• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آلودگی نوری

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
94
IMAGE634294799830312500.jpg

از ویکی پدیا:
آلودگی نوری (به انگلیسی: Light pollution)‏ نوعی آلودگی است که به روشن شدن بیش از حد یک محیط بر اثر نورهای مصنوعی گفته می‌شود. آلودگی نوری باعث کاهش حد قدر و دیده نشدن ستارگان و اجرام آسمانی در آسمان شهر شده و مانند تمام انواع دیگر آلودگی، به اکوسیستم آسیب می‌رساند.

آلودگی نوری رو شاید خیلی ها متوجهش نباشیم، ول تاثیرات زیادی رو زندگی ما میذاره. میدونین این اثرات چیا هستن؟ مضرن یا مفید؟ عوامل ایجادشون چیه؟ راهی برای کاهشش هست؟ چی هستن و مزایا و معایب اون ها چیه؟

Zed

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو/یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان‌شناسی
پاسخ : آلودگی نوری

الان برای من سوال پیش اومده این آلودگی تو ارتفاعات هم باعث میشه باز نتونیم ستاره رو ببینیم؟ مثلاً بالای قله دماوند.

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

wow. تا حالا از این دید به نور نگاه نکردم. ولی این که از هر طرف یه نوری بزنه تو صورتم برام آزار دهندست.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از هوپا :
اثرات آلودگی نوری بر انسان

قرار گرفتن طولانی مدت انسان در زیر نور مصنوعی به علت وجـود اشـعه مادون قـرمز و فـرابنفـش باعـث آسیب های چشـمی می گردد. نورهای مزاحمی مانند نورهایی که از پنجره در هنگام خواب وارد اتاق می شود باعث بروز استرس و کاهش تمرکز فکر در انسان می شود و در دراز مدت باعث تضعیف دستگاه ایمنی بدن و افـزایش احتمـال ابتلا به انـواع سرطـان از جمله سرطان های پوستی، جوش زدگی، رنگ پریدگی و سرطان سینه در زنان می گردد.

از انواع دیگر آلودگی نوری می‌توان به خیرگی اشاره کرد. هنگامیکه پرتو مستقیم یک منبع نور با شدت زیاد در محور دید عابرین یا رانندگان قرار می‌گیرد این پدیده رخ داده و سبب کم شدن دید و ناراحتی عابرین و رانندگان می شود و خطر تصادفات را در هنگام رانندگی افزایش می دهد. چراغ های تزئینی که شهرداری ها در کنار خیابان ها به جهت ایجاد زیبایی مصنوعی به کار می برند نیز می تواند باعث خیرگی و یا خستگی چشم راننده گردد. در حقیقت به جز آسفالت خیابان و تابلوهای راهنمایی، راننده نباید هیچ نور دیگری را در میدان دید خود ببیند. این یعنی توجه به زاویه و مقدار تابش.

طریقه درست نصب لامپ در معابر
همچنین نور بیش از اندازه، آستانه تحمل و ساعت درونی بدن را که کنترل کنـنده سیستم های زیسـتی و ریتـم های رفتـاری است، کاهـش داده و موجب افسردگی نیز می گردد.

در شهر های بزرگ به دلیل میزان بالای نور مصنوعی پراکنده شده در جو، ‌امکان دیدن ستارگان و طبیعت آسمان شب برای ساکنان آن وجود ندارد همچنین ستاره شناسان مجبورند مسافت های بسیاری را پیموده تا به آسمانی تاریک و عاری از هر نوع نور آزاردهنده دست پیدا کنند. مبارزه با آلودگی نوری هدف تاریکی مطلق در شهر ها و دیدن کهکشان راه شیری را دنبال نمی کند، بلکه انتظار دارد گنبد نورانی شهر در فاصله 200 کیلومتری، افق آسمان رصدگر را از بین نبرد.

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

باعث مرگ هم ميشه؟ :|

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

نمیدونم اینم جزوش میشه یا نه ولی فکر میکنم از اثراتش رو خیلیامون تجربه کرده باشیم .
به شخصه یه موقع هایی تو ماشین که نشستم وقتی یکم مسیر طولانی میشه و نور های خیابون ها زیاده وقتی بیرون رو نگاه میکنم سر درد و حالت تهوع و ... بهم دست میده، یعنی در کل حالم بد میشه .
مجبور یا به دور نگاه کنم یا اصلا چشام رو ببندم ...

راه جلوگیریش چیه؟

tinaradvand

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره دوره 11 المپیاد نجوم و اخترفیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

چند شب پیش رفتم بالا پشت بوم به همراه هرمس عزیز (تلسکوپ گرام ) دیدم شهرک بغلی دو تا نور افکن انداخته تو آسمون این هوا :| بعد حدود ساعت دوازده اینا خاموش کرد من هم تا اون موقع سوت میزدم و بیکار نشسته بودم بعد که اونا خاموش شد یکم دقت کردم دیدم تقریبا کل آسمون قرمز بود
تلسکوپ از طریق جمع کردن نور باعث میشه جرم هارو ببینیم از بس نور زیاد بود تو چشمی آسمون سفید دیده میشد در حالی که اگه برین تو روستا یا کویر سیاه دیده میشه یا کلـــــــــــــی ستاره ...
ما از دیدن آسمون بالا سرمون محرومیم :) :|
1c51w5mnj8xqoqaqk8.jpg

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم

ستاره شناسان مجبورند مسافت های بسیاری را پیموده تا به آسمانی تاریک و عاری از هر نوع نور آزاردهنده دست پیدا کنند. مبارزه با آلودگی نوری هدف تاریکی مطلق در شهر ها و دیدن کهکشان راه شیری را دنبال نمی کند، بلکه انتظار دارد گنبد نورانی شهر در فاصله 200 کیلومتری، افق آسمان رصدگر را از بین نبرد.
:لایک واقعا. اصلا ستاره شناسان که هیچی، همین رصد معمولی که واسه المپیاد نجوم یا پژوهش میخوان بچه ها رو ببرن باید کلی راه تا یه مکان رصدی درست حسابی برن که از غروب خورشید تا طلوعش بتونن رصد کنن،ینی الان تو تابستون نهایتا 8 ساعت اینا و واسه رفت و آمد 12 ساعت اینا تو راه باید بود :|

mim.mim.ghaf

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتى
شهر
یه شهر کوچیک
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
داروسازی
آلودگی نوری هم مبحث مهمیه ها! چرا این تاپیک خوابیده؟
@Sara.kh امثال شما که منجمین باید در مورد مسئله به این مهمی به مردم آگاهی بدین!(چون تو جمعیت محیط زیستی ما یه منجم هست که برامون یه کارگاه در موردش گذاشت گفتم شاید شما هم یه اطلاعاتی داشته باشین;))

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1920
مدال المپیاد
نقره
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
فیزیک
آلودگی نوری هم مبحث مهمیه ها! چرا این تاپیک خوابیده؟
@Sara.kh امثال شما که منجمین باید در مورد مسئله به این مهمی به مردم آگاهی بدین!(چون تو جمعیت محیط زیستی ما یه منجم هست که برامون یه کارگاه در موردش گذاشت گفتم شاید شما هم یه اطلاعاتی داشته باشین;))
آلودگی نوری چیزی نیست که خیلی به نجوم ربط داشته باشه صرفا باعث میشه نتونیم رصد کنیم و اصلش زیاد مربوط نیست، راه حل ساده ای که داره اینه که از چراغایی توی شهر استفاده بشه که رو به پایینن، اهمیتشو خیلی درک نمیکنم

mim.mim.ghaf

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتى
شهر
یه شهر کوچیک
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
داروسازی
واقعا؟ فکر می‌کردم واسه شما خیلی معضل بزرگی محسوب بشه. اهمیتش خب بیشتر توی زمینهٔ محیط زیسته. البته شاید نسلای قبل از ما که آسمون تاریک‌تری رو به نسبت تجربه کردن بهتر درک می‌کنن این موضوعو(راستی چرا ایموجی+پرانتز=یه ایموجی جدید؟)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1920
مدال المپیاد
نقره
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
فیزیک
واقعا؟ فکر می‌کردم واسه شما خیلی معضل بزرگی محسوب بشه. اهمیتش خب بیشتر توی زمینهٔ محیط زیسته. البته شاید نسلای قبل از ما که آسمون تاریک‌تری رو به نسبت تجربه کردن بهتر درک می‌کنن این موضوعو(راستی چرا ایموجی+پرانتز=یه ایموجی جدید؟)
مانع که هست ولی خب رفع میشه

Detective SHERLOCK

Logophile
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
مدال المپیاد
دردست احدااااث ؛) المپیاد دانشجویی میرویم ان شا الله
دانشگاه
کاشان
رشته دانشگاه
پزشکی
ولی من واقعا با آلودگی نوری مشکل دارم به عنوان یه آدم عادی:|(منجم نه ام:D)
مثلا اصفهان آدم شبش انگار شب نیست و خیلی روشنه ولی کاشان شباش تاریکتره( البته جای خوابگاه که بیرون شهره بماند)
و فکر میکنم موجب بیماری های روانی بشه:-?
(تنظیمات هورمونی رو بهم میزنه:-?)

mim.mim.ghaf

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتى
شهر
یه شهر کوچیک
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
داروسازی
ولی من واقعا با آلودگی نوری مشکل دارم به عنوان یه آدم عادی:|(منجم نه ام:D)
مثلا اصفهان آدم شبش انگار شب نیست و خیلی روشنه ولی کاشان شباش تاریکتره( البته جای خوابگاه که بیرون شهره بماند)
و فکر میکنم موجب بیماری های روانی بشه:-?
(تنظیمات هورمونی رو بهم میزنه:-?)
همون طور که احتمالا قبل‌تر تو این تاپیک سرش بحث شده آلودگی نوری بر اساس شواهد به شدت احتمال ابتلا به سرطانو افزایش میده(به دلیل این که شب‌ها دیگه ملاتونین ترشح نمیشه) و به همون دلیل احتمال افسرگی هم وجود داره. در ضمن آلودگی نوری تأثیر بسزایی بر زندگی سایر جانداران داره. مثلا با اختلال در روز و شبِ گیاهان ریتم فتوسنتزو به هم میریزه و حتی باعث میشه بعضی گونه‌ها نتونن تولید مثل کنن

بالا