• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نقدخوندن قبل از مطالعه‌ی کتاب؛ درست یا غلط؟

• شروع کننده موضوع

كياناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان ۱
شهر
اصفهـان
سال فارغ التحصیلی
96
سلام. مطمئناً که همه‌تون بعد از خوندن کتاب ِ ایکس، می‌رید و نقدهایی رو هم که بر این کتاب شده رو می‌خونید. [که مطمئناً کارِ درستی ـه. :د] اما سؤالی که این‌جا مطرح می‌شه اینه که آیا خوندنِ نقدی قبل از مطالعه‌ی کتاب ِمربوطه درست هست؟ اگر آره چرا؛ اگر نه هم چرا؟ اصلاً هرکودوم –اول چندتایی نقد بخونی بعد خودِ کتاب رو یا اصلاً قبل از خوندنِ کتاب هیچ نقدی نخونی- چه مزایا و معایبی دارن؟ هم‌چنین نقدی که بالفرض تصمیم گرفتی قبل از خوندنِ کتاب بخونی، باید دارای چه سطحِ کیفیتی و چه‌مقدار اطلاعاتی درمورد کتاب باشه؟ و سؤال‌هایی از این‌دست.
به‌شخصه خودم همیشه با این‌موضوع درگیر بودم و جزوِ گروهی‌ئم که پیش از مطالعه‌ی کتاب نقدهایِ مرتبط‌ش رو می‌خونم. شما چطور؟! :D

swz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
پاسخ : نقدخوندن قبل از مطالعه‌ی کتاب؛ درست یا غلط؟

اصلا كار خوبى نيست! نكنين از اين كارا : دى

من خودم يه كتابى دارم كه اينجا يك نظرى دربارش خوندم اصلا ديگه رغبت خوندش ُ ندارم ! درحالى كه دخترخالم كه خونده ميگه كتاب خوبيه !
وقتى يه نقدى رو ميخونين فكرتون هنگام خوندن كتاب به سمت نقده همش و قسمت هاى ديگه كتاب رو توجه نميكنيد.

البته يه مقدار هم برميگرده به اين كه هر كتابى ارزش يه بار خوندن ُ داره يا نه! فكر كنين بهش ... :-"

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

اصلا خوب نیست به نظر من. من خودم قبل از خوندن هر کتاب یه ریویوی خلاصه ازش می‌خونم که بفهمم قضیه چیه و اینا٬ اما نقد نه. به خاطر این که اون لذت کشف اعماق کتاب(!) از آدم گرفته می‌شه.
یه مساله‌ی دیگه‌ئم هست. بعضی وقتا نقد خیلی مثبتی از یه کتاب می‌خونیم و بعد که می‌ریم خود کتابو می‌خونیم٬ سرخورده می‌شیم؛ و برعکس. انقدر از کتاب بدی شنیدیم که خوبی‌هاشو نمی‌بینیم اصلا.

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

همین که نرگس گفت. خل‍اصه‌طور آره؛ ولی نقد نه. اون خل‍اصه -که صرفاً «خل‍اصه‌ی سیر کلّی داستان» باید باشه ول‍اغیر- رو به‌خاطرِ این می‌خونم که ببینم کل‍اً کتابی هست که به من بخوره یا نه. :ی درحالی‌که اگه نقدش رو بخونم، وقتی با یه نکته‌ی مثبت یا پدیده‌ی دوست‌داشتنی یا هم‌چین چیزی توی کتاب مواجه می‌شم به اون اندازه ذوق نمی‌کنم. :-""" صرفاً می‌گم «عه؛ آره؛ نقده راست می‌گفت آ» و به خوندن‌م ادامه می‌دم. :-"" لذّت کشفِ کتاب رو از آدم می‌گیره به‌نظرم! و یه پیش‌فرضِ جهت‌گیرانه‌ای از کتاب می‌ده به آدم که خب ممکنه با اون چیزی که واقعاً هست فرق کنه.
چیزِ دیگه‌ای هم که هست، اینه که ممکنه نقده هر کلمه رو تفسیر کرده‌باشه و نمادِ چیزی درنظرگرفته‌باشه درحالی‌که داره چرت‌وپرت می‌گه :-"" که خب کل‍اً می‌تونه پیش‌فرضِ آدم رو از خل‍اصه/سِیرِ اصلی عوض کنه و شمای خواننده رو از خوندنِ اون کتاب منصرف، به این استدل‍ال که «جوّ کتاب به‌نظرم نمی‌خورد به سلیقه‌ی من» و اینا. :ی

× بعد از خوندنِ کتاب ولی نقد بخونید؛ ریویو بنویسید؛ قفسه بزنید ؛؛) #مدیرسابق

Marjan.N

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران

من هم در مورد کتابا هم در مورد فیلما اگه قبلش نقدی ازش به دستم برسه میخونم اتفاقا من با یه مطلب خلاصه وار مخالفم چون همه چیزو لو میده باید یه نقدی باشه که یه گوشه هایی از اون کتاب یا فیلم حالا مشخصا کتاب رو بهت نشون بده بعد که کتابو میخونی بیشتر توش عمیق میشی به اون چیزایی که منتقد اشاره کرده بیشتر دقت میکنی و خب اساسا میفهمی نقد به جایی بوده یا نه لازم نیس کل ذهنتو از اون نقد پر کنی که دیگه چیزی نبینی یعنی اگه قبلش نقد خونده باشی کلا بیشتر چشمتو باز میکنی حالا نمیخواد نگران باشی که دیگه خودت هیچی از کتاب برداشت نمیکنی اولا که تو یه جور فک میکنی و اون منتقد یه جور دیگه کتاب خوبی باشه مطمئنا چیزهایی هم میمونه که خودت کشف کنی

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

به نظر من بله، غلطه.
هر چقدر هم که سعی کنیم قضاوت نکنیم، به هر حال روی ذهنیت ما تأثیر میذاره.
ولی فکر میکنم لازمه بعد از خوندن خود کتاب، و فکر کردن در موردش، نقد های مختلف رو هم بخونیم.

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

یه خل‍اصه‌طورِ خوب اصول‍اً نباید اسپویلرِ داستان باشه البته. :-"

kia.celever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی ۳
شهر
تهران

البته من زیاد با خلاصه‌طور خوندن هم موافق نیستم. در وهله‌ی اوّل اسپویلر بودن یه مفهوم نسبیه. ممکنه تو یه خلاصه مطلبی بیاد که به نظر نویسنده زیاد تو سیر داستان مهم نیست و باعث بی‌مزّه شدن کتاب نمی‌شه، ولی به نظر خواننده این‌طور نباشه.
به علاوه جملات خلاصه‌ای که می‌خونیم با خود کتاب فرق داره. مثلاً ممکنه تو خلاصه این‌طوری بیاد که «داستان در مورد یه مرد چهل‌ساله‌ست که فلان». ولی نویسنده‌ی کتاب همین مطلب رو -که اسپویلر هم نیست- یه جور دیگه بیان می‌:کنه. و این می‌تونه از لذّت خوندن کتاب کم کنه، یا باعث بدفهمی بشه، یا از این قبیل مشکلات.

M.H.R

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
urm

به نظر منم خوندن نقد کتاب قبل از خوندن خود کتاب اصلا کار جالبی نیست اول اینکه ذهنیت ادمو نسبت به موضوع تغییر میده و باعث میشه با برداشت های قبلی کتابو بخونیم دوم هم اینکه جذابیت خوندن کتاب کمتر میشه . البته من خودم ترجیح میدم نظرات کلی دیگران رو قبل از شروع به خوندن کردن بدونم .با نظر اناهید هم کاملا موافقم و فکر می کنم بعد از اتمام کتاب و تفکر در مورد اون خوندن نقد های اون کتاب خالی از لطف نیست .

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی

به نظرمن نقد ، یعنی برداشت افراد مختلف از جنبه های هر کتابی میتونه متفاوت باشه ، اما چیزی که توی نقدهای مختلف کتابا دیدم توجه و تمرکز روی یه جنبه ی خاص بود ، با خوندن اون نقد ، شما میتونید فقط یه جنبه ی بارز رو ببینید و حین خوندن کتاب باهاش ارتباط بیشتری برقرار کنید . علاوه بر این ، توجه و دقتون برای درک این جنبه به توجه روی جنبه های دیگه ی کمتر توجه و دیده شده منتقل میشه . درست مثل دو یا سه باره خوندن یه کتاب و هربار با چیزهای جدیدتری رو به رو شدن .
اگر قصدمون درک اجمالی و از سرباز کردن تفکر باشه به هیچ وجه ، اما اگر با هدف درک بیشتر از تمام جنبه های کتاب باشه (از دید تجربه ی ناچیزم) میتونه مفید و خوب باشه حتی

:-|

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
frz1
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
مهندسی معماری
بنظرم اول کتاب را بخوانیم بهتره بعد نقد.من حتی توصیه نمیکنم ک مقدمه را هم خواند قبل از خواندن کتاب چون بعضی هاش جهت گیری فکری میده

بالا