• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ارزش ها و رفتارهای اجتماعی

• شروع کننده موضوع

Sarina_ahm

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين یکـــ
شهر
جَهــان / ٢
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشكى اصفهان
رشته دانشگاه
پزشكى
تلگرام
اینستاگرام
سلام!خوبین؟اگه یادتون باشه یا شاید خواهید یاد گرفت(!) یه درس توی تعلیمات به اصطلاح اجتماعی داشتیم که در مورد تفاوت ارزشها صحبت میکرد.. اصولا خیلی به مضمون این درسا توجه نمیشه! البته خب مسلمه که توجه نمیشه... ولی جدا از اون مبحث تا حالا شده که وقتی با یه نفر صحبت میکنین ندونین که الان باید چه کاری انجام بدید؟ یا یه کاری انجام بدید و یه نفرو ناراحت کنه یا بی ادب شمرده شین و ندونین چرا.. خلاصه از این قبیل اتفاقات که به خاطر تفاوت رسوم ایجاد میشه حالا خواهشا اگه کسی چنین تجربه ای داشته بگه و همینطور اگه کسی از رسوم و ارزشهای خاصی اطلاع داره بگه!ممنونم!در ضمن در مورد نوع ادبیاتم اگه اطلاعات دارین بگین! خلاصه در مورد هر چیزی که این مشکلو حل کنه!ممنون :D

Tahmine

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين1
شهر
اصفهان
دانشگاه
صنعتي اصفهان
رشته دانشگاه
مكانيك
پاسخ : تفاوت ارزشها=>دعوا!

:-? lخيلي خيلي كم پيش مياد يا شايد اصلا پيش نياد كه وقتي دو تا فرد هم زبون(مثلا هر دوشون فارسي حرف بزنن) بخاطر تفاوت در ادبياتشون با هم دعواشون بشه! اين دعواها بيشتر بخاطر همون ارزشا يا اعتقاداته (نظر من)

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

آره شده!!!خیلی بده!!!
مثلا یه چیزی می گی بعد به نظر خودتم خیلی حرف خوبی زدی بعد می بینی طرف به دوستش اینجوری :-\ نگاه می کنه!!!بعد می گه واااا!!!بعدم همشون به تو خیلی بد نگا می کنن!!!یا شایدم حالا همشون به تو بخندن(به هر حال ضایع می شی)
بعد می پرسی چی شد بعد می گن هیچی!!!
خوب این تقصیر اونی که این حرفو زده نیس تقصیر اوناییه که اینطوری نگاه می کنن یا می خندن یا...بعدم هیچی نمی گن!!!
برا منم پیش اومده که یکی جلوم یه حرفی بزنه که به نظرم بد باشه اما هیچ وقت سعی نمی کنم این کارارو بکنم!!!
یعنی به نظر من تقصیر کساییه که این حرفو بد می دونن باید خودشونو یکم کنترل کنن!!!

• شروع کننده موضوع

Sarina_ahm

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين یکـــ
شهر
جَهــان / ٢
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشكى اصفهان
رشته دانشگاه
پزشكى
تلگرام
اینستاگرام

مثلا:1.اگه یه مجلسی بخواید چایی ببیرد اول باید جلوی بزرگترا چایی بگیرید!من بمیرمم این کارو نمیکنم چون زشته و بی احترامیه!
2.اگه با دست چپ دست بدید خیلیا ناراحت میشن
3.لفظ بی ادب میتونه کل شخصیتتونو تخریب کنه چون بعضیا خیلی روش حساسن
4. از همه سخت تر جلوی پای هر کسی که میشناسید باید بلند شید!
و ...!

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
المپیاد علوم آزمایشگاهی-المپیاد زبان-المپیاد ادبی-المپیاد ریاضی 3 دوره-المپیاد شیمی
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی

تفاوت ارزش ها یک مسئله بزرگه! به خیلی چیزها هم بستگی داره.محیط رشد فرد ، چگونگی اجتماعی شدنش و ....
اما در کل یک چیزایی در بین ایرانیا و یا هر قوم و فامیل به عنوان رسم و رسوم مطرحه که شاید معنا و مفهوم قشنگی داره اما در کل بده! و باعث ناهنجاری های زیادی مثل طلاق و دعوا و ... میشه! برای هرکس هم پیش اومده مثل من که زیاد هم پیش اومده!
کاریش هم نمیشه کرد چون هرجور که باشه ارزشه و ارزش ارزشمنده!

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای
پاسخ : ارزش ها و رفتارهای اجتماعی

تو جامعه امروز باید ارزشارو اول بشناسیم بعد باید به مردم معرفی کنیم چون با توجه به روند زندگی امروزی خیلی چیزای ضدارزش به نام ارزش

تو زندگی ما شناخته شده ان . بعد معرفی بشن به مردم و فرهنگ سازی بشه مثلا از طریق مدسه ، رسانه های جمعی ، صدا سیما ، جراید ..

اینجوری ارزشا یه خرده نزدیک سازی میشن به همدیگه و مشکلات جامعه مون کمتر میشه .

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

البته ارزشا می‌تون نزدیک‌سازی بشن، ولی نمی‌شه دقیقا ارزش ها رو یکی کرد. چرا؟ چون هر خانواده‌ای چیزی داره به نام "فرهنگ". چیزی داره به نام "رسم و رسوم" . چیزی داره به عنوان "اعتقاد مذهبی" .
به عبارتی خیلی عوامل هستش که خانواده به خانواده فرق داره و این عوامل هم هر عاملی نیستن! عاملی هستن که می‌تونه باعث "ایجاد ارزش" بشه. حالا اگه این عوامل در یک سری از خانواده‌ها متفاوت باشه، احتمال اینکه "ارزش" هاشون متفاوت باشه خیلی بیشتره.

ولی نکته‌ی اصلی که می‌خوام بگم اینه که مشکل این نیست که "ارزش"ها با هم تفاوت داره و هنگام برخورد دو تا "ارزش" متفاوت مشکل پیش میاد. مشکل اینه که مردم نمی‌تونن "ارزش"های همدگیرو بپذیرن. مثلا اقا من یه اعتقاد مذهبی‌ی دارم. یه نفر دیگه یه اعتقاد مذهبی‌ی داره. سر یه موضوعی به خود اعتقاد مذهبی اختلاف داشته باشیم، آیا باید دلخور شیم؟ آیا باید ناراحت شیم؟ آیا باید رابطمون رو قطع کنیم؟ نه! راه حل اینه که توانایی قبول ارزش‌های همدیگرو داشته باشیم! و این چیزیه که تو جامعه‌ی ما به طور کامل وجود نداره!

zeynab75

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
قوچان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

برای واکنش مناسب تو ارتباطات اول باید ارزش های متقابلو بشناسیم که این یکی از مباحث تربیتیه و تا یه حد زیادی به عهده ی پدر ومادره
والدین وظیفه دارن با وارد کردن فرزندشون به اجتماع زمینرو واسه آشنایی با ارزش ها ایجاد کنن

خب حالا اگه فرد با ارزش ها آشنا شد که دیگه 90درصد کاری انجام نمیده که شخص ناراحت بشه(ناهنجاری نمیکنه)
درکل" ارزشها و رفتار های اجتماعی" بهم وابسته ان
کسیکه ارزشها رو بدونه متقابلن رفتار های مناسبی رو میتونه منعکس کنه در شرایط مختلف

بالا