مدرسه بده ، برج تحویل بگیر

یک ایده ای به ذهنمان رسید و بررسی مختصری در مورد آن انجام دادیم. گفتیم تفکرات ذهنیمان را با شما نیز به اشتراک بگذاریم.

مدرسه های سمپاد در تهران به دو دسته کلی دخترانه و پسرانه تقسیم می شوند. اگر مدرسه های طلایه داران را در نظر نگیریم لیست مدارس به این شکل خواهد بود :

دخترانه : راهنمایی فرزانگان 1راهنمایی فرزانگان 2راهنمایی فرزانگان 3 –  دبیرستان فرزانگان 1دبیرستان فرزانگان 2دبیرستان فرزانگان 3

پسرانه : راهنمایی حلی 1راهنمایی حلی 2راهنمایی و دبیرستان حلی 3دبیرستان حلی –  پیش دانشگاهی علامه حلی تهران

مساحت زیربنای هریک از این مدارس بین 3000 تا 4500 مترمربع است. اگر متوسط مساحت این مدارس را 3500 متر در نظر بگیریم و قیمت متوسط هر متر زمین را برابر 2 میلیون تومان ، ارزش زمین تمام این مدارس ، حداقل 70 میلیارد تومان خواهد بود. اگر قیمت هر متر یک برج را 4 میلیون تومان در نظر بگیریم ، با 70 میلیارد می توان 17500 متر زمین در یک برج خرید. اگر هر طبقه برج را 1750 متر در نظر بگیریم ، می توانیم 10 طبقه از برج را بخریم.

حالا 10 طبقه داریم با مساحت 1750 متر در هر طبقه. اگر 250 متر از فضای هر طبقه را در نظر نگیریم ، 1500 متر باقی می ماند. هر کلاس درس به فضایی حدود 10 متر نیاز دارد. در نتیجه برای 150 کلاس در هر طبقه فضا داریم که در کل 10 طبقه می شود 1500 کلاس.

دبیرستان های حلی و فرزانگان هرکدام حدود 1000 دانش آموز دارند. اگر هر تعداد دانش آموزان راهنمایی را هم همین مقدار فرض کنیم ، حدود 5000 دانش آموز در مدارس سمپاد تهران مشغول به تحصیل هستند. اگر تعداد دانش آموزان هر کلاس به طور متوسط 25 نفر باشد ، برای 5000 نفر ، 200 کلاس درس نیاز خواهیم داشت. این در حالی است که هر طبقه ما 150 کلاس داشت. با احتساب خطاها و … 2 طبقه را به کلاس ها اختصاص می دهیم. 8 طبقه از 10 طبقه بدون استفاده باقی می ماند.

پیشنهادات قابل طرح برای استفاده از 8 طبقه :

1. مدیریت و بخش اداری سازمان

2. استراحت گاه یک [دختران]

3. استراحت گاه دو [پسران]

4. سالن ورزشی یک [دختران]

5. سالن ورزشی دو [پسران]

6. آزمایشگاه های علمی و آموزشی

7. سالن اجتماعات و کنفرانس

8. غذاخوری

مشکلات پیش رو :

1. مختلط بودن

حقیقتا اگر یک چند مسئول خوب و قوی داشته باشیم ، می توانند به انواع بهانه های مختلف مانند پرورش نخبه و مرکز تحقیقاتی بودن ، این برج را زنده نگه دارند. البته طبیعتا در دختران و پسران جدا از هم خواهند بود

2. مشکل رفت و آمد

بزرگترین مشکل تهران گستردگی مساحت و سخت بودن دسترسی به مراکز مختلف است. برای حل این مشکل می توان با هماهنگی شهرداری زمینی را پیدا کرد قابلیت دسترسی به مترو و اتوبان های مختلف را داشته باشد.

مزایا و منافع این طرح:

1. احساس حرفه ای بودن

طبیعتا دانش آموزان با حضور در چنین جایی ، احساس عزت نفس و قدرت بیشتری خواهند کرد و تلاش بیشتری در جهت خفن بودن انجام می دهند. همچنین معلمان.

2. دسترسی به اساتید

با این کار دیگر هیچ معلمی مجبور نیست از این مرکز به آن مرکز برود و تمامی معلمان به راحتی در دسترس خواهند بود. دیدن برج هم باعث خواهد شد تمایل بیشتری نسبت به حضور پیدا کنند و آرزویشان باشد که در سمپاد درس دهند !

3. کاهش هزینه ها

با این طرح هزینه های مدارس بسیار کاهش خواهد یافت چراکه دیگر نیازی به بازسازی ساختمان ها نخواهد بود. فضای آموزشی به شدت در دسترس خواهد بود و برنامه ریزی برای آن راحت تر. امکانات آموزشی هم برای همگان خواهد بود و نیازی به خریدهای جداگانه نیست.

4. به رسمیت شناخته شدن

سمپاد رسمیت خاصی پیدا خواهد کرد و جامعه علمی کشور ، برج سمپاد را به نام خواهند شناخت.

5. اتحاد و همیاری

دانش آموزان دبیرستان و راهنمایی در کنار هم خواهند بود و خواهند توانست یکدیگر را یاری کنند در مسائل مختلف. نزدیکی باعث افزایش اتحاد خواهد بود.

این ایده صرفا یک ایده خام است و محاسبات آن سرتاسر اشکال. نیاز به داده های بیشتری دارد و باید پردازش بیشتری در مورد آن صورت گیرد. نقطه مشترک تمام کسانی که با آن ها در مورد این ایده بحث شد این بود که تمام آن ها معتقد بودند اگر واقعا مسئول متفکر و خلاقی یافت شود ، این طرح قابلیت اجرایی بالایی دارد. اگر توانستیم محاسبات عددی خود را دقیق تر کنیم و اطلاع دقیق از قیمت ها و مساحت ها کسب کردیم ، در یک پست جدید اصلاحیه محاسبات را منتشر می کنیم. اگر شما هم نقدی یا نظری در مورد این طرح دارید لطفا در کامنت های مطلب به آن اشاره کنید. فقط لطفا از خورده گیری و ایرادات جزئی خودداری کنید و به کلیت طرح بپردازید.

15 نظر

اضافه کردن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *