوله ی تئوری و عمل در موسیقی همون اهمیتی رو داره که مثلا در فیزیک یا مکانیک می بینیم . نویسنده نوازنده ای رو که به شیوه ی "سنتی " یعنی بدون آگاهی از تئوری موسیقی ، به نواختن ساز می پردازه ـَرو مثل تعمیر کاری میدونه که کورکورانه و بدون آشنایی با علم مکانیک و محاسبات ریاضی و ... تلاش میکنه یک ماشین رو تعمیر کنه ! پس آگاهی از تئوری موسیقی لازمه .
این کتاب طوریه که کسی که با موسیقی آشنایی نداره تا یک استاد میتونند ازش استفاده کنند . ولی خب مسلما کسی که با موسیقی آشنایی نداره باید علاقه هم داشته باشه که بتونه این کتابو بخونه !
یکی از خوبی های این کتاب اینه که آخر هر فصل ـش پرسش و تمرین داره !
نکته ی دیگه هم راجع به این کتاب اینه که این کتاب به 3 بخش تقسیم شده که بخش اول آسونتر ، بخش دوم سخت تر و بخش سوم بخشیه که به گفته ی خود نویسنده کمتر الان میان تو آموزشگاه ها این مباحث رو توضیح بدن . ولی باز هم جز مباحث تئوری موسیقی هست .
این کتاب شامل فصل های : نشانه های اولیه ی خط موسیقی ، وزن ، قواعد نت نویسی ، حامل و تاریخش و ... هست .

در کل کتاب خیلی مفیدیه ! توصیه میکنم حتما بخونید . :D خودم 4 سال پیش خوندم ، الان دارم دوباره میخونم . :D

11-12-23-204345teori-bonyadi.jpg

به نقل از تـــــــــــــــارا :
به نظر من کتاب "موسیقی" بچه های رشته ی هنر که پیش می خونن خیلی کتاب جامع و جمو جوریه

هم از موسیقی ایرانی گفته و هم کلاسیک و از یه سری موسیقیدان ها گفته و همچنین یه سری سازها.من خیلی راضیم ازش :D
پیشنهاد می کنم اگه می خواید مختصر مفید بدونید اونو بخونید.برای شروع فک کنم چیز خوبی باشه

تارا میشه یه مقدار اطلاعات دقیق تر از کتابه بدی ؟ :D مرسی.

Pedram.fe

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نیو نیشابور سیتی
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

کتاب "خلاقیت موسیقی"
انتشارات "راه اندیشه"
نویسندگان:کیوان جعفری نژاد و رضا کبیری زاد
b9f519dcf2bde0856bf5b9c90e8abc2ca.jpg

کتاب خیلی باحالیه و در واقع ویژه ی کنکور هنر هست، اما مطمئنا برای کسایی که نمیخوان کنکور هنر بدن هم مناسبه!
294 صفحه داره و از 8 فصل به ترتیب زیر تشکیل شده:

1- تئوری موسیقی (که از فیزیک صوت شروع کرده توضیح دادن تا فواصل و گام ها و اکور ها. کلا همه چیز دیگه!)
2- اصطلاحات موسیقی
3- تئوری موسیقی ایران
4- تاریخ موسیقی ایران
5- تاریخ موسیقی کلایسک (که دیگه دوره های موسیقی (باروک، کلاسیک، رمانتیک،...) رو توضیح داده)
6- ساز شناسی
و بخش 7و8 ـش هم ازمون های کلی و پاسخ هاشه

و همچنین هر فصل چند بخش داره که اخر هر بخش هم پرسشایی درباره ی همون بخش داره

ضمنا اخر کتاب هم چهار تا پیوست داره که باز تو پیوستا درباره ی پیدایش اسامی نت ها و تنالیته و مدالیته و ... توضیح داده.

قیمتش هم 4700 ناقابل!
(باهاش میشه 47 تا ادامس شیک 100 تومنی خرید! :D)

Dizzy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
کرج
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
شهرسازی

به نقل از Mahshid.M :
تارا میشه یه مقدار اطلاعات دقیق تر از کتابه بدی ؟ :D مرسی.

محتوا دقیقا هموناییه که پدرام گفت :D
ضمن این که یه مقداریم راجبه سبک ها، البته خیلی خلاصه توضیح داده.

baran.

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان

کتاب درک و دریافت موسیقی

نویسنده:راجر کیمی ین ترجمه:حسین یاسینی

راجب مبانی موسیقی انواع سازها (زهی- بادی چوبی-بادی برنجی سازهای شستی دار الکترونیک و...) و ریتم نگارش موسیقی ملودی ها و

هارمونی و موسیقیه هر دوره رو با ویژگیهاش کاملا شرح داده درهخرم یک واژنامه کامل داره و حدودا نهصد صفحه است(خیلی کامل توضح داده!!)
...
کتاب دانستنی های علمی موسیقی

نویسنده :مصطفی کمال پور تراب

از نظر علمی به موسیقی نگاه جالبی داشته مثلا فرول سازهای زهی که از کسرهای خاصی تبعیت میکنند یا سازهای بادی که از

نسبتهای فیثاغورث به دست می ایند و حتی حنجره ی انسان رو توضیح میده کتاب جالبی اگه به دونستن این چیزها اهمییت میدین

hosam.r

کاربر حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بیرجند
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
فرهنگیان مشهد
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
مجموعه مقالات موسیقی
نوشته ی استاد لطفی

همه ی مقالات این کتاب در کتاب های سال شیدا منتشر شده و جناب محسن حجاریان در این کتاب اون ها رو جمع کرده

فصول این کتاب :

آیا موسیقی ایران علمی است ؟
چند باب در شناخت ردیف موسیقی
شناخت سیستم دستگاهی ردیف 1 و 2
چه اشتباهی رخ داد ؟ ( در مورد برخورد تمدن شرق و غرب ) البته کوتاهه
لغزش از کجا شروع شد ؟( نقدی گذرا بر اندیشه های استاد علینقی وزیری )
مطرب و مطربی در ایران ( تحقیق تاریخی در مورد بعضی اصطلاحات موسیقی)
از نظریه صفی الدین ارموی تا فواصل موسیقی ردیف
مکتب آواز در اصفهان
تعاریف علمی موسیقی ایرانی ( در مورد فرم های موسیقی ایرانی )
ضرب در موسیقی دستگاهی
بنیاد های نوازندگی تار
نیم قرن آوای دوست ( در مورد استاد حسن کسایی )
موسیقی کنونی ایران

بعضی از مطالب این کتاب تخصصیه ( مثل اکثر قسمت های بنیاد های نوازندگی تار )
ولی کلیت کتاب در نگاه به ماهیت موسیقی ایرانی خیلی تاثیرگذاره و همچنین در شناخت استاد لطفی

hosam.r

کاربر حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بیرجند
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
فرهنگیان مشهد
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
هشت گفتار درباره‌ی موسیقی ۳
داریوش صفوت
کتاب در دو بخشه:
۱_ گفتار‌هایی درباره‌ی موسیقی
حدود ۹۰ صفحه
در این عنوان‌ها:
۱_ گوشه‌هایی از تاریخ موسیقی ایران
۲_ آشنایی با فرهنگ ایران
۳_ معمای تکرار در موسیقی ایران
۴_ عنصر "حال" در موسیقی
۵_ موسیقی عرفانی
۶_ ۲۳ پرسش و پاسخ درباره‌ی مسائل اصولی موسیقی

دو گفتار اول درباره‌ی تاریخ موسیقی ایرانه و توضیح درباره‌ی بعضی شخصیت‌ها و گروه‌های موسیقی ایران (مثل اخوان‌الصفا و ... )
در بعضی قسمت‌‌ها هم مفید و مختصر موسیقی ایران رو از دوران اساطیری تا به امروز بررسی کرده.
قسمت سه که مشخصه
قسمت چهار به تفاوت بین فن و حال می‌پردازه‌
قسمت پنج موسیقی عرفانی و مولفه‌هاش رو بررسی می‌کنه. بحث "حال" رو مفصل‌تر ادامه میده. در مورد بداهه‌پردازی هم صحبت‌هایی داره.
اون قسمت ۲۳ پرسش هم پرسش‌های در مورد ذات موسیقیه( سوالاتی مثل: آیا موسیقی علم است یا هنر؟ هدف است یا وسیله؟ ضرورتا به وجود آمده تا تصادفا؟ اثراتش ذاتیه یا اعتباری و ...)

قسمت دوم کتاب پژوهشی در مورد استادان موسیقی ایرانه
در سه قسمت: دوره‌ی پیش از اسلام، از اسلام تا مشروطیت و دوره‌ی معاصر
توضیحاتی در مورد اساتید، کتاب‌ها و گوشه‌های و نغمه‌های رایج هر دوره داره(در کل در مورد اوضاع موسیقی ایران در هر دوره)

کتاب خوبیه. اطلاعات نسبتا خوبی در اختیار خواننده قرار میده و حال و هوای موسیقی ایران رو خوب وصف می‌کنه. خصوصا اینکه خود نویسنده از موسیقی‌دان‌های مهم ایرانه و با اساتید زیادی در ارتباط بوده و خاطراتی ازشون نقل می‌کنه.

بالا