• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

عمل کردن به برنامه درسی

• شروع کننده موضوع

M_A_H_D_I

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
4444
مدال المپیاد
مسابقات ریاضی IMC , مسابقات ریاضی آسیایی ساسمو، مسابقات ب.م.م ریاضی
سلام دوستان
شاید براتون اتفاق افتاده باشه که یه برنامه ریزی عالی برای درس خوندن آماده میکنید ولی نمیتونید یا نمیشه اجراش کنید(انگیزه، حوصله،توان و ...) کافی نداری.
این تابستون چندین بار برنامه ریزی کردم اما اجرا نکردم:)
خواستم اگر میشه بهم کمک کنید.
اگر این شرایط برای خودتون به وجود اومده چجوری مدیریتش کردید؟

reyhaneh24

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
دو تا برنز کارآفرینی
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روانشناسی
سلام دوستان
شاید براتون اتفاق افتاده باشه که یه برنامه ریزی عالی برای درس خوندن آماده میکنید ولی نمیتونید یا نمیشه اجراش کنید(انگیزه، حوصله،توان و ...) کافی نداری.

من خودم به عنوان یک اسطوره تو عمل نکردن به برنامه هام :شوخی میتونم این چیزایی که به خودم تا حدودی کمک کرد رو بگم :

۱_ اگه کنکوری یا المپیادی نیستین تو تابستون خودتون رو خسته نکنید .‌به هر حال سال تحصیلی و امتحانای خرداد تازه تموم شده و حتما اول از همه استراحت کافی کنید
و با برنامه سخت و زیاد خودتون رو آزار ندین
اگه از این فرصت ۳ ماهه درست استفاده و تفریح و استراحت نکنید هم تابستونو با کسلی و عمل نکردن به برنامه هاتون حروم کردین و هم این خستگی تو تنتون مونده و حتی برای مهر و شروع سال تحصیلی بعدی هم انرژی ندارین (=

۲_ چند تا کار رو هم زمان با هم انجام ندین . معمولا اول تابستون همه میخوان هزارتا کارو انجام بدن ( البته بازم به جز کنکوریا و ...(= ) و زبان بخونن، درس بخونن، کلاس برن ،یه چیز جدید یاد بگیرن و ...
اگه هدف اصلی تون درس خوندنه باید سعی کنید بقیه برنامه های دیگه تون رو خط بزنید و اگه ضروریتی نداره حتی به سال های اینده موکول کنید و یا اگه قصد یادگیری چیزای جدید دارین زمانو تقسیم بندی کنید و مثلا تو هر ماه فقط رو یک چیز تمرکز کنید

۳_ برای خودتون جایزه و پاداش درنظر بگیرید ._.
سعی کنید چیزهایی که واقعا دوسشون دارید و بهشون نیاز دارید رو جایزه در نظر بگیرید
اینجوری هم تشویق به انجام اون کار میشین هم یاد میگیرید برا به دست اوردن چیزهایی که دوست دارید باید سختی بکشید .-.

۴_ خودتونو سرکوب نکنید
اگه تاحالا برنامه ریختین و بهش عمل نکردین با سرکوب و بد و بی راه رفتن به خودتون ، خودتونو اذیت نکنید .-.
به جای استفاده از کلمات منفی به این فکر کنید که چرا به برنامه هاتون عمل نمیکنید و دردتون چیه . و اینم بدونید که خیلیا هم هستن که مثل شما ان و به برنامه هاشون وفادار نیستن ._.
اگه جز کسایی هستین که برا راحت شدن از عذاب وجدان
خودتون رو تنبیه میکنید یا بد و بی راه میگید حتما این عادتو ترک کنید . چون به مرور زمان به زور تلقین هم که شده همه ی اون ویژگی های بدی که به خودتون نسبت دادین تبدیل به شخصیتتون میشه .-.

۵_ به این فکر کنید که شاید همون برنامه ریزی عالی ای هم که کرده بودن یه جاییش مشکل داشته باشه :-":-?
برنامه ای که نتونه تبدیل به عمل بشه ...:-?

۶_ سعی کنید به درس هاتون یا کار هاتون علاقه مند بشید
اگه علاقه به وجود بیارید و در ذهنتون کامل برای خودتون جا بندازید که چرا من باید این کارهارو انجام بدم و دلیل و علاقه کافی داشته باشید ، خود به خود به سمت درس کشیده میشین و از درس خوندن و یا انجام کاری که میخواین لذت میبرید .

همینا دیگه :-"

00000000

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
...
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
1234
سلام دوستان
برنامه ی خیلی سنگین نریزید که از پسش برنیاید.
خیلی معقول مشخص کنید چه‌کار هایی رو میخواید تو یه بازه زمانی مشخص انجام بدین انجام بدین(مثلا تا هفته ی دیگه دو تا گرامر زبان کار میکنین.یا هفته ی دیگه یه فصل فیزیک میخونید یا فلان کتاب رو تا این تاریخ تموم میکنید)
بعد تقسیم بندی کنید.لازم نیست هر روز همه ی کار هارو بکنید.اگه برنامتون درسیه برنامه رو همیشه سبک شروع کنید و آروم آروم ساعتشو بیشتر کنید.
اگه پلنر دارید البته این نظر منه علاوه بر برنامه ی مطالعاتیتون برنامه ی تفریحتونم بزارید.مثلا سه قسمت سریال یا ۳۰ دقیقه کتاب‌.یا مثلا بیست دیقه تمرین ساز.
اینجوری انگیزه میشه واستون همه رو باهم انجام بدین.
من نمیدونم البته چند سالتونه ولی خب همونطور که دوستمون اون بالاهم گفت اگه کنکوری نیستید یا حداقل یازدهم نیستید لزومی نداره تابستون خیلی وقت بزارید روی درس خوندن.مگر اینکه توی درسی اشکال خیلی اساسی داشته باشید.
خیلی کمال گرا نباشید.مثلا اگه برنامه گذاشتید ساعت نه پاشین و یه دفعه ساعت ده پاشدید نگید دیگه وقتم رفت هیچی انجام نمیدم.
درسایی که دوست ندارین رو هیچوقت نزارید واسه اخر شب یا واسه مواقع بی حوصلگیتون.چون نه بازدهی داره و معمولا هم نمیخونید.
سعی کنید بزارید بین برنامه ی درسایی که دوست دارید .
معمولا خیلی اوقات اجرا نشدن برنامه علتش اینه که برنامه خیلی آرمانیه.برنامه رو متناسب با خودتون بچینین.نگید فلانی الان ۱۰ ساعت درس میخونه منم باید انقد درس بخونم.

بالا