• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

Hbridge

• شروع کننده موضوع

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
سلام
یکی از دوستان در سایت سوالاتی در مورد H bridge پ.خ میکردن
بعد یه سری بحث گفتم که میام و اینجا یه توضیح کلی قرار میدم تا شاید برای دیگران هم مفید باشه

خب ببین من خیلی ساده و مختصر توضیح میدم، این طوری اول اصل ماجرا رو متوجه می شیم بعد اگه لازم شد می ریم سراغ جزئیات
اول گفتی فرق ترانزیستور npn و pnp
خب ترانزیستور pnp ترانزیستوری هست که در صورت تحریک پایه ی b توسط n ، جریان پایه ی e رو میندازه رو پایه ی c.
و ترانزیستور npn ترانزیستوری هستش که در صورت تحریک پایه ی b توسط p ، جریان پایه ی c رو میندازه رو پایه ی e.
تفاوت شماتیک این 2 تا ترانزیستور توی جهت فلشی هستش که رو پایه e کشیده میشه (همیشه به صورت استاندارد این فلش رو پایه ی e کشیده میشه و سر این فلش، n رو نشون میده (مثل دیود که سر فلش n رو نشون میده))
یعنی اگه فلش رو به پایه ی b باشه، ترانزیستور pnp و اگه فلش به سمت خارج ترانزیستور باشه ترانزیستور npn هستش.
حالا میرسیم به این که موتور در ازای ولتاژ ایجاد شده بین پایه هاش چه عکس العملی نشون میده،
یکی از پایه ها رو فرض میکنیم IN 1 و اون یکی رو IN 1،
اگه IN 1 = L و IN 2 = L موتور ترمز میکنه.
اگه IN 1 = H و IN 2 = H موتور ترمز میکنه.
اگه IN 1 = H و IN 2 = L موتور به جهت X میچرخه.
اگه IN 1 = L و IN 2 = H موتور خلاف جهت X میچرخه.
*اینا اینجا همگی یه معنی رو میدن : L = n = 0 و H = P = 1
حالا سوال اصلی اینکه H bridge چیه و چی کار میکنه؟
به این 2 تا دلیل دقت کن:
1.جریان خروجی یک میکروکنترلر برای به حرکت در آوردن یک موتور پایینه.
2.ولتاژ خروجی یک میکروکنترلر برابر 5 v هستش اما ولتاژ کاری همه ی موتور ها این نیست.
پس ما با استفاده از ترانزیستور به عنوان تقویت کننده (یکی از کاربرد های اون) این کارو انجام میدیم و مداری طراحی میکنیم که بتونه با 2 ورودی، تمام حالت هایی رو که این بالا نوشتیم ایجاد کنه.
(اگه IN 1 = H بود OUT 1 = H بشه (منظور از IN 1 اینجا پایه ی 1 ورودی H bridge هست و منظور از OUT 1 پایه ی 1 خروجی H bridge که قراره وصل بشه به IN 1 موتور) اما با این تفاوت که ولتاژ و جریان در OUT 1 نسبت به IN 1 ـه H bridge تقویت شده باشه، همین روال برای IN 2 ـه H bridge هم صدق می کنه)
حالا با یکم دقت میتونی خودت این مدارو بکشی، البته راهنمایی ای که بهت کردم اون روز رو هم به کار بگیر، با 2 ترانزیستور npn و 2 ترانزیستور pnp این مدارو طراحی کن.
حالا من خودم شماتیکشو میکشم میزارم اما سعی کن اول خودت بکشیش اگه نشد بیا اینو نگاه کن
H_bridge.png

اینم توضیح مدار:
اگه IN 1 = L باشه ترانزیستور Q 1 تحریک و OUT 1 = GND میشه
اگه IN 1 = H باشه ترانزیستور Q 2 تحریک و OUT 1 = VCC میشه
اگه IN 2 = L باشه ترانزیستور Q 3 تحریک و OUT 2 = GND میشه
اگه IN 2 = H باشه ترانزیستور Q 4 تحریک و OUT 2 = VCC میشه
این طوری تمام حالت ها تولید شده.
در مورد مدار داخلیL298 پرسیدی اینم بگم: ساده ش اینه که داخلش 2 تا H bridge مجزا هست که تو هر کدوم با استفاده از گیت AND در صورتی که پایه ی En = H باشه H bridge فعال میشه.

بالا