• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اجسام هندسی و سایه ها

• شروع کننده موضوع

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک
پاسخ : اجسام هندسی و سایه ها

يه قضيه اي وجود داره به نام "قضيه ي دزارگ" كه احتمالا مي دونين. اين قضيه در واقع مي تونيم بگيم شامل سه قسمت اصلي ميشه: جسم (كه در اينجا مثلثه)، سايه ي مثلث، نقطه ي پرسپكتيو (همون منبع نور) و خط پرسپكتيو شكل. اگه سايه ي جسم و محل منبع رو داشته باشيم، مي تونيم خط پرسپكتيو رو پيدا كنيم و همين طور اگه خط پرسپكتيو رو داشته باشيم، مي تونيم شكل و محل سايه رو پيدا كنيم.
اين قضيه، تحول خيلي عظيمي تو هندسه و البته نقاشي به وجود آورد. قبل از اين، تو نقاشي ها، پرسپكتيو رو رعايت نمي كردن و خيلي غيرواقعي به نظر مي اومدن. اما بعدا خود نقاش ها، كم كم پي بردن كه چه طوري بايد بكشن. ولي كمي بعد، آقاي دزارگ اومد و اون رو در قالب هندسه برد و در واقع قانون مندش كرد.
حالا اگه بخواين، مي تونم بگم كه چي هست قضيه اش، اما اگه بخواين اثباتش كنم، قبلش بايد يه سري چيزاي ديگه هم از قبيل خط منلائوس رو بگم. مي خواين؟

trustme

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
1387
دانشگاه
دانشگاه خواجه نصیر طوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

من بچه بودم تیر برق می کشیدم می دیدم دارن کوچیک می شن ... (چطور نقاش ها مدت ها نمی فهمیدن ؟! :D)

بد نیست توی یه تاپیک در موردش بنویسید و بحث کنیم :D

khamoosh

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مش‍‌‌هَد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

اینا چه ربطی به اجسام هندسی داره؟

• شروع کننده موضوع

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

به نقل از khamoosh :
اینا چه ربطی به اجسام هندسی داره؟
از اول تاپیک خوندین دیگه؟ همه ی این سایه هایی که گفتیم، مربوط به اجسام و اشکال هندسی بودن...

• شروع کننده موضوع

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

به نظرتون چه جوری میشه یه سایه ی بیضی شکل درست کرد؟ می تونین اثبات کنین که واقعاً بیضی هستش و کانوناش هم درسته؟

y.a

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3/ فرزانگان۱
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای ریاضی سال ۹۲
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر - نرم افزار

به نقل از ندا مکرم :
به نظرتون چه جوری میشه یه سایه ی بیضی شکل درست کرد؟ می تونین اثبات کنین که واقعاً بیضی هستش و کانوناش هم درسته؟
اگه دايره رو جلوي منبع نور قرار بديم سايه بيضيه .
مي دونيم كه از برخورد يك صفحه با مخروط بيضي تشكيل ميشه وكانون هاش محل مماس هاي دو كره از بالا و پايين صفحه هستند كه با ديواره مخروط هم مماسند.(ميتونيم راس مخروطو منبع نور در نظر بگيريم.)البته خيلي مطمئن نيستم... :-ss

• شروع کننده موضوع

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

البته می دونیم که دایره رو باید به صورت "مایل" یا کج قرار بدیم جلوی منبع نور که بیضی بشه سایه ش :)
مقطع مخروطیه...

کانون هاش رو درست متوجه نشدم چه جوری گفتین. میشه بیشتر توضیح بدین؟ :-?

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

ای خدا بگم این سوالو چه کار کنه که باعث شد من پروژه ترم یکم رو ناقص بدم... :|

معادله یه پوسته کروی رو بنویسید، با یه صفحه موازی با محور x ها یا y ها قطع بدید. فاکتور z رو حذف کنید، معادله رو ساده کنید. معادله بیضی فکر کنم به دست بیاد. از معادله بیضی هم که همه چیزش مشخص میشه تا اونجایی که یادم میاد.

توضیح پروژه اینکه قرار بود یک آدم رو شبیه سازی کنیم. من دو ماه، از روی مدل راه رفتن خودم، و اندازه گیری های دقیق یک هزارم درجه ای، یه موتور حرکتی نوشتم که میتونستم باهاش آدمم رو برقصونم حتی! :)) با جوی استیک هم کار میکرد. :D

این موتور حرکتی رو روی یه اسکلت که از چند تا خط سه بعده تشکیل شده بود که تو نقطه مفاصل شکسته میشد، پیاده کرده بودم. برنامه ام این بود که هفته آخر، بافت بدم روی اسکلت. نیاز داشتم که با دو تا دایره توی فضا، یه مخروط ناقص درست کنم. معادلش رو تو دو ساعت نوشتم و فکر هم کردم که درسته. کدم رو زدم. صبح روز تحویل آماده شد. اجراش که کردم دیدم، به جای دایره تو فضا داره بهم بیضی میده. :)) از نیم رخ به آدمه نگاه میکردی غمش نبود. :D ولی میچرخید تابلو میشد. خلاصه تهش بیخیال بافت شدیم و اسکلت یه دایره گذاشتم جای سرش، تحویل دادم.

بگذریم که خود استاد هم تو کف سیستم حرکتی این مونده بود و از بازی کامپیوتریام طبیعی تر راه میرفت. ولی چون بافت نداشت، نمرم کم شد. بدی استاد خانم همینه. که منطق نداره. البته کلا دور از جون خانومای محترم سایت. ولی خب حقیقتیه دیگه. البته اساتید آقا، منطق دارن، ولی یه مشکل بدتر دارن اونم اینه که زبان نافهمند... :|

y.a

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3/ فرزانگان۱
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای ریاضی سال ۹۲
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر - نرم افزار

به نقل از ندا مکرم :
البته می دونیم که دایره رو باید به صورت "مایل" یا کج قرار بدیم جلوی منبع نور که بیضی بشه سایه ش :)
مقطع مخروطیه...

کانون هاش رو درست متوجه نشدم چه جوری گفتین. میشه بیشتر توضیح بدین؟ :-?
كره هايي كه در داخل مخروط محاط شده اند و هم چنين به صفحه هاي مورد نظر مماسند رو در نظر ميگيريم . يك كره بالاي صفحه و ديگري پايين صفحه است. محلهاي تماس كانون بيضي است.(اگه منظور رو نرسوندم بگيد تا از دفتر هندسم عكس بگيرم)

Raha.Rad

کاربر جدید
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1403
سلام ببخشيد عکسا تجزيه شدن ميشه دوباره بفرستيدشون؟؟
خيلي خيلي ضروريه

بالا