• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

عشق تلخ یا شیرین...

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
پاسخ : چرا عاشق شدن؟؟؟

:))
ی چیز خیلی عجیب ک تو فلسفم بش رسیدم...
این بود ک انسان در مسیر کمال حرکت میکنه...سر راهش ب عشق میرسه!...
و عشق یگانه استثنای راه کمال است!...جایی ک در آن ب جای کمال باید بر عشق تکیه کرد!...
ب عبارتی داری از کوه میری بالا برسی ب قله...چند تا گل میبینی وسط راه...قله رو ول میکنی و تا ابد میشینی اون گل ها رو نگاه میکنی!

پس ب عبارتی عشق جاده ای موازی با کمال است!

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از حالا من ماندم و من! :
اشتباه فاحش...
دقیقا دغدغه ی اصلی ما فلاسفه اینه ک چجوریه ک عشق بی دلیل میاد اما هر کاری کنی نمیره :|
هر وفت خواستی عشق از سرت بره، یه کاغذ بردار، دلایل عاشق شدنت رو بنویس. بنویس که چرا عاشق طرفی، و چه چیزهای مثبتی داره. اون موقعه که عشق از سرت می پره. گرفتار عشق بی دلیل هر موقع بشه آدم، چشمش رو روی همه چیز می بنده. کافیه چشمش رو باز کنه...
بعدش هم یه طوری نوشتی ما فلاسفه که آدم دیگه می مونه...!
قبول ندارم...
مامان بابای خودم نمونه ی بارز دو تا آدم عاشقن تا حدی که گاهی اوقات آدم فکر می کنه تو دوران عقد بسر می برن...
ولی تا با این همه یک بار حرف جدایی نزدن ولی همون آشنایی که گفتم از شرم و حیا و مهربونی و اینا ی طرف مقابلش خوشش اومده بود ولی 3 سال نکشید که جدا شدن...
مامان و بابات عاشق هم نیستن. برای عشقشون دلیل دارن. اگه توی این همه سال مثل سگ و گربه به هم می پریدن اما نمی تونستن همدیگه رو ول کنن اون می شد عشق. یعنی دوست داشتن بدون دلیل و کورکورانه. اما اینکه کسی از من بپرسه چرا عاشق فلان آدمی، می شینم براش توجیه می کنم که این خوبی ها و حسن ها رو داره، به همین خاطر می پذیرمش و دوستش دارم. اما اگه روزی همین آدم که مثلا به خاطر ذات خوبش دوستش دارم با چاقو همسایه رو بکشه، بعد هم بیاد با افتخار برام تعریف کنه من هنوز باید عاشقش باشم؟ چون اون دلیل از بین رفته، من هم دیگه دوستش ندارم. اگه بخوام هندی بازی در بیارم و بگم عزیزم من همیشه باهاتم، اون میشه عشق که کوره. اگه بگم این کارت یعنی ذاتت خرابه و ولش کنم، میشه دلیل و منطق. این هندی بازی ها و جان فشانی های بی دلیل و منطق الکی و توخالی اسمش می شه عشق، و یه احساس زودگذر بی منطقه. اگه برای احساستون دلیل عقلی داشتید، اون می شه رابطه پایدار.
همون آشنایی که می گید بعد 3 سال طلاق گرفت، چون عاشق چیز ناپایداری توی همسرش شده بوده. من شاید اصلا تاحالا فرصت اینکه کار خلاف بکنم رو نداشتم، اما اگه فرصتش پیش بیاد بسیار هم اهل خلاف باشم. یعنی پتانسیلش رو داشته باشم. اگه کسی عاشق من بشه کورکورانه و این پتانسیل رو نبینه، به نظرت بعد ازدواج که من خلافکار شدم، اگه عاشق باشه و بمونه کار درستی کرده؟ یا اینکه از همون اول چشمش رو باز کنه و با منطقش راجع به من قضاوت کنه و بگه که تو آدم ایده آل من نیستی به این دلیل؟ اینجا منطق برده یا احساس به نظر تو؟!
من الان اگه بیان بهم بگن زنت این مشکل رو داره، اون مشکل رو داره، و برام اثبات بشه، می شه بگید دیگه چه چیزی رو باید دوست داشته باشم و عاشقش باشم؟؟!!! لجبازی با خودم نمی خوام بکنم که!

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

@بالایی:وقتی یک روانپزشک بعد از 1سال و نیم کار با من میگه حست دلیلی نداره...
واقعا حرف اون برای من خیلی ارزشش بیشتره تا تو :)
بله من خودم رو فیلسوف میدونم چون تز فلسفه دارم...
و اکنون 2سال هست ک دنبال دلیل حسم هستم...اون آدم هیچ کدوم از معیارای منو نداره :O :rolleyes:...

بیایید وقتی فرمول هایمان برای زندگی مسئله ای را توجیه نکردند صورت مسئله را پاک نکنیم یا آن را دروغ نگوییم
:)

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

@بالایی:وقتی یک روانپزشک بعد از 1سال و نیم کار با من میگه حست دلیلی نداره...
بله من خودم رو فیلسوف میدونم چون تز فلسفه دارم...
و اکنون 2سال هست ک دنبال دلیل حسم هستم...اون آدم هیچ کدوم از معیارای منو نداره :O :rolleyes:...

بیایید وقتی فرمول هایمان برای زندگی مسئله ای را توجیه نکردند صورت مسئله را پاک نکنیم یا آن را دروغ نگوییم
:)
تو توی لجبازی با خودت گیر کردی. می فهمی که نمی خوای طرف رو، اما یه "حس" سکان رفتارت رو در دست گرفته. من هم از این شعار ها همسن تو که بودم زیاد می دادم. یه جمله ای هست آقای فیلسوف، که می گه : " زندگی هیچ نمی گوید. نشانت می دهد." یه سری مسائل رو تا تجربه نکنی و بهت فشار نیاره عمرا درکشون نمی کنی. الان هم توی درگیری با خودت، هنوز بین منطق و احساست توازن برقرار نکردی. از یه طرف دلت نمی آد حست رو دور بریزی، از یه طرف هم می بینی حرف منطقت درست تر به نظر می آد. یه کمی صبر داشته باش، همه چی به وقتش درست می شه.
با آدمی داری صحبت می کنی که سر همین مسائلی که داری خیلی پیچیده جلوه اش می دی، کل تنش پر جای زخمهاییه که با کاتر و تیغ و ... رو تن خودش درست کرده. و بدنش هنوز از آثار اقدام به خودکشی هاش رنج می بره. پس با این مسائل غریبه نیست... عشق بی دلیل، آخرش همین دور باطلیه که توش گیر کردید. من همین الان بهتون می گم، عشق چیزیست کاملا بی دلیل. دنبال دلیلش نگردید، فقط به یه جمله می رسید : "خوب دوسش دارم چیکار کنم؟!" دلیل ازتون می خوان، از خودتون می بافین. منطق می خوان، دروغ می گین. حس می کنین همه زندگیتون رو حاضرین براش بدین. همه چیز رو حاضرین زیر پا بذارین. اما امان از روزی که این بت بشکنه و اساس بتخانه فرو بریزه... منطقتون فقط وایمیسه نگاه می کنه، میگه دیدی بهت می گفتم؟ و شما هر روز بیشتر زجر میکشید از این نگاه منطق که خیلی هم سنگین نگاه می کنه... یه جایی طاقتتون طاق ممکنه بشه و مثل من خودکشی کنید... اما بهتون یه پیشنهاد دارم. قبل همه این مسائل به فکر این باشید که منطقتون رو خفه نکنید، آقای فیلسوف.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

عزیز من اینایی ک گفتی دلیل بود یا تکرار مدام جمله ی"من ته راهیم ک تو اولشی"؟...
من برات گفتم این حس منطقی نیست...
ولی توی فلسفه ی من عشق منافاتی با خواستن نداره...
نیازی نمیبینم جواب نیشخند رو بدم...اگه واقعا حرفی داری و میخوای جواب بگیری بگو

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

عزیز من اینایی ک گفتی دلیل بود یا تکرار مدام جمله ی"من ته راهیم ک تو اولشی"؟...
من برات گفتم این حس منطقی نیست...
ولی توی فلسفه ی من عشق منافاتی با خواستن نداره...
فعلا کسی که طرف مقابلش رو آدم حساب نمی کنه و خیلی خودش رو بالاتر می بینه که حرفی رو بپذیره و حرفش هم مدام تکرار اینه که : "من دلیلی ندارم، حرفت هم مزخرفه" تویی. بعدش هم اینجا اسمش فرومه، چرا حس کردی که الان من در مقابل تو قرار دارم و شمنی هستم که باید بترکونیش که اسمت بشه فیلسوف؟! هر دو تامون داریم یه حرف می زنیم، جالبه! و فقط تو داری توهین می کنی به صورت غیر مستقیم. برام عجیبه. اگه حس می کنی حرفام تو رو می رنجونه و ناراحت می شی من دیگه بحثی ندارم.
این هم چند نمونه از توهین هات :
و اینکه آخر بحثت نوشتی که اگه جواب می خوای بگیری بگو. من حس کردم که من دارم نظرم رو می گم و تو هم نظرت رو. نه اینکه تو کعبه مقصود باشی و من نوسفر تازه از ره رسیده!

• شروع کننده موضوع

...roze...

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد

بچه ها ما اینجا دعوا نداریم هر کی داره نظر خودشو بیان می کنه...
سوال ما اینه که چرا عاشق می شیم...
این نیست که بخوایم یه تعریف از عشق بدیم و هر کی حرفاش با تعریف ما جور در نیومد محکومش کنیم...

Id

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Frz
شهر
Mshd

به نقل از amparisay :
تو توی لجبازی با خودت گیر کردی. می فهمی که نمی خوای طرف رو، اما یه "حس" سکان رفتارت رو در دست گرفته. من هم از این شعار ها همسن تو که بودم زیاد می دادم. یه جمله ای هست آقای فیلسوف، که می گه : " زندگی هیچ نمی گوید. نشانت می دهد." یه سری مسائل رو تا تجربه نکنی و بهت فشار نیاره عمرا درکشون نمی کنی. الان هم توی درگیری با خودت، هنوز بین منطق و احساست توازن برقرار نکردی. از یه طرف دلت نمی آد حست رو دور بریزی، از یه طرف هم می بینی حرف منطقت درست تر به نظر می آد. یه کمی صبر داشته باش، همه چی به وقتش درست می شه.
با آدمی داری صحبت می کنی که سر همین مسائلی که داری خیلی پیچیده جلوه اش می دی، کل تنش پر جای زخمهاییه که با کاتر و تیغ و ... رو تن خودش درست کرده. و بدنش هنوز از آثار اقدام به خودکشی هاش رنج می بره. پس با این مسائل غریبه نیست... عشق بی دلیل، آخرش همین دور باطلیه که توش گیر کردید. من همین الان بهتون می گم، عشق چیزیست کاملا بی دلیل. دنبال دلیلش نگردید، فقط به یه جمله می رسید : "خوب دوسش دارم چیکار کنم؟!" دلیل ازتون می خوان، از خودتون می بافین. منطق می خوان، دروغ می گین. حس می کنین همه زندگیتون رو حاضرین براش بدین. همه چیز رو حاضرین زیر پا بذارین. اما امان از روزی که این بت بشکنه و اساس بتخانه فرو بریزه... منطقتون فقط وایمیسه نگاه می کنه، میگه دیدی بهت می گفتم؟ و شما هر روز بیشتر زجر میکشید از این نگاه منطق که خیلی هم سنگین نگاه می کنه... یه جایی طاقتتون طاق ممکنه بشه و مثل من خودکشی کنید... اما بهتون یه پیشنهاد دارم. قبل همه این مسائل به فکر این باشید که منطقتون رو خفه نکنید، آقای فیلسوف.
حرفاتون به نظرم خيلى قشنگه ولى ميدونين مشكل كجاست؟اينكه وقتى عاشق ميشى قسمت منطق مغزت از كار ميافته...عشق بى دليله ولى دوست داشتن حتما دليل داره و دوست داشتن خيلى بهتر و پايدار تر از عشقه و اكثر ازدواج هاى پايدار بر اساس دوست داشتن به وجود اومدن
فكر كنم تو حرفاتون به جاى عشق كلمه دوست داشتن رو استفاده كنين بهتره
منطق هميشه بر خلاف عشقه ولى نميتونى به حرف منطقت گوش بدى واسه همين هم هست عاشقى اذيتت ميكنه
البته من اصلا نميگم حرف شما اشتباهه..من خيلى كم تجربه تر از شمام.اينا فقط نظر منه

• شروع کننده موضوع

...roze...

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد

خوب می خوام تا الآن یک جمع بندی کلی کنم...
عشق بی دلیله......دوست داشتن با دلیل...
فقط همین؟؟؟خواهشن دلیل عشق رو بگید بحث ما دوست داشتن نیس عشقه... :-w

Id

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Frz
شهر
Mshd

عشق دليل نداره خيلى اتفاقى به وجود مياد...
يه سوال:به نظر شما ادم تو چه سنى ميتونه عاشق بشه؟

meli_sampad

کاربر فوق‌حرفه‌ای

به نقل از ♓[email protected]❤ :
يه سوال:به نظر شما ادم تو چه سنى ميتونه عاشق بشه؟
بیشتر تو دورانِ دبیرستان ..
من اصن تا راهنمایی نمیدونستم ینی چی.. هرچند هنوز نفهمیدم درست :-<

• شروع کننده موضوع

...roze...

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد

عشق دليل نداره خيلى اتفاقى به وجود مياد...
قانع کننده نیست...
ینی آدم الکی یکهو عاشق می شه ؟؟؟
به نظر شما ادم تو چه سنى ميتونه عاشق بشه؟
اگه عشق همین طوری به وجود می یاد پس زمان خاصی نداره ولی به نظر من از اونجایی که اینطوری نیس آدم زمانی به عشق واقعی می رسه که به بلوغ عقلی برسه...

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

عشق زمان خاصی نداره...ولی حدس من اینه 12 13 سالگی کمترین سن برای آغازش باشه...ولی دلیلی برای حرفم ندارم...
عشق هیچ دلیلی نداره...من معتقدم خدا برای هر انسان ی نفر رو قرار داده ک وقتی اسمش رو بشنوه زانوهاش سست بشه :-<
بدون هیچ دلیلی!....حتی خیلی وقتا توی شخص مذکور معیارامون هم وجود نداره...
راستی...
ب نظرم عشق همیشه دوطرفه است...در مورد این بحث نمیکنم باهاتون...صرفا ی حس متافیزیکی هست...یعنی با قانون جذب میشه ب این رسید ب نظرم...
و هر انسانی هم فقط یک بار عاشق و فقط یک بار معشوق میشه!

Id

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Frz
شهر
Mshd

عشق زمان خاصی نداره...ولی حدس من اینه 12 13 سالگی کمترین سن برای آغازش باشه...ولی دلیلی برای حرفم ندارم...
عشق هیچ دلیلی نداره...من معتقدم خدا برای هر انسان ی نفر رو قرار داده ک وقتی اسمش رو بشنوه زانوهاش سست بشه :-<
بدون هیچ دلیلی!....حتی خیلی وقتا توی شخص مذکور معیارامون هم وجود نداره...
راستی...
ب نظرم عشق همیشه دوطرفه است...در مورد این بحث نمیکنم باهاتون...صرفا ی حس متافیزیکی هست...یعنی با قانون جذب میشه ب این رسید ب نظرم...
و هر انسانی هم فقط یک بار عاشق و فقط یک بار معشوق میشه!
همشو موافقم فقط يه بار معشوق ميشه نه!

Id

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Frz
شهر
Mshd

به نقل از Whisper of Life :
قانع کننده نیست...
ینی آدم الکی یکهو عاشق می شه ؟؟؟اگه عشق همین طوری به وجود می یاد پس زمان خاصی نداره ولی به نظر من از اونجایی که اینطوری نیس آدم زمانی به عشق واقعی می رسه که به بلوغ عقلی برسه...
عشق مسئله فيزيك يا رياضى نيست كه دليل قانع كننده داشته باشه ...نميشه بگيم مثلا وقتى عاشق ميشى كه فلانى رو ببينى فلان كارو بكنى..نه زمان داره و نه هيچ وقت ميتونى مشخص كنى عاشق چه كسى ميشى!...
اينكه چه سنى ميشه عاشق شد رو واسه اين پرسيدم چون يكى از دوستام ميگفت الان ادم نميتونه عاشق بشه عشق هاى نوجوانى همش باور غلطه...ميخواستم نظرتون رع به اين بدونم...

• شروع کننده موضوع

...roze...

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد

عشق مسئله فيزيك يا رياضى نيست كه دليل قانع كننده داشته باشه ...نميشه بگيم مثلا وقتى عاشق ميشى كه فلانى رو ببينى فلان كارو بكنى..نه زمان داره و نه هيچ وقت ميتونى مشخص كنى عاشق چه كسى ميشى!...
اينكه چه سنى ميشه عاشق شد رو واسه اين پرسيدم چون يكى از دوستام ميگفت الان ادم نميتونه عاشق بشه عشق هاى نوجوانى همش باور غلطه...ميخواستم نظرتون رع به اين بدونم...
من نمی گم عشق مسئله ی فیزیک یا ریاضیه من دارم می گم وقتی آدم داره زندگیشو می کنه چی می شه که تا اسم یکی رو می شنوه زانوهاش سست می شه؟؟؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از Whisper of Life :
من نمی گم عشق مسئله ی فیزیک یا ریاضیه من دارم می گم وقتی آدم داره زندگیشو می کنه چی می شه که تا اسم یکی رو می شنوه زانوهاش سست می شه؟؟؟
فیلسوف:نمیدونم...
فیزیکدان:نمیدونم...
ماتریالیست:نمیدونم...
عاشق:نمیدونم...
عارف:نمیدونم فقط میدونم هست...
مومن:کار خداست ولی چجوریشو نمیدونم...
روانشناس و روانپزشک:اصلا وجود نداره همچین چیزی!...

واقعا جوابشو نمیدونیم...

یک فنجان عشق

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
نفر دوم انگلیسی سال دوم راهنمایی
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مدیریت

شما ها صداتون از جای گرم بلند می شه...
کدومتون تا به حال توش شکست خوردین؟؟؟
به نظر من عاشق شدن حماقته...حماقت محض...
من که دیگه چنین حماقتی رو نمی کنم [-(

• شروع کننده موضوع

...roze...

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد

به نقل از شکلات تلخ عشق :
شما ها صداتون از جای گرم بلند می شه...
کدومتون تا به حال توش شکست خوردین؟؟؟
به نظر من عاشق شدن حماقته...حماقت محض...
من که دیگه چنین حماقتی رو نمی کنم [-(
من که به شخصه صدام از هیچ جا بلند نمی شه...
درضمن تو یک جور حرف میزنی انگار دنیا داره تموم می شه...زندگی زیباست زندگی جریان داره...
تو داری خودخواهانه عمل می کنی چون تو عاشق شدی و شکست خوردی نمی تونی بقیه رو هم از عشق محروم کنی...

یک فنجان عشق

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
نفر دوم انگلیسی سال دوم راهنمایی
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مدیریت

من که به شخصه صدام از هیچ جا بلند نمی شه...
درضمن تو یک جور حرف میزنی انگار دنیا داره تموم می شه...زندگی زیباست زندگی جریان داره...
تو داری خودخواهانه عمل می کنی چون تو عاشق شدی و شکست خوردی نمی تونی بقیه رو هم از عشق محروم کنی...
تو هیچ وقت حس منو نداشتی ینی نه تو نه اون حالا من ماندم و من و نه بقیه تون...
شما ها تو دوران شیرین و فرهادین لیلی و مجنونین ولی باید اینو بدونین اینا همش داستانه
اینقدر هم شعار نده :زندگی زیباست زندگی جریان داره...

بالا