• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پرفروش‌ترین‌ها

• شروع کننده موضوع

جنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
چه چیزی باعث میشه که یه کتاب در سطح جهانی شناخته و تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین‌ها بشه؟
و مهم‌تر از پرفروش "بودن"، پرفروش "موندن" ـه.
مثلا هری پاتر الان مدتهاست که دیگه جزو پرفروش‌ترین‌ها نیست. ولی هنوز در انظار عمومی به‌عنوان یکی از پرفروش‌ترین‌ها شناخته می‌شه. چرا؟
به‌نظرتون این کتاب‌ها ارزش پرفروش‌ترین بودن رو دارن؟

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
پاسخ : پرفروشترینهای دنیا

خب این لیست به چه درد ما ایرانیا میخوره؟! کتابای جیمز پاترسون و زندگی نامه رئیس جمهور های آمریکایی زیاد توی ایران پرطرفدار نیستن. به نظر من به جز ژانر فانتزی که مثل انیمیشن همیشه مخاطب خودشو داره بقیه کتابایی که با توجه به سلیقه آمریکایی ها نوشته میشن پرفروش میشن.

بعد دیگه اینکه من فکر نمیکنم توی یه سال انقدر کتاب خوب چاپ بشن که ارزش خوندن داشته باشن.

Sheyda76

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان اسلامشهر
شهر
تهران

خب ببین , در مورد کتاب های غیر ادبی ,
به نظر من دلایل اصلی پرفروش "شدن" یه کتاب میتونه اینا باشه :
1 - جوّی که در مورد موضوع اصلی اون کتاب هس. مثه همین زندگینامه ی استیو جابز. طرفدارای " اپل " اولین خریدارای کتابن ( که زیادن خب ! )بعد هم مخالفان اپل که مسلما" در مورد خوندنش کنجکاون . و این خب یه مجموعه زیادی از مردمو در بر میگیره !
مثلا" باهات شرط میبندم اگه بر فرض مثال ! آبراهام لینکلن همین چن هفته پیش ترور میشد ( :D ) و بعد این کتاب " کشتن لینکلن؛ تروری تکان دهنده در آمریکا " منتشر میشد فروشش شاید خیلی بیشتر از اینا بود !
2 - کتاب حرف جدیدی برا گفتن داشته باشه .
مثلا" به موضوعاتی تو اون کتاب اشاره شده باشه که قبلا" کمتر کسی ازشون مطلع بوده . ینی یه نوع " منتشر کردن اطلاعات به ظاهر سرّی ! "
3 - کتاب باید توجه اکثریت یک جامعه ی کتاب خوان رو به خودش جلب کنه !
مثلا" کتابی که خیلی تخصصی باشه و فهمش آسون نباشه فروش زیادی نمیکنه !

حالا بعد از این که یه کتابی پرفروش شد ,
به نظرم مهم ترین عامل پرفروش "موندن"ـــش راضی نگه داشتن همه ی خواننده های کتابه !
کتاب باید طوری نوشته شده باشه که بعدش کسی حس نکنه وقتشو با خوندن اون تلف کرده.
شاید منتشر شدن مقالات و نقدها در مورد کتاب هم مؤثر باشه...

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

یه چیزی که تو اون 20 تای غیر ادبی مشترکه اینه که داره یه واقعه یا مثلا یه شخص خاصی رو بهش می پردازه!
مثلا وقتی که اوباما رییس جمهور شد همه می رفتن دنبال کتاب زندگینامش که ببینن کیه و اینا!
این لیست غیر ادبیم فک کنم به خاطر جویه که حالا با مردن یه نفر و خوندن زندگینامه ش یا مثلا اتفاق افتادن یه حادثه و ایناس که باعث می شه همه برن دنبال یه کتاب راجه بش!

در مورد کتابای ادبیم یه قسمتی بحث کتابای عامه پسند و جذاب پیش میاد
و یا مثلا یه موجی که بعد از چاپ یه شاهکار ادبی به راه میفته و حالا بستگی به این که چقد مردم بپسندنش و کتاب جذابی باشه(نه صرفا ارزش ادبی داشته باشه)
یا همون عامه پسند می تونه پرفروش بشه!

+ البته من به شخصه اعتقاد ندارم هر پرفروشی شاهکاره!بگید نظرتونو شمام راجه به این جمله!

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

به نقل از گولـی :
+ البته من به شخصه اعتقاد ندارم هر پرفروشی شاهکاره!بگید نظرتونو شمام راجه به این جمله!
کی گفته هر پرفروشی شاهکاره ؟!
"از دو که حرف میزنیم از چه حرف میزنیم" ِ موراکامی ، یه مدته که مث ِ چی فروش داره . اما کتاب ِ شاهکاریه ؟ بار ِ ادبی داره ؟ خیـ ـر !
کتابهای ِ م.مودب‌پور و فهیمه رحیمی خیلی پرفروشن ؛ شاهکارن ؟ خیـ ـر !
هری پاتر خدای ِ فروش بود ؛ شاهکاره ؟ خیـ ـر ! [من شخصن هری پاتر هام ُ جویده‌م . طرفدارشونم اصن ! به عنوان ِ یه فانتزی کتاب ِ خوبیه ؛ حتا خیلی خوب ؛ ولی شاهکار ؟! نع . ]
همین دیگه . :د

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

من نمیدونم کی گفته که هر پرفروشی شاهکاره که جناب گولی میگن که به این جمله اعتقاد ندارن!
مثل اینکه من بیام بگم:"من به شخصه اعتقاد ندارم که هر غذایی،کباب است..."
خب،واضح است که هیچ ربطی ندارن دو مقوله ی شاهکار بودن و ارزش ادبی و میزان فروش.
بعضیها هم میگن که حتی ربابطه ی معکوس دارن
ولی خب،حالا سر اونش میشه حتی چونه زد
اما رابطه ی مستقیم؟
فکر کنم دیگه این واضح باشه که نیستش!

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

نه به نظرم هیچ ربطی نداره!

یعنی کتابی که شاهکاره و ارزش ادبی داره و پرفروش هم هست ممکنه باهم باشن ولی دلیل نمیشه بگی چون پرفروشه شاهکاره! :D

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

عرضم به حضورتون كه ملت همه جهان هم ع خودمون جوگيرن! :D

سيمين دانشور كه مرد ديگه سووشون ناياب شد، اينام چن تاشون يا فيلمش معروف شده بود، يا شخصيت ِ كتاب تازه رو بورس اومده بود و اينا... :D

تو غير ادبيا گولي و شيدا هم گفتن ، به شخصيت هاي جنجالي اشاره مي كنه، واس همين ملت ميرن سمتش!

اين هري پاتر هم ،پر فروشه چون تو ژانرش و رده ي سني دبستان و راهنمايي كتاب جذابيه! :D

كسي ادعاي شاهكاري نمي كنه به خودا... :D

• شروع کننده موضوع

جنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران

عاپ.

بالا