• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آیا کتاب خوندن اینقدرا هم که میگن مفیده؟

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران
سلام :- "

بنظرتون کتاب خوندن مفیده؟ هر ژانری!
از کجا میدونیم مفیده؟ چه کتابهایی خوندنشون مفیده؟ چطوری باید کتاب خوند که مفید باشه؟
کتاب خوندن می‌تونه تفکر مارو بسته‌تر کنه؟
اگه ما معمولا به سمت خوندن کتابهایی میریم که خوشمون میاد باعث نمیشه طرز تفکر ما ثابت بمونه؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
2020
ببین رفیق کتاب یه رفیق ه مثه همه رفیقای دیه ، تو باش انس میگیری حالا این رفیق ممکنه خوب و مفید باشه یا بد و بدرد نخور . کتابی مفیده که ذهنتو باز کنه .کم کم ش چندتا تاثیر مثبت داشته باشه .مثلا من از وقتی شازده کوچولو رو خوندم چند تا عادت رو ترک کردم یکیش جمع کردن چیزهای بیهوده بود . ببین سعی کن شخصیت درونت بشناسی . یعنی ببین چه کتابی توقعاتت بر آورده میکنه ، از نظر سبک و نویسنده ها . بله گفتم که کتاب میتونه رفیق بد هم باشه ، بعضی کتاب ها هستن ما بهشون میگیم زرد ، این کتابهای زرد عامه پسنده اما از نظر طرز فکر واقعا لایق نمره صفر هستش . این هم بگم که فک کن تو به کتابهای یه نویسنده خلاق علاقه مندی ، اون نویسنده اگه خلاق باشه جوری کتابهاش رو مینویسه که تو هر کتاب چند تا نکته جذاب جدید باشه ،همه کتاب ها (جز کلیشه ای ها)قصه خاص خودشون در دل دارن و به تفکراتت چیزای خاص اضافه میکنن . در آخر اگه بخوام یه نصیحت ارمغانی بت بکنم میگم هیچ وقت تعداد جایزه نشانگر جذاب بودن اون کتاب نیست برو سمت کتابی که ازش لذت میبری

armin_att

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهر ری
سال فارغ التحصیلی
1398
رشته دانشگاه
تقریبا برق
فعالیتی که باعث رشدمون میشه چیزی نیست جز «تفکر»
رو موسیقی هم میتونیم تفکر کنیم ، ولی بیشتر درگیر ضرب آهنگ و صدای خواننده ایم ، بیشتر رو حس و حالمون تاثیر میذاره
فیلم هم به همین شکل ؛
فقط با متن و کتابه که میتونیم با مفاهیم سر و کله بزنیم و خودمون رو مجبور کنیم که درباره چیزی فکر کنیم.
کیفیت مطالعه رو ارجحیت میدم به کمیت کتاب ( این که بشمارم چند تا کتاب خوندم و... )
نظر شخصیمه :
کتابی که منو درگیر نکنه ، مفید نخواهد بود.
میشه همون سرگرمی ای که تو اوقات فراغت انجام میدیم ، مثل همون فیلم و موسیقی.

Chandler.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سیرجان
سال فارغ التحصیلی
1400
ببین رفیق کتاب یه رفیق ه مثه همه رفیقای دیه ، تو باش انس میگیری حالا این رفیق ممکنه خوب و مفید باشه یا بد و بدرد نخور . کتابی مفیده که ذهنتو باز کنه .کم کم ش چندتا تاثیر مثبت داشته باشه .مثلا من از وقتی شازده کوچولو رو خوندم چند تا عادت رو ترک کردم یکیش جمع کردن چیزهای بیهوده بود . ببین سعی کن شخصیت درونت بشناسی . یعنی ببین چه کتابی توقعاتت بر آورده میکنه ، از نظر سبک و نویسنده ها . بله گفتم که کتاب میتونه رفیق بد هم باشه ، بعضی کتاب ها هستن ما بهشون میگیم زرد ، این کتابهای زرد عامه پسنده اما از نظر طرز فکر واقعا لایق نمره صفر هستش . این هم بگم که فک کن تو به کتابهای یه نویسنده خلاق علاقه مندی ، اون نویسنده اگه خلاق باشه جوری کتابهاش رو مینویسه که تو هر کتاب چند تا نکته جذاب جدید باشه ،همه کتاب ها (جز کلیشه ای ها)قصه خاص خودشون در دل دارن و به تفکراتت چیزای خاص اضافه میکنن . در آخر اگه بخوام یه نصیحت ارمغانی بت بکنم میگم هیچ وقت تعداد جایزه نشانگر جذاب بودن اون کتاب نیست برو سمت کتابی که ازش لذت میبری
با بخش دوم حرفت مخالفم.
من بعنوان کسی که کتاب زرد زیاد خونده،الان اصلا پشیمون نیستم از وقتی که پای اون کتابا هدر؟شد.چرا؟ چون الان کتاب زرد رُ خیلی راحت تشخیص میدم و قدر کتابی که پرمحتواست رُ بیشتر میدونم.
(من اولین مطالعاتم در حوزه ی توسعه ی فردی بود که ظاهرا بیشتر از هر حوزه ای کتاب زرد در اون وجود داره)

و راجع به پست اول:بنظرم آدم حتا از کتاب بد هم میتونه یه چیزی یاد بگیره،اگه بخواد،اگه بخواد و اگه بخواد.(حداقلش اینه که یاد میگیره دیگه کتاب بد نخره و اینکه چه کتابی بده و برای اون مناسب نیست.)
در نهایت بنا به تجربه ای که بدست آوردم باید بگم که معتقدم هر کتابی یه تایمی داره،اگه در اون تایم خونده بشه حداکثر بهره وری رُ برات داره و درغیر اینصورت شاید نتونی زیاد باهاش اخت بشی و یا شاید دیگه تاریخ مصرفش برات بگذره.(برای اولین بار خوندن )
درکل کتاب خوندن جذابیتی داره که باید خودت کشفش کنی.

MmmSampadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1405
ببین دیگه این حمایت از کتاب و کتاب خوانی واقعا مسخرس آدم باید خودش از کتاب یه چیزی یاد بگیره نه اینکه فقط بخونه و بره
هرکتابی ارزش خوندن نداره
کتاب ها میتونن آگاهی تو رو بالا تر از دیگران ببرن مثل مقالات علمی

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
یه مطلبی می خوندم
می گفت کم و سطحی کتاب خوندن خطرناک تر از کتاب نخوندنه
کسی که یه سری اطلاعات سطحی داره احساس دانایی میکنه در حالی که خوب مطالعه اش سطحی بوده کسی که نمی خونه یه جورایی انگار اجازه ی اظهتر نظر هم نداره
پس آره کتاب خوندن میتونه دیدگاهتو بسته تر کنه به عبارتی بکشونتت به جاده خاکی
...
هر کتابی ارزش خوندن نداره
حتی گاهی اوقات ارزش خوندن کتاب ها به فرد بستگی داره
مثال میزنم
کسی که فن بیان خوبی داره نیازی یه کتاب فنون فن بیان ابتدایی نداره
...
بعد راجب اینکه وقتی کتاب های مورد علاقه مون می تونیم بافث ثابت موندن میشه
نه تنها باعث این بلکه باعث تعصب میشه

anaana251223

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
جایی همین حوالی
خب اینطوری نیس ک خیلی متوجه تاثیرش بشی ب نظرم
ولی به نظرم هر ژانری ک بخونی حتی چرت ب نظرم تاثیر خودشونو دارن و واقعا پس از چن سال نتیجشو تو حرفاتون و کاراتون میبینید

zeynabgol

به گِلِ انجمن نِشَسته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
کتاب خوندن بیشتر از اون که میگن مفیده!

MaMaL.ZzZ

یک عدد INTP هستم :)
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی ۵
شهر
شهرجدیدهشتگرد
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
متاسفانه ندارم :)
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی برق
حدودا 2400 سال پیش کل یونان زیر 2 میلیون نفر جمعیت داشت ولی از دلش ارسطو و افلاطون و سقراط بیرون اومدن

اگر بخوایم این رو به کتابخون بودن ربط بدیم الان از 86.7 میلیون نفر ایرانی باید حداقل یک گردان فیلسوف مثل اینها میداشتیم دیگه نه ؟

در عین حال الان اینهمه استاد داریم که یک کتابخونه رو شخم زدن ولی تهش میان ماله کشی احمقانه ترین عقاید حکومت رو میکنن

خب پس میشه گفت کتاب خوندن اونقدرام مفید نیست که تو اذهان جا افتاده

بیشتر اون کنجکاوی و پرسشگری باعث مفید بودن کتاب میشن که از تربیت و فرهنگ جامعه بدست میاد

بطور خلاصه یک ادم گنجکاو و پرسشگر "بگیر ارشمیدس" با یک کتاب >>>>> استاد ارزشی دانشکده معارف با 100 تا کتاب

Thea

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
nyb
سال فارغ التحصیلی
1405
کتابِ خوب خوندن مهمه
و از یک جایی به بعد هم حتی کتاب هایی با محتوای زرد خوندن هم حتی می‌تونه جالب باشه اگه به زرد بودن اون کتاب آگاهی داشته باشید و تحلیلش کنید، واقعاً جالب میشه
اسم نمی‌برم ولی اکثر کتاب هایی که قطعاً اسمشون رو شنیدید، کتاب هایی با محتوای زرد هستند، و اگه اسم ببرم قطعاً افراد زیادی مخالف خواهند بود، و حق هم دارند البته، این کتاب ها جوری آدم رو به توهم آگاهی و حال خوب می‌رسونن که حتی باعث میشه واقعاً شما پیشرفت کنید و به آگاهی برسید و ...
ولی بعدها که به آگاهی بیشتری رسیدین متوجه جریان خواهید شد.

بالا