• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

متن کوتاه شده؛ خوب یا بد؟

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
خیلی از ناشران کتاب، برای آسون کردن کار خواننده ها، متن اصلی کتاب رو کوتاه میکنند تا افرادی که به هر دلیلی متن اصلی رو نمیخونن هم ترغیب بشن. به نظر شما این کار خوبه؟ ایرادی نداره که متن اصلی نویسنده رو کوتاه کنیم؟ در کل فایده اش بیشتره یا ضررش؟

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى
پاسخ : متن کوتاه شده؛ خوب یا بد؟

من پیشنهاد شخصیم اینه که خلاصه‌ی هیچ کتابی رو نخونید . کلا از خوندن خلاصه راضی نبودم راستش هیچ وقت .مگر قصدت صرفا این باشه که بگی فلان کتاب رو خوندم .

× راجع به رمانای کلاسیک امتحان نکردم ولی فکر کنم در این مورد به درد بخوره :-?

• لایک
امتیازات: N.M

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

بستگی به هدف داره مسلما :)
اگه برا لذت بردن از نوشته و نوع نوشته و ایناس مسلما خلاصه بدرد نمیخوره که معمولا رمان ها تو این دسته باید باشن
اگه برا کسب اطلاعات باشه خوب اینجا بهتره مسلما صرفه جویی در وقت و اینا کتابا علمی مثلا

:-" حرفم در مورد رمان رو پس میگیرم :-"

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

يه سري از اين رمان كلاسيكا، كوتاه شده‌ش براي ترغيب كودكا به كتاب خوندن بد نيست. مثلاً من بچّه بودم خلاصه‌ي بينوايانُ خيلي دوست داشتم. و قطعاً تو اون سن اگه بينوايان با اون قطرُ مي‌ذاشتن جلوم فرار مي‌كردم!!!

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

خب متن کوتاه شده ی کتابا،به خصوص کتابای قطور کلاسیک،برای کودکان واقعا مفیده و کم کودکی پیدا میشه که چمیدونم بره و دیوید کاپرفیلد هزار صفحه ای بخونه یا کنت مونت کریستوی به اون کلفتی...
مثلا من خودم کونت مونت کریستو و الیور توییست و رابینسون کروزوئه رو خوندم خلاصه شون رو و خب خیلی دوست داشتم!
همچنین متنهای ساده و کوتاه شده ی داستانهایی از مثنوی و گلستان و شاهنامه و مانند اینها واقعا مفید هستن.خب طبیعتا برای کودکان خوندن مثنوی کار نشدنی ای هست.ولی خب اون داستانهای راحت هم جذابتر هستن براش و هم آموزنده هستن و هم خب اینکه با فرهنگ و ادبیات کهن کشورش آشناش میکنن.
خب،پس تا حالا گفتیم که خیلی خوبن این کتابا.بعله این کتابا خیلی خوبن به شرط اینکه به وسیله ی اونها،راجع به اصل اثر قضاوتی نکنیم. طبیعتا کار مسخره ایست که مثلا فردی بیاد و فقط با خوندن "حکایتهای شاهنامه"،مقاله ای راجع به خود شاهنامه و فردوسی و مانند اینها بنویسه...

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

بسته به مخاطب و هدف فرق می‌کنه. خیلی‌ها برای اینکه ببینن کتاب ارزش خوندن داره یا نه ( یکی از معیاراشون، خود محتوا و موضوع کتابه) متن خلاصه شدس رو می‌خونن تا اگه خوششون اومد برن متن کاملش رو بخونن.
یه سری هم صرفا می‌خوان با یه نویسنده آشنا شن. ببینن کلا چطوری می‌نویسه. موضوعاتش در چه حوزه‌ای هستن. مثن شما چند تا خلاصه از کتابای کورمک مکارتی رو بخونید متوجه می‌شید که در چه موضوعاتی معمولا می‌نویسه.
یه سری هم صرفا می‌خوان یه چیزی خونده باشن. حالا چه کامل چه خلاصه.

خوب و بدش به هدف شما بستگی داره! اگه شما واقعا نسبت به متن و جذابیت اون کنجکاوید برای شما خوندن خلاصه چیز مناسبی نیست. چون کلی قسمت پرفایده رو از دست می‌دید.

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

اگه خوب خلاصه بشه! توی کلاسیک بدرد بخوره! من خودم چندتا امتحان کردم نتیجه داده!

ولی بقیه کتابا نه! مگه اینکه بدونی فقط اینکه موضوعش چیه وسبکش چیه که بعدا بخونیش! اینطوری بدرد میخوره!

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

یکی از مشکلات ِ این متنای کوتاه اینه که آدم بعد از خوندنشون ( البته بعضیاشون) دیگه رغبت نمیکنه بره اصل اثر رو بخونه!

مثلا من بلندی های بادگیر رو کوتاه شدش رو خوندم، اتفاقا خوب هم خلاصه شده بود!

ولی خب بعد که خواستم اصل ِ اثر رو بخونم ، واقعا حال نداشتم کل ِ کتاب رو دوباره بخونم...

از کلِ کتاب فقط موضوعش رو فهمیدم واس همین!

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

متن کوتاه شده خوبه برای اینکه وقتی میخوای کتابی رو بخری بفهمی داستان کلیش چی هست اما معمولا ناشرها برای این که فروش کتاب بالا بره میان طوری متن کوتاه شده رو می نویسن که جذاب تر باشه و معمولا باعث میشه از اصل داستان کمی دور شه

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

به نقل از Lily Delicated :
متن کوتاه شده خوبه برای اینکه وقتی میخوای کتابی رو بخری بفهمی داستان کلیش چی هست اما معمولا ناشرها برای این که فروش کتاب بالا بره میان طوری متن کوتاه شده رو می نویسن که جذاب تر باشه و معمولا باعث میشه از اصل داستان کمی دور شه

یعنی تو متن اصلی داستان دست میبرن؟ مطمئنید؟

من خودم فکر میکنم یه سری داستان ها به خاطر متنشون و قلم نویسنده معروفن، نباید این داستانا رو کوتاه کرد، یه جورایی ارزش داستان رو از بین میبرن!

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

تو متن داستان دست نمي برن اما طوري متن كوتاه رو مي نويسن كه باعث كژتابي ميشه

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

كوتاه شده خوب در مورد يه كتاب كامل من ترجيح مي دم كتاب اصلي رو بخونم به همون دلايلي كه دوستان گفتن.
ولي در مورد آشنا شدن با سيك نويسنده هم حتي مي گم خلاصه نبايد خوند؛چون معمولا نويسنده ها كتابايي دارن كه قسمتايي از آثارشونو نه كامل كه كل داستانو بفهمه آدم،دارن.
مثلا هفته اي يه بار آدمو نمي كشه از سلينجر يا تمثيلات از كافكا

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

مثلا ببینید رمان هایی هستن که دو جلد قطور دارن و خوندنشون سخته.همین زیاد بودن رمان باعث میشه خیلیا طرف اون کتاب نرن.چون حوصله کتب طولانی روندارن؛خب این کوتاه کردن در این موارد مثمر ثمر واقع میشه و خوب هست؛اما بعضی از کتب کلاسیک لذت بردن ازشون در گرو همون زیاد بودنش هست؛زیادی جزئیاتش هست؛خوندن متون کوتاه شده این کتب؛بنظرم زیاد جالب نیست.من خودم به کتابای طولانی بیشتر علاقع دارم.

• لایک
امتیازات: L.E

مهسافت

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
صنایع غذایی

من نظر ـَم اینه که کلا آدم هایی که کتاب میخونن دو دسته ـَند گروهی که صرفا میگن یه کتابُ خوندم و گروهی که میخوان از کتاب خوندن لذت بببرن و گاهی هم هدف ـِشون اینه که یه سری درس از اون کتاب بگیرن
برای دسته ی اول این جور متن های خلاصه و کوتاه شده کاملا مفیده . اما گروه دوم نه .
قاعدتا در کوتاه کردنِ متن قسمتِ اصلی داستان که حذف نمیشه قسمت های شاخ و برگ دادن های نویسنده به داستان حذف میشه و اصلا تصور یک سری متاب ها بدون این شاخ و برگ دادن و کار های ادبی غیر ممکنه .

hed!eh-95

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ١
شهر
ساري

من خودم ترجيح ميدم متن كوتاه شدرو نخونم ، خوشم نمياد.
ولي تو يه شرايط خاص خوب به نظر مياد.

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

به نقل از H-M :
من خودم ترجيح ميدم متن كوتاه شدرو نخونم ، خوشم نمياد.
ولي تو يه شرايط خاص خوب به نظر مياد.

خب چه شرایطی؟

جنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران

به نظر من خوندن کتابهای کوتاه شده و خلاصه کاملن اشتباهه!من وقتی دوم-سوم دبستان بودم خلاصه آوای وحش و کنت مونت کریستو رو خوندم...اونموقع خوشم اومد ازش ولی حدودن یه سال پیش که رفتم متن کاملشو گرفتم تازه فهمیدم چه اشتباهی کردم!
متن کوتاه شده فقط برای کسایی مناسبه که میخان یه دید کلی از کتاب پیدا کنن و نمیخان(یا نیاز ندارن) که کتابو عمیق بخونن!همین که بفهمن داستان چیه براشون کافیه ;;)
فک کنم متنای خلاصه شده فقط به درد رمانای کلاسیک میخوره!چون بعضی کتابا طورین که نمیشه جزئیاتشونو حذف کرد [-(

بالا