• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سمپادیا

Mim
نفهمیدم :-" خب اون چیزی که ما ازش استعدادو نتیجه می‌گیریم معمولا مهارت هست. حالا یکی که مهارت داشته باشه، فرقی نمی‌کنه به خاطر استعدادشه یا تلاشش. (البته من کلا تاثیر استعدادو خیلی زیاد نمی‌دونم !)
آرشا
آرشا
کار اشتباهی می کنی :-"
ببین مثلا فک کن تو استعداد موسیقی داری تو ۲ سال می تونی ب مهارتی برسی که مثلا منی که معلمتم و ۱۰ساله دارم میزنم همون قد مهارت دارم . منم خیلی تلاش کردم زحمت کشیدم تو هم همینطور اما تفاوت سر استعدادش هست برای من به صرفه بود در حد علاقه روی مثلا پیانو زدن وقت می ذاشتم و روی ی فیلد دیگه سرمایه گذاری می کردم ولی تو راهت درست بوده ....
آرشا
آرشا
من منکر تلاش کردن نیستم ولی خوبه آدم بدونه تو چیا خوبه و چیا بد . تو چه جاهایی باید از حد نرم بیشتر وقت بذاره و تو ذوقش نخوره و چه جاهایی می تونه زمان سیو کنه ...
Mim
خب من این حرفو زیاد شنیدم ولی اطرافم خیلی ندیدم، ینی آدمایی که می‌بینم تو یه چیزی موفّقن واقعا تو یه بازه ای براش حسابی تلاش کردن ! گاهی این زیاد به چشم نمیاد و ما فقط تهشو می‌بینیم !
Mim
بعد اینکه اصلا این درست، چرا راه تو درست نبوده و اشتباه سرمایه گذاری کردی ؟ :-" قبول ندارم اینو. چیزی که آدم دوسش داره می‌ارزه هرچقدم که روش وقت بذاره ... هم تو اون تلاشه لذّت می‌بره، هم از اون جا به بعد. (البته درواقع تا ته‌ش تلاشه :-") البته تا هدف چی باشه و اینا. #نظر شخصی
Mim
اوهوم اینو قبول دارم که خوبه آدم بدونه تو چیا خوبه و الخ ؛)
آرشا
آرشا
خب من هم نظر شخصیم رو دارم میگم:-"
من علاقه ای رو ک توش استعداد خاصی نمی بینم رو در ی حد محدود ترجیح میدم که پرورش بدم و ترجیح میدم لذت تلاش رو جایی تجربه کنم که من توش می تونم بهتر باشم .
ببین تو بیا با گاوآهن زمینو شخم بزن ! تلاش کردی زحمت کشیدی و نتیجه هم می گیری ولی وقتی تو ماشین داشته باشی برای شخم زدن چرا باید تلاش کنی با گاوآهن زمینتو شخم بزنی؟!
Mim
اوهوم صرفا خواستم بگم اصراری ندارم که این درسته :-"
اگه یه زمینم جایی باشه که خوب محصول بده و مناسب‌ باشه و فلان و اون یکی نه چندان، ولی فقط بتونم با گاوآهن شخمش بزنم و اون یکی رو با ماشین، ترجیح میدم اولی رو باگاوآهن شخم بزنم :-" #تلاش مذبوحانه جهت تشبیه علاقه به کیفیت زمین
آرشا
آرشا
کلی حرف تو ذهنم بود، ی دو سه تا مثال تو ذهنم بود یهو قاطی کردم :))
آرشا
آرشا
خب شرایط بروز همه استعداد های آدم وجود نداره پس بحثی تو این زمینه نیست .
بذار من چیزایی رو ک در نظ داشتم رو بگم . زمین با بذرش آدمه شرایط محیطی باعث رشد و کیفیت پرورش میشه و اون گاوآهن و ماشین می شه قابلیت ها و پتانسیل های فردی .‌
آرشا
آرشا
تو خیلی تو ذهنت نهادینه شده تلاش !
من هم معتقدم موفقیت بدون تلاش بدست نمیاد ولی گاهی وقتا تلاش های ما مثل گاز دادن ماشینی می مونه که تو گل گیر کرده . من زیرکی و هدفمند بودن رو مهم تر از تلاش می دونم :-"
dr.namingstuff
dr.namingstuff
ولی من خودم این طوریم که توی یه چیزی که بد باشم اصلا ازش خوشم نمیاد. یه جورایی شاید عذری هست که می خوام برای بد بودنم بیارم. شما هم همینجوری هستید یا نه :/؟
آرشا
آرشا
تو سد ذهنیه محکمی ساختی !
برای آدم سخته تلاش تو زمینه ای که توش خوب نیست یا از بقیه عقب تره
تو این جور موارد باید سرت تو کار خودت باشه و فقط بفکر بهبود باشی. تلاش نتیجه آنی نداره باید صبر داشته باشی و حداقل با دید خنثی (اگه نمی تونی +اندیش باشی) فقط و فقط رو کارت تمرکز کنی
Mim
اوهوم خب من فکر کردم هدفو تو این مثال به دست اوردن محصول خوب فرض میکنیم و تو بحث خودمون چیزی مثل لذّت بردن و صرفا بحث سر زحمت بیشتره. خب فک میکنم مشکلمونم به همین جا برگرده که من لذّت بردن از علاقه م برام چیز مهم‌تریه، که این حتا تو تلاش براشم وجود داره پس آزاردهنده نیست. و اگر بخوایم موفقیتو شهرت/درآمد/موقعیت خوب تعریف کنیم برا من تو اولویت دومه و مهم نیس که یکم دیرتر به دست بیاد.
Mim
و قبول هم دارم که زیرکی و هدفمندی هم مهمّند و در کنار تلاش، شرط لازمند برای نتیجه. که البته یه مفهوم کلّی هستن و به چیزی که توش استعداد داری محدود نمیشه :-"
و اون مثالتم قبول دارم که گاهی، ولی تو بحثایی مثل رشته و فلان نه زیاد :-" یعنی فکر میکنم بیشتر یه مانع ذهنیه.
آرشا
آرشا
خب نه منم ب لذتم بها دادم که مثلا کامپیوتر رو انتخاب کردم ولی خب من می تونم از رشته های دیگ هم لذت ببرم(برای من م.شیمی و مکانیک مثلا) ولی برام سوال هست آیا لذت بیشتر ارزششو داره؟ به ذهن من نزدیک تره (یعنی این جا باید لذت بره تو رده بعدی وقتی بین چندتا چیز موندی)؟ این دوست داشتن و لذت توهم نیست؟
Mim
@dr.namingstuff آره منم حس میکنم همین‌طورم گاها، که البته اونم تو یه زمینه هایی با تلاش قابل حلّه :)) ولی خب تو این حالت آدم انگیزه ای برا حلّش نداره.
آرشا
آرشا
و خب آره مانع ذهنیه هست دلیلش هم اینه من فضای مثلا م.شیمی دستم هست ولی من هیچ درکی از وضعیت خودم تو کامپ ندارم ناقص بودن اطلاعات باعث ایجاد مانع ذهنی شده برام :))
Mim
جدا بحث سختی میشه خب از این‌جا ! ولی خب فکر می‌کنم اول خیلی خوب بود که از یه راهی بیشتر با کامپیوتر سر و کلّه می‌زدی که ببینی علاقه‌ت توهم هست یا نه ! و الان هم باز به نظرم اگه با شناخت درستی انتخابش کرده باشی، آره ارزششو داره و وقتی خودتو توش غرق کنی ذهنت هم باهاش سازگار میشه ؛) من به معجزه تلاش ایمان دارم :)) و واقعا ذهن آدم خیلی منعطفه ! همون‌طور که ازش کار بکشی شکل می‌گیره.
موفق باشی :)
dr.namingstuff
dr.namingstuff
@آرشا یعنی هیچ کاری در ضمینه کامپیوتر انجام ندادید؟
بالا