• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چرا همه افراد زیبا نیستند؟!!

• شروع کننده موضوع

ernst haeckel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابــــــل
مدال المپیاد
اوایل نجوم بعدشم زیست شناسی
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
یک تحقیق جدید توضیح می دهد که چرا همه ما انسانها با خصوصیات چهره و بدن ستاره های سینما به دنیا نمی آییم.
یکی از مسائلی که همواره خار چشم زیست شناسان بوده، این است که با وجود اینکه جنس ماده برای تولید مثل همواره به سوی جذابترین نر جلب میشود، چگونه باز هم هر موجود با هم نوع خود تا این حد متفاوت است، در حالی که باید تا کنون جذابترین ژنها در میان کل جمعیت گونه های جانوری پخش شده و کل افراد آن زیبا شده باشند.
به گفته ماریون پتری (Marion Petrie) سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه نیوکاسل " در زمینه زیست شناسی تکاملی، این امر یکی از مشکلات اساسی است"
0b57e825dfa04c389280.jpg

● معمای رفتار نرها در انتخاب جفت
در بعضی گونه های جانوری، ماده ها برای جفتگیری به انتخاب جذابترین نرها میپردازند. برای مثال طاووسهای ماده، طاووس نری را انتخاب میکنند که پرهای دمش از دیگران بلندتر باشد. به عبارتی این طاووس با دم زیبا و درخشان، "جرج کلونی" طاووسها به شمار می آید.
ویژگیهای ممتاز ظاهری معمولا نشانه سلامت و شایستگی ژنتیکی در مواردی چون مقاومت در برابر بیماریها و قویتر بودن نیز هستند، و از جمله خصوصیاتی به شمار میروند که نسل بعدی آن را به ارث خواهند برد. بر اساس این شیوه انتخاب جفت، اگر ماده ها تنها با جذابترین نر جفت گیری کنند، پس کم کم نرهای نازیبا باید از رده زیستی خارج شده و تمام آنها باید پس از مدتی به یک اندازه زیبا شده باشند. اما واضح است که ماجرا چنین نیست، زیرا همواره در ازای هر ستاره سینمای خوش سیما در عالم جانوران و پرندگان، یک نر معمولی نه چندان متناسب و بد قیافه یز وجود دارد.
به این ترتیب این معمای انتخاب جفت، به مدت چند دهه دانشمندان زیست شناسی تکاملی را درگیر نموده است. به گفته پتری:"اگر ما درافراد یک گونه جاندار، هیچ تمایز، تفاوت و اختلافی نداشته باشیم، اصولا درآن گونه تکاملی رخ نخواهد داد".
اکنون گروهی از دانشمندان بریتانیایی به پاسخی دست یافته اند که شاید جوابگوی معمای وجود افراد معمولی و حتی نازیبا باشد: "جعبه ابزار DNA"

499609aa34884001b6cd.jpg

● جعبه ابزار DNA
جعبه ابزار DNA سلول، واقعا یک جعبه ابزار نیست بلکه مجموعه ای از فرایندهای ملکولی است که به طور عادی و دائمی به ترمیم صدمات وارده بر DNA که در شرایط عادی و بر اثر جهشهای ژنی ایجاد میشوند، میپردازد. جهش ژنی میتواند مضر بوده و موجب از بین رفتن بافتها، مشکل در عملکرد اعضا یا بروز سرطان شود. بعضی جهشهای ژنی نیز مفید هستند که از جمله این موارد میتوان به جهش در بخشی از ژن که مسئول مقابله با بیماریهاست اشاره کرد. چنین جهشی میتواند مقاومت بدن جاندار را در برابر باکتریها و ویروسها افزایش دهد.
بعضی از جهشهای ژنی بر روند ترمیم صدمات وارده بر DNA اثر میگذارند و آنرا کم اثر کرده و با توجه به اینکه این صدمه بر دستگاه ترمیم کننده، خود ترمیم نشده باقی میماند، جهشهای ژنی متعددی پیش آمده و به حال خود رها میشوند.
به گفته پتری :"شخص میتواند جهشهای ژنی خود را افزایش داده یا از آن بکاهد." افزایش میزان جهش ژنی موجب پیدایش گوناگونی بیشتر در جمعیت میشود. پتری با استفاده از یک مدل کامپیوتری متوجه شد که تنوع ژنتیک حاصل از جهش ژنی که بر ترمیم DNA تاثیر دارد، بسیار بزرگتر از آن است که کاهش تنوع حاصل از انتخاب جفت بتواند بر آن تاثیر بگذارد.
پتری در تعدادی از کارهای اولیه خود نشان داده بود مردانی که از نظر ژنتیکی در مواردی چون مقاومت در برابر بیماریها با دیگران تفاوت دارند، بیش از مردان دیگر به چشم زنان جذاب هستند. به همین دلیل این مردان با نر جهش ژنتیکی بیشتر، بیش از همجنسان خود شانس انتخاب شدن داشته و احتمال منتقل کردن ژنهای سطح بالای آنها به نسل بعد افزایش میابد.
اما فراموش نکنیم که همین مردان مستعد جهش ژنی بیشتر نیز هستند و ژنهای "مرغوب" آنها به تدریج متفاوت از آنچه امروز هست خواهند شد. این استعداد در جهش ژنی، همراه با جذابیت ظاهری و بدن مقاوم به نسل بعد منتقل میشود و خدا میداند که نسل بعدی از چه جهاتی دچار جهش ژنتیکی شده و نسل سوم این مرد جذاب، چه ظاهری خواهد داشت. در نتیجه، طاووسهای نر همچنان دمهای متفاوتی دارند و عده ای از ما انسانها، با وجود داشتن پدر بزرگی بسیار جذاب، هرگز نمیتوانیم به مدل شدن فکر کنیم.

منابع :
- livescience.com

nili

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دیگه خیلی مهم نیست
رشته دانشگاه
نمیدونم!
پاسخ : چرا همه افراد زیبا نیستند؟!!

جالب بود ولی همه ی ماده ها که با یه نر زیبا جفت گیری نمیکنن!!

• شروع کننده موضوع

ernst haeckel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابــــــل
مدال المپیاد
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از nili :
جالب بود ولی همه ی ماده ها که با یه نر زیبا جفت گیری نمیکنن!!
- اونا با نری جفت گیری میکنند که به نظرشون زیباترینه. اگرچه ممکنه به نظر شما زیبا نباشه.

• لایک
امتیازات: nili

nimafo

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
888
شهر
888
سال فارغ التحصیلی
888
مدال المپیاد
888
دانشگاه
888
رشته دانشگاه
888

اگه ممکنه منبعش رو بذارین.ممنون میشم

silence

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی - شهید قدوسی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

جالب بود ولی من چند تا سوال دارم که نمی دونم به زیست شناسی ربط داره یا نه! اگه دلیل زیستی داره بگید لطفا...
چرا ما یه نفرو احساس می کنیم زیباست و در مورد کس دیگه چنین احساسی نداریم؟ آیا مربوط به هورمون خاصی می شه یا اصلا دانشمندا چیزی در موردش می دونن؟
چرا یه نفر خاصو من نوعی فکر می کنم زیباست ولی دوستم فکر می کنه این طور نیست؟ این احساس متفاوت برای چیه؟
و این که واقعا چینیا فکر می کنن ما خیلی زیباییم یا خیلی زشت و غیرعادی؟

• شروع کننده موضوع

ernst haeckel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابــــــل
مدال المپیاد
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از nimafo :
اگه ممکنه منبعش رو بذارین.ممنون میشم

منبعش رو نوشته بودم : livescience.com

• شروع کننده موضوع

ernst haeckel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابــــــل
مدال المپیاد
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از silence :
جالب بود ولی من چند تا سوال دارم که نمی دونم به زیست شناسی ربط داره یا نه! اگه دلیل زیستی داره بگید لطفا...
چرا ما یه نفرو احساس می کنیم زیباست و در مورد کس دیگه چنین احساسی نداریم؟ آیا مربوط به هورمون خاصی می شه یا اصلا دانشمندا چیزی در موردش می دونن؟
چرا یه نفر خاصو من نوعی فکر می کنم زیباست ولی دوستم فکر می کنه این طور نیست؟ این احساس متفاوت برای چیه؟
و این که واقعا چینیا فکر می کنن ما خیلی زیباییم یا خیلی زشت و غیرعادی؟

سلام من اینو جایی نخوندم ولی از یه نفر شنیدم و به نظرم منطقیه:
- نگاه کنید! شما همواره یک ملاک مشخصی برای زیبایی تو ذهنتون دارین. ملاک و معیاری که هیچوقت نمیتونین کامل درکش کنید و حتی اگه بهتون بگن روی کاغذ رسمش کنید امکان پذیر نیست.
ولی هر وقت شما شخصی رو میبینید به تناسب شباهتش با اون " زیبای آرمانی " شما ، در خاطرتون اون شخص زیبا جلوه میکنه.
این امر فقط درمورد زیبایی صادق نیست بلکه در مورد "بو - مزه و ..." هم صادقه. معیار اون "زیبای آرمانیه"
که این " زیبای آرمانی" میتونه برای هر شخص متفاوت باشه و این دلیل اختلاف سلیقه هاست.
** نظر شما چیه؟

nili

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دیگه خیلی مهم نیست
رشته دانشگاه
نمیدونم!

به نقل از ernst haeckel :
- اونا با نری جفت گیری میکنند که به نظرشون زیباترینه. اگرچه ممکنه به نظر شما زیبا نباشه.

همشون با یکی؟؟؟توی همه ی انواع حیوانات فکر نکنم درست باشه!!مثلا ماهیا!! :D

silence

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی - شهید قدوسی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
پاسخ : پاسخ : چرا همه افراد زیبا نیستند؟!!

به نقل از ernst haeckel :
سلام من اینو جایی نخوندم ولی از یه نفر شنیدم و به نظرم منطقیه:
- نگاه کنید! شما همواره یک ملاک مشخصی برای زیبایی تو ذهنتون دارین. ملاک و معیاری که هیچوقت نمیتونین کامل درکش کنید و حتی اگه بهتون بگن روی کاغذ رسمش کنید امکان پذیر نیست.
ولی هر وقت شما شخصی رو میبینید به تناسب شباهتش با اون " زیبای آرمانی " شما ، در خاطرتون اون شخص زیبا جلوه میکنه.
این امر فقط درمورد زیبایی صادق نیست بلکه در مورد "بو - مزه و ..." هم صادقه. معیار اون "زیبای آرمانیه"
که این " زیبای آرمانی" میتونه برای هر شخص متفاوت باشه و این دلیل اختلاف سلیقه هاست.
** نظر شما چیه؟

خب این درست ولی من می گم مثلا چرا زیبای آرمانی برای من چشم درشته و چشم ریز نمی تونه برام جذاب باشه؟ یا مثلا چرا مثلا برای من موی مشکی جذاب تره و برای شما موی قهوه ای؟ آیا این به اطلاعات ژنتیکی من مربوط می شه؟ یعنی از بدو تولد باهامه؟یعنی من حتی اگه در آسیای شرقی هم به دنیا میومدم باز همین زیبای آرمانی رو داشتم؟

• شروع کننده موضوع

ernst haeckel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابــــــل
مدال المپیاد
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از nili :
همشون با یکی؟؟؟توی همه ی انواع حیوانات فکر نکنم درست باشه!!مثلا ماهیا!! :D

نه! هر کدوم با "همسر زیبا" ی خودش! یعنی همسری که به نظر خودش از بقیه زیباتره.

• شروع کننده موضوع

ernst haeckel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابــــــل
مدال المپیاد
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از silence :
خب این درست ولی من می گم مثلا چرا زیبای آرمانی برای من چشم درشته و چشم ریز نمی تونه برام جذاب باشه؟ یا مثلا چرا مثلا برای من موی مشکی جذاب تره و برای شما موی قهوه ای؟ آیا این به اطلاعات ژنتیکی من مربوط می شه؟ یعنی از بدو تولد باهامه؟یعنی من حتی اگه در آسیای شرقی هم به دنیا میومدم باز همین زیبای آرمانی رو داشتم؟
- نمیتونم با اطمینان جوابتو بدم.
ولی منطقی اینه که :
به صورت ژنتیکی تو وجودت باشه اما محیط روش تاثیر گذاره. برای مثال برای کسی که تو آفریقا زندگی میکنه یک زن سیاهپوست میتونه "زیبای آرمانی" باشه. اما اگه همون شخص با همون ژن تو ایران بود دیگه زیبای آرمانیش اون فرد قبل نبود.

بالا