• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آینده ی روباتیک در ایران

SR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
00
مدال المپیاد
درست نخوندم به جایی نرسیدم
رشته دانشگاه
مهندسی برق
پاسخ : آینده ی روباتیک در ایران

http://tnt-robotik.de/2vs2-Roboter-Singapur-2010.html
وقتی اینو دیدم گفتم به خودم اگه با این چیز ها هم پردازش تصویر بکنم کار شاخی نکردم جلو خارجی ها(هنوز هم نتونستم :(()
من دارم ARM رو با XMEGA مچ میکنم اونا DSP رو با ARM!!!! X_X
اونوقت وقتی میام بین بچه ها تا ببینم چی کار کردن میبینم هنوز با همون AVR و شارپ دارند روبات میسازند
فقط سرمایه رو میزارند رو موتور
بعد ازشون میپرسم چرا رو چیز های جدید تر کار نمیکنید میگن به بیش از این نیازی نداریم(امیدوارم کسی که اینو بهم گفته و میاد اینجا ناراحت نشه صرفا برای مثال گفتم از عقب موندگیمون)
میخوام سرمو بکوبم به دیوار ~X(
خداوکیلی خودتون خسته نشدید؟؟؟حالتون بهم نمیخوره؟؟؟

• لایک
امتیازات: JB

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

اگر زمانی از بابت پروسسور کم آوردیم حتما می ریم سراغ پروسسورهای دیگه. حتما اگر هم زمانی سنسور فاصله بهتری از شارپ پیدا کنیم می ریم سراغش. این عقب موندگی نیست.

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
نداریم کلن :دی
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

به نقل از شهریار :
http://tnt-robotik.de/2vs2-Roboter-Singapur-2010.html
وقتی اینو دیدم گفتم به خودم اگه با این چیز ها هم پردازش تصویر بکنم کار شاخی نکردم جلو خارجی ها(هنوز هم نتونستم :(()
من دارم ARM رو با XMEGA مچ میکنم اونا DSP رو با ARM!!!! X_X
اونوقت وقتی میام بین بچه ها تا ببینم چی کار کردن میبینم هنوز با همون AVR و شارپ دارند روبات میسازند
فقط سرمایه رو میزارند رو موتور
بعد ازشون میپرسم چرا رو چیز های جدید تر کار نمیکنید میگن به بیش از این نیازی نداریم(امیدوارم کسی که اینو بهم گفته و میاد اینجا ناراحت نشه صرفا برای مثال گفتم از عقب موندگیمون)
میخوام سرمو بکوبم به دیوار ~X(
خداوکیلی خودتون خسته نشدید؟؟؟حالتون بهم نمیخوره؟؟؟
خوب شهریار ببین ، اونا هم امکانات بیشتری دارن از ما هم زمان بیشتری و هم همکاری ، ما با این سطح دانشمون + امکاناتمون + تجربمون تو زمینه ی پردازش تصویر ، توانایی اینکه پردازش تصویر کنیم رو نداریم ( ما پارسال براش رو ARM کلی زحمت کشیدیم). وقتی هم که نمیخوایم پردازش تصویر کنیم همین AVR برامون زیاد هم هست ، فوقش اگه تایمر کم اومد atmega 128 استفاده میکنم.

• لایک
امتیازات: SR

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از m-hadi :
خوب شهریار ببین ، اونا هم امکانات بیشتری دارن از ما هم زمان بیشتری و هم همکاری ، ما با این سطح دانشمون + امکاناتمون + تجربمون تو زمینه ی پردازش تصویر ، توانایی اینکه پردازش تصویر کنیم رو نداریم ( ما پارسال براش رو ARM کلی زحمت کشیدیم). وقتی هم که نمیخوایم پردازش تصویر کنیم همین AVR برامون زیاد هم هست ، فوقش اگه تایمر کم اومد atmega 128 استفاده میکنم.
اگه به الکترونیک و برنامه نویسی مسلط باشید، می تونید با همون مگا 16 با 3تا تایمر هرکاری خواستید بکنید. دلیل اینکه 3تا تایمر داره، این نیست که بیشتر باشه بهتره. هرکدوم از اون تایمرا یه کاری می کنن که اون یکی نمی کنه.
پردازش تصویر رو هم مطمئن باشید با همین کلاک ها در حد نیاز می شه انجام داد، نیازی به پردازش عجیب و غریبی نیست. اگه جایی حس کردید مگا 16 براتون کمه، قبل از اینکه برید سراغ چیز دیگه ای، فکر کنید. اگه قصدتون یادگیریه، که مستقل از نیازتون برید یاد بگیرید. اما اینکه فلانی رو رباتش آرم گذاشته پس خیلی روباتش خفنه اصولا یک گزاره از ابتدا غلطه...

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
نداریم کلن :دی
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

به نقل از amparisay :
اگه به الکترونیک و برنامه نویسی مسلط باشید، می تونید با همون مگا 16 با 3تا تایمر هرکاری خواستید بکنید. دلیل اینکه 3تا تایمر داره، این نیست که بیشتر باشه بهتره. هرکدوم از اون تایمرا یه کاری می کنن که اون یکی نمی کنه.
پردازش تصویر رو هم مطمئن باشید با همین کلاک ها در حد نیاز می شه انجام داد، نیازی به پردازش عجیب و غریبی نیست. اگه جایی حس کردید مگا 16 براتون کمه، قبل از اینکه برید سراغ چیز دیگه ای، فکر کنید. اگه قصدتون یادگیریه، که مستقل از نیازتون برید یاد بگیرید. اما اینکه فلانی رو رباتش آرم گذاشته پس خیلی روباتش خفنه اصولا یک گزاره از ابتدا غلطه...
منظورم از تایمر پایه ocr بود که اگه اشتباه نکنم بافر اضافه داره.
ولی با حرفتون کاملا موافقم ، ARM نیاز نیسا ولی برای یادگیری بسیار چیز خوبیه

• لایک

SR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
00
مدال المپیاد
درست نخوندم به جایی نرسیدم
رشته دانشگاه
مهندسی برق

والا قصد من از این حرفا چشم و هم چشمی نبود
اصلا قبل از اینکه بدونم کی رو چه رباتی پردازش تصویر گذاشته به این فکر بودم و پردازنده مورد استفاده و ... رو برای کارم بررسی و انتخاب کردم
فکر کنم منظورم رو درست نرسوندم
شرمنده این مثال داغون رو میزنم اوضاع ما تقریبا مثل کره زمین میمونه که تو تکامل بعد از چند وقت به یه بن بستی میرسید و بیشتر از اون تکامل پیدا نمیکرد مثل دوره باکتری ها و دوره دایناسور ها اما یه عامل خارجی مثل شهاب سنگ میومد و شرایط رو متحول میکرد و تکامل از سر گرفته میشد که حالا تشبیهش اینه که ما به یه فرم ثابت برای ربات رسیدیم و هر سال یه ذره یه ذره اونو تغییر میدیم به طوری که زیاد محسوس نیست اکثرا و یه چیزی مثل تغییر قوانین و اینا میتونه ما رو مجبور کنه سطحمون رو تغییر بدیم
اما خارجی ها نه مثل طبیعت نیستد اما مثل آدم هایی هستند که کنجکاوی براشون سوال ایجاد میکنه و میرند دنبال جوابش و کاری ندارند که عامل خارجی باشه یا نباشه
خدا وکیلی هر سال تو همه آموزشگاه ها دارند یه میکروکنترلر درس میدند به بچه ها سنسور ها هم همونه(یا شارپ یا الترا) کامپس و ...
ابتکار فقط توی برنامه نویسی و قسمت های محدودی از مکانیک و الکترونیک وجود داره
خوب چی میشد به جای اینکه این همه آدم یه چیز رو یاد بگیرند برند چیز های مختلف یاد بگیرند تا سرعت پیشرفت بیشتر بشه؟
وقتش که هست(اگه کار ها تقسیم بشه و هر کی بره سراغ یه چیزی)
پولش هم بازم هست اما ممکنه یه عده توش محدودیت داشته باشند(تهش موشک که نمیخوایم هوا کنیم!)
حالا چرا باید اینطوری باشه وضعیت؟
به خاطر ترس از تغییر نیست این مشکل؟

پ.ن:اگه جایی رو اشتباه گفتم بزارید به حساب مشاهدات محدودم چرا که چیز هایی رو که گفتم بر اساس چیز هایی بوده که تا حالا دیدم

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

شهریار جان حرفت تا حد خیلی خیلی خوبی درسته.
اما اینکه یک جا ایستادیم رو هم قبول ندارم... دانش آموز داشتم که بدون اینکه من کلمه ای راجع به PID بگم خودش رفته خونده یاد گرفته و اجرا کرده. بدون اینکه حرفی از طراحی فیلتر بزنم، خودش رفته خونده، فیلتر برای سنسوراش طراحی کرده... اینا به نظرم هست، اما خیلی کمه و خیلی کند. اینکه هرکی یه جا رو بگیره، در صورتی اتفاق می افته که چیزی به اسم "رقابت" رو بذاریم کنار. الان همین تیمهای کپی شده از روی همدیگه میان مسابقات رو فتح می کنن... این یعنی تیمی که کار جدید کرده و جواب گرفته، اما نه در سطح همون کپی پیست قبلی، به تاریخ میپیونده.

• لایک

Hmd

کاربر فعال
شهر
تهران

اگه به رباتیک بیشتر بها بدن خیلی جای پیشرفت داره.مثلا خود من یه ربات می سازم کلی جایزه می گیرم بعدش......نه ی سهمیه ای نه هیچی یه نظر من باید از دوره راهنمایی بچه هارو علاقه مند رو جذبه این کار کنن :)

اسیمو

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
شیراز
دانشگاه
دانشگاه صنعتی شریف

به نظر من که با این وضع ما هیچی نمی شیم :((

بالا