• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اشنایی کامل با بمب ها و مواد منفجره

• شروع کننده موضوع

TOM VF81

مهمان
سلام به همه دوستان علاقمند انجمن!
هر چی گشتم که این تاپیک رو یک جای مناسب باز کنم جایی بهتر از موضوع شیمی پیدا نکردم. خب... خیلی از ماها ممکنه چه توی فیلم ها و چه توی بازی های ویدئویی بمب ها و مواد منفجره را دیده باشیم. در این تاپیک قصد دارم به طور کامل از پایه تا نحوه ساخت برخی عوامل انفجاری صحبت کنم
اخطار!! لطفا پس از خواندن این مقاله جو گیر نشوید و فاز یک بمب ساز را به خود نگیرید تا هم برای خود و هم برای اطرافیانتان خطر آفرین نباشید تا هم گریبان من گرفته نشود و هم شما در سلامت باشید... برای فهم بهتر لازمه مبانی شیمی را بلد باشید. سوالات شخصی یا غیر شخصیتان را در دیوار بپرسید تا تاپیک شلوغ نشود.

اول کار باید پدیده انفجار رو تعریف کنیم:

انفجار: آزاد شدن بسیار سریع انرژی ذخیره‌شده در مواد یا تبدیل سریع مواد از حالت جامد و مایع به گاز را انفجار گویند.

ماده منفجره: هر ماده شیمیایی که بر اثر عوامل خارجی مانند ضربه شعله اصطکاک و غیره منفجر شده و در لحظه‌ای بسیار کوتاه گاز و حرارت زیادی تولید کند را ماده منفجره می‌گویند.

موج انفجار: به انرژی حاصل از انفجار که در برخورد به اجسام و موانع به آن ضربه وارد می‌کند موج انفجار می‌گویند.

سرعت انفجار: سرعت انتقال انفجار در میان ستونی از مواد منفجره را سرعت انفجار می‌گویند.

قدرت انفجار: اثر تخریبی مواد منفجره بر محیط را قدرت انفجار می‌گویند.

حساسیت: میزان پایداری مواد منفجره در مقابل عوامل خارجی را حساسیت می‌گویند.
......................................................
انواع مواد منفجره:
پیروتکنیک ها: موادی که پس از فعال شدن، اثر بر جای میگذارند مثل منتا ها و نارنجک های دودزا

مواد منفجره کند شکن: سرعت واکنش این سری مواد از چند میلی متر تا چند صد متر بر ثانیه متغیر است. این مواد دارای چند ویژگی مهم هستن:
در فضای باز به صورت احتراق میسوزند و در محیط بسته در صورت زیاد بودن ماده اولیه انفجار رخ میدهد ولی اصلا موج انفجار ندارند. این مواد به راحتی با جرقه و آتش واکنششان شروع میشود ولی نسبت به ضربه حساس نیستند. مثل باروت سیاه که فشنگ ها را با آن پر میکنند. یک نمونه بسیار پروازی و این سری مواد، کردایت است. از کردایت به عنوان خرج موشک و خمپاره استفاده میشود، این خرج حالت نوار کاغذی دارد و یکی از کاربرد های آن راکت های آر پی چی است.
فعلا این ها رو خوب یاد بگیرید در قسمت بعدی میریم سراغ مواد تند شکن🙂
پایان بخش اول
Tomcat14

بالا