• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تبعیض بین فرزندان

كدام يك نشان دهنده وضعيت شما در خانواده است؟

• رای‌دهندگان
    162

پژواک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
95
پاسخ : تبعیض بین فرزندان

من خودم بچه اولم و بسییییییی هم ازین موضوع خوشحالم!
ب نظر خودم تبعیضی تو خانوادمون قایل نمیشن ولی خیلی وقتا من حق خیلی کارا رو دارم ک داداش کوچیکترم (با 10 سال اختلاف :-")نداره و ب نظرم تبعیض محسوب نمیشه چون بالاخره بچه بزرگ تر همونطور ک گاهی از توجه کمتری برخوردار میشه باید از حقوق بیشتری هم برخوردار شه.
یه جورایی بستگی ب نگرش خود آدم هم داره مثلا اگ من مث داداشم نمیتونم هر چیزیو با گریه بدست بیارم ولی ب جاش شب تا هروقت دلم بخواد بیدار میمونم!درکل همه چی ارومه من چقد خوشبختم :D

fateme78

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
F@rz@NeG@N H!gh $ch00l
شهر
eMN@n$

من که فرزند ارشدم خیلی هم دارم حال می کنم :> مامان و بابام فرق چندانی نمیزارن اما من با خواهرم خیلی فرق میکنم مثلا یه کم شلخته و حاضرجوابم اما محیا-خواهرم-با این که هفت سالشه خیلی مرتب و با ادبه...کلا برعکس همیم اون خیلی احساساتیه و هی خودشو لوس میکنه ولی من دامنه احساساتم به اندازه قاشق چای خوریه...واسه همین گاهی وقتا دعوامون میشه...بیشتر اوقات هم به من میگن چون کوچیک تره باهاش کنار بیا و مهربون باش... ولی در کل راضیم ازشون-مامان بابامو میگم :لایک :-"

areh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
دانشگاه علوم و فنون هوايي ستاري تهران
رشته دانشگاه
مهندسي تعمير و نگهداري هواپيما

به نظر من ممکنه که به مقدار کمش بین همه باشه و کسی هم نفهمه
ولی اینکه بچه چجوری پیش خانواده ها جلوه کنن و یا به حرفاشون گوش کنن یا نکنن عامل بعدی ایجاد تبعیض است :-? :-?

الدرادو

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه2
شهر
کرمان
رشته دانشگاه
IT

بچه اولم ب شخصه تبعیضی احساس نکردم اما توخونواده مامانم ینی بیشتر مام بزرگم زیادی تبعیض میذاره واین شاید باعث بوجود اومدن1تنفربین بچها شده و اینکه ازهم دور شدنو حتی یکی2سال1بارم همو نمیبینن اما انگاری مام بزرگ ما نمیخاد دس ازین کارش برداره

• لایک
امتیازات: Kite

ناتانائیل

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱(حاج ترابی)
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی اراک
رشته دانشگاه
پزشکی
تو خانواده ما مامانم منو بیشتر دوست دارهx:
بابام داداش کوچیکم رو بیشتر دوست داره=((

hanita.ard

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
....
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
قزوین
رشته دانشگاه
شیمی محض
من هیچکی نیس ک بخوان بینمون تبعیض بزارن
.......

صال

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی۲
شهر
اسفراین
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
آزاد بجنورد
رشته دانشگاه
پرستاری
فرزند بزرگتر خونواده ام
خداروشکر تبعیضی ندیدم و بعضی موارد ب نظرم چون هنوز فرزند کوچک خانواده ب درک لازم نرسیده باید بیشتر مراعاتشو کرد

frants

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان
من حس میکنم یکمی تبعیض هست تو خانواده ها بیشرش اما اکثرا مال داستاناس

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
من بچه ی اولم ، اونقدر برام وقت و انرژی گذاشته شد که وقتی برادرم به دنیا اومد حوصله ی زیادی برای آموزش بهش باقی نمونده بود . خب مثلا در این حد که من رو از نوزادی با شعر و کتاب داستان و فلان بزرگ کردن و قبل از یه سالگی زبون باز کردم ، داداشم تا چهار سالگی نمیتونست خوب حرف بزنه ! و خب طبیعتا به منی که قابلیت هام بالاتر بود و بیشتر شبیه بچه های خوب دلخواه پدر مادرا بودم نسبت به داداشم بیشتر توجه داده میشد تا پیشرفت کنم . ولی خب نکردم :-"

نتیجه :اگر توانایی تربیت درست ندارید قبل از انجام هر گونه عمل به داروخانه مراجعه کنید :-"

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics
به نظرم اين مسئله كه پدر و مادر ها بيشتر به بچه اول توجه مي كنند هست. به هر حال تجربه كافي ندارند و لذا استرس زيادي دارند و سعي مي كنند همه چيز خيلي ايده آل باشه و براي بچه هاي بعدي ديگه اون نگراني نيست. ولي مسئله اي كه هست اينه كه علاوه بر توجه بيشتر، انتظارات بيشتر هم هست از بچه ي اول و خوب (به عنوان بچه أولي) باعث ميشه به اين نتيجه برسيد به بقيه بيشتر خوش ميگذره چون توقعات كمتري دارند از اون ها (درسي و اخلاقي و ...)
خلاصه اينكه زندگي براي همه ناعادلانس و همه فكر مي كنند وضع اون يكي حداقل از يك جنبه بهتره!

در مورد تفاوت بين دختر و پسر هم به نظرم هنوز تبعيض هاي زيادي مونده كه شايد بعضي وقت ها نه ناشي از كم ارزش دونستن دختر بلكه توجه بيش از حد و مراقبت بيش از حد (مثل بچه اول ها) باشه ولي نهايتا ايجاد حس تبعيض مي كنه. البته شخصا به عنوان يك مرد احتمالا اگر بچه دار شوم دخترش رو بيشتر دوست خواهم داشت چون ميدونم پسر ها مفت نمي ارزند! (توجه: اين حرف تبعيض و توهين جنسي نيست چون خودم پسرم!)

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
نمیتونم اسمشو تبعیض بذارم ولی خب وقتی داداش کوچکم بیشتر شیرین زبونی میکنه و بیشتر با مامانم وقت میگذرونه طبیعتا بیشتر بهش توجه میشه. کلا تو خانواده ما - کل فامیل- اگه خودت سعی کنی خودتو جلوه بدی بیشتر بهت توجه میشه.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان۱
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
یه مرحله دو ادبی :)
دانشگاه
UMSHA
رشته دانشگاه
ANS
من درباره والدینم نظری ندارم چون چیزی ازشون ندیدم
ولی یه پسره تو فامیل بود ازمون خیلی بزرگتر بود در سنین کودکی (تقریبا 6،7 سالگی بنده) با من که مسابقه دو میداد عین چی میدوید به خواهرم که می رسید از لاکپشتم ارومتر میرفت که اون برنده شه
لازم میدونم بگم اختلاف سنی من و خواهر گرام کمتر از 2 ساله... :| اون مونده تو دلم ...آخه نامرد حداقل اونقد تابلو نه :|
البته دوباره لازم میدونم بگم که خواهر گرام کمی قلدر بوده حتی یبار گریه میکرد میگف چرا بانک دی داریم بانک شهریور نداریم؟ :))
(من دی ماهی ام اون شهریور) که دایی عزیز گفت بانک شهر همونه طولانی میشد جواز نمیدادن :D

MmmSampadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1405
تک بچم ولی بین خودمو خودمم تبعیض قائل میشن :|

بالا