• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

درک سرعت گذر زمان از دیدگاه دیگران

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
سلام.

خب میدونید درک زمان برای موقعیت ها و شرایط مختلف یکسان نیست. مثلا وقتی کسی بیکار نشسته باشه احساس میکنه زمان خیلی کند میگذره و وقتی کسی سر جلسه امتحانه و مشغول حل کردن سوالات احساس میکنه زمان خیلی تند میگذره.

سوال اینه که آیا راهی وجود داره که ما بفهمیم دیگران چه درکی از سرعت گذرزمان دارند؟ مثلا فرض کنید میخواهیم بدونیم یک حیوان مثل میمون چجوری گذر زمان رو احساس میکنه.

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج
پاسخ : درک سرعت گذر زمان از دیدگاه دیگران

یه سوال نزدیک دیگه الان واسه من بوجود اومد:د

اصن موجودات دیگه درکی از بعد زمان دارن؟

یعنی می شه ما فقط درک کنیم ولی مثلا حیوونا نتونن؟

spider girl

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
بندرعباس
دانشگاه
هرمزگان
رشته دانشگاه
مکانیک

درک گذر زمان بستگی به حالت مغز داره!
یعنی مغزی که جوونه و سرعت پردازشش بالاست؛ زمان واسش کندتر میگذره تا یه مغز پیرتر چون مغز پیرتر سرعت پردازشش به نسبت کمتره ؛ واسه همینه که معمولا کلاس درس واسه بچه ها طولانی تر بنظر میاد نسبت به نظر معلم ها!
یا مثلا موقعی که احساس خطر میکنی مغز سرعت پردازشش میره بالا تا بتونی سریعتر متوجه بشی و مواظب باشی اگه هنوز درک نکردی یه مثال خوب بگم:
تصور کن وسط دریایی و کوسه میبینی که داره میاد طرفت و خیلی داره نزدیک میشه تو با تمام سرعتت تلاش میکنی که برسی به ساحل ؛ اگه تو اون لحظه باشی حس میکنی که خیلی دیر گذشت تا به ساحل برسی ولی وقتی از همون فاصله با همون سرعت فرارت با خیال بی خطر بیای حس میکنی خیلی زود رسیدی! این تفاوت بخاطر سرعت پردازش مغزه
ولی راجع به رفتن تو خیال (هر خیالی از فکر کردن به سوال تو کنکور تا فکر کردن به رویاها) و بیکار بودن مطمئن نیستم با این دلیلی که گفتم تفاوت درک گذر زمان توجیح بشه. شاید دلیل دیگه ای داشته باشه یا همین دلیلی که گفتم باشه. من با دلیلی که الآن گفتم نمیتونم دقیق جواب سوال شما رو بدم؛ چون نمیدونم مغز تو این 2 حالت چطور کار میکنه.

AliM

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
نمونه شاهد
شهر
تهران

به نقل از SERENDIPITI :
درک گذر زمان بستگی به حالت مغز داره!
یعنی مغزی که جوونه و سرعت پردازشش بالاست؛ زمان واسش کندتر میگذره تا یه مغز پیرتر چون مغز پیرتر سرعت پردازشش به نسبت کمتره ؛ واسه همینه که معمولا کلاس درس واسه بچه ها طولانی تر بنظر میاد نسبت به نظر معلم ها!
یا مثلا موقعی که احساس خطر میکنی مغز سرعت پردازشش میره بالا تا بتونی سریعتر متوجه بشی و مواظب باشی اگه هنوز درک نکردی یه مثال خوب بگم:
تصور کن وسط دریایی و کوسه میبینی که داره میاد طرفت و خیلی داره نزدیک میشه تو با تمام سرعتت تلاش میکنی که برسی به ساحل ؛ اگه تو اون لحظه باشی حس میکنی که خیلی دیر گذشت تا به ساحل برسی ولی وقتی از همون فاصله با همون سرعت فرارت با خیال بی خطر بیای حس میکنی خیلی زود رسیدی! این تفاوت بخاطر سرعت پردازش مغزه
ولی راجع به رفتن تو خیال (هر خیالی از فکر کردن به سوال تو کنکور تا فکر کردن به رویاها) و بیکار بودن مطمئن نیستم با این دلیلی که گفتم تفاوت درک گذر زمان توجیح بشه. شاید دلیل دیگه ای داشته باشه یا همین دلیلی که گفتم باشه. من با دلیلی که الآن گفتم نمیتونم دقیق جواب سوال شما رو بدم؛ چون نمیدونم مغز تو این 2 حالت چطور کار میکنه.
آره درسته
زمان تعريفي نسبي داره كه ميشه به اين شكل كه گفتي تا حدودي توضيح داد!

negginnium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
-
رشته دانشگاه
sth

ببین من نمیدونم حیوونا درکشون از زمان چجوریه
ولی یه سگ داشتیم ، بعد این یه بار یه مدت طولانی تو خونه تنها موند ، مثلا 8-9 ساعت . هیچوقت تاحالا بیشتر از 2-3 تنها نمونده بود
وقتی برگشتیم دیدیم به هرچیزی که تونسته بود حمله کرده بود تو خونه و جویده بود
اون لحظه ی ورودمونم ، اومد جلومون تند تند شروع به پارس کردن کرد .

خب لابد یه درکی باید داشته باشه دیگه :-?

This is me

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان٢ :x
شهر
تهرانْ
مدال المپیاد
برنز زیست

من هنوز خودم زمان ُدرك نميكنم پس نميتونم براحيونا نظربدم :D

ولى حتما دارن ديگه حالا ممكنه برا هر حيونى متفاوت باشه سرعتش :-?

+الان چقدر نظر ندادم..! :-"

he3am

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد

مسلما حیوونام درکی از زمان دارن و مسلما هم درکشون متفاوته،
یعنی امکان داره که درک سنجاقک از زمان ک کلا 2 روز عمر میکنه (البته از نظر و درک ما) با لاکپشتی که چند صد سال(بازم از دیدگاه ما نسبت به زمان) یکی باشه؟
ولی اینکه چطور میشه فهمید فک نمیکنم بشه
شاید با نوار مغزی و اینجور چیزا...

كياناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان ۱
شهر
اصفهـان
سال فارغ التحصیلی
96

به نقل از محمّد :
خب میدونید درک زمان برای موقعیت ها و شرایط مختلف یکسان نیست. مثلا وقتی کسی بیکار نشسته باشه احساس میکنه زمان خیلی کند میگذره و وقتی کسی سر جلسه امتحانه و مشغول حل کردن سوالات احساس میکنه زمان خیلی تند میگذره.
اگر بخوايم صرفا همين دو حالت رو بررسي كنيم،ميشه گفت فعاليت ذهني و درگير بودن احساسات و افكار و به طور كلي مغز،ميتونه بر گذر زمان نقش به سزايي داشته باشه.
به طوري كه وقتي كسي بيكار نشسته،به علت اين كه فعلا ذهن فعاليتي نداره،زمان كند ميگذره اما براي كسي كه سر ِ امتحانه و مغزش درگيره،زمان خيلي زود ميگذره...
شايد بشه اين رو يه جور به حرفِ SERENDIPITI ربط داد:وقتي مغز در حال پردازش اطلاعات باشه،زمان زودتر ميگذره...

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد

حرف SERENDIPITI کاملا صحیحه از نظر من.
مغز ما تقریبا 100 میلیارد نورون داره که بازم تقریبا هر نورون هزارتا کانکشن میده و از هر کانکشن تقریبا 200 پردازش بر ثانیه میتونه انجام بشه. درک ما از زمان به این سرعت پردازش وابستس و دقیقا این هست که میتونه درک مارو از زمان تغییر بده.
یک مطلبی می خوندم که می گفت چون انتقال پیام عصبی شیمیایی هست و این شیمیایی بودن تا حد زیادی باعث کند شدن سرعت پردازش هست در آینده اگه بشه میکروروبوت هایی طراحی بشه که بتونن وارد مغز بشن و انتقال در این مسی رو برای نورون ها از شیمیایی به الکتریکی تغییر بدن میتونیم این سرعت پردازش رو افزایش بدیم و درکمون از زمان رو تقریبا به 3 میلیون برابر الان افزایش بدیم. ینی در یک دقیقه چند سال زندگی کنیم. گرچه رویا پردازانس ولی شاید بشه و درکل اصل این مطلب مهم بود که درک ما از زمان به سرعت پردازش اطلاعات در مغز وابستس.

ویرایش: یک مطلب فوق العاده مختصر و خوب و عالی در مورد این درک از زمان پیدا کردم که بنظرم نمیشه خلاصش کرد و حتما بخونید http://www.khabaronline.ir/print/24265/science/other

بالا