• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

افت تحصیلی

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
خب این جا میخوایم درباره افت تحصیلی و عوامل موثر بر اون بحث کنیم.

۱. به نظر شما چه عواملی باعث افت تحصیلی میشن؟

۲. چی کار کنیم که دچار افت تحصیلی نشیم؟

۳. افت تحصیلی بیشتر توی چه دوره ای اتفاق میفته؟

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .
پاسخ : افت تحصیلی

1.عوامل زیادی باعث افت تحصیلی میشه از جمله مشکلات خانوادگی،مشغول شدن به هر امر دیگه ای که موجب نرسیدن به درس میشه و منافات زیادی با درس داره، از دست دادن انگیزه تحصیلی و...
2.برای جلو گیری از افت درسی نباید خیلی به درستون بچسبید چون به هرحال مداومت بر هرکاری طوری که شورشو دربیاری خب بالاخره یه روز انگیزه رو از فرد میگیره و فرد بی حوصله میشه.
3.افتم بیشتر در سنین نو جوانی و راهنمایی اتفاق می افته چون زمان بروز تحولات فردی خاصیه.که فرد رو مشغول تفکر و عمل به کارهایی خارج از درس میکنه.

soheilkahkeshan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي بروجرد
شهر
بروجرد
دانشگاه
علم و صنعت تهران
رشته دانشگاه
برق الکترونیک

به نقل از Hester prynne :
1.عوامل زیادی باعث افت تحصیلی میشه از جمله مشکلات خانوادگی،مشغول شدن به هر امر دیگه ای که موجب نرسیدن به درس میشه و منافات زیادی با درس داره، از دست دادن انگیزه تحصیلی و...
2.برای جلو گیری از افت درسی نباید خیلی به درستون بچسبید چون به هرحال مداومت بر هرکاری طوری که شورشو دربیاری خب بالاخره یه روز انگیزه رو از فرد میگیره و فرد بی حوصله میشه.
3.افتم بیشتر در سنین نو جوانی و راهنمایی اتفاق می افته چون زمان بروز تحولات فردی خاصیه.که فرد رو مشغول تفکر و عمل به کارهایی خارج از درس میکنه.
دقيقا سرمن همين بلاها اومد ..................در ضمن اگه سال اول دبيرستان بچه ها توپ بخونن يه گام جلو ميفتن كه اگه افت هم داشتن جبرانش كنه!!!!!!!!!!!!!!!

ساقي

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمانشاه

یک دلیلش هم می تونه افسردگی باشه که تو سن نوجوونی خیلی شایعه . همین طور شکست های متوالی هم برای یک فرد می تونه باعث دلسردی و در نتیجه افت تحصیلی بشه .
گاهی هم مقایسه های نادرست والدین یا حتی دبیر هاست که دانش اموزان رو از درس زده می کنه یا سرزنش های تند و تیز ی که اعتماد به نفس رو پایین میاره .
داشتن برنامه ریزی و تمرکز و ثبات ذهنی می تونه خیلی مهمه . این که شخص بدونه چه طوری باید با مشکلاتش برخورد کنه و گاهی هم از دیگران کمک بگیره می تونه مؤثر باشه
اما به دیگران هم بستگی داره . ارامش روانی رو تا حدی خانواده ها وظیفه دارن تامین کنن .

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

افت تحصيلي تو سال اول و دوم دبيرستان مهمه?به نظرم آدم اگه بتونه تا قبل امتحاناي ترم افت رو جبران كنه اشكال نداره

Silenaaaaa

Sillenor
نام مرکز سمپاد
دبیرستان‌ فرزانگان ۱
شهر
مش‍‌هد
سال فارغ التحصیلی
95

يكي كمكم كنه
افت كردم بشدت):
نه افسردگی دارم،نه درس كم ميخونم
من همه تلاشم رو دارم ميكنم خب
واقعا نمي دونم مشكل از كجاست
امروز نمره هاى مهرماه رياضي رو نشون داد L-:
لدفن كمك...
تو دبيرستان بايد طرز درس خوندنم رو عوض كنم ايا؟
:-سردرگم

Majids

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از گــالینـا بـلـانکـآ :
يكي كمكم كنه
افت كردم بشدت):
نه افسردگی دارم،نه درس كم ميخونم
من همه تلاشم رو دارم ميكنم خب
واقعا نمي دونم مشكل از كجاست
امروز نمره هاى مهرماه رياضي رو نشون داد L-:
لدفن كمك...
تو دبيرستان بايد طرز درس خوندنم رو عوض كنم ايا؟
:-سردرگم
شما سال اولی الان؟ من خودمم اول تقریبا افت کردم تو راهنمایی راحت میشه گذروند ولی خوب وارد دبیرستان که شدی دیگه باید برای هر درسی آماده باشی حالا بستگی داره به خود طرف من که خودم خیلی کم میخوندم قبلا با کلی بدبختی یکم عادت کردم

sima15

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان
شهر
کاشان

افت تحصیلی یه چیز شایع است در سال اول دبیرستان خصوصا برای اونایی که از مدارس دیگه به سمپاد می یان
من خودم سال اول که وارد شدم عادت به درس خوندن نداشتم خوب درست درس نخوندم واخرش یه نتیجه ی افتضاح بود اما حالا که سومم خیلی بهتر شدم و میشه گفت یکی ازخوبام

• لایک
امتیازات: liza

Silenaaaaa

Sillenor
نام مرکز سمپاد
دبیرستان‌ فرزانگان ۱
شهر
مش‍‌هد
سال فارغ التحصیلی
95

به نقل از Majids :
شما سال اولی الان؟ من خودمم اول تقریبا افت کردم تو راهنمایی راحت میشه گذروند ولی خوب وارد دبیرستان که شدی دیگه باید برای هر درسی آماده باشی حالا بستگی داره به خود طرف من که خودم خیلی کم میخوندم قبلا با کلی بدبختی یکم عادت کردم
اخه كم نميخونم :-<
احساس احمق بودن بم دست داده :|
مثن تو دبيرستان بايد برنامه و اينا داشته باشم؟
به نقل از si si :
افت تحصیلی یه شایع است در سال اول دبیرستان خصوصا برای اونایی که از مدارس دیگه به سمپاد می یان
من خودم سال اول که وارد شدم عادت به درس خوندن نداشتم خوب درست درس نخوندم واخرش یه نتیجه ی افتضاح بود اما حالا که سومم خیلی بهتر شدم و میشه گفت یکی ازخوبام
نه؛تازه وارد نيستم
روشتون رو عوض كردين؟ كلن چی كار كردين ك درساتون خوب شد؟ ;;)

sima15

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان
شهر
کاشان

اره خوب اگه برنامه داشته باشی وبه اون عمل کنی 80 درصد راه را رفتی

Silenaaaaa

Sillenor
نام مرکز سمپاد
دبیرستان‌ فرزانگان ۱
شهر
مش‍‌هد
سال فارغ التحصیلی
95

به نقل از si si :
اره خوب اگه برنامه داشته باشی وبه اون عمل کنی 80 درصد راه را رفتی
خب من تا حالا برنامه نريختم :-"
چطوريه؟
+ميشه راه هاى موفقيت تون رو كلن شرح بدى؟
ادبى حرف زدم چقد :-"

Majids

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از گــالینـا بـلـانکـآ :
اخه كم نميخونم :-<
احساس احمق بودن بم دست داده :|
مثن تو دبيرستان بايد برنامه و اينا داشته باشم؟نه؛تازه وارد نيستم
روشتون رو عوض كردين؟ كلن چی كار كردين ك درساتون خوب شد؟ ;;)
متاسفانه من از اون افرادیم که برنامه داشتن برام خیلی سخته :D واسه همین دقیق نمیتونم چیزی بگم ولی در کل درسای مهم مثل فیزیک و ریاضی رو کلا باید مرور کنی چون آخر سال خیلی حجمش زیاد میشه درساییم هستن که نفهمی دیگه تا آخر گیری. و در کل این که باید بخونی حالا چه قدر و چه طور و ... همه به خودت نسبت داره که چه قدر تواناییته یا چه قدر توی درس احساس ضعف میکنی یا ...
البته بعضی معلمام واقعا بد درس میدن و وقتی یک امتحان رو بد میدی کلا فکر میکنی که خیلی افت کردی. من همین سال قبل ریاضیم افتضاح بود و هیچی نمیفمیدم ولی واقعا معلممون درس دادن بلد نبود یعنی میومد 2خط پای تخته مینوشت هیچکی نمیفهمید بعد فقط میشست سر جاش بچه ها باید تمرین می کردن میرفتن پیشش رفع اشکال از آخرم که تو امتحان همه نمره ها افتضاح. تازه تفاوت درس دادن رو امسال می فهمم که با آقای معینی داریم واقعا یکی از بهترین معلمای ریاضیه که تا حالا داشتم هم از نظر درس دادن هم رفتارش

sima15

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان
شهر
کاشان

خوب راستش من شخصا تا سوم راهنمایی اصا درس نمی خوندم همونی که سر کلاس می گفتن برام کفایت می کرد شب امتحان هم یه مقداری میخوندم و 20 می گرفتم

وقتی اومدم دبیرستان خوب من با جو اشنا نبودم ب این که باید کلی درس بخونی کنار اومدن با شرایط هم برام سخت بود زدم به بی خیالی اما با نمره ای که تو کارنامه اوردم واقعا این توری نمی تونستم ادام بدم مجبور شدم درس بخونم

در مورد برنامه ریزی باید بری پیش مشاور با توجه به ویژگی هات برات برنامه بنویسه اما در کل درسایی را که نمیفهمی راباید وقتی معلم درس داد خانه همون روز بخونی یا خوب چیزایی را که نمی فهمی را بیشتر تکرار کنی تا تو ذهنت تثبیت بشه :D

-mina-

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میانه
دانشگاه
اهواز
رشته دانشگاه
دامپزشکی

بچه ها من یه مشکلی دارم ممنون میشم راهنماییم کنین .
موضوع اینکه من ارداه ی کافی ندارم واسه درس خوندن.مخصوصا واسه عمومی ها.
واسه افزایش اراده چیکار باید بکنم.

miss paris

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

منم سال اولم بدبختانه... نمره های مهر ماهمو دیدم چشام شده بود اندازه ی نلبکی!!!
خودمم باورم نمیشد این جوری شروع بشه!
ولی من تنها کمکی که میخوام اینه که یکی به من بگه چطوری هم به المپیادم برسم هم به درسام...

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

افت تحصیلی تو پایه اول دبیرستان کاملا طبیعیه!!!
یعنی اگر دانش آموزی در سال اول دبیرستان افت تحصیلی و افت معدل نداشته باشه غیر طبیعیه
ذره ای نگرانی نداشته باشید، شما درستون رو بخونید و تلاشتون رو بکنید بهتون قول میدم ترم دوم راه بیفتید و معدلتون بالا بره.

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

امسال تو ریاضی خیلی افت کردم. ینی راهنمایی هم ریاضیم افتضاح بود( :D) ولی پارسال چون معلممون عالی بود میانگین نمرم شد حدودای 19.
الان کلاس حل تمرینمون که اصن هیچی :| خودمم تو خونه میخوام تمرین حل کنم شاید 30%شو خودم بتونم درست حل کنم و از اونجایی که تو کلاس حل تمرین خیلی عالی بهمون توضیح میدن و کلاس رو محور یادگیریه : | تقریبا چیز بیشتری یاد نمیگیرم..
کانون هم، پارسال درصدای ریاضیم از 80 پایین تر نمیشد ولی ایندفعه 47 زدم # -o

first amir

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
فردوســـی
رشته دانشگاه
مـهـنــدســی شــیـمــی / حسابداری / روانــشناســی

يه دليل شايعش هم ذهنيته

اگه چند بار واسه يه درس وقت بذاريد و نتيجه دلخواهو نگيرين خودبخود دلزده ميشين ~X(
ناخودآگاه بدتون مياد ازون درس :-&
درحالي كه شايد واقعا سخت نباشه اون درس
من خودم تو درس رياضي اينطوري بودم
چون از مبتكران ميخوندم و به نظرم اصلا روند تمريناش منطقي نيست
بهتره كه چينش از آسون به سخت باشه

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

به نقل از پری ناز :
ولی امسال تو ریاضی خیلی افت کردم. ینی راهنمایی هم ریاضیم افتضاح بود( :D) ولی پارسال چون معلممون عالی بود میانگین نمرم شد حدودای 19.
الان کلاس حل تمرینمون که اصن هیچی :| خودمم تو خونه میخوام تمرین حل کنم شاید 30%شو خودم بتونم درست حل کنم و از اونجایی که تو کلاس حل تمرین خیلی عالی بهمون توضیح میدن و کلاس رو محور یادگیریه : | تقریبا چیز بیشتری یاد نمیگیرم..
کانون هم، پارسال درصدای ریاضیم از 80 پایین تر نمیشد ولی ایندفعه 47 زدم # -o

دومو تو سومو پیش همش دوره میشه !! (جز تصاعد که آسونه )
منم دوم همین مشکلو داشتم و هیچی یاد نگرفتم , روش معلممون طوری بود که مث طوطی فقط حفظ میکردیم و سوالی خارج از دفتر میومد نمیتونستم حل کنم :| در صورتی که من نمیتونم اینجوری چیزی یاد بگیرمو فقط مفهومی درسهای تخصصیمو میخونم . مفهوم درسو پارسال نگرفتم !!
اما امسال خوب دارم میرم جلو و مفهومی همه چیو فهمیدم ... مشکلات دومم هم حل شده تو دوره اون قسمتها ...

به نقل از first amir :
يه دليل شايعش هم ذهنيته

اگه چند بار واسه يه درس وقت بذاريد و نتيجه دلخواهو نگيرين خودبخود دلزده ميشين ~X(
ناخودآگاه بدتون مياد ازون درس :-&
درحالي كه شايد واقعا سخت نباشه اون درس
من خودم تو درس رياضي اينطوري بودم
چون از مبتكران ميخوندم و به نظرم اصلا روند تمريناش منطقي نيست
بهتره كه چينش از آسون به سخت باشه

آره دقیقا" !! به معلم و اینا هم میتونه ربط داشته باشه !! و بالعکسش !! یعنی معلمی خوب باشه میخونی درسشو و خوب یاد میگیری !!
راهنمایی از معلم دینیمون و روش پرسیدن درسش بدم میومد اصن دینیو نمی خوندم !! آخر سال هم کتاب دینیمو پاره کردم ریختم دور !!
امسال هم این مشکلو با زبان دارم :| 10 سال زبان خوندم اما معلممون بلایی سرم آورده که لای کتاب زبانو باز نمیکنم تمرینها رو هم کپی میکنم !! به درک !! :|

A.maede

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اهواز
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی ایلام
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظر من روش درس خوندن هم میتونه موثر باشه ,هر سالی یه روش درس خوندن مخصوص به خودشو داره گاهی اوقات با روشی که پارسال باش موفق بودی نمیتونی امسال هم موفق باشی,باید سعی کرد روش درست رو پیدا کرد!

بالا