• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تبعیض جنسیتی ؟ چرا؟

به نظرتون تو جامعه و عرف چقد بین حقوق دختر و پسر توازن برقراره؟

• کاملا توازن برقراره

رای‌ها: 18 6.9%
  • تا حدودی توازن برقراره

رای‌ها: 60 23.1%
  • خیلی کم توازن برقراره

رای‌ها: 105 40.4%
  • اصلا توازن برقرار نیست

رای‌ها: 104 40.0%

• رای‌دهندگان
    260

JASima

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
گفتید فکر نکنم پسری باشه که چنین... من نظر خودمو میگم، تو کل زندگیم از ریاضی متنفر بودم با اینکه توش بد نبودم و همیشه عاشق شعر و ادبیات بودم و با اینکه تجربی خوندم المپیاد ادبی شرکت کردم، جایزه داستان نویسی به کرات گرفتم و واقعا امیدوارم بتونم نویسندگی کنم در آینده ،امیدوارم اگر اینجوریه برطرف بشه ولی برای من حداقل این بازهم هیچ ارزش گذاری ای نداره و هیچ سیاه و سفیدی نیست و هیچ برتری و پستی ای هم تو این استعدادا وجود نداره، از پیش خودتون پسرارو به یک چشم نبینید و یک جور قضاوت نکنید واقعا، برای شما الان هوش ریاضی برتر بودن محسوب میشه ؟ اگه آره با کمال عذرخواهی مشکل از خودتونه که به کل پسرا یه دیدگاهو نسبت دادین و اگه نه باهاتون هم رای هستم و امیدوارم این دیدگاها محو بشه
اگر هم اینطور که میگید گسترده هست قطعا تو جامعه ما اینجوریه، فکر میکنم جوامع پیشرفته تر گذر کردن از این ارزش گذاریاتا حد زیادی...
کسی همچین تصوری نداره واقعا... هوشو هم پسر هم دختردارن

نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۳
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
روان‌شناسی
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
دوستمون گفتن همه دخترا از شنیدن این جمله احساس تحقیر کردن و همه پسرا احساس غرور...
حالا من آزمایش انجام ندادم رو آدما ببینم احساس تحقیر کردن یا غرور : ))
به هر حال میخواستم افکار عمومی رو برسومپنم و بهتر بود می گفتم کمتر کسی که هست که فلان.
خودم هیچ وقت ریاضیم خوب نبوده و آره توی اون یکی مورد خودمو قوی می‌دونستم. شنیدن اینکه این احتمالا ساید افکت جنسیتمه برام ناراحت کننده بود. اگه این ارزش گذاری بین توانایی ها وجود نداشت احتمالا برام فرقی نمی‌کرد که ریاضیم به هر علتی خوب نیست. اگه از این دیدگاه بخوام نگاه کنم طبیعیه که پسر بودن+هوش کلامی چیز تحقیرآمیزی با خودش نداره چون شامل کلیشه ی جنسیتیِ ارزش گذاری شده به صورت مثبت (ایول ریاضی ما بهتره) نشده.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
ف

فمنیسم تا جایی درسته که واقعا عدالت‌طلب باشه، ببینید هیچ زنی نمیره تو معدن کار کنه، مردها این رو پذیرفتن چون به لحاظ جسمانی قوی‌ترن عضله ای ترن، و زن ها مسئولیت تربیت فرزند رو به عهده میگیرن چون عاطفه‌ی ییشتری دارن و بهتر میتونن کنار بیان با مشکلات تربیت فرزند، همونطور که بهتره زن ها نرن تو معدن کار کنن، مرد هاهم نباید وظیفه اصلی تربیت فرزندو به عهده بگیرن! اینکه میگن زن جنس لطیفه از نظر من به این دلیل نیست که مرد برتره یا زن پست تر،‌‌ این یه ویژگیه که سفید یا سیاه کردنش اشتباهه، وقتی میگن مردا پوست کلفتن مگه باید به ما بربخوره؟ هم کلی زن داریم که از کلی مردا پوست کلفت ترن هم کلی مرد که از زنا لطیف ترن! ولی به طور کلی مردا اینجورین و زنا اونجوری و این دلیلی بر بهتر بودن یکی و پست تر بودن دیگری نیست و در طبیعت انسان و بیشتر حیواناتی که خانواده توشون مهمه ( یه استثنای بعضی ) نقش و وظایف بر اساس همین ویژگی ها تقسیم شده، حالا اینکه بیاید بگید این ویژگی ای که به ما نسبت میدین نشانه ضعفه و نباید بگید فکر نمیکنم مردی باشه که لطیف بودن زنان براش یه ضعف محسوب شه یا در چشمش زنان به این خاطر پست تر باشن!
و وضعیت فمنیسم افراطی امروز هم که اظهر من الشمسه، جمعیتی از آدمایی که متاسفانه قوه تعقلشون هرگز به کار گرفته نشدرو میتونید ببینید زیر پستای پیجای افراطی فمنیستی و ادعاهای عجیب غریبی که میکنن مثل اینکه میخوان نسل مردارو نابود کنن و به تنهایی زندگی کنن!! فمنیسم هنوز خیلی جا برای فرهنگ سازی داره، اگر کسانی که بالا نشستن عدالت و برابری براشون مهم باشه...

ببینید شپا یه چیزی گفتید بعد حرف خودتونو نقص کردید اول گفتید مثلا مرد ها پست کلفت ترن بع طور کلی
بعد گفتید بعضی از خانمها از مرداها پست کلفت تر اند

من قصدم از پاسخی که گذاشتم این بود که تو یه جامعه مدرن به جتی استفاده از دید جمعی باید بیشتر به سمت فردیت رفت
یعنی چی یعنی اگه مثلا تو به روستا صد سال پیش همه ی مرد ها باید تو معدن کار میکردن
تو جامعه مدرن امروزی یک مرد بتونه محکوم به پوست کلفت بودن نباشه و یا زن محکوم به نازک نارنجی بودن
جامعه ی مدرنی که فمنیسم داره جامعه ای نیست که همه ی زن هاش کار میکنن
جامعه ای که زن ها و مرد ها کلیشه ها و مرز های اجتماعی رو رد کرده باشن و به جای زن و مرد همه شون انسان باشن

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
خب جنس مونث و مذکر تفاوت های خیلی زیادی باهم دیگه دارن پس قطعا تفاوت های محیط زندگی و شرایط هم جایز است
معمولا ما کلیت رو در نظر میگیرم و میگیم که مثلا بیشتر آقایان در بروز احساسات خودشون ضعیفند و اکثرا گریه نمی‌کنند
چطور ممکنه ما این همه تفاوت های روحی و رفتاری و صدالبته تفاوت در نوع تفکرات مذکر و مونث رو ببینیم و انتظار داشته باشیم هردو جنس در محیط یکسان رشد کنند!!!
اگر کسی چنین انتظاری داشته باشه پس حتما باید بتونه سیب و توت فرنگی و خرما رو در یک محیط یکسان کشت بده
وقتی به شما می‌گند خانم محترم شما حق ورود به ورزشگاه رو نداری حتما صلاح شما رو میخواند
محیط مردونس و جای مناسبی برای ما خانم ها نیست و به نظرم ما باید این رو بپذیریم
به نظر من اون خانمی که با هزار ترفند می‌ره ورزشگاه با اون خانمی که می‌ره استخر مردونه هیچ فرقی نداره
ولی شما هیچ وقت دنیای خودتون رو کوچک نکنین و نذارین آرزوهاتون به خاطر این تفاوت ها بر آورده نشن
اگه استعدادی دارید که جنس مخالف شما هم داره اصلا مشکلی نیست. برای پرورش اون تلاش کنین و به هدفتون برسید
و به عقیده من فمنیست اون کسیه که با وجود این تبعیض ها شرایط رشد خودش رو در یک محیط کاملا مخالف با جنسیتش فراهم میکنه و برای اون میجنگه نه اون دختری که برای نقض این تبعیض ها تا ساعت یک بامداد توی خیابون ول می‌چرخه و دلش رو به این خوش می‌کنه که فمنیسته
ببینید شپا یه چیزی گفتید بعد حرف خودتونو نقص کردید اول گفتید مثلا مرد ها پست کلفت ترن بع طور کلی
بعد گفتید بعضی از خانمها از مرداها پست کلفت تر اند

من قصدم از پاسخی که گذاشتم این بود که تو یه جامعه مدرن به جتی استفاده از دید جمعی باید بیشتر به سمت فردیت رفت
یعنی چی یعنی اگه مثلا تو به روستا صد سال پیش همه ی مرد ها باید تو معدن کار میکردن
تو جامعه مدرن امروزی یک مرد بتونه محکوم به پوست کلفت بودن نباشه و یا زن محکوم به نازک نارنجی بودن
جامعه ی مدرنی که فمنیسم داره جامعه ای نیست که همه ی زن هاش کار میکنن
جامعه ای که زن ها و مرد ها کلیشه ها و مرز های اجتماعی رو رد کرده باشن و به جای زن و مرد همه شون انسان باشن

آخ آخ آخ
بزارید به ترتیب بگم

اول شما میگید کلیّت مدرنیسم بر اساس فردیت پایه گذاری شده
دوم اینکه فمنیسم اسم مکتب و فمنیست کسی که از مکتب پیروی میکنه

سوم بله با این شرایط که بعضی از افرادی که میرن ورزشگاه شعور و جنبه ندارن نه تنها جای بانوان نیس بلکه کلا جای انسان پیشرفته نیست انسان های پارینه سنگی شاید بتونن از اونجا جون سالم به در ببرن

چهارم بلی انسانی که با وجود تبعیض ها رشد کنه قطعا یه قهرمانه اما فمنیست فکر نکنم
فمنیست یعنی برداشتن تبعیض ها که لاز هم ذکر میکنم نه تنها در قبال بانوان بلکه ها مینطور در قبال آقایون

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
@Ali.D7
معذرت میخوام متو جه نشدم((((((((=
مرد ها با این شرایط اوکی نیستن؟؟؟؟؟
کدوم مردی خوشش نمیاد که دو برابر خواهرش ارث ببره؟
این که دیه یک عضو بدن مرد اندازه دیه یک زن کامله خودش این حس برتری مردا رو القا نمیکنه؟و من مردی رو ندیدم که از این شرایط ناراضی باشه.
خیلی از مردها بعد از خیانت و .... سینه سپر میکنن میگن اسلام به ما حق 4 همسر داده تو کی باشی بگی نه زن نگیر.کافیه یه چرخ زیر پستای مشکلات زندگی بزنی ببینی.اینا رو به چشم میبینی.
و مطمئن باش متمدین ترین مرد ها هم اگر توان مالی تامین 4 همسرو و n تا صیغه رو داشتن از خودشون دریغ نمیکردن و حرمسرا تشکیل میدادن((((((=
همون کارمنشی گری که گفتی.بنظرت دلیل اینکه معمولا میگن به یک فروشنده خانم یا منشی خانم نیازمندیم چیه؟این خودش ی قضیه مزخرفه.اگر خوشبینانه بهش نگاه کنی بخاطر اینه که خانم ها معمولا روابط عمومی بالا دارن.ولی این نیست.هست؟(=
راجع به کار معدن.چرا باید شرط استخدام مرد بودن باشه؟چرا نباید شرط قوی بودن بزارن؟غربالش هم فکر نکنم کار انچنانی بخواد.
من امار رسمی ندارم.ولی یکجایی دیدم که دستمزد دریافتی خانم ها معمولا خیلی کمتر از اقایونه در صورتی که کارشون یکیه.سعی میکنم ی اثباتی براش پیدا کنم.این بنظرت به چه دلیله؟اینم بخاطر ویژگی های زنه؟
-----------------------------------------------------
انی وی از نظر من این قضیه تعریف ویژگی برای هر جنس باید منسوخ شه کلا.این که میگم زن ها لطیفن و صبورن ینی چی مثلا؟ینی همه زن ها این خصلتو دارن و همه مرد ها ندارن؟واقعا این نیستش.شخصیت ادما هیچ ربطی به جنسیتشون نداره.این که مرد ها قوی ترن تا حدی درست ولی اینم نمیشه با قطعیت گفت.مرد های ضعیف و زن های قوی زیادی هست ک مثال نقض این جمله باشن.چرا باید توانایی های ادم محدود به جنسیتش شه؟چرا باید بخاطر اینکه زن/مرد هستش از کارایی که دوست داره و تواناییشو داره منع شه؟
--------------------------------------------------------

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
و یه نکته کلی به نظرم یکم مطالعه قبل از نظر دادن همیشه مفید

شما نباید از چهره ای که عپوم مردم از فمنیست نشون میدن درست ید نادرست بودن مکتب رو قضاوت کنین
عکس العمل یه سری از آدما که خودشونم نمی دونن دقیقا به چی اعتقاد دارن معیار نیست

Sh.ta

shiva_t
نام مرکز سمپاد
ف
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
1401
طبيعتا جنس مذکر و مونث تفاوت ها ی فطری دارن که تغییر اونها از عهده ی ما خارجه،اما متاسفانه يه عده و چه بسا یک جامعه! از اين تفاوت ها سو استفاده می کنن و می شه ابزاری برای کوبوندن خانم ها
هیچ وقت آقايون نمی تونن درک کنن که جنس مونث چه سختی هايي رو تو جامعه ی واقعا مرد سالارانه! تحمل می کنه
به دور و بر خودتون توجه کنید، من مشکلی با فلسفه ی اسلامي درباره ی حقوق زن ندارم،مشکل اينه ما داریم از اسلام اونچه رو که خودمون پسندیدیم رو تعبیر می کنیم و بقیش....
جامعه ای که براش تخریب روحی زن در محیط خانواده، سلب حقوق مدنی از زن و اعطای قدرت والا به مرد اصلا مهم نیست، فکر می کنین به تساوی حقوق می رسه؟
زن ها محکوم اند به پذیرفتن چون حتی قانون هم پشتشون نیست
از نظر بچه های بالا! حتی دوچرخه سواری خانم ها حرامه،حالا به من بگين کجای شریعت گفتن يه خانم از آزادی نسبی ش در حد دوچرخه سواری که واقعا با رعایت شئونات هست بگذره چون مردی در جامعه هست که نمی تونه نگاهش نکنه؟
این یعنی ظلم به زن و فمنيسم هم دنبال مداواي این افکار بیمارگونه است:-w

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
تو قرآن گفته مرد و زن باید تقوا داشته باشن بعدش غریضه جنسی تو هر دو جنس هست حالا شاید در مردان بیشترباشه ولی دلیلی بااینکه قبل ازدواج هرکاری خواستن بکنن نیس
حالا تعبیض جنسی چه ربطی به تقوا و غریزه دارع

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
طبيعتا جنس مذکر و مونث تفاوت ها ی فطری دارن که تغییر اونها از عهده ی ما خارجه،اما متاسفانه يه عده و چه بسا یک جامعه! از اين تفاوت ها سو استفاده می کنن و می شه ابزاری برای کوبوندن خانم ها
هیچ وقت آقايون نمی تونن درک کنن که جنس مونث چه سختی هايي رو تو جامعه ی واقعا مرد سالارانه! تحمل می کنه
به دور و بر خودتون توجه کنید، من مشکلی با فلسفه ی اسلامي درباره ی حقوق زن ندارم،مشکل اينه ما داریم از اسلام اونچه رو که خودمون پسندیدیم رو تعبیر می کنیم و بقیش....
جامعه ای که براش تخریب روحی زن در محیط خانواده، سلب حقوق مدنی از زن و اعطای قدرت والا به مرد اصلا مهم نیست، فکر می کنین به تساوی حقوق می رسه؟
زن ها محکوم اند به پذیرفتن چون حتی قانون هم پشتشون نیست
از نظر بچه های بالا! حتی دوچرخه سواری خانم ها حرامه،حالا به من بگين کجای شریعت گفتن يه خانم از آزادی نسبی ش در حد دوچرخه سواری که واقعا با رعایت شئونات هست بگذره چون مردی در جامعه هست که نمی تونه نگاهش نکنه؟
این یعنی ظلم به زن و فمنيسم هم دنبال مداواي این افکار بیمارگونه است:-w

چرا از زبون فمنیسم چیزی و میگی کهدخودت می خوای عزیزم اصل فمنیسم نقض جمله اول شماست

Sh.ta

shiva_t
نام مرکز سمپاد
ف
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
1401
جسارتا منظورم فمينيسم اسلامی بود
هرچند اغلب به رسمیت شناخته نمی شه

Sh.ta

shiva_t
نام مرکز سمپاد
ف
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
1401
شاید غیر منطقی باشه اسلام و فمينيسم در کنار هم
ولی حداقل به شرع هم گوشه نگاهی داره

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
جسارتا منظورم فمينيسم اسلامی بود
هرچند اغلب به رسمیت شناخته نمی شه

بعضی از فیلسوف های ایرانی به اسم همه مکاتب جهان یه اسلامی اضافه میکنن بعد به نفع دین معنی شو تا دلشون می خواد عوض میکنن
زمانی یه شاخه از یه مکتب به وجود میاد که شاخه قوانین اصلی مکتب رو نقض نکنه

Sh.ta

shiva_t
نام مرکز سمپاد
ف
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
1401
چی می گين شما؟
چه ربطی به ایران داره!؟
خواستگاه اولیه اش از مصر بوده
چیز جدیدی نیست که،از اواخر قرن نوزدهم باب شده

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
فمینیسم عمدتاً از قرن ۲۰ میلادی با «انتشار اولین اساس‌نامه حقوق بشر» پدید آمد. زمانی که مردم به‌طور گسترده‌ای این امر را پذیرفتند که زنان در جوامع مرد محور، سرکوب می‌شوند.

منبع ویکی پدیا

چطور خود فمنیسم از قرن بیستم باب شده اما یکی از شاخه هاش از قرن نوزدخم وجود داشته
چی می گين شما؟
چه ربطی به ایران داره!؟
خواستگاه اولیه اش از مصر بوده
چیز جدیدی نیست که،از اواخر قرن نوزدهم باب شده

آخرین ویرایش:

Sh.ta

shiva_t
نام مرکز سمپاد
ف
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
1401
اندیشه ی فمينيسم رو ابتدا در فرانسه آغاز کردند
کتاب فمينيسم،نوشته ی سوزان آليس

(نتونستم عکس جلد رو ارسال کنم)

تازه اولین اعلان هايي که در این باره منتشر شد مثلا یکی تو 1792 بوده

(فمینیسم به عنوان یک نهضت سیاسی در سال 1848 با نام نهضت «سینکافالز» در آمریکا طرح شد. در همین سال نخستین منشور دفاع از حقوق زنان در آمریکا اعلام گردید. از آن پس دانشمندانی چون «آگوست کنت» و «جان استوارت میل» نظریه برابری زن و مرد را در چارچوب حقوق فردی و اومانیستی مطرح کردند.)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
عزیزم بله درشته فمنیسم اولیه تو قرن ۱۸ هم حضور داشت ولی تا قرن ۲۰ ام که بانوان سر صندوق رای نرفته بودن هنوز هیچگس به رسمیت نمیشناختش که بخواد شاخه ای هم براش ایجاد کنه
یا حتی اگر هم ایجاد میکرد چون خود نکتب هنوز جا نیافتاده بود مطمعنا شاخه هاشم به رسمیت شناخته نشده بودن
اندیشه ی فمينيسم رو ابتدا در فرانسه آغاز کردند
کتاب فمينيسم،نوشته ی سوزان آليس

(نتونستم عکس جلد رو ارسال کنم)

تازه اولین اعلان هايي که در این باره منتشر شد مثلا یکی تو 1792 بوده

(فمینیسم به عنوان یک نهضت سیاسی در سال 1848 با نام نهضت «سینکافالز» در آمریکا طرح شد. در همین سال نخستین منشور دفاع از حقوق زنان در آمریکا اعلام گردید. از آن پس دانشمندانی چون «آگوست کنت» و «جان استوارت میل» نظریه برابری زن و مرد را در چارچوب حقوق فردی و اومانیستی مطرح کردند.)

• لایک
امتیازات: Sh.ta

Sh.ta

shiva_t
نام مرکز سمپاد
ف
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
1401
صد البته حرف شما درسته
این فمنيسم اسلامی هم اندیشه اش برمي گرده به قرن نوزده

reyna

MelloW
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
پردیس هاشمی‌ نژاد مشهد
رشته دانشگاه
آموزش ریاضی
همه میان درباره ی دخترا تبعیض جنسیتی از نوع بدشو میگن . اما حتما هممون دیدیم که وقتی یک خانوم ارایش کرده خوشتیپ میره یک مغازه شاید بیشتر از یک اقا تخفیف بگیره... یا جک معروف درباره نمره گرفتن از استادا که دخترا موفق ترن!!
اینم یه نوع تبعیضه اما به نفع دختراس و اعتراضی هم ندارن
هرچند من خودم به شخصه اذیت میشم ببینم یک مرد نه بخاطر شخصیت و توانایی بلکه بخاطر یه چیزای دیگه بهم توجه میکنه ؛ نمیدونم چطوری بعضی دخترا برای این توجه تلاش میکنن و ادعای زرنگی هم میکنن!!

بالا