• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تفهیم زبان انسان در حیوان

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
بحث بیشتر به روان‌شناسی حیوانات نمی‌خورد. نمی‌دونم والا.

من یه بحثی رو یه جایی دیده بودم، کنجکاو شدم گفتم اینجا مطرح کنم ببینم نظرتون چیه:

۱. آیا حیوان‌ها زبان انسان رو می‌فهمن؟ یا می‌تونن بفهمن؟ یا حتی زبان اشاره و body language . منظورم چیزی به جز شرطی کردنه.
۲. بعد مثلا اینکه زبان انگلیسی باشه یا المانی یا ... باشه تاثیری داره؟
۳. بعد مثلا یه حیوونی که زبان انگلیسی می‌فهمه، زبان المانی نمی‌فهمه؟ یا نمی‌تونه بفهمه؟

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى
پاسخ : تفهیم زبان انسان در حیوان

یک بحثی هست که میگن همه ی موجودات زنده زبان دارن . این زبان به معنای حرف زدن و فارسی و انگلیسی و کلا راه های بر قراری ارتباط به صورت کلامی نیست . به معنای سیستم های بر قرار کردن ارتباطه . و بعد هم یکی مثل چامسکی میاد میگه زبان ذاتیه نه اکتسابی . به این معنا که راه های برقراری ارتباط کلامی فقط تقلید از زبان مادری و یاد گیری نیست . بشر یک سری اطلاعات محدود زیانی از اطرافیان می گیره و طبق اون با تجزیه و تحلیل خودش ارتباط بر قرار می کنه . حیوون ها هم زبان دارن . یعنی یک سری اصل هایی برای بر قراری ارتباط دارن . عکس العمل هایی که در مقابل رفتار انسان ها انجام می دن نشون میده که زبان دارن . مثلا آزمایشایی انجام دادن که نشون داده موسیقی آروم روی رشد بامبو تاثیر مثبت می زاره و از این آزمایش نتیجه گرفتن که یک چیزی هست که باعث یک فهمی از اون گیاه از اون ریتم میشه که باعث بهتر شدن عملکردش میشه و بعد از این نتیجه می گیرن گیاه ها یک راه هایی برای برقراری ارتباط و جمع آوری اطلاعات پیرامونشون دارن .راجع به حیواناتم یک سری آزمایشات مشابه هست .

MAHia

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فَرزانـگانـ‌ـ ـیک
شهر
کرمان‌
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
باختم بهش... :دی
دانشگاه
علوم پزشکی کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

من قبلا یه جایی خونده بودم که حیوانات نسبت به فرکانس صداهایی که اطرافشون میشنون به طور غریزی عکس العمل نشون میدن.مثلا وقتی با عصبانیت باهاشون حرف بزنی یا وقتی نوازششون کنی و باهاشون حزف بزنی تفاوتشونو رو میفهمن و میفهمنن که چه جوری داره باهاشون برخورد میشه که اینم یه نوع ارتباط بین تغییر فرکانس صدا توی انسان و حیوانه
در مورد درک کلمات هم هیچ حیوانی توانایی درک معنی یه کلمه رو نداره و اینکه نسبت به کلمات عکس العمل نشون میده فقط یه عکس العمله نسبت به یه اوا که قبلا شنیده
که یه چیزیه تو مایه های همون شرطی شدن
حالا وقتی مثلا یه حیوون داری که وقتی بهش میگی بیا،میاد ولی حالا اگه انگلیسی بهش بگی بیا مسلما اون اوا براش ناشناخته اس و عکس العملی نشون نمیده
ولی حالا اگه یه مدت توی محیطی قرار بگیره که اطرافش زبان انگلیسی باشه بعد از یه مدت نسبت به come here عکس العمل نشون میده و اون موقع اگه بهش بگی بیا عکس العمل نشون نمیده.ینی همون که گفتم فقط اوا ها رو تشخیص میدن

Dawn

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
تهران

بادی لنگوئج خیلی از انتقال ارتباط ما رو می‌سازه؛دقیق نمی‌دونم اما خیلی زیاد.اما اون پیامی که ما از طریق بادی‌لنگوئج انتقال می‌دیم و برامون یه معنی و مفهوم مشخص داره قطعا برای یه حیوون همون معنی رو نمی‌ده و این خیلی به نظرم جالبه.مثلا ما وقتی لبخند می‌زنیم در صورتی که البته دندونامون دیده شه پیام خوبی برای یه انسانه اما سگ برداشتش از این حرکت،مثل یه سگ تهاجمی مقابلشه و احساس می‌کنه یه نفر دقیقا مقابلش خشم داره.

بالا