• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تاریخ تولید و تاریخ انقضا. محصول: کتاب

• شروع کننده موضوع

behradv

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه حلّی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی
اگه فرض کنیم کتاب به نوعی یه "محصول" فرهنگیه، چرا که نشه براش تاریخ تولید و تاریخ انقضا هم تعریف کرد :D؟!

منظورم این نیست که از این به بعد تو شناسنامۀ کتابا تاریخ تولید و تاریخ انقضا هم باشه. بلکه به نظر شما چنین چیزی در مورد کتاب هم وجود داره؟ تولید که وجود داره، ولی انقضا چی؟! آیا کتابا، چه کتابای داستان و چه انواع دیگه شون، فقط برای بازۀ زمانی خاصی ارزش خودشون رو حفظ می کنن، یا همیشه این طور نیست؟

مثلا من بارها شنیده م که یک عاشقانۀ آرام نادر ابراهیمی تاریخ مصرفش گذشته! خودم این طور فکر نمی کنم، ولی عده ای هستن که معتقدن مسائلی که توی کتاب مطرح می شه در مورد عشق و اینا دیگه تو این زمونه صادق نیست. یه بخشی از علت این عقیده هم شاید این باشه که این مسائل با یه سری مسائل سیاسی و اجتماعی دوران انقلاب و قبل و بعدش هم در آمیخته. شاید به این خاطر باشه که دیگه برای همه به اندازۀ قدیم جذابیت نداشته باشه.
یا یه مثال دیگه که قبلا هم زدم، کتابای شکسپیر. نمایشنامه های شکسپیر هنوز هم که هنوزه، با وجود این که قرن ها از نوشته هاش می گذره، طرفدار زیاد داره و انگلیسی زبانا از شاهکارهای خودشون حسابشون می کنن. من خودم به شخصه چندان شاهکاریتی توشون نمی بینم، ولی این نظر شخصی منه. تو این مواقع شاید من بتونم بگم "تاریخ مصرفشون یه کم گذشته"، چون دیگه خیلی از مفاهیم اون زمان حالا دیگه خیلی قابل لمس نیست. یکی هم می تونه در جواب من بگه "چون تو فرهنگت با اونا فرق داره این طوریه! ربطی به زمان نداره". شما هم مثل من فکر می کنید، یا فکر می کنید کتابای شکسپیر هنوز هم از نظر خواننده ها (نه لزوما همه شون، ولی شاید بیشترشون، یا متخصص تر هاشون) از همون ارزشی برخوردارن که از نظر خواننده های قرن 16 میلادی؟
شاهنامه و حماسه هایی مثه ایلیاد و ادیسۀ هومر هم شاید مثال های خوبی باشن. من کم شاهنامه خونده م، ایلیاد و ادیسه رو هم نخونده م. اونایی که خونده ن، فکر می کنن این آثار ارزش ادبی شون رو بعد از گذر سال ها هنوز حفظ کرده ن؟ منظورم از حفظ کردن ارزش ادبی این نیست که لزوما واسه خواننده جذاب یا سرگرم کننده باشه، ولی حداقل طوری باشه که یه خوانندۀ خوب وقتی می خونتش احساس کنه نویسنده خیلی روش زحمت کشیده، یا سواد ادبی بالایی داشته. یا اصلا تعریف بنده از ارزش ادبی از بیخ و بن غلطه؟!

حالا سوال اصلی اینه:
آیا این که "تاریخ تولید" کتاب کی بوده و کی نوشته شده، تاثیری روی ارزشش داره؟ و آیا اصلا در حالت کلی چنین چیزی به عنوان "تاریخ انقضا" می شه برای یه کتاب تعریف کرد، که بعد از گذر زمان ارزشش رو از دست بده یا از ارزشش کم بشه؟

اگه آره،
  • چه عناصری باعث می شه یه کتاب زودتر منقضی (!) بشه؟!
  • تاثیر شرایط اجتماعی و سیاسی وقتی که کتاب نوشته می شده چه قدره، مثل جنگ یا انقلاب یا خفقان سیاسی؟
  • آیا هر کتابی اینطوریه، یا فقط یه سری کتاب خاص یا یه ژانرای خاصی هستن که گذر زمان روشون اثر داره؟
  • اصلا به خود کتاب هم مربوطه، یا فقط ارزش ها هستن که در اثر گذر زمان عوض می شن و باعث می شن فکر کنیم بعضی کتابا دیگه با ارزش های ادبی مطابقت ندارن؟

اگه نه،
  • مثال های بالایی رو چجوری توجیه می کنین؟
  • به نظر شما واقعا یه کتابی که الان شاهکار ادبی یا کتاب خوب محسوب می شه، 500 سال بعد هم شاهکار ادبی یا کتاب خوب محسوب خواهد شد؟
  • فکر می کنید درک انسان، یا یه جامعه، از ارزش یه اثر همیشه یکسان بوده و خواهد بود؟

برای مثال های بیشتر شاید بهتر باشه یه کم در مورد کتاب هایی که بعد از یه جنگ خاص، یا کتاب هایی که بعد از یه اختراع بزرگ، یا کتاب هایی که تو یه بازۀ تاریخی خاص نوشته شده ن فکر کنین.

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم
پاسخ : تاریخ تولید و تاریخ انقضا. محصول: کتاب

آخه این خیلی سلیقه ایه
مثلا حرفی رو که انگلیسی ها درمورد آثار شکسپیر میزنن ما درمورد دیوان حافظ میزنیم
این کاملا سلیقه ایه که ما بگیم یه کتاب تاریخ مصرفش تموم شده یا نه،کاملا بستگی به فرد داره و نمیشه اینجوری بررسیش کرد به نظر من

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

آیا این که "تاریخ تولید" کتاب کی بوده و کی نوشته شده، تاثیری روی ارزشش داره؟ و آیا اصلا در حالت کلی چنین چیزی به عنوان "تاریخ انقضا" می شه برای یه کتاب تعریف کرد، که بعد از گذر زمان ارزشش رو از دست بده یا از ارزشش کم بشه؟
به نظر من نه. ببين، من همين الانشم بعضي وقتا رماناى آمريكايي اى ميخونم كه موضوعش و خيلي از عناصر كتاب برام ملموس نيست. اما به نظرم چيزي كه بيشتر مهمه، شيوه ى پرداخت به موضوع كتابه؛ نه موضوع به خودىِ خود.مثلاً كتاب آنا كارنينا، موضوعش كه خانواده هاى اشرافي قديم روس و رسوماتشون و بعضاً موضوعاتي مثل وضعيت كشاورزا توى اون دوره ست، اگر طور ديگه اى پرداخته ميشد شايد اصلاً امروز كسي اسمش رو هم يادش نبود. اما طورى روند داستان و روابط رو پرداخته كه منقضي نشده.

بقيه ى سوال هارم بعداً جواب ميدم حالا! :D

• شروع کننده موضوع

behradv

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه حلّی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

به نقل از آیدا-ق :
آخه این خیلی سلیقه ایه
این کاملا سلیقه ایه که ما بگیم یه کتاب تاریخ مصرفش تموم شده یا نه،کاملا بستگی به فرد داره و نمیشه اینجوری بررسیش کرد به نظر من

در مورد شکسپیر و حافط درست، تا حدود خیلی زیادی به فرهنگ و سلیقۀ کلی یه جامعه مریوطه.
ولی در مورد کتابای مختلف یه فرهنگ خاص چی؟ مثلا اگه دو تا کتاب ایرانی رو بخوایم با هم مقایسه کنیم. اوجنجوری که دیگه تفاوت سلیقه ای هم نیست و مخاطبا همون مخاطبا هستن، ولی کماکان به بعضی از کتابا ممکنه برچسب تاریخ مصرف گذشته زده بشه بعد از مدتی...
یعنی سلیقه ای بودنش درست، ولی اگه فقط مخاطبای نسبتا هم سلیقه رو در نظر بگیریم چی؟ مثلا فقط انگلیسی ها، یا فقط ایرانی ها؟

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

کتاب هم میتونه تاریخ انقضا داشته باشه.
یک سری از کتابا هستن که دارن چیزی رو بیان میکنن که محدود به یه زمان خاص نیست. این کتاب ها اگر خوب نوشته شده باشن، دلیلی نداره که فراموش بشن.
اما گاهی وقتا در اثر جوی که وجود داره، یه کتابی خیلی سر و صدا میکنه و بعد از چند سال هم فراموش میشه.
من فکر نکنم که یک عاشقانه آرام الآن تاریخ مصرفش گذشته باشه. اما میدونم در آینده این اتفاق براش خواهد افتاد.
یه وقتایی یه کتابی واقعا از یه ذهن نابغه دراومده. ذهنی که فراتر از زمان و محیطش فکر میکرده. این کتاب ها ماندگار هستن.

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

بنظرم تنها میشه برای کتاب هایی تاریخ انقضا تعیین کرد که وابسته به زمان و فرهنگ دوره ای خاص باشن و تنها هم در این رابطه گام بردارن و به موضوعات دیگه نپردازن و جذابیت دیگری نداشته باشن.
من خودم وقتی رمان ها و کتب کلاسیک و قدیمی رو می خونم ، حقیقتا فرهنگ و رسوم ـشون برام جذابیتی نداره و درکشون هم نمی کنم ؛ اما چیزی که باعث میشه بخونمشون اون موضوع و داستانش هست .
البته این احساس من هست و شاید درست نباشه !

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

نچ...
تاریخ انقضا ندارد...
کتاب،یکجور محصول فکر و روح و ازینجور چیزهاست و خب،این جور چیزها همیشه تا حد خوبی ثابت هستند.از طرفی این که مثلا فلان کتاب خیلی توی یک جامعه رونق نداشته باشد و جامعه مثلا نپسنددش،به معنی گذشتن تاریخ مصرف نیست.بعید نیست که سلایق دوباره برگردند سمت اون جور طرز تفکر و این چیزها...
این هم که میگویند مثلا فلان هنرمند تاریخ مصرفش گذشته و اینا،تنها بیانکننده ی عوض شدن سلیقه ی جامعه ست و یعنی کار فلان هنرمند دمده است و اینها و نه اینکه به دردنخور است....

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

اگه کتابی برای یه دوره خاص باشه شاید تب و تاب مردم تو اون دوره بیشتر باشه ولی توی نسل ها و دوره های بعدی هم اینطوری نمیشه که نخوند!

مثلا شاید توی یه دوره هایی دوباره مردم خودشون رو جای مردم مثلا قرن 18 قرار بدن و بگن آهان مصداق مائه!

در کل این حرفا تاریخ انقضا نداره :)

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

بازم اگه مال یه دوره ی خاص باشه به نظرم باعث اشنایی با فرهنگ و عقاید مردم اون دوره بشه :-??
پس تاریخ انقضائ نداره ;;)

• لایک
امتیازات: N.M
  • شروع کننده موضوع

behradv

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه حلّی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

خوب، به نظر می رسه تقریباً همه موافقن که معمولاً تاریخ انقضاء نداره. در کل به نظر می رسه همه موافقن برای هر کتابی نمی شه تاریخ انقاضاء تعریف کرد، و فقط شاید برای بعضی کتابا، اونم تو شرایط خاص و دوره های خاص.

اگه مایل باشید یه کم بحث رو جزئی تر کنیم، چون در واقع کسی با قسمت "اگه آره" ی پست اول کاملاً موافق نیست.

عدۀ زیادی حرفشون یه نقطۀ مشترک داشت:

به نقل از آناهید :
اما گاهی وقتا در اثر جوی که وجود داره، یه کتابی خیلی سر و صدا میکنه و بعد از چند سال هم فراموش میشه.

به نقل از Ћеѕтег ргчппе :
بنظرم تنها میشه برای کتاب هایی تاریخ انقضا تعیین کرد که وابسته به زمان و فرهنگ دوره ای خاص باشن و تنها هم در این رابطه گام بردارن و به موضوعات دیگه نپردازن و جذابیت دیگری نداشته باشن.

به نقل از LEGEND :
اگه کتابی برای یه دوره خاص باشه شاید تب و تاب مردم تو اون دوره بیشتر باشه ولی توی نسل ها و دوره های بعدی هم اینطوری نمیشه که نخوند!

به نقل از fireball II :
بازم اگه مال یه دوره ی خاص باشه به نظرم باعث اشنایی با فرهنگ و عقاید مردم اون دوره بشه :-??

تو تمام موارد بالا، همه به یه دورۀ «خاص» و جوّ «خاص» اشاره کرده ن. خوب به نظرتون چه چیزی باعث این خاص بودن می شه؟
آیا می تونین مثالی بزنین برای کتابایی که به یه دورۀ خاص وابسته ن؟
چه رخدادای فرهنگی، تاریخی، اجتماعی، سیاسی، ادبی، و ... ممکنه باعث این "خاص" بودن اون دوره بشه؟ با ذکر مثال خواهشاً :D!

یه سری هم 100% مخالف داشتیم!

به نقل از آیدا-ق :
آخه این خیلی سلیقه ایه

به نقل از نرگس¹ :
به نظر من نه. ببين، من همين الانشم بعضي وقتا رماناى آمريكايي اى ميخونم كه موضوعش و خيلي از عناصر كتاب برام ملموس نيست. اما به نظرم چيزي كه بيشتر مهمه، شيوه ى پرداخت به موضوع كتابه؛ نه موضوع به خودىِ خود.مثلاً كتاب آنا كارنينا، موضوعش كه خانواده هاى اشرافي قديم روس و رسوماتشون و بعضاً موضوعاتي مثل وضعيت كشاورزا توى اون دوره ست، اگر طور ديگه اى پرداخته ميشد شايد اصلاً امروز كسي اسمش رو هم يادش نبود. اما طورى روند داستان و روابط رو پرداخته كه منقضي نشده.

به نقل از نیمچه :
نچ...
تاریخ انقضا ندارد...
کتاب،یکجور محصول فکر و روح و ازینجور چیزهاست و خب،این جور چیزها همیشه تا حد خوبی ثابت هستند.از طرفی این که مثلا فلان کتاب خیلی توی یک جامعه رونق نداشته باشد و جامعه مثلا نپسنددش،به معنی گذشتن تاریخ مصرف نیست.بعید نیست که سلایق دوباره برگردند سمت اون جور طرز تفکر و این چیزها...
این هم که میگویند مثلا فلان هنرمند تاریخ مصرفش گذشته و اینا،تنها بیانکننده ی عوض شدن سلیقه ی جامعه ست و یعنی کار فلان هنرمند دمده است و اینها و نه اینکه به دردنخور است....

خوب راستش نمی دونم از شماها چی بپرسم :D!
اگه دوس داشتین با بقیّه مخالفت کنین دیگه :-"

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

به نظر من کتاب باید از چند جنبه بررسی بشه...
از نظر مفهوم و از نظر نوع نگارش و احساسات...
به عنوان مثال رمان خرمگس در دوره ی سلطه کلیسا نوشته شده و یه شوری در مردم راه انداخته و باعث یه سری تغییرات در جامعه شده یا حتی بعضی کتابای جلال آل احمد.
این جور کتاب ها بیش تر احساسات مردم رو جریحه دار کردن، و همین باعث شده که برای ایجاد تغییرات در جامعه اقدام کنند..
و چون این احساسات همیشه وجود دارن، به نظر من نمی شه گفت کتابی تاریخ مصرف خودش رو از دست خواهد داد...

بالا