• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

برنامه خوب, عمل نداریم!!

• شروع کننده موضوع

manbikas

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farz
شهر
ghabrestan
سلام

یه مشکلی که خیلی حاد هم تشریف دارن :د این هست که برنامه ی خوبی میریزیم قشنگ پوشش میده

کارایی که میخوایم رو ولی کو اجرا؟ مثلا یه رب استراحت داره ولی امکان نداره زودتر از نیم ساعت بیای سر درست! X_X

و این میشه که مطابق برنامه شما باید ساعت n فلان درس رو تموم کنی نمیشه بعد کل برنامه میریزه بهم بعد آخرش

به هیچی نمی رسی :د یه وعضی اصلا

چه جوری باید این برنامه رو عملی کرد و مخصوصا استراحت ها چه جوری میشه کنترل کرد؟

ممنون پیشاپیش

من فکر کردم چون مشکل ِ خیلی ها هست شاید بهتر باشه یه تاپیک جدا براش بزنیم ولی باز به صلاح دید مدیران میسپارم. : )

anahita_ashg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
همدان-رشت
پاسخ : برنامه خوب, عمل نداریم!!

يكي از مشكلاتي كه من داشتم اين بود كه برنامه هام زيادي آرمان گرايانه بود! به خصوص اوايل برنامه ريزيم. چون مني كه كلا 1 ساعت هم نميخوندم، انتظار داشتم يكدفعه 4 ساعت بخونم و مسلما نميشد و روحيه م رو هم كم ميكرد! واسه همين به نظرم اول بايد از ساعت ِمطالعه ي كم شروع كرد و بعدا زيادش كرد!

در مورد ِتايم ِاستراحتم همين مشكل رو داشتم! 45 دقيقه درس ميخوندم بعد به جاي يه ربع استراحت تا نيم ساعت بيكار بودم! واسه همين اومدم يك ساعت و نيم درس خوندم، بعد به هواي يه ربع استراحت بلند شدم و بعد از نيم ساعت برگشتم سر درسم!

مشاور ِمدرسه ي ما ميگفت اگه اول ِكار بتونيم 80 درصد ِيه برنامه رو اجرا كنيم خيلي عاليه! بعد از دو سه هفته هم خودمون دستمون مياد كه چه وقت هايي ميتونيم بخونيم و برنامه رو تقريبا به طور ِكامل اجرا ميكنيم.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

عمل کردن به برنامه ریزی در صورتی که شرایط خارجی شما مناسب باشه کاری نداره. عوامل خارجی هم مثلا اینکه دیر غذا بدن مهمون بیاد کار پیش بیاد ... اول شرایط رو برای خودتون فراهم کنید. یعنی محیط برای اجرای برنامه مناسب باشه.

باید برنامتون متناسب با خودتون باشه. اول اینکه جوری برنامه بریزید که تواناییش رو دارید. مثلا من ۴ سال بیشتر در روز نمیکشه مخم. نباید برنامه بریزم ۵ ساعته که. یا یکی ساعت ۲ میرسه خونه بعد برنامه ریخته ساعت ۳ بخونه. به نظر هم خیلی منطقی برنامه ریخته ! ساعت ۲:۱۰ میرسه خونه تا لباس دربیاره و بیاد تو جو خونه میشه ساعت ۲:۳۰. بعد میگه مامان ناهار بده تا ناهار بیاد میشه ۲:۴۰ و ساعت ۳ با یک شکم پر میخواد درس بخونه! خب معلومه با اون شکم٬ مغز حس درسش نمیاد. برنامتون منطقی باشه. یکم میاید سردرس میخونید بعد کمی گذشته هی حواستون پرت میشه و ... این یعنی برنامتون منطقی نیست.

بعد اینکه اکثر شما تاحالا تایم فیکس درس نخوندید. یکم خوندید رفتید سر یخچال و تلوزیون و برگشتید یکم خوندید و دوباره ... اصلا عادت ندارید ثابت درس بخونید. درک کنید این موضوع رو که باید تایم ثابت بخونید. سریخچال رفتن تلوزیون نت و گوشی و ... اینها دیگه تعطیل. نرو سراغش. هرموقع خواستی بری این حرف من رو یادت بیاد و نرو.

برای استراحتتون هم برنامه بریزید. نرید سراغ عوامل حواس پرت کن. سعی کنید اون تایم استراحت فکری بکنید نه صرفا از درس بکشید کنار.

و ....

Darya1995

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان4 کرج
شهر
کرج
پاسخ : برنامه خوب ، عمل نداریم

1چیزی که همه مشاورا واسه برنامه ریزی میگن اینه که همیشه آخر هفته 1تایم واسه درسای عقب افتاده بذارین که درسا از 1هفته به هفته بعد منتقل نشه و اگه بموقع تموم شد اون تایم جایزته که بچه خوبی بودی :D

star96

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
فیزیک

حالا که صحبت از برنامه ریزی شد چه دفترچه برنامه ریزی رو پیشنهاد می کنید که کاملباشه؟؟مثلا هفته های من(انتشارات گاج)هست اما جایی برای این نداره که دقیقا مشخص کنی مثلا من برای جمعه از ساعت nتاm فلان درسو باید بخونم

one persone

کاربر فعال

به نقل از star96 :
حالا که صحبت از برنامه ریزی شد چه دفترچه برنامه ریزی رو پیشنهاد می کنید که کاملباشه؟؟مثلا هفته های من(انتشارات گاج)هست اما جایی برای این نداره که دقیقا مشخص کنی مثلا من برای جمعه از ساعت nتاm فلان درسو باید بخونم
دفتر برنامه ریزی قلمچی فقط یه جایی داره که میتونی برنامتو هر روز از صبح تا ناهار و از ناهار تا شام و بعد از شام بنویسی. خیلی زیاد جانداره.دفتر برنامه ریزی فکر کنم بیشتر برای اینه که ساعتای مطالعه هر درس دستت باشه از تعادل خارج نشی. بنظرم اون طور برنامه ای رو که منظورته خودت یه جای جدا باید بنویسی.
یه دفتر برنامه ریزی هست از خیلی سبز اون چطوره؟اسمشو دقیق یادم نیست.

Darya1995

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان4 کرج
شهر
کرج
پاسخ:برنامه خوب، عمل نداریم

دفتر برنامه ریزی مهر و ماه دقیقا اونطوریه که میگی.مثلا بالاش نوشته1تا2 توستون بعدی 2تا3 و...
اما کلا به نظرم اینطوری برنامه نریز.فقط مباحثی که در1روزباید خونده بشه رو بنویس.
شاید تو مثلا تو برنامت نوشتی 1تا2 زیست و2تا3 ناهار و استراحت بعد ناهار دیر حاضرشه اونوقت چکار میکنی؟
یا اصلا شاید ساعت 1حس درس حفظی نداشتی میخواستی 1درس مفهومی بخونی.
فهمیدی چی میگم؟
پس بهتره فقط مباحث و تعداد ساعاتو مشخص کنی.

بالا