• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تاثیر دین بر مردم

Erfanshakourzadeh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۵تهران
شهر
تهران
دانشگاه
وtehranو harward وsharifوoxfordوberekli
رشته دانشگاه
فقط برق شاخه الکترونیک
‏.

ببين فرض اين جامعه كه دين نداشته باشه غلطه .جرا؟جون ١نياز به برستش يه خالق تو هر انساني هست و نميشه بهش توجه نكرد ٢اكه تو كسي رو به عنوان خالقت در نظر نكيري سوال بيش مياد كه از كجا اومدي؟اكه فكني كه خالقي وجود نداره تو يه معلول بدون علت ميشي درواقع فرض همجين جامعه اي از بيخ اشتباه.دركل بدون وجود خدا زندكي آدم بدون هدف ميشه و فرقي با حيوانات نداره.:)

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : تاثیر دین بر مردم

به نقل از crazyboy :
به نظر شما یه جامعه ای که مردمش دین (هردینی) داشته باشند یعنی به خدا و پیغمبر و دستوراش اعتقاد داشته باشند فرقش با جامعه ای که هیچ دینی نباشه و مردم از همون کودکی آداب زندگی اجتماعی و ارزش های انسانی رو بصورت ذاتی درونشون نهادینه شه چیه(هیچ دستور الهی نداشته باشند) ؟

من این قسمت رو نمی فهمم. یعنی جامعه ای که دین الهی‌ خاصی رو قبول نداره و کلا منکر خداست ولی اعضاش برای خودشون ارزش هایی دارن و به اونها پایبندن ؟ اینه منظور ؟ :D
در این صورت من فکر نمی کنم تو زندگی اجتماعی اعضای دو جامعه تفاوتی باشه. چون اصلا شعار ادیان اینه که دنبال تثبیت ارزش های انسانیَن.
ولی تو زندگی فردی قطعا تفاوت هایی هست. :-?

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

با نظر شکوفه موافقم . ببینید اگه الان هم ما تو جوامع لائیک و سکولار آثاری از انسانیت و فرهنگ مطلوب میبینیم آثار همون آموزه های دینی ه .
در ضمن این قسمت از حرفاتون : "ارزش های انسانی رو بصورت ذاتی درونشون نهادینه شه" کلا با عقل نمیخونه ! چون انسان یه سری صفات ذاتی داره و یک سری اکتسابی !
فرهنگ و ارزش ها جزو صفات اکتسابی هستند نه ذاتی . اگه قرار بود ذاتی باشه که خدا توو ذات هر انسانی یک مومن به تمام معنا قرار میداد .

به نظر من شاید فعلا جوامع غیر دینی ، لائیک ها یا هرجیز دیگه ای از عقاید دینی دوری کنن و شعار اومانیسم و انسانیت سر بدن و در کوتاه مدت به خواسته هاشون برسن اما در بلند مدت دچار یاس فلسفی میشن و به پوچ میرسن و راهی جز بازگشت به عقاید دینی و الهی نخواهند داشت و فعلا با اموری مثل صنعت ، اقتصاد ، فناوری و علم خودشون رو مشغول کردند تا بگن واقعیت چیزیه که اونا میبینن .

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظر من مثل هم نیستند!بیشتر کشتار ها در تاریخ به خاطر دین انجام گرفته و میگیره و باعث تفرقه شده!

نه خب ، به خاطر دین فرق می کنه. ارزش های خود ادیان با جنگ هم راستا هستن آیا ؟ :D
ولی یه مسئله ای رو قبول دارم ، اونم اینه که اگر روی ارزش های ملت اسم دین گذاشته نشه یکجور تعصب بیخودی از کل قضیه برداشته میشه. حتا اگر دقیقا همون ارزش های دینی مطرح باشن. :-?

ma2012

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
برق

به نقل از crazyboy :
به نظر من مثل هم نیستند!بیشتر کشتار ها در تاریخ به خاطر دین انجام گرفته و میگیره و باعث تفرقه شده! نمونش جنگ فلسطین و اسراییل! گروه های تروریستی مثل طالبان ، و ...!
منظورم اینه که مثلا از بچگی بهشون آموزش داده بشه البته خیلی ها تربیت پذیر نیستن و این عده به نظر من توسط دین هم تربیت نمیشن و شاید خیلی وقتا در پوشش دین ظاهر شن(برای فریبکاری)!
با اون یاس فلسفی هم موافقم!ولی شاید راهی باشه!
منظورتون از این که جنگ اسراییل با فلسطین بخاطر دینه چیه؟
مثلا یه دین میاد میگه با ظالم جنگ کن و جلوش بایست,الان جنگ بده؟جنگ که همیشه بد نیست,گاهی لازمه

• شروع کننده موضوع

crazyboy

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
InVisaBle HanD
شهر
کاشان

حذف

ma2012

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
برق

خود دین هیچ وقت باعث کشتار و تفرقه نمیشه و اگه یه جایی یه بهونه دین میان و حمله میکنن و کشتار راه میندازن تقصیر دین نیست نمیشه گفت چون به بهونه دین دارن این کار رو میکنن ما دین رو درشو ببندیم و از فوایدش محروم بشیم...
جاهایی رو هم که دین گفته کشتار راه بندازین که کشتار لازمه...

billy

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱
شهر
تهران
مدال المپیاد
نفر اول مسابقات جهانی
دانشگاه
شریف و فراتر از آن!
رشته دانشگاه
همشون با هم

ببنید من چیزی از جامعه شناسی نمیدونم ها اما اینجوری که شنیدیم شما محصول جامعه ای هستید که توش زندگی میکنید و این که شماها میگید پرستش یه چیز ذاتیه هم بخاطر اینه که از بچگی تو همچین جامعه رشد پیدا کردید. برید با ۴تا خارجی حرف بزنید حتی با همونا که مسیحی هستند! کلا هیچ تفکر خاصی نسبت به دین ندارن یعنی کاملا اسمی و اینکه میگید باعث جنگ و کشتار شده آره خوب شده و کلا خیلی از جنگ ها سر مذهب بوده حالا یک مذهبی بر حق بوده یکی نبوده ولی نمیشه که بگیم نه به خاطر مذهب نبوده! بعد اینکه مثلا جنگ اسلام الان ایرانی بیچاره کاری داشت با عرب ها که اومدن حمله کردن به ما؟! کاری بر درست بودن و غلط بودن دین اسلام و کلا تفکر دینی ندارم بحثم سر حرف هایی هست که بچه ها زدن! ببینید کلا ضرری که جامعه ما از دین دیده خیلی زیاد بوده و کسی نمیتونه منکر این بشه. و شاید بیشتر ضرری که دیده باشیم بخاطر اصل دین نباشه اما باید با این واقعیت تلخ کنار بیایم که دین تنها ابزاری برای سو استفاده از مردم بوده در طول تاریخ و هست (توجه کنید منظورم این نیست که پیامبر از مردم سو استفاده میکرده ها. منظورم طول تاریخه و چیزی که برای ما بجا گذاشت)

ma2012

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
برق

اسلام به مردم ایران حمله نکرد,به حکومت اون زمان که نمیذاشت صدای اسلام به ایرانیها برسه حمله کرد و ایرانی ها که از نا عدالتی خسته شده بودن سریعا اسلام رو پذیرفتن/

billy

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱
شهر
تهران
مدال المپیاد
نفر اول مسابقات جهانی
دانشگاه
شریف و فراتر از آن!
رشته دانشگاه
همشون با هم

پس الان طبق استدلالی که شما کردی باید امریکا به ایران حمله کنه چون ایران نمیزاره هیچ گونه صدایی از آمریکا به ایران برسه! از سایت بگیر تا ماهواره و هر چیزی! من نمیدونم تعریف شما از حمله کردن چیه؟! (در ضمن اگر میخواید بگید خیلی مسلمونید سعی نکنید از این کار دفاع کنید چون خود معصومین هم یه این جنگ ها اعتراض داشتند و حمله به کشور های دیگه و کشور گشایی رو جایز نمیدونستند!)

ma2012

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
برق

پس جهاد ابتدایی چیه؟

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

فکر نکنم لازم باشه نظرمو بگم چون احتمالن از لایک ها و دیس لایک هایی که کردم خودتون متوجه شدید.

اول عذر خواهی می کنم که من انقدر راحت دیس لایک می کنم. به هر حال فلسفه ی دیس لایک کردن این هست که هر حرفی که فایده ای از نظره عقل نداره و بر خلاف معقولاته رو باید دیس لایک کرد.

حرف هایه عاقلانه هم فقط اون هایی که باهاش موافقی رو باید لایک کرد.

به هر حال چیزی که وحود داره اینه که سیاست هیچ ربطی به دین نداره. سیاست یک علمه یه چیزه عقلانی هست و دین یه چیزه احساسی گاهی دیکته شده، چیزی که نمیشه بر اساس اون هیج تصمیمی گرفت که حتمن درست باشه (به نفع جامعه باشه.)

دوستان هم من هم شما می دونیم که مردم ری تا چند سال به مسلمون ها مالیات اضافه دادند تا دین بر حقه خودشون رو حفظ کنن. پس لطفن نگید ایرانی ها با میل و علاقه اسلام اوردند.

و البته کشتار هایه اولیه اسلام رو هم فراموش نکنیم. فکر هم نکنم کسی در تاریخ نخونده باشه که چقدر ایران سنی کشی و عثمانی شیعه کشی. در زمانی که هر جفتشون جوامع اسلامی بودند.

دین باعث تفرقه میشه نه خوده دین بلکه کسانی که به قدرت هستند از دین به این ترتیب استفاده می کنن. شما از دوره حاکمیت کلیسا در نظر بگیر تا دوره ی حکومت مسلمان ها در ایران و یهودیان و ادم هایی که به خاطر دینشون کشته شدن.

تا حالا که تجربه نشون داده هیچ جامعه که بر اساس دین اداره شده موفقیت نداشته برعکس مردم خودشو بیچاره کرده.

انسانیت چیزی هست که در همه وجود داره و فقط لازمه حفظش کرد.

نمی دونم شما رو ولی علت به دنیا اومدن خودمو فکر کنم پدر مادرم خوب بدونند :D

و البته من دنیا اومدم که زندگی کنم بگردم و از این دو روزه دنیا نهایت لذت رو ببرم. تا اینجوری بمیرم \:D/

حالا شما هرجوری دوست داری حساب کن

ma2012

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
برق

آیت الله مدرس:سیاست ما عین دیانت ماست و دیانت ما عین سیاست ما.
شما ظاهرا زیاد با دین اشنایی ندارید که میگید احساسیه و ربطی به سیاست نداره...اون دینی که شما میگید فقط نماز و روزه داره ولی دین من جهاد با ظالم و وحدت و خیلی چیزای دیگه هم داره.اسلام خودشو جدا از سیاست نمیدونه ولی لابد شما اسلام رو از خود اسلام بیشتر میشناسید.دین بدون سیاست همون اسلام امریکاییه که عربستان داره و هیچ کی ازش نمیترسه...از سیاست دینه که میترسن.
بعد ی چیز دیگه:این امار رو شما از کجا اوردی که هر جامعه ای که دین داشته مردم خودشو بیچاره کرده؟شما یه جامعه مثال بزن که دین رو تقریبا کاملاجرا کرده باشه و بدبخت شده باشه.اصلن تا الان چند تا جامعه واقعا دینی داشتیم؟یزید هم حکومتش دینی بود و هر کاری کرد رو نباید پای دین نوشت (شبیه همون کشتار هایی که دین باش مخالف بود)همین ایران که مثلا نسبتا دینی شده نسبت به زمان بی دینی پیشرفت زیادی کرده و البته همون مفت خور های ظالم که از سیاست دین میترسن برای شکست این حکومت تلاش میکنن که زیاد تاثیر گذار بوده,البته مفت خور های داخلی هم که توی هر کشوری هستن...

منتقد

مهمان

به نقل از مازیمون :
فکر نکنم لازم باشه نظرمو بگم چون احتمالن از لایک ها و دیس لایک هایی که کردم خودتون متوجه شدید.

اول عذر خواهی می کنم که من انقدر راحت دیس لایک می کنم. به هر حال فلسفه ی دیس لایک کردن این هست که هر حرفی که فایده ای از نظره عقل نداره و بر خلاف معقولاته رو باید دیس لایک کرد.

حرف هایه عاقلانه هم فقط اون هایی که باهاش موافقی رو باید لایک کرد.

به هر حال چیزی که وحود داره اینه که سیاست هیچ ربطی به دین نداره. سیاست یک علمه یه چیزه عقلانی هست و دین یه چیزه احساسی گاهی دیکته شده، چیزی که نمیشه بر اساس اون هیج تصمیمی گرفت که حتمن درست باشه (به نفع جامعه باشه.)

دوستان هم من هم شما می دونیم که مردم ری تا چند سال به مسلمون ها مالیات اضافه دادند تا دین بر حقه خودشون رو حفظ کنن. پس لطفن نگید ایرانی ها با میل و علاقه اسلام اوردند.

و البته کشتار هایه اولیه اسلام رو هم فراموش نکنیم. فکر هم نکنم کسی در تاریخ نخونده باشه که چقدر ایران سنی کشی و عثمانی شیعه کشی. در زمانی که هر جفتشون جوامع اسلامی بودند.

دین باعث تفرقه میشه نه خوده دین بلکه کسانی که به قدرت هستند از دین به این ترتیب استفاده می کنن. شما از دوره حاکمیت کلیسا در نظر بگیر تا دوره ی حکومت مسلمان ها در ایران و یهودیان و ادم هایی که به خاطر دینشون کشته شدن.

تا حالا که تجربه نشون داده هیچ جامعه که بر اساس دین اداره شده موفقیت نداشته برعکس مردم خودشو بیچاره کرده.
انسانیت چیزی هست که در همه وجود داره و فقط لازمه حفظش کرد.

نمی دونم شما رو ولی علت به دنیا اومدن خودمو فکر کنم پدر مادرم خوب بدونند :D

و البته من دنیا اومدم که زندگی کنم بگردم و از این دو روزه دنیا نهایت لذت رو ببرم. تا اینجوری بمیرم \:D/

حالا شما هرجوری دوست داری حساب کن
قرمز : فکر کنم شما کلا تعریف سیسات و دین رو بلد نیستید ها... سیاست میتوه به دین مربوط بشه توضیحشم باشه بعد از اینکه شما جواب دادید...دینی هم که همینطور از سر احساس و رو هوا انتخاب بشه به نظر من بهش نمیگن دین یا حداقل به اون شخص نمیگن دیندار پس لطف کنید بفهمید چی داید میگید که باعث نشید آدم یک جمله بخونه و کل اشتباه کار دستش بیاد
بنفش: خودتون میگید مردم ری یعنی یک قسمتی از کل مردم ایران...هیچ نظری رو همه قبول نمیکنن طبیعتا مخالف داره همه چیز...پس باید به اکثریت نگاه کرد...اگه ری رو میگید مردم شمال کشور رو هم بگید که با چه شوری به اسلام ایمان آوردن
سبز : میشه یک جنگ بدون کشتار رو برای من مثال بزنید؟ اگرم بگید کلا جنگ نباید میکرده باید بگم که خواهشا نظر الکی ندید چون خودتونم میدونید بعضی جاها جنگ نیازه...فقه اسلامیشم نمیگم چون شما که مسلمون نیستی
آبی : این تجربه ای که میگید رو لطفا برای من مستند کنید ... من تا حالا همچین چیزی ندیدم...در ضمن با توجه به این تجربتون یک جامعه بی دین موفق هم به بنده معرفی کنید

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از ناطق :
قرمز : فکر کنم شما کلا تعریف سیسات و دین رو بلد نیستید ها... سیاست میتوه به دین مربوط بشه توضیحشم باشه بعد از اینکه شما جواب دادید...دینی هم که همینطور از سر احساس و رو هوا انتخاب بشه به نظر من بهش نمیگن دین یا حداقل به اون شخص نمیگن دیندار پس لطف کنید بفهمید چی داید میگید که باعث نشید آدم یک جمله بخونه و کل اشتباه کار دستش بیاد
بنفش: خودتون میگید مردم ری یعنی یک قسمتی از کل مردم ایران...هیچ نظری رو همه قبول نمیکنن طبیعتا مخالف داره همه چیز...پس باید به اکثریت نگاه کرد...اگه ری رو میگید مردم شمال کشور رو هم بگید که با چه شوری به اسلام ایمان آوردن
سبز : میشه یک جنگ بدون کشتار رو برای من مثال بزنید؟ اگرم بگید کلا جنگ نباید میکرده باید بگم که خواهشا نظر الکی ندید چون خودتونم میدونید بعضی جاها جنگ نیازه...فقه اسلامیشم نمیگم چون شما که مسلمون نیستی
آبی : این تجربه ای که میگید رو لطفا برای من مستند کنید ... من تا حالا همچین چیزی ندیدم...در ضمن با توجه به این تجربتون یک جامعه بی دین موفق هم به بنده معرفی کنید

می دونی که همیشه یه مثاله نقضی دارم برات.
تا حالا به طالش سفر کردی ؟
یه دهکده شاید بشه بهش گفت یا چیزی شبیه به اون.
مردم اون دهکده که در شمال کشور هم قرار دارن وقتی بری بینشون همه باهات دست میدنو روبوسی می کنن (مرد و زن) همشون حتا تقریبا جوون هاشون می دونن که به زور مسلمون شدن از ترس کشته نشدن.

خب خوب میدونیم که جامعه ای که در اون مسیحیت حاکمیت داشت چی شد عده ای روحانی که به دین تسلط داشتن برایه پر کردن جیب هایه خودشون (که البته پر کردن جیب یه نیاز فک کنم محسوب میشه و غریزس لابدد) با تغییر دین و تحریفش مدت ها مسحیان رو عقب نگه داشتن و بعد دیدیم که با کنار رفتن قدرت کلیسا چه اتفاقی افتاد.

بذار بریم سراغ جامعه اسلامی ایرانیان رو که نابود کردن بعد هم سره شیعه سنی چقد هم عثمانی هم ایران به شیعه کشی و سنی کشی به طوره متقابل انجام دادن.

بعد هم که یه مدت جامعه دسته نظامیان افتاد (دوره ی پیش از انقلاب) که باز ایران بعده مدت ها اعتباری دو جهان پیدا کرد از کشوری که در نظر جهانیان مردمش با شتر جابه جا میشدن به یه کشور متمدن تبدیل شد (نگید که این اهمیتی نداره چون این اتفاق هم زمان شد با افزایش سرمایه گذاری اروپاییان و امریکاییان تو ایران و همین طور افزایش توریست که در کل یعنی قدرت بیشتر مالی کشور و البته حتمن میدونید که ایرانیان هم به طور متقابل می تونستن بدون ویزا به تقریبن تمام اروپا مسافرت کنن این یعنی به قدری ایرانیان مورد اعتماد بودن که نیاز به کنترلشون نبود. (ویزا برایه کنترل زمان حضور فرد در کشور و برایه اینه که اگر جرمی مرتکب شد بشه دنبال کرد و حضورشو در اون زمان در اون منظقه اثبات))

بعد که جمهوری قرار بود بشه که خب پیشرفت خیلی سریع نزدیک بود ولی این جمهوری با اسلامی شدن همراه شد و مملکت به جایه نگران بودن برایه اهن هایی که اکسید میشدن و بیکار در جنوب مونده بودن به فکره این افتادن که دختر یا پسر همسایه فلانه و بهمان.
بعدشم جنگی که بی خودو بی جهت باعثش شدن. حمله به کشوری که ابر قدرت دنیا محسوب میشد. تا حالا فکر کردید اگه اون اتفاق نمی اقتادو هوا پیما ها و هلی کوپتر ها به پایتخت میرسیدن چی میشد‌؟‌

بعدشم که فقط تلف کردن وقت خودشونو مردم. تو دوره ای که مشکل مردم نداشتن خرج زندگی هست برایه سرگرم کردن مردمو وقت مجلسو با چیز هایی تلف می کنن که یه بچه هم می فهمه.

تاحالا مجلس بعد از انقلاب رو با مجلس پیش از انقلاب مقایسه کردین ؟‌
در مورد ادم هایه تو مجلس فکر کردین ؟‌

دربین این رییس جمهور ها به نظرتون اصلن ادم هایی که بهشون رای میشه داد هیچ کدوم لیاقت صدارت کشور رو دارن ؟

این جامعه ی اسلامی.

مثالی اگه از جامعه ای اوردید که از قوانینه دینی پیروی می کرده و بیشتر از ۱۰۰ سال مردمش راضی بودند برام بیارید ممنون میشم.

حکومت حضرت علی هم مشکلات فراوانی داشته شاید ایشون خیلی عادل و قانون مدار بودن ولی یه سیاست مدار خوب اول باید زنده باشه تا سیاست مدار باشه سیاست مداره شهید شده هر چقدر هم خوب باشه خوب بوده و دیگه نیست.

• لایک
امتیازات: JB

منتقد

مهمان

به نقل از مازیمون :
می دونی که همیشه یه مثاله نقضی دارم برات.
تا حالا به طالش سفر کردی ؟
یه دهکده شاید بشه بهش گفت یا چیزی شبیه به اون.
مردم اون دهکده که در شمال کشور هم قرار دارن وقتی بری بینشون همه باهات دست میدنو روبوسی می کنن (مرد و زن) همشون حتا تقریبا جوون هاشون می دونن که به زور مسلمون شدن از ترس کشته نشدن.

خب خوب میدونیم که جامعه ای که در اون مسیحیت حاکمیت داشت چی شد عده ای روحانی که به دین تسلط داشتن برایه پر کردن جیب هایه خودشون (که البته پر کردن جیب یه نیاز فک کنم محسوب میشه و غریزس لابدد) با تغییر دین و تحریفش مدت ها مسحیان رو عقب نگه داشتن و بعد دیدیم که با کنار رفتن قدرت کلیسا چه اتفاقی افتاد.

بذار بریم سراغ جامعه اسلامی ایرانیان رو که نابود کردن بعد هم سره شیعه سنی چقد هم عثمانی هم ایران به شیعه کشی و سنی کشی به طوره متقابل انجام دادن.

بعد هم که یه مدت جامعه دسته نظامیان افتاد (دوره ی پیش از انقلاب) که باز ایران بعده مدت ها اعتباری دو جهان پیدا کرد از کشوری که در نظر جهانیان مردمش با شتر جابه جا میشدن به یه کشور متمدن تبدیل شد (نگید که این اهمیتی نداره چون این اتفاق هم زمان شد با افزایش سرمایه گذاری اروپاییان و امریکاییان تو ایران و همین طور افزایش توریست که در کل یعنی قدرت بیشتر مالی کشور و البته حتمن میدونید که ایرانیان هم به طور متقابل می تونستن بدون ویزا به تقریبن تمام اروپا مسافرت کنن این یعنی به قدری ایرانیان مورد اعتماد بودن که نیاز به کنترلشون نبود. (ویزا برایه کنترل زمان حضور فرد در کشور و برایه اینه که اگر جرمی مرتکب شد بشه دنبال کرد و حضورشو در اون زمان در اون منظقه اثبات))

بعد که جمهوری قرار بود بشه که خب پیشرفت خیلی سریع نزدیک بود ولی این جمهوری با اسلامی شدن همراه شد و مملکت به جایه نگران بودن برایه اهن هایی که اکسید میشدن و بیکار در جنوب مونده بودن به فکره این افتادن که دختر یا پسر همسایه فلانه و بهمان
بعدشم جنگی که بی خودو بی جهت باعثش شدن. حمله به کشوری که ابر قدرت دنیا محسوب میشد. تا حالا فکر کردید اگه اون اتفاق نمی اقتادو هوا پیما ها و هلی کوپتر ها به پایتخت میرسیدن چی میشد‌؟‌

بعدشم که فقط تلف کردن وقت خودشونو مردم. تو دوره ای که مشکل مردم نداشتن خرج زندگی هست برایه سرگرم کردن مردمو وقت مجلسو با چیز هایی تلف می کنن که یه بچه هم می فهمه.

تاحالا مجلس بعد از انقلاب رو با مجلس پیش از انقلاب مقایسه کردین ؟‌
در مورد ادم هایه تو مجلس فکر کردین ؟‌

دربین این رییس جمهور ها به نظرتون اصلن ادم هایی که بهشون رای میشه داد هیچ کدوم لیاقت صدارت کشور رو دارن ؟

این جامعه ی اسلامی.

مثالی اگه از جامعه ای اوردید که از قوانینه دینی پیروی می کرده و بیشتر از ۱۰۰ سال مردمش راضی بودند برام بیارید ممنون میشم.

حکومت حضرت علی هم مشکلات فراوانی داشته شاید ایشون خیلی عادل و قانون مدار بودن ولی یه سیاست مدار خوب اول باید زنده باشه تا سیاست مدار باشه سیاست مداره شهید شده هر چقدر هم خوب باشه خوب بوده و دیگه نیست.
من همیشه سعی میکردم بحث رو ریشه ای نکنم ولی خب اینبار دقیقا دست گذاشتید رو یکی از مسایلی که مدت ها روش مطالعه داشتم
به ترتیب براتون توضیح میدم که چقدر ساده گول خوردید:
قرمز: هر وقت خواستی چیزی رو اثبات کنی(اثبات بزور مسلمان شدن ایرانی ها) یک مثال نقص جوابگو نیست و این کار فقط واسه رد حرف بندست و من هم اصلاح میکنم و میگم بیشتر مردم خودشون مسلمان شدن
آبی: جالبه بدونی در تمتم کتب تاریخی هر وقت میخوان دلایل رنسانس و این تغییرات رو بررسی کنن میگن ورود اندیشه و فلسفه اسلامی به وسیله ترجمه کتب اسلامی به زبان مردم اروپا و آشنا شدن بزرگان اندیشه و فلسفه غرب با نوع تفکرات اسلامی...پس وقتی اسلام یکی از دلایل نجات مردم غرب بوده حق ندارید اسلام بو بذارد کنار مسیحیت تحریف شده(نمونش 4 تا کتاب انجیل منتخب)
بنفش: بحثای مذهبی و به خصوص جنگ بر اساس تعصبات بوجود میاد کما اینکه در اروپا هم اون جنگ های سی ساله که بلژیکی ها سروعش کردن و یا مثلا همون جنگ پارلمان انگلیس که منشا تفرقه مذهبی داشتن پس بحثی برش وارد نیست
.......
اما از اینجا بریم سراغ بحث اصلی و دوستان توجه کنن که آمریکا و جهان غرب چقدر زیبا کار کرده که بعد از سالها هنوز جوانان ما اونم جوانان تحصیل کردمون به واقعیت دست پیدا نکردن:
قرمز: یادت باشه آمریکا و جهان غرب هیچوقت و در هیچ برهه ای از تاریخ به ایران کمک نکرد مگر سودی توش داشته براش
اگر به ما راه آهن دادن امکانات دادن میدونی در مقابل چیو از ما گرفتن؟
1- نفت و گاز که ثروت خداداد مملکت ما بود و همینطور به تاراج رفت و بی خبری همون بزرگ نظامیا عامل اصلیش بود که البته از اواخر قاجار شروع شد
2- نگهداشتن ایران و ایرانی در خواب غفلت و دوران بربریت و گرفتن فضای خلاقیت از جوانان ایران که جالبه یک داشتان براتون بگم
نقل از پدر پدر بزرگم هست و تحقیق هم کردم کلی پیر دیگه بهش شهادت دادن:
در دوران رضا پهلوی یک نوع چراغ برای روشنایی به ایران وارد شد و اونم توی مکان های عمومی بزرگ ازش استفاده میشد به دلیل قیمت بالا و خب همین آقایون آمریکایی یک نفر مسئول رو گماشته بودن که این چراغ رو در شب نورشو زیاد کنه و در روز کم....حالا میدونید طریقه کار اون چراغ چی بود؟ فقط یک پیچ داشته که میچرخیده و اون مامور هم همه رو منع میکرده از کار کردن باهاش....این همه سنده بر اینکه نمیخواستن ما پیشرفت کنیم
بنفش: خب بله اینو میدن و در مقابل چی از ما میگیرن؟
حق کاپیتولاسیون...چقدر هم منصفانس نه؟ به ما حق ورود بدون ویزا میدن اونوقت ایرانی جماعت بخاطر کشتن سگ آمریکایی باید محاکمه بشه اونم در ی دادگاه یک طرفه و به نفع آمریکایی ها
آبی: اگر به روند رشد علم در 60 سال اخیر نگاه کنید در ایران که آمار هاشم موجوده میبینید بعد از انقلاب سرعت رشد ما چندین برابر بوده... این همه رشد هم جالبه بدونید بر خلاف رشد های زمان پهلوی همشون بومی بوده
خواهش میکنم مطالعه کنید و مثه این پیرمرد های بی سواد نگید زمان فلان شاه ما بیست تک تومن میدادیم گوسفند حالا با همون بمون نون هم نمیدن...انتظار بیش از این هاست ازتون
صورتی:
انقلا کردن حق مردم ایران بود . این یک بحث داخلی بود پس هیچ کشور بیگانه ای حق اظهار نظر در مورد مسایل یک مملکت و حقوق مردم اون کشور رو نداره
ملت ما انقلاب کردن و خب چون از هر نظری( اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی) به ضرر دولت های غربی و آمریکایی بود با تحریک عراق به ما حمله کردن
پس ایران باعث جنگ نشده...جنگ یک تحمیل بی دلیل بود و جبر خیلی ضد حقوق بشر گونه
خب اونا به ما حمله کردن و شاهد گفته من راجع به کمک هایی که همه کشور ها به عراق میکردن اینه که ما توی عملیات کربلای پنج از 26 کشور دنیا اسیر گرفتیم
میفهمید یعنی چی؟
یعنی حمله کل دنیا به کشور ما به دلیل اینکه مردم ایران میخواستن حکومت عوض شه( کاری هم به نوع حکومت نداریم)...این اوج نقض حقوق بشر هست
و اما مورد آخر:
سبز: تا حالا چیزی در مورد مجالس قبل از انقلاب خوندید؟
وکلای مردم که انتخاب میشدن و میرفتن توی مجلس چکار میکردن(البته نه همشون)
چقدر انتقاد بود راجع بهشون(طنز های دهخدا و همچنین شاعر معروف گیلانی)
این فیلم کلاه پهلوی خیلی زیباست خیلی...یک نکته جالب داشت...اوج بی تمدنی یک رییس مجلس رو نشون میداد در افتتاح کانون بانوان(شاید این فیلم اشتباه بگه اما خب آخر فیلم و در سایت خود فیلم منابعش ذکر شده)
شما به چه حقی دایرد نمایندگانی رو که خود ملت انتخاب کردن زیر سوال میبرید؟
چقدر در داخال امور سیاسی بودید که میگید عملکردشون اشتباهه؟
حتما میگید چون با کشواری آمریکایی و اروپایی رابطمون بده اشتباه کردن... نه آقا اینجا ایرانه... کشور اسلامی
و لن یجعل الله للکافرین علی المسلمین سبیلا
طاغوت و کشوری که میخواد مردم مارو زیر سلطه بگیره نباید بتونه دخالت کنه
امیدوارم قانع کننده جواب بدید

منتقد

مهمان

به نقل از crazyboy :
من معمولا بحثای بقیه رو بیشتر میخونم و خودم نظر نمیدم!

خواستم فقط یه چیز بگم :آخه مگه یه کشور مرض داره که به یه کشور دیگه کمک کنه و سودی براش نداشته باشه! ولی خیلی از کارا هست که برای هر دو طرف سود داره! منظورم اینه وقتی کسی از روی طمع به کسی کمک میکنه جفتشون سود میکنن!
شما بیش از یک مثال برام بزنید که آمریکا کاری رو بدون سود مطلق برای خودش انجام داده و هدفی پشتش نبوده من قانع میشم
نیست آقا نیست
تو کل تاریخ نداریم
درسته که به ما سود رسونده
ولی خیلی بیشتر از اون ضرر رسونده

منتقد

مهمان

به نقل از crazyboy :
عزیزمن کار درست همینه!
آفرین به آمریکا که تونسته همچین کاری بکنه!
البته من با خط آخری که بیشتر ضرر رسونده مخال ف م!
اگه ایران از 200 سال پیش یه حصار دور مرزش میکشید الان من داشتم زمینمون رو شخم میزدم! :D
مشکل من اینجاست که آمریکا میگه سیاست ما عین خیانت ماست.
اگر میگید آفرین که دیگه باید بگم برید یکم با خودتون بیشتر فکر کنید

@mirrez@

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد یک
شهر
مشهد

دین برای حکومت نیامده مگر به جز معصوم
حکومتی که در آن افرادی خودکامه و به اسم دین حکومت کنند جز بدنامی برای دین و برای تاریخ و انسانیت چیز دیگری ندارد

بالا