• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سلاح‌های شیمیایی بلای جان بشر

  • شروع کننده موضوع
  • #1

Tomcat 14

شاهین سیاه
ارسال‌ها
100
امتیاز
406
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
یه جایی
سال فارغ التحصیلی
1402
عوامل شیمیایی قسمت اول:
توجه: این مطالب صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی شما نوشته شده و جنبه تربیت تروریست و یا هر نیروی دیگری را ندارد، لطفا جو شیمی دان شما را نگیرد. اگر گرفت بگوئید ول کند!!

تعریف عامل شیمیایی: سلاحی است که به وسیله مواد شیمیایی محتوی آن بسته به نوع سلاح،یکی از اعضای حیاتی فرد را تخریب کند.
انواع عوامل شیمیایی:۱-عامل تنفسی۲-عامل خون۳-عامل تاول زا۴-عامل اعصاب
تعریف عامل تنفسی:عاملی که به محض ورود آن به بدن از طریق استنشاق مخاط و سلول های کیسه های هوایی ریه را ملتهب و درنهایت تخریب کند که به خفگی فرد منتهی میشود به همین خاطر به این نوع خفگی، خفگی روی سطح زمین نیز میگویند
معروفترین عوامل شیمیایی:فسفژن،دی فسفژن،کلر.
پرکاربردترین عامل تنفسی در طول جنگها متعلق به فسفژن است که تنها علت آن، طریقه آسان تولید آن به صورت انبوه است
روش تولید آن به دو صورت آزمایشگاهی و انبوه میباشد که روش تولید آزمایشگاهی آن ترکیب کلر مایع با کربن منوکسید جامد در دمای منفی۴۰درجه با حضور ذغال کربن است و روش نظامی آن قرار دادن کلروفرم جامد در معرض نور خورشید است.
مشخصات فسفژن:
بی رنگ
در حالت رقیق بوی علف تازه و در حالت غلیظ بوی بسیار زننده(بخاطر کلر)
بسیار فرار و علت آن وجود کلر در ترکیب آن است
اثر پوستی ندارد و با یک ماسک ضدگاز خنثی میشود
در محیط باز دامنه اثر آن بسیار کم و در محیط بسته رنج اثر آن به طرز مرگ آسایی بالاست. پس به همین خاطر کمتر در بمب های هواپرتاب استفاده میشود و بیشتر برای عملیات های تکاوری کاربرد دارد.
 
  • شروع کننده موضوع
  • #2

Tomcat 14

شاهین سیاه
ارسال‌ها
100
امتیاز
406
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
یه جایی
سال فارغ التحصیلی
1402
شناخت عوامل شیمیایی قسمت دوم
**عوامل خون**
تعریف:عواملی که برای گرفتن جای اکسیژن در هموگلوبین خون با آن رقابت میکند. دسته ی عمده ای از این عوامل را سیانید ها تشکیل می‌دهند. نمونه غیر جنگی آن همان گاز کربن منوکسید ست که سالانه جان تعدادی از هموطنانمان را در زمستان در اثر استنشاق آن از دست میدهند. معروفترین عوامل شیمیایی عبارتند از:هیدروژن سیانید و سیانوژن کلراید
--‐-----------------------------------------------------------
هیدروژن سیانید یکی از قوی عوامل خون به شمار میرود که میزان ماندگاری آن در فضای باز بسیار کم و در فضای بسته ماندگاری بسیار خوبی دارد. مایعی بیرنگ با نقطه جوش پایین است و برای همین عمدتا به صورت گاز استفاده میشود. در ابتدا شخص بوی بادام تلخ را احساس میکند (چرا که در بادام تلخ هیدروژن سیانید با غلظت کم وجود دارد) علایم مسمومیت این گاز در دقایق اول سردرد، تنگی نفس و افزایش تنفس و ضربان قلب،سرگیجه،و درنهایت موجب تهوع، خفگی درونی عضلات،تشنج و در نهایت مرگ را منجر میشود.
روش ساخت آن ترکیب سدیم سیانید و یا پتاسیم فروسیانید با جوهر گوگرد۹۸ درجه است
--------------------------------------------------------------
سیانوژن کلراید هم همانند هیدروژن سیانید بسیار قوی و خطرناک است که روش ساخت آن از هیدروژن سیانید کمی پیچیده تر و نیازمند تجهیزات آزمایشگاهی است. ترکیب کربن تترا کلرید با سدیم سیانید به همراه کمی گلاسیال استیک اسید است. سپس مقداری کلرین جامد اضافه میشود و نهایتا مخلوط در دمای صفر درجه به مدت یک ساعت در راکتور همزده میشود.سپس مخلوط را رفلکس(تقطیر) میکنند. مایع بیرنگ حاصله، سیانوژن کلراید است.
توجه:تمامی سیانوژن ها در اثر تماس با آب گاز کشنده هیدروژن سیانید را تولید و مرکز تنفسی را سرکوب میکند. پس برای شستشوی ظروف و یا سطوح آغشته به این ماده با آب جدا خودداری کنید. اگر جان خود را دوست دارید...
 
  • شروع کننده موضوع
  • #3

Tomcat 14

شاهین سیاه
ارسال‌ها
100
امتیاز
406
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
یه جایی
سال فارغ التحصیلی
1402
عوامل شیمیایی قسمت سوم:
سلام به همه فیل های شیمی. امروز با عوامل تاول زا شروع خواهیم کرد.
عوامل تاول زا همانطور که از اسمش پیداست، به محض آلوده شدن، در بدن فرد تاول های بسیار بزرگی ظاهر میشود. یکی از ناجوانمردانه ترین سلاح های شیمیایی ساخته شده همین عوامل تاول زاست. مشهور ترین عوامل تاول زا، خردل گوگرد و لویزایت(خردل آرسنیک) است. بریم سراغ خردل گوگرد. خردل گوگرد یکی از مشهور ترین عوامل تاول زاست که در بین مردم به نام گاز خردل شناخته میشود. در لحظه اول به محض شنیدن اسم گاز خردل، یاد رنگ زرد خردل خوراکی می افتیم، در صورتی که خردل گوگرد هیچ ربطی به خردل خوراکی ندارد. این ماده رنگی شبیه به رنگ ارغوانی مایل به قهوه ای دارد و در آزمایشگاه ها و پوکه های خمپاره ها و یا بمب ها با نامHD شناخته میشود. خردل گوگرد ماده ای روغنی است و رنج کشندگی آن بر خلاف سایر عوامل بسیار کم و چیزی حدود ۳ از ۱۰ است. اماا... فرد تا تا لحظه مرگش زجر کش میکند. عادت خردل، ایجاد بیماری های مزمن و انواع سرطان هاست که در نهایت فرد را از پای در می‌آورد. گاز خردل حالت روغنی دارد و از بد قلق ترین گازها است. چرا که به محض شلیک شدن و پخش شدن این گاز، از تمام راه ها میتواند وارد بدن شود. دقت داشته باشید که خردل حتی از روی لباس نخی هم قابلیت نفوذ دارد(بخاطر روغنی بودنش). نحوه ساخت آن بر دو قسم است. روش معمول و آزمایشگاهی آن، تولید تیودی گلیکول از کلرو اتانول و سدیم سولفید و سپس تولید خردل گوگرد است. اما روش رایج و راحت آن که تروریست های داعش از آن استفاده میکنند، ترکیب متیلن کلرید با پودر گوگرد خالص و سپس ترکیب مخلوط با کلر مایع و تقطیر آن به مدت نیم ساعت،سپس اضافه کردن گاز اتین در یک زمان مشخص و تقطیر و رفلاکس مجدد آن.به محض منتشر شدن گاز بین ۲ الی ۱۸ ساعت سوختگی شدید همراه با تاول های بسیار بزرگی ظاهر میشود. معمولا گاز خردل از طریق استنشاق و پوست جذب میشود ولی اگر فرد شیلد و یا محافظ چشم نداشته باشد، بخار خردل میتواند وارد بدن شود. از عوارض تنفسی آن میتوان به تخریب سلول های ریه و سرفه های همراه با خلط خونی اشاره کرد. مورد بعدی خردل آرسنیک یا همان لویزایت است. این خردل نسبت به گوگرد سمی تر است. حدود۳۰ قطره روی پوست برای کشتن یک نفر کافیست. بدلیل نقطه جوش پایین لویزایت، برای جلوگیری از یخزدگی تسلیحات تاول زا مثل گوگرد آن را با خردل گوگرد مخلوط میکنند. نحوه ساخت آن ترکیب آرسنیک تری کلرید و گاز اتین با کاتالیزور جیوه کلرید در محیط اسیدی(HCl) تولید میشود.
 
بالا